TAFEL mm Aantal priesters flink gedaald; aantal pastorale werkers aanzienlijk gestegen kerk wereld Paus naar Afrika Slavernijmethoden bij Volkswagen Brazilië Ondanks „Moskou" hogere inkomsten voor Billy Graham HïïlTl „Publicatie omroepgegevens zal opnieuw problemen doen rijzen C&idócScHwa/tf VE V Nieuw belastingplan vol onzekerheden ACHTERGROND CeidaeSomcmt VRIJDAG 17 JUNI 1983 PAG1 J£) Het aantal priesters in Neder land blijft dalen. Voorts is er een sterke vergrijzing van de priesters. Dat blijkt uit een memorandum van het onder zoeksinstituut KASKI. dat een analyse geeft van het ac tieve Nederlandse priesterbe stand per 1 januari 1982. Op die datum waren er in Neder land ongeveer 3960 priesters werkzaam (ruim 1800 bisdom priesters (seculieren) en bijna 2200 priesters die lid zijn van een orde of congregatie (regu lieren)). In vijf jaar is het priesterbestand met 900 men sen verminderd. Het ziet er volgens het KASKI naar uit, dat deze afneming "de komen de jaren in hetzelfde tempo blijft doorgaan, tenzij het aan tal nieuw gewijde priesters spectaculair groeit. Tegenover de flinke daling van het aantal priesters staat een aanzienlijke toeneming van het aantal pastorale werk(st)ers. Sinds 1 januari 1977 is hun aantal bijna ver dubbeld: van 180 naar 335 op 1 januari 1982. De leeftijdsop bouw van deze groep pasto raal werkenden is ook veel gunstiger dan die van de priesters. Indien men de priesters en pastorale werk- (st)ers in één bestand onder brengt, worden de verschillen die er nu tussen het bisdom Roermotid en de overige bis dommen bestaan met betrek king tot alle pastorale wer kenden. aanzienlijk ver kleind. Het bisdom Roermond kent geen pastorale werk- (st)ers, maar heeft er tussen 1977 en 1981 wel 27 nieuwe gewijde priesters bijgekregen, bijna evenveel als de overige zes bisdommen samen (28 in totaal). Globaal kan gesteld worden, dat in die bisdommen waar veel ruimte is gemaakt voor de pastorale werk(st)er het aantal pastoraal werkenden het minst is afgenomen. In de bisdommen Rotterdam. Haar lem en Roermond heeft het betrekkelijk weinig of niet aanstellen van pastorale werk(st)ers geleid tot onvol doende compensatie voor het wegvallen van het aantal ge wijde bedienaren. Net als bij de seculiere pries ters en bij de vrouwelijke reli gieuzen valt bij de mannelijke religieuzen een toenemende vergrijzing te constateren. Het KASKI heeft becijferd, dat er op 1 januari 1982 2012 broe ders lid waren van een van de zestien zelfstandige broeder congregaties met vestigingen in Nederland. Dat is in verge lijking met 1968 een vermin dering met 1884 broeders. Het aantal broeders nam in 1981 met 53 personen af. Er stond één toetreding tegenover. Bij na de helft van de broeders was op 1 januari 1982 65 jaar of ouder. Daardoor zal het aantal sterfgevallen in de toe komst naar verwachting sterk toenemen. Op 1 januari 1982 bedroeg het aantal broedermonniken van de drie contemplatieve orden (tien abdijen) in Nederland 155. Per abdij waren er ge middeld vijftien a zestien broeders. Het grootste aantal broeders in een abdij was 33, het kleinste zes. De abdijen telden in 1982 slechts drie broedermonniken minder aan in 1977. In totaliteit nam het ledenbestand van de broeders van contemplatieve orden weinig af. in ieder geval veel minder dan bij bijvoorbeeld de zelfstandige broedercon gregaties. Van alle broeder monniken is ruim 16 procent jonger dan 35 jaar. Bij de le den van de zelfstandige broe dercongregaties is dit minder 'dan 1 procent en bij de broe ders van priesterorden en -congregaties is dit 4.5 pro cent. Omdat