bouwvocht veroorzaakt verlast Middengebied AWL krijgt directeur Veel handen werken aan wandkleed voor raadhuis Bezoekerscentrum in Liesveld open Noordwijk haalt parkeerboetes naar zich toe CADEAU VAN BURGERIJ LISSE UNI iet n naa zien 'DEN CcidaeSoutmti DONDERDAG 16 JUNI 1983 PAGINA 9 >pen voor Opper Volta MOND De Commissie Ontwikkelingssamenwerking ond houdt morgenavond de prestatieloop voor Opper Vol- baten van deze loop komen ten goede aan het VVarmondse iroject van een praktijkschool in Dédougoe in deze Afri- staat. Er kan vier of acht kilometer worden gelopen een beveiligd parcours. rt en finish vinden plaats in de Dorpsstraat, het centrum et dorp op het pleintje bij De Pomp. Burgemeester me- r Hendrickx geeft om zeven uur het startsein. Inschrijven anaf kwart over zes. Van half zeven tot kwart voor zeven en warming-up op het Kaakspleintje. De winnaar en win- ,/V£) van ac^1 kilometer krijgen een beker pleintje wordt een terras ingericht, waar blaaskapel De luwers voor de muzikale omlijsting zorgt. Galerie De en het Oude Raadhuis zijn speciaal naar aanleiding van beuren geopend. Er kan tot negen uur wordt gefinished. Rabo-bank wil uitbreiden WARMOND De Rabo-bank aan de Herenweg in Warmond wil haar kantoor uitbreiden. De bank kampt momenteel met ruimtegebrek. Er is ruimte genoeg aanwezig rond het bankge bouw om uit te breiden en deze gronden zijn ook eigendom van de bank, alleen dient dan de bestemming van de grond te wor den gewijzigd. Onderhandelingen met het gemeentebestuur daarover zijn nog gaande. In het financieel verslag van de bank over 1982 wordt geconsta teerd dat de economische situatie in Warmond niet slecht is. De jachthavens lijken zich weer redelijk te herstellen na een flinke terugslag. De plaatselijke detailhandel zit niettemin nog steeds erg moeilijk vanwege de aantrekkingskracht van winkelcentra en markten in aangrenzende gemeenten. Door de krachten te bundelen in gezamenlijke activiteiten worden de rendementen van de plaatselijke ondernemers weer wat verbeterd, signaleert de bank. Tenslotte wordt gesteld dat er geen belangrijke bouw locaties meer zijn in Warmond die de afname en goederen van diensten in de toekomst zullen kunnen verhogen. Garantie voor 't Steuntje NOORDWIJK De raadscommissie voor financiën is gisteravond akkoord gegaan met een voorstel van B en W om tot een maximum van 5000,- ga rant te staan voor de exploitatie van een werkvoorzieningsproject van 't Steuntje. Enige kritiek was er op de be zetting van een cursus. Vier man von den enkele commissieleden teveel van het goede. Mevrouw Voorham (PvdA) daarentegen meende, dat men 't Steun tje wat ruimte moest laten. „De groei moet er nog een beetje in komen'Zij kreeg steun van Van Rijnberk D'66 ,,'t Steuntje dient zelf af te wegen wat voor zijn werk belangrijk is of niet". Vrijwillige brandweer Valkenburg op bezoek bij marinevliegkamp De vrijwillige brandweer van Valkenburg was gisteren te gast bij de beroeps brandweer van het marinevliegkamp „Valkenburg". Dit korps dat sinds sep tember 1980 is overgegaan op burger personeel, heeft beschikking over het meest moderne materiaal. Deze kennis making heeft als achtergrond dat de brandweerkorpsen in deze regio kennis maakt met het materiaal dat door MVKV wordt gebruikt. „Want", zegt de adju dant hoofdbrapdweermeester 1e kl. van het vliegkamp G.P. Peduzzi, „het zou weieens kunnen gebeuren in het kader van het rampenplan dat we elkaar nodig hebben". De brandweer van MKVK gaf een demonstratie van hoe men in een minimum tijd een piloot (pop) uit een vliegtuig (speciaal in gebruik voor oefe ningen) vol rook ('n rookpot) kan bevrij den nadat de brandweer was opgeroe pen. De oefening werd gadegeslagen door