Amerika is gek van Starwars III „Mr Lawrence een pleidooi voor begrip" Britse acteur Tom Conti: FILM fieidaeSotramt VRIJDAG 17 JUNI 1983 PAGINJ AMSTERDAM Waar in Nederland iets werd ge schreven over Nagisha Os- hima's „Merry Christmas Mr. Lawrence" dook de foto van David Bowie op. Terecht, want Bowie speelt een centrale rol in de film en de financiering van die film zal voorna melijk mede dankzij hem van de grond zijn geko men. Een foto van de man die het karakter vertolkt dat nota bene de filmtitel siert, ontbrak meestal. Die Mr. Lawrence wordt ge speeld door Tom Conti, een Engelse acteur die in Nederland een aantal ja ren geleden opeens be kend werd via de televi sie-serie „Glittering Pri zes", indertijd met een zelfde effect op tv-kijkend Nederland als kortgele den „Brideshead revisi ted". De tengere, met zijn half lang haar wat op Dustin Hofmann lijkende Conti was hier even op bezoek. Niet in het minst geschokt door het uitblij ven van fanfares en sta pels kranteportretten van hem bij de recensies van de film. Conti: „David Bo wie is een enorme ster in zijn genre en bovendien maakt hij juist nu die tournee. Hij heeft recht op die publiciteit en boven dien is het goed voor de film. Dus ik heb er geen enkele moeite mee". Die „Mr. Lawrence" is in de film - naar het boek van de in Zuid-Afrika geboren schrijver Sir Laurens van der Post (die a.m. veel over rassenproble men in Afrika schreef) - een verbindingsofficier in een Ja pans krijgsgevangenenkamp in Indonesië. Zijn karakter (hij spreekt Japans) maakt de kop peling en vergeljking van Oost en West mogelijk, die de basis van de film vormt. Tom Conti: ..Het zijn een beetje cliché-din gen die ik nu ga zeggen, maar de film gaat voor mij over vre de en begrip. Mr. Lawrence zegt ergens aan het eind van de film tegen de Japanner Hara die ter dood veroordeeld wordt: „Je bent het slachtoffer van diegenen die geloven dat zij gelijk hebben". En dat is, denk ik zelf. wat wij allemaal zijn. Aan de linker of de rech terzijde. we zijn slachtoffers van wie het Grote Gelijk den ken te hebben. Daarom is die Japanner Hara het centrale karakter in de film. Hij is de gewone man, de „fall guy", de man die als er een slachtoffer moet vallen onmiddellijk in z'n nekvel gepakt wordt. En die zich dan ook ontzet af vraagt: Waarom ik en waarom niet al die anderen?" Slachtoffersyndroom Opmerkelijk is dat de carrière van regisseur Nagisha Oshima Dallas: Vrolijke film? DALLAS Universal Pictures is beziA een filmversie van het fvt" ces „Dallas". Tv-producer-J, Caprice vertelt in het Photoplay dat al die engJ* lendehngen rond J.R. vod film hun onenigheden vergeten en als één man ter een goede zaak zf\ staan. Wat dat is vt niet. Het zal wel met geL maken hebben. Nieuwtje*. Caprice: „Er zal ee. lachen zijn om de film-Dat- Een parodie dusDat kanji Alec Guinness, die in George Lucas' eerste „Starwars" afleve ring het loodje liet. Peter Mathews als het harige monster met machinegeweer in de Starwars-serie Trok „The empire strikes back" al rijen vol wachtenden, „Starwars III" schijnt alle records te slaan in Amerika. LANGE RIJEN VOOR DUIZEND BIOSCOPEN IN VS WASHINGTON Sedert twee weken is Amerika in de ban van de „Return of the Jedi" (Terugkeer van de Jedi), oftewel Starwars III, dé science fiction-film die het bioscoopsucces van 1983, zo niet van alle tach tiger jaren zou kunnen worden. De rolprent van Starwars-bedenker en in tussen vijftigmalig dollar- miljonair George Lucas is twee weken geleden in precies 1002 