ma iê ?Ook niet-werkenden horen |ji de vakbeweging, anders lomt solidariteit in gevaar" IVVQlB^yirJ KV-VOORZITTER HARM VAN DER MEULEN: De Utrechtse politie schatte het aantal vakbondsleden dat vorige week zaterdag naar Utrecht was getogen voor de grote FNV-demonstratie op 30.000. De FNV zelf hield het ZATERDAG 18 JUNI 1983 ?HT Eén oorzaak van.de ng van de vakbeweging is el makkelijk aanwijsbaar: de osheid. Terugvallen van een op een uitkering betekent i in het uitgavenpatroon, i maken. Wie zal het een der kwalijk nemen dat hij i j het lidmaatschap van de ind opzegt dan zijn zoontje judolessen weg te sturen? kun je van een schoolverla- rwachten dat hij lid wordt n bond, als hij nog nooit éé,n men een bedrijf heeft gezet? oorzitter Harm van der 'i heeft begrip voor dergelij- a «rwegingen. Maar hij ziet ook jevaren als de vakbeweging egafttwikkelt tot een organisatie ov<jj louter nog mensen-met orkaan zijn aangesloten. oen als vakbeweging een ui- :e groot beroep op de wer- isigièn om solidair te blijven met eldeél-werkenden. We proberen wetf macht om de koppeling tus- ïnerfien en uitkeringen in stand wespen. We vragen van de men- rwat wél werk hebben een extra elijkpnsoffer, bijvoorbeeld in de kri'an premiestijgingen, ten be [Van de mensen zonder werk. r sleze werkende leden blijken i arrreid tot zo'n offer. Maar blij- onde die bereidheid houden als d. vimeer niet-actieven de vak- aanng gaan verlaten? Dat weet antepiet zo zeker. De werkenden dan wel eens kunnen zeg- de niet-actieven niet lan- ijderldair met óns zijn doordat ze ot inl onze organisatie verlaten, g^n hoeven wij het ook niet i ziqmet hén te zijn. Laten we de aiar beperken tot de beharti- De pn onze eigen belangen". Ik 'te blus dat uitkeringsgerechtig- ;ek c£ de vakbeweging verlaten :us ohun eigen vlees snijden", lijk.] >sgell """liegroepen ade 0f njö uitkeringstrekkers denken k zijF nel ijk anders over. w voor de belangen beharti- -okkj71 w3°'ers, werklozen en bij- ijke fokkers schieten als padde- hebu/t de grond. Sinds kort be- in zelfs een Landelijk Beraad tigdenorgani- lageij het h mede reageert Van der Meulen verhulde irritatie, „een ww- vaarlan natuurlijk elke dag met Pme van de daken brullen n dgiitkering van de ww'ers om- i de !oet- Een wao-groep kan te- voet]tijd hetzelfde eisen voor de dat! en ëa 20 niaar door. Uit dat allemaal betaald kforden, zal ze intussen een lichf1- Daarom luistert ook nie- ijkerPaar ze en kunnen ze er zo jtoe bijdragen dat de samen- ageli?erkokert 'n «dlerlei pressie- i die uitsluitend voor zich- komen". )innen de vakbeweging heb- ook wao-groepen. Maar wij belangen van de wao'ers die van de ww-ers, de doil'g werklozen enzovoort, gevels wij met een plan komen, |we tegelijkertijd kunnen gedifn hoe dat gefinancierd en z'orden. En dan zeggen wij bijbePeeld: nou, misschien kan wetej-uitkering van tachtig pro- rheefs naar beneden, zodat er heled vrijkomt voor de langdu- ie vrfklozen die dan niet in de hoeven te belanden. Bin- bl' vakbeweging kun je het in werkenden en niet-wer- zijn gehéél overzien. Je kom£nnis nemen van eikaars na >en, je verantwoordelijk en dPr elkaar waarmaken en sa- hes ,P beleid ontwikkelen". ;t hel 198^ waar zijn dat de pressie- ter bescherming van de ('er bestrijding van het „op- genr-eigen-huizen" weinig ge- de schaal leggen, de vraag n dé vakbeweging dan wel zo- t mafvloed uitoefent. Neem nu k, ie# veel tromgeroffel aange- ieruife CNV-plan om alle Neder- twee procent van hun in- MA' te laten storten in een Werkgelegenheidsfonds. Dat plan heeft destijds veel lof geoogst, maar ging vervolgens linea recta de ijs kast in „Zeker. En ik heb daar ook een trauma aan overgehouden! In de verkiezingstijd heb ik aan meneer Van Agt gevraagd of hij bereid was met dat Werkgelegenheidsfonds aan de slag te gaan. „Ja", zei Van Agt. Ik heb gevraagd: „Dat bete kent dat als u geroepen wordt een kabinet te formeren, u dat fonds ook tot inzet van de formatie maakt? „Ja", zei-ie. We hebben Lubbers als premier gekregen en verder niets meer vernomen. Nou, dan zeg ik: als het bij lovende woorden blijft, dan hoeft het