er in de afgelo pen jaren bij de broedermon niken regelmatig jonge men sen zijn toegetreden - zij het in betrekkelijk geringe aan tallen - vertoont de leeftijds opbouw van het gehele be stand een zekere evenwich tigheid, die bij de overige groepen broeders minder of niet aanwezig is. In de tien abdijen in Neder land woonden op 1 januari 1982 naast 155 broeder-mon niken 204 priester-monniken. Op 1 januari 1977 waren er 34 priesters méér. wat betekent, dat het aantal priester-monni ken met gemiddeld 2.9 pro cent is gedaald. In 1981 zijn zeven priesters overleden of uitgetreden. Er kwamen geen nieuwe pnester-monniken. De tien abdijen in Nederland tellen samen 359 monniken. In de kleinste abdij wonen 16 monniken, in ,de grootste 55. Meer dan de helft van de priester-monniken is 65 jaar of ouder. Ook de groep van 50 tot en met 64 jaar is sterk ver tegenwoordigd. Iets meer dan tien procent is jonger dan vijf tig jaar. De broeder-monni ken zijn gemiddeld duidelijk jonger dan de priester-monni ken. Eind dit jaar of begin volgend jaar zal de paus naar Afrika gaan. Hij zal in elk geval Zim babwe, Zambia en Mozambi que en misschien ook Angola en Madagascar bezoeken. Dat heeft de Angolese kardinaal Alexandre do Nascimento be kendgemaakt. Kardinaal Do Nascimento is onlangs voorzitter geworden van de internationale over koepelende hulporganisatie „Caritas Internationalis". Vol gens hem zal de paus zeker niet naar Zuid-Afrika reizen. Voordat de paus naar Afrika gaat, brengt hij in augustus een bezoek aan Lourdes en in september aan Oostenrijk. BISDOM BRAZILIË: Met terreur, geweld, ver krachting en slavernijmetho den bouwt de Westduitse fir ma Volkswagen in het Brazi liaanse Amazonegebied een groot landbouwbedrijf op. Die beschuldiging staat in de jong ste uitgave van het bisdom blad van Sao Paulo in Brazi lië. Voor de tweede achtereenvol- fende week ageert „O Sao 'aulo" tegen de slavernij- praktijken. Daarvan zijn de zeshonderd arbeiders het slachtoffer die op de VW- boerderij „Valle do Rio Cris- talino" ongeveer 140.000 hec taren oerwoud „schoonma ken" om er 106.000 koeien te laten grazen. Het blad herinnert eraan, dat al eerder bezwaren waren ge uit tegen de misstanden die zouden heersen op het betref fende landbouwbedrijf in de staat Para. Vorig jaar vroegen arbeiders van de Volkswagen- fabrieken in Sao Paulo hier over opheldering bij het hoofdkantoor in West-Duits- land. „O Sao Paulo" publi ceert nu de verklaring van drie landarbeiders, die na een korte periode er in slaagden de VW-boerderij te verlaten. Opzichters en gewapende huurlingen zorgen volgens hen voor een klimaat van ter reur zoals die in de ergste pe riode van de slavernij be stond. Officieel ontvangen de landarbeiders ruim honderd gulden voor elke twintig a dertig hectaren die zij oer- woudvrij maken, maar in de praktijk krijgen ze bijna niets in handen. Wie wil vluchten wordt achtervolgd door gewa pende huurlingen, zogenaamd omdat de landarbeider schul den heeft bij het bedrijf. Meermalen is op vluchtelin gen geschoten, aldus de getui genverklaring in het kerkelij ke weekblad, dat hierbij na men en details geeft over de dood van een arbeider tenge volge van malaria en gebrek aan medische bijstand, over het afranselen, het spoorloos verdwijnen en het vastbinden, van arbeiders die willen vluchten, alsmede over de verkrachting van de vrouw van een van hen. De Vrees dat de reis van evangelist Billy Graham naar Moskou van invloed zou zijn op de giften aan zijn evangeli satie-organisatie, is niet be waarheid. De organisatie, die in Minneapolis is