de kapitein-ter-zee W.P. Boerop. De Valkenburgers brachten voorts een bezoek aan enige hangars en werden nog verrast met de vertoning van enkele* films van de marine, die betrekking had den op HM Karei Doorman. Vanzelfsprè- kend werd ook een „Orion" zowel van buiten als van binnen goed bekeken. Op de foto de Valkenburgse brandweerlie den voor de „Orion". O-ONDERZOEK WIJST UIT: NOORDWIJK „Deze oplossing is ons uit het hart gegrepen' zei Rubingh (VVD), toen gisteravond in de raadscommissie voor financiën een plan ter sprake kwam om bij parkeërovertredin- - gen het opleggen van de boete om te zetten in een parkeerhef- fing. Op deze manier gaat de opbrengst van de boetes niet meer naar het rijk, maar komt ten goede aan de gemeente. Overigens een zeer redelijke zaak, omdat de kosten van de controle op het parkeren geheel voor rekening van de gemeente komt. Rubingh zag in deze methode mogelijkheden om de parkeerpro- blematiek van Noordwijk aan Zee aan te pakken. Uitbreiding van de controle is daar dringend nodig, maar het geld ontbreekt. Een parkeerheffing zou de middelen voor de aanstelling van meer controleurs kunnen verschaffen Volgens Van Rijnberk (D'66) pleegden de vier grote steden (Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht) overleg met elkaar- over deze zaak. Het openbaar ministerie zou er echter fel op te gen zijn. Wanneer alle Nederlandse gemeenten tot parkeerhef fing zouden overgaan, zou de regeling weinig effect sorteren, meende Van Rijnberk. Het rijk zou dan inkomsten missen en dat op een andere wijze weer terugpakken Willms (CDA) voelde er voor eerst eens af te wachten tot meer zekerheid over de legalisering van zo'n maatregel zou zijn ver kregen. Van ambtelijke zijde werd opgemerkt, dat de goedkeu ring lang kon uitblijven Wethouder Warmerdam meende, dat de regeling vrij gemakke lijk in te voeren was. Hij sloot zich aan bij het algemeen gevoe len van de raadscommissie om de verordening panklaar te ma ken, aangepast aan de Noordwijkse smaak. LEIDERDORP De heer G.P. Duivenvoorden, voorzit ter van de Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp (AWL), is met ingang van 1 oktober 1983 benoemd tot di recteur van deze woningbouw vereniging. Het is voor de eer ste keer in de 15-jarige ge schiedenis van de AWL dat ie mand deze post gaat bekleden. Achterliggende gedachte van het besluit van het bestuur van de AWL, dat in overleg met de Raad van Toezicht en Advies werd vernomen, is ge weest dat de werkzaamheden langzamerhand te veel werden voor een bestuur om dit in de avonduren te doen. De AWL met een woningbe stand van ruim 2100 woningen met een waarde van over de 200 miljoen gulden is bepaald geen koploper wat het creëren van een directeursfunctie be treft. Vele woningbouwcorpo ratie in den lande zijn de AWL in dit opzicht voorge gaan. Voor het bestuur van de AWL was het niet moeilijk de keus op haar eigen voorzitter te laten vallen. De heer Dui-, venvoorden, die thans nog hoofdambtenaar bij de dienst gemeentewerken van Leider dorp is. voldeed in ruime mate aan de profielschets voor de functie van directeur. De werkzaamheden van de AWL zijn hem niet vreemd. Hij maakt een aantal jaren deel uit van het bestuur van de wo ningbouwvereniging waarvan de laatste vier jaar als voorzit ter. Problemen Een rol heeft ook gespeeld over het feit dat er de komen de jaren veel nieuwbouw op het programma staat. De voor bereidende werkzaamheden zal een belangrijk onderdeel zijn van-het takenpakket vair de nieuwe directeur De heer Duivenvoorden is er zich van bewust wat hem te doen staat. „De problemen met de wcr- ningbouw zullen in de toe komst alleen maar groter wor den. Het ziet er naar uit dat er minder woningen kunnen