Bejaardenoorden in toekomst ook voor ijdelijke opname Paus benadrukt recht op onafhankelijkheid Italiaanse politie arresteert honderden maffia-leden Mooi meegeno la Engeland tegen verhoging van EG-begroting PLO-ziekenhuis bestormd door tegenstanders Arafat A' CcicLc Souuvnt Binnenland/buitenland" CeidaeSou/umt ZATERDAG 18 JUNI 1983 PAGINA S Opperste Sovjet Üinvaardt arbeidswet )SKOU In Moskou is gisteren de ^edaagse zitting van de Opperste Sov- het parlement, beëindigd met onder :r de aanvaarding van een nieuwe ar- Iswet. De wet verschaft de arbeiders jr inspraak in het bestuur van de be- ^ven, maar verplicht hen tevens tot 3-groting van de produktiviteit en de ripline. deze week tot president gekozen par- •ider Andropov maakte slech ts het gste gedeel van de zitting van de Op- •ste Sovjet mee. Hij liep met moeite van naar zijn zetel, waarbij hij steun zocht b leuningen. Met trillende handen, vol os waarnemers een nieuwe aanwijzing t Andropov aan de ziekte van Parkin- i lijdt, bracht hij zijn stem uit. Mijnstaking in Chili breidt zich verder uit SANTIAGO De staking in de Chi leense kopermijnen, die van vitaal be lang is voor de economie van het land, heeft zich gisteren uitgebreid ondanks de waarschuwing van president Pino chet dat hij hard zal optreden om een einde te maken aan de protesten tegen zijn bewind. Oorspronkelijk had de mijnvakbond opgeroepen tot een 24- uursstaking uit protest tegen de arres tatie, woensdag, van zijn voorzitter Ro- dolfo Sequel. Het ontslag, donderdag, van 900 mijnwerkers resulteerde echter in een uitbreiding van de staking. De mijnstaking vormt nu de grootste uit daging voor Pinochet sinds hij tien jaar geleden middels een bloedige staats greep aan de macht kwam. Westduitse toeristen veroorzaken files DEN HAAG Het Westduits toeristenverkeer naar ons land heeft gisteren tot omstreeks het middaguur zeventien files met een totale lengte van 109 kilome ter veroorzaakt. Door tien onge vallen, waarbij in totaal 27 voer tuigen betrokken waren, vielen zeven gewonden. Veel Westduit sers hebben de dag der Duitse eenheid, een nationale feestdag, benut voor een lang weekeinde naar Nederland. Deze „Tag der deutschen Einheit" herdenkt de mislukte bouwvakkersopstand van 17 juni 1953 in Oost-Berlijn. Minister Ruding reikt de Pierson-prijs uit aan Hagenaar A. van 't Rood voor zijn vinding van een infra-rood onkruidverdelger. Hagenaar wint ondernemersprijs DEN HAAG Met zijn vinding van een Infrarood Onkruid verdelger heeft de Hagenaar A. van 't Rood de eerste prijs toege kend gekregen van de ondernemerswedstrijd „Stimulansen voor nieuwe bedrijfsactiviteiten". De eerste prijs van deze competitie, georganiseerd door Pierson, Job Creation en Philips Data Sys tems, is goed voor een bedrag van 75.000 wanneer het plan althans wordt uitgevoerd. Met behulp van de hittestralen van de Infrarood Onkruidver delger wordt onkruid gedood op een voor mens en milieu veilige methode. Gewas en bodem ondervinden geen schade, de metho de is ongevoelig voor wind, aldus het jury-rapport. De prijs werd de heer Van 't Rood overhandigd door minister Ruding van fi nanciën. De bewindsman liet gisteren weten dat hij verwacht dat de lastenverlichting waaraan het kabinet denkt voor het midden- en kleinbedrijf voor 1984, onder meer zal bestaan uit het wegnemen van knelpunten rond de bedrijfsopvolging en verlenging van de termijn van twee jaar tot drie jaar. waarbin nen verliezen met belasting die in voorgaande jaren is betaald, verrekend kunnen worden. óf" 4 ^"Van onze parlementaire redactie) ®ejN HAAG Bejaar- sjjioorden zullen in de zaakomst niet meer alleen ianjien voor ouden van eiJen die daar permanent einen. Zij moeten ook ge bikt worden gemaakt