/betbal in ïongkong is iog steeds _en circus „Veel geld verdienen en verder doen of je gek bent" ZATERDAG 18 JUNI 1983 edt IGKONG Kapitalisten voelen zich nog altijd prima thuis mierongkong, het centrum van het Verre Oosten, dat voorlopig id onc^er Engelse vlag vaart. De tegenstelling tussen arm 7 31 r is' ZOa^S vrijwe* Qveral in Oriënt, schrijnend. De 40.3"]selijke bevolking buigt vaak slaafs, als een knipmes, voor ;8-32Vaagkrachtigen, die meestal niet eens weten waar ze met 514-ipakken papiergeld naar toe moeten. 15x Op lantal van die exponenten van 1-30 fcdom steekt forse bedragen in 8-23 Jetballerij. Om het voetbal in 33. loedkoopteparadijs Hongkong 19x^en hoger plan te tillen, wor- l 18-2e laatste jaren tal van spelers f 17xïoral Groot-Brittannië en Ne- 24-^d aangetrokken. Vaak heb- 29-^ hun beste tijd gehad en grij- Touje de kans aan om nog één goed geld te verdienen. Bij de weritste jaren op de landstitel „ge- speeljeerde" topclub Seiko bijvoor- Mouc| de ploeg van trainer Bert Ja- rograJoop Wildbret, Jan Verheijen, het,; Bonsink, Dick Nanninga, tweei de Jong en doelman Peter Cazfds. f en wat minder florissant verging de louth China, inmiddels gede- 9x47ferd. maar wel de met afstand t liefcte en meest populaire club teen Hongkong. De enige Neder- i spie inbreng daar komt van 29x31 Salfischberger, nadat in de 1-7aran het seizoen Jo van Zoest, Witel Hartman Kok en onlangs doon|Storm wegens een te gering i 4-lhnent van hun contracten ïn ontheven. Bij middenmoter 48. er tenslotte was Frans van nsloom oefenmeester en stonden 1 50. Visser en Michel Mommertz 5. 24-1 veld. 54. I 56. L r5^^gaanswarn^ s doorgaans warm in Hong- i waar het vochtigheidsper- ge boven de 80 ligt en de tem- jur geregeld rond de 30 gra- chommelt. De eerste kennis- ïg met het voetbal in Hong- waar een ronduit krank- |e drukte heerst die de indruk dat de vijf en een half miljoen irzoe^ers zich voortdurend alle- rden.op straat bevinden en waar sevelii taxi's naar schatting onge- ers aje helft vormen van de vaak :onfefer aan bumper opschuivende isumf in het chaotische verkeer in »en inad vindt plaats in het ïebbekong Stadion, de voetbalarena vrijwel alle competitiewed- con<jn worden afgewerkt, n doltrond is Happy Valley op de veel len hobbelige mat de tegen- is v<jr van South China, de club ïrantja. Hans Salfischberger, Kees eze q en Ron Goodlass. Sinds de ducatfclasgow Rangers afkomstige ouderiMiller als speler-coach de aarbijes in handen heeft, is nog vissen de eerste zeker van een »akt, in de basisopstelling. De jplossialige speler van FC Den et zoi} Sparta, Go Ahead Eagles, in hifraafschap en NEC staat als te befcpper geposteerd, maar be- lik wizich die avond niet tot het en fotiwen van zijn directe oppo- gaan alleen. Salfischberger (30) e vier voortdurend gaten in de ?n, Jiemikkige defensie, waarin de J die malen uitgefloten Miller na dQnthutsend zwakke schakel omme en bemoeit zich ook nadruk- 5, de met de aanval. Na negentig t te zfen matig, maar zeer boeiend jl. wint Happy Valley volle- ten de veldverhouding in met spelers van South China en met gebogen hoofden het h 2'iDe degradatie is wéér een Mchterbij gekomen en zal een - i maand later inderdaad on- jdelijk blijken. Waarmee zich South China een regelrechte |^L|voltrekt. want het is niet al- oudste club van Hongkong, l**P%°k veruit de meest populai- omni-vereniging, waarin ^^pl takken van sport zijn on- ïracht, kan South China te- tslanqkn op een achterban van jlen tflan 35.000 leden. Vest-Ï iverde- of,fstehts voorbeeld k y^alfischberger, twee dagen na VN?e': ..Momenteel worden alle de alpheden