Middenschool kan vroege splitsing niet voorkomen eagan en Andropov steunen Irtsen tegen kernoorlog PvdA verzet zich tegen „poging komst kernraketten te forceren" fi&idac (Souomti DEMIES WW EN WAO ÏNNEN OMLAAG W Dolly Dots gewond bij ongeluk oeelgoed i blik i nieuw useum LUBBERS: Verlies kiezerssteun geen aanleiding tot een ander beleid Polen verwelkomen vrouwen en kinderen MAAR GEEN BURGERLIJKE ONGEHOORZAAMHEID Artsen onderkennen hyperventilatie vaak niet S 1 JE MAG ER NAAR KIJKEN EN O/O AANKOMEN 00K. na! nnenland MAANDAG 20 JUNI 1963 PAGINA S ^^■TERMEER De premies voor de ww en de kunnen volgend jaar wat omlaag, maar de nie voor de aaw (basisuitkering voor alle ar- songeschikten) moet wegens het nog steeds ende aantal arbeidsongeschikten omhoog. Dit jen de drie organisaties voorgesteld die de Isen van ww, wao en aaw beheren en zorgen de uitbetaling daarvan. Volgens het Alge- Werkloosheidsfonds, dat de ww-kas be- kan de ww-premie omlaag ondanks de ver- hting dat het aantal werklozen nog zal blijven emen. Het beroep op een ww-uitkering zal elijk enigszins dalen omdat de stijging van de iloosheid voor een belangrijk deel wordt ver- aakt door werkloze schoolverlaters, die niet een ww-uitkering in aanmerking komen. Ier wordt een deel van het verlies aan werk eenheid gevormd door mensen die met de gaan en die dus ook geen ww krijgen. Verkeersdrukte viel mee DRIEBERGEN 50 Kilo- meter file vormde gister avond om acht uur de top van de verkeersdrukte op de Nederlandse wegen. De terugtocht van de vele Westduitsers die het week einde in Nederland door brachten leverde verder echter volgens een woord voerder van de algemene verkeersdienst van de rijks politie in Driebergen geen noemenswaardige proble men op. Slechts een viertal ongevallen, waarbij in to taal 13 voertuigen waren betrokken, zorgden voor enig oponthoud. DRIEBERGEN Vijf van de zes meisjes van de de Dolly Dots zijn zaterdagnacht gewond geraakt na een ernstig verkeers ongeval op Rijksweg 12 bij Bunnik, waar bij twee mensen om het leven kwamen. Eén Dolly Dot moet nog twee weken in het ziekenhuis blijven. Het ongeluk ont stond toen een 45-iarige man door auto pech tot stilstand kwam op de snelweg. Een 29-jarige Deen botste op deze auto en beide mannen zijn daarbij om het leven gekomen. De twee auto's kwamen dwars op de weg te staan. De chauffeur van de auto van de Dolly Dots kon nog net uit wijken, waarna de opvallende Dolly Dots wagen in de vangrail belandde. De Dolly Dots zijn niet ernstig gewond, maar voor lopig zijn alle optredens afgezegd. Hert raakte jong niet kwijt ASSEN In Assen is gisteren een relletje ontstaan rond een hert dat in de herten kamp een jong moest baren. Het dier heeft vorig jaar al een miskraam gehad en baarde gisteren een jong. Dat jong bleek echter verkeerd te liggen en hing na een uurtje half uit het lichaam van de moeder. Bewoners belden de Dienst Bossen en Plantsoenen in Assen om het hert te hel pen en de dienst zegde toe met een verdo vingsgeweer te komen omdat het hert moeilijk te benaderen was. Gisteravond hing het beestje, dat inmiddels was over leden, echter nog uit het moederlichaam. Volgens de omwonenden had de gemeen te zich nog niet laten zien. De omwonen den overwegen een klacht in te dienen. Volledige les voor 'gezakten' is niet nodig DEN HAAG Staatssecretaris Ginjaar- -Maas (Onderwijs) ziet geen aanleiding rijksscholen te verplichten gezakte eind examenkandidaten het volgend cursusjaar een volledig lesprogramma aan te bieden. