iVatergliibanen in 5e Vliet en De Zijl /li' mm m porttarieven |og niet omhoog Laatste kans voor Harteveltcomplex CELSTRAF GEËIST TEGEN OVERVALLER GELDTRANSPORT rEMBADEN LEVEREN SLAG OM DE GUNST VAN HET PUBLIEK Protest tegen wegslepen Leids woonwagengezin Lading stro op Europaweg 'AGfIDEN Catdae Somcmt VRIJDAG 17 JUNI 1983 PAGINA 3 reker bijna verdronken bij vluchtpoging lEN Een 20-jarige Haagse timmerman is gistermiddag bijna ■onken toen hij wilde ontkomen aan aanhouding. De man sprong is een vluchtpoging in de Rijn. Hij verblijft thans ter observatie afdeling beademing van het Academisch Ziekenhuis, agent buiten dienst liep gistermiddag over de Oude Rijn. Hij zag mannen wandelen, van wie er één een woning waarvan het raam stond, binnen klom. De twee anderen bleven buiten wachten. De i eman zag vervolgens de man weer naar buiten klimmen met een ^•recorder onder de arm. De agent alarmeerde het bureau en zette htervolging in. Twee mannen wisten een personenauto te berei- •n reden weg. De derde wierp de video-recorder weg en dook de i. Door twee te hulp gesnelde politiemensen kon hij op de kant m vcykken wórden! Daar bleek hij dusdanige ademhalingsmoeilijkhe- hebben, dat hij door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. Daar werd hij gisteravond gehoord. Zijn twee i's zijn nog spoorloos. Wel bleek, dat dit tweetal op de vlucht een leding had weggeworpen. Die kleding bleek men te hebben ge in de Hema. -con waPfin. vernje hun v< Parkeergarage Digros in januari 1984 gereed LEIDEN Naar verwacht wordt, kunnen in januari 1984 de eerste auto's de parkeergarage van Digros aan de Langegracht binnenrijden. Volgende week vrijdag wordt de eerste paal van het complex gesla gen. Van politieke zijde werd er lange tijd openlijk aan getwijfeld of Digros de bouw van de garage wel door zou zetten. Deze twijfel werd ingege ven door herhaalde aankondigingen van eigenaar Van der Broek dat „binnenkort" met de bouw begonnen zou worden, waarna enige acti viteit op het bouwterrein steeds weer uitbleef. Aanvankelijk had Van der Broek mr. Pieter van Vollenhoven weten te strikken voor het slaan van de eerste paal. Door privé-omstandigheden heeft Van Vol lenhoven zijn toezegging echter in moeten trekken. Er wordt nog ge zocht naar een waardige plaatsvervanger. De parkeergarage zal ruimte gaan bieden aan 382 auto's en zal in vijf lagen opgetrokken worden. De bijbehorende negen woningen zullen gebouwd worden door aannemersbedrijf De Raad uit Noordwijk. Aan nemer De Groot uit Leiden neemt de bouw van de eigenlijke garage voor zijn rekening. Raad van State handhaaft links-af-verbod Stationsplein LEIDEN De Raad van State heeft het verzoek om het links-af-verbod op het Stationsplein op te schor ten, afgewezen. De Ondernemersvereniging Actieco mité Stationsweg-Steenstraat had de Raad van State, in afwachting van de behandeling van het door hen ingestelde beroep, om schorsing van deze verkeers maatregel gevraagd. Volgens de ondernemers leiden zij grote schade als gevolg van de maatregel van het gemeentebestuur. Hun omzetten zouden structureel zijn gedaald. Vol gens de gemeente is het links-af-verbod bedoeld om sluipverkeer te weren en is de situatie op het Sta tionsplein voor voetgangers en fietsers hierdoor aan zienlijk verbeterd. De motivatie van de Raad van Sta te om het schorsingsverzoek af te wijzen, volgt bin nenkort. er d( eden hun vordi onal jfessf' )EN In de buiten- hbaden De Vliet en 's' ;ijl wordt momenteel rkt aan de aanleg o ien waterglijbaan. De Jnaan in zwembad De t e|ivordt 43 meter lang, 'als i De Vliet krijgt een \e van 32 meter. De banen worden bin- ;ort in gebruik geno- Op zaterdag 2 juli 'a en ze pas officieel ,(end. De twee glijbanen worden aangelegd in het kader van de werkverruimende maatregel. Dat wil zeggen, dat de bouw ervan wordt uitgevoerd door personen, die