Bayer blijft pcb's maken PSP-bestuur treedt af na nederlaag op congres Lok waarschuwt voor keihard antwoord" an woedende mensen Verlaging van sociale uitkeringen niet zeker Onderzoek naar rol Slavenburg's bij illegale wapentransporten 1RENIGING MILIEUDEFENSIE: Sterdam Het Toonkunstenaarsbond tegen rapport orkestenbestel CDA en CDU willen West-Duitsland bij Benelux AALTEN Als de Europese topconferentie in Stuttgart niet leidt tot een verdere sa menwerking tussen de landen van de Europese Gemeen schap, moet West-Duitsland zich aansluiten bij de Benelux. Tot die slotsom zijn CDA en CDU zaterdag gekomen tij dens een zogenoemde Euregio- -conferentie in Aalten. Door aansluiting van de Bondsrepu bliek bij de Benelux kunnen volgens de christen-democra ten tal van belemmeringen op bijvoorbeeld handelsgebied -- worden weggenomen. Nu nog ondervindt men veel hin der van allerhande regels en voorschriften bij het passeren van de grens. Dit leidt niet al leen tot geld verslindende ver tragingen, maar kost ook het controle-apparaat van onder meer de douane handen vol geld, aldus CDA en CDU. AMSTERDAM Het rapport dat de Landelijke Werkgroep Orkestenbe stel vorige week vrijdag aan minister Brinkman van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur (WVC) heeft aangeboden dient in zijn geheel te worden verworpen. Dat is de mening van de Ne derlandse Toonkunstenaars- bond (NTB). Het ontslag van zo'n tweehonderd musici dat het gevolg zou zijn van uitvoe ring van het rapport - en niet 130 zoals de werkgroep sugge reert- is absoluut onaanvaard baar, zegt het dagelijks hoofd bestuur van de NTB in een verklaring. Terwijl de minister heeft aan gedrongen op een maximale bezuiniging van 10,6 miljoen gulden komt de werkgroep met een voorstel twintig mil joen te bezuinigen. De NTB noemt het verder verbazing wekkend dat in de te bezuini gen bedragen reeds de ver slechtering van de arbeids voorwaarden is opgenomen die het resultaat moet zijn van nog te beginnen onderhande lingen over de arbeidsvoor waarden van de orkestmusici. In het rapport, zo betoogt de bond, wordt de bedriegelijke suggestie gewekt alsof er nu substantiële steun wordt ver leend aan onder meer de jazz en de pop. Bovendien gaat het rapport geheel voorbij aan de noden van andere categorieën van amusementsmusici. Er is naar het oordeel van de bond geen enkele artistieke en organisatorische reden om het Amsterdams Philharmonisch Orkest, het Utrechts Stedelijk Orkest en het Nederlands Ka mer Orkest op te heffen - 76 musici van die orkesten te ont slaan - en uit een aantal musi ci van die orkesten een nieuw orkest voor de Stopera te vor men. Wel vindt de NTB het alleszins nodig en gerechtvaar digd een nieuw opera-orkest te formeren, maar dan naast de bestaande orkesten. Het is ver der onvergeeflijk dat de werk groep zich stilzwijgend heeft neergelegd bij de liquidatie van het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland. Als de voorstellen van de werkgroep in praktijk zouden worden gebracht wordt Ne derland een cultureel onder ontwikkeld land, aldus de NTB, die ook de vrees uit spreekt dat talentvolle musici na het beëindigen van hun studie naar het buitenland zul len vertrekken. Het NTB-bestuur doet een be roep op parlement en regering de adviezen van de werkgroep niet te volgen. Overigens heeft minister Brinkman zijn stand punt over het rapport nog niet bepaald. Hij heeft de Raad voor de Kunst gevraagd hem voor 15 juni van advies te die nen. Daarna zal hij ook nog overleg hebben met mede-sub- sidienten (gemeenten en pro vincies). MARKTEN maandag 13 juni 1983 pagina 5 (Van onze parlementaire re dactie) STEENWIJK Het PSP- bestuur is zaterdag afge treden, nadat de stemge rechtigde