theaters in de Verenigde Staten en Ca nada in première gegaan. In zeven dagen hadden de onafzienbare rijen kinde ren tot jong-volwassenen voor de kassa's al 45 mil joen dollar naar binnen gebracht. Deze week is de opbrengst de tachtig mil joen dollar (220 miljoen gulden) gepasseerd en dat is het bedrag van de ge maakte kosten. Van nu af aan is het voor George Lucas, de 39-jarige fantast die altijd in gymschoenen en spijkerbroek is blijven lopen, in zijn Californi- sche villa nabij Holly wood weer miljoenen op het privévermogen tasten geblazen. Als straks de „Return of the Jedi" naar Europa komt, zal de Starwars-vader aan een va kantie van twee jaar zijn be gonnen. Uitgekeken als hij zegt te zijn op de ruimteavon- turen van zijn helden Luke Skywalker, prinses Leia, Han Solo, het nerveuze vergulde robotje C-3PO en het dappere computertje R2-D2 (spreek uit ARTOE-DIETOE) wil Lucas ruim de tijd nemen om weer eens heel iets anders te beden ken. Intussen zal het door hem 'ge stichte centrum voor creatieve filmmakers op de „Skywalker- ranche" in Arizona zijn dien sten en materiaal blijven ver kopen aan collega-regisseurs. Zoals ook al gebeurde voor het kassucces E.T. van vriend en vakbroeder Steven Spielberg. In de publieke roes rond de Jedi spelen zich dezer dagen in de Verenigde Staten de bij na voorspelbare anecdotes af. In Los Angeles heeft al een verloofd stelletje (in Amerika verlooft men nog) het huwe lijk laten voltrekken terwijl het in de rij voor de bios stond te wachten „omdat zij geen van beide evenementen wil den missen". Op veel plaatsen ziet men jongelui, gekleed in de kostuums van hun filmhel den naar de loketten schuife len en in Houston doodde een jongeman de wachttijd voor „The Jedi" met het bekijken op zijn draagbare video-appa raat van Starwars II: The em pire strikes back. In Manhat- ten verklaarde een 13-jarige jongedame: „Ik heb de twee eerste Starwars-films maar vijftien keer gezien, maar mijn vriend Abby is naar allebij 150 keer geweest". Serieuze filmcritici in Ameri ka weten zich trouwens geen ra.id met het magische Star- wars-succes. Het beste wat veel recensenten erover weten te zeggen is dat de kinderen er zich blijkbaar kostelijk mee vermaken, dat er dus sprake moet zijn van een goeie film en dat Lucas kennelijk zoiets als de nieuwe Walt Disney is. Maar voor de meeste critici is dat toch te veel eer. Zij durven het aan om tegen de Luca- s-producties in te schrijven. De maker wordt verweten dat hij kans ziet met ongelooflijk veel geld alleen maar goedkope filmeffecten te realiseren, dat zijn personages hol zijn en ver velend en dat het verhaal al tijd pover is en slecht in elkaar zit. Ook uw correspondent, die „Return of the Jedi" is Was hington is gaan bekijken, kon met de beste wil van de we reld niet bekoord worden door de film. Hij zag in de laffe geur van popcorn, dat door jeugdigen in Amerikaanse bio scopen massaal uit kartonnen in tonnen wordt genuttigd, eén chaotische opeenvolging van beelden, van ruimteschepen, afzichtelijke monsters met uit puilende ogen. slijmerige vlee setende monden en verschrik kelijke huidziekten, houterige robots en flikkerende compu terpanelen. Alle actie voltrekt zich in een baaierd van geluid: gebrul, ge slurp, gepiep, gegier en gefluit. Er moeten natuurlijk vijandige beschavingen in ver verwij derde melkwegstelsels worden vernietigd, maar waarom de goeien goed zijn en de kwaai en kwaad is onduidelijk. Beide kampen gedragen zich even meedogenloos, alleen de enen zien er