Omwegen Harry van Stijn: vlinderende ondernemer met de ene uitvinding na de andere der wet Voor Pietje Precies. Beiden/regio Winkel en woningen in 't Lien rï' CekLeGou/ui/nt Eindelijk schot in aanpak Hoofdstraat Streekgenoten bij Nederlands beste worstmakers CcidócOotvtont DINSDAG 14 JUNI 1983 PAGINA 5 de ico 5Snelheidsduivel rts 2 25 g \de plr zijn nogal wat wegge- iruikers, die voor hun be- oep veel kilometers moe- en maken. Vertegenwoor- ligers zijn daar een aardig 'oorbeeld van. Een aantal °°r rordt dat niet opgemerkt, laar soms loopt zo'n snel- 'F P ïeidsovertreder tegen de 1_?amp. Men doet dan niet s" loeilijk over de boete, fvt Dat is het risico van het ak," denkt de snelheidso- rertreder en zet zijn hand- ekening op de door justi- ie toegezonden acceptgi- okaart. let wordt echter anders, ils een te snelle chauffeur Jen paar keer achter el- de aar wordt gepakt. Wan- ""A/vjieer de lijst te lang wordt, iferdpan wordt de volgende ok epvertreding niet alleen ffaa&et een geldboete bestraft, r Jojnaar komt ook het rijbe- ijs van de betreffende hauffeur in gevaar, ïisteren speelde zich weer en dergelijke zaak af oor het kantongerecht. )e in een bruin ruitjespak vri-j( estoken man had in juni „st t an het vorig jaar op ,^orlijksweg 44 te snel gere- J en naar de zin van de 5n Rijkspolitie. De man reed aar 145 in plaats van de toegestane 100 kilometer per uur. Bij zijn aanhou- ling had de man zich ont- louden van commentaar, lechter Morshuis vroeg Waarom de man geen com- ,."'nentaar had willen geven. ueu jit het antwoord bleek, y at de chauffeur niet pre- lies wist hoe de politie had Ji [eeonstateerd, dat hij te P "hard had gereden. Mr. itse Morshuis maakte dat dui- *-i0 |ijk. „U bent over een ifstand van twee kilome- gevolgd door een poli- koo ewagen. In die wagen be- ond zich een geëikt snel- lidscontrole-apparaat." ';nt u aangehouden door bekende Porsche?," in- irmeerde de officier, ee. door een gewone irsonenwagen," luidde t antwoord. „Het was in Ik geval een wagen die iel genoeg was om u bij houden," merkte rech- ir Morshuis op. De man loest hartelijk lachen om je opmerking. De vrolijk lid verdween echter snel n de rechter zei: „U int al eens eerder wegens ilheidsovertredingen iet justitie in aanraking «-geweest. Ik zal de hele lijst iet opnoemen, maar in eptember 1981 bent u [eroordeeld tot een boete an 160 gulden, u reed loen 40 kilometer te snel." Ik rijd nogal veel voor j* lijn werk," zei de man. Mijn pakkans is daarom rg groot," meende hij. De 30 ff icier vond dat geen oed argument. „De pak- ans kan dan wel groter ijn, de kans dat u onge- ikken maakt, is dat dan ok. Ik eis een boete van 70 gulden. De volgende eer komt uw rijbewijs in evaar," aldus de officier in an justitie. w! Ik rijd nu al een tijdje et'at rustiger," zei de man. van Maar ik word nu regel- k giatig toeterend om mijn aadi ren gereden door mensen I ie vinden dat ik gek ben lijk m maar 100 kilometer Ovf er uur te rijden. Ik be- t b r'jp de 100 kilometer- B ^et." voegde de man daar ine raaf aan toe. „Dan bent u ,n ;n van de weinigen," zei joss ir. Morshuis droogjes, lin, U\v argument over een zou rotere pakkans gaat voor lij niet op. Er wordt maar o joradisch gecontroleerd. et j imand die 80.000 kilome- tr per jaar rijdt, kan dat "l irenlang ongestraft doen iet een snelheid van 150 ilometer per uur, terwijl argeloze zondagsrijder aare enige keer dat hij te aai ard rijdt de kans loopt ;n m gepakt te worden. Ver- ïgsi er heb ik geen speciale een pmerkingen", aldus de ve *hter. legde de man de ge raagde boete op. e êoorrang Leidenaar verleende p de kruising Maresingel- 'foningstraat geen voor lang en hij kwam met zijn [ito in botsing met een [ndere