onderzocht om be- >1 ga«r reg®ls te veranderen. Want n in [Voor êeen enkele club aan- rdeeldr'jk als wij degraderen. Wij ier vil ^'er namelijk op basis van •bbenrdeling en wij brengen altijd dollar eS de meeste toeschouwers mee. Het is dus gewoon voor ieder een het beste als wij in de hoogste afdeling blijven spelen Het is slechts een voorbeeld wat er in het voetbal in Hongkong alle maal mogelijk is. Wat daar niet kan. zal eerst nog uitgevonden moeten worden. Dat blijkt ook uit het enorme verloop binnen de di verse selecties. Bij vrijwel alle clubs is het een komen en gaan van vooral Britse spelers. Wat dat be treft is Seiko een uitzondering. Geld speelt geen rol in Hongkong, dat is al snel duidelijk. Bij South China alleen al zijn in de loop van dit seizoen twaalf spelers aange trokken. De laatste die kwam was Willie Johnstone, de inmiddels 37- jarige Schot, die bij het WK van Argentinië op het gebruik van do ping werd betrapt. Hans Salfisch berger: „We zijn begonnen met o.a. Marcel Hartman Kok en Jo van Zoest, verloren een paar keer, en er was direct paniek in de tent. Eerst moest Van Zoest weg met twee an deren. Er kwamen drie nieuwe spelers in hun plaats, maar het werd er allemaal niet beter op en dus werd het spelletje nog een paar keer herhaald, met ook Hartman Kok als slachtoffer. Zonder resul taat. Tenslotte werd ook onze Chi nese trainer Peter Wong vervan gen door Alec Miller, maar zoals je ziet heeft ook dat niet veel gehol pen. Met continuïteit heeft het alle maal maar bitter weinig te maken. Maar Hongkong is nu eenmaal een prestatieland. Je wordt er goed be taald en de mensen verwachten dan ook van je, dat je er goede prestaties tegenover zet. Zo niet, dan word je bedankt. Ze halen spe lers en sturen ze weg wanneer ze willen en spenderen daar enorme kapitalen aan. Ja, eigenlijk zou dat verboden moeten zijn, zeker in de beslissende fase van competitie of bekertoernooi. Het komt hier echt voor, dat voor een bekerfinale of een beslissende competitiewedstrijd spelers voor één duel worden inge huurd". En hij noemt voorbeelden van George Best, Wim Suurbier, Mike Channon en Alan Ball, die in ruil voor flink wat dollars best be reid waren een of twee keer voor Oud-international Dick Nanninga in duel met de Brit Duckdale van Bulova, de nieuwe kampioen van Hongkong. een club in Hongkong tegen een bal te trappen Of het geval van die Engelsman, die op een vrijdag op Kai Tak landde en er de maandag daarop weer vertrok zonder in ac tie te zijn geweest omdat de regen doorgaan van zijn wedstrijd in het water had doen vallen. Heel anders Salfischberger heeft het, alle rari teiten en de sportieve teleurstelling van de degradatie ten spijt, prima naar zijn zin in Hongkong. „Na tuurlijk is het heel iets anders dan Nederland, maar veel problemen heb ik toch niet gehad sinds ik hier vorig jaar ben gekomen. Je hebt ui teraard altijd wel een bepaald mo ment dat je je familie mist. zoals met de Kerst en af en toe mis je de stilte wel eens en verlang je naar een wandeling in een bosrijke om geving of naar frisse lucht, maar het is hier toch best uit te houden. Ik zeg altijd maar zo: brood bakken doen ze overal. Dan denk ik wel, dat het een voordeel is geweest dat ik tien dagen hier geweest ben vóór ik mijn contract tekende. Toen had ik een indruk, kon ik het met mijn vrouw bepraten. Zeg je dan. dat je hier gaat spelen, dan moet je later ook niet meer zeuren, vind ik. Maar nogmaals, daar is ook geen enkele reden toe. Mijn vrouw heeft het net als ik reuze naar de zin en over de club kan ik werke lijk geen negatief woord zeggen. Alles wat ze beloofd