Thatcher reorganiseert kabinet Arafat kondigt Arabische top aan f Verschuivingei in top van Sovjet-Unie verwacht LABOUR ZOEKT NIEUWE LEIDER Geen raketten voor einde jaar Salvadoraans leger opent groot offensief tegen guerrilla's BUITENLAND CeidóaQowuwt MAANDAG 13 JUNI 1983 PAGINBIÏ Ex-nazi's betrokken bij moord op Argentijnen JERUZALEM Ex-nazi's hebben recht streeks deelgenomen aan de ontvoering en het doden van honderden Argentijnen, die vermist worden sinds de vestiging van het militaire bewind in 1976. Dit verklaarde gisteren in Jeruzalem het Israëlische parle mentslid Zigerman. Zigerman, die behoort tot de regeringscoali tie, zei na terugkeer uit Argentinië dat het stilzwijgen van de Israëlische regering na de publikatie door de junta van het rapport, waarin werd gezegd dat de vermisten als dood konden worden beschouwd, de Ar gentijnse joden met stomheid had geslagen Volgens Zigerman zijn meer dan twaalf honderd Argentijnse joden verdwenen tij dens de acties van het leger en ultrarechtse paramilitaire korpsen. Moed der wanhoop ton, wilde zo snel mogelijk ontsnappen vlucht tot het raam. Na een angstige toen er onverwachts brand uitbrak, blik naar beneden, sprong het met de Dit kleine wasbeertje, de laatste bewo- Daar de normale ontsnappingswegen moed der wanhoop en kwam als een ner van een leegstaand gebouw in Bos- waren afgesloten, zocht het zijn toe- kat toch weer op vier pootjes terecht. „Madrid voor vrede en ontwapening" Madrid Tussen de 100.000 en 150.000 betogers hebben gisteren in Madrid de te rugtreding van Spanje uit de NAVO en de sluiting van de drie Amerikaanse militai re bases in hun land geëist. Meer dan dertig organisaties, waaronder de Communistische Partij, hadden opge roepen tot deelname aan de mars, die werd gehouden onder de leuze „Madrid voor vrede en ontwapening". De Socialis tische regering had zich gedistantieerd van de mars, die zij als „verkiezingsma noeuvre" van de communisten en door Moskou betaalde groepen betitelde. De or ganisatoren, bestaande uit pacifistische, groene en linkse groeperingen, ontkenden ook maar een peseta uit Moskou te heb ben ontvangen. DP VS: Derde Wereld moet meer exportere;IA BELGRADO Het hoofd van de An jieg kaanse delegatie bij de Unctad-conferenti fn "Belgrado, de onderminister van buitenlands zaken Kenneth Dam, heeft de Derde Wet landen opgeroepen meer aandacht te scl ang ken aan hun export-inkomsten dan aar ontwikkelingshulp die zij ontvangen. eer Volgens Kenneth Dam verdienen de 1} |j^e. Wereldlanden 17 maal zoveel geld aan ,nS exporten dan dat zij aan ontwikkelings! "erv ontvangen. Hij wilde niet zeggen of de r an ring -Reagan nieuwe financiële verplict^arj gen met de ontwikkelingslanden wilde ee gaan. Een hoge ambtenaar uit Dam's del 590 tie was duidelijker. Volgens hem moeten e genen die in de rij staan voor meer finani jng; steun niet teveel van deze conferentie jD wachten. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Terwijl de Britse conservatieve pre mier Thatcher haar mas sale verkiezingsoverwin ning van afgelopen week gebruikt heeft om zich in een nieuwe regering met trouwe ja-knikkers te omringen, is in de schoot van de Britse Labourpar- tij het zoeken naar een nieuwe leider begonnen. Michael Foot (69) was gis teravond niet erg geluk kig omdat één van de so cialistische vakbondslei ders verklapt had, dat hij op het partijcongres van oktober ontslag neemt. Foot zou dit uiteraard liever zelf wereldkundig gemaakt hebben. De bonden, die sa men over de grootste stem be schikken bij de keuze van een nieuwe Labourleider. zijn in middels al gestart met het uit pikken van geschikte kandi daten. Sommige vakvereni gingen schijnen de voorkeur te geven aan Neil Kinnock (41), een veelbelovend lid van de linkervleugel, die in het vorige parlement Labours zegsman van onderwijs was. Peter Shore (59), de vroegere socialistische woordvoerder van Financiën, is ook kandi daat voor het leiderschap. Foots adjunct. Dennis Healey (65), die de rechtervleugel vertegenwoordigt, heeft naar verluidt te kennen gegeven dat hij zich niet kandidaat wenst te stellen. Minister van buitenlandse