ten tijdelijke opvang voor zijipbehoevende bejaar- reeit die nog zelfstandig f™hen, bijvoorbeeld voor [j^ele dagen of slechts loe\r een paar nachten. ,om is één van de voorstel len die minister Brink- n (WVC) gisteren aan Tweede Kamer heeft gestuurd in een „beleids brief" over het ouderen beleid. In die brief kon digt de minister tevens een voorstel tot wijziging van de Wet op de bejaar denoorden aan. Volgens de wetswijziging krij gen gemeenten en provincies geen geld meer voor het finan cieren van bejaardenoorden. Het rijk zal voortaan recht streeks voor de bejaardenoor den gaan betalen. Daarmee hoopt minister Brinkman de kosten meer in de hand te kunnen houden. Ook wil hij op die manier meer invloed krijgen op de personeelsaan tallen in de tehuizen. Daar voor zullen algemene normen worden vastgesteld. Verder stelt Brinkman voor, uit bezui nigingsoverwegingen het aan tal nieuw te bouwen bejaar denoorden zoveel mogelijk te' beperken en enkele bestaande renovatieplannen uit te stel len. Aan de wijze waarop de bewoners van bejaardentehui zen een bijdrage betalen voor de bewoning moet ook een eind komen. Nu is het nog zo, dat bejaarden in principe het volledige bewoningstarief be talen en dat zij een beroep kunnen doen op de Algemene Bijstandswet als zij onvoldoen de geld hebben. In de toe komst zal het rijk in eerste in stantie alle bewoningskosten voorschieten, waarna aan de bejaarden een eigen bijdrage wordt gevraagd, afhankelijk van de hoogte van hun inko men of vermogen. In een reactie heeft de Alge mene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) gezegd de kabinetsplannen „volstrekt onbegrijpelijk" te vinden. Het toenemende aantal ouderen maakt het juist nodig dat er meer geld voor voorzieningen voor deze mensen beschikbaar komt. Bezuinigingen op be jaardentehuizen zijn alleen mogelijk bij voldoende en be taalbare voorzieningen waar door ouderen langer zelfstan dig kunnen blijven wonen. Die voorzieningen zijn momenteel onvoldoende. Vergruizen ierstenen met hhohgolven 'g succesvol ECHT In de universi- iek in München zijn ifgelopen drie jaar 464 pa- iten behandeld met appara- r die via schokgolven nier- ien vergruist. De resultaten veelbelovend en complica- zijn niet waargenomen. De ingstelling is al zo groot, er wachttijden zijn van tien maanden, zo schrij- A. Lycklama a Nijeholt en -"jjlonas van de afdeling uro- van het Academisch Zie- BEffihuis in Leiden spreken in jp|§ Nederlands Tijdschrift Geneeskunde. en het Münchense ziekenhuis van'den de patiënten liggend 3ViP>en stretcher in een water- ikkc getakeld. Op de bodem nze het bad bevindt zich een bUfcitrode. Door elektrische adingen ontstaan schok- 'en die door het water en lichaam worden voortge en geconcentreerd in de n. Die valt dan door tril- en tot gruis uiteen en kan ings natuurlijke weg het li- im verlaten. Een op de vijf steenpatiënten komt voor behandeling in aanmer- ind- Volgens de schrijvers zal ulk nog wel tot '85 durend ihtigdat Nederlandse patiënten url 'gen land behandeld kun- an dworden. .p H 'aroJiale werk- «Wrziening niet ;er verplicht WWV'er I HAAG Uitkeringsge- Jigden in de WWV (Wet kloosheidsvoorziening) Jen in de toekomst door jpmeenten niet meer ver- t worden tot het aanvaar- jjvan een dienstbetrekking sociale werkvoorziening, tiinisterraad ging gisteren tord met een desbetreffen- vijziging van de WWV. bns vice-premier Van lenne is deze wijziging zakelijk nu bij Tweede er een wetsvoorstel ligt lijziging van de Wet Soci- ■Verkvoorziening (WSW). Iroorstel houdt onder meer Vijziging in van de plicht [gemeentebesturen de in- Itneming van werkne- I in WSW-verband te be- Een aantal leiders van de tien EG-landen presenteerden zich gistermiddag vlak voor