hebben, zijn ze ook nagekomen. Ik kan me dan ook niet voorstellen, dat het hier zo'n enorme puinhoop is als soms wel wordt beweerd. Het zou mis schien anders hebben gelegen als ik getekend had en pas daarna alles op me zou zijn afgekomen. Nu ben ik tevreden. Ik heb een prima ap partement en de club heeft als eni ge hier een eigen stadion en een complex voor al zijn afdelingen, waar je werkelijk de hele reuteme- teut kunt vinden". Niet overdreven Een uurtje later, als begeleid door een tropische hoosbui de sfeervolle Dickens Bar van het statige Excel- siorhotel is verruild voor een be zoekje aan de accommodatie van South China, blijkt dat Hans Sal fischberger niet overdreven heeft. Behalve de voetbalafdeling, die te recht kan in een aan 18000 toe schouwers plaats biedend stadion netje, beschikken ook de andere twintig takken van sport over pri ma geoutilleerde wedstrijdarena's. Niet zo vreemd, dat Salfischberger bij voorkeur zijn contract tot medio 1984 afmaakt. Sa Bu Ka, zoals hij ter plaatse wordt genoemd: „Veel zal afhangen van de vraag, of we inderdaad in die hoogste afdeling mogen spelen. Bovendien is net be sloten. dat de clubs met ingang van volgend seizoen nog maar vijf bui tenlanders in plaats van de zeven van nu onder contract mogen heb ben en dat er niet langer vijf, maar nog slechts vier van hen tegelijk in het veld mogen staan". Maar hij praat zichzelf vervolgens weer moed in. „Als enige van de selectie heb ik elke wedstrijd gespeeld. Vol gens mij heb ik een goed seizoen gedraaid. Ik heb trouwens nog al tijd het gevoel, dat ik me wil waar maken. Het was dit jaar niet zo moeilijk geweest om het bijltje er maar bij neer te gooien, maar zo'n type ben ik niet. Dan probeer ik liever die Chinezen wat te coachen. Kijk, die gasten zijn echt niet slecht hoor, maar ze missen wel veel er varing en tactisch inzicht. Komt ook. omdat ze vaak nog maar een jaar of achttien tot twintig zijn. Over een jaar of drie is het alle maal misschien veel beter. Maar haal je nu de buitenlanders weg, dan daalt het niveau direct met sprongen. Wil je die mensen echter wat van je laten aannemen, dan zul je zelf goed moeten presteren, dat is duidelijk". Kippebouten Presteren en dan vooral sco ren heeft Kees Storm naar de zin van de clubleiding van South China te weinig gedaan. Hij is de eerste Europeaan die we ontwaren op de tijdens Happy Valley - South China met 16.000 man goed gevul de tribunes. Tussen de zoals altijd nijver op kippebouten knabbelende Chinezen bekijkt hij de bikkelhar de ontmoeting in het gezelschap van zijn Schotse vriendin. Net als Salfischberger had Storm een con tract tot medio 1984, maar al 48 uur later stapte hij in het vliegtuig om terug te keren naar Nederland, waar hij ondertussen nog steeds over zijn toekomst, die wellicht in België zal liggen, in onzekerheid verkeert. De 29-jarige Storm speelde vorig seizoen voor landskampioen Seiko en werd toen zelfs als nationaal topscorer gehuldigd. „Ik maakte twintig goals", herinnert Storm zich, „en kreeg een gouden schoen van vierduizend gulden. Eerst zou ik blijven, maar nadat ik de visa al had verlengd kreeg ik een brief thuis, dat het niet doorging. Daarna zou het Morning Star worden, maar die club ging failliet, waarna ik de keus kreeg uit drie mogelijk heden: Tsun Wan, Rangers en South China. Hoewel ik bij Ran gers voor drie jaar kon tekenen, heb ik voor South China gekozen. Omdat het gewoon de best georga niseerde club is met de grootste aanhang". Storm is er inmiddels maar mee akkoord gegaan dat zijn tot vol gend jaar lopende contract vroegtij dig werd ontbonden en dat