LIk ben nergens bang voor hooguit dat ik misselijk word In Noordoostpolder staan honderd vakantiehuizen al ruim vier jaar leeg Bedrijfsleven geeft TNO steeds meer opdrachten JjkMERIKA S EERSTE VROUWELIJKE ASTRONAUT: China kiest president PEKING De Nationale Volksassemblée van Chi na, die momenteel bijeen is, kiest aanstaande zater dag een president van de Volksrepubliek, aldus meldde vanochtend het persbureau Nieuw-China. De assemblee discussieert mo menteel over de kandidaten voor het presidentschap. Na men zijn echter nog niet ge noemd. Wel gaat in Peking het gerucht dat Li Xiannian, num mer vijf in de Chinese hiërar chie, een goede kans maakt tot president te worden gekozen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. NOORDOOSTPOLDER Het aan de rand van de Noordoostpolder geprojek- teerde ambitieuze recrea tieoord Kuinderbos, waar in al voor miljoenen is ge ïnvesteerd, komt niet ver der van de grond. Reeds vier jaar staan 100 vakan tiebungalows, voorzien van water, gas en elektri citeit, te verpieteren. En dat, terwijl financiers en aannemers klaar staan om het vakantieoord te voltooien en de gemeente Noordoostpolder bereid is om, met toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening, de wijziging van het bestem mingsplan er in sneltreinvaart doorheen te jagen. Normaal duurt zo'n procedure ander half jaar, in dit geval zou het echter slechts een paar maan den in beslag nemen. Op het laatste moment echter heeft de eigenaar van het complex, de Vestingsdrecht B.V. te Naarden, een volle dochter van de Westland- Utrecht Hypotheekbank, een stokje voor de transactie gesto ken. Het waarom is niet duide lijk, maar vermoed wordt, dat de belastingtechnische proble men de oorzaak vormen. Direkteur T.Alblas van de Vestingsdrecht, hult zich in ie der geval in raadsels. „De heer Kleverkamp (architect van het plan, red.) is er niet in ge slaagd de plannen tot een goed einde te brengen. We denken nu na over de vraag wat we verder gaan doen. Daar kan ik, op dit moment, niets over zeggen". Geruchten nis zou de West- land-Ut recht Hypotheekbank problemen li n met de fis cus noemt hij •ndentieus" en „ongegrond". De heer Alblas zegt zich verder niet druk te maken over het feit, dat de va kantiebungalows al ruim vier jaar leegstaan. „Er staan", al dus de heer Alblas, „overal va kantiewoningen leeg. Dat is niet zo'n wonderlijke zaak". Giftige rook bij brand HAAKSBERGEN Op het industrieterrein van Haaks bergen is in de nacht van za terdag op zondag de hal van een handel in bouwmaterialen uitgebrand, waarbij volgens de brandweer giftige stoffen vrij kwamen. Dit werd veroor zaakt doordat in het gebouw veel pvc-produkten lagen op geslagen. Omdat de wind gun stig stond, aldus de brandweer, bereikte de giftige rook de be bouwde kom van Haaksbergen niet. De brandweer had vier uur nodig om het vuur te be dwingen. Uitgiftekoers nieuwe staatslening 100 DEN HAAG - De koers van uitgifte van de 9,5 pet 7-jarige staatslening 1983, waarop mor gen kan worden ingeschreven, is vastgesteld op honderd pro cent. Aldus een medeling van het ministerie van financien. S iïNNENLAND/BUITENLAND* Jrote cocaïnevangst ,p vliegveld Miami [IAMÏ De doaune op het Am jjegveld van Miami heeft giste- entl en aan boord van een Colombi- ans vrachtvliegtuig tussen een ^er iding bloemen 450 kg cocaine SC1 ongetroffen. De waarde van de aan rugs wordt geschat op onnge- eer 850 miljoen gulden. 