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Konings (PvdA) zegt de staatssecretaris er niet van te wil len uitgaan dat schoolbesturen deze leer lingen dwingen gebruik te maken van de mogelijkheid slechts die vakken over te doen waarvoor zij een onvoldoende heb ben gehaald. Achtergrond van Konings' vragen is de maatregel van de staatssecre taris dat in het vervolg slechts 10% van het aantal gezakte kandidaten zal meetel len bij de vaststelling van de bijdrage die de scholen van het rijk krijgen. Homo's hebben het in het leger nog steeds moeilijk AMERSFOORT Homofielen hebben het in het leger veel moeilijker dan daar buiten, omdat zij er moeten werken in een echte mannenwereld. Zij durven daarom nauwelijks voor hun geaardheid uit te ko men, en dat levert grote problemen op. Dit heeft Arthur Edwards van de werk groep Homoseksualiteit en Krijgsmacht zaterdag tijdens een informatie- en ont- moetingsweekeinde gezegd. Er kwam slechts een handjevol mensen naar de bij eenkomst en volgens de organisatoren be wijst dat dat homo's binnen de krijgs macht nauwelijks over homosexualiteit durven te praten. Volgens Edwards wor den homofielen in het leger vaak buiten gesloten. Ook moeten zij zich vaak verne derende kwalificaties als „mietje" en „moederskindje" laten welgevallen. ENTER Ed Nijpels opude treintjes vanochtend in De- |?r Nederlands nieuw- lanwinst op museum- geopend: Het llgoed- en Blikmu- De opening vond |t plaats aan het hart het museum, de trei- ifel, maar tussen het iThomassen Drijver Irblifa n.v. aangedra- lhistorische blik. Een Ie collectie, die veel I omvat dan wat TDV loop der jaren aan lop de mensheid heeft aten. Slechte, direkteur van iventer musea, is echt ij met het blik, maar zijn iat toch vooral uit naar lelgoed, dat veruit de ruimten van het nieu- lum vult. Hij zit boor- ideeën om nog meer le- i de museale brouwerij te en dan de treinentafel al ve de speelgoedhandel importeurs wil Henk ook speelgoedverza- rs laten exposeren in Speelgoed- en Blikmu- En verder zal hij de verzameling in de fraai aureerde panden op de van de Brink en de Bo- >exposities. Aan materi- sjio laarvoor geen gebrek, in de museumdepots zit dan er in de toonruimten nk staat. DEETMAN: „BIJSTURING NODIG" par dactie) DEN HAAG De der tien experimenten met een middenschool, die sinds 1975 worden gehou den, zijn tot nu toe vrij on bevredigend verlopen. Dit hebben de onderwijsin- specteurs die belast zijn met het toezicht op de ex perimenten in een rapport aan minister Deetman van Onderwijs laten weten. Volgens het radio-programma AVRO's Magazine, dat het rapport gisteren onthulde, be antwoorden de experimentele middenscholen (waarin onder wijs wordt gegeven aan leer lingen tussen 12 en 16 jaar) naar de mening van de inspec teurs onvoldoende aan hun doel. Dat doel is het voorko men van een vroegtijdige splitsing tussen leerlingen op grond van hun aanleg en ta lent. Die splitsing vindt nu in principe direct na de lagere school al plaats. De inspecteurs hebben echter geconstateerd dat in de experimentele mid denscholen toch een zekere opdeling in verschillende groepen leerlingen is ontstaan. Verder hebben zij onder meer kritiek op de algemene organi satie van de middenscholen. De inspecteurs vragen zich af of alle offers en inspanningen ten behoeve van de experi menten de moeite wel waard zijn geweest. Minister Deetman reageerde in het radioprogramma met de opmerking dat een deel van de kritiek naar zijn mening voor al wordt veroorzaakt doordat de middenscholen een grote mate van vrijheid hebben om het experiment uit te voeren. Hij beloofde echter de kritiek van de inspecteurs ter harte te zullen nemen. „Ik denk dat er op een aantal punten bijge stuurd moet worden", aldus Deetman. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers ziet in de uitslag van het zaterdag gepubliceerde verkiezingsonderzoek van het bureau Inter-View, dat heeft aangetoond dat CDA en VVD niet meer kunnen rekenen op een meerder heid van de kiezers, geen aanleiding „een ander beleid te gaan voeren dan datgene dat wenselijk is voor het land". Lubbers zei gisteren voor de AVRO-radio dat hij de enquête wel ernstig neemt, maar niettemin het hui dige kabinetsbeleid zal doorzetten. CDA-partijvoorzitter Bukman réageerde enigszins geschrokken op het onderzoek. „Zes zetels verlies tikt nogal zwaar aan", zo zei hij. Volgens hem is het verlies vooral te wijten aan het feit dat de CDA-ministers in het kabinet de zwaarste portefeuilles bezetten waardoor ze het merendeel van de impopulaire maatre gelen moeten nemen. PvdA-fractieleider Den Uyl meent dat het CDA bezig is, zijn ge loofwaardigheid tegenover de kiezers te verspelen. Dat blijkt volgens hem uit het feit dat het CDA bij verkiezingen op dit moment zes van zijn 45 kamerzetels zou verliezen. „De kiezers zien dat er almaar bezuinigd wordt en dat er tegelijkertijd steeds meer mensen werkloos worden. Velen trekken daaruit de con clusie: „Op deze manier komen we niet uit het moeras", aldus Den Uyl. Volgens het onderzoek zou de VVD één zetel verliezen. De PvdA zou momenteel met 54 zetels (een winst van 7) groter worden dan zij ooit is geweest. Opmerkelijk is, dat het CDA voor het eerst sinds jaren weer duidelijk stemmen verliest aan de PvdA en niet meer voornamelijk aan de VVD. „De brug van rechts naar links is weer open", aldus de leider van het verkie zingsonderzoek Maurice de Hond. Volgens de enquête zou D'66 bij verkiezingen terugvallen van 6 naar 3 zetels. De PSP en de PPR zouden elk een zetel winnen en op 4, respectievelijk 3 ze tels uitkomen en ook de éénmansfractie van de Centrumpartij zou er een zetel bij krijgen. Het zetelaantal van de overige partij en zou niet veranderen. SGP en CPN blijven 3 zetels houden, de RPF 2 en GPV en EVP beiden 1. NA ANDERHALF JAAR SCHIPHOL Bedolven onder bloemen, maar moe en zichtbaar aangedaan zijn de eerste familieleden van de ongeveer honderd Polen die in 1981 na de afkondiging van de staat van beleg in Polen in Ne derland politiek asiel vroegen, zaterdag op Schiphol aangekomen. Het zijn familieleden van de achttien Polen die van 6 tot 14 juni voor de Poolse ambassade in Den Haag een hongersta king hielden uit protest tegen het uitblijven van de uitreisvi sa voor hun vrouwen en kin deren. Veertien van de achttien kre gen te horen dat hun gezinnen naar Nederland mogen ko men. Zaterdagmiddag arri veerden als eersten mevrouw De familie Manski herenigd op Schiphol. Vader Manski wordt vol interesse bekeken door zijn jongste kind, zijn vrouw en beide andere kinderen zijn ontroerd en beduusd. Serwinski (29) met haar zoon hoord dat zij konden vertrek- alle andere Poolse vluchtelin- en mevrouw Manski (25) met ken. Wanneer de andere fami- gen de B-status. Dit betekent drie kinderen, van wie de lieleden van de hongerstakers dat zij asiel kregen op humani- jongste, elf maanden oud, zijn naar Nederland komen is nog taire gronden. Wanneer hun vader nog niet eerder had ge- niet bekend. gezinnen herenigd zijn krijgen zien. Donderdag hadden zij De hongerstakers, 16 mannen de Polen onmiddellijk een van de Poolse autoriteiten ge- en 2 vrouwen, hebben net als verblijfsvergunning. Den Uyl (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De laat ste tijd wordt er een grootscheepse poging ge daan „de Nederlandse be volking murw te maken om de nieuwe generatie kernwapens voor de mid dellange afstand te accep teren". PvdA-leider Den Uyl zei dit zaterdag op een vergadering