Gowuvnt Kamer overtuigen van noodzaak kernraketten 4 Staatssecretaris afwijzend tegen gratis heroïne Tanden in soep BON CDA onderschrijft brief bisschoppen over kernwapens Pseudo- nonnen met 29 kilo cocaïne gepakt Niet-examenvakken in hoogste klas worden afgeschaft Dinsdag 14 juni 1983, 74e jaargang no. 22601 UifgaveWesterpere. behorende lol SiithoH Pers. Apothekersdnk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank Amro- bankN.V. Lelden. Directeur-hoofdredacteur: IJHallewas, Chei-redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties: (excl.BTW) i 0.58 per mm, kleintjes I 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW)per maand f 20.41 (uitslaut.betahng).kwartaal f 61.25, jaar f 233.50. Klachten bezorging: maandag l/mvn)dag van 18 00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Ivo NIehe praat met gasten over opmerkelijke zaken op Ned. I om 20.28 uur. Om 23.50 uur tennis uit Queens. Op Ned. II om 21.40 uur in „Omnibus" kindertoneel in Sittard en om 23.00 uur schrij- versgesprek Willem van Toorn en Hans Faverey. Op België 2 om 20.15 uur het leven van Luther. Droog met zonnige perioden. Middagtemperatuur 17 graden. Matige wind. Zon op: 05.20; onder: 22.01. Schev. hoog water: 6.40 en 19.29; laag water: 2.40 en 14.59 [eer eenmalige itkering minima HAAG Gezinnen en alleenstaanden die r van een minimum moeten rondkomen krij- jok dit jaar weer een eenmalige uitkering die verlies aan koopkracht moet compenseren, ministerraad heeft een wetsvoorstel daartoe igekeurd en naar de Raad van State om advies Lurd.Blijkens dat voorstel mag een ongehuw- londer kinderen rekenen op 400 gulden, een Ihuwde met een of meer kinderen op 525 gul len gehuwden of samenwonenden op 575 gul- 1 Voor elk in Nederland wonend kind voor jmen recht op kinderbijslag heeft wordt de uit- ng verhoogd met 25 gulden. Wie van de ge lilde groepen recht heeft op individuele huur- jidie krijgt bovendien nog eens een extra toe- j van 55 gulden. Britten ontwikkelen vaccin tegen herpes (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Specialisten, verbonden aan de universiteit van Birmingham, werken momenteel aan een vaccin tegen de ge slachtsziekte herpes, die tot nu toe vrijwel ongeneeslijk is en over de hele wereld miljoenen slachtoffers heeft geëist. Hoe wel de nieuwe entstof nog niet definitief als een doeltreffend bestrijdingsmiddel van herpes beschouwd mag worden en nog veel klinische proeven nodig zijn, wordt ze toch een grote doorbraak ge noemd. Als de toekomstige tests gunstige resultaten opleveren, dan zou het vaccin over ongeveer drie jaar in Engeland op grote schaal geproduceerd en aangewend kunnen worden. MEDICIJNEN VEEL DUURDER DAN VERWACHT ZEIST Medicijnen zijn het afgelopen jaar veel duur der geworden dan verwacht. De ziekenfondsen waren per verzekerde 10,7 procent meer aan farmaceutische hulp kwijt dan in 1981, terwijl slechts was gerekend op een stijging van 6,5 procent. Dit ondanks een prijsbe- schikking en de zogenaamde 1 oktober-maatregel, waarbij een groot aantal geneesmiddelen van vergoe ding door het fonds werd uitgesloten. Op 1 februari 1982 volgde nog de eigen bijdrage van een rijksdaalder, maar volgens voorzitter H.J. Anbeek van de Vereni ging van Nederlandse Ziekenfondsen doen ook de ge gevens die nu langzamerhand over de eerste maanden van 1983 binnenkomen „ons de schrik om het hart slaan". Evenals de voorzitter van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid, J. Hendriks, eerder deze maand, kantte ook Anbeek zich op de ledenvergade ring in Zeist tegen de voortdurende aanslagen op de gezondheidszorg. Schone stoep Heel even moeten de twee vrouwen op dit Amsterdam se terrasje hebben gedacht dat ze te veel hadden ge dronken. Maar