Jongeren juichen paus ovationeel toe IS Oplossing Britse bijdrage kost Nederland 160 miljoen 'M Astronaute Sally Ride steelt Amerikaanse harten Rawlings blijft de baas in Ghana Volcker blijft preside) Federal Reserve Boaru Prins Charles: goede manieren belangri jk\ dan een goed versta BUITENLAND Ceidae Commit MAANDAG 20 JUNI 1983 PA< Griekse premier dreigt met sluiting bases VS ATHENE De Griekse premier, Andreas Papandreou, heeft de Vere nigde Staten gedreigd met eenzijdi ge maatregelen" indien bij de vorige week vastgelopen onderhandelingen over de toekomst van de Ameri kaanse bases niet snel vooruitgang wordt geboekt. Hij doelde hierbij on der meer op sluiting van de bases. De Grieken willen dat in een nieuw akkoord over de Amerikaanse bases onder meer wordt vastgelegd dat de VS verplicht zijn het evenwicht in de regio te handhaven (de sterkte van Griekse en Turkse strijdkrach ten), en dat de Griekse regering con trole kan uitoefenen over de activi teit op de bases. Kinderarbeid op Sri Lanka COLOMBO In de eilandstaat Sri Lanka moeten meer dan een miljoen kinderen voor de laagst mogelijke be loning het zwaarst mo gelijke werk doen. Dat schreef dezer dagen het daar verschijnende tijdschrift „Weekend", dat een officiële studie en een rapport van de Unicef aanhaalde. Meer als een derde van de ongeveer drie en een half miljoen kinde ren op Sri Lanka werkt op arbeidsplaat sen die eigenlijk voor volwassenen zijn. Engelse alliantie uiteen MARLBOROUGH De Britse SDP en de liberale partij, die de afgelopen twee jaar met elkaar verbonden waren in een electo rale alliantie, gaan niet samen. De allian tie behaalde bij de verkiezingen van 9 juni 25 procent van de sternen, maar kreeg slechts 23 zetels in het Lagerhuis: 17 voor de liberalen en 6 voor de sociaaldemocraten. Salvadoraanse president wil meer hulp VS WASHINGTON De Salvadoraanse pre sident, Alvaro Magana. heeft gepleit voor uitbreiding van de Amerikaanse militaire en economische hulp aan zijn land. Hij on derstreepte echter dat El Salvador nooit zal vragen om Amerikaanse troepen. Magana sprak voor de televisie, na terug keer van een bezoek aan de Verenigde Sta ten. Hij herhaalde dat hij gekant is tegen onderhandelingen met de guerrillabewe ging die zouden uitmonden in het „delen van de macht". Wel herinnerde hij eraan dat de Salvadoraanse autoriteiten bereid zijn tot een „dialoog" met de tegenstanders van het regime. „Maar de macht kan alleen worden verkregen via verkiezingen en langs democratische weg". Zuidafrikaanse mijnen sluiten akkoord met zwarte vakbond JOHANNESBURG De zwarte mijn werkers in Zuid-Afrika krijgen een loonsverhoging van tussen de 14 en 16 via onderhandelingen tussen de bond van zwarte mijnwerkers die overi gens maar 6.000 mijnwerkers vertegen woordigt en de Zuidafrikaanse kamer voor mijnen. Tot nu toe stelde de kamer de lonen zonder enige vorm van overleg vast. Er zal nog verder worden gespro ken over vakantiedagen, toeslagen en andere arbeidsomstandigheden. Wel is al beloofd dat er een einde komt aan de rassendiscriminatie in de mijnen. Eerste proefvlucht MX-raket „geweldig" LOS ANGELES De eerste proef vlucht van een MX-raket is „geweldig" verlopen, aldus de commandant van het Amerikaanse bureau voor balliti- sche raketten, generaal Aloysius Casey. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat het „succes van de vlucht" ertoe zal bijdra gen dat het Congres een verzoek van het Amerikaanse ministerie van defen sie zal goedkeuren voor nog een bedrag van ruim twee miljard dollar voor de verdere ontwikkeling van de raket. De MX-raket kan tien kernkoppen voor tien afzonderlijke doelen vervoeren. De koppen hebben elk een kracht van 35.000 ton tnt vergeleken met de kracht van 20.000 ton tnt van de atoombom op Hirosjima. Honderden Israëlische artsen in hongerstaking JERUZALEM Honderden IsraL- artsen in bijna alle staatsziekenhuii gisteren een hongerstaking begoni zullen deze pas beëindigen wanneei gering de maanden geleden onder onderhandelingen over hogere sal voortzet. In geval van noord of ziekenhuis bij gebrek aan artse meer kan werken, worden de pa overgebracht naar grote ziekenhu Tel Aviv of Jeruzalem, waar nog doende artsen aan het werk zijn. voor de hongerstakingen is bijl week geleden gegeven in het ziek „Soroka" in het zuidelijke Bee Daar zouden enkelen van de bijna gerstakende artsen inmiddels kun worden gevoed. se (Vervolg van de voorpagina) CZESTOCHOWA De paus had zaterdagavond 'een ontmoeting met een kleine miljoen jongeren die uit alle windstreken van Polen naar het natio nale heiligdom van de Zwarte Madonna waren gekomen. Toen de paus in zijn toespraak het woord solidariteit noemde (hij sprak over de solidariteit van mensen onderling) kreeg hij een oorverdo vend en langdurig ap plaus. In totaal werd de paus 31 maal onderbroken door gejuich, spreekkoren en langdurige bijval van de aanwezige jongeren. De paus dankte de jeugd met name voor haar hulp aan de genen die ten gevolge van de afkondiging van het oorlogs recht geïnterneerd waren of hun werkkring hadden verlo ren. Hij vroeg de jeugd ook op te treden tegen het morele verval. Tijdens de toespraak van de paus werden spandoe ken met het woord „Solidar- nosc" geheven en na afloop van de ontmoeting waaraan de paus op een onderhoudende wijze deelnam, hebben naar schatting tweeduizend jonge ren ten gunste van de verbo- (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De eerste Amerikaanse vrouw in de ruimte, de 32-jarige Sally Ride, is in luttele dagen tijds een na tionaal Amerikaans idool geworden. Kranten en te levisiestations hebben haar uitgeroepen tot „de eerste heldin in de ge schiedenis van de Vere nigde Staten". De durf en technische vaardigheid waarmee ze het op nog zo jonge leeftijd (32) tot NA- SA-astronaut in het ruim teveer Challenger heeft gebracht, brengt dezer da gen politici, feministen en artiesten in Amerika tot de meest geestdriftige lof zangen op het verschijn- sel-Sally Ride. Bijna een half miljoen mensen is zaterdagochtend vroeg in Florida naar de lancering van het ruimteschip gaan kijken, alleen omdat men wist dat Sal ly erin zat. Overal rond Cape Canavaral werden Sally Ri- de-T-shirts verkocht en op alle radiostations galmde de nieuwste tophit van de pop groep „The Rascals": „Ride, Sally Ride". „Ze heeft de enorme publici teit die een paar weken gele den rond haar is losgebarsten fantastisch doorstaan", zegt een woordvoerder van de NASA. „Ze heeft ook alles mee. Ze ziet er eenvoudig, sportief en grappig uit. Ze heeft iets jongensachtigs, is toch helemaal vrouw en straalt tussen de overige vier bemanningsleden zelfvertrou wen en collegialiteit uit. En al leen haar naam al, Sally Ride, dat is ideaal voor de hoofdrol in een avonturenfilm". Actrice Jane Fonda, een van de honderden beroemdheden die ter gelegenheid van deze Challenger-lancering op Cape Canavaral waren uitgenodigd, zei: „Elk klein meisje in Ame rika weet van nu af aan dat het ook voor haar mogelijk is om ruimtevaarder te worden. Dit zal meisjes aanmoedigen om in het algemeen voor gelij ke kansen op te komen en om technische studies te gaan doen". De Challenger heeft tot nu toe succes gehad. Zaterdag werd door Sally Ride een Canadese televisiesatelliet in een baan om de aarde gebracht, zondag bracht zij een Indonesische verbindingssatelliet in een baan. Beide lanceringen ver liepen vlekkeloos. Deze week zal zij met haar collega John Fabian een pakket instrumen ten lanceren en weer binnen halen. SUSKE EN WISKE DE GOUDEN GANZEVEER gnmnfno ^fnnu Dtrmtt mui Um WLtdwm (ten huh wm in biNuno n meer le nouden