wagen. „Ik had al lorrang genomenv dus hij 'd moeten wachten," ?ende de man, die ver- lgens zijn visie op de •orrangswet gaf: „Ik heb [ok wel eens recht op Torrang, maar als ik dat |an neem, dan rijd ik tien [eer per dag m'n auto in 'kaar." Rechter Morshuis •nd het een leuke op merking en gaf de man jen boete van 150 gulden. KEES VAN HERPEN EEN BOLLENSTREEKS LEVEN, GELADEN MET VASTHOUDENDE VINDINGRIJKHEID Uitvindingen en opwin dingen. Ziedaar de voor naamste bestanddelen van het bijna tachtigjarig leven van een oprechte bollenstreken de de techniek zeer toegewijde Harry L.M. van Stijn, wonende, werkende en zelden rustende te Lisse. De vitaliteit bruist niet aflatend in deze mense lijke nog steeds romme lende, actieve vulkaan. Een leven in dienst van maatschappij en bedrijfs leven. Zo zou je het kun nen noemen. Enige tijd geleden koninklijk be kroond met een ere-me- daille vanwege hare ma jesteit. Van Stijn zeg maar Harry is een opmerkelijke man, gezegend met een pienter brein waaruit ideeën kwa men dié hij daadwerkelijk in materie vastlegde. Wat die Harry niet allemaal voor el kaar heeft gekregen, grenst aan het fantastische. Als een goochelaar ging hij te keer, en vooral het bloembollen vak profiteerde dankbaar van zijn uitvindingen. Hij zou in het vroeg twintigste eeuw- se Amerika geleefd moeten hebben, want hij lijkt mij van het kaliber van een Bell, Edi son en Ford. Maar voor de rest is Van Stijn een Hollan der en van het slag: doe maar gewoon, dan doe je al gek ge noeg. Een formidabele sleu telaar, Harry, die de dartel heden van een Vlinder krachtdadig in machines uit drukte. Kneepjes Harry van Stijn werd in 1904 als Sassenheimer geboren. Zoon van een ondernemende vader, die amper een jaar la ter zich een fabriek in Lei den aanschafte. In die draaie rij, schilders- en timmer manswerkplaats groeide Har ry als kool op en voelde hij de eerste kneepjes van aller hande soort. In zijn Leidse tijd werd Harry gekneed tot de vakman van later, die sleutelend en schroevend tot een bloem der gemechani seerde natie zou uitgroeien. Ten tijde van de eerste we reldoorlog werd de roem van Van Stijn al gegrondvest en de apparaten vlogen de werkplaats uit onder de naam „De Vlinder". Immers, als de rooimachines op het land verschijnen en de bollen in de schuur worden gesor- in Stijn bij een uitvinding (op schaal) van zijn vader: een bollen-sorteermachine. teerd, zijn de vlinders capri- cieus actief en fladderen van bloem tot bloem, of van de hak op de tak. Als je zelf zo werkzaam bent, kun je je produkt maar het best „De Vlinder" noemen, nietwaar? Het duurde niet lang, of Har ry bevond zich onder de 17 personeelsleden van pa. Hij liet zijn handen flink wappe ren, wat niet verhinderde dat de Leidse fabriek van „De Vlinder" in de economische ellende-zee van rond de we- reldkrijg, zo tegen 1918, ten onder ging. Het gezin Van Stijn, evenwel, kloeg ach noch wee, maar laadde de spullen op een „Westlander" en trok richting bollenstreek. Bij de steenfabriek van Hein Prins vond men onderdak, en de Van Stijns konden daar weer aan het pienter pieke ren en het construeren gaan. De al uitgevonden Vlinder- sorteermachines werden op nieuw in elkaar gezet, ge volgd door de eerste wanmo len. Allerlei sorteerders kwa men van de „tekentafel", ge woonlijk een stuk board met aantekeningen die de toen nog jonge uitvinder Harry ging uitbroeden. Als er er gens iets mis was met het „tuig", ging Harry met z'n Harry, pardon Harley, Da vidson erop uit om de machi nes weer in het gareel te brengen. Dat deed-ie in een razend tempo: van Zeeuws Vlaanderen tot in de kop van Noord Holland. Desnoods 's nachts. Met een open knal- pot, zo verneem ik. Motorfiets Alleen over die