aardig en de anderen afschuwelijk uit. Tijdens de zeldzame scènes waarin menselijke gevoelens tussen de hoofdrollen werden uitgewisseld, steeg er in ge noemde zaal in Washington een hoongelach op uit hefoor bliek dat, hoe jeugdig zir bleek te doorzien hoe Sai hoopje man-vrouw liefd$aro een klodder vader-zoon ri) Fr teit er met de haren wareneid gesleept. Maar even later Be den duizelingwekkende s< als die van de achtervo op flitsende ruimtebrom door het oerwoud weer spontaan applaus begroetpnc boodschap van het publietenu de filmmaker lijkt dan och N> zijn: laat in het vervolg dèel v genaamde emotionele sanan er maar uit, want daari, Ve zijn we niet gekomen. dat Of deze formule van de nruzi male uitwendigheid de >ricl komst heeft, valt af te v ten. In dat geval zal waarin de kijkers zich wc kpi voelsmatig kunnen veree vigen met de personagt weer een voorbijgestreefd tion zijn. MARC DE KON! B< Regisseur Nagisha Oshima samen met acteur Tom Conti als Mr Lawrence tijdens de opnamen voor Merry Christmas Mr. Lawrence". begon in een na-oorlogs Japan waar het gewone volk leed aan een „slachtoffersyn droom". Oshima noemt het zc in een artikel uit 1963 en steil dat het Japanse oorlogsverle den resultaat was van het Ja panse feodale denken, van de feodale volgzaamheid, de „zelfcastratie" van Japan en de ontkenning van het indivi du. „Merry Christmas Mr. La wrence" gaat o.a. daarover. Het is niet in de eerste plaats een oorlogsfilm, maar een dubbele confrontatie. Een zeer duidelijk geformuleerde con frontatie van Oost en West, van het handelen van de Ja panners zoals dat bepaald werd door het historische den ken, met de mentaliteit van de gevangen Westerse (voorna melijk Britse) soldaten. Van de volgzame Japanner tegenover het Westerse individu, dat een bijna symbolische gestalte krijgt in de figuur van de „an dere" soldaat Jack Celliers, ge speeld door David Bowie. Een zo sterk karakter dat de Ja panners het gevoel krijgen dat zij het móeten breken. De mooiste scène is die waarin sergeant Hara dronken is, en tegenover Mr. Lawrence „kerstmannetje" speelt door hem een straf kwijt te schel den. Een symbolische manier van tegemoetkomen waarbij de Japanner probeert „wester ling" te zijn en (dankzij die dronkenschap) individueel denkt. Tegelijkertijd is het een van de allereerste films die gaan over de gecompliceerde verhouding tussen gevangene en zijn bewakers. Intelligent mens We praten over het feit dat dit een Japanse film is en dat zo iets bij velen die de oorlog in het Verre Oosten van dichtbij hebben meegemaakt, toch merkwaardige gevoelens te weeg moet brengen. Tom Con ti: „Ik geloof dat het alleen maar goed is dat juist deze Ja panner die film gemaakt heeft. Oshima is toevallig een zeer intelligent mens, en de manier waarop hij het boek van Van der Post verfilmd heeft is een pleidooi voor een dialoog .tus sen volkeren. Als we zulke dingen niet proberen, zullen er mensen blijven bestaan die concentratie-kampen bouwen. Haat komt voort uit misver standen. uit ontbrekend begrip voor elkaar. En als al die mooie dingen uit onze bescha ving; geloof, christendom, Jets waard zijn. dan moeten zij juist een pleidooi voor dat begrip ondersteunen. Aan de andere kant, wie zelf vijf jaar in een Jappenkamp heeft gezeten, zal daar moeilijk toe kunnen ko men. Die heeft alle recht om de Japanners te haten".Tom Conti, zoon van een Italiaanse vader en een Schotse .moeder, heeft er een grote toneelcar rière opzitten, waarin hij voor al rollen speelden met een