Belasting dienst gaat eerder terugbetalen mm ABN Bank Regering mag iet wijken oor pressie" Meer geld voor lessen in computertechniek -nnenland fjeidóaOowant ederland agste erfte- ide EG NCW: Uitkeringen en salarissen ambtenaren vijf procent terug Tanden in de soep DINSDAG 14 JUNI 1983 PAGINA 9 eer open-hartoperaties jnk zij nieuw medicijn ""1 ONINGEN - Door toediening van het nieuwe ge- ^"ismiddel prostacycline kan het aantal open-hartope- >s worden uitgebreid. Het medicijn vermindert na- ijk beschadiging van bloedplaatjes. Deze plaatjes nen hierdoor na de operatie hun stollingswerk bij f dingen beter verrichten. Dat betekent dat er min- donorbloed per operatie nodig is. Het gevolg is dat totale hoeveelheid beschikbaar bloed over meer >aties verdeeld kan worden. Dit stelt de Groningse icus drs. J. van den Dungen in zijn proefschrift, irop hij aan de Groningse universiteit is gepromo- rd. Een tweede voordeel van het gebruik van hel licijn is dat de kans op levensbedreigende bloedin- na operaties sterk wordt verkleind. Een bijwer- i van de stof is dat die de bloeddruk verlaagt, rdoor niet alle patiënten een volledige dosis kun- krijgen. De bloeddruk zakt echter nooit zover dat ïelemaal geen prostacycline toegediend kan wor- CDA-werkgroep: olieboycot Zuid-Afrika niet wenselijk UTRECHT Nederlandse boycotmaatrege len met betrekking tot een olie-embargo te gen Zuid-Afrika zijn 'op dit moment niet wenselijk'. Aldus de conclusie van een CDA-werkgroep, die het partijbestuur heeft moeten adviseren over mogelijk te nemen maatregelen om de economische en politie ke druk op Zuid-Afrika op te voeren. Naar het oordeel van de werkgroep ontbreekt voor boycotmaatregelen de benodigde inter nationale steun. Wel is de werkgroep van oordeel, dat ons land naar een boycot moet blijven streven en op termijn desnoods een zijdige maatregelen moet treffen. Daarnaast wordt in het geheime rapport in het bijzon der aangedrongen op het verstrekken van (selectieve) steun aan met name de zwarte vakbeweging in Zuid-Afrika. Justitie kan Slavenburg niet aanpakken DEN HAAG Justitie zal geen maatregelen meer kunnen nemen tegen Slavenburg inzake de betrokkenheid van deze bank bij de illegale wa penleveranties in 1975 aan Libiës leider Khadaf- fi. Het gaat hier namelijk om een verjaarde zaak. Zelfs al zou Slavenburg aan die praktijken mil joenen hebben verdiend, dan nog is het, aldus de Economische Controle Dienst (ECD), te lang ge leden om de bank volgens de huidige economi sche wetten te kunnen vervolgen. De ECD zal waarschijnlijk wel een onderzoek instellen naar de rol van Slavenburg bij de leveranties van nachtkijkers aan Irak door De Oude Delft. Enige tijd geleden heeft de ECD een inval gedaan bij deze firma en daaruit is gebleken, dat Slaven burg betrokken is geweest bij de transacties, die nog tot en met vorig jaar hebben voortgeduurd. Premiewijziging wao onverteerbaar voor Verzekeringsraad ZOETERMEER De Sociale Verzekeringsraad (SVR) is bijzonder kwaad op staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken. In een brief op poten wil de SVR dan ook zijn ongenoegen uiten over het feit, dat de bewindsman ondanks een drin gend verzoek van een jaar geleden niet overge gaan is tot wijziging van de wao-wetgeving, waar door de SVR gedwongen wordt iets onwettigs te doen. Achtergrond is het plan van de staatssecre taris om per 1 juli de premies voor de ww en de wao te wijzigen. Voor werkgevers geeft dat, wat de premie-afdracht aan de bedrijfsverenigingen betreft, een administratieve rompslomp omdat hierdoor aan het einde van het jaar de loonuitbe talingen moeten worden uitgesplitst. Veel handi ger is het in deze situatie voor het hele jaar ten behoeve van de afdracht een jaargemiddelde voor de premie aan te houden. Voor de ww kan de SVR daartoe toestemming geven, de wao voorziet echter niet in die mogelijkheid. Den Uyl daagt De Vries uit voor openbaar debat DEN HAAG PvdA-leider Joop den Uyl heeft CDA-fractievoorzitter Bert de Vries uitgedaagd tot een openbaar debat over de toenemende ar moede onder de laagstbetaalden als gevolg van de bezuinigingen van het