,01ga zeer belangrijk werkgelegenheid voor Nieuwe regels voor woonruimteverdeling n Fietstocht voor ouderen Iethouder j. fase bij opening bedrijfsverzamelgebouw: Brug en WVM'ers Lsi Ecstrt M @EQ ©3 j „Brand in restaurant nalatigheid gemeenter BURGERLIJKE /STAND IA 71 af ROVER blij met bussen op Witte Singel - AGI IIDEN ,t— ÊeidAcSouocmt DONDERDAG 16IUNI1983 PAGINA 3 I L nvijzers lien terug IdEN Het ge- i ntebestuur heeft oten de bewegwij- ng naar Leidse be- swaardigheden iw leven in te bla- id ir Men heeft een be- eres van zevtn mille •onf ïfokken om de ite nog bestaande n met bewegwijze- vo< te herstellen en erm iwe te plaatsen. In •leg met de com- i tie stedelijke orto neev'"8 zal d worden waar de len worden ge- tst. LEIDEN/BOLLENSTREEK De Ne derlandse Rijwiel Toer Unie houdt in samenwerking met diverse bejaarden huizen en dienstencentra in de Bollen streek woensdag 22 juni een fietstocht van 25 tot 30 kilometer voor ouderen vanaf 55 jaar. De tocht is zo uitgezet dat het rustpunt bij een van de deelnemen de tehuizen of centra ligt. Tegen inle vering van een bon kan daar gratis een kopje koffie worden gedronken. Meedoen kost anderhalve gulden, in clusief de koffie en een herinnering. Er kan vertrokken worden vanaf half tien en men dient om een. uur weer terug te zijn. Bij slecht weer wordt de tocht ver schoven naar 29 juni. Inschrijven voor de tocht kan vanaf heden in Leiden bij De Linde aan de Herenstraat 64 en De Willigenhof aan de Appollolaan 264; in Lisse bij de Ei kenhorst aan de Eikenlaan 2a; St. Wel zijn Ouderen aan de Lijtweg 9 in Oegstgeest; De Duinpan aan de Sport- laan in De Zilk; in Katwijk bij De Zwa nenburg aan de Zwanenburgstraat 62 en Op de Brink aan de Kerkstraat 68; in Noordwijk bij het Trefpunt aan de Schoolstraat 2; in Noordwijkerhout bij de Puyckendam aan de Pilarenlaan 4; in Rijnsburg bij De Bogaert aan de Smidstraat 16; in Hillegom bij St. Jozef aan de Mariastraat 32 en in Voorhout bij Huize Agnes aan de Herenstraat 45. Inbrekers aangehouden LEIDEN Twee Leidenaars, van 22 en 29 jaar oud, hebben bekend, dat zij vannacht hebben getracht in te breken in een kledingzaak aan de Hooigracht. Om drie uur vannacht kreeg de politie een melding, dat er werd ingebroken in de kledingzaak. Bij aankomst werd braakschade aan de deur geconstateerd. Een buurtonderzoek leidde naar een auto, waarvan de motor nog warm was. De agenten wachtten en om zes uur kwam de 22-jarige bestuurder van de auto terug. Op de kleding van de man zat verf, die overeen kwam met de verf van de deur van de kledingzaak. De 29- jarige man werd niet lang daarna van zijn bed gelicht. Dierenfeest op Stadhuisplein LEIDEN De Leidse marktkooplieden hou den zaterdag een groot dierenfeest op het Stad huisplein. Alle kinderen mogen met hun lieve lingsdier naar het Stadhuisplein komen. Er zijn diverse fraaie prijzen te winnen, zoals drie cross-fietsen. De inschrijfpost op het Stadhuisplein is van tien uur 's morgens tot twaalf uur 's middags geopend. De jury kijkt naar zaken als 'hoe lief is het dier', 'hoe goed gaat zijn baasje ermee om' en 'hoe goed wordt het dier verzorgd'. Alle soorten dieren zijn welkom. Voor de meeste beesten zijn wel hokjes en kooitjes beschikbaar. Leden van de Dierenbescherming, personeels leden van de kinderboerderij, leden van het dierenasiel en een dierenarts houden toezicht. Om drie uur worden de prijzen uitgereikt. •nirij j iciee DEN „Hoewel het Irijfsverzamelgebouw als een begrensd aantal lg ndeidplaatsen zorgt, hout agt het gemeentebe- ir het Olga-complex warm hart toe." Dit ogal wethouder J. Fase gis- niddag bij de opening het bedrijfsverzamel- ouw aan de Evertsen- it. De heer J. Hoek Dijke, lid van het col van Gedeputeerde n van Zuid-Holland, kte