Ue cweten met udt erbij Jü weet er^Ih ben de vromen hneiht meer vdn. vdn bdö5 (dmendoiuh rid he' Wit ben liyn overlijden ben tlihier/fn de jy erienluh ntn hel bn diteen bonden wonen ïrotmnm den vakbond Solidarnosc ge demonstreerd. De militie greep niet in. Tienduizenden jongeren konden zaterdag avond geen onderdak meer vinden en moesten in de open lucht slapen. Ook duizenden anderen, die voor de plechtig heden van zondag waren ge komen, moesten de nacht in een tent of een slaapzak door brengen. Het weer is al sinds enkele dagen zeer slecht; er waait een harde, koude wind en er valt veel regen. Tijdens de heilige mis van gis terochtend, die ter gelegenheid van het 600-jarig jubileum van de Zwarte Madonna en van het klooster op de Jasna Gora (Heldere Berg) werd opgedra gen. hield de paus voor een ge hoor van meer dan een mil joen gelovigen een vurig plei dooi voor de vrijheid. De paus zei, dat de staat de kaders voor de vrijheid moet scheppen. Doch hij voegde eraan toe, dat de burgers die vrijheid ook. goed moeten gebruiken. De Kaus sprak gisterochtend voor et grootste gehoor dat hij tot nu toe tijdens deze reis heeft gehad. Ook de aanwezigheid van poli tie, militie en oproerbrigade in Czestochowa brak overigens alle records. Enkele duizenden De paus plaatste gistermiddag tijdens de plechtigheden in Czestochowa de pauselijke kroon op de beeltenis van Jezus en Maria die zich bevinden op een reliekschrijn uit Zielenice. manschappen waren uit het hele land naar Czestochowa gestuurd om er zeer nadruk kelijk aanwezig te zijn. Tot een ingrijpen is het echter ner gens gekomen, ook niet toen er voor Solidarnosc werd ge demonstreerd. Vandaag gaat de paus naar Poznan, waar in 1956 voor het begin van de „Poolse oktober" veel slachtoffers vielen, en naar Katowice, waar begin vo rig jaar zeven mijnwerkers bij een overval van de mobiele eenheid op een bezette kolen mijn om het leven kwamen. Te hunner nagedachtenis ligt er naast het bloemenkruis in Warschau ook een klein kruis je van zeven stukken steen kool. Naar verwacht zal de paus zowel in Poznan als in Katowice tijdens zijn preek op deze gebeurtenissen ingaan. Dit past althans geheel in het kader van het pleidooi voor vrede, onafhankelijkheid en vrijheid dat de paus tot nu toe gedurende deze reis gehouden heeft. Zaterdagochtend bracht de paus een bezoek aan het kloos ter van de vorig jaar heilig verklaarde pater Maximilia Kolbe, die door in de plaats van een ander in de dodencel te gaan zitten in Auschwitz om het leven is gekomen. Hij bad daar voor de zes miljoen Pool se oorlogsslachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog. (Vervolg van voorpagina) STUTTGART De rege ringsleiders van de EG hebben op hun topconfe rentie de voorstellen aan vaard die premier Lub bers, op grond van een door de Tweede Kamer aanvaarde motie van CDA-fractieleider Bert de Vries, had geformuleerd. Zo is de Europese Com missie, het „dagelijks be stuur" van de gemeen schap, gevraagd de ko mende maanden een ge detailleerde analyse te maken van de aard en de mate van het economisch herstel, en van wat de di verse regeringen doen om dit herstel te steunen, te bestendigen en te bespoe digen. Maar het grote struikelblok tij dens de besprekingen in Stutt gart was het probleem rond de Britse bijdrage. De Britse pre mier Thatcher dreigde zelfs niet langer mee te werken aan andere agendapunten, als zij haar zin niet zou krijgen. Za terdagavond werd men het er uiteindelijk over eens dat Groot-Brittannie 1,9 miljard gulden terug krijgt. Dat bete kent dat Nederland zo'n 160 miljoen gulden extra op tafel moet leggen. Volgens premier Lubbers kan Groot-Brittannië aan de afspraken van het voorbije weekeinde geen rech ten ontlenen voor volgend jaar. Maar de Britse premier heeft de compensatie voor 1984 al