ntruiming kraakpand kas juist CDA laakt verkeersbeleid 't bonthuis o Krakers dienen klacht in Broederlijk Gemeente moet opnieuw snoeien in uitgaven IDEN Ceidóe Commit DINSDAG 14IUNI1983 PAGINA 3 LEIDEN Het anders zo loyaal oppositie voerende CDA heeft gisteravond in de ge meenteraad een felle uitval gedaan naar het verkeersbe leid van wethouder C. Waal. Woordvoerder J. van Zijp om schreef het beleid van Waal als warrig, rommelig en chao tisch en vroeg zich af of „er niet een ander lid van het col lege met het verkeersbeleid moet worden belast. Er staan teveel belangen op het spel om er zo mee om te gaan". Van Zijp prees Waal voor zijn activiteiten op het terrein van de stadsvernieuwing maar om schreef hem in zijn verant woordelijkheid voor het ver keer in Leiden als een man „die altijd gretig instemt met voorstellen over de afsluiting van straten". „Mede door toe doen van Waal is de winkel- aantrekkingskracht van Lei den hard achteruit gehold. Er zijn duizenden potentiële ko pers verloren gegaan", aldus Van Zijp. „De financiering van parkeergarages is terecht gekomen bij de middenstand en daarmee is de zwarte piet daar beland waar hij niet moet zitten. De middenstand heeft het al moeilijk genoeg". Van Zijp wees als voorbeeld van het slechte beleid van Waal naar de huidige verkeerssitua tie rond de Valkbrug, hetgeen hem van VVD-raadslid G. de Vries het verwijt opleverde dat het CDA tegen had moe ten stemmen toen dit in de raad aan de orde kwam. Van Zijp kreeg met zijn kri tiek echter geen poot aan de grond bij de wethouder. Waal: ,,'t Is triest als een oppositie partij het met alles eens is, dan vraag je je af, waarom zitten ze niet in het college? Maar ge lukkig blijkt het niet zo te zijn". Waal noemde het een „kleine teleurstelling" dat het CDA geen voorstellen voor een ander beleid had gedaan „maar verder was het een leu ke avond", aldus Waal. Waal maakte duidelijk het op een aantal punten niet met van Zijp eens te zijn. Zo zei hij te betwijfelen of het econo misch functioneren van de binnenstad wel afhankelijk is van goede parkeergelegen heid. „Ik voer een auto-mati- gingsbeleid dat door sommigen wordt opgevat als auto-peste rig beleid", zo hield Waal het CDA voor. De wethouder was rqdelijk pessimistisch over de vraag of er in de toekomst nog grote verkeersprojecten uit kunnen worden gevoerd. Van het rijk zou daarvoor te weinig financiële steun te verwachten zijn. Hij riep de raad dan ook op bij de samenstelling van een nieuw Verkeers-Circulatie Plan (VCP), dat rond 1985 in procedure komt, terughoudend te zijn. Gisteravond behandelde de gemeenteraad het zogenaamde aktieplan VCP. Hierbij pleitte SP-raadslid C. Vergeer priori teit te geven aan de realisering van een fiets- en voetgangers tunnel Sumatrastraat-Willem de Zwijgerlaan. Waal zag hier geen mogelijkheden toe daar het rijk niet bereid zou zijn subsidie te geven voor de aan leg van de tunnel, die circa 8 miljoen gulden gaat kosten. Een CDA-voorstel om nog dit jaar een definitief besluit te nemen over de verkeersafwik keling in de Breestraat wees de wethouder af. Wel zegde Waal de VVD toe bereid te zijn te experimenteren met be woners-parkeerplaatsen voor het Rapenburg tussen Klok- steeg en Houtstraat. M. van der Molen (PvdA) vroeg aan dacht voor het langzaam ver keer en deed de suggestie wer kelozen met behoud van uit kering in te zetten als bewaker van fietsenstallingen en als pompbaas op veerbootjes. De gemeenteraad vergadert vol gende week verder over dit onderwerp. Niet alleen In het Leidse stadscentrum maar ook op het binnenterrein van het Academisch Ziekenhuis doet het parkeerprobleem zich