ouwe Harley van hem, kan Harry al uren praten. Dat was dan geen uit vinding van hem, maar dat dondert niet. Steeds haperde de vlotter, en spatte de brandstof alle kanten uit. Een enkele keer vloog de zaak zelfs in de brand, tot en met de coureur. „Bij zo'n ge legenheid werd de branden de motorfiets door attente voorbijgangers met een de ken bedekt en ikzelf kreeg zwarte kolenzakken over me heen", vertelt Harry nog olijk en rap van tong. Maar „De Vlinder" bleef het ver der best doen en de zaken in Lisse werden uitgebreid. Aan de Kanaalstraat, waar het ene pand na het andere bij een werden gevoegd. De ma chinerieën van Van Stijn werden gretig afgenomen; zoals de Ideal, die ook over de grenzen werd geëxpor teerd. Harry: „We kregen daarmee ook afzet in het En gelse Spalding, een gebied dat je een beetje kunt verge lijken met onze bollenstreek. Ik ging dus Engels leren (hoewel ik liever aan uitvin den deed), want je kon daar niet met een bek vol tanden staan. Toen na veel moeite die taal er een beetje bij me inzat, bleek het allemaal ver geefse moeite, want die eer ste Engelse afnemer had een Nederlander als bedrijfslei der, en dat liep natuurlijk al lemaal wel wat vlotter!" De weg van Van Stijn naar het succes ging niet altijd over rode of gele rozen, maar Harry zette door; rechttoe rechtaan. Via mond tot mond-reclame kwam hij rond, maar ook op exposities liet Harry zijn technisch puntgave tanden zien, zoals in 1935, op een grote Flora- tentoonstelling in Heemstede, waar de nieuwste ontwikke lingen op het terrein van de mechanisatie te zien waren. De sorteermachine van Stijns „De Vlinder" maakte furore: „Het ding draaide dat het een lieve lust was, en sorteerde zelfs sinaasappelen. Die gin gen allemaal de voor hun maat bestemde gaten in. Man, dat was succes!" Bruid In '35 deed Harry van Stijn Op omwegen door en kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 t. «MKH - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pielors een nieuwe uitvinding: hij ontdekte zijn bruid, trouwde en ging van de burgerlijke stand gelijk door naar de no taris om de zaak „van vader op zoon" te laten overschrij ven. Toestanden. Hij ver diende met werken toen een kwartje per uur. Zijn jonge gade kon meteen aan de slag en hielp bij het reviseren van de verschillende machines. En floot er niet eens bij. Het is nu, 45 jaar later, wel even anders, met dat florissante bedrijf van „De Vlinder". Destijds ging Harry nog elek triciteit aanleggen bij de boer: een luxe in huis. „Ik vertelde de mensen waar de lichtknop zat en gelijk afre kenen hè". Van Stijn had nog meer aar digs in petto en ging zich ook toeleggen op het bouwen van liften voor bedrijfsmatig ge bruik: voor elk bedrijf een systeem op maat „en aanpas sen en uitvinden bij het le ven, want ik kwam voor me nige verrassing te staan". Hij maar voornamelijk moe der Van Stijn verkocht in '47 ook gloeilampen: de eer ste dag was het er één. Maar het bleef „De Vlinder". Het werd zelfs zo druk, dat een enkele keer uit het persoon lijk bezit van de eigenaar verkocht moest worden om aan de vraag te kunnen vol doen. Als een olievlek liep de business uit en ook de luiste- rapparatuur werd in het pak ket opgenomen en door een boekhouder bijgehouden. En Harry maar blijven „uitvin den", totdat "De Vlinder" een pronkende Pauwstaart was geworden, pralend flad derend door het gehele land. „Vlinder"-auto's kom je op de meest onverwachte plaat sen tegen, meestal bemand door kinderen uit het talrijke gezin Van Stijn. Echte klus jesmensen, karweimannen, die het niet van een vreemde hebben. Klimaat Harry van Stijn is volgroeid in een tijd, die nu net zo moeilijk is als aan het begin. Ondernemer zijn vandaag