Bij de VVV's langt de lag halfstok' Leids driemanschap koopt Nieuw Minerva Politie lost groot aantal diefstallen op 3ouw Churchillbrug eindelijk van start Beperking van WWV is onbehoorlijk bestuur -ËIDEN CeidaeSou/icwt ZATERDAG 18 JUNI 1983 PAGINA 3 ten Haken erleden InSATERWOUDE De 'rmalige postcommandant de rijkspolitie in Rijnsater- jde is deze week op 66-jarige .tijd plotseling overleden. ermiddag werd in de Woud- 1 )om een rouwdienst gehou- waar veel mensen de heer Haken de laatste eer kwa- bewijzen. De heer Ten Haa- was ook na zijn pensione- op 60-jarige leeftijd nog zeer •f in de gemeente Rijnsater- de. Hij was bestuurslid van Vereniging Veilig Verkeer erland, gaf verkeersinstruc- >p de lagere scholen en nam verkeersexamens af. 13 klachten tegen optreden politie LEIDEN Vertegen woordigers van de Wets- winkel hebben gister middag namens krakers en sympathisanten 10 klachten bij de politie in gediend over de ontrui ming van het pand Scheepmakerssteeg 2 en de ontruiming van het politiebureau vorige week vrijdag. Het aantal klachten tegen het optre den van de politie is daarmee gekomen op 13. Erepenning voor W. van Sprang NOORDWIJK Gemeentesecretaris W. van Sprang van Noordwijk is gistermid dag onderscheiden met de erepenning van de gemeente Noordwijk. Dat is een zilver en legpenning, die gegeven wordt uit waardering en erkentelijkheid voor men sen die veel hebben gedaan voor de plaat selijke gemeenschap. De heer Van Sprang kreeg de erepenning gistermiddag door het gemeentebestuur aangeboden ter gele genheid van zijn vertrek. Hij gaat per 1 juli met pensioen na een ambtelijke loop baan van bijna 50 jaar. In 1941 kwam hij naar Noordwijk. Gistermiddag werd hem door het gemeentebestuur in het Hof van Holland een afscheidsreceptie aangebo den. Zonnewijzer niet bij de tijd De metershoge zonnewijzer op de rtiuur van de meel fabriek „De Sleutels" aan de Oosterkerkstraat geeft sinds gistermiddag ook officieelop zonnige dagen de tijd aan. De zonnewijzer is aangebracht in op dracht van de gemeente Leiden en van de Meelfa briek zelf en is ontworpen door Henk Sloos (links op, de foto). Bij het construeren van de zonnewijzer is uitgegaan van de Middeneuropese tijd. Dat wil zeg gen. dat de zonnewijer in de winter gelijk loopt, maar in de zomer door het invoeren van de zomertijd een uur achter. Bij het bekijken van de zonnewijzer dient verder bedacht te worden, dat er nog een afwijking van maximaal 16 minuten met de „echte" tijd kan voorkomen. Dit wordt veroorzaakt door de elipsvor- mige baan van de aarde om de zon. De zonnewijzer werd gistermiddag in gebruik genomen door wethou der P.H. Sóhöutefrechts op de foto). Hij deed dat door de laatste hand te leggen aan bordje, dat naast de in gang van de fabriek is bevestigd. Op dat bord wordt de werking van de zonnewijzer uiteen gezet. Dierenbescherming steunt dierenpark Wassenaar LEIDEN De Afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren steunt de dieren tuin in Wassenaar met een bedrag van 1.200 gulden. Dit komt neer op een bedrag van één gulden per lid van de afdeling. De vereniging heeft deze stap gezet nadat een aantal gemeenten, waar onder Leiden maar ook de provincie Zuid-Holland zich bereid hadden getoond geld op tafel te leggen om de die rentuin te behouden. VN PROTESTEERT TEGEN GEMEENTELIJKE BEZUINIGINGEN DRDWIJK „De hangt halfstok bij de vofTs. Gelukkig zijn wij* hechte vriendenvere- ng en daarom bied ik jVVN een eigen vlag aa|'. Met deze woorden e ijide de Noordwijkse V-directeur W. Rovers tyren het jaarcongres i d de Vereniging van ^"directeuren in Ne (and (VVN). Tijdens anjaarcongres heeft de eriniging scherp gepro- Stijerd tegen de bezuini- ;en door de gemeenten de subsidies aan de V's. „Kortingen zullen ra£lleen toe leiden dat j nog florerende be- zjfstak ook problemen •riijkrijgen", stelde voor- dJr B. Keyser, directeur de VVV Den Haag- [ïeveningen. Hij citeer de voorzitter van de die verleden week dergelijk beleid i4.