hij slechts werd doorbetaald tot de dertiende mei van dit jaar. „Je kunt er toch niets tegen doen", al dus de spits, die eerder uitkwam voor FC Den Haag, De Graafschap, NAC en FC Den Bosch. „Want als je protesteert bij de bond, kom je precies dezelfde mensen tegen als bij de clubs. Wat dat betreft is alles „VVCS zou brief schrijven, maar had kennelijk geen postzegel" in Hongkong corrupt. En de KNVB, ach, die doet ook niets". Kees Storm zou desondanks best aan een nieuw avontuur in de Oriënt willen beginnen: „Vroeger wilde ik nooit weg uit Nederland, ook al omdat ik nog veel dieren had die verzorgd moesten worden. Nu ik Hongkong een keer heb meegemaakt, zou ik zo weer terug willen. Natuurlijk zijn er allerlei dingen die wat tegenstaan. Wat dat betreft kun je het best alleen maar aan de centen denken en de rest vergeten. Maar daar ben je dan toch weer te veel professional voor. Dus stoort het wel dat de figuren, die de dienst uitmaken, blijkbaar denken dat er boter of bier in een bal zit en dat je soms drie wedstrij den in een week en dan weer vijf weken niet speelt. Maar er staat veel goeds tegenover. Je wordt goed betaald, kunt met het mooie weer 's morgens trainen en 's mid dags naar het strand en elke dag eten voor een prikkie. En je ziet een hoop van de wereld. Ik ben bij voorbeeld in Singapore, Maleisië en diverse keren in China geweest. Dat kan toch ook niet iedereen zeg gen". Gerust riant Ook voor Peter Gerards en Dick Nanninga, twee van de zes Neder landers die het door de naar het Rotterdamse Sparta vertrekkende Bert Jacobs getrainde Seiko dra gen. hebben de positieve aspecten de overhand tijdens hun verblijf in Hongkong. Met hun gezinnen wo nen beiden in appartementen die gerust riant mogen worden ge noemd. Zeker als je ze vergelijkt met de vaak armzalige onderko mens, waarin een groot deel van de plaatselijke bevolking zich moet zien te redden. Je hoeft slechts te gen de bergwanden op te kijken om ze te zien, de hutjes met niet meer dan een van vele roestgaten voorzien zinken dak. Peter Gerards: „In Hongkong zijn we inderdaad rijk met wat wij hier hebben. Hier liggen echt mensen letterlijk in de goot, de rijken wor den steeds rijker, de armen steeds armer. Als je hier pas bent, schrik je er van, later wen je er aan. Zo is de maatschappij nu eenmaal opge bouwd. Je kunt wel proberen er wat aan te doen, maar daar is geen beginnen aan". Ook tegenvallers En Dick Nanninga: „De woonruim te is me inderdaad meegevallen. Ik had me op wat slechtere voorbe reid. nadat ik op tv een film had gezien van Hongkong, waarin ik mensen in krotten op een heel klein balkonnetje zag koken. Ge lukkig zitten we hier beter. Ten slotte moet je met je hele gezin toch een beetje kunnen leven, zoals je dat in Nederland gewend bent". Tegenvallers zijn er echter ook wel degelijk geweest voor de lange spits, die via Veendam en Roda JC in Hongkong belandde. De man, die in 1978 Nederland naast Argen tinië bracht tijdens de uiteindelijk toch verloren WK-finale in dat land: „Ze hadden me bijvoorbeeld verteld dat het schoolgeld hier best zou meevallen. Nou, dat blijkt dus zestienduizend gulden per jaar te kosten voor die drie kinderen. Ik ben er aan het begin vier keer voor op kantoor geweest. Eerst moest ik een uur wachten voor ik de baas kon spreken, vervolgens duurde het een uur voor hij antwoord gaf en toen begon hij alleen maar als een stier te snuiven". Gerards vult aan: „De club heeft inmiddels beloofd de consequenties daarvan te zullen accepteren en na het seizoen een compensatie te zul len uitbetalen. Het blijft afwachten. Maar verzekeringen en