Double Payment betaalt zichzelf V Hoofdbestuur grijpt zuurstoffles Basketbalbond stopt sportkeuring contra amateur^ in regio NOC wil geld slaan uit Olympische munt Rugby bond beetje groei '1 «(Kiiw SPORTTRIBUNE MAANDAG 20IU1 Sportprijsvragen DEN HAAG De resultaten van de verschillende sport prijsvragen in Nederland, West-Duitsland en België van afgelopen weekeinde waren: Lotto 24: 17-21-24-34-36-37. reservegetal: 25. Deelnemers: 565.633. Inleg: 2,964.389.00. Prijzenbedrag: 1.516.003,00. Cijferspel: 046343. Westduitse lotto: 2-16-21-27-37-48; reservegetal: Spel 77: 5083674. Belgische lotto: 4-11-23-36-38-42; bijkomend nummer: 21. Supertrio: 8-9-U. Omzet: 115.948. Uitbetaling: 416,50. Tafeltennisheren kansloos tegen China DEN HAAG Het Nederlandse tafeltennisteam, versterkt met de Tsjechoslowaak Milan Orlowski, heeft zaterdagavond in Veenen- daal voor 500 toeschouwers geen game kunnen veroveren tegen de door Europa toerende ploeg van China. Ron en Henk van Spanje leden ieder twee kansloze neder lagen. Gisteren verloor in Breda ook een sterke Europese selectie (met de Zweed Ulf Carlsson, de Joegoslaaf Dragutin Surbek en Orlowski) met 5-0 van de Chine zen, met onder meer de onlangs in Tokio wereldkampioen gewor den Guo Yaohua in hun gelede ren. Degradatie Schalke '04 GELSENKIRCHEN Schalke'04 is na Hertha BSC en Karlsruher SC het derde team dat uit de Bundesliga is gedegradeerd. De club uit Gelsenkirchen speelde gisteren op eigen veld voor 60.000 toeschouwers ge lijk (1-1) in de promotie/degradatiewedstrijd tegen Bayer 05 Uerdingen, derde in de eind rangschikking van de tweede liga. Drexler gaf Schalke na 63 minuten de leiding. Vijf minuten voor tijd scoorde invaller Schuma cher de gelijkmaker. Bayer Uerdingen won afgelopen woensdag het eerste duel tegen Schalke met 3-1. De ploeg uit Krefeld volgt SV Waldhof Mannheim en Kickers Offen bach naar de hoogste afdeling van het West duitse voetbal. Wereldtitel Brazilië bij junioren MEXICO STAD -— Brazilië heeft het voetbaltoernooi om het wereld kampioenschap junioren gewon nen. Het Braziliaanse' elftal ver sloeg gisteren Argentinië in de fi nale te Mexico Stad met 1-0. Silva maakte het doelpunt, zes minuten voor de rust. uit een strafschop. Po len beëindigde het voetbaltoernooi om de wereldtitel voor jeugdploe- gen als derde. Zaterdag wonnen de Oosteuropeanen in Guadalajara na verlenging met 2-1 van Zuid-Ko- rea. Na de Aziatische openingstref fer van Lee Kee Keun wonnen de Polen dank zij treffers van Wies- law Krauze en Adrian Szczepanski. Illegale geldhandel in Braziliaans voetbal BRASILIA De centrale bank van Brazilië heeft een zeer belangrij ke kapitaalvlucht ontdekt, waarvan de voornaamste boosdoeners dc Braziliaanse voetbalbond en -clubs zijn. De fraude is aan het licht ge komen bij de verkoop van de Braziliaanse stervoetballer Zico van Fla- mengo naar Udinese (Italië). De som van vier miljoen dollar (elf mil joen gulden), die Flamenco voor Zico heeft ontvangen, is op geen en kele rekening van een Braziliaanse bank vastgelegd. De bank-autori- teiten nemen aan dat het geld op de zwarte markt is terecht gekomen en later gedeponeerd op een buitenlandse rekening. Een verder on derzoek van de centrale bank heeft geleid tot de ontdekking van een omvangrijke zwart-geldcircuit. De transferbedragen voor Rivelino, Zenon, en Edinho hebben Brazilië nooit bereikt. In de Braziliaanse bankregisters is geen spoor terug te vinden van deze miljoenen-tran- sacties. Onder de fraudeurs verkeert ook de Braziliaanse voetbalbond (CBF). De bond