worden gebouwd Intussen blijven we zitten met 950 wo ningzoekenden waarop toch een antwoord zal moeten ko men. Dat zal de nodige studie en aandacht vragen", zegt de heer Duivenvoorden, die met enthousiasme zijn nieuwe taak zal aanvangen „Het lijkt me erg leuk en ik heb er veel zin in. Mijn hart ligt bij het bou wen en contact met mensen en zeker voor die groep waarvoor de woningbouwvereniging aandacht heeft. De mensen die op een woning van de AWL zijn aangewezen kunnen best wat aandacht hebben, zeker in deze tijd", aldus de nieuwe di recteur van AWL. Praatjesmakers NOORDWIJK Twee 27 MC'ers hebben het gisteravond met elkaar aan de stok gekregen. Het tweetal had over en weer zo veel praatjes, dat het uiteindelijk in een ruzie eindigde Eén van de twee Noordwijkers voelde zich na een discussie via de zender zo beledigd, dat hij de ruiten bij de ander in ging gooien. De politie 'rnoest tussenbeide komen Uiteindelijk heeft de stenen^' gooier beloofd de schade te vergoeden ppel bezig aan een van de tien onderdelen K EVENEMENT IN OEGSTGEEST slaagde sportmiddag karden „Rustenborch" jEEST Een sportmiddag voor ouderen waaraan zelfs |89-jarigen deelnemën mag gerust een uniek gebeuren ge- ofworden. Het evenement kwam tot stand in samenwer- t de Provinciale Sportraad van Zuid-Holland en was ge erd door mevrouw E. Witmaar van het centrum „Rus 'jh" te Oegstgeest. Deelname stond ook open voor alle ou ïgstgeestenaars maar die lieten helaas verstek gaan. Jam boeg bleef nu het gebeuren tot de bewoners van het een pperkt. In totaal 48 ouderen werkten in totaal 10 hinder pf. Zij namen, steeds in koppels van twee. deel aan rings 'bikkelen, lijnbal, gardiroll en onder meer een serveer alle onderdelen waren afgewerkt rond het bejaardencom- 'am men bijeen voor de prijsuitreiking. Rector Bartels en Gordijn eindigden als eersten gevolgd door de heren Hoek en Hogeboom. Ex-aequo met laatstgenoemden ïn de dames Biegstraten en Van Alphen. De dèrde prijs ar de dames Sipkes en Jasperse Allen ontvingen een tedaille. Het sportfestijn, werd besloten met pannekoeken een ijsje toe. LISSE Het gemeentehuis van Lisse wordt 14 septem ber officieel door de commis saris van de koningin in Zuid Holland, mr. M. Vrolijk, geo pend. Door een speciaal op gericht Comité Opening Ge meentehuis, is rond deze plechtigheid een aantal eve nementen georganiseerd. Alle activiteiten zullen zich tijdens de open dagen op 15, 16, 17 en 18 september gaan afspelen in en rond het raad huis. In de tussentijd wordt er echter ook hard gewerkt aan een cadeau van de bur gerij van Lisse voor het nieu we raadhuis. Dat cadeau is een ellipsvor mig wandkleed, met als voorstelling daarop het ge zicht op het dorp Lisse zoals de reiziger dat in de jaren rond 1750 moet hebben erva ren. Een en ander extra ver luchtigd en uiteraard zal ook het gemeentewapen niet ont breken. Het sierkleed is ont worpen door mevrouw Die praam uit Lisse en wordt vervaardigd door talloze nij vere handen. Daarvoor zijn onder meer ingeschakeld de Zonnebloem, de Invalide- bond. de handwerkclub van het dienstencentrum en mo gelijk worden ook scholieren erbij betrokken. Elke woens dagmorgen is men in Het Dienstencentrum aan dit karwei bezig en straks zal het borduur- en applicatiewerk bijeen worden gevoegd en dan zal het nieuwe gemeen tehuis van Lisse een sieraad rijker zijn. Er gaat echter nog meer ge beuren, aldus de heer Ter- wijn. voorzitter van het co mité. Zo zal een grote foto expositie worden gehouden over de geschiedenis van de bloembollenteelt, waarvoor men de beschikking heeft over het uitgebreide materi aal van de heer ir. K. Vol- kertsz, voormalig directeur van de Tuinbouwschool. Nog een voormalig directeur van diezelfde