Paus veroordeelt staat van beleg Challenger gaat naar kunstmaan hengelen Pa us laa t Warscha u gniffelen „ChileeiTj Walesa"'101 wil alleep vreedzaÊ protest LONDEN BUITENLAND ficicbeSouqfl/til VRIJDAG 17 JUNI 1983 PAG Q] i beziensv POSTBUS 16050 2500 AA 'S-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) Unesco-prijs voor Juan Carlos en Mandela PARIJS De Unesco, de VN- organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur, heeft de Spaanse koning Juan Car los en Nelson Mandela, de be strijder van het apartheidsre gime in Zuid-Afrikaan, onder scheiden met de Simon Boli- var-prijs. Deze prijs, die dit jaar voor het eerst is toege kend. is een initiatief van Ve nezuela dat een bedrag van 25.000 dollar ter beschikking heeft gesteld. De prijsuitrei king zal op 24 juli, de geboor tedag van Simon Bolivar, plaatsvinden. VN: groei wereld bevolking neemt af NEW YORK Er is een duidelijke tendens dat de grootte van de gezin nen in de industrielanden en in de arme Derde Wereldlanden afneemt. Dit staat in een rapport van Fonds van de Verenigde Naties voor Bevol kingsactiviteit (Unfpa). In het rap port wórdt benadrukt dat het van doorslaggevend belang is dat de be volking in de ontwikkelingslanden afneemt tot de omvang van die in de geïndustrialiseerde landen. Als de ontwikkeling naar kleinere gezinnen blijft aanhouden, dan zal de groei van de wereldbevolking in 2095 tot stil stand komen, aldus het rapport. In dat jaar zal de aarde worden bevolkt door ruim 10 miljard mensen. „Uitgewezen vredes activist moet terug naar Oost-Duitsland" OOST-BERLIJN Vredesactivisten in Oost-Berlijn hebben er bij westerse vre desgroepen ngen op aangedrongen actie te ondernemen voor Roland Jahn, die begin deze maand onder dwang uit Oost-Duits land werd gezegd. De Oostduitse vrede sactivisten willen dat Jahn weer kan te rugkeren naar zijn woonplaats Jena. Jahn vervulde een vooraanstaande rol in de Oostduitse vredesbeweging, die met name in Jena actief is. Behalve Jahn zijn gedurende de afgelopen maanden onge veer 20 jongeren uit Jena naar West- Duitsland vertrokken. Onder zware psy chische druk hadden zij een uitreisvisum aangevraagd. HARRIMAN WIL TOP REAGAN/ANDROPOV WASHINGTON De vroegere Amerikaanse ambassadeur in Moskou, de 92-jarige Averell Harriman. die onlangs een bezoek bracht aan de Sovjet-Unie, heeft gisteren voor een senaatscom missie gezegd dat een ontmoeting tussen president Reagan en de Sovjetrussische leider Andropov nodig is om een .bijna volko men impasse tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie ten aanzien van de kernwapenbeheersing' te doorbreken. Minister Shultz en oud-ambassadeuT Watson menen dat zonder goede voorbereiding zo'n top slechts geredetwist oplevert en de hoop op een akkoord verder de bodem in kan slaan. De Sovjet-Unie heeft de vier andere kernwapenmogendheden opgeroepen hun kernarsenalen op het huidige niveau te bevriezen. Het voorstel werd gedaan aan het eind van de bijeenkomst van de Opperste Sovjet, het parlement. Het Westen heeft een dergelijk voorstel altijd verworpen omdat het de bestaande voorsprong van de SU defintief zou vastleggen. De SU daarentegen vindt dat er nu een evenwicht is bereikt. Protest PARIJS In het gebied van Parijs hebben rechtse burgemeesters gisteren hun gemeentehuis voor twee uur gesloten uit pro test tegen knoeierijen op grote schaal bij de ge meenteraadsverkiezingen van maart. De centrum rechtse oppositie is vooral verbolgen over het stand punt van de regering-Mit- terrand, die alleen dan te gen de betrokken gemeen tebesturen wil optreden als de Raad van State heeft bevestigd dat er sprake is geweest van on zorgvuldigheden bij het tellen van de stemmen. CAPE CANAVERAL Het