óonverantwoord". De zal 20 juli een extra iadering wijden aan ^gemeentelijke bezuini- rj; jen op de VVV's. rcongres van de VVN gehouden in Noordwijk jlïglatwijk. Burgémeestér mr. Tonnike verwelkomde de ite getale opgekomen di- ren bij „één van de oud- 'V's van Nederland". De •Noordwijk bestaat na- al 86 jaar. §taatssecreta- van Zeil was gezien de wie, uitgenodigd hierbij de spreken. Hij bleek een uur voor aanvang af te moeten zeggen, omdat zijn aanwezig heid bij het kabinetsberaad dringend was gewenst. On danks die afwezigheid drong voorzitter Keyser er bij de aanwezige directeuren op aan een „vuistballende" eenheid te vormen. „Want wij moeten helaas constateren dat bij vele gemeenten zonder enige afwe ging, zonder enig overleg, zon der enige prioriteitenstelling, het rode potlood, of zeg maar de botte bijl, wordt gehan- Volgens de voorzitter biedt juist de bedrijfstak toerisme groeimogelijkheden op de lan ge termijn. Toerisme is vol gens hem relatief goed bestand tegen economische teruggang. „In de jaren tachtig zal het toerisme een belangrijke bij drage kunnen leveren aan de versterking van het sociaal- economisch draagvlak van onze steden en streken. Vol gens de verschillende jaaro verzichten zal het toerisme zich de komende jaren hand haven als belangrijkste inkom stenbron voor diensteden en streken. Getuigt het dan van inzicht éen dergelijke inkom stenbron droog te leggen Volgens Keyser zijn verloren omzet en populariteit moeilijk weer terug te winnen. „Toeris me. verschilt namelijk in ver kooptechnisch opzicht niet van andere artikelen. Merkbe kendheid stimuleert nog steeds de verkoop", zo voegde de voorzitter er aan toe. Stréek Ook in de Leidse regio krijgen veel VVV's minder dan ze hadden gewild. De VVV in Leiden "krijgt bijvoorbeeld 35.000 gulden minder van de gemeente. Op de totale subsi die van rond de 380.000 gulden is dat volgens directeur C. Hu- gens een ingreep die een uiter ste krachtsinspanning vergt. Toch is hij niet helemaal onte vreden „De gemeente Leiden ontziet ons nog een beetje, om dat wij volop bezig zijn met automatisering en de gemeen te daarvan het belang inziet". Die automatisering bij de VVV-Leiden is noodzakelijk omdat het hier niet alleen om een VVVi-kantoor gaat, maar omdat Leiden ook een steun punt is voor de VVV's uit de hele streek. Aan een tekort zal desondanks niet zijn te ontko men. Directeur Hugens ver wacht daarom dat gepoogd zal worden het tekort, dat door de automatisering ontstaat, te spreiden over alle gemeenten die van de Leidse dienstén profiteren. Een andere VVV, die klaagt over de vermindering van subsidie in die in Katwijk. Aan de gemeente is voor dit jaar een bedrag van 325.000 gulden gevraagd. De gemeente wil slechts 186.700 gulden ge ven plus een gewenningsbij- drage (aan de verminderde subsidie) voor dit jaar van 40.000 gulden. De gemeente Noordwijk denkt voorlopig niet aan het verminderen van de subsidie. Op zijn vroegst bij de begroting voor 1984 zal die kwestie ter discussie worden gesteld. B en W willen voorlo pig niet ingaan op voorstellen om de subsidie voor de VVV met 5,5 procent te verminde ren, een percentage dat