voor. Tenminste twee automobilisten hebben het probleem in eigen kring opgelost. Zij parkeren hun twee mini's broe derlijk achter elkaar op één parkeerplaats waarmee maar weer is aangetoond, dat het parkeerprobleem niet alleen een zaak van te weinig parkeerplaatsen, maar ge woon een kwestie van te grote auto's Is. Laat nu uw bontmantel vakkundig naiion an bewaren. ZOMERPRIJZEN Natuur, je buur De St. Josephschool aan de Oppenheimstraat 8 houdt van 21 juni tot en met 23 juni een expositie over „Na tuur—je buur". De tentoonstelling, met als uitgangs punt de natuur in de stad, is gedurende de schooluren van 09.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 15.30 voor iedereen te bezichtigen. De expositie wijst op de functie, die het groen in de stad heeft. Waar we het kunnen gebruiken en hoe. Verder kan het een aanzet zijn tot het ontwik kelen van ideëen om de woon- en leefomgeving te ver beteren. Op de tentoonstelling zijn behalve schitteren de affiche's ook de ideëen, die de kinderen erover heb ben. te zien. Wereldvoedselvraagstuk In de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat in Leiden is een tentoonstelling van de werkgroep Leiden en omstre ken van de Hongerstichting te zien. Deze stichting beijvert zich vdór verdere bewustbewording ten aanzien van het hongerprobleem. Aan de hand van boeken uit de biblio theek. informatie-materiaal over het wereldvoedselvraag stuk en een 'wereldmaaltijd' wordt duidelijk gemaakt, dat de wereldvoedselproduktie meer dan voldoende is om ie dere wereldburger ruim te voeden. Het voedselvraagstuk is een kwestie van verdeling, economie en eetgewoonten, zegt de Hongerstichting. Tijdens de tentoonstellingsweken zijn leden van de Hongerstichting aanwezig om uitleg te geven. De expositie duurt tot 5 juli. Verblijfsrecht Het Informatiecentrum Buitenlandse Jongeren houdt morgen een bijeenkomst over het verblijfsrecht van buitenlandse jongeren. Er is dan gelegenheid tot vra gen stellen. Er is een advocaat aanwezig. De informa tie-avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 36. kamer 111. De bijeenkomst is vooral bedoeld voor instanties en hulpverleners die met buitenlanders werken. J)ieven gewond 'Ha aanrijding [IDEN.'LEIDERDORP Twee 18-jarige jongens uit Alphen n den Rijn zijn vannacht omstreeks half vier ernstig gewond jaakt bij een aanrijding. Het tweetal had vannacht bij een in- [jniak in een benzinestation aan rijksweg 4 ter hoogte van het iejsabeth ziekenhuis in Leiderdorp een hoeveelheid sigaretten Itolen. SJjongens verdwenen daarna per bromfiets over de rijksweg. "eij de oprit ter hoogte van Zoeterwoude wilde het tweetal de n Asvveg verlaten en wilde de oprit afrijden. Een tegemoet ko- ireénde automobilist kon de twee jongens op de bromfiets niet •h0p ontwijken. De bestuurder van de bromfiets is met inwen- »e kneuzingen en een gebroken elleboog naar het Academisch fckenhuis in Leiden vervoerd. Zijn duo-passagier liep een ge kken dijbeen en een gebroken duim op. Ook hij is naar het POIL vervoerd. Links bepleit voorkeursbehandeling LEIDEN PSP. PPR. CPN en SP hebben er gisteravond voor gepleit de Stadsgehoorzaal voor een extra lage prijs op 1 mei te verhuren om links-Leiden in de gelegenheid te stellen betaal baar 1 mei te vieren. Zonder deze tegemoetkoming kan 1 mei niet in de Stadsgehoor zaal gevierd worden, meende H. de la Mar (PSP). Hij deed een ..vanzelfsprekend en logisch" beroep op D'66 en PvdA de pro gressieve gelederen te sluiten en met de linkse meerderheid in de raad zijn voorstel er doorheen te drukken. Deze twee fracties waren, evenals CDA en VVD, echter niet gediend van deze