Polen demonstreren massaal voor Solidariteit Huurder gaat groot onderhoud zelf betalen I Boom BON: Geheim overleg over Walesa jr Schele hoofdpijn na moordaanslag Meubelfabriek OisterwijkS f DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende lol Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Giro 103003 BankiAmro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaarf 61.25. iaar f 233,50. Klachten Joezorgmg: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14 00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. - i i Pippi Langkous op Ned. I om 18.55 uur, In „Achter het nieuws" om 22.05 uur de be zuinigingen en het Lauwers meer als militair oefenterrein. Op Ned. II om 20.20 uur to neelspel J3essen" van Jos Brink en om 0.10 uur nacht film „Mohawk". Op België 2 om 20.10 uur por tret van Benjamin Britten. Vrijdag 17 juni 1983, 74e jaargang no. 22604 Zonnige perioden en droog. Minimumtemperatuur om streeks 7 graden en midagtem- peratuur omstreeks 16. Matige noordwestelijke wind. Zon op: 05.19; zon onder: 22.03; hoog water Schev.: 08.27, 21.19; laag water: 04.23, en 16.40. ^ed xf'1 i :ei ederlanders iten op noude boom DRID Nederlandse ogen hebben in de dspaanse provincie Al- ete een fossiele boom- i ontdekt die volgens meer dan 100 miljoen oud is. De onderzoe- noemen de boom- nk van 1,60 meter lang 1,70 meter doorsnede „vondst van onschat- waarde". De oeroude m kwam dit voorjaar de oppervlakte na rstromingen in de pro- DEN HAAG Het kabinet bereidt een regeling voor waardoor groot onderhoud aan huurwoningen kan wor den doorberekend in de hu ren. Tot nu toe kon dat alleen met de renovatiekosten. Het kabinet wil de nieuwe rege ling al volgend jaar van kracht laten worden. Door de regeling zal alleen het onderhoud^ aan het casco (als vloeren, deuren en kozijnen) nog niet ten laste van de huurder ge beuren. Het plaatsen van, bij voorbeeld, nieuw sanitair zal een huurverhoging met zich mee brengen. Met dit nieuwe huur- systeem is al proefgedraaid in de grote steden in het westen van het land. Uit kringen van de woning bouwcorporaties wordt verwacht dat straks er geen geld meer zal zijn voor renovatie. Er komt al leen nog maar geld voor groot onderhoud, hetgeen tot grote on gelijkheid zal leiden. „De ene kant van de straat heeft al groot onderhoud gehad en de andere kant moet nog komen. Die men sen moeten extra betalen voor hetzelfde". Veel lagere boete voor Van Hanegem UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft in de fraudezaak van FC Utrecht de straffen die de officier van justitie had geëist fors verminderd. Van de ze ven beschuldigde bestuursleden wer den er zes vrijgesproken, en de boetes tegen de vijf oud-spelers en de oud-t rainer van FC Utrecht werden gehal veerd. De hoogste boete, die van 70.000 gulden tegen speler Willem van Hane gem, werd nog verder verminderd: 4500 gulden en twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf. Van het be stuur kreeg alleen J. Bartelds een boete van 2000 gulden en drie maanden voor waardelijke. Pagina 9: Een wereld ging open voor Willem van Hanegem Schenkgrage kastelein voor de rechter MIDDELBURG Voor de rechtbank in Middelburg staat op 1 juli een caféhouder uit Serooskerke terecht op verdenking van dood door schuld. Op Oudejaarsavond kwam een al aange schoten jongeman (18) het café binnen, waar de kastelein hem nog twintig pilsjes plus twintig borrels inschonk. Deze „kop stoten" werden de jongeman fataal: hij stortte ter plaatse in en overleed op weg naar het ziekenhuis. Bij sectie bleek dat hij een promillage van 6,3 had. Als bewezen wordt dat de dood van de jongeman een di-- reet gevolg is van het overmatige drankge bruik in het café. kan de kastelein de maxi-' mumstraf van negen jaar krijgen plus een ontzegging uit het beroep. Complete bijbel op musicassette HILVERSUM Komend na- jaar gaat Phonogram de comple te bijbel op musicassette over brengen. Gedacht wordt aan een totaal van 96 cassettes, waarvan de eerste ein,d septem ber op de markt komen. Dat meldt het vakblad „Muziek en Beeld Info". Op de eerste ban den staat het Evangelie volgens Mattheus. De consument krijgt de gelegenheid zich op de hele serie abonnmeren, maar ook is