Bezoek van paus dringt machtsstrijd in partij naar de achtergrond Lieve meneer Andropov Syrisch-Israëlisch artillerieduel in Bekaa SCHOONMAAK-PROBLEMEI CEMSTO LOST ZE KEURIG 01 Mitterrand zegt Corsife versneld zelfbestuur t Roy Jenkins vertrekt als leider van SDP DENTOFIX Vast' en zeker voor elk kunstgebit Reagan: „Bal op helft van Sovjet-Unie" Rijke Brit blijft rijk, arme Brit blijft arm 1 g< Volbouwen landschap oorzai van enorme wateroverlast CEMSTO HOUDT VAN HELDERHEID.I BUITENLAND £c*dae6oivia/nl DINSDAG 14 JUNI 1983 PAGIlFC Drie anti-maffia functionarissen doodgeschoten PALERMO Onbekende sluipschut ters. waarschijnlijk leden van de maf fia. hebben gisteren een hoge anti-mis daad functionaris en twee andere leden van de paramilitaire politie op Sicilië •doodgeschoten. Kapitein D Aleo werd voor zijn huis even buiten Palermo met nog twee an dere officieren vanuit een drietal auto's neergeschoten. D'Aleo (29) was com mandant van de carabinieri in Monrea- le en deskundig op het gebied van anti maffia onderzoeken. Zijn voorganger, kapitein Emanuele Basile, werd drie jaar geleden eveneens door vermeende leden van de maffia doodgeschoten. Amerikaans echtpaar lag zes dagen geboeid in huis LOS ANGELES Een vrouw van 81 jaar en haar man van 79 hebben zes dagen lang geboeid door overvallers en zonder eten en drinken in hun huis gelegen. De vrouw. Pearl Tilman, heeft het drama overleefd hoewel ze er erg aan toe was toen ze door zieken broeders werd gevonden Haar man, Arthur, was dood. Hij heeft zichzelf waarschijnlijk gewurgd bij het proberen los te werken van de lappen waarmee hij was vastge bonden. Dronken vogels in West-Duitsland STUTTGART Bij het die- renasiel van Stuttgart werden afgelopen weekeinde een mus, een merel en dertig duiven af geleverd die dronken waren. Ze hebben een nacht hun roes uitgeslapen en zijn toen weer vrijgelaten. Het bleek dat de vogels rijst korrels hadden gegeten die, waarschijnlijk door een vogel- hater, in alcohol waren ge drenkt. De dieren waren opge vallen doordat ze wezenloos op de grond lagen, niet probeerden weg te vliegen en zich door voorbijgangers lieten vangen. Andropov reageerde op aanbod Amerikaans stadje WASHINGTON Burgemeester Longhurst van de in de Amerikaanse staat Kansas gelegen stad Lawrence heeft gisteren meegedeeld, dat hij ant woord heeft gekregen van de Sovjet- russische partijleider Andropov op zijn voorstel dat deze en president Reagan in Lawrence een topconferentie hou den. Een beambte van de Sovjetrussi- sche ambassade in Washington bedank te de burgemeester uit naam van An dropov voor zijn aanbod en zei dat het een goed idee was maar dat wel van te voren moest vaststaan dat Andropov en Reagan iets zouden kunnen bereiken. Het Witte Huis heeft niet gereageerd. Amerikaans opleidings centrum in Honduras TEGUCIGALPA Honduras is akkoord gegaan met de inrich ting door de VS van een militair opleidingscentrum voor het gehe le Middenamerikaanse gebied bij Puerto Trujillo aan de kust van de Atlantische Oceaan. Dit bleek gisteravond uit een communiqué van het Hondurese leger. Volgens het communiqué zal Honduras „geldmiddelen en hulp in de vorm van militaire advi seurs voor de vestiging van het centrum ontvangen". Honduras zal derde landen kunnen uitnodi gen om van het centrum te profi teren, aldus het communiqué. STER bankt e effec AJACCIO President Francois Mitterrand heeft gisten dens zijn eerste officiële bezoek aan Corsica, beloofd Aent overgang naar beperkt zelfbestuur voor het eiland zal w versneld. Hij liet er echter geen twijfel over bestaan dat Corsica ee aal van de Franse republiek is en dat zal blijven. Voor het daagse bezoek