3 Riders op het vliegveld werd nog 'an ens 4,5 kg cocaine gevonden. ngsl rervolgens werden in de haven r an Miami twee schepen met in beslag genomen, de n een Zuidamerikaans schip zat del $)0 kg, in een ander 13.600 kg. ten t 17 Colombiaanse beman- aani ingsleden van dit laatste schip t'e jn gearresteerd. Afrikaanse top uiteen zonder secretaris - generaal ADDIS ABEBA De Nigeriaanse diplomaat Peter Onu, die al jaren fungeert als adjunct-secretaris-gene raal van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE), is gisteren benoemd tot secretaris-generaal ad interim. De 51 lidstaten van de OAE slaagden er niet in een nieuwe secretaris-ge neraal te kiezen, als opvolger van de aftredende Togolees Edem Kodjo. Het is de bedoeling dat Onu aanblijft tot de volgende topconferentie van de OAE-landen, die in 1984 in Gui nee wordt gehouden. Juichend laat Kees Scheffers zich naar beneden takelen, nadat hij zaterdag het wereldrecord paalzitten op 404 dagen had gebracht. De 25-jarige Hagenaar, die zei zo iets nooit meer te willen doen, heeft zich daarmee een plaatsje veroverd in het Guiness Book of Records. De komende dagen zal hij het vooral druk hebben met fi nanciële problemen, aangezien de Stolwijkse aannemer Nederend beslag heeft laten leggen op de paalwoning. DEN HAAG TNO heeft de laatste jaren aanzienlijk meer opdrachten van het bedrijfsleven gekregen. De totale omzet in die sector groeide van honderd miljoen gulden in 1978 naar 142 miljoen in 1982. Volgens de voorlopige financiële gegevens zal de exploitatiereke ning over '82 echter een tekort van ruim tien miljoen gulden vertonen, vier miljoen meer dan begroot. Oor zaak: aanzienlijke kortingen op de overheidssubsidie en het fors teruglopen van opdrachten vanuit de departe menten. Aldus het TNO-jaarverslag over 1982. TNO hoopt het tekort binnen enkele jaren terug te schroeven door de vorig jaar aangekondigde afslanking. Gestreefd wordt naar een grotere effectiviteit en verbetering van de kwaliteit van de dienstverlening. Wil de TNO in staat zijn om de stijging van de opdrachten uit het bedrijfsleven voort te zetten, dan is een krachtig overheidsbeleid, gericht op vernieuwing in het be drijfsleven, beslist noodzakelijk, zo staat er in het jaarverslag. Een verder terugschroeven van overheidssubsidies en -opdrach ten zal onvermijdelijk grotere gevolgen hebben voor de werkge legenheid dan thans wordt voorzien. Tevens zou dit nadelig zijn voor de kwaliteit van het voor TNO zo essentiele verkennend onderzoek. Hierdoor zou ook de dienstverlening aan de indus trie op de lange duur op de tocht komen te staan. Van de ge noemde 142 miljoen gulden namen de hoofdgroepen maatschap pelijke technologie, industriële produkten en diensten, bouw en metaal, technisch-wetenschappelijke diensten en de groep be leidsstudies en informatie gezamenlijk 86 miljoen gulden voor hun rekening. Dit is vijf miljoen gulden meer dan het jaar daar voor. De belangrijkste stijging vertonen de hoofdgroepen indus triële produkten en diensten (totale omzet twintig miljoen gul den) en de technisch-wetenschappelijke diensten (26 miljoen). Dit is een stijging van respectievelijk 8,8 en 13,7 procent ten op zichte van 1981. De hoofdgroepen defensieonderzoek, gezondheidsonderzoek en voeding en voedingsmiddelen hadden een gezamenlijke omzet stijging van vier miljoen gulden. Bij voeding en voedingsmidde len (totale omzet 