gevestigd, heeft in 1982 in totaal 44,4 miljoen dollar (bijna 120 mil joen gulden) ontvangen. Dat is 1.2 miljoen dollar (ruim drie miljoen gulden) meer dan in 1981. Dit blijkt uit het finan cieel jaarverslag over 1982 van de organisatie. Het daarin vermelde tekort van zeven miljoen dollar is het gevolg van een gift van 9.9 miljoen dollar voor de bouw van het Graham Center in Wheaton in de staat Illi nois. De evangelist studeerde hier aan het Wheaton College. De reserves van de organisa tie bedragen veertien miljoen dollar. Dit geld js grotendeels nodig voor twee films, die momenteel in produktie zijn en voor de internationale con ferentie van rondreizende evangelisten, die in juli onder auspiciën van Billy Graham te Amsterdam wordt gehou den. Billy Graham werd vooral in eigen land zwaar aangevallen, nadat hij vorig jaar mei te Moskou tijdens het vredescon gres van de wereldgodsdien sten sprak van „een behoorlij ke godsdienstvrijheid" in de Sovjet-Unie. „Veel kerken zijn open. Ik denk dat veel Amerikanen dat niet weten." In Moskou openlijk voor godsdienstvrijheid te pleiten zou averechts uitwerken, al dus Graham, die op een pers conferentie in de Russische hoofdstad vertelde openharti ge gesprekken met leden van het Centraal Comité van de Russische communistische partij te hebben gevoerd. Kortgeleden oefende Alexan der Solzjenitsin scherpe kri tiek uit op het optreden van Billy Graham in Moskou. Overigens zal het wekelijks radiopraatje van Billy Gra ham, getiteld „Uur van beslis sing", voortaan ook in de Rus sische taal in de Sovjet-Unie te beluisteren zijn op zondag, maandag, woensdag en vrij dag. Genoemd radiopraatje werd in novembpr 1950 door ABC Radio uitgezonden. Te genwoordig nemeri ongeveer 750 radiostations in de Vere nigde Staten het over. Een Spaanstalige uitzending is te beluisteren in twintig Ameri kaanse steden en elf Latijnsa- merikaanse landen. Bloemkool met kaas en eieren, gebakken aardappelen karnemelkvla met aardbeiencompóte vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig voor twee: bloem kool, zout, 2 hardgekookte eieren, stukje kaas van 100 g, bieslook of selderij; 0,5 1 kg aardappelen, olie, margarine, zout 2 dl melk, 20 g custard, 25 g suiker, 2 dl karnemelk 200 g aardbeien, 1 dl wa ter, circa 50 g suiker (ci troenrasp van onbespoten citroenen), 1 theelepel aardappelmeel. Verwijder de groene delen van de bloemkool. Snijd de stronk van de kool een paar keer in en trek de rest los. Verdeel de- groente op deze manier in kleinere stukken, ze kruimelt dan bijna niet. Spoel de bloemkool alleen af of zet ze. als er ongedierte in zit. in ruim koud water met zout. Na een kwartier de kool nog even naspoelen. Kook bloemkool in weinig wa ter met zout in circa tien mi nuten. Laat de groente even uitlekken op een vergiet en leg ze met de mooie kant bo ven in een ingevette oven schaal. Leg er de overdwars gehalveerde eieren tussen en' strooi er grofgeraspte kaas over Schuif de schaal even onder een hete grill of circa tien mi nuten in een oven. die op 7 of 250 staat, tot de kaas gesmol ten is en heel licht iets kleurt. Strooi er dan fijngeknipte bieslook of selderij over. Meng in de pan custard, suiker en nrelk. Breng dit mengsel terwijl u roert aan de kook. Laat de vla lauw worden on der af en toe roeren en meng er dan de karnemelk door. Verdeel de geheel afgekoelde vla over kleine schaaltjes. Breng het water met suiker en eventueel citroenrasp aan de kook. Leg er de hele of gehal veerde aardbeien in en bind het vocht direct met het met weinig water aangemaakte aardappelmeel. Kaat de