dergelijke zijn hier echte tegenvallers. Daar om kun je het best alles maar zwart op wit laten zetten voor je hier gaat spelen. Je kunt beter vooraf hon derd gulden aan telefoonkosten uit geven dan later voor allerlei ver rassingen komen te staan. Als je bijvoorbeeld een beetje Europees wilt eten, moet je rekening houden met forse prijzen. Zo kost een pak melk drie en een halve gulden en een krop sla acht piek. En zou je hier bijvoorbeeld een tuintje willen aanleggen, dan ben je zo een mil joen van die dollars 400.000,-; red.) kwijt". „Ja", grinnikt Nannin ga, „en dan heb je nog maar kunst gras ook". Geen paradijs paradijs Ook het voetbal in Hongkong is volgens het duo niet het paradijs waar veel Nederlanders het wel voor houden. Het is geen kwestie van even op routine een wedstrijd je afwerken en dan de zakken vul len. Peter Gerards: „In Nederland was het gemakkelijker te preste ren. Daar had je nog een bepaalde bescherming, hier mag werkelijk alles. Bovendien zitten we bij Seiko in de positie dat we elke week moeten winnen. Tegen ons kunnen tegenstanders ook altijd extra pre mies verdienen". Dick Nanninga vervolgt: „Het is een compleet gek kenhuis, een circus. Neem alleen het feit al dat alles zich in één sta dion afspeelt. Er is geen verschil in een thuis- of een uitwedstrijd, je zit alleen in een andere kleedkamer. En dan die leiding er omheen, dat is een regelrechte ramp. Wie het hardst kan blazen, krijgt een fluit. Denk dus maar niet dat ik het hier gemakkelijker heb dan in Neder land. Per wedstrijd komen ze onbe straft dertig keer met een gestrekt been in en ik heb tot nu toe maar een keer een Chineesje tegenover me gehad. Verder ben ik alleen nog maar Britten tegengekomen die nergens voor terugdeinzen". Zoals ook het gemak waarmee spe lers worden gehaald en van de hand gedaan, een doorn in het oog is van het tweetal. Peter Gerards: „De FIFA moet met richtlijnen ko men voor contracten. Dan kunnen die dingen als vorig jaar met Mor ning Star niet gebeuren. De Engel sen stuurden toen trouwens direct een advocaat hier naar toe. De Ne derlanders werden door de VVCS mooi in de steek gelaten. Ze zouden een brief sturen, maar vermoede lijk zijn ze vergeten de postzegel erop te plakken. Daar kan ik slecht tegen. Ik houd ervan dat de dingen goed geregeld zijn. En ik moet zeg gen, dat we wat dat betreft in het algemeen bij Seiko ook geen klagen hebben. Een club met die naam kan het zich trouwens ook niet per mitteren dat ze dingen beloven die ze niet nakomen". En waar de schoen een enkele keer toch wringt, vergoedt de financiële tegemoetkoming veel. Peter Ge rards is daar eerlijk in: „Je kunt die twee jaar van je contract maar het best veel geld verdienen en verder doen alsof je gek bent. Want zo ligt het gewoon: het geld is er nu, dus moet ie het nu halen". WILLEM PFEIFFER Belastingbetaler toch niet buiten schot bij Spelen LOS ANGELES Bij het „wie zal dat betalen", het geliefde aftelspel letje van de Olympische Zomerspe len 1984 in Los Angeles, dreigt de vinger diegene aan te wijzen, die absoluut buiten schot zou blijven: namelijk de belastingbetaler De Spelen, die geheel uit privé-sector gefinancierd zouden worden, gaan de Amerikaanse gemeenschap toch zo'n 300 miljoen gulden kosten. Naar aanleiding van de ervaringen onlangs tijdens het FINA-waterpo- lotoernooi in Malibu, dat als eerste olympische testcase gold, hebben de sheriffs van de diverse gemeen ten en districten waar de olympi sche evenementen zullen plaatsvin den, de begrotingen verdubbeld. Het logisch gevolg van het feit, dat in Malibu achter iedere ongewa pende met een