werken met be houd van hun uitkering. De kosten van de twee waterglij banen bedragen in totaal 120,000 gulden. Onlangs werd in zwembad De Does in Leiderdorp een water glijbaan geopend. Deze glij baan, die een lengte van 40 meter heeft, is aangelegd om meer zwemmers naar het zwembad te lokken. Leider dorp wilde zo zijn concurren- tie-positie ten opzichte van an dere zwembaden in de Leidse regio versterken. Met de aanleg van de twee glijbanen in Leiden lijkt daar nu niet veel van te komen. De glijbaan in Leiderdorp werd in één week tijd aangelegd, de kosten bedroegen 120.000 gul den. Leiden heeft voor dat be drag binnenkort twee van der gelijke recreatie-voorzienin gen. Leiden zegt overigens, dat men eerder dan in Leiderdorp nen aan te leggen. Men echter pas aan het werk toen er toestemming kwam om mensen te laten werken in het kader van de werkverruimen de maatregel. In de Leidse regio is men er momenteel druk mee bezig de mensen weer naar de zwemba den te trekken. Zo werd in Oegstgeest de zogenaamde whirlpool (beter bekend als bubbelbad) na een periode van sluiting weer in gebruik geno men. In Katwijk is in mei be gonnen met de modernisering van zwembad De Mierenwei- de. Dat zwembad wordt voor 1,5 miljoen gulden opgeknapt. Ook daar komt een waterglij baan, deze zal een lengte krij gen van 30 meter. Tevens krijgt Katwijk een bubbelbad en komt er een kunstmatige zonneweide. Zon-aanbidders kunnen zich daar overgeven aan de stralen van een solari um. Katwijk verwacht, dat door deze renovatie 30.000 be zoekers per jaar meer (330.000 in plaats van 300.000) naar het zwembad zullen komen. Celstraf geëist tegen verkrachter LEIDEN/DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 23-jarige inwoner van Lei den drie jaar gevangenisstraf geëist. De Leidenaar heeft zich schuldig gemaakt aan mishan deling en verkrachting van een bij hem in de buurt wo nend meisje. Het meisje heeft verklaard dat de Leidenaar op 24 maart om streeks middernacht haar ka mer is binnengedrongen. Na haar te hebben mishandeld, verkrachtte hij haar. De officier bracht in herinne ring dat de man een aanzien lijk strafblad heeft. Hij stond eerder terecht voor inbraken, diefstallen en geweldsdelicten. Hoewel verdachte ontkent op de betreffende avond bij het meisje te zijn geweest, is zijn paspoort daar wel gevonden. De officier overwoog verdach te te laten onderzoeken bij de Psychiatrische Observatie Kli niek in Utrecht, maar aange zien de man ontkent, is dat niet mogelijk. Guatemala Voor de Hartebrugkerk in de Haarlemmerstraat staat morgen een stand van Amnesty International. Er wor den van tien tot vier uur handtekeningen ingezameld tegen de politieke moorden in Guatemala. Deze hand tekeningen komen onder een rouwbrief, die op 4 juli wordt aangeboden aan het consulaat van Guatemala in Brussel. Ook in Zeeland en Brabant worden voor dit doel soortgelijke acties gehouden. Amnesty wil een fietstocht organiseren om de handtekeningen naar Brussel te brengen. Jongerenkoor In de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat wordt mor genavond een jongerenviering gehouden onder het motto: „De pijn van de liefde". Tekst en muziek van deze viering worden verzorgd door het jongerenkoor „De Overbrug ging". De viering begint om zeven uur. Statentocht De Statentocht, een auto-toertocht langs twaalf voor malige Statensteden in Noord- en Zuid-Holland, wordt ook dit jaar op 19 juli gehouden. Met deze tocht wordt de Eerste Vrije Statenvergadering herdacht die op 19 juli 1572 in het Hot in Dordrecht werd gehouden. De Statentocht voert langs Dordrecht, Gorinchem, Oude water, Gouda, Leiden, Haarlem, Alkmaar, Medemblik, Enkhuizen, Hoorn, Edam en Monnickendam. Deelna me kost 32,50 gulden per auto. Inschrijven kan bij de VVV in de plaatsen die in de route zijn opgenomen. Ook het volgen van maar een gedeelte van