ter sprake gebracht, zo dat voor volgend jaar weer de zelfde problemen dreigen als De besprekingen over de (fi nanciële) toekomst van de ge meenschap waar men door de Britse bijdrage nauwelijks aan toegekomen is zijn op gedragen aan speciale minis tersvergaderingen, die het ko mend half jaar zullen worden gehouden. Oplossingen moeten worden gevonden voor: - de toekomstige financiering van de gemeenschap en moge lijke uitbreiding van de eigen middelen; - bezuinigingen op de gemeen schappelijke landbouw-uitga- ven; - de toetreding van Spanje en Portugal; - kostenbesparingen in een reeks van sectoren. De lidstaten hebben zich ertoe verplicht alle bij te dragen aan bezuinigingen. Besloten werd voorts om hoge prioriteit te ge ven aan de bescherming van het milieu, het werkgelegen heidsbeleid met speciale aan dacht voor de jongeren en het sociaal beleid. Premier Lub bers zei hierover: „Dat is het maximum wat we hebben kunnen bereiken. Het zal bij de volgende top in Athene nog buitengewoon moeilijk wor den. De oogst van de afgelo pen dagen is redelijk, maar er moet nog veel gebeuren". Over de aanpak van de werk loosheid zei Lubbers: „De fondsen om de werkloosheid te bestrijden zijn niet groot, maar in de gezamenlijkheid kun je veel meer doen". Lub bers noemde het een belang rijk punt dat nu ook de jeugd werkloosheid in Nederland aanspraak kan maken op het sociaal fonds. „Er zal geen om derscheid meer zijn tussen een jonge werkloze in Zuid-Frank rijk en een in Nederland", zei Lubbers. Tenslotte gingen de regerings leiders akkoord met het zoge noemde Genscher-Colombo- -rapport, dat al twee jaar oud is en dat in steeds weer afge zwakte versies een verdere in tegratie van Europa en enkele grotere bevoegdheden voor het Europese parlement be pleit. Griekenland volgde hierin de andere lidstaten niet, omdat de ontwikkeling van Europa de Grieken te vlug gaat. Lubbers zei over het rap port: „Een Europese unie is nog ver weg, maar dit rapport is een aanmoediging. Voor het voortbestaan van de EG is het een belangrijke zaak". Minis ter Van den Broek gaf toe dat het rapport geen doorbraak betekent, „maar", zei hij, „het heeft de intentie om van Euro pa meer te maken dan het nu is". Overigens wordt het rap port niet bejubeld door het Eu ropese parlement, dat het on eens is met de paragrafen, waarin het genoemd wordt. Enkele fracties in het parle ment hebben al gezegd, dat de bevoegdheden waarover het Genscher-Colombo-rapport spreekt, veel te summier zijn. Toekomst regering-Beg onzeker na overlijden vice-premier Ehrlich JERUZALEM In politiek Israël is ongerustheid ontstaan over de toekomst van de rege ring-Begin, als gevolg van het overlijden van vice-premier Simcha Ehrlich (67). Hij over leed gisteravond aan de gevol gen van een hersenbloeding, eerder vorige week. Ehrlich was een van de op richters van de liberale partij, die met 18 zetels in het parle ment de belangrijkste coalitie- -partner van Begins Likoed- -blok is. Verwacht wordt dat Ehrlichs dood het uiteenvallen van deze verdeelde partij zal versnellen, waarna het de vraag is of premier Begin zijn meerderheid van een zetel in het parlement kan behouden. Met de dood van Simcha Ehr lich verliest premier Mena- chem Begin overigens een van zijn trouwste helpers en een bekwaam onderhandelaar. In het eerste kabinet-Begin was de in Polen geboren en in 1939 naar Israël geëmigreerde Ehr lich minister van financiën. Na bijna dertig jaar socialis tisch beleid stuurde hij Israël toen in de richting van een kapitalistische economie. Maar Simcha Ehrlich hij kreeg ook de schuld [net enorme inflatie en mof""" post op aandrang noten in 1979 opgeven.