al snel zullen ze heb ben ontdekt, dat een olijke vakan tieganger een staaltje straatto neel weggaf door ^ijn onzichtbare hond uit te laten. De stoep bleef er in elk geval schoon door. hojof. dr. Willem Paul Plate professor Mate Iverleden HAAG In zijn benplaats Den Haag is mdagavond op 81-jarige teftijd de vrouwenarts if. dr. Willem Paul ite overleden. Gynae- Plate iS onder bekend geworden r zijn hulp bij de ge- idporten van de prinsen illem-Alexander, Mau- i, Friso en Constantijn. [j was van 1948 tot 1969 (gleraar in de gynae- logie aan de rijksuni- jrsiteit Utrecht. Profes- Plate had zitting in van organen. Hij was 'er Ridder in de Orde e Nederlandse leuw. Commandeur in Huisorde van Oranje erelid van de Neder- dse Vereniging voor itetrie en Gynaecolo- mgetje nstig ïwond ■a 'HEN AAN DEN RIJN 9-jarig inwonertje van Al- I i aan den Rijn is gister- L lag omstreeks half vier tig gewond geraakt, toen lotseling de Oudshoornse- overstak. Het jongetje door een auto geschept, ongeluk gebeurde ter - [te van de Albert Schweitt rug. De jongen is naar het *ac Dordziekenhuis overge- kt ht. 1UV lolitie van Alphen aan den roept getuigen van het 'luk op, zich te melden. \S?P1720-93941. Vla 3a krant ontvangen? Bel latl in 18.00 en 19.00 uur, za- vags tussen 14.00 en 15.00 telefoonnr. 071-122248 en iel ADVIES AAN REGERING: DEN HAAG De re gering moet uiterlijk dit jaar besluiten dat er ook in ons land kruisraket ten worden geplaatst, ook al zou „een derge lijk besluit in de Neder landse samenleving sterk worden aange vochten en veel op schudding veroorza ken". Dit zegt de Ad viescommissie inzake Vraagstukken van Ont wapening en Internatio nale Veiligheid en Vre de in een vandaag ge publiceerd rapport. Deze commissie, die be staat uit zestien deskun digen, is een officieel en belangrijk raadgevend orgaan van de regering. Het rapport wekt de indruk dat het kabinet eigenlijk al een positief standpunt heeft met betrekking tot de kruisvluchtwapens. Eén van de conclusies luidt na melijk: „De Commissie dringt er bij de regering op aan, in het besef der daar toe strekkende argumenten, zich tot het uiterste in te spannen het Nederlandse parlement te overtuigen van haar standpunt met be trekking tot plaatsing". Een woordvoerder van Buiten landse Zaken noemde deze conclusie „vreemd". Hij wees erop dat de regering zich pas over enige tijd. wellicht volgend jaar, een standpunt zal vormen, met name aan de hand van de resultaten van de onder handelingen in Genève. De commissie, die onder voorzitterschap staat van prof.jhr.dr F.A.M. Alting von Geusau, acht het echter onwaarschijnlijk dat „Genè ve" plaatsing in Nederland overbodig zal maken. Want ook al zou daar een (inte- rim-)akkoord tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie bereikt wor den, dan wil de NAVO toch vrijwel zeker een aantal kruisraketten, „48 of min der" in ons land statione ren, aldus het rapport. Pagina 9: „Regering mag niet wijken voor pressie" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG' De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft met instemming gereageerd op het standpunt dat de Nederlandse bisschoppen in hun brief „Vrede en Gerechtigheid" hebben ingenomen over het kernwa- penvraagstuk. De vredesbewegingen IKV en Pax Christi zien de brief van de bisschoppen als een be langrijke ondersteuning van hun eigen opvatting inza ke de kernwapens. „Wij zijn er heel gelukkig mee", al dus IKV-secretaris Mient Jan Faber. In een gisteren uitgegeven verklaring sluit het CDA zich aan bij de opvatting van de bisschoppen dat de nucleaire bewapening in de wereld moet worden teruggedrongen „tot een niveau dat voor afschrik king voldoende is". Ook kan het CDA zich vinden in het voorstel van de bisschoppen om aan westelijke kant eenzij dige maatregelen tot ontwape ning te nemen, in de hoop daarmee een wederzijds ont wapeningsproces op gang te kunnen brengen. „Wij onder schrijven deze beleidslijn van harte", ldus het CDA. De fractie wijst erop dat zij de af gelopen jaren al het één en an der op dat gebied heeft ge daan, zoals is gebleken uit de afwijzing van de invoering van het neutronenwapen en het meewerken aan de af schaffing van het nucleaire 155 mm.