voorkeursbehandeling. Verantwoordelijk wethouder P. Borde- wijk: „Ik vind het net zo min vanzelfsprekend dat bij een con fessionele meerderheid in de gemeenteraad de raadsvergadering wordt geopend met gebed. Dat is ook niet logisch". Waarop het voorstel werd verworpen. Linkse samenwerking niet in gevaar LEIDEN Volgens PSP-raadslid H. de la Mar zal de samen werking tussen de fracties van PSP, CPN en PPR niet in gevaar komen door de uitspraak van het landelijk PSP-congres dit weekeinde Een meerderheid van de PSP-leden sprak zich za terdag in Steenwijk uit tegen plannen van het bestuur om te ko men tot nauwere politieke samenwerking met andere linkse partijen. In Leiden heeft die samenwerking sinds vorig jaar gestalte ge kregen. Raadsleden van PSP, PPR en CPN voeren namens el kaar het woord in de gemeenteraad en werken samen op ver schillende beleidsonderdelen. „De door ons voorgestane samen werking, zoals die in Leiden plaats vindt, is niet strijdig met de uitspraken van het landelijke PSP -strategiecongres", heeft de la Mar geconcludeerd. Een samenwerking die volgens het raadslid duidelijk vruchten heeft afgeworpen. „De inbreng van de drie kleine linkse fracties doet kwalitatief niet onder voor de in breng van de grotere, integendeel," zo beweerde het PSP-raads lid gisteravond. DEN Het kraak- ïd aan de Scheepma- iteeg moest worden limd. Een vonnis ;t worden uitgevoerd, is de mening van de rderheid van de com- :ie algemene en be- lurlijke aangelegenhe- (ABA). Alleen de ine linkse partijen zijn mening, dat de ont- ,ing had moeten wor- uitgesteld. De com- ie ABA kwam gister- ind in een extra verga ing bijeen om de ont- ling van het kraak- id, afgelopen donder- 'ochtend, te bespreken, fet kwam niet-tot een al- imene veroordeling van !t politie-optreden, wel jS°$te men vraagtekens bij t inzetten van honden, gebruik van een oomstok en bij het op- den van de politie van mfclopen vrijdag. j bijeenkomst werd bijge- )nd door enkele tientallen [o ikers en sympathisanten, te groep zorgde ervoor, dat vergadering in de afgela- n B& W-kamer een roerig en lotioneel karakter droeg, loral wanneer politie-com- ssaris H.W. van Voorden woord voerde, werd hij n verschillende kanten ver- il aangevallen. De vergade- g leverde weinig nieuwe tichtspunten op, diverse agen werden ook niet beant- ord. Binnenkort wordt in commissie ABA opnieuw ar dit onderwerp gesproken. PSP overweegt een raads- at aan deze problematiek wijden. Eikerbout (PvdA) vroeg h af of loco-burgemeester aal, die toestemming voor de (ruiming gaf, de zaak had derschat. De heer Waal zei, Geboren: Romi Maria J M Hurts en S. P M. Crul; Andreas Gerardus z.v. W T. LEIDEN De gemeente moet opnieuw snoeien in de uitgaven. Het college heeft hiertoe een aantal voorstellen ingediend die vooral grote consequenties hebben voor de brandweer, de sociale en de reinigingsdienst. Extreme tariefsverhogingen zullen zo veel mogelijk achterwege worden gelaten om de burger te ont zien. Wanneer de gemeente niet zou bezuinigen, zou er in 1987 een tekort van 10,4 miljoen op de begroting te zien zijn. Aanvanke lijk werd er rekening mee gehouden dat dit tekort 12 miljoen zou bedragen, een compensatie van het rijk voor de groei van het aandeel van de uitkeringen dat na 1983 voor rekening van de gemeente komt, betekende een meevallertje. De gemeente Leiden wil het dreigende begrotingstekort dekken door bijna 4 miljoen gulden binnen te halen op de gebruikelijke verhoging van de tarieven, het resterende bedrag moet op de eigen begro ting gevonden worden. Inmiddels liggen er reeds concrete voor stellen om te bezuinigen tot een bedrag van 5,5 miljoen