school, namelijk de heer drs. P. Kooyman en de heer R. Segers zullen hun medewerking verlenen en dan is het min of meer lo gisch dat ook het Museum voor de Bloembollenstreek bij dit gebeuren om de hoek zal komen kijken. Verder wordt in aansluiting op deze foto-exposotie op de scholen in Lisse een projekt voorbe reid, waarbij de opening van het gemeentehuis en de ver houding tussen de plaatselij ke overheid en burgerij wor den betrokken. De organisa toren verwachten dat erg veel scholen aan dit gebeuren zullen meewerken. In ieder geval heeft men tot op heden nog van geen enkele van de aangeschreven scholen ge hoord dat er niet wordt mee gedaan. Dan zal, volgens de plannen, ook het nog steeds in oprich ting zijnde SKOL van de partij zijn. Niet met zoals aanvankelijk in de bedoeling lag een zeer uitgebreide vere- nigingsmarkt, maar toch in elk geval met een royale ver enigingspresentatie en daar voor krijgt men behoorlijk de ruimte. De heer S. Luxen, eveneens lid van het comité, vertelde verder dat men ook plannen heeft om de langdu rig zieken in Lisse op de een of andere wiize bij het feest- gebeuren te betrekken, doch hoe men dat precies aan gaat pakken wil men op dit mo ment eigenlijk liever nog niet kwijt. Ook zullen behalve de sociaal-culturele verenigin gen de sportverenigingen de gelegenheid krijgen deel te nemen aan de feestelijkhe den. De organisatie daarvan berust in de handen van DJO. Deze zal een soort Ster wandeltocht organiseren met het gemeentehuis als begin- en eindpunt. De muziekverenigingen zul len ook van zich doen horen tijdens deze dagen. Zo zal de harmonie van Canite Tuba een soort koffieconcert in het gemeentehuis verzorgen en zal de drumband buiten de show stelen, hetgeen dan na tuurlijk ook gezegd moet worden van de drumfanfare Trou Moet Blijcken die even eens door een buitengebeu- ren zorgt. medewerking daaraan wordt verleend door de Landelijke Ruitervereni- ging. Elke woensdagmiddag wordt in het dienstencentrum gewerkt aan het kleed. tsten- bing nog an de baan )WIJK De raads- voor financiën isteravond besloten de over de invoering toeristenbelasting tot gende vergadering uit in. Het punt werd van ida afgevoerd. Reden r waren de lange lijst ten. die de raadscom- lad af te werken. Wet- Warmerdam en met Ie leden van de finan- •mmissie vonden het ,om een politiek gela- tierwerp als de toeris- ing snel af te behan- Aan de heffing zitten ten en men achtte 'uldige afweging ge- GEMENGD OOIEVAARSHUWELUK IN WASSENAAR (Vervolg van voorpagina) GROOT AMMERS De te rugkeer van de ooievaars is re den voor een hoera-stemming in Groot-Ammers, waar de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels giste ren bijeen was om in het ooievaarsdorp „Het Liesveld" de opening bij te wonen van een bezoekerscentrum. De opening werd verricht door de Politieboot leeggeroofd ALPHEN AAN DEN RIJN Dieven hebben in de afgelopen weken gereedschap gestolen uit een patrouilleboot van de rijks politie te water. De totale waarde van de buit bedraagt 2250 gul den. De boot lag afgemeerd in een insteekhaventje bij de Gnephoek aan de Oude Rijn. Gistermorgen werd ontdekt dat de inbrekers binnengedrongen waren in de niet afgesloten machineruimte. Commissaris van de Koningin m Zuid-Holland mr. A. Vro lijk. Het bezoekerscentrum, dat informatie verstrekt over de wijze waarop in „He. Lies veld" ooievaars in semi-gevan- genschap worden gefokt, is ge financierd door Vogelbescher ming, de provincie, en uit de opbrengst van de aktie „Geef om de Natuur" die in 1977 door het Wereld Natuur Fonds is gehouden. Volgens Nico de Haan van de Vogelbescherming zijn de wil de ooievaars vast en zeker af gekomen op de uiterwaarden, die dit jaar drassiger waren