op: „In feite is het vFjf irijfsverzamelgebouw hetï druppel op de gloei- jmttle plaat. Maar, als pro- te 1(]ciaal bestuur hebben "hetahet kleinbedrijf jaren- onderschat. We zijn itoch tot de conclusie men, dat het midden- de ^kleinbedrijf van groot £ej"ang is voor de werkge- ^era" en, nde i Olga-complex aan de rtsenstraat 99 is een van de Mjn >tste bedrijfsverzamelge- lUmpA'en in Nederland voor be- 8 lende ondernemers, die 'voorlopig behoud van hun 6 ering een project willen tikkelen. Het gebouw, met 6 oppervlakte van 2500 vier- Ie meter, biedt plaats aan 7 stens vijftig beginnende 2 peten en bedrijfjes. Begin- {g i kunnen een beroep doen 9 tet gemeentelijk werkgele- 1° heidsfonds, dat 300.000 gul- 6 ibevat. [ïenteel zijn twee bedrijfjes et gebouw gevestigd. De H. Bos heeft er een ma- efabriekje, waarin etsper- worden gemaakt en het :de bedrijf heet de 'Twaalf >achten". Er zijn momen tien aanmeldingen van •ijven, die zich in het com- willen vestigen, bedrijfsverzamelgebouw I op 3 mei van dit jaar al >bruik genomen. De stich- ikosten bedroegen 1,8 mil- gulden. De gemeente de voor 800.000 gulden, de 'incie droeg voor een half oen in de kosten bij en nog 500.000 gulden moeten en uit de huuropbrengst, indernemer betaalt een re- lage huur, 400 gulden vierkante meter per jaar. ;emeente stelt elk jaar een ig van 50.000 gulden be- ibaar voor het gebouw. aanmerking te komen een plaatsje in het be drijfsverzamelgebouw. moet aan een aantal voorwaarden woren voldaan. Het plan van de onderneming, die zich* wil vestigen, moet door een toet singscommissie worden goed gekeurd. Deze commissie gaat na of het plan levensvatbaar is, tevens mag het niet concur- rentie-vervalsend zijn. Het is de bedoeling, dat elk project in de toekomst kosten-dekkend wordt. De ondernemer houdt in het begin zijn uitkering, na anderhalf jaar wordt die stop gezet. De heer A. van Duyn, bestuurslid van de Stichting Werkgelegenheid, vroeg zich gisteren af of anderhalf jaar niet te kort is. „We zullen daar met de Gemeentelijke Sociale Dienst over onderhandelen." zei hij. Gedeputeerde J. Hoek van Dijke zei gisteren dat de pro vincie grote waarde hecht aan de zogenaamde kleine werkge legenheid. „Olga hoort daar bij," merkte hij op. „Kleine be drijven zijn flexibel, ze zijn be langrijk voor de innovatie en als ze goed draaien hebben ze een uitstekend toekomstper spectief. En wie weet, groeit een van de Olga-bedrijven nog eens uit tot een halve multi national. Die zijn per slot van rekening ook klein begon nen," aldus de heer van Dijke, die de aandacht nog eens ves tigde op de werkloosheid in Zuid-Holland. In deze provin cie zijn 155.000 werklozen, 8000 daarvan wonen in Lei den. Wethouder J. Fase: „Dat wij Olga zo belangrijk vinden, blijkt wel uit hoever de porte monnee is opengegaan. Wij vinden het belangrijk omdat we iemand, die wat wil begin nen een zetje kunnen geven en omdat je nooit weet hoe groot deze bedrijven zullen worden," aldus de wethouder die opmerkte, dat Olga de be drijven kan opvangen die van wege de stadsvernieuwing uit de binnenstad weg moeten. „We moeten het belang van de binnenstad echter niet verge ten, daar zijn momenteel am bachtelijke en industriële be drijfjes gevestigd die aan 1100 mensen werk bieden," voegde zij daaraan toe. Mevrouw Fase wees erop, dat niet alle bedrijven de eind streep zullen halen. Bekend is, dat 60 procent van de starten de bedrijven het niet redden. De wethouder is van mening, dat de toetsingscommissie wel met enige soepelheid te werk moet gaan, maar zeker ook geen lichtvaardige besluiten moet nemen. „Ik hoop, dat dit bedrijfsverza melgebouw zo'n succes is, dat er wel een tweede moet ko men. Oftewel, ik hoop dat het zusje van Olga