26 miljoen gulden) bedroeg die stijging 12,3 procent. fieidae Sou/m/nt maandag 13 iuni i983 pagina 7 EN WISKE DE GOUDEN GANZENVEER Surinaamse Patriotten zijn boos op Nederland AMSTERDAM „Sinds februari van dit jaar zijn in In donesië 300 mensen zonder vorm van proces standrechte lijk doodgeschoten, maar Nederland neemt geen enkele maatregel tegen dat land. Integendeel, er worden wel economische delegaties naar dat land gestuurd en econo mische hulp toegezegd. Dat betekent dat Nederland met twee maten meet, want na de gebeurtenissen van 8 en 9 december in Paramaribo (waarbij vijftien Surinamers omkwamen) heeft Nederland de ontwikkelingshulp aan Suriname opgeschort". Dit zei P.E. Simpson gisteren op een bijeenkomst van de Liga van Surinaamse Patriotten in Amsterdam. Liga-voorzitter Waldi Breeveld deed een dramatisch beroep op de aanwezigen zijn voorbeeld te volgen en naar Suriname terug te keren. Na een 25-jarig verblijf in ons land vertrekt hij nog deze maand richting Paramaribo. \rail Honderden Inwoners uit Ahaus in de weer met het van beddengoed gemaakte spandoek tegen kernenergie. Langste spandoek ter wereld in Ahaus onthuld AHAUS-HENGELO Op even speelse als origi nele wijze werd zaterdag in het zonovergoten Westduitse grensstadje Ahaus nabij Hengelo gede monstreerd tegen het aldaar te bouwen opslagde pot voor uitgebrande splijtstofstaven uit kerncen trales. De tegenstanders van deze bouwplannen ontrolden een drie kilometer lang spandoek, waarop allerlei leuzen geschreven stonden tegen het felomstreden opslagdepot. Op deze manier werd heel Ahaus geconfronteerd met een kilome ters lang protest, dat eindigde op het bouwterrein in het gehucht Ammeln. Het is de bedoeling dat dit kilometers lange spandoek, dat voor een deel was samengesteld uit beddegoed van de bevol king, na drie dagen rond het bouwterrein te heb ben gehouden, overhandigd zal worden aan de plaatselijke pastoor, die met het inzamelen van lompen en oud papier projecten helpt financieren in de Derde Wereld. ►Si d deze week Ttrekt Sally Ride als eerste erikaanse vrouw ir de ruimte aan ird van het dekiimteveer eeihallenger. ''nyuardian- edewerkster 'osemarie Lamb 'ittman schildert portret van deze 'ijgzame erikaanse wier ootste angst is dat misselijk wordt aan ird. IUSTON Op 18 juni zal Ride samen met vier inelijke astronauten de :kpit betreden van het imteveer Challenger, ichtnummer STS-7, om te innen aan haar reis naar de iimte. Haar plaats is achter igvoerder Robert Crippen tweede piloot Fred Hauck. ly Ride is boordwerktuig- idige, na de functies van jvoerder en tweede piloot belangrijkste baan aan Ze is niet de eerste die de ruimte ingaat Russische astronauten, lentina Tereshkova in juni 3 en Svetlana Savitskaya brig jaar, waren haar voor aar met haar 32 jaar wel de rste Amerikaanse vrouw. duimendik boek op lar schoot boordevol instruc- is voor de vijf computers van !t ruimteveer zal ze de con- Dlelichtjes en schermen in de ten houden om ervoor te rgen dat er niets verkeerd at tijdens de lancering en de ugkeer naar de aarde, de ee gevaarlijkste periodes uit vlucht. En als er wel wat rkeerd gaat? „Ik denk dat ik vain zal helpen het te maken", aconiek. ily Ride is een ongewone ouw met grote wilskracht. 