gelijk staat aan de bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk. LEIDEN Het Leidse hotel-restaurant Nieuw Minerva is met ingang van 15 juli aan een Leids driemanschap verkocht. De familie Favier, die 38 jaar lang de scepter heeft gezwaaid over dit stukje Leiden, zal zich met in gang van die datum volle dig gaan toeleggen op de explotatie van de Engel- berthahoeve. Dit restau rant werd twee jaar gele den geopend. Mevrouw Favier heeft er bij de onderhandelingen over de verkoop steeds naar gestreefd het hotel-restaurant het huidi ge karakter te laten behouden. Deze zekerheid denkt ze uit eindelijk gevonden te hebben in het Leidse driemanschap Herman Bos en de gebroeders Jan en Remie Uljee. Ze wilde het hotel verkopen omdat het runnen van én het hotel én de Engelberthahoeve wat teveel van het goede werd. Het behoud van Niuew Miner va in zijn oorspronkelijke op zet is mede mogelijk geworden door intensieve bemiddeling van de directeur van de Groe- noordhal en de Stadsgehoor zaal, André de Jong en de di recteur van de Leidse VVV, Cees Hugens. De nieuwe eige naars hebben de bedoeling om het restaurant en het 143 bed den tellende hotelcomplex op hetzelfde peil voort te zetten. „Engel" Favier heeft toege zegd het driemanschap in de aanloopfase zo veel mogelijk te steunen. Voor de VVV was het belangrijk dat het hotel op hetzelfde niveau blijft (goed kope middenklasse), omdat daar in Leiden grote behoefte aan zou zijn. De onderhande lingen over de verkoop van het complex zijn gisteravond afgerond. Het driemanschap is van plan deze zomer te gebrui ken om in het hotel de nodige verbouwingen te laten ver richten. Burgemeester verslaat wethouder LEIMUIDEN Burge- meester Van der Kroft heeft gistermiddag met een halve wiellengte wet houder Den Haan versla gen op de nieuwe fiets- crossbaan van Leimuiden. Daarmee werd de baan op sportieve wijze in gebruik genomen. De aanleiding tot het tweegevecht was een uitdaging van de bur gemeester aan het adres van de wethouder bij de behandeling in de ge meenteraad van de subsi die van 15.000 gulden voor de inrichting van het fiets- en bromfietscros- sterrein. De subsidie werd toegekend, maar de vraag bleef wie zich sneller op het parcours zou kunnen bewegen. Gistermiddag werd deze vraag overduidelijk beantwoord.' De heer Van der Kroft besteeg met een gewone fiets als eerste het eerste heuveltje. Wethou der Haan bleek zichzelf te hebben voorzien van een forse handicap: zijn klassieke diens- tfiets bleef met de trappers ha ken op iedere hindernis waar door hij de afstand half fiet send en half hollend moest af leggen. Vanmorgen volgde IsSIfa - Burgemeester Van der Kroft en wethouder Haan tijdens hun cross. daarom een herkansing op echte crossfietsen. Dit keer ging het Leimuidense college schouder aan schouder over de finish, het bleek afgesproken werk. Volgens burgemeester Van der Kroft deed hij dat uit eerbied voor de witte haren van wethouder Den Haan. De wethouder stelde te hebben in gehouden, omda't hij voor zijn gevoel niet voor de eerste bur ger mocht uitgaan. Fietsers en bromfietsers zullen tegelijkertijd gebruik maken van de fietscrossbaan, die al leen voor recreatieve activitei ten is bedoeld. De twee soor ten gebruikers hebben ieder hun eigen gedeelte met ver schillende soorten hindernis sen, maar er is geen afschei ding. Burgemeester Van der Kroft verklaarde gisteren te hopen dat deze groepen elkaar niet in de wielen zullen rijden. Twee burgers heben zich be reid verklaard om bij proble men regelend op treden. s Wethouder Waal (in witte