^ De voorbije weken kw in het nieuws, omdat hPie z lijk kritiek leverde op^ nister van defensie Shaf10e tijdens de oorlog in „eigenmachtig optrad I kabinet vaak voor feiten plaatste". pand Nieuwe president China overleefde sinds '49 alle machtswisselingen PEKING China's nieuwe pre sident, de 78-jarige Li Xiannian, speelt al een halve eeuw een pro minente rol in China. Hij is een van de weinige Chinese leiders van het eerste uur, die er in is geslaagd zonder al te veel kleer scheuren door de koerswisselin- gen in China te komen. Als president heeft hij voornamelijk een representatieve I maar hij blijft een van de invloedrijkste mannen in de <1 leiding. Naast president is Li ook nog lid van het politbil de communistische partij. Li, zöon van een boerenfamilie] zijn carrière in de jaren dertig als bevelhebber van comd sche guerrillatroepen. Hij nam in 1934/'35 deel aan Mao'jj ge Mars". Het presidentschap in China, dat in 1982 weer in ere i steld, geldt min of meer als een erefunctie en het staal heeft onder meer tot taak buitenlandse gasten te ontij Maar krachtens de niéuwe grondwet heeft de president 1 recht de premier en de ministers te benoemen en de stl beleg en oorlog uit te roepen. ACCRA Opstandige soldaten hebben gisteren tevergeefs geprobeerd het bewind van het staats hoofd van Ghana, kapi tein-vlieger Jerry Raw lings, omver te werpen. Na enkele uren durende gevechten tussen loyale militairen en opstandelin gen in de hoofdstad Accra is Hp ncKJinf* tot cts^tc. greep neergeslagen. Hier bij zijn doden gevallen. Het is de vierde maal binnen twaalf maanden dat een po ging wordt ondernomen Rawlings ten val te brengen. De couppoging van gisteren zou het werk zijn geweest van soldaten die vastzaten wegens een mislukte staat- streep in november vorig ontsnapten. De 35-jarige Rawlings heeft zelf twee keer de macht ge grepen in het Westafrikaan- se land. Hij pleegde een staatsgreep in 1979 en een in 1981. Na de eerste coup trad hij af om plaats te maken voor een burger-regering, maar greep later weer in. Beide staatsgrepen waren volgens hem gericht tegen corruptie en slecht bestuur (Van onze correspondent Mare de Koninck) L WASHINGTON President Reagan heeft Paul VolckerL noemd tot voorzitter van de Federal Reserve Board, de I kaanse nationale bank. Volcker was vier jaar geleden do sident Carter met die functie belast. De voorzitter van de Amerikaanse nationale bank is de£ verantwoordelijke ambtenaar met een grote mate vaf standigheid voor het monetaire beleid. Volcker heeft <J lopen jaren met zijn „krappe geldpolitiek" met groot suC inflatie in de VS bestreden, maar zulks ten koste van hof' tetarieven en de diepste economische recössie in de Vei Staten sedert de Tweede Wereldoorlog. Tegen het belel Volcker is in Europa veel verzet gerezen, omdat de hoge J kaanse rentestand veel Europees investeringsgeld wegzuil de Verenigde Staten. Maar president Reagan heeft er zijit dige steun aan gegeven. HALIFAX De Britse kroonprins Charles, die mom> samen met prinses Diana een bezoek brengt aan Ci heeft een journalist van een Engelse krant toevertrou hij goede manieren belangrijker vindt dan een gi stand. „Ik zou onze kinderen graag goede manieren willen bij gen en hen leren dat ze aan andere mensen moeten dei zich in de positie van anderen moeten inleven en hen ten behandelen zoals ze zelf behandeld zouden willen den", zei hij. „Zelfs als ze dan niet erg intelligent blijk zijn, zullen goede manieren hen zoveel verder breng het leven". Prins Charles zei verder dat hij het een tragedie von t oudere mensen worden opgeborgen in instellingen of I zen waardoor hun kinderen niet meer kunnen prol van de aanwezigheid van hun grootouders. „Ik ben overtuigd dat het jongere mensen een wijder pers pi Vje geeft als ze luisteren naar oudere mensen en niet alle ze zeggen als ouderwets van de hand wijzen". kgj Copyright The Gui ,|ei^

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6