bezoek zijn zeer strenge veiligheidsmaatrd,( getroffen. In totaal zijn ongeveer 4.500 politiemannen en armes op de been om de president te beschermen. Het ver „Front de libération nationale corse" (FLNC), dat volledij afhankelijkheid voor het eiland nastreeft, heeft weliswaj n eenzijdig bestand afgekondigd, maar de autoriteiten houd J1 kening met een mogelijke- actie van elementen waaro FLNC geen greep heeft. «elijk JÏÏS "li I proc< (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse politi cus Roy Jenkins (62) heeft gis teren ontslag genomen als lei der van de ruim twee jaar oude Sociaal-Democratische Partij (SDP). Hij hoopt dat dr. David Owen (44) hem zal op volgen. Owen is tegenwoordig een van de populairste politici van het Verenigd Koninkrijk. Het vertrek van Jenkins als partijleider is hoofdzakelijk een gevolg van het feit dat de SDP. die sinds een jaar een al liantie vormt met de Britse Li beralen. in de verkiezingen van afgelopen week maar een half dozijn Lagerhuiszetels veroverde. In het vorige parle ment had ze er 29. Volgens opiniepeilingen moet de achteruitgang van de SDP toegeschreven worden aan Jenkins' gebrek aan populari teit. Hoewel hij een man is met grote kwaliteiten en veel politieke ervaring maakte hij tijdens de stembusstrijd een bijzonder slaperige indruk. Zijn vermoedelijke opvolger dr. Owen is een gewezen La bour-minister van buitenland se zaken. Ook hij was een van de oprichters van de SDP. Duidelijk is dat Owen meer stijl heeft dan Jenkins, maar een nadeel is dat hij niet goed kan opschieten met de Libera le leider David Steel (45). Een fusie van beide partijen, die voor Jenkins' ontslag heel goed mogelijk geacht werd, lijkt dan ook hoogst onwaar schijnlijk ADVERTENTIE FXTRA FORTE Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular. Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. (Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) WARSCHAU Sinds de Poolse regering en het Vaticaan medio mei defi nitief besloten hebben dat Johannes Paulus II opnieuw zijn vaderland kan bezoeken, staat in Polen alles in het teken van de pausreis die over morgen begint Zelfs de twee elkaar al jarenlang bestrijdende vleugels van de (commu nistische) Poolse Vere nigde Arbeiderspartij hebben anderhalve week geleden het woord past in dit katholieke land een Godsvrede gesloten. De strijd om de macht is echter slechts voor korte tijd opge schort, want de paus komt weliswaar, maar acht dagen later vertrekt hij ook weer en dan kan het partij-interne gekra keel opnieuw beginnen. Het twaalfde plenum van het centrale comité is naar de herfst verscho ven en dan moeten er spijkers met koppen ge slagen worden of niet. Degene die sinds ruim twin tig maanden als Polens ster ke man geldt is de vier-ster- ren-generaal Wojciech Jaru- zelski. Zijn aanhangers laten geen gelegenheid voorbijgaan om er op te wijzen, dat Jaru- zelksi de trots van de natie, het Poolse leger, achter zich weet. Wie zijn neus echter een beetje dieper in de Poolse soldateska steekt, komt er al gauw acher dat aan het Pool se leger Latijnsamerikaanse verhoudingen vreemd zijn: de soldaten van deze Volks republiek gehoorzamen hun officier en hun opperbevel hebber weliswaar stipt, doch slechts tot een bepaalde grens. Want het Poolse leger is ook een politiek instru ment dat evenals alle andere instellingen in een commu nistisch land de verschillen van mening tussen de leiders onderling zeer zuiver weer spiegelt. Het merkwaardige is dat juist een een groot deel van de Poolse officieren de harde kern van het conservatieve kamp vormt. Dit levert de merkwaardige, maar voor Poolse verhoudingen langza