dan ze in tijden zijn geweest. „Dat betekent voor de ooie vaar. die een gevarieerd menu nodig heeft, een groter voedse laanbod: vis, kikkers, insekten. Bij droogte is-ie aangewezen op veldmuizen, en dat is te eenzijdig. Wie weet gaat het nu weer de goede kant uit met de ooievaars in Nederland. De jongen die hier worden uitge broed keren namelijk als regel terug naar hun geboorte plaats:1* Dank zij het Liesveld leven er nu in Nederland 120 zoge naamde „projectooievaars", die voor 20 jongen hebben ge zorgd. Vanuit de kolonie wor den ze verspreid over „bui ten- stations", waarvan er intussen zeven zijn verrezen: in Herwjj- nen, Eernewoude, Zegveld, de Wijk, Gorssel, Haastrecht en Leek. Een en ander heeft een nieuw fenomeen opgeleverd: het gemengde ooievaarshuwe lijk. In Schoonrewoerd en Wassenaar zitten althans op het ogenblik een wilde en eelt projectöoievaar broederlijk naast elkaar op het nest it zu n de •iedi m lar r! dele rente >ale heb^UWIJK De aan- ^heid van bouwvocht een aanzienlijke bij- aan het betrekke- vochtige binnenkli- in de woningen van 4iddengebied-Noord. de voornaamste O dusie uit het rapport het Instituut TNO Bouwmaterialen en °(constructies in Delft. 'OUW >mf< je vo 9alsedig na het gereed ko- rika<an huizen in het Mid- tweehonderd al. kwamen er klachten S nee^ bewoners over vochto- Meubilair en behang aangeast zijn door de nattigheid en onder sommige woningen zouden zich grote hoeveelheden water ophopen. Een en andermaal vormden deze klachten een punt van bespreking in de raadscommis sie voor openbare werken en bezon men zich op maatrege len om aan de overdaad aan vocht een eind te maken. Tijdens een vergadering van de raadscommissie openbare werken en de leden van de wijkraad van het Middenge bied werd het rapport van de TNO-onderzoekers gister avond gepresenteerd. In hun conclusies stellen de onderzoe kers, dal behalve de reeds ge noemde aanwezigheid van bouwvocht, een geringe venti- Wethouder Admiraal deelde mee dat het zeventien bladzij den tellende document een ge degen indruk maakt. Naar zijn mening diende het eerst in de raadscommissie te worden be sproken, voordat het ter be schikking van de wijkraad kon worden gesteld. Een ver tegenwoordiger van de wijk raad maakte daar bij het spreekrecht opmerkingen over. Verzocht werd om via de wijkkrant de bewoners bij de bestrijding van de overlast te begeleiden. Alkemade trok uit het rapport de conclusie, dat er geen relatie bestond tussen het vocht onder de vloer en dat in de vertrekken en binnen de spouwmuren. „Laten we ho pen op een mooie zomer", al dus de fractievoorzitter van het CDA. Overigens leek het hem toch wel verstandig een drainage aan te brengen om het vocht onder de huizen weg te krijgen. Wethouder Admiraal deelde nog mee, dat de conclusie van TNO overeen bleek te komen met de ervaringen en situaties in andere gemeenten. In na volging van de gemeente Voorhout zullen de bewoners worden voorzien van nuttige adviezen. Hogervorst (VVD) bepleitte het aanbrengen van een zogenaamde kleine riole ring tot afvoer van het water onder de huizen. Dit kan moeilijkheden in toekomst voorkomen. In dit verband wees Hogervorst op de huizen aan de Jan Kloostraat, die eveneens met wateroverlast te kampen hadden gehad. Ook mevrouw Voorham (PvdA) bleek voorstander van een dergelijke preventieve maatregel. „De nationale kie- renjacht heeft de huizen zo dicht gemaakt, dat we met een ander euvel, het vocht, wor den geconfronteerd", stelde zij vast. Het vocht in de woning zal vanzelf moeten verdwij nen, benadrukte de wethou der. De vochtoverlast is een vervelende zaak en zij zal de aandacht blijven houden, aldus Admiraal.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9