de route is mogelijk. Energietentoonstelling Tegen de stroom in", is de titel van de tentoonstelling die van 20 juni tot en met 1 juli in de Openbare Bibliotheek in de Nieuwstraat wordt gehouden. In de tentoonstelling staan de gevolgen van het huidige energiegebruik centraal. Gevolgen als afbraak van het milieu, gevaren voor de mens en grotere armoede in de Derde Wereld. Ook de vraag „Wat kunnen we er zelf aan doen", komt aan bod. De tentoonstelling is gemaakt door de Stichting Milieu- Educatie uit Utrecht en bestaat uit 42 kleurrijke borden. Verder is er een diapresentatie, er zijn maquettes, er staan modellen die op zonne-energie werken en er staat een windmolentje. De t vanaf twaalf jaar. Onbreekbare ruiten aan diggelen LEIDEN Zes „onbreekba re" ruiten van hel Energie Be drijf Rijnland aan de Derde Binnenvestgracht zijn in de nacht van woensdag op don derdag vernield. De ruiten werden beschadigd door ko geltjes uit een zwaar kaliber luchtdrukpistool. De ruiten hebben een dikte van 8 mm en zijn zogenaamd „slagvast". De schade beloopt enkele honder den guldens. Vrouwenmishandeling De actiegroep Stop Vrouwenmishandeling biedt maan dagavond handtekeningen aan aan burgemeester C. Goekoop. Dit gebeurt voorafgaande aan de raadsverga dering, rond kwart over zeven. Tevens krijgt de burge meester van de actiegroep een aantal beleidsaanbeve lingen in zake vrouwenmishandeling. Een en ander vindt plaats naar aanleiding van de landelijke actie dag tegen vrouwenmishandeling, die op 1 juni is ge houden. LEIDEN/DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 26-jarige Eindhovenaar drie jaar gevangenisstraf ge ëist. De man overviel 28 maart een geldloper van Van Gend en Loos in Leiden. De geldloper werd onder be dreiging van een vuurwapen gedwongen de cassettes (met een bedrag van 250.000 gulden er in) die hij met een steekwa- gentje aan het vervoeren was van zijn auto naar een bankge bouw aan de Pelikaanstraat, af te geven. Een passerende bromfietser, de heer Van Leeuwen uit Leiderdorp, zette de achtervolging in. Op de Hooigracht kon de Eindhove naar, die met een auto op de vlucht was geslagen, worden aangehouden door een wijk agent, die de bromfietser te hulp was gekomen. Voor de rechtbank verklaarde de Eindhovenaar dat een on bekende bij hem thuis had aangebeld met het verzoek ie mand, die langs de rijksweg stond, op te halen en naar Lei den te brengen. Hiervoor zou hij 500 gulden krijgen. Van een overval wist hij niets. Ge tuigen hebben de man even wel herkend als de overvaller. De verdediger van de Eindho venaar bestreed het bewijs en concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank wijst op 30 juni vonnis. I^MMISSIE WIL VOORSTEL LSF AFWACHTEN LEIDEN De bezetters van de Ziekenboeg in het Marine complex krijgen nog één kans om de onderhandelingen met de gemeente over het Harte veltcomplex succesvol af te ronden. De raadscommissie fi nanciën stemde gisteravond in met dit voorstel van wethou der P. Bordewijk. De wethouder stelde daarbij vier voorwaarden: de gemeen te steekt niet meer dan 125.000 gulden in de verbouwing van het Harteveltcomplex, de brandweer moet het gebouw als veilig beoordelen, er mag niet in het complex gewoond worden en binnen drie weken moeten de onderhandelingen zijn afgerond. „Het heeft nu allemaal lang genoeg ge duurd", aldus de wethouder. „Er hebben zich trouwens al andere gegadigden gemeld". De bezetters wilden in de Zie kenboeg eigen bedrijfjes be ginnen, terwijl de gemeente het gebouw wil slopen. Als al ternatief bood de gemeente uiteindelijk het Harteveltcom plex aan de Langegracht aan. Aanvankelijk leken de onder handelingen tussen de ge meente en de bezetters van de Ziekenboeg over het Harte veltcomplex muurvast te zit ten. Dit omdat de groep vol gens de gemeente ook in het Harteveltcomplex zou willen wonen en dat was voor