merhand- al zeer normale constructie op, dat de felste tegenstanders van Jaruzels- ki's naaste medewerker en naar bescheiden hervormin gen strevende vice-premiér Rakowski zich juist in het le ger bevinden, waarvan Jaru- zelski opperbevelhebber is. Probleem Dat illustreert tevens hel voornaamste probleem waar mee de Poolse communisten sinds jaar en dag worstelen Niemand kan op dit ogenblik precies zeggen waar de te genstanders van Jaruzelski en Rakowski momenteel staan. Een 35 jaar lange tra ditie van verheimelijking doet alsof een samenzwering er toe heeft geleid dat nie mand meer in staat is te be palen of iemand tot de tegen standers moet worden gere kend of niet. Het beste voorbeeld van ver raderlijke loyaliteit is de hui dige minister van buiten landse zaken Stefan Olszows- ki. Deze is lid van het polit bureau dat onder leiding van generaal Jaruzelski staat en hij maakt deel uit van de re gering, waarvan Jaruzelski de premier is. Men zou dus kunnen denken, dat Ols- zowski zich als een trouwe- aanhanger van Jaruzelski ge draagt. In feite komt er in het open baar ook geen onvertogen woord over de huidige lei ding uit Olszowski's mond. Niettemin weet iederen hier in Polen, dat Olszowski.sinds Jaruzelski aan de macht is nog geen vinger heeft uitge stoken om hem te steunen. Evenmin als ten tijde van Gierek of Kania heeft hij de afgelopen achttien maanden ook maar één woord ten gun ste van Jaruzelski of diens regering gesproken. Olszowski is echter geen uit zondering in Polen. Vrijwel alle andere hogere functiona rissen in de partij of in de re gering houden zich in het openbaar op de vlakte en wachten hun kans af. En dit betekent voor generaal Jaru zelski en vice-premier Ra kowski dat de vijand zich in elk kantoor en achter elke schrijftafel kan bevinden, zo wel in het politbureau als in de ministeries en kazernes. En alsof deze verhulde machtsstrijd niet ingewik keld genoeg is, hebben de voor- en tegenstanders van het duo Jaruzelski-Rakov/ski ook nog één gemeenschappe- In een hangar op het vliegveld van Rome ondergaat de Boeing 727 waarmee de paus overmor gen naar Polen vliegt reist een laatste opknapbeurt. lijk doel voor ogen: het grau we leger functionarissen dat anderhalf jaar geleden de macht aan de militairen heeft moeten afstaan wil tot elke prijs de touwtjes weer in handen krijgen. Strijd om de macht Het wordt dan ook steeds duidelijker, dat het ideologi sche en partij-politieke ge harrewar in feite niet meer is dan een ordinaire strijd om de macht. En beide partijen in dit gevecht hopen tijdens de nu gesloten Godsvrede hun aanhang te vergroten, zodat zij straks, tijdens het herfstplenum, met de winst kunnen gaan strijken. Zelfs de onverbeterlijke opti misten in Polen en dat zijn er merkwaardigerwijze nog steeds heel wat begin nen langzamerhand te be twijfelen of, zelfs indien Ja ruzelski en Rakowski ook straks weer aan het langste eind zullen trekken, er nog iets van de zo vaak bezworen hervormingen gered kan worden. Dat er van werkelijk demo cratische hervormingen, zo als twee jaar geleden niet slechts door Solidariteit, maar ook door de toen nog mondige partijbasis geëist, geen sprake meer kan zijn is al anderhalf jaar duidelijk. Indien Jaruzelski en Ra kowski tenslotte toch de sterkste troeven blijken te hebben is het enige dat men van hen kan verwachten een lichte verbetering van de oude situatie, evenwel met behoud van de muffe atmo sfeer die de Poolse binnen landse politiek al 35 jaar ken merkt. En de arbeiders die in augustus 1980 een nationale beweging op gang brachten die in de inmiddels verboden onafhankelijke vakbond Soli dariteit uitmondde, was het nu juist