een moetje is," zei de wethouder. Het college heeft be paald, dat de nieuwe brug over de Nieuwe Rijn in de buurt van het Olga-complex moet worden aangelegd. Het bedrijfsverzamelge bouw kan daardoor be ter worden bereikt. Wethouder Fase zei dit gisteren bij de opening van het Olga-complex. Tevens deelde de wet houder mee, dat er vijf WVM'ers zijn aangewe zen om het bedrijfsver zamelgebouw te ver bouwen. De verbou wing kan nu met kracht worden aange pakt WVM'ers zijn mensen, die te werk worden ge steld in het kader van de werkverruimende maatregel. Het is werk met behoud van uitke ring. «cpM Wethouder J. Fase verricht de openingshandeling. Zijloever De gemeente belegt maandag een informatieavond om belangstellenden in te lichten over de indeling en het toekomstige gebruik van het terrein langs de Zijloever tussen het verlengde van de Atjehstraat en de Span- jaardsbrug. Dit gebied werd van oudsher altijd ge bruikt door bedrijven (Boot Fontein, Zitman). De nieuwe bestemming omvat woningbouw, groenvoorzie ningen en bejaardenhuisvesting. De bewoners van de Kooi worden uitgenodigd om vanaf acht uur in het speeltuingebouw aan de Ambonstraat met vertegen woordigers van de gemeente te praten over de plannen. Uwanah De Nederlandse groep 'Uwanah' treedt morgenavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Deze for matie speelt rythm en reggae. Het optreden begint om ne gen uur. Schreurs De Leidse striptekenaar Eric Schreurs zit zaterdagmid dag van twee tot vier uur in de Leidse stripwinkel 'Dumpie' aan de Nieuwe Rijn 18. Schreurs signeert dan zijn nieuwe boek 'De vier ballen van de duivel'. Padre Padrone In Filmhuis LVC (Breestraat 66) wordt woensdag 22 en donderdag 23 juni begonnen met een cyclus van films van de gebroeders Taviani. De eerste film is 'Padre Padrone' Het verhaal gaat over een Sardijnse schaapherder, die pro beert met de tradities van zijn eiland te breken. Hij heeft het moeilijk, maar hij schopt het uiteindelijk zelfs tot doc tor in de taalwetenschappen. Op beide avonden beginnen de voorstellingen om acht uur en om kwart over tien. BEWONERS RAAMSTEEG LEIDEN r Bewoners van de flats aan de Raamsteeg menen dat de brand in een nieuw Italiaans res taurant in hun steeg is ontstaan door nalatigheid of onzorgvuldigheid van de afdeling Bouw- en Wo ningtoezicht van de ge meente. De bewoners schrijven dit in een brief aan de gemeente. De bewoners vragen dit om dat zij meerdere malen bij de gemeente aan de bel zouden hebben getrokken over de brandveiligheid van het res taurantje. Tijdens een hoor zitting op 1 december 1981 in het Stadsbouwhuis over de vestiging van het eethuisje, maakten de bewoners hun bezwaren tegen de te verle nen vergunning reeds duide lijk en wezen op de veilig heid van de flatbewoners. Op 20 augustus verleende de ge meente toch een vergunning voor het restaurant. Na ver schillende telefoontjes van de bewoners, die meenden dat niet aan de eisen werd vol daan, moest de restaurant houder een dubbelwandige rookafvoer maken. Dit om dat de omwonenden last hadden van de rookoverlast, alleen al door het droogsto ken van de oven. Op vragen over brandveiligheid werd, volgens de bewoners in de brief, nooit serieus ingegaan. De bewoners stelden prijs op deze wetenschap omdat de flats slechts een kleine uit gang hebben aangrenzend aan het restaurantje, dat pre cies zijn oven tegen één van de muren van dat halletje heeft staan. Een vluchtweg zou bij brand haast afgeslo ten zijn. Dat de brand op 27 mei om zeven uur 's avonds werd ontdekt en dat de brandweer snel ter plaatse was, is vol gens de briefschrijvers gun stig geweest. De bewoners vragen zich af of de gemeen te nu nalatig is geweest, om dat er toch brand is uitgebro ken ondanks