Amerikaanse ruimte veer Challenger, dat van nacht van Cape Canaveral wordt gelanceerd, zal de komende week onder meer moeten bewijzen dat een ruimteschip satellie ten uit de ruimte kan plukken om ze bijvoor beeld voor reparatie naar de aarde terug te brengen. Hiervoor is de Challenger uitgerust met een mecha nisch beweegbare arm. De bemanning zal een West- duitse proefkunstmaan in een baan om de aarde zetten en deze gedurende 9.5 uur zijn ei gen gang laten gaan. Daarna wordt de satelliet met behulp van de mechanische arm uit de ruimte geplukt en terugge bracht in de „laadbak" van het ruimteveer. „Iedereen kan iets in de ruimte plaatsen, maar al leen het ruimteveer kan ze ook weer terugbrengen", ver klaarde John Fabian, een van de vijf bemanningsleden van het ruimteveer. Deze operatie is daarom be langrijk, omdat met de arm in de toekomst defecte satellieten en wellicht ook los in de ruim te zwevende astronauten kun nen worden oppikken. Zoiets zal begin volgend jaar bij wijze van proef al gebeu ren. In januari zullen twee as tronauten een ruimtewande ling maken zonder met een reddingslijn aan hun ruimte schip vast te zitten. Zij dragen een kleine raketmotor op hun rug waarmee zij zich kunnen verplaatsen. In april zal een niet meer goed functionerende op de zon gerichte kunstmaan worden ophaald om op aarde gerepareerd te worden. De belangrijkste commerciële opdracht voor de Challenger is het in een baan om de aarde plaatsen van twee kunstma nen, waarvoor opdrachtgevers stevig hebben moeten betalen. Voor Indonesië is dat de Pala- pa-B, eén satelliet die radio televisie- en telefoonverbin dingen tussen de eilanden van de Indonesische archipel en tussen Indonesië en Zuidoos- t-Azie zal relayeren. De twee de klant van NASA is Canada. Dat land heeft zijn verbin dingssatelliet Anik-C2 aan de Challenger toevertrouwd. Gedurende de zes dagen du rende vlucht van de Challen ger zullen de astronauten, on der wie twee niet tot de feite lijke bemanning gerekende specialisten, talrijke technische en wetenschappelijke experi menten uitvoeren. Er is bij voorbeeld een kolonie mieren aan boord om te onderzoeken hoe het ontbreken van aardse zwaartekracht op het gedrag van deze insecten werkt. Commandant van de Challen ger is de 45-jarige marine-offi cier Robert Crippen, een „ruimte-veteraan". De andere twee bemanningsleden zijn Frederick Hauck, eveneens of ficier bij de marine en John Fabian, die kolonel bij de luchtmacht is. De specialisten zijn Norman Thagard. eén me dicus die zich heeft gespeciali seerd in het onderzoeken van de vaak bij astronauten voor komende ruimteziekte, en de in het centrum van de publie ke belangstelling staande Sally Ride. Deze universitair geschoold sterrenkundige heeft de be langrijke taak gekregen samen met John Fabian de mechani sche arm te bedienen, die de eerder genoemde kunstmaan uit de ruimte zal opvissen. Zij is de eerste Amerikaanse astronaute, maar niet de eerste vrouw in de ruimte. Die eer valt toe aan de Russin Valenti- na Tereshkova, die in juni 1963 eenzaam in haar ruimte capsule Vostok 48 omwente lingen om de Aarde maakte. Vorig jaar augustus was Svet- lana Savitskaya de tweede- Russische vrouw die enige tijd in de ruimte verbleef. Ditmaal in gezelschap van mannelijke collega's. Wanneer op 5 juli de Challen ger na een vlucht van 5 dagen, 23 uuf en 20 minuten naar de aarde terugkeert zal hij landen op zijn lanceerbasis in Cape Canaveral. Het is voor het eerst dat de Amerikanen zo wel voor het vertrek als de te rugkeer van een ruimteschip dezelfde basis gebruiken. Tot dusver werd in Cape Canave ral gelanceerd en vond de lan ding op de luchtmachtbasis Edwards in Californië of een vlakte in Nieuw Mexico