jas) slaat dé eerste paal van de brug. Op de achtergrond is molen D' Hees terboom van houthandel Noordman te 'v$ EN De eerste pel die gisteren ten be- fe van de Churchill- ke werd geslagen, kan 00 1 recht een mijlpaal in 9 Leidse geschiedenis ENTflen genoemd. Im- 1 s%, ruim vijftig jaar ge- Mrrtn al waren er plannen tel er hoogte van de Her- i Costerstraat over de een brug te leggen, Fren was het ^an ein" k zover. Wethouder oudfaal Êaf de eerste aan- 47i5tot de bouw van de j, die Leiden Zuid- (Churchilllaan) met Morskwartier (Her- jrsch] Costerstraat) gaat 28-8)inden. DEN siQ71f>roject kost ruim 17 mii- jreekigulden, de helft daarvan /oor) voor rekening van de jente, de rest wordt door DERS heid gefinancierd. De en-fjwordt zo'n 60 meter lang st, w meter breed. De Chur- Qrug wordt voorzien van Sopfieluidsisolatie-scherm, het brug in Leiden die i een dergelijk scherm ROUW uitgerust. (jankelijk was het de be- :ht lhg dat de brug een vaste nach^verbinding zou worden, jvan die plannen is men anenPP1 Ten behoeve van ■i 2, tischeepvaartverkeer (be- 14-11- en pleziervaartuigen) is iatsclten, dat de Churchillbrug 071 4-15» een beweegbaar gedeelte krijgt. Het scheepvaartverkeer zal overigens weinig hinder ondervonden van de bouw, er wordt een acht meter brede doorgang voor schepen open gelaten. De bouw zal ongeveer een jaar duren, in 1984 wordt de brug door aannemer GEKA uit Dordrecht opgeleverd. Men verwacht dat de brug begin 1985 in gebruik kan worden genomen. De directie van de Het project beperkt zich overi gens niet tot de aanleg van van de oeververbinding. De Churchilllaan wordt een stuk verlegd en onder dit nieuwe gedeelte van de weg komen twee fietstunnels. Deze tun nels zijn inmiddels aangelegd. Tevens wordt de wal van de Morskade vernieuwd en wordt de riolering daar gerenoveerd. Ook de Morsweg wordt voor zien van een nieuw riool. De grote taak van de nieuwe brug is het ontsluiten van De Mors en de wijken Boekhorst en Koppelstein. Deze wijken heb ben nogal te kampen met sluipverkeer, de brug moet dat probleem oplossen. Voorts is de nieuwe brug een ideale verbinding tussen de Chur chilllaan en de Doctor Lely- laan. Via de Doctor Lelylaan en de Haagse Schouwweg komt men uit op de Plesman- laan. LEIDEN De medewerkers van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) hebben zich tot de leden van de Eerste Kamer gewend met een protest tegen de beperking van het recht op een WWV-uitkering voor jon geren onder de 23 j^ar. De GSD stelt dat er sprake is van onbehoorlijk bestuur als het wetsvoorstel inderdaad wet Volgens de GSD hebben tal van instanties zich al verzet tegen het wetsvoorstel, dat een drastische inperking van het recht op een WWV uitkering voor jongeren onder de 23 jaar veroorzaakt. Kernpunt van al die bezwaren was, dat op een volstrekt willekeurige wijze jongeren worden getroffen en hun wettelijke rechten worden ontnomen. De protesten heb ben tot op heden niet mogen baten, want de Tweede Kamer heeft slechts een onbeduiden de aanpassing van het wets voorstel gerealiseerd. Als het voorstel ook de Eerste Kamer passeert zullen vele jongeren er per 1 juli in hun inkomen ernstig op achteruit gaan: er zullen jongeren zijn die in het geheel geen uitkering meer ontvangen. „Nog nimmer in het Nederlandse stelsel van so ciale zekerheid is op een der gelijke wijze inbreuk gedaan op verworven rechten", aldus de GSD, die daarbij pleit voor een overgangsregel. Sloper geeft niet thuis bij verhoop ZEVENHOVEN Sloper J. van de Sluis, in Zeven hoven beter bekend als Kobus, was gistermorgen