com pote koud worden, schep er wat van op de vla en geef de rest er apart bij. JEANNE Na ongeveer anderhalf jaar lang bakkeleien zijn de NOS en de Nederlandse Dagblad Pers het deze week eindelijk eens gewor den over een regeling voor de publicatie van omroep- programmagegevens in de kranten. Een van de onder handelaars die aan NDP- zijde het moeizame overleg met de NOS hebben ge voerd is G.A. de Kok, voor zitter van het Nederlands Genootschap van Hoofdre dacteuren. Wij spraken met hem over het nieuwe con tract dat per 1 september van dit jaar gaat gelden. DEN HAAG „Bevredi gend? Ja, als hoofdredacteur denk ik dat met deze rege ling wel te werken valt. Wij hebben als kranten in ieder geval aanzienlijk meer ruim te gekregen voor het publice ren van gegevens over om roepprogramma's". De onderhandelingen met de omroepen blijken tot op het laatste moment moeizaam verlopen te zijn. De Kok ver trouwt ons toe dat het maan denlange overleg nogal eens gekenmerkt werd door tijd rovende muggenzifterij over allerlei zaken. Tot op het laatste moment zijn nog ver anderingen aangebracht in de tekst van het contract. Het eindresultaat vindt De Kok zoals gezegd bevredigend, maar reden tot juichen is er ook weer niet. „We kunnen hiermee leven, maar we hoe ven de NOS echt niet op onze knieën te danken voor haar goedgunstigheid". Eind december 1981 werd het vorige contract met de NOS niet verlengd, omdat de dag bladen besloten niet langer genoegen te nemert met de stringente afspraken die daarin waren opgenomen. Aan het publiceren van de lijst met karige omroepgege vens in de wandelgangen het spoorboekje genoemd die de NOS aan de kranten verstrekte, waren ook nog eens strakke richtlijnen ver bonden ten aanzien van de vormgeving. De kranten pik ten het niet langer en sommi ge dagbladen trokken de stoute schoenen aan door zich aan het keurslijf van de Voorzitter De Kok: „En dan kom je bij je achterban en die zegt: „Is dat nou alles?" NOS te onttrekken. Comple te pagina's werden inge ruimd voor de programmage gevens van radio en tv. Sinds die tijd hebben de dag bladen in onmin geleefd met de omroepen. Steeds opnieuw daagde de NOS kranten, die hun (spoor)boekje te buiten gingen, voor de rechter. Na een jaar van moeizame be sprekingen werd het overleg afgebroken. De NOS bleef haar poot stijf houden en .weigerde de kranten meer vrijheid te geven. In arren moede wendde de NDP zich begin dit jaar tot minister Brinkman van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur. Deze bewindsman moest maar voor een oplos sing zorgen in het conflict, vonden de dagbladen. Maar Brinkman voelde daar niets voor en liet beide partijen op nieuw aan de onderhande lingstafel plaatsnemen, Daar bij hief hij wel een verma- net wat dit betreft een libe raal beleid zou voorstaan. Met andere woorden: de om roepen zouden wat water bij de wijn moeten doen. En zo geschiedde. Een belangrijke verbetering in vergelijking met de oude regeling vindt De Kok dat de gegevens over buitenlandse programma's nu buiten het contract vallen. „Met die programmagege vens kunnen we dus doen wat we willen. Dat is zowel voor het Oosten als voor de sterk bekabelde Randstad van belang waar men buiten landse programma's kan ont vangen. Tot nu toe hebben de omroepen altijd betoogd dat zij de licentiehouders wa ren van de buitenlandse om roepen. Dat hebben ze dus niet volgehouden". Een andere belangrijk ver schil met het vorige contract is, dat het spoorboekje van de NOS nu ook voorzien wordt van toelichtingen. Tot nu toe beperkte de NOS-lijst zich veelal tot omschrijvingen