in tellectuele achtergrond. Voor „Glittering Prizes" kreeg hij de onderscheiding als beste tv- acteur van het jaar. hij speelde de verlamde beeldhouwer die over zijn eigen dood wil beslis sen in „Whose life is it any way" in Londen en op Broad way, maar de films waarin hij speelde haalden nooit interna tionale vertoning. Conti: „Ik ben nog§l kieskeurig geweest in het aannemen van rollen. Misschien niet terecht, begin ik nu te denken. Je hebt men sen in mijn vak die zeggen: „Je bent acteur, dus je moet gewoon alles spelen". En als een film slecht blijkt te zijn. gaat er toch geen hond naar toe. Dus zoveel maakt het niet uit. Wie weet nu dat Dustin Hofmann vóór „The graduale" een ontzettend slechte film, „Madigans's Millions" maakte? En wie weet dat hij ergens in „Barefoot in the park" op de achtergrond huppelde? Ik heb teveel „nee" gezegd, en dat is jammer. Ik zou best meer film willen doen. regisseren het al lerliefst. Ik heb al toneel gere gisseerd en ik zou graag een film maken op de manier zoals regisseur Sidney Pollack en Dustin Hofmann „Tootsie" hebben gemaakt. Niet zomaar een kant-en-klaar script in beeld brengen, maar dat zelf vanuit een basis-idee dat je sa men hebt, opbouwen en uit voeren". 's Avonds na ons gesprek zal Conti terug gaan naar het to neel van het Londense Apollo- theater, waar hij staat in Ber nard Slade's „Romantic Come dy". Hij verbaast zich nog al tijd over de continentale be langstelling voor het Londense theater: „Het lijkt beter te gaan worden, maar de stukken die de laatste jaren succes had den waren zó oninteressant. Alleen het „fringe-theatre" (kleine, meer marginale thea ters) was de moeite waard." En als we het toch over Enge land hebben, mag de politiek niet ontbreken. Mrs. Thatcher dus. Conti: „Het is toch onbe grijpelijk als je bedenkt dat er meer mensen tégen de win nende partij hebben gestemd dan er vóór. Ons systeem zou echt moeten veranderen. Men sen stemmen weliswaar vreemd. Er zijn genoeg werk lozen die nota bene voor Me vrouw Thatcher gestemd heb ben. Goed, ze zal Engeland wel terugbrengen op de inter nationale markt. Maar ten koste waarvan? Ze haat die Marxisten dan wel zo, maar in feite doet zij wat de commu nisten doen: Het doel heiligt de middelen. Zelf ben ik meer een kapitalist dan een Marxist. Ik verdien een hoop geld in vergelijking met heel wat an dere mensen. En dat geef ik niet graag weg. Maar ik ben tegen de doodstraf, ik ben niet voor al te sterke economische wedijver. Dat worden „linkse" dingen genoemd. Maar aan m'n geld moeten ze niet ko men". En lachend: „Zie je maar, hoe moeilijk ik het heb". BERT JANSMA Francis Coppola: Cotton COPPOLA Het gaat weer goed met cis Coppola. Na de flopl „One from the heart" (i gens toch een onderst film), had hij redelijk i met The outsiders" (not in ons land) en in mij heeft producer Robert hem onder zijn hoede men. Met Evans maakte pola indertijd „The godfai dus we mogen wel iets j j wachten van zijn nieuwe', i Cotton Club". De filni gaan over de legenda4 nachtclub in Harlem, diq al eens onderwerp was] een toneel-musical. Die n club werd de bakermat heel wat goede jazz war |f orkest van Duke Ellingto er lange tijd de vaste bes Richard Gere gaat de hoe vertolken: Hij moet jazz-i kant zijn dus inmiddels bezig aan oefeningen o trompet. Ik neem niet aal hij a la Jolson ook nog i geverfd zal worden, wai de Cotton Club ging\ meestal als volgt: Zwarti zikanten op het tonei blanken in de zaa

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14