de ge meente niet aanvaardbaar. De groep jongeren liet gisteren weten dat dat wonen niet noodzakelijk is: „Het is voor ons nooit een breekpunt ge weest. We wilden alleen bekij ken of het kon". Een anibte- naar die tot dusver de onder handelingen met de jongeren voerde, zei gisteravond, „dat je er altijd een bed neer kan zet ten". „Dat gebeurt wel meer in panden waarin, degene die er werkt ook wil wonen". De gemeente en de jongeren gaan de komende weken pra ten over de precieze verbou wingen die in het Hartevelt complex moeten plaats, heb ben. De groep jongeren wil on der meer dat de ramen groter worden en dat er ook meer ra men komen. Tientallen balen stro lagen gistermorgen op de Euro paweg. De balen waren om tien uur verloren door een vrachtauto, bestuurd door een inwoner van Benthuizen. De chauffeur ruimde zelf de balen op, maar kreeg wel een pro ces verbaal wegens het slecht laden van zijn voer tuig. Het verkeer werd eni ge tijd gestremd. LEIDEN Het Landelijk Overleg van Woonwagenvrou wen heeft in een brief aan de gemeente Leiden, de provincie Zuid-Holland en staatssecreta ris Brokx haar diepe veront waardiging uitgesproken over de plannen tot „deporteren" van een Leids woonwagenge zin naar een klein kampje in Zoeterwoude. In de brief aan de gemeente vraagt het Overleg de achter volging van het woonwagen gezin onmiddellijk te stoppen. Zij vindt het onbegrijpelijk dat alle aandacht wordt gericht op één gezin dat „boventallig" op het woonwagencentrum staat, „terwijl het standplaatsenbe- leid in de gemeente en regio er één is om wanhopig van te worden". „Wij vinden dat u, alleen al door de maatregel tot slepen serieus te nemen, uit lokt tot geweld", aldus de brief van het Landelijk Overleg van Woonwagenbewoners aan de gemeente. Zij vraagt zich ver der af, waarom de gemeente niet werkelijk luistert naar de wensen van de woonwagenbe woners. Waarom er niet echt in overleg met hen getreden wordt en waarom de gemeente vanuit haar machtspositie mensen wil dwingen te kiezen voor een levensperspectief dat niet van hen is. Het Overleg vraagt daarom van slepen af te zien en verder alle aktiviteiten om „boventallige" woonwa gengezinnen weg te werken tegen hun zin in, te stoppen. „Wij hopen echt dat ieder van u, uw verantwoordelijkheid als mens wilt nemen en niet uit zult gaan van uw masker als ambtenaar dat u dwingt tot in dit geval, functionele han delingen in strijd met alle menselijkheid", aldus de brief. Verantwoordelijk wethouder D. Tesselaar zei maandag avond de problematiek ter sprake te willen brengen in de commissie maar niet meer over dit individuele geval te willen praten. In haar brief aan de Provincie wordt gesteld dat „het anno 1983 verbijsterend is om voor te stellen dat een jong gezin te gen haar wil. in, naar een standplaats wordt gedepor teerd waar gebleken is dat zij het geestelijk en lichamelijk niet vol konden houden". Reeds in 1981 ging het gezin naar Zoeterwoude. Zij wilde niet dwarsliggen. Het bleek echter dat het gezin daar on mogelijk kon wennen en le ven. Het wilde weer terug naar Leiden. Er wordt verder in de brief aan de Provincie gesteld dat het woonwagenbe- leid van Leiden vraagt om een goede benadering van over heidswege. 3nc et 4iEN De leden van de ^commissie voor maat- 3pelijke aangelegenheden, ^gezondheid, cultuur en 7 (MVCS) hebben gister- iod besloten de gemeentelij- ]%ta over de verhoging van Tarieven van de sportac- 'aodaties n:et aan te ne- 7 De raadscommissieleden jjn het beter om een tarie- 5iota van de Leidse Sport slatie (LSF) af te wachten, {gjnota wordt begin 1984 9tcht. Wethouder Tesse- 1}eas niet gelukkig met de i8iing van de commissie. i6|i weinig te verwachten 17e nota, die door de LSF 3) gemaakt. io|iden wordt al jaren ge- 7 over de sporttarieven uijn de huren; die sport- 23igingen voor het gebruik 2,feommodaties aan