ïuropese zwemrecords hoor Strauss en Woithe Ondubbelzinnig wereldrecord Ramona Neubert Euser komt een fractie te kort chtervolging Jckx en Bell ?iiet beloond Vier toeschouwers gedood bij ongeval Blanchard onttroning bespaard iri Motorcoureurs laten het afweten in Helmond Sportwereld aterpolodames houden ereldbeker EBEC De Nederlandse waterpolo- ies hebben voor de tweede achtereen- ■ende maal het toernooi om de FINA- eldbeker gewonnen. In de finale won ije gisteravond in het Canadese Que- met 11-7 (3-2, 4-2, 3-0, 1-3) van de enigde Staten. Het krachtsverschil gering, maar de Amerikaanse dames irden minder door het sterke optreden Hermiene Perik (OZPC) in het Ne- landse doel. Voor Oranje scoorden In- Scholten (DONK) en Ria Roos (ZPB) keer, Greet van der Veen (OZPC) en Boer ('t Gooi) maakten twee doel- iecli ten en de elfde treffer kwam op naam Anitra Wibo (Vuursche). heef MAANDAG 20 JUNI 1983 Friso Nijboer jeugdkampioen HILVERSUM Friso Nijboer heeft zijn titel van Nederlands jeugdkampioen schaken gepro longeerd. De achttien-jarige Nij- megenaar won zaterdag in Hil versum de beslissingstweekamp met Klaas Landsman uit Amster dam. Nijboer, die vrijdag het eer ste duel in de VAR A-studio had gewonnen, stelde zaterdag met zwart de titel veilig door deling van het punt. De meisjes Pernette Cameron (Roosendaal) en Heieen de Greef (Amsterdam), die ook gelijk wa ren geëindigd, speelden zaterdag haar eerste partij. Pernette Ca meron won met wit. HELMOND De derde reeks wed strijden voor de nationale kampioen schappen motorwegraces werd giste ren gedevalueerd door het ontbreken van een groot aantal toprijders. Negen troeven - onder wie Van Duimen, Middelburg en Spaan en het zijspan- duo Streuer/Schnieders - lieten het in de loop van de afgelopen week afwe ten. Na de trainingen van zaterdag oordeelden Straver, Timmer en Spek negatief over het ciruit van Helmond, dat volgens het drietal niet veilig ge noeg was voor de nationale titelstrijd. Toch waren er aardige races te aan schouwen. De Vries en Punt vochten een enerverende strijd uit in de 500 cc- klasse. Eerstgenoemde had de beste kansen op het veroveren van de eerste plaats in de tussenstand van het NK nu Middelburg (winnaar van de eerste twee races) er niet bij was. De span ning bleef totdat De Vries de macht over zijn Suzuki verloor en onderuit schoof, waarbij een arm uit de kom schoof. Punt bleef overeind en klom naar de derde plaats in het klassement achter Middelburg (60 punten) en Boerman (58), die in Helmond vijfde werd. EtA De Oostduitse mster Astrid Strauss mi ft zaterdag het Euro- record op de 800 me- vrije slag verbeterd. 5is [iuss kwam bij de natio- kampioenschappen in' a tot een tijd van 8 mi- ;?n en 29,61 seconden, oude record was in veilden van haar landge- 1 z»p Anke Sonnenbrodt 8.31,07. Vrijdag had 14-jarige zwemster uit Oost-Berlijn al het Euro pees record op de 400 me ter vrije slag aange scherpt. Ines Geissler zwom een Euro pees record op de 200 meter vlinderslag in 2 minuten 8,03 seconden. Het oude record stond met 2.08,50 reeds op haar naam. Jörg Woithe verbeterde zater dag eveneens een Europees re cord. Als startzwemmer van Dynamo Berlijn op het estafet tenummer 4 x 100 meter vrije slag verbeterde de Olympisch kampioen zijn eigen sprintre cord met tweehonderdste van een seconde: 49,58 seconden. Sven Lodziewski, eerder deze week goed voor een nieuwe Europese toptijd op de 200 me ter vrije slag, toonde op de dubbele afstand nogmaals zijn topvorm: 3.49,27, minder dan een seconde van het Europees record van de Rus Vladimir Salnikov. Als de wedstrijden van afgelo pen weekeinde in Mission Vie- jo een betrouwbare graadme ter vormen, heeft het Ameri kaanse zwemmen in dit sta dium een flinke achterstand op Oost-Duitsland. Tracy Caulkins, die meer nationale titels heeft behaald dan wie ook, was de meest opvallende deelneemster in de Californi- sche badplaats. Ze won vijf on derdelen zonder eenmaal een werkelijke