niet thuis om aanwezig te zijn bij een openbare ver koping bij executie van een aantal goederen uit zijn woning. Hij had zijn huis goed op slot gedaan, zodat de deurwaarder en politie andere maatregelen moesten treffen. Enige tijd geleden had de heer Van de Sluis op een stukje grond in de ge meente Wilnis een boten- huisje gebouwd met de, volgens zijn zeggen, juiste maten. Tot twee maal toe werd hij door de gemeente Wilnis gesommeerd dit huisje af te breken omdat het te hoog was, rtiaar slo per Kobus weigerde te slo pen. Nadat de gemeente dit werk had gedaan, werd de rekening van 600 gul den) aan Kobus gepresen teerd. Deze weigerde te betalen, zodat de gemeente genoodzaakt was via een deurwaarder een openbare verkoping bij executie van goederen te regelen. Deurwaarder J. Kluyver trof echter Kobus niet thuis en kon de woning niet in, iets wat hem nog nooit is overkomen. Onder toeziend oog van burge meester J. Huigsloot, de politie van Zevenhoven, opkopers en vele nieuws gierigen werd een ruit stuk geslagen en kon al spoedig de deur worden geopend voor de opkopers. Na een kwartier was de zaak geregeld. Kobus stond op ruim 600 meter afstand aan de Achterweg dit alles met een verrekij ker gade te slaan: „Ik wist dat ik toch geen schijn van kans had van de gemeente Wilnis te winnen. Ik heb er alles aan gedaan om ze dwars te zitten, en ik heb al was het op enige afstand erg genoten van hetgeen vanmorgen gebeurd is". Toen iedereen huiswaarts gekeerd was en het weer rustig was voor de woning, stapte Kobus Sluis in zijn auto en reed ook naar huis. RIJNSBURG Met de aanhouding van een aan tal verdachten heeft de recherche van de rijkspo litie Rijnsburg een groot aantal zaken kunnen op lossen. Samen met de dis trictsrecherche en de re cherche van Noordwijker- hout en Katwijk was een team gevormd, 'dat in de afgelopen weken vijf Ha genaars kon aanhouden, in leeftijd variërend van 20 tot 30 jaar. Deze ver dachten hebben inmiddels 45 diefstallen bekend, die onder meer werden ge pleegd in Rijnsburg, Kat wijk, Noordwijkerhout, De Zilk en Leiden. Het ging de dieven vooral om autowielen, met name de duurdere soorten met magne sium velgen. Verder werden ook complete auto's en moto ren gestolen alsmede videore corders door middel van het „kraken" van de etalage. In Rijnsburg bijvoorbeeld over kwam dat de firma Roest. Het onderzoek wordt nog voorge zet en er worden meerdere aanhoudingen verwacht. De politie heeft erg veel steun ge had aan getuigeverklaringen. Verder werd nog door de re cherche een 22-jarige Hage naar aangehouden die op 7 juni een brutale diefstal pleeg de in Rijnsburg. Deze verdach te gaf zich uit voor schoor steenveger bij een woning waar een 15-jarige jongen opendeed, wiens ouders niet thuis waren. Vervolgens liep hij naar binnen en nam een doos met sieraden mee ter waarde van 1200 gulden. Dankzij een goed signalement van attente buren kon de man worden aangehouden, De sie raden had hij inmiddels al verkocht. Al de aangehouden Hagenaars zijn na verhoor heengezonden. Tenslotte is ook een bloemen- diefstal van afgelopen woens dag opgelost. Bij de Veiling Flora in Rijnsburg werd een wagentje met bloemen meege nomen met een waarde van 1000 gulden. Ook hier konden de dieven dankzij waardevolle tips worden achterhaald:het gaat om een 53-jarige inwoner van Den Dolder en een 33-ja- rige inwoner van Zeist. De ge stolen bloemen werden bij de arrestatie teruggevonden. Het tweetal, dat een behoorlijk strafblad is na verhoor inge sloten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3