zaken Francis Pym (rechts) werd de laan uitgestuurd, Geoffrey Howe (links) is zijn opvolger. Het lijdt in ieder geval geen twijfel, dat de strijd om het socialistische leiderschap vin nig zal zijn en dat er weer bloed zal vloeien. Premier Thatcher heeft ondertussen haar „afslachting" van be paalde ministers, die haar niet meer bevielen, al voltooid. Willie Whitelaw, die de porte feuille van Binnenlandse Za ken en Justitie op zak had, kreeg als beloning voor zijn trouw een erfelijk lordschap. Hij wordt leider van het Ho gerhuis en blijft vice-premier, maar zal in die rol de premier niet veel meer kunnen lastig vallen. Hij is geen voorstan der van herinvoering van de doodsstraf (Margaret That cher is dat wel). Leon Brittan. zijn opvolger op Binnenlandse Zaken en Justitie, die vroeger onderminister van Financiën was, voelt er ook weinig voor de galg weer in gebruik te la ten nemen, maar het nieuwe Lagerhuis zal vol „opknoop- lustige" Conservatieven zit ten. Een nieuw debat over de doodsstraf wordt al in de na bije toekomst verwacht. Zij die de galg als het beste wa pen tegen de toenemende misdadigheid beschouwen, zouden het ditmaal kunnen winnen. Hoewel ze het kortgeleden nog stellig tegensprak, dat ze Francis Pym de laan zou uit sturen, heeft Thatcher niet lang geaarzeld om hem aan de deur te zetten. In de eerste vier jaar van het Thatcher-be- wind was Pym eerst Lager huisleider, vervolgens minis ter van Defensie en daarna opvolger van lord Carrington, die de schuld van de Argen tijnse Falkland-invasie moest dragen, op het Foreign Office. Hoewel hij tijdens de oorlog om de Fakland-eilanden pre mier Thatcher manhaftig ter zijde stond, moet Pym nu boe ten voor het feit dat ze hem als een lastige concurrent voor de partijleiding be schouwt. Pym is namelijk ie mand. die geen blad voor de mond neemt, en dat kan Thatcher niet uitstaan. Hij be kritiseerde geregeld haar eco nomische beleid dat toene mende werkloosheid veroor zaakte. in ruil voor een ge voelige daling van de inflatie. Pym deed de maat overlopen door tijdens de recente stem busslag te verklaren, dat uit politieke aardverschuivingen geen goede regeringen gebo ren worden. Thatcher heeft haar aardverschuiving gekre gen en kleine Pym is zijn baan als minister van Buiten landse Zaken kwijt In het Lagerhuis zal hij voor het eerst sinas 21 jaar weer op een van de achterste banken van de conservatieve fractie zitten. Als Pym een andere ministersportefuille aanvaard had, in ruil voor Buitenlandse Zaken, zou dat een degradatie geweest zijn. Thatcher wilde dat Pym „speaker" (voorzit ter) van het Lagerhuis zou worden, maar dat heeft hij pertinent geweigerd. Om te vermijden dat Pym op de achterste banken de lei ding zou nemen van een re bellie tegen Thatcher (de pre mier heeft nog andere vijan den) is deze zo verstandig ge weest twee andere „wets" (ministers die geregeld kritiek uitbrachten op haar economi sche beleid en daarom vol gens de premier geen rugge- graat hebben) uit het vorige team toch een nieuwe kans te geven. Peter Walker, die vroeger op Landbouw zat, is nu minister van Energie. En James Prior blijft minister van Noord-Ierland. Prior en Walker zullen echter premier Thatcher niet gemakkelijk meer de voet dwars kunnen zetten, want zij is nu omringd door bijzonder trouwe adju danten, die al haar monetaris- tische opvattingen delen. Ni- gel Lawson als minister van financiën en Geoffrey Howe, als minister van Buitenlandse Zaken. Howe vergezelt That cher volgend weekeinde naar de EG-top in Stuttgart, waar ze opnieuw krachtige eisen zullen stellen in verband met de Britse financiële bijdrage. Norman Tebbit, een andere trouwe „Thatcherist", blijft minister van Arbeid, omdat er belangrijke beslissingen in verband met de vakbonden op til zijn. Uit de samenstelling van het nieuwe kabinet-Thatcher kan afgeleid worden, dat de pre mier inderdaad op dezelfde weg verder gaat, ook al dankt ze haar massale overwinning bij de parlementsverkiezingen van donderdag grotendeels aan de onrechtvaardigheid van het Britse kiesstelsel. Steeds meer Britten beseffen nu, dat Thatcher een meer derheid van 144 zetels