plaats. Omdat de landingsruimte in Cape Canaveral, een betonnen baan met een lengte van 4,8 kilometer, aanzienlijk kleiner .is dan die in Californië zijn goede weersomstandigheden een absolute voorwaarde. Zou hetweer slecht zijn dan kan de terugkeer maximaal twee dagen uitgesteld worden. In het uiterste geval kan ook nog naar Californië worden uitge weken. Succesvolle lancering Ariane^ raket KOUROU De met spanning tegemoet geziene zesde vlucht van de Europese raket Ariane is een succes geworden. Gistermiddag verliet de 45 meter hoge witte raket op de se conde precies de lanceerplaats in Kourou aan de kust van Frans-Gyana. De spanning in het vluchtleidingscentrum, een gevolg van eerdere mislukte lanceringen, week pas toen het normaal functioneren van de derde trap werd bevestigd. De in de derde trap van de Ariane meegenomen lading, de Europese communicatiesateliet ECS-1 en de radio-amateursateliet Am- sat P-lll-B, werd met slechts enkele seconden vertraging ongeveer 18 minuten na het ontsteken van de derde trap op 200 kilometer hoogte losgelaten. De satelieten kwamen in de tevoren beoogde baan om de aarde. RUITENHEER Rellen bij herdenking Soweto-slachtoffers SOWETO De herden king van de bloedige rel len, die zeven jaar geleden in Soweto plaatsvonden, is gisteren gepaard gegaan met ongeregeldheden. De voorzitter van de Zuida- frikaanse Raad van ker ken, Desmond Tutu, droeg een herdenkingsmis op. Na de dienst richtten zwarte jongeren barrica des op en gooiden met ste nen. De Zuidafrikaanse politie maakte gebruik van traangas en raakte .slaags met groepen jongeren. Kerkgangers meld den dat de politie de deur van de Regina-Mundikerk forceer de, traangasgranaten naar bin nen gooide en een aantal kerkbezoekers arresteerde. Dit werd later door een politie woordvoerder tegengesproken. Buitenlandse journalisten mochten niet op eigen gele genheid naar Soweto, maar werden vervoerd in politiebus- Op 16 juni 1976 kwam het in Soweto, een zwarte voorstad van Johannesburg, na de ver plichtstelling van het Afri kaans op de scholen tot botsin gen tussen zwarte scholieren en de Zuidafrikaanse politie. Hierbij werd een 13-jarige zwarte scholier door de politie doodgeschoten. Tijdens de daaropvolgende escalatie van de rellen kwamen in het totaal ongeveer 600 zwarte jongeren om het leven. Zeker 16 doden bij aanslag in Tripoli BEIROET Gewapende mannen heb] tereiï in de Noordlibanese stad Trip strand vol badgasten en een reeks win] stookt met machinegeweervuur. Er ker 16 doden zijn gevallen. Volgens hei radio-station De Stem van Libanon is c uitgevoerd door leden van de Alawitist lim militie, die wordt gesteund door f zouden de dood van drie kameraden, de dag, hebben willen wreken. De omsfr door Israëlische militairen van het Zuidk dorp Deir Qanoen En-Nahr is vandaagh se dag ingegaan. De 3.000 bewoners zijn ken van voedselvoorraden, water en teit. In d|t dorp werden vorige drie 1st militairen in een hinderlaag gelokt en] schoten. Een vierde militair zou zijn oij- (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU De ont vangst op het vliegveld van Warschau was als een weerzien tussen goede vrienden. De paus klopte oude bekenden op de schouders en maakte een zeer ontspannen indruk. De eerste die de paus be groette was de primaat van Polen, kardinaal Glemp. President Henryk Jablonski en de minister van Buiten landse Zaken. Stefan Olszows- ki waren de hoogste wereldlij ke autoriteiten die de paus verwelkomden. Generaal Ja- ruzelski was, als verwacht, niet aanwezig. President Jablonski zei in zijn welkomstwoord dat hij van dit pauselijk bezoek verwachtte dat het de tegenstellingen in het land zou kunnen over bruggen en Polen weer de plaats tussen