het mogelijk een afzonderlijk, bijbelboek aan te schaffen. De banden worden ingesproken door hoorspelacteur Jan Weg- (Van onze speciale verslagge- door honderdduizenden ver Leo van Vlijmen) mensen toegejuicht. WARSCHAU Paus Jo- hanes Paulus II heeft gis teren in de hoofdstad van zijn vaderland een geweldige ontvangst ge kregen. Tijdens de zege tocht die hij van de luchthaven naar het cen trum van de oude bin nenstad maakte, werd hij De paus had vanmorgen een ceremoniële ontmoeting met de Poolse leiders, onder wie generaal Jaruzelski. Naar verluidt zal de paus ook nog een ontmoeting onder vier ogen heben met de Poolse re- geringsleider, maar het tijd stip daarvan staat nog niet vast. Nadat de paus gisteravond in Warschau was aangekomen, vormde zich in het stadscen trum een menigte die tot en kele tienduizenden mensen aangroeiden en onder het roepen van leuzen door de stad trok. De demonstranten voerden houten kruisen, geelwitte vlaggen en span doeken van Solidarnosc mee en riepen: „Lech Walesa", „Wij leven nog", „Zonder So lidarnosc geen vrij Polen", „Vrijheid voor de gevange nen", „De paus is met ons." Toen zij bij het gebouw van het centrale comité van de Poolse Communistische Par tij kwamen riepen zij: „De vijanden van God." De leu zen werden onderbroken door de uitroep: „Leve de paus." Hierbij werd telkens luid geapplaudiseerd. Kort daarop verschenen vijftien spandoeken met het woord Solidarnosc. De demonstran ten legden het verkeer in de binnenstad voor een groot deel lam en het was tot laat Lech Walesa en zijn vrouw kijken naar de aankomst van de paus in Warschau. Het staat nog altijd niet vast óf Walesa de paus zal kunnen ontmoeten. onrustig, maar de ordepolitie greep niet in. Kerk en staat hebben giste ren in het geheim gesproken over een eventuele ontmoe ting tussen paus Johannes Paulus en oud-vakbondslei der Lech Walesa. Of een ont moeting door zal gaan is nog steeds niet duidelijk. Geruch ten willen dat de regering met een ontmoeting akkoord zou willen gaan op voorwaar de dat er niet al te grote pu bliciteit aan wordt gegeven. In Gdansk was de sfeer giste ren uiterst gespannen. Onge veer drieduizend mensen jouwden bij de uitgang van de Leninwerf de veiligheids beambten uit die Walesa bij elke stap die hij zet, volgen. Walesa had de menigte die hem toejuichte gekalmeerd toen een man probeerde een steen naar de veiligheids mensen te gooien. Walesa zei: wachten slechts op een enkel woord van mij. Maar dat geef ik niet. Het be langrijkste is nu de paus. Wa lesa hoopt nog steeds met vrouw en kinderen in het weekeinde de paus in Czesto- chowa te kunnen ontrfioeten. SBB vmputer zet 2000 schakers mat FT De computer zal om- ks het jaar 2000 sterker schaken de wereldkampioen. Eerder al de computer door de schakers len geaccepteerd. De computer deelnemen aan toernooien zoals voorbeeld het kampioenschap Nederland. Dit zei de wiskundi- J. van den Herik gisteren bij de ntatie van zijn proefschrift nputerschaak, schaakwereld en tmatige intelligentie", waarop insdag in Delft hoopt te promo- n. De schaakcomputer wordt alleen sterker omdat hij sneller It, maar vooral omdat de hij in omende tijd steeds verfijnder ge- k kan maken van de ingevoerde ramma 's. Hierdoor is het moge- uiteindelijk de hele schaaktheo- 'e beschrijven, denkt Van den k. De computer kan volgens de undige in de toekomst 100.000 akpa tronen in zijn geheugen en. de grootmeester moet het met om en nabij de helft daar- De schakers zelf huldigen ver lende meningen over de moge overheersing van de mens door iachine. De Nederlandse schakèr ner gelooft dat de computer niet schaken voordat we 2000 jaar er zijn, de vroegere Russische tmeester Botwinnik gelooft dat computer wereldkampioen kan 1e n. TW) ierzoek naar gale wapenhandel politie IRMOND Tegen Neder- se politiemensen is een tzoek gaande naar om- [rijke illegale praktijken, zou gaan om wapenhan- die zich vooral concen- t in het zuiden Van het Mr.H.W.Overbosch, dvoerder van de arron- mentsrechtbank in Roer ei. bevestigde vanmorgen er een onderzoek van de recherche gaande is, maar de aard. omvang en aan- ig ervan kon hij niets ;n. Hij zei te verwachten binnenkort mededelingen buiten kunnen worden