voor mij ook niet". Doorgaan Veel mensen die bedanken voor het lidmaatschap van hun vak bond. zijn vermoedelijk tot precies dezelfde conclusie gekomen. „Toch heeft het op zich al een be langrijke waarde dat het CNV be reid is constructieve voorstellen te doen. Op vergaderingen ervaar ik dat telkens opnieuw. Onze leden betreuren het uiteraard ten zeerste dat tal van goeie voorstellen die wij in het verleden hebben gedaan, niet zijn gerealiseerd. Maar ze zeg gen: we moeten de moed niet opge ven. Gewoon doorgaan met con structieve plannen maken en ho pen dat het hier en daar als een klein zaadje nog eens in goede aard valt. En ik denk ook dat het waar is dat er altijd wel wat blijft hangen bij de mensen". „Aan de andere kant moeten we ook niet net doen alsof er echt nóóit een belangrijk voorstel van ons wordt overgenomen. Een con creet voorbeeld: het inzetten van de prijscompensatie voor meer werk. Dat is een idee dat bij ons vandaan is gekomen en dat voor een miljoen werknemers is gereali seerd". Als het CNV of een andere vak centrale niet met dat plan was ge komen, zou het idee wel vanuit de politiek zijn gelanceerd. „Nou je moet van de politiek niet al te veel verwachten, hoor. Politieke partijen hebben wel aller lei prachtige plannen voor de op lossing van de werkloosheid, maar als die plannen niet worden gedra gen door de werknemers- en werk geversorganisaties, komt er niets van terecht. Ik denk dat het veel op 60.000. Hoe het zij, een respectabel aantal. Toch lijkt het vertrouwen van de (ex- )werknemers in de vakbeweging af te nemen. Getuige bijvoorbeeld een recente KRO/Intomart- enquête waarbij aan vakbondsleden werd gevraagd of de vakbeweging nu wèl of niet invloed heeft op het beleid rond werkgelegenheid, lonen en uitkeringen. Slechts 59 procent van de ondervraagden vond dat de vakbeweging wèl invloed heeft. Een andere duidelijke aanwijzing is dat het ledental van de vakcentrales onmiskenbaar afkalft. De FNV verloor in 1981 38.000 leden en vorig jaar 20.000. Dit jaar zal het totale aantal FNV'ers vermoedelijk tot onder het miljoen zakken. Het CNV raakte vorig jaar 8000 betalende aanhangers kwijt en kwam uit op een ledental van 338.000. Maar wat hebben de bonden hun leden ook eigenlijk nog te bieden? Meer loon in elk geval niet. Behoud van het oude loon evenmin. Behoud van werkgelegenheid ook nauwelijks. Er wordt wel ingeleverd, maar garanties dat daarvoor extra banen terugkomen, ontbreken. Verlangens en eisen hebben de bonden natuurlijk wel. Maar wordt daar naar geluisterd? Gaat de politiek, al dan niet in bondgenootschappelijk verband met de werkgevers, in feite niet haar eigen weg? Of gaat De Crisis haar eigen weg en worden werkgevers en werknemers in het heilig streven naar Overleven in eikaars armen gedreven? Verslaggever Willem Scheer besprak met CNV-voorzitter Harm van der Meulen de noodzaak van een sterke vakbeweging. „Binnen de vakbeweging kun je het veld van werkenden en niet-werkenden in zijn geheel overzien. Je kunt kennis nemen van eikaars problemen, je verantwoordelijkheid voor elkaar waarmaken en samen een beleid ontwikkelen". Het aantal vakbondsleden dat vorige week zaterdag naar Utrecht was getogen voor de grote FNV-demonstratie werd door de Utrechtse politie geschat op dertigduizend. De FNV zelf hield het op zestigduizend. uai ae actieoereidheid onder de jongeren uiterst gering is kwam begin deze maand in de Amsterdamse Koopmansbeurs wel heel duidelijk tot uiting bij een jongerenbetoging tegen het korten van jeugdlonen en -uitkeringen. Bijna een uur na het begin was de zaal nog net zo vol als bij het begin- leeg intéressanter is dat politieke partij en voorstellen overnemen die bin nen de maatschappelijke organisa ties leven dan dat ze zelf met aller lei ideëen komen. Prachtige rap porten zijn er verschenen over deeltijdbanen. Maar de politiek is niet in staat dat ook binnen het be drijfsleven te realiseren. Daar moe ten we het zelf doen. Ik vind dat de politici zich veel meer moeten be zighouden met politieke items en niet met items die bij de vakbewe ging en de werkgeversorganisaties