haar toezegging dat alles brandveilig was. ■VOEREN TIENTJE INSCHRIJFGELD WELLICHT NOG UITGESTELD >EN Nog voor het lerreces, zullen nieuwe Mjfcls voor verdeling van Inruimte in Leiden den ingevoerd. De Iscommissie volkshuis- ing ging gisteravond discussie over enkele tils in de regeling, ak- rd met het nieuwe sy- m. Wel zijn er in de isvergadering van indag nog enkele Jndementen op de re- ng te verwachten. ■gemeenteraad moet uit- Ijlelijk zijn goedkeuring verlenen. De discussie P de invoering van een '|tje inschrijfgeld als tege- fetkoming in de kosten, F iedereen, die als wo ningzoekend staat ingeschre ven, wordt waarschijnlijk uitgesteld en pas tijdens de bezuinigingen behandeld. Een meerderheid in de raad lijkt geen problemen met het „tientjes voorstel" te hebben, maar een deel van de Partij van de Arbeidfractie wil de discussie liever even uitstel len. Met de invoering van het nieuwe systeem is auto matisering eigenlijk onont beerlijk. Het ontbreekt de gemeente op dit moment echter aan de financiële mid delen daarvoor. Met het geld verkregen door het tientje inschrijving zou een deel van die automatisering betaald kunnen worden. Puntentelling het nieuwe systeem volgens een puntentelling die duide lijk afwijkt van de huidige regels van bureau huisves ting. Tot nu toe werd eigen lijk alleen gekeken naar de datum van inschrijving. Hoe langer men ingeschreven stond, hoe groter de urgentie. Met het nieuwe systeem tel len ook andere factoren mee. De duur van inschrijving blijft natuurlijk wel belang rijk, maar ook andere facto ren kunnen scoren op de puntenlijst. Het is de bedoe ling dat men tenminste over 120 punten beschikt voordat iemand urgent genoemd kan worden. Mensen die econo misch gebonden zijn aan Lei den, maar even buiten Lei den reeds over een woning beschikken komen niet meer zo makkelijk aan een Leidse wqning. Door de nieuwe puntentelling zou zo iemand minstens 10 jaar moeten wachten voordat hij urgent is. De nieuwe verordering geeft veel duidelijker dan voorheen de voorkeur aan Leidse ingezetenen. Leidse ingezetenen kunnen reeds na vijf jaar urgent zijn. Mensen in stadsvernieuwingswijken hebben altijd voorrang. In de nieuwe verordering worden ook gezinnen, samenwonen den en woongroepen gelijk gesteld. Het bruto-inkomen van zo'n meerpersoonshuis- houden mag echter niet meer zijn dan 5950 gulden. Als de raad maandag ak koord gaat, wordt snel be gonnen met het opstellen van een overzichtelijk voor- lichtings boekje waarin alle regels nog eens staan opge steld LEIDEN ROVER, de vereniging van reizigers openbaar vervoer, vindt het een goede zaak, dat er bussen over de Witte Sin gel gaan rijden. De vere niging schrijft dit in een reactie op het onlangs uit gebrachte buslijnenplan van de gemeente Leiden en de NZH. ROVER is echter van mening, dat de dienstregeling voor de Witte Singel niet beperkt moet worden tot werkda gen van 09.00 tot 19.00 uur, maar dat de bussen ook in de avonduren en in de weekeinden over de Witte Singel moeten rij den. ROVER vindt het buslijnenplan overigens een positief plan. Minder positief vindt RO VER de bijdrage van ver voersmaatschappij West-Ne derland. „Wij hebben niet de indruk gekregen dat West- Nederland erg genegen was haar lijnvoering ter discussie te stellen. Dit heeft zijn weerslag gehad op het uit eindelijke plan. De koppeling van de buslijn uit Haaswijk aan die naar de Stevenshof en Katwijk vinden wij nogal gezocht. Het doortrekken van één van de West-Neder- land lijnen naar Haaswijk lijkt ons meer voor de hand liggen," schrijft ROVER. ROVER vreest, dat er in de toekomst te weinig bussen in het Herengracht/Zijlsingel- gebied zullen rijden. De ver eniging stelt voor om bij het ingaan van het nieuwe