gewon nen heeft met 42 procent van de uitgebrachte stemmen, ter wijl ze in 1977 met 44 procent xvan de stemmen een parle mentaire meerderheid van slechts 44 zetels veroverde. Hoewel Thatchers propagan damachine hierover zwijgt als het graf, heeft de meerder heid van de kiezers niet op de conservatieven gestemd. De grote morele overwinning, waarop Thatcher rekende, is uitgebleven. Dankzij de op komst van de Alliantie, die zelf met bijna acht miljoen stemmen maar een handvol zetels veroverde, hebben de conservatieven een groot aan tal zetels weggesnoept van Labour. Van verschillende zijden wordt nu meer dan ooit aangedrongen op een herzie ning van het Britse kiesstel sel. „De onbillijkheid ervan", zei gisteren de gezaghebbende Sunday Times, „mag niet voortduren". voeren besprekingen met Moskou over Midden-Oosten BAHREIN/BEIROET/JERU ZALEM De voorzitter van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO, Arafat, heeft gis teren een Arabische topconfe rentie over het Arabische vre desplan voor het Midden-Oos ten aangekondigd. Syrië en Is raël herhaalden gisteren hun standpunt dat zij niet van plan zijn hun troepen uit Libanon terug te trekken. Op de topconferentie zal de delegatie van de Arabische Liga, die het vredesplan van Fez heeft uiteengezet aan de permanente leden van de Vei ligheidsraad, verslag uitbren gen. Ook zal op de top de Li banon-kwestie ter sprake ko men. Volgens Arafat is de top mogelijk geworden dankzij de inspanningen van Saoedi-Ara- bië, Algerije en de PLO. Over de plaats en tijdstip van de top wordt nog overleg gevoerd, al dus Arafat. De Libische leider Khadaffi is afgelopen weekeinde in Tripo li teruggekeerd van een on verwacht bliksembezoek aan een aantal Arabische landen. Khadaffi heeft ondermeer ge sprekken gevoerd in Saoedi- Arabië en Syrië. De reis van de Libische leider lijkt een verzoening in te luiden tussen de gematigde en radicale Ara bische landen. Hoewel de ver schillen tussen Libië en Syrië enerzijds en Saoedi-Arabië en Jordanië anderzijds nog groot zijn, is er blijkbaar telkens toch een basis voor een dialoog tussen de Arabische leiders. Behalve op inter-Arabisch ni veau lijkt er ook tussen Was hington en Moskou een door braak op til te zijn ten aanzien van het Midden-Oosten con flict. De Amerikaanse speciale afgezant voor het Midden-Oos ten, Draper, zei gisteravond in een televisieinterview dat de VS en de Sovjet-Unie „serieu ze besprekingen" voeren over het Midden-Oosten. Draper voegde eraan toe dat het van belang is met Moskou in con tact te blijven over de ontwik kelingen in dat gebied, omdat de situatie risico's in zich bergt. Volgens Draper bestaat het gevaar van een grote con frontatie tussen Israël en Sy rië. In dat verband noemde hij tevens de stationering van de Russische SAM-5 luchtafweer- raketten in Syrië. Het aantal Israëlische militai ren dat sinds de invasie in Li banon, vorig jaar juni, is omge komen, is gisteren tot 500 ge stegen. Vorige week kwamen in Libanon zeven Israëlische militairen om. In Jeruzalem is gisteren verder meegedeeld dat sinds het begin van de Li- banon-oorlog 2.717 Israëlische militairen gewond zijn ge raakt. WESTDUITSE MINISTER: LUXEMBURG De West- duitse minister van defensie Wörner meent dat dat voor het einde van het jaar geen Amerikaanse raketten voor de middellange afstand meer zul len worden geplaatst in de Bondsrepubliek, als het over leg in Genève mislukt. Wel gaan de voorbereidingen door om de Sovjet-Unie duidelijk te maken dat het Westen vastbe sloten is. De Amerikaanse minister Shultz heeft in Californië ge zegd dat de Sovjet-Unie erop gebrand is „haar monopolie op het terrein van de middellan- ge-afstandswapens te behou den en de NAVO door bang makerij af te houden van de plaatsing van nieuwe raketten. Shultz zei dat niet voorbijge gaan kon worden aan de weer galoze uitbreiding van de Sov jetbewapening in de afgelopen twintig jaar. Elke regering zou tot reageren gedwongen zijn. Hij zei het verder ironisch te vinden dat het succes van de NAVO bij het behoud van vre de in W-Europa sommigen er toe brengt vrede vanzelfspre kend te vinden en de vitale