vooral om een veran dering van die sfeer begon nen. Geen mens in Polen twijfelt er aan, dat de inspiratie tot de vernieuwingsbeweging van 1980 is gewekt door het bezoek dat de paus een jaar tevoren aan zijn land bracht. En menige functionaris vraagt zich dezer dagen af of iets dergelijks zich zal herha len. Deze keer lijkt de partij echter beter gewapend tegen „gevaarlijke ideeën". In elk geval is het duidelijk, dat de voor- en tegenstanders van Jaruzelski en Rakowski en ook zijzelf elkaar op één punt gevonden hebben: zij moeten alles op alles zetten om de Godsvrede en het pausbezoek te overleven. Vanaf over morgen is het woord echter aan Karol Wojtyla. MOSKOU Een joodse scholiere in de Sovjet-Unie, de 12-jarige Irina Tarnopolski, heeft onlangs een brief geschre ven aan de Sovjetrussische leider Andropov, waarin zij hem om de invrijheidstelling van haar vader vraagt, die drie maanden geleden in Kharkov werd gearresteerd wegens het belasteren van de staat. Dit heeft de moeder van het meisje gisteren telefonisch mee gedeeld aan westerse correspondenten in Moskou. Volgens mevrouw Tarnopolski kwam haar dochter op het idee toen zij hoorde over de Amerikaanse 10-jarige scholiere Samantha Smith, die in april in een brief aan Andropov had gevraagd of hij erop uit was de wereld te veroveren. In zijn antwoord aan Samantha Smith schreef Andropov dat de Sovjet-Unie slechts vreedzame bedoelingen had. De gearresteerde Tarnopolski is scheikundige, die in oktober van het vorig jaar een hongerstaking van twee weken hield ter ondersteuning van een verzoek om een visum voor Is raël. „Mijn vader is een fatsoenlijke man die de Sovjet-Unie niet heeft belasterd. Hij is alleen maar opgepakt omdat hij jood is en met zijn gezin in Israël wil wonen", zo schreef Iri na Tarnopolski. Haar brief is volgens haar moeder nog niet beantwoord. RUITENHEER WASHINGTON President Reagan heeft gisteren gezegd dat de VS van hun plooibaarheid ten aanzien van wapenbeheersing blijk hebben gegeven en dat de Sovjet-Unie zich nu moet toeleg gen op serieus onderhandelen in Genève. „De bal ligt nu op de helft van de Sovjet-Unie", al dus de Amerikaanse president. Reagan zei tegen de 200 gasten van overwegend Baltische af stamming dat men zich nooit illusies moest maken tijdens onder handelingen. „Er zijn mensen die vinden dat we onze kritiek op totalitarisme eigenlijk voor ons moeten houden omdat ze ten on rechte menen dat de zaak van de vrede erdoor bevorderd wordt. Maar dat brengt geen vrede", aldus Reagan. VS importeren Japanse mini-auto's Deze mini-auto's, de een met en de ander zonder dak, zijn onlangs uit Staten geïmporteerd. De gemotoriseerde driewieler, de Zipper, weegt min een snelheid van 65 kilometer per uur bereiken. De Zipper is gemaakt door de Japanse Mitsuoka Motors en zal in Californië verkocht worden voor ongeveer 7500 gulden besti de Verei 'ddaj 200 kilo er|verga Euro Indus ook ker (t voor BEIROET Tussen Is raëlische en Syrische troe pen in de Bekaa-vallei is gisteravond een artillerie- duel uitgebroken. Dit werd gemeld door de Li banese staatsradio Radio- Beiroet. Volgens Radio- Beiroet vonden de be schietingen plaats bij het stadje Hosh al-Harimi, dat op ongeveer 15 kilometer van de Syrische grens ligt. Een half uur tevoren had de radio van de christelijke Fa- langisten een soortgelijk be richt gebracht, maar daarin werd gezegd dat het om een duel tussen tanks ging. Een Israëlische legerwoord- voerder in Jeruzalem weiger de elk commentaar op de be richten. De Libanese televisie onderbrak haar programma om het gevecht te melden. Volgens Libanese bronnen duurde het gevecht een uur. Frankrijk heeft toegezegd te