de openinqs- zitting van Eurotop in Stuttgart. - (Vervolg van de voorpagina) STUTTGART Door het niet vaststellen van het bedrag voor de compensatie willen de andere EG-landen in het bijzonder Frankrijk Enge land onder druk kunnen blij ven houden om in te stemmen met een verhoging van de in komsten van de Gemeenschap. Engeland acht zo'n verhoging (nog) niet noodzakelijk, omdat het meent dat voldoende fi nanciële middelen kunnen worden verkregen als maar bezuinigd wordt op het land bouwbeleid, dat beslag legt op tweederde van de totale uitga ven van de EG. Naar Engelse opvatting moet in de zoge naamde begrotingsraad, die volgende maand wordt gehou den, de EG-begroting voor 1984 worden vastgesteld. Mi nister Van den Broek sprak echter over „een normale be grotingsraad" in juli en noem de het „voorstelbaar" dat deze wordt uitgesteld tot september of oktober. Ook „op het laatste moment", zo voegde hij er aan toe, kan het bedrag voor de Engelse compensatie nog op de begroting worden ingeschre- In conferentiekringen werd vannacht gezegd, dat men het eens zou kunnen worden over een vergoeding aan Engeland van ongeveer 2 miljard gul den, en dat alleen Frankrijk het been nog stijf hield. Vol gens minister Van den Broek is vannacht tijdens het minis- tersoverleg geen enkel bedrag genoemd. Gevraagd naar de mogelijkheid dat de kleinere EG-landen, met name de Be nelux, de verschillende partij en nader tot elkaar kunnen brengen, verklaarde premier Lubbers dat politieke wil van de groten nodig is om de klei neren een soort brugfunctie te laten vervullen. DAMASCUS/ BEIROET Een groep Palestijnen, die zich verzet tegen de gematigde politieke koers van PLO-voorzitter Ara fat, heeft gisteren in Oost- Libanon een ziekenhuis bestormd, dat onder con trole stond van de groot ste guerrilla-organisatie, El Fatah. Dit is bekend gemaakt door een PLO- functionaris in Damascus. gisterochtend naar het vier verdiepingen tellende PLO- ziekenhuis in het Libanese dorp Bar Elias waren gereden. Aan de bestorming ging een woordenwisseling met de be wakers van het ziekenhuis vooraf, aldus de woordvoer der. Het incident volgde nadat in Damascus een groep van twaalf strijders, die trouw zijn aan Arafat, geprobeerd had een opslagplaats van reserve onderdelen van auto's te hero veren op de rebellerende Pa lestijnen. Drie weken geleden was de opslagplaats door de muitende Fatah-leden ingeno men. Israëlische militairen hebben gisterochtend een einde ge maakt aan de isoleringvan het Zuidlibanese dorp Deir Qa- noen El-Nahr. Het dorp is in handen gegeven van de Israë lische bondgenoot majoor Had-, dad. Tegelijkertijd werd door het Israëlische leger voor Zuid-Libanon nieuwe handels- beperkingen afgekondigd. Zuidlibanezen mogen nu geen handel mneer drijven met Bei roet en worden zo gedwongen Israëlische produkten te ko pen. Geldboetes wegens schieten op krakers AMSTERDAM De recht bank in Amsterdam heeft gis teren twee Amsterdammers veroordeeld tot geldboetes en voorwaardelijke gevangenis straffen wegens het schieten op krakers. De 64-jarige H. van V. werd veroordeeld tot 108 dagen voorwaardelijk en 5.000 boete. Zijn zoon kreeg zes weken voorwaardelijk en 500 boete. Paus Johannes Paulus II legt zijn hand op de schouder van Barbara Sadows- ka. Mevrouw Sa- dowska's 19-jaar oude zoon Grze- gorz stierf in mei na twee dagen door de politie te zijn vastgehou den. (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU In zijn antwoord aan Jaru- zelski sprak ook de paus duidelijke taal. Hij onderstreepte, evenals Jaruzelski, het recht van blijvende onafhankelijkheid, doch stelde tevens dat maatschappelijke hervormingen noodzakelijk waren. Hij herinnerde de rege ring eraan dat de beloofde