heeft de vergoedingen voor vriendschappelijke inter lands in het buitenland niet op Braziliaanse rekeningen geboekt. WASSENAAR De su- pertrioren is gistermiddag op de Wassenaarse ren baan Duindigt gewonnen door Double Payment een vierjarige ruin die vorig jaar voor een klein bedrag op een veiling in Enge land is aangekocht en dit seizoen al zijn derde over winning boekte voor de Haagse Jetty van der Hulst. De Amerikaanse import kreeg in de eerste supertrioren van het jaar de steun van de daar voor speciaal uit Engeland overgekomen jockey Lindsey Charnock. De overwinning le verde het aardige bedrag van tienduizend gulden op. Bij de prijsuitreiking wilde eigenaar Jetty van der Hulst met haar paard en haar twee honden op de winnaarsring op de foto. Jetty van der Hulst: „Daar heb ik een tijd op gewacht. Dank zij mijn werk met honden is het mogelijk er een renpaard op na te houden. Van beroep ben ik hondentrimster en dat moet het nodige geld in het laatje brengen om een paard te houden. Al betaalt deze goede Double Payment natuurlijk zich zelf". Het is niet uitgeslo ten dat Jetty van der Hulst de komende tijd nog eens de win naarsring kan opzoeken. Dou ble Payment is nog lang niet aan het eind van zijn latijn. Achter Double Payment moest Royal Ballet genoegen nemen met een tweede plaats voor Maher en Duke. Er stonden nog twee rennen op het programma. Favoriet Mickemans stelde bij de ama- trices en amateurs teleur. Hier zegevierde verrassend Mush Kabad tegen een winnende cote van 33,70. Redress werd tweede voor Rober. Dit drietal leverde een trio-uitbetaling op van bijna zeseneenhalf dui zend gulden. De laatste ren van de middag ging over de sprintafstand van 1200 meter. Al snel was Flying Sapporo voorin te vinden en stond de kop niet meer af en won met de 19-jarige en slechts 41 kilo wegende licht gewicht, de uit Denemarken afkomstige gastjockey Hviid. Signal Raaphorst werd tweede voor Floral Elegance en Songs Pride. Supertrio Supertrio 26 staat komende zondag op het programma van de Wassenaarse baan Duindigt tijdens de dag van de Grote Prijs der Lage Landen. Zestien paarden komen er aan de start over een afstand van 3200 me ter. Gerard van Eykelenburg met Trust Skoatter is licht fa voriet. Onze favorieten: Trust Skoat ter, Tony Vitesse en Torpedo Fortuna. Onze outsiders: Tim Hanover, Unri Zuid velde en Redwood du Bois. ARTHUR VAN RIJSWIJK De Dravers Gold Cup werd zaterdag in Groningen gewonnen door Uno Hazelaar (links) voor Usurpateur K en Uranis ter Lune. ke NIJMEGEN Tussen meegse eerste-divisiecli ten een groot aantal a verenigingen uit de Nijmegen is een groot ontstaan. Het was de be dat beide partijen i zouden samenwerken c dige, talentvolle speler leiden en tenslotte naar meegse betaalde club hevelen. Maar een grot derheid van de amatc heeft inmiddels een p •overeenkomst tusse KNVB-afdeling Nijrne NEC verworpen. De cl van mening dat de trai zou moeten worden i om de talenten op te niet aan één club ver mag zijn. Verder vin_ amateurclubs dat NEC kosten van de trainer op 10.000 gulden) draaien. Tenslotte zijn van mening dat de van spelers naar NEC tend op contractbasis r lus; beuren. De kritiek heef» k; een definitieve Voorzitter Bergamin v; heeft meegedeeld geer contact meer te willen houden met de elf gen, die zich tegen zi hebben gekeerd. NEC opleiding van talenten heel in eigen hand Overigens contracteerc afgelopen weekeinde Paymans, de 23-jarig< stopper van hoofdklass uit Oss. De Nijmeegsr verlengde voorts de o komst met sponsór Dai tems met één jaar. idei UEFA