gulden. De voorstellen behelsen ondermeer het nog slechts één maal per week ophalen van huisvuil en de invoering van mini-containers, het reorganiseren van de sociale dienst en het inzetten van vrij willigers bij de brandweer. Hoewel er nog slechts een bedrag van 1 miljoen rest om te be zuinigen, wil het college, om de gemeenteraad te kunnen laten kiezen, nog voor een bedrag van 4 miljoen aan bezuinigings voorstellen bij elkaar schrapen. Hierbij zullen ontslagen zoveel mogelijk vermeden worden. Ook zal getracht worden het onder houd in de sfeer van de ruimtelijke ordening, bij vorige bezui- nigsronden al zwaar getroffen, te ontzien. In september zal de raad een definitief voorstel op tafel krijgen over de bezuinigin gen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. COMMISSIE ABA CONCLUDEERT ROERIGE VERGADERING: "I Tientallen krakers woonden de extra vergadering van de commissie bij. dat er van onderschatting geen sprake was. „Er was geen grootschalig optreden van de politie. Het was een normale procedure, dus hoefde ik niet eerst de commissie ABA bij el kaar te roepen," zei de heer Waal. De heer Eikerbout ver klaarde verder, dat zijn fractie „nooit dol is geweest op poli tiehonden". De aanschaf van een elektrische hondenstok is onjuist, meende Eikerbout. CDA-fractieleider J. Walen kamp meende, dat krakers ge weld konden verwachten. Hij prees het optreden van de po litie. „Die honden hebben we zelf gekocht. Het gebruik is een consequentie van onze ei gen beleidslijn," merkte de heer Walenkamp op. De heer J. Brands (CPN) was van me ning, dat de politie mensen in dienst moet hebben, die met honden kunnen omgaan. „De honden hebben zelfs deur waarder Van Belle gebeten. het was duidelijk dat men de honden niet meer in de hand had," merkte hij op. PPR- raadslid R. van Lint zei, dat honden preventief moeten in gezet en dat ze niet als wapens moeten worden gebruikt. J. van der Putten, het PSP- raadslid dat zich tijdens de ontruiming in het kraakpand bevond, vond het optreden van de politie wel degelijk grootschalig. „De politie trad fel en overspannen op," meen de hij. Belang Een woordvoerder van de kra kers zei, dat loco-burgemeester Waal niet in het belang van de gemeente heeft gehandeld door het pand te laten ontrui men. De krakers verwachten, dat het pand aan de Scheep- makerssteeg binnenkort toch weer leeg zal staan. „Wethou der Waal heeft ervoor gezorgd, dat de relatie tussen de politie en de bevolking is geschaad. Ook de relatie tussen de ge meente en bevolking wordt er zo niet beter op," menen de krakers, die erop wezen, dat wethouder Waal het vonnis van de Haagse rechtbank, waarin tot ontruiming werd bevolen, niet. sterk vond. De heer Waal zei gisteren, dat hij bij die mening bleef. Over het optreden van de poli tie zei een woordvoerder van de krakers. „Er was gebrek aan discipline en zelfbeheer sing bij de politie. De comman dant had zijn manschappen niet in de hand," aldus de woordvoerder, die burgemees ter Goekoop vroeg om maatre gelen, zodat gebruik van ge weld in de toekomst kan wor den vermeden. Voorts werd het gebruik van de stroomstok door de krakers wederom ver oordeeld. Minimum Een woordvoerder van de po litie zei, dat de inzet van per soneel bij de ontruiming van het kraakpand steeds tot een absoluut minimum is beperkt. Het gebruik van ge\veld en inztten van honden werd ver oorzaakt door het niet opvol gen van duidelijk hoorbare be velen. Verder zei de woord voerder, dat de demonstranten op de politie-honden toeliepen en daardoor werden gebeten. De politie concludeert, dat de uitvoering van het gerechter- lijk vonnis correct is verlopen. Gisteravond