als „speelfilm" „documentaire" of „amusementsprogramma". „De programmalijst mag vol gens de nieuwe regeling een kwart pagina beslaan, bedui dend meer dan nu is toege staan. Bovendien zijn we vrij om foto's te plaatsen en ook de vormgeving is niet langer aan voorschriften verbon den", aldus De Kok. Buiten het kader van het spoorboekje mogen nog eens drie toelichtingen per tv-net gegeven worden en buiten dat mogen de kranten net zo veel berichten over program ma's in hun bladen opnemen als ze zelf willen, zolang die maar geen „programmage- vend karakter" dragen. De Kok geeft met een levendig voorbeeld aan wat daarmee wordt bedoeld. „Als ik bijvoorbeeld schrijf dat dat Vanessa vanavond gaat optreden en we gaan zeer uitvoerig over een aan tal kwaliteiten van Vanessa schrijven, welke dan ook, dan heeft dat geen program- magevend karakter. Dat mag Incidentele gebeurtenissen met een belangrijke nieuws waarde (bijvoorbeeld een be langrijke voetbalwedstrijd die wordt uitgezonden) mo gen ook op andere pagina's uitgebreid worden toegelicht. „In zo'n geval mag dat dan wel als programmagevend worden gepresenteerd". Monumentenzorg Al met al kunnen de kranten vanaf september toch heel wat berichten over radio en tv kwijt, zonder met het nieuwe contract in botsing te komen. De beperkingen rich ten zich nu vrijwel alleen op de programmalijst, daar waar de dagbladen een concurrent voor de omroepen kunnen gaan vormen. De omroepen zijn voor hun bestaan immers nog altijd sterk afhankelijk van de lid-abonnees en dus van hun eigen omroepblad. Het auteursrecht van de om roepen op de programmage gevens is wettelijk vastgelegd en dus moeten de dagbladen zich daaraan houden. De Kok noemt dit soort protec tionisme de „monumenten zorg van het Nederlandse omroepsysteem". De voorzitter van Genoot schap van Hoofdredacteuren is er overigens van overtuigd dat de huidige overeenkomst het maximaal haalbare is in deze situatie. Tot meer con cessies zou de NOS toch niet bereid zijn geweest, ook al had men nog een jaar Onder handeld. „Het alternatief was dat wij minister Brinkman hadden laten beslissen. Maar hij zou waarschijnlijk een regeling hebben getroffen die minder ver gaat dan nu het geval is. De NOS was echt van plan het heel hard te spelen en dan hadden we het ene na het andere procés aan onze broek gehad" Als onderhandelaar heeft De Kok wel moeten ervaren dat de dank bij de achterban niet altijd in overeenstemming is met de moeite, waarmee dit compromis is binnengehaald. „We hebben dat contract voor ons gevoel bij wijze van spreken voor de poorten van de hel weggesleept. En dan kom je bij je achterban en die zegt: Is dat nou alles? Van de ene kant moet je dus dit com promis verdedigen, terwijl je van de andere kant ook vindt dat omroepgegevens ei genlijk helemaal vrijgegeven zouden moeten worden". NDP en NOS zijn in het con tract tevens overeengekomen dat uit hun midden een com missie zal worden gevormd die periodiek overlegt over de uitvoering van de over eenkomst. bovendien moet deze club proberen eventuele geschillen tussen de omroe pen en de kranten eerst bin nen eigen muren uit de weg. te ruimen. Als dat niet lukt, dan moet de Amsterdamse rechtbank beslissen. De Kok verwacht dat de commissie een drukke periode te wach ten staat. „Er komen ongetwijfeld nieuwe moeilijkheden, ook met dit contract. Het is voor lopig nog maar afwachten hoe deze regeling in de prak tijk uitpakt. Maar zeker is dat de commissie heel wat van die karweitjes te doen krijgt". FRANS WEERTS Tempo en richting [hten n re' in. D onke s eei afde agent niann