topprestatie te le veren. Nadat ze vrijdag reeds de 200 meter rugslag (2.18,42) en de 100 meter schoolslag (1.13,13) had gewonnen, was Caulkins zaterdag onverslaan baar op de 200 meter vrije slag (2.04,16), de 400 meter wissel slag (4.48,20) en de 100 meter vlinderslag (1.02,46). Leden van de Utrechtse vere niging Zwemlust Den Hommel wonnen gisteren tijdens de traditionele zwemwedstrijden op de Bosbaan drie van de zes lange-afstandsnummers. Ed win Kooyman zegevierde op de twee kilometer vrije slag bij de heren, het damesnummer was voor Marijke de Groot en de overwinning op de 1000 meter vrije slag was voor Li- senka van den Akker. Aan de wedstrijden in Amsterdam na men 1700 zwemmers deel. MANS Jacky Ickx, meester van Le Mans, it weekeinde niet voor zevende keer triomfa- geworden in de he mde 24-uurs race. De »e ging naar de Ameri- nen Al Hobert, Hurley va/uywood en de Australiër mrn Schuppan, die na n',euh 5000 kilometer een hts een handvol kilo- ijet ,;ers meer hadden afge- de cl dan Ickx en Derek heb iet l hcl in de Verenigde Staten nu ende trio, samen goed ■n v zo'n twintig starts in Le n 'ss, heeft niet alleen de sche tegen Ickx, maar ook die asse j de klok, wat fortuinlijk naar >nnen. In het laatste 'lsrn -tier maakte een donkere "pluim aan de uitlaat van ?n. A Porsche duidelijk dat de lerni r Gp laatste benen tafel ickx, die in dezelfde ron- ted, kwam snel dichter bij, kon Haywood, die zeven AA^gerder met hem aan het van de winnende wagen :zeten, niet meer achter- Bell slaagden daar- niet in hun achtervol- e, die al in het eerste kier was begonnen. In de Ide ronde had Jan Lam- (achtste aan het slot, met ichterstand van 426 km) 1 aan de eerste tegenslag rijders in de fabrieks- i met startnummer 1. Bij inhaalmanoeuvre remde mers later en minder na- jkelijk dan de voor hem de Ickx en dat werd Riding tot botswerk en pi- is. Dader en slachtoffer len gedwongen tot een pitsstop voor reparaties een veld van 52 wagens t Ickx uit de achterhoede ats naar de top probe- /inden. |rochtend leken Ickx en •ch weer de snelsten te |en uit de stal, die de wed- olledig beheerste. Een de electronische leking zette de wagen, met |op dat moment aan het echter vlak bij de plek Je carambolage met Lam- inoers iccesvol NGHAM Het Neder- e viertal Lebbink, Ste- Toirkens en Nagelkerke bij de twaalflanden-wed- en kanovaren in het En- Nottingham een uitste- e prestatie geleverd op de neter. In de finale reikte kwartet tot de vierde i, dicht in de buurt van Irie prijswinnaars. Jan lens krikte in de K-l 500, zijn beste tijd met een seconde op tot 1.47,0. Hij daarmee negende. Ploeg- Arend Bloem vond dat ifrestaties een stijgende lijn len, en zei vrijwel zeker iet geselecteerde zevental, •k in Nottingham heeft n, naar de wereldtitel- in het Finse Tampere (28 juli) te gaan. mers opnieuw stil. Via de ra dio werd Bell een doe-het-zelf- -handleiding voor de reparatie gegeven, die hem in ieder ge val in staat stelde de echte monteurs te bereiken. Voor de wagen weer meedraaide in de caroussel waar de toppers ver boven de 200 kilometer gemid deld kwamen, waren meer dan vijf ronden verspeeld. Ze ventig kilometer was het ver lies en dat kon zelfs de beste coureur van Le Mans niet meer goed maken. Derde werden vader en zoon Mario en Michael Andretti met de fransman Philippe Al- liot, die zeven ronden hadden verspeeld op de winnaars. An dretti miste daarmee op hon derd kilometer zijn doel, na melijk Le Mans te winnen met zijn zoon als co-piloot en na Graham Hill de tweede cou reur te worden die zowel in de Formule-1, Indianapolis en Le Mans het hoogste heeft be reikt. De eerste acht wagens die werden afgevlagd waren Por sches, waardoor de Zuidduitse fabriek in het merkenwereld- kampioenschap endurance niet meer van de eerste plaats te verdringen is. In zowel het klassement voor het wereld als het Europese kampioen schap der rijders leidt Wollek (WD1) met 56 punten voor Ickx (Bel) 50, Bell (GBr) 39, Johansson (Zwe) 