vernieuwing on vermijdelijk is om de huidige binnenlandse crisis te kunnen overwinnen. De paus sprak ook de hoop uit, dat Polen zijn eigen plaats tussen de landen van Oost- en West-Europa zou behouden en dat de banden met alle landen in West-Europa, ook met de Verenigde Staten, weer zouden worden aange haald. Evenals in de toespraak op de dag van zijn aankomst, legde de paus ook in zijn preek gis teravond, tijdens de openlucht mis de nadruk op het vele leed dat de Polen in de loop der ge schiedenis hadden moeten on dergaan. En opnieuw noemde hij gisteren de politieke gevan genen; er zijn er momenteel 147 in Polen. Het thema van de politieke ge vangenen schijnt uitvoerig ter sprake te zijn geweest in het persoonlijke gesprek dat de paus met generaal Jaruzelski heeft gehad. Volgens rege ringswoordvoerder Urban heeft de generaal de paus in gelicht over de plannen die de huidige Poolse regering voor ogen staan met betrekking tot de normalisatie in het land. Uit de woorden van de rege ringswoordvoerder kon men echter opmaken dat er tussen de paus en de Poolse regering diepgaande verschillen van mening bestaan over de wijze waarop de Poolse natie moet worden gered. Privé karakter Overeenstemming werd slechts bereikt over het bezoek dat Lech Walesa aan de paus zal brengen. De paus wil het gehele gezin Walesa ontvan gen; het bezoek zal echter een strikt prrte karakter krijgen. Vermoedelijk zal de paus Wa lesa in Krakau ontvangen en wel op de laatste dag van zijn verblijf in Polen waarvoor geen officieel programma is opgesteld. De paus heeft gisteren overi gens een zeer zwaar program afgewerkt. Na het langdurige onderhoud met generaal Jaru zelski bracht hij een bezoek aan de kerk van de paters Ca- pucijnen, waar in een urn het hart van Jan Sobieski ligt Dit jaar is het precies drie eeuwen geleden dat deze Poolse ko ning bij Wenen de Turken versloeg en daarmee de islami sering van Europa voorkwam. De paus had voor zijn bezoek aan de urn van Jan Sobieski onder meer een deel van een harnas ten geschenke gekre gen, waarin een Poolse ridder bij Wenen gestreden had. Later op de middag voerde de paus het woord op een oeco- menische bijeenkomst en ver volgens ontving hij het be stuur en het docentenkorps van de Katholieke Universi teit van Lublin, waar hij zelf enkele jaren hoogleraar is ge weest. Gisteren werd de paus het eredoctoraat van deze uni versiteit verleend. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse politie heeft de afgelopen dagen een ware mensen jacht uitgevoerd. Sinds donderdagnacht zijn meer dan 600 personen opge pakt. De arrestanten wor den verdacht van lidmaat schap van de Napolitaanse maffia-organisatie, de Nieuwe Camorra. Italiaan se autoriteiten hebben la ten weten dat voor het eerst op zo'n grote schaal tegen de maffia is opge treden. Het totale aantal arrestatiebe velen bedraagt meer dan dui zend, zodat veel Italianen in praktisch alle delen van het land de komende dagen nog bezoek van de politie kunnen verwachten. De Nieuwe Camorra is de machtigste bende van de Na politaanse onderwereld. Lei der is Raffaele Cutolo, die vanuit een gevangeniscel op het eiland Sardinië met harde hand over de regio Napels re geert. De autoriteiten hopen dat ze met de honderden ar restaties van de laatste dagen Cutolo's organisatie een beslis sende slag hebben toegebracht. Maar zeker is dat geenszins. Arrestatiegolf De kolossale arrestatiegolf heeft in Italië grote beroering gewekt. Niet zozeer door haar omvang, als wel vanwege de personen en vooral de per soonlijkheden die achter de tralies zijn verdwenen. De be kendste arrestant is Enzo Tor- tara, de populairste tv-presen- tator van het land. Hij wordt verdacht van handel in drugs ten