leven". Vertrouwen Het uitdijen van de invloedssfeer van de politiek en het navenant te ruglopen van die van de vakbewe ging lijkt ook een plausibele ver klaring te bieden voor een afne mend vertrouwen van de leden in hun vakorganisaties. „Of dat vertrouwen in ons af neemt. weet ik nog zo net niet. Ik denk dat het vertrouwen in de po litiek nog veel sterker afneemt. Maar dat er in de jaren die achter ons liggen een verstrengeling heeft plaats gevonden van het werkter rein van „Den Haag" en dat van de maatschappelijke organisaties, is waar. Daarbij heeft de politiek zich een aantal taken toegeëigend die eigenlijk thuis horen in het overleg tussen werknemers en werkgevers. We hebben met andere woorden te veel gecentraliseerd. Wat betreft de arbeidsovereenkomsten is dat pro ces gelukkig weer teruggedraaid, inmiddels. Er zijn geen loonmaatre gelen meer en ik denk ook niet dat die spoedig zullen terugkeren. De vakbeweging kan weer zelfstandig en in volle vrijheid collectieve con tracten afsluiten met de werkge vers". „Maar er is meer aan de hand. En dan denk ik aan heel dat brede ter rein van de sociale zekerheid. De sociale zekerheid is zo in wetten verstrengeld dat het lijkt alsof dat allemaal louter politieke aangele genheden zijn. In feite is dat hele maal niet zo. Belangrijke delen van de sociale zekerheid berusten op af spraken tussen werknemers en werkgevers. Een voorbeeld: de ziektewet. Daarin is vastgelegd dat zieke werknemers de eerste twee dagen geen loon ontvangen en ver volgens tachtig 'procent. In zoverre, kun je zeggen, is het dus een poli tieke aangelegenheid. Maar de aan vulling die daarop wordt gegeven tot honderd procent van het gewo ne loon, zonder wachtdagen, vloeit voort uit een vrijwillige overeen komst tussen werknemers en „Niettemin denkt het VVD-kamer- lid De Korte met het voorstel te kunnen komen om de uitkering tij dens de wachtdagen weer af te schaffen. Ja, dan zeg ik: meneer De Korte, waar bemoeit u zich eigen lijk mee? De bovenwettelijke uitke ring tijdens die wachtdagen is uw zaak niet. Blijf eraf met uw liberale tengels! Hetzelfde geldt voor de eerste periode van het wachtgeld der werkloosheidswet. Ook dat is een zaak van werknemers en werkgevers onderling en daar moet de politiek buiten blijven". „Overigens denk ik dat ook de vakbeweging zelf wel debet is aan de vertroebeling van het beeld als zou heel die sociale zekerheid tot het werkterrein van Den Haag be horen. We hadden als vakbeweging veel meer in eigen hand moeten houden. Dan was dat beeld van „het wordt toch allemaal in Den Haag beslist" voorkomen. En dan hadden de mensen meer de zeker heid gehad dat de wetten in han den zijn van henzelf". Principe Maar wat steekt er nu voor kwaads in om de sociale zekerheid aan de politiek over te laten. Het parle ment wordt toch democratisch ge kozen? „Voor ons is het een kwestie van principe dat je datgene wat je zelf kunt regelen, ook inderdaad zelf doet en niet aan de overheid over laat. Vroeger kenden we het be grip: soevereiniteit in eigen kring. Dat is een wat belaste uitdrukking geworden, maar het betekende wel: overheid, er zijn terreinen waar u alleen maar in uiterste noodzaak mag ingrijpen. Het bekende voor beeld was het gezin. Daar ligt de verantwoordelijkheid bij vader, moeder en de kinderen. Alleen wanneer er in zo'n gezin bij wijze van spreken bloed vloeit, alleen dan mag de overheid ingrijpen. Zo lang het allemaal goed reilt en zeilt heeft ze er niets te zoeken. Welnu, zoals het gezin zijn eigen verant woordelijkheid heeft, zo vinden wij ook dat in heel dat sociaal econo misch leven werkgevers en werk nemers een belangrijke eigen taak hebben. Principieel. Maar in de praktijk blijkt ook dat het veel be ter werkt. Nu we als vakbeweging sinds een half jaar weer zelf kun nen onderhandelen over de ar beidsvoorwaarden zie je toch dat er belangrijke initiatieven van de grond komen- Neem zo'n voorstel als van de onderwijsvakorganisa ties: tien procent arbeidstijdverkor ting met inlevering van een stukje loon. Dat kan tienduizenden banen opleveren en dat is toch niet