de volkeren zou kunnen verschaffen die het toekomt. Ook kardinaal Glemp wees op de nood waarin het land ver keert. De primaat legde vooral de nadruk op het bij uitstek katholieke karakter van Po len. ..dat zich in geloof en toe gewijde liefde niet mocht laten overtreffen". In zijn dankwoord zei de paus dat de kus waarmee hij de Poolse aarde had begroet, be doeld was als een kus op een moederhand. „Polen is een heel bijzondere móeder die na veel smart het leed nog altijd niet te boven is. Zij lijdt tel kens opnieuw. Ze heeft daar om recht op speciale liefde". Kort daarna droeg Johannes Paulus in de crypte van de ka thedraal van Warschau waar het graf is van de in 1981 overleden primaat kardinaal De paus tijdens de eerste mis die hij gisteren in Polen, in de kathedraal van St. Johannes de Doper, opdroeg. In de straten van Warschau werd de paus gisteren verwelkomd door tienduizenden mensen die massaal het V-teken maakten en spandoeken omhoog staken waarop steun werd betuigd aan Solidariteit. Wyszynski een mis op te zijner nagedachtenis. Tijdens zijn preek sprak de paus een klin kende veroordeling uit van de staat van beleg en het voort durend gevangen houden van honderden Polen door het communistische bewind. Hij verklaarde in gedachten bij degenen te zijn „die het sterkst de smaak proeven van de bit terheid van de teleurstelling, de vernedering en het lijden, doordat zij zijn beroofd van hun vrijheid en hen onrecht is aangedaan". Buiten bleven tienduizenden mensen in het centrum van de WARSCHAU De paus heeft het volk van War schau laten lachen door enkele min of meer poli tieke grapjes. Tijdens een bezoek aan de kerk van de jezuïeten in de oude stad van Warschau zei dat hij geraakt was door de genade". De enorme me nigte die luisterde via luidsprekers had mne- teen de toespeling door op ,.Onze Lieve Vrouw van Genade", de patrones van Warschau en applaudis seerde wild. Op schalkse toon zei de paus verder dat wanneer hij spontaan spreekt en niet van papier af leest, zijn toespraken lang plegen te zijn en hij geneigd is zijn mond voor bij te praten. Opnieuw ontstond hilariteit, omdat de mensen beseften dat men onder het militaire regime zijn woorden op een goudschaaltje moet wegen. stad. gewapend met vlaggetjes, bloemen en kruisen, nog uren lang bidden en zingen. Op en kele plaatsen werd het ook on rustig. Hier en daar werd het woord „Solidarnosc" gescan deerd en het V-teken ge maakt. Groep uit Gdansk Vanaf de vroege ochtend wa ren gisteren al veel mensen begonnen zich te verzamelen langs de route die de paus zou volgen. De gehele voormidag patrouilleerde de oproerpolitie nog door de stad. doch tegen drie uur trok deze zich terug in verafgelegen zijstraten. De gewone ordepolitie greep vrij wel nergens in. ook niet toen er in de mensenmassa's een spandoek werd ontvouwd waarop in het lettertype van Solidarnosc geschreven stond: „Jij bent onze hoop". Vlak nadat de paus in het be gin van de avond bij de kathe draal was aangekomen, deed zich echter een incident voor. Een delegatie uit Gdansk (waar onder meer ook twee kinderen van Lech Walesa en diens geestelijke leidsman-pa ter Jankowski deel van uit maakten), begonnen het woord Solidarnosc te scande ren en maakten het V-teken. Enkele duizenden mensen na mén dit over, doch na enkele minuten begon de menigte weer kerkelijke liederen te zingen. Er gaan nu geruchten dat Lech Walesa zelf toch toestem ming gekregen zou hebben om zondag naar Czestochowa te gaan. Zijn chauffeur heeft ech ter zijn rijbewijs moeten inle veren en wanneer Lech Wale sa alleen moet rijden, "betekent dit dat hij op een dag ongeveer 1100 km. over veelal slechte tot zeer slechte wegen moet af leggen. En zelfs indien