is een heidense taak: het kli maat is er niet beter op ge worden, is Harry's ervaring. Vindingrijkheid, inzet en handigheden, daar komt het nog steeds op aan. En niet in de gemakkelijke stoel. Het is een bekend lied, dat Harry van Stijn uit z'n hoofd kent en waarvan hij het refrein nog dagelijks herhaalt. Het staat hem zelfs op het lijf ge schreven. De „Lissese Willy Wortel": de heer H. van Stijn. LEIDSCHENDAM MA- VOB BV te Rijswijk begint binnenkort in het centrum van de nieuwe woonwijk 't Lien tussen Veursestraatweg en Veurse Achterweg met de bouw van de enige winkel in de wijk met daarbij 12 premie- A-woningen. De winkel wordt verhuurd aan het Duitse be drijf Albrecht die een Aldi-su- permarkt van goedkope pro- dukten (voedings- en levens middelen) gaat exploiteren. De VVD-er F.Th. Dubois maakte gisteren in de raads commissie openbare werken bezwaar tegen de formule in de overeenkomst voor de grondverkoop dat bij verkoop van de woning binnen vijf jaar voorkeur aan Leidschendamse ingezetenen moet worden ver leend. De eigenaar zou dan geen vrije beschikking over zijn eigendom hebben. De raadscommissie adviseerde verder positief over de ver koop van grond aan de Prot. Chr. Stichting Philadelphia Tehuizen die in 't Lien, achter de Koningin Julianaflat, een gezinsvervangend tehuis wil bouwen. De stichting verleent hulp aan verstandelijk gehan dicapte mensen en heeft daar voor in ons land veertig tehui zen. De gemeenteraad zal volgende maand verder 4.4 miljoen gul den worden gevraagd voor het bouwrijpmaken van de tweede fase van 't Lien. Panagro BV te Warmond wil in oktober beginnen met de bouw van 34 woningen in de vrije sector in prijzen vanaf 100.000 gulden. Wethouder mevrouw J.A. van Nievelt-Volmuller zei dat het bouwrijp maken zal geschie den naar gelang mogelijkhe den tot woningbouw beschik baar komen. In antwoord op een vraag van mevrouw K. P. Bregman-Lugtigheid (CDA) zei de wethouder dat afbouw- woningen alleen kunnen wor den neergezet als het rijk nieuwe contingenten beschik baar stelt. In 't Lien zouden nog 222 woningwetwoningen kunnen worden gebouwd. Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur pen schroevedraaierset naar: Naam Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, J 2500 VG Den Haag VALKENBURG De gemeenteraad neemt vanavond beslis singen voor de reconstructie van de Hoofdstraat. Ter tafel liggen dan een paar voorbereidingsbesluiten die het mogelijk moeten maken op een achttal punten de weg van zes naar zeven meter te verbreden. Om dit helemaal rond te krijgen zijn wijzigingen van de bestem mingsplannen „Dorp '74" en „Dorpskern '76" nodig. Omdat die procedures nogal lang duren, willen B en W nu besluiten nemen die snel handelen mogelijk maken. B en W willen namelijk snel maatregelen nemen om de snelheid van het verkeer op deze doorgaande weg te verminderen. De gemeente moet daarvoor bepaalde stukken grond aankopen. Dat betreft met name aankoop van grond van voortuintjes en landbouwgrond. In overleg met het provinciaal bestuur stellen B en W voor de prijs voor een vierkante meter van voortuintjes op 100 gulden te stellen en die van tuinbouwgrond op 20 gulden de vierkante meter. Bovendien zullen de eigenaars een vergoeding ontvangen als tijdens de uitvoering van de reconstructie-werk zaamheden schade ontstaat aan hun tuinen. Op basis van de be sluiten die dinsdagavond worden genomen, willen B en W met de betrokkenen gaan onderhandelen over de verkoop van de grond. Staatssecretaris bij opening van wasserij LEIDSCHENDAM Staatssecretaris drs. J.P. van der Reyden van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur is morgen aanwe zig bij de opening van de nieuwe wasserij aan de Bonifaciusstraat