niks". „De ervaring leert gewoon dat hoe dichter je met de problemen naar de mensen toegaat, des te meer ze zich verantwoordelijk voelen. Als de mensen denken dat de ziekte wet in Den Haag geregeld wordt, nou, dan voelen ze zich niet zo ver schrikkelijk betrokken bij de vei ligheid in hun onderneming. Is daarentegen duidelijk dat de bo venwettelijke uitkering en de pre mie-vaststelling een zaak van hen- zèlf is, dan zullen ze voor "het voor komen van onveilige situaties veel meer oog hebben". „Ook het in stand houden en creë ren van werkgelegenheid lukt het best als de mensen zich er zelf, in hun eigen onderneming voor inzet ten. Zijn er in ons bedrijf mogelijk heden om tot herverdeling van werk te komen? Kunnen we meer jongeren aan het werk zetten? Dat zijn vragen voor de ondernemings raad en als die er zich voor inzet, bereik je het meeste resultaat. Waarbij de vakbeweging natuurlijk toch weer een essentiële functie vervult door de O.R.-leden van de nodige know how te voorzien. Ge organiseerde O.R.-leden kunnen al lerlei cursussen en kaderscholen volgen, waardoor ze meer beslagen ten ijs kunnen komen". Gemeenschappelijk doel Nog even naar een andere factor die wellicht van invloed is op de animo om lid van de vakbeweging te worden of te blijven. De econo mische crisis heeft zich ontwikkeld tot een ramp van zo'n omvang dat velen de belangentegenstelling tus sen werkgevers en werknemers niet meer duidelijk voor ogen lij ken te hebben. De belangen schij nen wel te zijn samengevallen in dit ene doel: Overleven. Als het specifiek eigenbelang van de werk nemers wegvalt, valt ook de grond weg om je bij een werknemersorga nisatie aan te sluiten. „Het is een feit dat werknemers en werkgevers wat de doelstellingen aangaat, heel dicht bij elkaar zijn komen te staan. Dat de rendemen ten moeten verbeteren en de werk gelegenheid zoveel mogelijk moet worden hersteld, zijn we met el kaar eens. In het verleden wilden de werkgevers zich nog wel eens op het standpunt stellen dat de werkloosheid hun pakkie-an niet was. Als mijn bedrijf goed draait, zei zo'n werkgever dan, heb ik mijn plicht vervuld en voor de op vang van bijvoorbeeld werkloze jongeren moeten anderen maar op draaien. Nu zijn we het met elkaar eens: bestrijding van de werkloos heid is ons gemeenschappelijk be lang en ons gemeenschappelijk doel". „Maar dat betekent niet dat we het óók eens zijn over de middelen om dat doel te bereiken. De werkge vers vinden dat we moeten bezui nigen, bezuinigen en nog eens be zuinigen. Lonen omlaag, collectieve lasten verminderen, uitkeringen naar beneden. Er worden in hun kring percentages van tien procent genoemd! Terwijl wij zeggen: na tuurlijk moet er bezuinigd worden, maar tegelijkertijd is het nodig dat ie de economie weer nieuwe stimu lansen geeft. Stimuleer de bouw, zeggen wij. Het is toch te gek om over te praten dat de grote steden kampen met verkrotting terwijl er zóveel bouwvakkers werkloos zijn. En het is toch absurd dat.de men sen van de weg- en waterbouw met de armen over elkaar zitten, terwijl we allemaal vinden dat de dijken te laag zijn. In die sectoren moet de economie dus nieuwe impulsen krijgen". „Daarbij zijn Vve van mening dat te véél bezuinigen ook ernstige geva ren met zich meebrengt. Als de koopkracht van de mensen al te sterk omlaag gaat, krijgt de indus trie steeds meer moeite zijn pro- dukten af te zetten en beland je in een neerwaartse spiraal zoals we dat in de jaren dertig hebben mee gemaakt. Als wij dus pleiten voor arbeidstijdverkorting met inleve ring van een stukje loon, willen we dat er tegelijkertijd voor wordt ge zorgd dat anderen weer aan het werk komen en daardoor meer verdienen. Zodat de koopkracht niet in elkaar zakt". „Kortom, over de middelen om het gemeenschappelijk doel van econo misch herstel te bereiken, bestaan er tussen werkgevers en de vakbe weging heel fundamenteel ver schillen van mening. Ook dat zou zowel voor de werkenden als de niet-werkenden een motief moeten zijn om de vakbeweging trouw te blijven". WILLEM SCHEER

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15