hij zou gaan, zou hij in Czestóchöwa vermoedelijk toch niet tot de paus worden toegelaten, want de politiebewaking van de voormalige vakbondsleider is nog steeds van kracht. Hoofdstad vol Warschau is momenteel overi gens .bomvol. Gistermiddag is de politie begonnen de stad af te grendelen omdat er toen niet méér mensen van buiten konden worden verwerkt. Verwacht wordt echter, dat vandaag de stad weer open gaat om de tienduizenden die van buiten de hoofdstad nog onderweg zijn. in elk geval de gelegenheid te geven, vanmid dag de openluchtmis in het stadion bij te wonen. Radio Solidarnosc heeft de af gelopen dagen haar uitzendin gen hervat. Voor vandaag is een extra uitzending in ver band met het bezoek van de paus aangekondigd. Op veel plakkaten en spandoe ken in de binnenstad staat het woord „hoop". In de hoofd straat die naar het centrum van de stad* leidt, hangt over de weg een spandoek met de woorden: „Wij begroeten de verkondiger van de hoop". Het doek hangt pal voor de Amerikaanse ambassade. Gisterochtend liep een schrijf ster uit Plock eenzaam voor de kathedraal te demonstreren. Zij deelde aan ieder die het horen wilde mee, dat zij tot de „oppositie" behoorde. In de loop van de middag werd zij door twee heren van de ker kelijke ordedienst verwijderd. {het 1de lituu SANTIAGO In fshè leense kopermijnen?" 0 vandaag gestaakt jv vrijlating af te dt van vakbondsleid^ dolfo Seguel. In déc bije vier maanden.de a, volkomen onbeken2-3' guel de voorman I ef den van de groeiern^'iA testbeweging tegenL litaire regering in I a; go. landt Seguel, een joviale, I matische man van f, een snor en een buip maat gesneden i spotprenttekenaar, veel vergeleken m^ Walesa. Die ver® wuift hij weg, eveitv™8: vergelijking met ftp Gandhi, wiens levend al weken volle bioscoe in Santiago trekt. Gandhi niet en ook ft 700 lesa. Ik ben Rodolfo,®r®sn een voorman die aio-i2.< verdedigt", zei hij in,®£sv® cent vraaggesprek. Sen i.c net als Walesa en wel een uitgesprok^*™ stander van v reed zaf wen test. „Dat treft meef ö'f wapenstokken die dl tegen ons kan gebru^NZA Deze voorzitter van ta 16 bond van kopermijnïjvie is ook hoofd van heP.ne|ro naai Commando vai\j0sp' ders, een soort overktchim de vakbond, die wH11 vormd na de eerste (£.k°yr het landelijke protespapr mei. Tegen Seguel htig andere vakbon<jPrik* wordt voor hun orga]®1531 de rol in het protesl ie-f proces voorbereid Pen raam van de Chile6Ëel® over de binnenlandsf 15. heid. Vanuit zijn geil 35-i heeft Seguel gistererfenk€ opnieuw aangedronj,was een onderhoud met F leense machthebber^™ raai Pinochet. (JOU Met uw krant naar VRIJDAG 15 JULI 1983 j= vertrekken we per luxe touringcar voor een drie-daagse trip naar la Het verblijf aldaar is In hel Queens Hotel. "nl ZATERDAG wordt Onder leiding van een Nederlandse gids een bezojj bracht aan Windsor Castle, welk verblijf van de Engelse Koninklijke f u voor plm. 5.- kunt bezichtigen Voorts krijgt u gelegenheid in dl dense City te winkelen, terwijl 's avonds een rondrit door hel lichte Londen wordt gemaakt ZONDAG wordt de bekende markt Petticoat lane bezocht, rugreis aanvangt De trip vormt een aantrekkelijke kennismakingsmogelijkheid m wereldstad en kost x non j ZOU.- per f Toeslag eenpersoonskamer 50,-. Reisverzekering 6.- p.0. In de prijs zijn begrepen - overtocht Zeebrugge-Dover v v - kamer met douche en toilet op basis van halfpension 2x logies - avondrit door verlicht Londen. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van n t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Souisl 71, Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67 Rotterdam (t.o. stadhuis). ^"SIJTHOFF PEFg

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10