werd overigens bekend, dat de politie niet over één maar over twee stroomstokken beschikte. Commissaris Van Voorden zei, dat hij verantwoordelijk is voor de aanschaf van deze stokken, die zijn bestemd om honden van de tegenpartij op een afstand te houden. Deze stroomstokken werden in maart 1983 bij een bedrijf in Arnhem gekocht. Met een van deze stokken werd afgelopen donderdag een kraker gesla gen. Volgens de politie brak de stok bij de eerste klap in stuk ken. Commissaris Van Voorden zei, dat de politie er grote moeite mee heeft om honden in te zetten. Vervolgens ontstond een emotionele discussie met verschillende aanwezigen. „Maar we hebben herhaalde lijk gewaarschuwd, voordat we tot actie overgingen," merkte de commissaris nog op. Burgemeester C. Goekoop maakte een einde aan de ver gadering met de mededeling, dat hij volledig achter de han delwijze van wethouder Waal staat. „Ik betreur dat er sprake is geweest van een zekere mate van geweld," aldus de burgemeester. Koteris en A. K M. Meijers; Inge d.v. W. A Bangma en Y. M. M. Alferink; Juliette d.v. J. van Ee en B van Veldhuizen: Vifgilio Marques z.v. R. M. M Doneker en M. L. Goldman; Cliff z.v. P. A. Hoogervoorst en A. M. van Dam; Martine d.v. A. van Duijn en A. Ouwehand; Aria d.v. A. van Duijn en A. Ouwehand; Dennis z.v. J. L. W. Plevier; Bart z.v. W. W. M. Koppers en T. H. Wijnandsr Kirsten Clementina Maria d.v. T, P. M. van Ingen en G. C. Ouwerkerk; Leonie d.v. M. van der Gugten en M. L. Kuijt; Léonie Henriétte Géraldine d.v. L. H. G. van Dalen en A. A. M. Jager; Ron z.v. H. H. van Klaveren en E. C. de Klerk. De krakers en sympathlsai reau toegelaten. Met behulp van een politie-officier werd de klacht op papier gezet. Tij dens dit tijdrovende karwei wachtte de groep demon stranten, die steeds kleiner werd, rustig buiten het bu reau totdat de politie de klacht had opgenomen. Er werd gisteren één klacht in gediend. De politie kon vrijdagmiddag geen klachten in ontvangst nemen omdat de officier, die iten voor het politiebureau. was aangewezen om de klachten te behandelen, niet aanwezig was. Dit zei com missaris H. W. Van Voorden gisteren. „Het leek mij juist om één staflid met deze pro cedure te belasten. De wacht commandant wist daar niets van. Ik betreur dat het vrij dag zo is gelopen," aldus de commissaris, die zei dat de politie vrijdag twee klachten van krakers in ontvangst heeftgenomen. W. Berkehij en A. van Beelen; Jean Jacques Corné z.v. J. F. A. Blommer- de en M. H. J. Evers; Cindy Wilkhel- mina Maria d.v. L. G. T. Aartman en L. D. M. de Ridder; Ceciel d.v. baron Thoe Schartzenberg en Hohenlans- berg en E. A. M. van de Laar; Elgha- ha d v. A. Bouda en M. Ouchen; Ma- scha Simone d.v. B. G. Friderichs en Een agent in gesprek met de sympathisanten Tikho (links) en Jacco Boek (rechts), die aangifte van mis handeling komen doen. LEIDEN Ruim honderd krakers en sympathisanten trokken gistermiddag in een demonstratieve optocht naar het politie-bureau aan de Zonneveldstraat. De groep wilde op het bureau éen klacht indienen tegen het op treden van de politie van af gelopen donderdag bij de ontruiming van het kraak pand aan de Scheepmakers- steeg. Tevens wilde men een klacht indienen tegen het feit, dat de politie afgelopen vrijdagmiddag een groep krakers op hardhandige wij ze het politie-bureau uit werkte. Dit keer waren er geen pro blemen. Na overleg met de politie werden drie krakers, waarvan twee getuigen, en een rechtskundig adviseur van het klachtenbureau van de rechtswinkel in het bu- aumh Nieuwe Rijn 54, Leiden, tel.:071-123308

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3