rol van de NAVO daarin te ont kennen. RUITENHEER «r 1 Zonsverduistering in Indonesië Boven Indonesië was zaterdag een spectaculaire zomnsverduistering te zien die vijf minuten aan hield. Op de foto ziet men de vrijwel geheel verduisterde zon boven de tempels van Borobudur. Miljoenen mensen sloegen de verduistering gade, ondanks een oproep van de regering thuis te blijven om oogletsel te voorkomen. Meer dan 330 mensen in Centraal Java hebben niettemin oog letsel opgelopen. De jongste dochter van de Filippijnse president M trouwde zaterdag met de Filippijnse zakenman Gregorio Sprookjesh u weliji voor Irene Marcosl SARRAT In de geboorteplaats van haar vader en in deI vincie die bestuurd wordt door haar broer is afgelopen weel de Irene Marcos in het huwelijk getreden met de Filippijnsi kenman Gregorio Araneta. Voor de bruiloft van zijn 22-jarige dochter Irene met de 35 ge Araneta organiseerde president Marcos een van de grc en meest ambitieuze spektakels. De honderden genodigdeA komstig uit de rijke milieu's van Manilla, werden met 24 1 vluchten van de Filippijnse Luchtvaartmaatschappij ven naar Sarrat in de provincie Ilocos, waar voor de bruilof nieuw internationaal vliegveld werd aangelegd. Niet ver Sarrat lag een oceaanstomer met 500 hutten afgemeerd, wa 180 leden van het parlement en hun aanhang konden log De kerkelijke inzegening vond plaats aan een schitterend dat was opgesteld in de 300 jaar oude ruïnes van een getI waar vroeger de Spaanse kolonisten hun gevangenen opsli Om de 17e en 18e eeuw te doen herleven, had de moeder va bruid erop aangedrongen dat de huizen in het gebied we Spaanse koloniale stijl werden opgesierd. MOSKOU De Sovjet- russische top houdt deze week een reeks vergade ringen waarop naar men verwacht zal blijken hoe krachtig de greep nog is die partijleider Joeri An dropov sinds ruim een half jaar op de macht heeft. Andropov, die woensdag 69 jaar wordt, zal wind en weder die nende een tweemaal 's jaars te houden bijeen komst van het Centraal Comité van de partij in het begin van de week presideren en vervolgens deelnemen aan een twee daagse zitting van de Op perste Sowjet, het parle ment. Sovjetrussische politici en waarnemers uit het buiten land zullen allebei speuren naar de tekenen van licha melijke zwakte die Andro pov eerst toonde aan een di ner in de lente voor de Oost- duitse partijleider Erich Ho- necker en vervolgens, drukkelijker, tijdens offii tkt gelegenheden ter ere va n president van Finland, visto. Gespeculeerd is nierziekte en de ziekte Parkinson en er zijn waa mers die eraan twijfele de wetgevende vergade .j ook nog het presidents over de republiek aan Z( dropovs andere titels zal i,n, voegen. Er zijn echter tekenen die erop wijzen er een andere kandidai nk voor het presidentschap, ifli; zonder verklaring vacai >rig gebleven sinds de dood H Leonid Brezjnjev in nol >na ber van het vorig jaar. VI or hier en daar de naam g< de len van de 75-jarige min 1 van defensie, maarseh", -van-de-Sowjet-Unie Dii Oestinov. Alle besli| hieromtrent zullen deze week achter gesl deuren worden genomei daarna worden goedgek U door het 'parlement'.„Ik het gevoel dat we voor rassingen worden geplaa«wit zei een niet-communisti diplomaat in Moskou zon SAN SALVADOR Het Salvadoraanse leger is het afgel H weekeinde een groot offensief begonnen tegen bolwerken hi het verzet, dat het oostelijk deel van het land in handen h Militaire waarnemers noemen het het grootste legeroffe sinds het begin van de burgeroorlog drieëneenhalf jaar gele ijr Bij de uitvoering van het offensief zijn in de Verenigde Si m£)j( opgeleide militairen ingeschakeld. Het plan voorziet ook in het uitvoeren van landbouwhervoP gen, waarbij aan de boeren braakliggende gronden zullen den overgedragen. Daarmee beoogt men de sociale onru! yj'1 kop in te drukken en het verzet de steun te ontnemen die hi de bevolking geniet. De Salvadoraanse aartsbisschop Arturi vera Y Damas heeft opnieuw opgeroepen tot beëindiging het politieke en militaire geweld, dat naar zijn zeggen v week een tol van 111 levens heeft geëist.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6