van zijn partij in Amsterdam. De sociaal-democraten beslo ten overigens dat burger lijke ongehoorzaamheid geen middel is om zich te gen de eventuele plaatsing van kruisraketten te ver zetten. Den Uyl kwam aanzetten met „verklaringen", „rapporten" en een „brief van premier Lubbers", alle handelend over de nieuwe atoomwapens. Hij doelde op uitspraken van Amerikaanse zijde dat de Sov jet-Unie pas echt zal onder handelen als de eerste raket ten geplaatst zijn, en op een NAVO-communiqué, waarin de lidstaten verklaren dat zij voortgezette onderhandelingen zullen steunen, zelfs nadat plaatsing tegen het einde van 1983 is begonnen. „Ziet u de edelmoedigheid: eerst plaatsen en dan toch nog bereid te pra ten Voorts noemde Den Uyl een rapport van de Atlantische Commissie (die een voorlich ting geeft over de NAVO), „dat tendeert naar plaatsing", en een rapport van een advies commissie van de regering. Laatstgenoemd gezelschap, dat onder leiding staat van prof. Alting von Geusau, vindt dat Nederland uiterlijk dit jaar moet besluiten kruisraketten te zullen stationeren. Als laat ste „bewijsstuk" voerde Den Uyl een brief van premier Lubbers aan diens Westduitse collega Kohl ten tonele. Vol gens de PvdA-voorman is de strekking daarvan dat Neder land, als West-Duitsland be sluit tot plaatsing, dit voor beeld zal moeten volgen. De Rijksvoorlichtingsdienst ont kent dat dit in de brief staat. Zij wil overigens niet zegen wat dan wel de inhoud is. Maar voor Den Uyl zijn al deze uitingen niets anders dan een poging de onderhandelin gen in Genève te ondermijnen. En: „Ik beschouw ze als een politiek van slecht allooi en als een niet toelaatbare poging het Nederlandse parlement en de bevolking onder druk te zet ten". De PvdA is niet van plan zich murw laten maken. „Wij ge ven de strijd niet op," aldus Den Uyl. Maar zijn partij zal daarbij geen gebruik maken van burgerlijke ongehoor zaamheid. De partijraad (par lement) van de PvdA aan vaardde zaterdag, zonder stemming, een rapport van het bestuur, waarin dit standpunt wordt ingenomen. Alleen als geprobeerd zou worden welbe wust elementaire grondwette lijke rechten en vrijheden bui ten werking te stellen, wordt dit strijdmiddel geoorloofd ge acht. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Hyper ventilatie is geen mode ziekte, het is een ziekte die heel lang niet onder kend is geweest. Daarom werd het tijd dat de pa tiënten die er aan lijden zich verenigden". Dat zegt mevrouw E.Kok-Goldsmit uit Amsterdam, secreta resse van de zaterdag op gerichte'Nederlandse Hy perventilatie Stichting. Hyperventilatie ontstaat door te snel en te diep ademhalen. Door een tekort aan koolzuur treden verschijnselen op als hartkloppingen en flauwval len. Meestal is het voldoende om dan de adem uit te blazen in een plastic zakje, zodat weer meer koolzuur wordt ingea demd. De oorzaak van dat ver keerde ademhalen is meestal psychisch. Er is vol !r is volgens mevrouw Kok' duidelijk behoefte aan een stichting die enerzijds de pa tiënten bundelt, anderzijds hun voorlichting geeft en ter zijde staat. Spottenderwijs wordt weieens gezegd dat zo gauw men weet hyperventi- lant te kunnen zijn, men het ook is. Cijfers wijzen echter uit dat de ziekte erger is dan blijkt en dat de artsen er nog niet genoeg weg mee weten. Voor artsen is het moeilijk de hyperventilatie meteen te her kennen. Uit een onderzoek van Hogeschool in Tilburg is gebleken dat slechts in 20 pro cent van alle gevallen huisart sen meteen de juiste diagnose stellen. gal irhaifERDAM Op het ™een lationale congres van agnei tegen de kernoor- heeft dr. Yevgeni >v, voorzitter van het sche comité, zaterdag