36, Mass (WD1) 35. Lammers heeft als achtste 33 punten. b< -ei Het uitgebrande wrak van de Porsche van het Zwitserse duo Menghini/Bertholet. SALLANCHES Vier toe schouwers hebben zaterdag middag de dood gevonden bij de autorally van Sallanches. Het ongeval werd veroorzaakt door de Porsche van het Zwit serse duo Menghini/Bertholet, die om nog onbekende reden van de weg raakte. ste etappe Sallanches-Morzine, in een groep toeschouwers, die in de berm plaats hadden ge nomen. Vier kijkers verloren het leven. De auto van Meng- hini kwam tot stilstand in een ravijn en vatte vlam. De Zwit ser en zijn navigatrice kwa men ongedeerd vrij. De slacht offers waren een man, een vrouw en twee kinderen. De rally in de Franse Alpen telde mee voor de strijd om het Zwitserse kampioenschap. In Zwitserland zelf mogen geen autosportwedstrijden worden gehouden. Het onge luk werd veroorzaakt doordat het gas van de Porsche van Reynolds Menghini bleef han gen. De Zwitser kreeg zijn wa gen niet meer in bedwang en schoot de haarspeldbocht uit. Carl Lewis (rechts) kwam bij het verspringen in Indianapolis dichtbij het record-van- de-eeuw van Bob Beamon, dat sinds Mexico 1968 staat op 8,90 meter. DEN HAAG In de aan loop naar de eerste we reldtitelstrijd atletiek, die in de tweede week van augustus in Helsinki wordt gehouden, gaat geen weekeinde voorbij zonder een wereldrecord. Dit keer was het de beurt aan de 25-jarige Ramona Neubert uit Dresden, die in Moskou haar score op de zevenkamp boven de 6800 punten bracht. Bij de nationale kampioenschap pen van Oost-Duitsland en de Verenigde Staten werden geen wereldre cords geregistreerd. Wel plaatste Marita Koch zich in Karl Marx Stadt met haar winnende 200-meter- tijd van 21,82 seconden op de eerste plaats van de ranglijst van dit jaar. Ook de Oostduitse estafette ploeg 4 x 100 meter no teerde een seizoentopper: 42,16 seconden. Al op de eerste dag van de meerkampontmoeting in Mos kou tekende zich een toppres tatie af. Na vier van de zeven onderdelen had Ramona Neu bert een voorsprong van der tien punten op het schema van haar wereldrecord. De Euro pese kampioene, die zich als verspringster ook tot de we reldtop mag rekenen, boekte gisteren een winst van 51 pun ten. Neubert wees haar Russi sche concurrentes Natalja Sjoebenkova (6499 punten) en Ljoedmilla Koljadina (6485 punten) ondubbelzinnig terug. Marita Koch was tijdens de Oostduitse kampioenschappen in Karl Marx Stadt op de 200 meter door niets te stuiten. Met tegenstandsters die op de 200 meter meer dan vijf meter moesten toegeven, in een hin derlijke motregen en bij een herfstachtige temperatuur van maar 13 graden kwam de 26- jarige loopster uit Rostock uit op 21.82 seconden. Slechts twee keer werd in de atletiek- geschiedenis door een vrouw sneller gelopen en beide malen was dat ook Marita Koch. De Engelsman Steve Ovett heeft zaterdag in Londen een wedstrijd over 1500 meter ge wonnen in 3 minuten 46,45 se conden. De Olympisch kam pioen op deze afstand bewees daarmee op de baan van Bar net dat alle vrees voor een nieuwe dijbeenblessure onge grond was. Die gedachte ont stond een paar uur eerder, toen de wereldrecordhouder de strijd staakte op de 800 me ter. Ovett stapte echter uit met kramp en niet met de been- blessure, die hem tien maan den van de atletiekbanen weg hield. Slechte weersomstandigheden stonden echt uitspringende prestaties in de weg op de eer ste dag van de Amerikaanse atletiekkampioenschappen in Indianapolis. De beste presta tie leverde Carl Lewis bij het verspringen met 8,73 meter., De Amerikaan werd bij zijn poging wel gesteund door een rugwind van 3,20 meter per seconde. Sunder Nix maakte indruk met een tijd van 44,84 seconden op de 400 meter. Bij de dames liep Diana Williams de 100 meter in 11,00 secon den. Op de eerste dag van de Russi sche atletiekkampioenschap pen plaatste Valerie Sereda zich op de eerste plaats van de Europese seizoenranglijst door 2,35 meter hoog te springen. Het