kabinet-Lubbers. Die be zuinigingen komen voor de mensen met lage in komens en uitkeringen veel harder aan, dan het kabinet en de beide coalitiepartijen de bevolking willen doen geloven, zo meent de PvdA. In het kader van de actie „Voor een dubbeltje geboren, voor een kwartje gepakt" heeft de PvdA de afge lopen maanden een onderzoek gedaan naar de ef fecten van alle bezuinigingen en lastenverzwarin gen van de laatste tijd. Uit een enquête onder ruim 3000 mensen zijn volgens de PvdA schokr kende en schrijnende toestanden aan het licht ge komen. Gebleken is, dat vooral grote groepen be jaarden en arbeidsongeschikten het zwaar te ver duren hebben. N HAAG Binnen de opese Gemeenschap ft Nederland het laag- sterftecijfer met 8,1 duizend. Dit blijkt uit bevolkingsonderzoek, in 1981 door het bu- i voor de statistiek van Jemeenschap is gehou- IBat jaar was de kindersterf- echts in Denemarken la- dan in Nederland, name- ,9 tegen 8,3 per duizend, 11,4 in de gehele Ge- ischap en 16,3 in Grieken- (het hoogste). Tegenover aantal overlijdensgevallen 8,1 per duizend in Neder- stond een cijfer van 10,6 i gehele Gemeenschap en |in Engeland (het hoogst), door West-Duitsland en Belgie en Luxem- met 11,2. DEN HAAG De Belas tingdienst zal in de toe komst te veel betaalde be lasting eerder gaan terug betalen. Al vanaf volgend jaar zal de Belastingdienst een voorlopige negatieve aanslag kunnen opleggen, waardoor de te veel be taalde belasting als voor schot wordt terug ontvan gen, in afwachting van een definitief oordeel. Staatssecretaris Koning (Fi nanciën) heeft de Belasting dienst gevraagd dit jaar zoveel mogelijk T-biljetten voor 1 ok tober af te handelen. Verder verklaarde hij gisteren in de vaste Kamercommissie dat het ministerie werkt aan een rege ling voor rentevergoeding over te veel betaalde belasting. Een dergelijke regeling zal overigens nog enkele jaren op zich laten wachten. Staatssecretaris Koning voelt weinig voor een plan van de VVD-kamerfractie om belas tingbetalers die jaarlijks netjes en eerlijk hun belastingformu lier invullen een soort no- claimkorting te geven. Het VVD-kamerlid De Grave kwam gisteren met dit plan in het tweede deel van het ka merdebat over de bestrijding van belastingfraude. De Grave vindt dat de belastingmoraal niet alleen verbeterd wordt door het feller bestrijden van fraude, maar ook door correct gedrag van belastingbetalers te belonen. Staatssecretaris Ko ning vreest echter dat de toch al overbelaste ambtenaren van de belastingdienst hierdoor nog meer werk zullen krijgen. Bovendien wordt slechts via steekproeven vastgesteld wie correct zijn belastingzaken heeft ingevuld. Vrijwel alle partijen in de Tweede Kamer plaatsen nog steeds vraagtekens bij de ef fectiviteit van plannen voor extra personeel bij de belas tingdienst die het kabinet heeft opgesteld. PvdA-woord- voerder Kombrink noemde dat personeelsplan ten behoe ve van de fraudebestrijding „volstrekt ondeugdelijk". Hij Koning meent dat de behoefte aan in specteurs en controleurs veel groter is dan het kabinet aan geeft. Couprie (CDA) wil om die reden dat het geld dat de fraudebestrijding opbrengt weer aan ditzelfde doel wordt besteed. Kombrink (PvdA) wil dat het kabinet terugkomt op de richt lijnen die minister Ruding (fi nanciën) onlangs uitvaardigde ten aanzien van het onderzoe ken van fraude bij bankinstel lingen. Voor zo'n onderzoek moet eerst toestemming wor den gegeven door Financiën. Volgens Kombrink gaat dit te ver. Hij wil volstaan met een soort melding in heel bijzonde re gevallen. VVD-woordvoerder Linscho- ten drong erop aan de ge meentelijke sociale diensten meer te laten doen aan fraude bestrijding. met name via soci ale rechercheurs. Hij signa leerde nog te veel politieke on wil om ook de kleinere fraude van sociale voorzieningen aan te pakken. Ook het toenemend aantal anonieme tips dat bij so ciale diensten binnenkomt, zou moeten worden nagetrok ken. Staatssecretaris De Graaf (So ciale Zaken) kondigde aan dat een uitwisseling van gegevens tussen fiscus en sociale verze keringsorganen binnenkort mogelijk zal worden. Hij zal hierover op zeer korte termijn een advies vragen aan de soci ale verzekeringsraad. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Zowel de sociale uitkeringen als de ambtenarensalarissen zullen in 1984 verder moeten worden verlaagd. Dat heeft de algemeen secretaris van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) drs. J.K. Bout, gisteren op een persconferentie in Den Haag gesteld. Volgens Bout zouden de ambtenarensalarissen en de sociale uit keringen minstens vijf procent omlaag moeten. De uitkeringen zouden een grotere veer moeten laten dan de ambtenaren, om dat de laatsten voor hun loon nog een arbeidsprestatie verrich ten. Voor de sociale uitkeringen zou de verlaging bovenop de korting met twee procent komen die voor het najaar is gepland. Volgens de christelijke werkgevers zou die korting hoe dan ook door moeten gaan. NCW-secretaris Bout meent dat extra kortingen nodig zijn om de omvang van de collectieve sector werkelijk in te perken. Hij vreest dat de gemeenschapsuitgaven anders aan het einde van de jaren tachtig 90 procent van het nationaal inkomen zulleri beslaan. Nu is dat al 62 procent. Bout maakte duidelijk meer waarde te hechten aan een lasten verlichting voor het bedrijfsleven en het gelijk houden van de belasting- en premiedruk dan aan een terugdringing van het fi nancieringstekort. Dat moet wel terug naar 4,5 procent van het nationaal inkomen, vindt de NCW-secretaris, maar hij gaf niet aan binnen welke periode. (Vervolg van de voorpagina) :ommissie beseft dat een plaatsingsbesluit „naar 'achting" zeer veel weerstand zal opleveren, maar eent tevens dat het kabinet zich niet om die reden zijn verantwoordelijkheden in NAVO-verband onttrekken. bij voorbaat wijken voor buitenparlementaire pressie en gen van ongehoorzaamheid aan het thuisfront zou getuigen politiek défaitisme en evenzo van zwak leiderschap; op den kan dit een bedreiging vormen voor de legitimiteit van ons iek bestel". De commissie legt er de nadruk op dat Neder- geen volksstemmingen kent over aparte onderwerpen, dat het een „representative democratie" is. „Met andere den: de volksvertegenwoordiging wordt geacht de wil van olk te belichamen en het laatste woord te hebben over het letsbeleid". ommissie, die uit zestien leden bestaat, onder .wie bekende indigen als J. Heldring en H.J. Neuman, spreekt zich uit het afstoten van bestaande kernwapentaken in ruil voor aatsing van kruisraketten. Een dergelijke ruil, waar Defen- inister De Ruiter een voorstander van is, zou slechts verant- d zijn, als daardoor de oorlogskansen worden verminderd, meent dat de commissie dat het accent moet worden ver van atoomwapens met korte dracht (kanonnen) naar nwapens met langere dracht (raketten). De commissie vindt otte dat de regering meer moet doen aan voorlichting van igen bevolking over veiligheid, atoombewapening en wa- eheersing. leden van de commissie, J.G. Siccama en J.H. Leurdijk, vel van mening dat Nederland een voorwaarde moet stellen de NAVO in ruil voor de plaatsing van een „beperkt aantal" sraketten. Die voorwaarde is dat in Centraal Europa alle eaire slagveldwapens (met name de kanonnen) verwijderd ien. Ook achten deze twee leden het aantal van 572 kruisra- en en Pershings-2, dat de NAVO in Europa wil plaatsen, 1 groter" dan noodzakelijk. Grote brand na ontploffing bij AKZO Zout Chemie ROTTERDAM Bij AKZO Zout Chemie in het Rotterdamse Botlekgebied is gister middag in de stoomfabriek na een ontplof fing brand uitgebroken. Hierbij raakte een werknemer zodanig gewond dat hij met brandwonden in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Volgens de brandweer kwamen er geen giftige gassen vrij; de brand woedde in een ethyleen- -meetstation. Ethyleen is een „normale" koolwa terstof, die verbrandt tot water en kooldioxyde (C02). Over de oorzaak van de ontploffing valt volgens de zegsman nog weinig met zekerheid te zeggen. De materiële schade is betrekkelijk ge ring, maar als gevolg van de explosie en de daarop volgende brand is de productie van vinylchloride (grondstof voor plastics) geheel stil komen te lig gen. Foto: Hoge vlammen en veel rookontwikkeling bij de brand in het