lij- nennet (in mei 1984) lijn 15/16 direct over de Hooi gracht/Oosterkerkstraat te laten rijden in plaats van over Het Levendaal. Ook vindt ROVER, dat de aan komst- en vertrektijden van de buslijnen op het station Leiden moeten worden afge stemd op die van de trein. Volgens ROVER blijkt uit het buslijnenplan dat deze overstap van bus naar trein vaak erg slecht is geregeld. ROVER ervaart het als een gemis, dat de buslijnen uit de Bollenstreek niet zijn door getrokken naar de Leidse binnenstad. Ook betreurt men het, dat lijn 63 (Voor- schoten-Wassenaar- Wassenaarseslag) niet in het nieuwe plan is betrokken. Rover denkt, dat het een goede zaak is wanneer deze bussen van 'strandlijn 63', ze ker in de zomer, doorrijden naar Leiden. Het op grote schaal inzetten van kleine bussen is voor ROVER geen 'must'. In klei ne bussen is minder zit ruimte voor passagiers, zegt de vereniging. Kleine bussen moeten alleen worden inge zet, wanneer door smalle straten moet worden gere den. Omdat het buslijnenplan veel ingrijpende veranderin gen inhoudt, vindt ROVER het van belang, dat het pu bliek hierover goed wordt voorgelicht. Men stelt voor een Leids of Rijnlands bus- boejye te maken. LEIDEN Geboren: Marcel z.v. G. Varkevisser en A. C. Pronk; Jaap z.v. J. L. Schil dluizen en H. Koet; Linda d.v. J. P. de Graaf en E. Ouwer- kerk; Jacobus Henri z.v. M. Verton en E. A. Droop; Susan- ne d.v. B. W. E. Thiels en M. van Tricht; Karlijn Birgit d.v. C. B. M. van Riel en J A. M. Aarts; Femke d.v. W. P. Wes- terholt en A. C. van der Veldt; Bonnie d.v. W. P. Westerholt en A. C. van der Veldt; Coen- raad Nicolaas Laurentius z.v. A. van Veen en W. C. Lugters; Madeleine Theresia d.v. J. N. J. Braun en H. M. M. Quax; Hugo Jan z.v. A. F. Brinkman en P. C. van Asselt; Jochem Peter z.v. H. T. M. Schuurman en A. Hartevelt; Joeri z.v. E. B. Bellaard en A. H. Vermeer; Arend Jacob z.v. T. Bakkenes en A. P. van Duijn; Cornelis Gerardus Maria zv. C. P. Heemskerk en M. M. Duiven voorden; Christiaan Paul z.v. P. B. J. M. Wessels en R. G. M. van Lanschot; Maikel z.v. C. C. M. Ludlage en J. C. van Eg- mond; Hadassah Channa d.v. F. Salomon en J. M. Mooijen; Abdelali z.v. M. Larkoubi en F. Baroudi, Fleurtje d.v. H. J. M. van der Maaten en C. M. Hesseling. Gehuwd: T. A. M. van Eeden en E. Kleppe; J. G. L. Boot en P. Dubbelaar; F. Arnoldij en P. H. van Gijn; P. F. Stouten en E. F. Solleveld; N. M. Nij- man en V. P. M. T. Ongering; R. Derksen en B. de la Rie; R. van Dijk en J. van Gent; J. Tegelaar en J. Lardé; B. J. de Goeij en L. T. van Heeswijk; A. P. Selhorst en J. J. H. Kooréman; B. van Daalen en S. J. Heruer; L. A. van Sluis en E. J. van Huijgevoort; C. J. M. van de Ven en S. A. Lang; A. A. T. M. M. Vinks en I. E. B. M. van Eijden. Overleden: K. J. K oom en, geb. 11-3-1914 vrl. echtg. van A. Zoet; M. F. Rost, geb. 16-1- 1983 man; A. M. Hagen, geb. 29-8-1907 vrl. geh. gew. met A. H. Fortanier; H. Bennekers, geb. 23-5-1911 man: J. B. H. Riem, geb. 30-8-1958 man; H. Klaassen, geb. 11-11-1919 man, G. Guijt, geb. 5-7-1904 man; C. Zekveld. geb. 23-12-1900 vrl geh. gew. met M. Ketel; S. Smits, geb. 27-3-1960 vrl echtg. van B. Azami; J. J. Kip ping, geb. 17-9-1904 man; C. Segaar, geb. 28-5-1914 man; H. E. Swankhuisen, geb. 24-7- 1901 man; J. Matze, geb. 26-9- 1904 man; H. A. Derks, geb. 15-9-1926 man; J. J. Galjaard, geb. 21-9-1917 vrl.; A J. M. Ruigrok, geb. 1-10-1931 vrl. echtg. van C. E. Olsthoorn; A. G. M. Meijer, geb. 19-1-1910 vrl. geh. gew. met M. P. Kui pers; H. E. M. van der Drift, geb. 13-7-1906 vrl.; S. A. B. Creijghton, geb. 3-4-1904 vrl. geh. gew. met J. A. L. Renier; P. W. Drechsler, geb. 15-12- 1902 vrl. echtg. van C. Breg ma

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3