straft Malta BAZEL De tuchtcommissie van de Europese voetbalbond (UEFA) heeft Malta gestraft voor de incidenten rond de EK-kwalificatiewedstrijd te gen Spanje. Malta moet het eerste thuisduel voor de vol gende Europese titelstrijd (voor deze ronde staan nog slechts uitwedstrijden op het programma) zonder publiek spelen. Daarnaast werd de Malthezer voetbalbond be straft met een geldboete van 500 Zwitserse franken (650 gulden). Toeschouwers wier pen tijdens het duel voor groep 7 (waarin ook Neder land uitkomt) stenen naar de Spaanse voetballers en mun ten naar de scheidsrechter, ballenjongens vertraagden op zettelijk het spel en nadat Spanje de confrontatie met 3-2 had gewonnen, protesteerde een official op „ongepaste wij ze" bij de scheidsrechter. Het Poolse Widzew Lodz móet twee Europese bekerwedstrij den tenminste 250 kilometer buiten de woonplaats Lodz spelen. Twee spelers. Andrzej Grebosz en Tadeusz Swiatek. werden voor één duel ge schorst. Op 20 april was de Ne derlandse grensrechter De Vrieze tijdens de halve finale tegen Juventus door een fles uit het publiek geraakt. Mauri- zio Iorio zal de eerste drie Eu ropese bekerwedstrijden van de Italiaanse kampioen AS Roma moeten missen. José Sil va staat de eerste twee wed strijden van het Portugese Benfica buitenspel. Ook Real Sociedad en de Oostenrijkse en Zweedse voetbalbond kregen boetes opgelegd, omdat uit het publiek met voetzoekers en gillende keukenmeiden werd gegooid. Sneldamtitel Van der Wal SOEST Jannes van der Wal heeft de titel snel-damkampi- oen van Nederland zaterdag te Soest overgenomen van Hans Vermin, die dit keer als zeven tiende eindigde in een veld van 32 deelnemers. Van der Wal bleef ongeslagen in de finaleronde met acht man en behaalde tien punten uit de partijtjes waarin beide spelers de beschikking hebben over tien minuten bedenktijd. De tweede plaats werd gedeeld door vijf spelers, van wie er drie zich rechtstreeks konden plaatsen voor de eindronde van het kampioenschap 1984. Omdat er toch vlug gespeeld werd, is meteen de beslissings- vijfkamp afgewerkt waaruit Clerc, Stokkel en Van der Borst hun plaats voor de titel strijd van volgend jaar zeker stelden. Bij de jeugd werd Gerard Jan sen (Huissen) kampioen met de score van 13 punten uit 7 partijen in de finaleronde. De eindstand in de finalegroep van het Nederlands kampioen schap is: 1 Jannes van der Wal (Groningen) 10 pnt, 2. Rob Clerc (Den Haag). 3 Jos Stokkel (Huissen). 4. John van der Borst (Utrecht). 5 Cock van Leeuwen (Aalsmeer). 6 Peter Schui- tema (Emmen) 7 pnt. 7. Geert van Aalten (Huissen) 6 pnt. 8, Anton Schotanus (Heerenveen) 5 pnt. August Muller en Cor van der Bijl op weg naar hun over winning in Stevensbeek. Muller/Van der Bijl verstevigen koppositie STEVENSBEEK Zijspancrosser August Muller heeft zich mei bakkenist Cor van der Bijl nog steviger op de eerste plaats in hel algemeen klassement van het Nederlands kampioenschap gene steld. Het Holtense duo won gisteren beide manches van de tweede titelwedstrijd in het Brabantse Stevensbeek. De combi natie Jan Bakens/Frits Kiggen werd tweemaal tweede. Bij de eerste ontmoeting in Reek verzamelde Muller ook al het maxi male aantal punten. In de eerste manche slaagde Muller er pas in de laatste ronde in zijn concurrent Bakens, wiens machine in de slotfase slechter begon te lopen, te passeren. In de tweede rondgang reageerde Muller het snelst op het vallen van het star thek en nam onmiddellijk de kop. Hij bouwde een riante voor sprong op en won onbedreigd. Georges Jobe blijft ongenaakbaar