in Leid- schendam van de VARO- BO-groep. Varobo is voortgekomen uit de meer dan honderd jaar bestaande firma Giezeman in Den Haag (Loosduinen) "die zich de laatste decennia heeft gespecialiseerd in het wassen en verhuren van linnengoed voor de gezondheidszorg. Vier wasserijen in Zuid-Hol land werken voor meer dan 35 zieken-, bejaarden- en verpleeghuizen. Het nieuwe bedrijf in Leidschendam werkt voor vijf middelgrote ziekenhuizen en is in een re cordtijd ingericht en gestart. Staatssecretaris Van der Reijden houdt een lezing over de ontwikkeling van de volksgezondheid en de kos ten daarvan. Burgemeester W. F. de Vreeze van Leid schendam zal het bedrijf of ficieel in gebruik stellen. FLEVOHOF Ten overstaan van de hele slagerswereld zijn gistermiddag voor het eerst in de Nederlandse geschiedenis van de slagerij landelijke gouden of zilveren onderscheidin gen uitgereikt aan de 200 beste worstmakers van het land. Uit deze regio zijn de volgende slagersbedrijven uit het totaal aantal deelnemers van 330 als beste bekroond: W. van Veen aan de DaCostasingel 37 in Hazerswoude; J.C. van Vliet aan de Lijsterlaan 48 in Alphen aan de Rijn; G.Th. Koekenbier uit Leiden en G.F. Kroezen uit Hillegom. Het Instituut voor Ambachtelijke Slagersprodukten (IAS) reikte deze landelijke erkenningen uit op een feestelijke bij eenkomst op de Flevohof. Dit officiële orgaan voor de keu ring van ambtelijk gemaakte slagersprodukten, dat op 1 janu ari is begonnen, wil hiermee de hoge kwaliteit van vleeswaar in de slagerij stimuleren. Bekroond werden de meest ver kochte vleeswarensoorten in Nederland, zoals gekookte worst, leverworst, rookworst, gebraden gehakt en gekookte achterham. Geur, smaak en verantwoorde samenstelling waren de voor naamste eisen tijdens de keuring die het IAS aan het produkt stelde. De produkten werden beoordeeld naar aanzien, smaak, snijdbaarheid, geur en samenstelling. Vleeswaren die naar de aard van de streek waren bereid, werden door juryle den uit die regio gekeurd. Voor deze erkenning, één jaar geldig, kon iedere zelf wors- tmakende slager deelnemen aan de van te voren gehouden keuringen. Deze werden in Utrecht op 24 februari, 3 maart en 10 maart gehouden. Een slager die vooreerst goed uit de bus kwam, kreeg in zijn nominatieperiode nog een onverwachte steekproef te verduren. Leidse studenten Spaans met protestbrief op ministerie LEIDEN Voor de tweede maal in twee weken mocht vandaag de chef kabinetsza ken van het ministerie van onderwijs de heer K. Bere- schot een „Spaanse" petitie in ontvangst nemen. Ditmaal ging het om een pleidooi van studenten om hun subfaculteit Spaans aan de Leidse universi teit te laten voortbestaan. De mercommissie van onderwijs die morgen vergadert over de bezuinigingsplannen van on derwijsminister Deetman. De minister maakte vorige maand bekend in Leiden on dermeer Spaans en farmacie te willen opheffen. Vooral rond Spaans heeft dat bericht voor stormen van protest gezorgd. Allereerst zond het college van trusting"aan de Spaanse am bassadeur in Nederland. Daar na volgde een brief van alle hoogleraren met bezwaren te gen de concentratie van Spaans, hetgeen de ministerië le terminologie voor opheffing is. Twee weken geleden wer den handtekeningen aan het onderwijsministerie overhan digd en een week geleden te- schrijvers protest aan tegen de plannen van de minister. Nu dus een stemverheffing van de studenten, die als belangrijk „onderdeel" van de Spaanse subfaculteit uiteraard niet ach ter konden blijvèn. „Maar, of het veel uit zal halen betwijfel ik", aldus een niet erg optimis tische reactie van één van de initiatiefneemsters van de stu- GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5