1.65 meter lang, heeft nker, gepermanent haar, le- "dige blauwe ogen en een «.pierd, mager lichaam, een n volg van de zes kilometer ze dagelijks loopt rond het hnson Space Center in uston waar alle astronauten zengden opgeleid. Haar onaf- da' nkelijkheid is bijna ongë- ip, iflijk. icar irig jaar trouwde ze met Ste- Hawley, eveneens een as- in opleiding. De dag haar huwelijk vloog Sally in haar eentje uit Hous- naar Salina (Kansas) in vliegtuigje waarvan ze is. De dag daar- het stel, beiden ge kleed in witte lange broek met daarboven een vrolijk ge streept T-shirt. De vader van de bruidegom, Bernard Haw- ley, dominee van de Presbyte riaanse Kerk in Salina, sloot het huwelijk in de tuin achter zijn huis. Een paar dagen later vloog Sally terug naar Houston, haar nieuwe echtgenoot veilig in de riemen achter zich. Zelfs haar moeder was daarvan een beet je van haar stuk gebracht. Het is een vreemd gezicht om je dochter zo te zien wegvliegen een paar dagen na haar huwe lijk, maar het is typisch Sally", zei Joyce Ride. De moeder van de bruidegom, Jeanne Hawley, zei simpelweg: „Sally is ervan overtuigd dat er niets is dat zij niet kan. Ze heeft ontzettend veel zelfvertrouwen en is erg onafhankelijk". Voor de pers is ze een gesloten boek en in gesprekken doet ze vragen af met standaardreac ties. Bescheiden De ouders van Sally Ride wo nen nog steeds in hun beschei den huis in Encino, een klein stadje in Californië. Hier is Sally opgegroeid met haar jon gere zusje Karen. Zpwel haar vader als haar moeder zijn ou derling van de Presbyteriaan se Kerk. Sally zelf is niet erg gelovig. Ze wordt meer beto verd door de wetten van de natuurkunde", zegt haar moe der. Haar vaders fanatieke be langstelling voor wedstrijd sport heeft Sally van jongsa- faan beïnvloed. Toen Sally drie was, nam hij haar al mee naar voetbal- en basketbalwedstrijden", vertelt haar moeder. „Toen ze vijf was, vocht ze al met hem om de sportpagina's van de krant". Tot haar elfde jaar had Sally slechts één ambitie en dat was profspeler worden bij de Los Angelos Rams, een plaatselijke voetbalclub. Maar daar het Amerikaanse voetbal een mannensport is, namen vader en dochter hun toevlucht tot tennis. Dale Ride betaalde voor lessen bij de plaatselijke club en tussen haar elfde en achttiende jaar werd het leven van zijn doch ter gedomineerd door tennis. Ze had alleen maar mannelij ke trainers. „Ze kan beter op schieten met mannen, altijd al zo geweest", luidt het com mentaar van haar moeder. En het was haar vader die haar in de weekeinden begeleidde naar allerlei jeugd toernooien. Sally's vrienden zeggen dat haar zelfvertrouwen zich heeft ontwikkeld aan het eind van haar tienerjaren toen ze iede- ren op de tennisbaan versloeg. Maar ook toen al werd haar Zoals Mary Cleave, een andere vrouwelijke astronaute vertel de, is niemand hier erg ont spannen. „Ga je naar een bij eenkomst, waar het ook over gaat, dan is iedereen, maar dan ook iedereen ontzettend goed voorbereid". Het kan vijf tot veertien jaar duren om in het trainingspro gramma te worden opgeno men voor een ruimtevlucht. Astronauten die specialisten zijn, moeten, hoewel ze het ruimtevaartuig niet hoeven te besturen, toch hun vliegbrevet halen voor vliegtuigen op hoge afstand, leren parachutesprin gen en oefenen in ruimtes zon der zwaartekracht, hetgeen meestal gebeurt in een KC-135 transportvliegtuig. Er is een groot verschil tussen pilootastronauten en specialis ten. Alle vrouwelijke astro nauten en vele mannen zijn specialisten. Pilootastronauten zorgen voor de feitelijke bestu ring van het ruimteveer. De