behoeve van de Nieuwe Camorra. Tortara, een van de meest zelfverzekerde personen die er op de Italiaanse beeld buis .te zien zijn, viel flauw toen de Romeinse politie hem gisterochtend van zijn bed kwam lichten. Zijn arrestatie heeft hij al „de grootste ge rechtelijke dwaling van deze tijd" genoemd. In verband met komende verkiezingen was hij bezig een serie tv-interviews met bekende politici, onder andere over hun geloofwaar digheid en eerlijkheid. Zijn po litieke shows zullen de kijkers nu dus moeten missen. Tot de arrestanten behoren verder: De voorzitter van ere divisieclub Avellino, Sibila; een burgemeester; twee pro vinciale bestuurders; een kloosterzuster („de koerierster van de Camorra"); de aalmoe zenier van de gevangenis van Ascoli-Piceno, waar Cutolo lange tijd opgesloten heeft ge zeten; advocaten; ondernemers en mensen uit de Napolitaanse showbizz. Allemaal zouden ze betrokken zijn geweest bij de illegale activiteiten van de Nieuwe Camorra, zoals handel in drugs, afpersing, sigaretten smokkel, ontvoering en moord. De meeste verdachten hebben al een strafblad. De arrestatiegolf is het gevolg van het besluit van een van Cutolo's ex-vertrouwelingen, Barra, om met de politie sa men te werken. Barra is door Cutolo in de steek gelaten, en om zijn huid te redden heeft hij politiebescherming moeten zoeken. Daarmee is hij de eer ste Camorrist in de geschiede nis die naar de politie is over gelopen. Om hem voor de wraak van Cutolo te vrijwaren wordt hij voortdurend onder zware politebewaking van de ene gevangenis naar de andere overgebracht Van de moordpartij, eerder deze week uitgevoerd door de maffia in Palermo, zijn de da ders nog niet gevonden. De vermoorde politie-comman- dant D'Aleo is inmiddels ver vangen. Maar de onrust onder de bedreigde politiemannen van de stad is zo toegenomen dat van hogerhand moet wor den ingegrepen om de discipli ne te herstellen. De politiepre- fect van Sicilië heeft zijn man schappen verzekerd dat de po litie van Palermo tot de best getrainde van Europa behoort „Het enige wat er nog nodig is om de maffia te bestrijden is moed en initiatief", aldus de prefect Celstraf voor Noordwijker wegens autofraude HAARLEM De rechtbank in Haarlem heeft gistermiddag drie mannen uit Noordwijk, Hoofddorp en Burgerveen ver oordeeld tot celstraffen en geldboetes wegens hun aan deel in een omvangrijke auto zwendel. Zo'n twintig gestolen auto's van dure merken als Mercedes, Jaguar en BMW voorzagen zij van een kente ken en chassisnummer van een schade-auto van hetzelfde merk. Met de zwendel is meer dan een miljoen gulden ge moeid. De drie werden in maart j.l. gearresteerd in een loods te Katwijk, waar het „ombouwen" van de auto's plaatsvond. De zwaarste straf kreeg de 35-jarige J. de B. uit Noordwijk. Hij werd verdoor- deeld tot vijf weken onvoor waardelijk. De Noordwijker heeft altijd ontkend iets van de zwendel af te weten. Man uit speedboot geslagen en overleden AMSTERDAM In het water van het Buiten IJ in Amsterdam is donderdag een 29-jarige Amsterdam mer uit een speedboot ge slagen en daarbij omgeko men. Volgens de rijkspoli tie te water is niet bekend hoe het ongeval is gebeurd. Vermoedelijk speelden hoge golven en hoge snel heid van de boot hierbij een rol. De man zat alleen in de boot. De rijkspolitie heeft het stoffelijk over schot van de man later op de ochtend gevonden. De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 1 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Adres_ - Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: I Naam Plaats/Postcode-, Telefoon i I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232,. I 2500 VG Den Haag I

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5