de ge- 161e moeten betalen). Dit I uiteindelijk tot een nota Ie wijziging van de tarie- jlen gaat er vanuit, dat er komende vier jaar, van lot 1987, 244.000 gulden heer moeten gaan beta- dit jaar zijn de tarieven U0(steld, zoals die zijn voor- 8 in de gisteravond be Ide gemeentelijke nota. iomdat de commissie n'et voldoende tijd had in de nota te verdie- 3 de tarieven voor 1983 J moesten worden vastge- lAlle verenigingen kre- ÜS Fn trendmatige verho ging van 4,5 procent. Veld- sport- en tennisverenigingen krijgen daar een extra-verho ging van 6 procent bovenop, voor zaalsportverenigingen is die extra-heffing 4 procent, voor de zwemclubs 1 procent. Deze extra-heffingen zijn be doeld om de verschillen tussen de tarieven enigszins weg te werken. De gemeentelijke nota is een omvangrijk boekwerk, .waarin de tarieven-problematiek op zeer uitvoerige wijze wordt be licht. Wethouder D. Tesselaar vatte de nota op de volgende, kernachtige wijze samen. „Waar het om gaat is dat ie dereen moet kunnen sporten en dat moet kunnen doen te gen aanvaardbare prijzen," al dus de heer Tesselaar. De LSF is niet gelukkig met de gemeentelijke nota. Deze instantie stelt een andere ver deelsleutel voor. De LSF wil elke sporter jaarlijks een gelijk bedrag extra in rekening bren- gert. Men denkt aan twee gul den meer per sporter per jaar. Op deze manier worden de be zuinigingen ook opgevangen, meent de LSF. De federatie is voorts van mening, dat er in de gemeentelijke nota geen be leid aanwezig is. De LSF is van plan haar tarieven-voor stellen neer te leggen in een nota, die begin 1984 het le venslicht moet zien. De heer L. Kallenberg, secre taris van de LSF, pleitte er gisteravond voor, dat er wordt gewacht op de LSF-nota. Te gen de leden van de commissie MVCS zei hij: „Als u de ge meentelijke nota nu aanneemt, dan ontneemt u ons de kans om iets wezenlijks te doen voor de Leidse sport. Dan worden wij gedegradeerd tot een instantie, die op recepties alleen maar ballen en bloemen uitdeelt." aldus de heer Kal lenberg. Wethouder Tesselaar merkte op, dat hij maar weinig ver trouwen heeft in de LSF. „De enige die verstand heeft van tarieven is de heer Kallenberg, de rest van het bestuur doet maar alsof. We kunnen wel wachten op de LSF-nota. Maar dat heeft weinig zin, de LSF komt toch met niets nieuws. Het gaat eigenlijk maar om één ding. In onze nota moeten de veldsporters wat minder en de tennissers wat meer beta len. De LSF wil het precies andersom." zei de heer Tesse laar. „Stellen we uit en sche ren we alle sporters over een kam, of gaan we nu akkoord met de nota?" vroeg de wet houder aan de vergadering. „We hebben al drie commis sies gehad, die over de tarie ven hebben gepraat, moeten we nu weer wachten op een club die het opnieuw wil pro beren?" De vergadering wenste te wachten op de nota van de LSF. De raadsleden L. Jansen (VVD). A. Boot (PvdA). P. Biegstraaten (CDA) en C. Ver geer (SP) vonden het de moei te waard om de LSF een kans te geven om een nieuwe nota te maken. Wethouder Tesse laar zei daarop, dat het college zich nu eerst intern moet bera den of de nota toch aan de raad wordt aangeboden of dat men ook bereid is het voorstel van de LSF af te wachten. voor hoofdagent handen van commissaris H. van Voorden ontving hoofdagent P. van den Akker de versierselen behorende bij de orde van Oranje Nassau in zilver. Van den Akker gaat per 1 juli met de VUT. De hoofdagent kwam in '46 in bij de surveillancedienst van het Leidse politiekorps. Inmiddels werkt hij al ja de recherche. Van den Akker is jarenlang voorzitter geweest van de Rooms Politiebond St. Michaël, later gefuseerd tot de Algemene Christelijke Poli- De hoofdagent is bovendien zeer verdienstelijk lid geweest van het Gezelschap, aanvankelijk als muzikant, later als bestuurslid.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3