specialisten zijn ingenieurs, wetenschapsmensen, doktoren etc, die aan boord en in de ruimte experimenten uitvoe ren. Maar er zijn nog andere dingen die zwaar wegen bij de NASA. Zo moeten astronauten het hoofd koel kunnen houden in een crisis, zo min mogelijk emotie tonen, niet bereid zijn over hun eigen leven te pra ten, met name niet met de pers, en goed kunnen opschie ten met de jongens. persoonlijke stijl gekenmerkt door understatement. „Als ze verloor, hield ze haar lippen een tijdje grimmig op elkaar. Als ze won, was ze in de wol ken, maar ook dan zei ze niet veel", zegt Joyce Ride. Toen ze vijftien was, won Sal ly een beurs voor een exclusie ve meisjesschool in Bel Air, vlakbij Beverly Hills, waar ze zich verder in de tennissport kon bekwamen. Het was een school voor de dochters van rijke filmsterren zoals Jack Palance. Oud-leerlingen zijn onder andere Shirley Temple en Candice Bergen. Een ander meisje met een beurs, Susan Oakie, die nu arts is, was Sal ly's beste vriendin op die school. Toen ze ging studeren aan Swarthmore College, een uni versiteit aan de Oostkust, werd ze tenniskampioene van een studententoernooi en ze drongen erop aan beroeps te worden. Dat heeft ze nooit ge daan. In plaats daarvan liet ze zich overschrijven naar de Stanford University in Cali fornië, gaf het tennissen op en ging exacte vakken studeren. Toen ze in de lente van 1978 afstudeerde in de X-ray-astro- nomie, stond er in de universi teitskrant een advertentie waarin de NASA vroeg om specialisten voor de ruimte, een nieuwe functie. Voor het eerst werden vrouwen aange moedigd te solliciteren. De ei sen omvatten een academische graad, ervaring met weten schappelijk onderzoek, een lage bloeddruk en een goed gezichtsvermogen. Rivaliteit Jaren daarvoor had Sally ooit gezegd dat ze de eerste vrou welijke astronaute wilde wor den. Toen ze de advertentie zag, solliciteerde ze onmiddel lijk. Er waren 13.000 gegadig den voor 35 plaatsen. Onder de uitverkorenen zaten zes vrouwen. Het totaal aantal as tronauten bestaat momenteel uit 68 man en er is enorm veel rivaliteit om op een vlucht te worden ingedeeld. Sally Ride voldoet aan al die voorwaarden. „Niemand weet wat Sally denkt over wat dan ook", zegt haar zusje Karen. Er zijn misschien maar twee dingen uit Sally's leven waar mee gewone stervelingen zich kunnen identificeren. Haar zusje had haar gevraagd om peettante te zijn van haar zoontje, Whitney. „Toen ik haar de baby aanreikte bij de doop, trok er een vlaag van pure paniek over haar ge zicht", zegt Karen. „Ze vond het doodeng. Het was de eerste keer dat ze een baby in haar armen had". En tegen een goe de vriend bij de NASA heeft Sally verteld waar ze het meest bang voor is tijdens de vlucht. Ze is niet bang dat het ruimteveer zal ontploffen of dat ze voor eeuwig rondjes zal blijven draaien in de ruimte. Ze is bang dat ze misselijk wordt aan boord. „Ik mag niet misselijk worden", zegt ze, „dat mag niet gebeuren". Daar vijftig procent van alle astro nauten misselijk wordt door de gewichtsloosheid in de ruimte, zou het niet vreemd zijn als het ook haar overkwam. Maar ze is waarschijnlijk bang dat ze daarmee te veel van zichzelf bloot zou geven. ROSEMARIE WITTMAN LAMB Copyright The Guardian Inzet: De Russische Valentina Tereshkova maakte In 1963 al een ruimtevlucht. De Amerikaanse astronaute, Sally Rlde

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7