in de strijd om het WK in de 250-cc klasse. Na de wedstrijd van gisteren om de Grote Prijs van Engeland is zijn voorsprong op zijn Amerikaanse concur rent Danny Laporte nog altijd zestig punten. Jobe won in Hawkstone Park de eerste manche, met Laporte op de tweede plaats en in de volgende rit was de volgorde van de top-twee omgekeerd. Nederlands sterkste crosser bij de kwart-liters. Kees van der Ven, eindigde in beide manches op de derde plaats en staat nu zesde in het klassement van de strijd om de wereldtitel. DEN HAAG Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) hoopt uit de verkoop van de munt van de Olympische Zomerspelen 1984 een bedrag binnen te krijgen van rond de 100.000 gulden. Dat is het dubbele van wat Moskou 1980 opleverde. Het Ameri kaans Olympisch comité en het organisatiecomité van de Spelen van 1984 in Los Angeles rekenen op een veelvoud van dit be drag. In theorie zelfs op 600 miljoen dollar. Dit is het aandeel van beide organisaties als de volledige oplage wordt verkocht. Door het Amerikaanse congres is namelijk goedkeuring ver leend voor het slaan van vijftig miljoen zilveren en twee miljoen gouden munten. Het NOC ontvangt vier procent van de mun- topbrengst in Nederland. De munt draagt het jaartal 1983 en heeft dezelfde kenmerken als de eerste zilveren Amerikaanse dollar, die in 1840 werd uitgegeven. De voorzijde toont een klas sieke afbeelding van een discuswerper. Begin volgend jaar volgt de uitgifte van de tweede zilveren munt en het gouden tien-dol- larstuk. Badminton- bond beraadt zich over Z-Afrika NIEUWEGEIN Tijdens de zaterdag in Nieuwegein ge houden Algemene Vergade ring van de Nederlandse Badminton Bond hebben de afgevaardigden zich tegen het Zuid-Afrikabeleid van het bondsbestuur gekant. Het bestuur staat op het stand punt dat er in verband met de apartheidspolitiek geen contact met Zuidafrikaanse sporters dient te zijn. Tijdens de bijeenkomst, waarin al leen vier tegenstanders van dit beleid aan het woord kwamen en geen voorstan ders, kwam het tot een stem ming. Toen bleek dat een grote meerderheid tegen het beleid van het bondsbestuur was. Het bestuur zal zich nu verder beraden. De zaak komt tijdens een algemene vergadering in oktober op nieuw aan de orde. BUNNIK In het motel Postiljon te Bunnik trilde vergaderzaaltje 6 afgelopen zaterdag meer van opwin ding dan van hitte. De geur van vers gesneden stroppen en iong, stevig galgenhout daalde neer op de hoofden van het hoofdbestuur van de Nederlandse tafeltennisbond, de NTTB. Tegenover voorzit- van de bondsraad, de stemge rechtigde afgevaardigden van alle afdelingen. Zij had den op 28 mei jongstleden een voorstel van Joop de Ronde van de afdeling Am sterdam goedgekeurd, waar door in de afdelingen een ge mengde competitie mogelijk zou worden. Dat stond zó haaks op de ideeën van het bestuur, dat een aparte com petitie voorstaat, dat het ge woon besloot dat voorstel niet uit te voeren en de con sequenties te trekken. Ech ter, Jaap Roeten stapte toen niet op met z'n ploeg en ook zaterdag bleef hij zitten. Domweg, omdat er geen mo tie van wantrouwen kwam. Maar zo'n motie was eigen lijk niet eens nodig om het vonnis te voltrekken. Maar er gebeurde niets. Van alle balsporten is tafel tennis beslist één van de flit- sendste, maar wie ooit een bondsraadvergadering van de de NTTB heeft meege maakt, merkt direct dat men daar dol is op lange, trage partijen. Variatie ontbreekt, sterker nog, het liefst wordt alles er tien keer herhaald, en dan nog bij voorkeur in dermate ambtelijke