-geschut. De CDA- fractie verklaart dat zij „zo no dig rriet zal schromen, ook in de komende periode initiatie ven te nemen om via eerste stappen een wederzijds proces van wapenbeheersing en wa penvermindering te stimule ren". Het CDA vindt het terecht dat de bisschoppen zich niet uit spreken over de aard, de om vang, het tijdstip en de effecti viteit van eventuele eerste stappen. „De verantwoorde lijkheid daarvoor ligt naar de mening van de bisschoppen en ook naar onze mening bij de politiek". Het bestuur van de rooms-katholieke vredesbewe ging Pax Christi betreurt het echter dat de bisschoppen zich niet concreet over de inhoud van eenzijdige stappen hebben uitgelaten. Over de afwijzende houding die de bisschoppen in 1979 en ook nu weer hebben ingeno men tegenover de plaatsing van nieuwe kernwapens in Europa zegt het CDA: „Wij hebben die oproep in 1979 se rieus genomen en doen dat nog steeds. Wij hebben in de cember 1979 niet ingestemd met het stationeren van nieu we kernwapens, maar de weg gekozen om via onderhande lingen plaatsing te voorko men", aldus het CDA. Pag. 2: Nederlandse bis schoppen hebben geen ver trouwen in afschrikkingse- venwicht Nederlandse bisschoppen hebben geen vertrouwen in afschrikkingsevenwicht SO - [in boord van de Pionier 10 bevindt zich, met het oog op een or Huele ontmoeting tussen de ruimtesonde en een ander intel- ■i it volk elders in het heelal, een plaquette met deze afbeel- een man en een vrouw naast een schema dat de plaats van aarde in ons zonnestelsel aangeeft. Pionier 10 buiten ons zonnestelsel MOUNTAIN VIEW Het Amerikaanse ruimtevaartuig Pionier 10 heeft een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van de ruimtevaart ingeluid. Gistermiddag om twee uur Nederlandse tijd passeerde de Pionier 10 op een afstand van 4,8 miljard kilometer van de aarde de baan van de planeet Neptunes en verliet daarmee als eerste voorwerp van men selijke makelij ons zonnestel sel. De Pionier 10, die elf jaar geleden werd gelanceerd, was oorspronkelijk bedoeld voor een missie van twee jaar. Maar het 260 kilogram wegende ruimtevaartuig bleef intact en verwacht wordt dat het tot het midden van de jaren negentig kan blijven functioneren. Theoretisch kan de Pionier daarna nog miljarden jaren door het heelal vliegen. Op dit moment doet een signaal van de sonde er ruim vier uur over om de aarde te bereiken. Verveling Het leven voor mantel bavianen in de dieren tuin van Mendon in de Ameri kaanse staat Massachu setts moet volgens dit plaatje wel heel erg saai zijn. Uit ver veling gaapt moeder Ber tha, terwijl zij haar jong Beau dicht zich aan drukt. DEN HAAG Staatsse cretaris Van der Reijden (volksgezondheid) ziet vooralsnog niets in het ex periment van de gemeen te Amsterdam om gratis heroïne te verstrekken aan zwaar verslaafden. Hij zei dit gisteren in een commissievergadering in de Tweede Kamer over het drugbeleid. PvdA en VVD vroegen de staatsse cretaris daarin onder strenge voorwaarden met het experiment akkoord te gaan. Van der Reijden noemde het plan van Amsterdam een ha chelijke onderneming en een sprong in het duister. Als het experiment mislukt, is er vol gens hem geen weg terug. Het is nog maar de vraag of door gratis heroïne de criminaliteit kan worden teruggedrongen, aldus