walkie-talkie uitge ruste „security-man" een gewapen de politieman in burger stond. De goedkeuring van die verhoging is geen vanzelfsprekende zaak. De gemeentelijke autoriteiten van Los Angeles en omstreken kampen met grote tekorten. De Spelen worden bepaald niet als eerste prioriteit ge zien, terwijl bovendien de cijfers de burgers het idee geven, dat er nog een stuk onveiligheid wordt toege voegd aan hun relatief onveilige si tuatie. „Als die atleten zo zwaar be waakt moeten worden, willen we ze hier niet hebben", klonk het in de gemeenteraad van Orange County, dat onder meer Disney land herbergt. In de omgeving daarvan zijn het handbal en het worstelen gepland. „Ze zijn niet al leen een gevaar voor zichzelf, maar ook voor de gewone burgers", aldus de afgevaardigde, die zei niet in sprookjes te geloven. Niet veel Van de oorspronkelijke opzet om de organisatie van de Olympische Zomerspelen 1984 geheel uit priva te middelen te financieren, lijkt on danks alle plechtige beloften niet veel terecht te komen. Het organi satiecomité probeert de kosten van transport en veiligheid af te wente len. Zo verklaarde de voorzitter van het organisatiecomité Peter V. Ueberroth onlangs: „Men mag er niet van uitgaan dat een olympisch comité, dat werkt met een surplus in zijn budget van hooguit acht a negen miljoen dollar de federale overheid met honderden miljoenen zal steunen Dat is niet alleen on verantwoordelijk, maar ook onmo gelijk". Paul Ziffren, de voorzitter van de Raad van Bestuur maakte een wat zure vergelijking met San Fransis- co, dat er acht miljoen voor over had om de conventie van de Demo craten onderdak te bieden. „Een dergelijke geest heerst niet ten op zichte van de Olympische Spelen", constateerde hij. Desondanks is het organisatiecomi té erin geslaagd om, zoals Kenneth Reich van de Los Angeles Times berekende, 117 miljoen dollar, of wel twintig procent van de organi satiekosten, ten laste te doen ko men van de belastingbetaler. Daar bij is inbegrepen een goedkeuring van het congres voor 69,1 miljoen dollar aan veiligheidsmaatregelen. Ueberroth betwist dat cijfer, omdat daar de 50 miljoen in is verwerkt, die het kost om het leger in te zet ten. Dat zal alleen in noodsituaties gebeuren. Ueberroth had graag gezien, dat de overheid bij het financieren van olympische taken zou kijken.naar wat de Spelen opbrengen. Hij heeft laten berekenen dat de Spelen de stad Los Angeles 19,1 miljoen dol lar aan extra belastinginkomsten, huur en dergelijke opbrengt, het district Los Angeles 1,7 miljoen dollar en de federale regering 42,9 miljoen dollar. Met een vermenig vuldigingsfactor voor hergebruik en herinvestering komt hij op een totale impuls van niet minder dan 243 miljoen dollar. De federale regering heeft laten weten dat het bij het opleggen van belastingen niet om dergelijke af wegingen gaat. Bovendien vindt men de hele wijze van berekening nogal speculatief. Zo is bijvoorbeeld uit onderzoeken in Montreal geble ken, dat daar het toeristen bezoek tijdens de Olympische Spelen van 1976 juist minder was dan in 1975 en 1977. Gedurende de gehele pe riode van de Spelen stonden talrij ke hotels leeg. Ook is bij de studie van het organisatiecomité het be lastingvoordeel van 20 miljoen dol lar teh opzichte van de „patrons" [onvermeld gebleven. Het is de be- J doeling dat 2000 van deze lieden ie der 25.000 dollar op tafel leggen om gehandicapten gratis toegang tot de stadions te bezorgen. De komiek Bob Hope is lid van het organisatiecomité en maakt op zijn eigen manier reclame voor de Spe len.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 21