kogelstoten werd gewon nen door Jams Bojars met 20,62 meter. Vassili Grisenkov zorgde voor een nationaal re cord hinkstapspringen: 17,55 meter. Tweevoudig Olympisch kam pioen Waldemar Cierpinski heeft Oost-Duitsland gisteren in Laredo naar de triomf tij dens de tweede Europese be kerstrijd marathon geleid. Cierpinski won de 42 kilome ter en 195 meter lange race in 2 uur 12 minuten en 26 secon den. Drie Oostduitse atleten eindigden bij de eerste vijf. In het landenklassement bezette Italië de tweede en Spanje de derde plaats. De Nederlander Cor Vriend won in de nacht van zaterdag op zondag in het Westduitse plaatsje Borghholzhausen een wedstrijd over 10 mijlen. De atleet van het Helmondse HAC had voor de ruim 16 ki lometer 47 minuten en 40 se conden nodig. Een twee uurs-snelwandel- wedstrijd in Barendrecht werd zaterdag gewonnen door Har- rie Schmeitz (Attila, Tilburg) met een afstand van 22.564 meter. Een vijftien kilometer lange stratenloop in Utrecht werd gewonnen door Jan Honcoop (Hellas, Utrecht) in 49 minuten en 20,6 seconden. In Aalten won de Westduitser Bert Husemann een wedstrijd over 30 kilometer in 1.38,29. ZANDVOORT Het overwerk van Cor Euser bij de autoraces om de Trophy of the Dunes werd niet beloond. De 24-jarige autocoureur uit Oss reed gisteren in Zandvoort vier races, won twee wedstrij den, maar kwam 4/100 van een seconde te kort om de belangrijkste race van de dag, de Formule Ford 2000, op zijn naam te schrijven. Die voor de Eu ropese titelstrijd tellende formulerace werd gewon nen door de Brit Russell Spence, sinds de afkeu ring van de illegale zagc- -motoren al leider in het EK-klassement. Spence won gisteren de eerste manche vóór Euser met 62/100 seconde voordeel. De Brit buit te een gaatje, dat Euser twee ronden voor tijd liet, uitste kend uit. In de tweede heat, die na het door de gemeente Zandvoort voorgeschreven tijdstip (18.00 uur) eindigde, hield Euser de deur veel beter dicht. De slimme Spence con centreerde zich volledig op het rijden in de slipstream van zijn Nederlandse concurrent en be perkte de nadelige marge tot 59/100 van een seconde. Die gewonnen strijd om fracties van een tel zette Russell Spen-r ce extra stevig aan de kop in de Europese titelstrijd FF 2000. Spence heeft na vier van de tien races die tellen voor het Europese kampioenschap 64 punten verzameld en wordt op flinke afstand gevolgd door de Deen Larsen (30), Euser en de Brit Taylor (beiden 27). De laatste brak op Zandvoort nog het baanrecord van Ron Kluit met 6/100 van een seconde (1.38,38). De bescheiden klasse ring van Euser vindt voor een- belangrijk deel zijn oorzaak in een crash tijdens de race op het circuit van Zeltweg en een lekke band in de wedstrijd op de Ntlrburgring Meeste applaus Het harde werk van Euser le verde hem in de Sports 2000 nog het meeste applaus op van de 25.000 toeschouwers. Euser besliste die race in de laatste ronde in zijn voordeel, waar door hij uitzichten krijgt op de Nederlandse titel in deze cate gorie. In de Toyota-Corolla-k- lasse heeft Euser die perpectie- ven ook. Zijn vierde plek in de door Lammie van der Heuvel gewonnen race maakte dat zijn leidende positie in deze merkenklasse werd geconsoli deerd. Nederlandse kampioenen wer den op de vijfde racedag van het seizoen 1983 ook bekend. Gerrit van Kouwen verloor voor het eerst dit jaar een For mule-Ford- 1600-race voor de Benelux-titelstrijd. De 19-jari- ge coureur uit De Meern had dat kampioenschap overigens twee weken geleden op Zolder al veroverd. Gisteren prolon geerde hij door zijn derde posi tie achter de Brit Fine en de Zwitser Jans ook zijn Neder landse titel in deze klasse. Een titel was er ook voor Loek Vermeulen in de zwaarste toerwagenklasse: boven 2500 GOTENBURG IFK Göte- borg heeft gisteren de dubbel bereikt in het Zweedse voet bal. Na de nationale titel greep de club ook de Zweedse beker door na verlenging met 1-0 (Dan Corneliusson in de 103e minuut) van Hammarby IF