taal, dat zelfs juristen met goedlopen de praktijken wanhopig naar een decoderingsboekje zou den grijpen. Vooral voorzit ter Jaap Roeten is een mees ter in het leggen van verbale rookgordijnen, hetzij om on duidelijk te maken wat het hoofdbestuur wil, hetzij om net te doen alsof het hoofd bestuur gegronde reden heeft om niet te snappen wat het volgens de wens van de bondsraadvergadering ver plicht is te doen, gehoorza men of verdwijnen. Het hoofdbestuur stelde zijn eigen vonnis net zó lang uit, totdat bij een meerderheid van de oppositie de beulse felheid was omgeslagen in angst bestuurloos te worden en per afdeling te worden opgescheept met de niets ver plichtende anarchie die Am sterdam nastreeft. nen Een nieuw voorstel vantyWi afgevaardigde alles /nrn even te vergeten, beginnen en te eisen eind oktober zigingsvoorstel voor het petitiereglement in de lingsklasse gereed te werd aangenomen. Het kende zuurstof voor nauwde bestuur, dat best zal doen met een stel te komen, waarin genomen, heren- en handhaafd blijven, het de betreffende ook is toegestaan zo dispensatie te verlenen, voorlopig is de van de vrouw in de nissport opnieuw op de baan geschoven. HERMAN UTRECHT Tijdens de jaarvergadering van de Ne derlandse Rugby Bond (NRB). die zaterdag in Utrecht is gehouden, werd de scheidende voorzitter Jan van Diessen tot erelid be noemd. Jan van Diessen heeft in totaal tien jaar deel uitgemaakt van het bondsbe stuur, waarvan de laatste vier jaar als voorzitter. Het is de vierde keer in het 50-jarig bestaan van de NRB dat de onderscheiding van erelid is uitgereikt. Tot op volger van Van Diessen is gekozen Bert Bode (39). die reeds vier jaar in het bonds bestuur zitting heeft, waar van drie jaar als vice-voorzit- ter. In het afgelopen seizoen heeft de rugbybond een lich te groei gekend en telt nu 96 verenigingen, waaronder ne gen nieuwe. De bond heeft in totaal 6200 leden. De oppositie bijeen onder leiding van Joop de Ronde (rechts met baard). ARNHEM De voor jaarsvergadering van de Nederlandse Basketball Bond, die zaterdag in Pa pendal werd gehouden, heeft besloten de ver plichte medische sport keuring af te schaffen. De NBB namelijk vindt, dat de keuring weinig voorstelt en de leden, die voor een bedrag van 25 gulden goedgekeurd worden ten onrechte de illusie geeft dat zij ook góed gekeurd zouden zijn. De medische com missie zal adviezen uit brengen, waardoor spe ciale aandacht besteed kan worden aan risico groepen, die door hun leeftijd kwetsbaar kun nen zijn. De vergadering heeft ook be sloten bezuinigingen in de huishouding door te voeren. Daarmee wordt de aanval in gezet op het tekort van 91.000 gulden op de begroting. Ver wacht wordt dat ook in het komende jaar de rode cijfers zullen blijven. Pas in 1984 re kent de nieuwe penning meester Peter de Boer, die Henk van der Geest opvolg de, de uitgaven weer met de Tot de bezuinigingen werd besloten om de positie van topsport-coordinator Heger onaangetast te laten. De Tsje- choslowaakse bondscoach is rond 30.000 gulden boven zijn begroting uitgegaan, maar de vergadering meende una niem dat juist die kosteno- verschrijding verdedigbaar is. Niét alleen boekt Heger internationaal aanspreekt j, successen, de voornaarprie reden voor zijn grotere ten is, dat Heger veel werk verzet dan men vankelijk had voorzien, vergadering had er dan geen bezwaar tegen de si rest tie dat ieder lid in feite gulden bijdraagt van bondscontributie om de rainer zijn werk naar ren te kunnen laten

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10