ston< MINISTER-PRESIDENT Lubbers heeft gisteravond i emar toespraak voor het CDA in Leiden een aantal intere uitspraken over de deze week door de bisschoppen-eon tie gepubliceerde herderlijke brief over de kernbewap gedaan. Hij noemde deze brief „een bemoediging om vo j|Üen gaan op de weg van wapenbeheersing en wapenvern e hel ,ng". Verder betoogde hij dat de bisschoppen in hun niet alleen radicaal zijn maar ook een paar stappen vi „Stappen die de politiek niet zo snel kan volgen". Kort is niet zozeer een verschil in richting als wel in tempo, de premier DiE laatste opmerking is politiek erg belangwekken bisschoppen wijzen in hun brief een nieuwe generatie wapens van de hand maar laten, zoals kardinaal Willel in een toelichting terecht opmerkte, de beslissing ovei niet plaatsing uiteraard aan de politici over. Bovendien ten de bisschoppen veel gewicht aan de ontwikkeling Amerikaanse onderhandelingen in Genève. Wellicht z, de gisteren door Lubbers gemaakte opmerkingen en die over „het tempo" moeten vërbinden met eerder di premier zelf en dor minister De Ruiter gemaakte opmi gen over het moment van beslissing over plaatsinj kruisraketten. Duidelijk js dat deze twee bewindsliedei willen afwachten hoe het resultaat van de onderhandel in Genève èr uit zal zien. Met andere woorden: in hu: hoeft die beslissing niet dit jaar nog genomen te wordt DEN LUBBERS geeft er blijk van over het plaatsingsbesluiP33* zienlijk genuanceerder te denken dan de adviescommisf1^ zake vraagstukken van ontwapening en international!^ ligheid en vrede, die dinsdag onder leiding van professj ting von Geusau haar rapport over de kernbewapeninl bliceerde. Zoals bekend is deze commissie een officiel viescollege van de regering. Dit rapport komt, zoals F1 meldden, tot de conclusie dat het besluit tot plaatsing nfe jaar moet worden genomen. Nog afgezien van de inhoup deze conclusie valt het stuk in zoverre tegen dat hetrj^ overtuigende indruk maakt en bovendien per se tot eed 1 tiek standpunt heeft willen komen. Van een uit nogjf wetenschappers samengesteld adviesorgaan had men e^e degener rapport mogen verwachten. ZONNIG DE BILT Het KNMI ver- wacht zonnig en droog weer. Dit is het gevolg van een ho- gedrukgebied dat ons weer be heerst. Het centrum ervan, dat vanochtend boven Engeland lag, verandert slechts lang zaam van plaats. Het hoge- drukgebied houdt over de Noordzee een noordelijke stro ming in stand. De daarmee aangevoerde lucht wordt lang zamerhand wat minder koud, zodat de temperatuur iets gaat stijgen. Voor morgenmiddag een temperatuur van onj 18 graden verwacht. Heu mum vannacht wordu streeks 7 graden. Vo<| blijven we onder invloa het hogedrukgebied. Eeï peratuurstijging tot roncj graden is volgens het dan ook waarschijnlijk. Weerrapporien Amsterdam Eindhoven l.bew. Den Helder l.bew. Lh. R'dam onbew. Twente onbew. Z -Limburg onbew. Aberdeen DEN HAAG Het nieuwe belastingplan dat erop neer komt provincies en gemeenten meer belasting te laten hef fen en het rijk minder zie onze krant van gisteren blijkt bij nadere beschouwing vol onzekerheden te zitten. Zo is er geen onderzoek gedaan naar de directe gevolgen voor de portemonnee van de gemeentelijke en provinciale belastingbetaler. „De consequenties van de voorstellen voor de gezinshuishoudingen zijn alleen in totalen weerge geven. Uit recente onderzoeken weten wij dat veel gezin nen door financiële maatregelen van de verschillende overheden steeds flink in de knel komen", schrijft de Con sumentenbond in haar commentaar. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten vraagt zich af wat nu eigenlijk de voordelen zijn van een verruiming voor het gemeentelijk belastinggebied, „die niet of nauwe lijks aan belastingplichtigen uit te leggen zal zijn; dat komt omdat het nog maar de gröte vraag is of de compenserende vermindering van rijksbelastingen blijvend zal zijn". Ook de Consumentenbond twijfelt in hoge. mate aan het vermo gen van het rijk om de verschuiving in het belastingssys teem naar provincies en gemeenten wel afdoende te com penseren. „Uit de recente verlaging van de uitkeringen voor ge meenten uit het Gemeentefonds is gebleken dat gemeenten wel de mogelijkheid namen om bij hen ontstane tekorten op de burgers te verhalen, maar het rijk verlaagde zijn be lastingen niet met eenzelfde bedrag", aldus de bond. De bond is vooral verbaasd over het voorstel de maximum plafonds in de tarieven voor de onroerend-goedbelasting (die gemeenten zouden mogen verdubbelen) los te laten en te vervangen door een soepeler maximering. Die denkt men te vinden door het tarief voor de huiseige naar en het tarief voor de gebruiker op een bepaalde ma nier aan elkaar te koppelen. Dat neemt niet weg dat er verschillen kunnen gaan optreden tussen gemeenten waar door de ene belastingbetaler per ongeluk goed af is omdat hij in een „goedkope" gemeente woont en de ander diep in zijn beurs moet tasten. Partijen Prof. ar. J.H. Christiaanse, voorzitter van de commissie die in opdracht van de ministeries van Binnenlandse Zaken en van Financiën de belastingvoorstellen uitgewerkt heeft, zei gisteren dat gevaar niet te zien. „Goedkope en dure ge meenten bestaan er nu ook al. Onze voorstellen sluiten aan op wat de grote politieke partijen altijd gewild hebben, na melijk een grotere zelfstandigheid voor de gemeenten. Die hebben nu eenmaal een aantal essentiële voorzieningen nodig ten behoeve van hun inwoners en die voorzieningen moeten betaald worden. Een inwoner van een gemeente die veel doet, moet dan ook maar meer betalen. Daar ligt ook een stuk eigen verantwoordelijkheid van de gemeente raad", aldus Christiaanse. Regeerakkoord De compenserende belastingmaatregelen van het rijk vin den hun oorsprong in het regeerakkoord waarin staat dat de collectieve lastendruk niet verder mag stijgen. „Daarom hebben we gezocht naar een vorm van compensatie die elke burger voelen kan. Dat zijn de prijzen voor kolen, gas en olie, waarvoor wij het btw-tarief zouden willen verla gen van achttien naar vier procent. Maatregelen in de sfeer van de inkomstenbelasting zijn daarvoor niet ge schikt want die voel je niet zo duidelijk. We hebben er lang over zitten dubben, daarom is ons rapport ook later klaar gekomen dan we aanvankelijk voor ogen hadden", zei Christiaanse. Hij kon niet verhelen dat door de voorstellen toch een stukje inkomenspolitiek naar de lagere overheden doorge schoven wordt, terwijl met name in de Tweede Kamer steeds is betoogd dat inkomenspolitiek onder alle omstan digheden een zaak van de rijksoverheid behoort te blijven. De Tweede Kamer zal zich tezijnertijd over de voorstellen van de commissie-Christiaanse moeten uitspreken. regen onbew. 27 12 Stockholm regen Wenen geh be* Casablanca l.bew. 27 i6e rr v. Bommq Starlet Boutique> Greve Rivabella: Bally Clarks Moresch SMIT Amsterdam Leidsestraat 8-IC Bally for Men Leidsestraat 41 Den Haag Venestraat 54-56 Arnhem Rotterdam Lijnbaan'73 Utrecht HC w Radboudkwarüer 1 GRATIS ELKE WOENSDAG Dl 1 j BIJLAGE BI] UW KRANT Mr j INFORMATIEOVER FILMS.MUr THEATER: RECREATIE,EXPOSI" EN EEN COMPLETE AGEND1 Hc ;r lie!

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2