te winnen. POZNAN Voor de eerste keer in zijn bestaan heeft de Poolse club Lech Poz- nan de Poolse voetbaltitel ver overd. Gisteren won de ploeg met 2-0 van Gornik Zabrze. PARIJS De Fransman An- toine Montero won de vacante Europese bokstitel in het vlieggewicht door de Span jaard Mariano Garcia, die in de negende ronde opgaf, te verslaan. BRUSSEL Ad Wijnands eindigde zaterdag als derde in een wedstrijd voor beroepsren ners in Brussel, die werd ge wonnen door de Belg Mare Moens. OSLO De Westduitse wiel- renster Sandra Schumacher heeft zaterdag de zesdaagse etappekoers Grote Prijs van Oslo gewonnen. De Neder landse Heieen Hage eindigde als tiende. MOSKOU De Westduitse hockeyheren bereikten in Moskou twee overwinningen op de Sovjet-Unie: 5-1 en 3-1. STUTTGART De eindron de van het 24e Europese bas ketbal-kampioenschap zal in mei 1985 in Stuttgart plaats vinden. De voorronden wor den afgewerkt in Leverkusen, Hamburg en Karlsruhe. NEUSIEDLERSEE De Oos tenrijker Andreas Hagara won de eerste wedstrijd voor het EK zeilen in de Dart-klasse (Catamarans). Cock Pruim en Jólanda Bakker eindigden als beste Nederlanders op de ne gende plaats. ALKMAAR Een stayers- koers voor beroepsrenners op de wielerbaan van Alkmaar werd gisteren gewonnen door René Kos voor Martin Venix en de Westduitser Werner Betz. HAARLEM Het Ameri kaanse team San Diego Trend setters vervangt het Canadese Newfoundland bij de tweede Haarlemse softbalweek van 9-16 juli. ZWOLLE Jan Mulder, de 20-jarige middenvelder van het naar de eerste klasse zater dagvoetbal gepromoveerde DOS Kampen, heeft een één jarig contract getekend met eredivisieclub PEC Zwolle. VERONA Hellas Verona heeft op eigen veld de eerste van de twee finalewedstrijden van het toernooi om de Ita liaanse voetbalbeker tegen Ju- ventus met 2-0 gewonnen. MADRID In de halve fina les van het toernooi om de Spaanse voetbalbeker zege vierde Real Zaragoza met 5-3 over Real Madrid. Barcelona verloor met 1-0 bij Atletico Madrid. PRAAG Ondanks een ne derlaag van 1-0 tegen Vitkovi- ce is Bohemians Praag voet balkampioen van Tsjeeho-Slo- wakije geworden. Naaste con current Banik Ostrava verloor op de laatste speeldag even eens: met 3-1 bij Sla via Praag. IZEGEM Zeven maanden na zijn vergeefse aanval op de troon van Europees kampioen Rudi Koopmans heeft de Neder landse profbokser Alex Blanchard zijn Benelux-titel in het half- zwaargewicht met succes verdedigd. In Izegem (Belgie) maakte de Luxemburgse scheidsrechter Formanty halverwege de tiende en laatste ronde een eind aan het gevecht, toen de Belgische uit dager Jose Seys na twee opeenvolgende knock-downs weerloos in de ring stond. De langdurige ringpauze was Blanchard in Izegem goed aan te zien. Hij miste ritme en maatgevoel, maar was niettemin supe rieur aan zijn anderhalve kop kleinere tegenstander, die het van verrassende aanvallen moest hebben. Blanchard leek het ge vecht snel te beslissen, toen Seys in de derde ronde acht tellen rust kreeg op een rechtse hoek. De Belg bleek echter over meer incasseringsvermogen te beschikken dan zijn oudere broer Hen drik, van wie Blanchard in september van het vorig jaar de Be nelux-titel overnam en met wie hij toen al na anderhalve ronde klaar was. Toen de lange Amsterdammer zaterdag naarmate het gevecht vorderde duidelijk terugviel, bracht Jose Seys de volle zaal (1200) in Izegem tot groot enthousiasme door Blanchard in de zevende ronde voor acht tellen naar het canvas te halen. Twee ronden lang balanceerde de titelverdediger op de rand van de nederlaag, maar in de tiende ronde bleek Seys plotseling wel ge voelig voor de zuivere rechtsen van de Amsterdammer. Twee keer ging hij neer, waarna Formanty terecht, maar tot woede van het publiek ingreep. Later zou blijken, dat de Lu xemburgse arbiter de Belg op zijn puntenbriefje maar liefst drie puntén (89-86) voor had staan. Blanchard ontsnapte derhalve aan de onttroning.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11