nsterdam politici en lire leiders ervan be- digd de kernbewape- >stel te gebruiken voor l" m ligen politieke doel ons overkomt", zei hij te genover een gehoor van enkele honderden artsen en andere belangstellen den uit een groot aantal landen. De deelnemers aan het congres (dat tot en met woensdag duurt) ont vingen enorm veel steun betuigingen, onder meer van de Amerikaanse pre- -Het gemak waar- sident Reagen, Sovjetlei- k gi zij dit doen is het der Andropov en Paus Jo- plaa verschrikkelijke dat hannes Paulus. opg - President Reagan schreef, dat een kernoorlog niet gewonnen kan worden en nooit mag wor den gevoerd. Volgens de Ame rikaanse mediscus Bernard Lown, met Chazov oprichter van de internationale federa tie, betekent de boodschap van Reagan een ommekeer in de Amerikaanse politiek. Andro pov liet weten dat elke actie die tot doel heeft een kernoor log te voorkomen, door de Sovjet-Unie met begrip zal worden ontvangen. Paus Johannes Paulus zond een telegram, waarin hij de discussie over de ernstige ge volgen van een eventuele kernoorlog van cruciaal be lang noemt. Hij zegt te zullen bidden dat de deelnemers aan de conferentie opnieuw ge steund zullen worden in hun hoop dat een kernoorlog voor komen kan worden. Verder kwamen er nog steun betuigingen binnen van onder andere de president van Bul garije Zhivikov, de burge meesters van Hiroshima en Nagasaki, president LosonczJ van Hongarije, de Amerikaan se senatoren Edward Kenne dy, Allen Cranston en Walter Mondale, premier Sorsa van Finland, premier Papandreou van Griekenland en van se cretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Na ties, die een eventuele kern oorlog „de allerlaatste en beëindigende ziekte van onze maatschappij" noemde. Van Nederlandse zijde waren zater dagmiddag geen officiële boodschappen bij de congres- leiding binnengekomen. ADVERTENTIE Spaarplan. Misschien wilt u ooit een eigen huis kopen. In dat geval wijzen wij u op een bijzondere NMB Spaarvorm met een extra hoge rente. U kunt al meedoen vanaf f 100,-. Uw spaargeld blijft altijd direct opneembaar. En als u huiseigenaar wordt, zelfs zonder opnamekosten. Praat er eens over bij de NMB. NMB BANK DE NMB DENKT MET U MEE. &TENHEER Overgangsregeling jongeren met minimumjeugdloon DEN HAAG Ondanks de verlaging van de mini mumjeugdlonen hebben jongeren die momenteel het minimumjeugdloon verdienen, nog een jaar lang recht op het bedrag dat zij per 30 juni ontvan gen, tot zij door hun leef tijd in aanmerking komen voor een hoger minimum loon. Minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) zegt dat in een brief aan aan de Tweede Kamer over de voorgestelde verlaging van de minimumjeugdlonen met ge middeld ruim tien procent. Met de overgangsregeling wordt voorkomen dat veel jongeren per 1 juli worden ge confronteerd met een bruto loonsverlaging. De nieuwe bruto bedragen van de minimumjeugdlonen (met tussen haakjes de huidige be dragen) zijn als volgt: 23 jaar: 2048.80 2048,80) 22 jaar: 1741.50 1843.90) 21 jaar: 1485.40 (f 1639,--) 17 jaar: 809.30 16 jaar: 706.80 819.50) 15 jaar: 614.60 717,10) Voor een 16-jarige wordt het minimumloon bij twee dagen partiële leerplicht en een werkweek van drie dagen 424,08 bruto per maand (tot 1 juli is dat 491,70). Edy i de Wilde organisator Documenta AMSTERDAM Directeur Edy de Wilde van het Stede lijk Museum in Amsterdam gaat de grote kunsttentoonstel ling Documenta VIII in 1987 in het Westduitse Kassei orga niseren. De Wilde trok een week geleden zijn kandidatuur in, maar besloot dezer dagen de uitnodiging uit Kassei in beginsel ter accepteren.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5