ethyleen-meetstation. ZWOLLE Staatssecre taris Ginjaar-Maas (onder wijs) wil extra geld be schikbaar stellen om het beroepsonderwijs meer mogelijkheden te geven voor de opleiding in com putertechniek. Zij vindt dat jongens en meisjes in alle vormen van beroeps onderwijs meer theoreti sche en praktische kennis moeten opdoen over de verschillende toepassin gen van micro-elektroni- ca. Mevrouw Ginjaar zei dit vanmorgen in Zwolle bij de opening van het symposium „Micro-elek- tronica in beroepsonder wijs en bedrijf". De staatssecretaris vindt overi gens dat leerlingen in het voortgezet onderwijs ook ver trouwd moeten worden ge maakt met computers. „In net schooljaar 1983-1984 wordt daarmee nog voorzichtig op een honderdtal scholen voor voortgezet onderwijs begon nen, maar ik voorzie dat dit proces zich in korte tijd over een groot aantal scholen zal uitbreiden", aldus mevrouw Ginjaar. Zij kondigde aan dat het kabinet over enige tijd een „Informatica-stimulerings- plan" zal publiceren, waarin plannen staan voor het com- puteronderwijs in al zijn vor men. Dr. ir. J. Davidse, hoogleraar in de elektrotechniek aan de TH in Delft, benadrukte op het symposium de noodzaak van goed onderwijs in de mi- cro-elektronica in alle be roepsopleidingen. „Er zijn maar weinig beroepen die niet of slechts weinig door de elekr tronische revolutie zullen wor den beïnvloed", aldus Davidse. „Door de komst van de micro- elektronische apparaten en sy stemen verandert de inhoud van vele beroepen zo grondig, dat de opleiding ook een heel ander karakter zal moeten aannemen". Volgens Davidse is anders het gevaar groot dat jongeren vandaag de dag wor den opgeleid in functies en vaardigheden die straks hele maal niet meer bestaan. Vol gens hem moet de kennis van de micro-elektronica niet een op zichzelf staand vak zijn, maar moeten alle vakken daarmee worden doordrenkt. ^ent vrijuit na doodschieten ex-vriend [TERDAM De rechtbank te Rotterdam heeft dinsdag de 33-jarige hoofdagent de Rotterdamse politie Hans V. vrijgeproken van het doodschieten van diens egere vriend Jan S. (36) achter diens woning in Heenvliet. V. kwam tot deze d na een maandenlange treitercampagne door S. echtbank twijfelde er niet dat de in Geervliet woon- ige hoofdagent met vier ls uit zijn dienstpistool S. I doodgeschoten, maar van t zag de rechtbank onvol- ide bewijs, hetgeen tot raak leidde. Rechtbank- lent mr T. Fransen zei leze beslissing op grond van de rapportage van de psy chiatrische universiteitskliniek van Utrecht is genomen. Daar uit was volgens hem voldoen de aannemelijk geworden dat V. tijdens het schieten aan een geestelijke afwijking leed en van een inzicht in de gevolgen van zijn daad was verstoken. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FlLMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA UTRECHT het jaarver slag 1982 van de Keu ringsdienst voor waren in het gebied Utrecht ver meldt ook deze keer de de nodige „smeuiïge bijzon derheden". Uitschieters waren ditmaal de onverklaarbare aanwezigheid van tanden in een blik soep, de elk jaar terugkerende muis in het brood en nu ook in een blik sperciebonen, alsmede de resten van een vuurpijl in een fles vruchtenlimonade. In snackbars, restaurants en su permarkten wordt het met de hygiene nog dikwijls niet zo nauw genomen blijkt uit het verslag. Eén van de keurmees ters ontdekte in een zeer vuil toilet van een restaurant em mers met taugé naast de wc-pot. Het magazijn van een supermarkt werd behalve voor opslag letterlijk ook nog ge bruikt als paardestal. "HOE FINANCIER IK'N NIEUWE AANKOOP?" Door om te be ginnen de lening te bekijken vóórdat de koop gesloten is. Met informatie vooraf kiest u beter. Weet u exacter waar u aan toe bent En kunt u de juiste manier van lenen kiezen. De ABN Persoonlijke Lening bijvoorbeeld is een vorm van aflopend krediet U leent een afgerond bedrag en betaalt het terug in vaste maandelijkse termijnen. U weet van tevoren wat het u kost en wanneer u van de lening af bent Eenvoudig en overzichtelijk. Wij adviseren u met plezier. Om doordacht te lenen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9