de staatssecretaris. Uit onderzoek is volgens hem ge bleken dat verslaafden ook als zij gratis heroïne krijgen in het criminele milieu blijven hangen, omdat dat hun denk en leefwijze blijft beheersen. Een soortgelijk experiment in Engeland heeft volgens Van der Reijden aangetoond, dat verslaafden met de gratis ver strekte heroïne gingen dealen. Van der Reijden en zijn colle ga Korte-Van Hemel (justitie) betwijfelen tevens of het zin heeft heroïnehoertjes gedwon gen te laten afkicken. Ze zijn evenmin van plan om een ge sloten opvang te financieren in de Haagse psychiatrische kliniek „Bloemendaal". PARIJS Drie als non nen verklede Argentijnse vrouwen zijn zondaga vond met 29 kilo cocaïne op het Parijse vliegveld Charles de Gaulle aange houden. De vrouwen die uit Bogota kwamen ston den daar op het punt over te stappen op een KLM-vliegtuig naar Schiphol. De vrouwen hadden de cocaine onder hun habijten verborgen. Volgens de Franse politie heeft de cocaine een waarde van dertig mil joen Franse franks (on geveer 10 miljoen gul den). Volgens de Centra le Recherche Informatie Dienst (CRI) in Den Haag staat de Nederland se politie sinds in contact met de politie in Parijs. Onderzocht wordt of de relatie van de drie „non nen" met Nederland ver der gaat dan het over stapje op een KLM-toes- tel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vakken waarin geen examen wordt af genomen, zoals tekenen, gymnastiek en muziek, zullen in de hoogste klas van het voortgezet onderwijs wor den afgeschaft. Minister Deetman (Onderwijs) heeft daartoe in het kader van de op onderwijs door te voe ren bezuinigingen besloten. Zijn besluit werd gisteren meegedeeld in een gesprek dat een delegatie van de Algemene Vereniging van Schoolleiders (AVS) had met staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs. De AVS, waarbij het grootste deel van de schooldirecteuren in het voortgezet onderwijs is aangesloten, is fel gekant tegen het voornemen van minister Deetman. Deze bezuinigingsmaatregel, die honderden leraren hun baan kost, staat haaks op het ar beidsplaatsen-plan van minister Deetman, dat hierdoor onge loofwaardig wordt, zo meent de AVS. Het voornemen van mi nister Deetman is volgens een woordvoerder van de AVS on aanvaardbaar, omdat in 1984 de bezuigingslast eenzijdig wordt gelegd bij het voortgezet onderwijs, terwijl andere schoolvormen kennelijk buiten schot blijven. „Daarbij komt, dat de minister onverkort doorgaat met het invoeren van nieuwe vormen van onderwijs en het uitbreiden van experimenten die vele miljoe nen guldens extra kosten. Zo ontstaat er een gat van 500 miljoen gulden bij de invoering van de nieuwe basisschool en kosten de nieuwe experimenten met middenscholen Onderwijs een slordi ge twaalf miljoen gulden". De AVS is van mening dat het stre ven naar het invoeren van het voortgezet basisonderwijs in een tijd. dat er nauwelijks geld is om het huidige onderwijs blijvend te financieren, „volslagen irreëel" is. Tanden in een blik soep, een muis in het brood, maar ook een in een blik sperziebonen, de resten van een vuurpijl in een fles vruchtenlimonade, ze waren er allemaal weer. In het jaarverslag van de Keuringsdienst van Waren, dit keer in Utrecht. Altijd weer interessant om in de Leidse Courant te lezen. Maar ook dat hier streng tegen wordt opgetreden en processen-verbaal worden opgemaakt. Opmerkelijk is dat het aantal klachten van consumenten desondanks toch jaarlijks stijgt. Heel merkwaardig was bijvoorbeeld dat in een geval het magazijn van een supermarkt behalve voor opslag ook nog werd gebruikt als... paardestal. i De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. ■8*£eidóc (Bowuvnt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1