liermensen in diverse ste- zouden bij de illegale wa- landel betrokken zijn. Het gaan om de verkoop van >eslag genomen vuurwa- en vuurwapens uit de bloklanden. Den Haag vandaag nog paardenstad Foto: MILAN KONVALINKA Het Haagse Lange Voorhout staat twee dagen in het teken van het paard. Wie gisteren, de eerste kan er tot tien uur vanavond alsnog terecht. Op de foto één van de attracties van de eerste dag: een dag van de Haagsche Paardendagen, niet in de ge- zesspan in de bocht op de speciaal voor dit evene- legenheid is geweest van dit evenement te genieten ment aangelegde zandbaan. SAINT ETIENNE Een 20-jarige inwoonster van het Franse Saint Etienne, die sinds 6 april voortdurende last had van schele hoofdpijn, blijkt na een chirurgische ingreep^ het slachtoffer te zijn geweest van een moordaanslag door haar echtgenoot. Volgens de politie wilde de man, wanhopig omdat hij maar geen werk kon vinden, zich van kant maken. Maar eerst be sloot hij zijn vrouw dood te schieten. In de nacht van 5 op 6 april zette hij een pistool tegen het hoofd van zijn vrouw en schoot. De vrouw werd door het schot gewekt en vond wat bloed in het haar, waarna zij zich waste en weer ging weer slapen. Na een dag of tien hoofdpijn en toen zij een bult op haar schedel voelde groeien, ging de vrouw naar een arts. Die liet een schedelfoto maken. Er werd een „ding" ontdekt in haar hoofd en de vrouw werd in een ziekenhuis geopereerd. De kogel bleek vast te zitten in de hersenkas zonder een vitaal orgaan te hebben getroffen. Enige tijd na de operatie be greep de vrouw wat was gebeurd en diende ze een aan klacht in tegen haar man, die inmiddels is aangehouden, heeft bekend en in de gevangenis is opgesloten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard: Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst (Z): Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5, Winkelcentrum 'De Caroussel' Utrecht: Hollantln. 28, Kanaleneil. Valkenburg (L): Reinaldslr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oistenvijk: Heusdensebaan 65, tel. 04242-19012. Anti-joods spel wekt opschudding in Bondsrepubliek BONN In West-Duitsland is grote beroering ontstaan over een „spelletje" met de naam „Jood, erger je niet", dat door neo- -nazi's op scholen en in discotheken in omloop is gebracht en ook naar joodse adressen wordt gestuurd. Een openbare aankla ger heeft de zaak in onderzoek. Het „spel", dat is gebaseerd op „Mens, erger je niet", heeft als thema de uitroeiing van de joden in de Tweede Wereldoorlog. Het speelvlak wordt gevormd door de zeshoekige ster van David, terwijl de thuishavens voor pion nen de namen hebben van concentratiekampen als Auschwitz, Treblinka en Maidanek. Uit de met de hand geschreven „spelre gels" blijkt dat gele pionnen joden voorstellen, roze pionnen ho- mosexuelen en rode pionnen politieke joden. De eerste speler die al zijn pionnen rond heeft laten lopen en in het „concentra tiekamp" heeft gebracht, als symbool voor de uitroeiing van de joden, is winnaar. In Bonn is het spel op tenminste twee middel bare scholen en in verscheidene discotheken gesignaleerd. Uitstel strafzaak vrouw Kees Kist ZWOLLE De strafzaak te gen Inge Moeskops, de vrouw van voetballer Kees Kist, zal waarschijnlijk worden uitge steld tot september. Zij wordt verdacht van brandstichting in de sportzaak van haar man. De zaak zou komende week voorkomen. Inge Moeskops heeft van Franse doktoren ge hoord, dat zij uit vrees voor complicaties tijdens haar zwangerschap niet mag reizen. Overstromingen dit voorjaar in Spanje zijn er de oorzaak van, dat een oeroude, fossiele boomstronk uit 'de grond te voorschijn is gekomen. Nederlandse geologen hebben het ding eens goed bekeken en berekend, dat de boom honderd miljoen jaar geleden nog in het vrije veld stond. Hij zal in zijn leven wel veel wind gevangen hebben, want alleen de stronk isal 1.60 meterlangen heeft een doorsnede van 1.70 meter. De Leidse Courant is er als een haas bij om dit te melden, temeer omdat het om een „vondst van onschatbare waarde" gaat. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proeidbennement werden gewegerd. m" Ccidóc Soummt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1