zullen optreden als bemidde laar tussen de PLO en c#e °r enigde Staten, als de °ustri kaanse regering akkoor Pen met een indirecte dialot k1, z de Palestijnse Bevrijding a' nisatie. Dat is gisteren b gemaakt door het Koe t01;01"1 dagblad Al-Rai. Volgei f11^ dagblad, dat anonieme zi den in Parijs citeert, he weda Franse minister van b aan landse zaken. Cheysson ,.r langs dit onderwerp ters ,en gebracht tijdens een on ting met diens Ameril| collega Schultz. LONDEN Als men in Groot-Brittannië uit enigszins wel gestelde ouders geboren wordt, heeft men alle kans de finan ciële status van zijn ouders te behouden. Komt men daaren tegen in een arm gezin ter wereld, dan zit men zijn hele le ven aan armoe vast. Dit is vastgesteld door een commissie die gedurende 10 jaar heeft uitgezocht wat de uitwerking is van de zogeheten welvaartstaat op de klassenstructuur. De commissie bestudeerde de levensloop van 13.000 zoons en dochters uit gezinnen die in 1950 al eens over hun maat schappelijke positie waren gepolst. Men is tot de conclusie ge komen dat de kinderen van ouders die in de jaren vijftig goed verdienden nu een goed loon hebben en dat kinderen van ouders met een laag inkomen in de jaren vijftig nu wei nig verdienen. /-*» ldijk Chinese haanw 130-2 4; koe legt een ei PEKING In het n ten van China heeft, het Chinese Engelstalig nsuik blad „China Daily mot loven, een haan het teerd om een ei te legg gens de in Peking verse de krant begon de on radijs een jaar oude haan zich maand steeds minder hi 'J gedragen Het dier veelvuldig van zijn sU raven weigerde te kraaien, mei zette het zich neer nest neer om een grool leggen. ..De haan. die blijkelijk van sexe is derd. is onder observal plaatst", zo weet de Chu ly" nog te melden. IH; pc geel 50; pé nljbon. mdag 1: •1370; DUITSE NATUURBESCHERMERS: (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Natuurbescher mers in Duitsland hopen dat de Nederlandse rege ring snel in Bonn aan dringt op maatregelen voor een betere wateraf voer. De natuurbescher mers zijn er namelijk van overtuigd dat het hoge water, twee maal in acht weken tijds, niet op reke ning van Moeder Natuur geschreven kan worden, maar het gevolg is van het volbouwen van het land schap, de kanalisatie van beken, het verminderde vermogen van de zieke bossen om water vast te houden. Dat alles leidt ertoe, dat het hemelwater razendsnel in - ri vieren als Rijn en Moezel te recht komt. Het landschap verliest, volgens de natuurbe schermers, steeds meer zijn functie van natuurlijke op vangplaats voor het regenwa ter. „En wij zijn ervan over tuigd dat zich dergelijke perio des van hoog water veel vaker en met steeds kortere tussen pauzes voor gaan doen". De Duitse natuurbeschermers ho pen vooral op actie vanuit Den Haag omdat ook Nederland veel last heeft van de grote watermassa's die vanuit Duits land het land binnenkon De opvattingen van de nJ beschermers worden do officiële Westduitse insti van de hand gewezen. ,J loos overdreven. De natuf schermers brengen onrul der de mensen. Alsof allf blemen ontstaan zijn domme bouwmaatregi Gewezen wordt onder mif de enorme regenval. „I dem zat helemaal vol -bleef in een zeer groot regenen. Dan krijg je zoiJ de eerste vier maandeij dit jaar is in Zuidwest-! land precies drie maal regen gevallen als noij Dat is de oorzaak en n ders. Dat weten ze in land ook". ADVERTENTIE Op Cemsto kunt u rekenen. Elke dag opnieuw. Bel vandaag nog de Cemsto-vestiging bij u in de omgeving. Dan worden uw schoonmaak- problemen snel en keurig opgelost. Prinses Margrietlaan 6 2404 HA Alphen a/d Rijn tel. 01720-33021

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10