leden het be stuursvoorstel voor nau were samenwerking met PPR en CPN op het partij congres hadden verwor pen. Een interimbestuur zal de zaken waarnemen tot aan het novembercon- gres, waar een nieuw be stuur wordt gekozen. De afgetreden voorzitter Bram van der Lek sprak van een ernstige situatie. Volgens hem is de PSP nu tijdelijk wat „minder geloofwaardig', wat waarschijnlijk ook in het na deel zal werken van andere kleine linkse partijen. De houding van het congres verklaarde hij uit de angst dat de principes van de partij (pa cifisme en socialisme) zullen verwateren. Fred van der Spek. de fractievoorzitter in de Tweede Kamer, had daar ook met zoveel woorden tegen ge waarschuwd. Hij deed een klemmend beroep op het con gres om het bestuursvoorstel te verwerpen. Dit gebeurde zaterdag met een stemverhouding van ruim 3500 tegen 2500. De volgende dag probeerden bestuur en minderheid de wel aangeno men stelling op een aantal punten bij te schaven, zodat de deur naar PPR en CPN niet helemaal dicht zou gaan. Toen ook dat mislukt was, besloot Van der Lek het bestuur vrijwel unaniem (18-2) af te treden. Van der Lek meent overigens dat de bepleite samenwerking „de enige manier om politie ke macht te krijgen" er toch zal komen, „omdat de ba sis het wil". Volgens Van der Lek is bundeling van „klein links" ook de enige manier om' de PvdA van haar huidige „middenkoers" af te krijgen. Ook de EVP voelt voorlopig niet voor nauwe samenwer king met andere linkse partij en. Het bestuur besloot zater dag in Amersfoort dat er pas in een later stadium beslist zal worden of de partij al dan niet zelfstandig aan de Europese verkiezingen zal deelnemen. Volgens het EVP-bestuur hangt dat af van binnenkort te ondernemen pogingen tot bun deling van alle „progressief christelijke krachten" in Ne derland. OOK DE OUDE DELFT IN OPSPRAAK aart laire f I tien jT eo Rufi pres\ r iediL F Demonstranten in de Bernardhal van de Utrechtse Jaarbeurs. r em javot anaf ep Ai ze mi teli Een de or LUBBERS NA PROTESTEN FNV: (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Bij het debat met FNV-voorzitter Kok in Amsterdam herin nerde premier Lubbers er aan dat het nog niet zeker is dat de sociale uitkerin gen per 1 oktober met twee procent worden ver laagd. Mede omdat Kok daar veel over sprak, vooral in verband met de FN V-manifestatie de dag daarvoor in Utrecht, legde Lubbers uit, dat er eerst met de ambtenarenbon den gesproken zal worden over inleveren van twee procent loon, in ruil voor arbeidstijdverkorting. Als dat gesprek lukt, is het volgens het kabinet rede lijk dat de uitkeringen evenveel omlaag gaan. Als het gesprek niet lukt, „ontstaat er een nieuwe situatie," aldus Lubbers. Hij voegde eraan toe: „Alleen twee procent laten inleveren door de uitkeringstrekkers zou een onverstandig besluit zijn". Lubbers partij, het CDA, heeft al eerder gezegd, dat er in dat geval een inkomensmaatregel moet komen voor allen, die di rect of indirect door de over heid betaald worden: ambtena ren, trendvolgers en uitke ringstrekkers. Tijdens de discussie kwam ook de Europese topconferentie, die eind deze week in Stutt gart wordt gehouden, aan de orde Daarbij bleek dat Lub bers, onder zekere voorwaar den, wel degelijk bereid is de economie te stimuleren. Ne derland zal in Stuttgart, zoals de Tweede Kamer gevraagd heeft in de motie-De Vries, voorstellen doen voor een in ternationaal stimulerend be leid. Als daar respons op komt, is de Nederlandse regering zelf ook bereid haar uitgaven te verhogen. regelrechte diefstal van de zwakken, die kan worden rechtgetrokken door de hogere inkomens een zwaardere be lasting op te leggen. Geen af braak van de sociale zekerheid was dan ook één van de the ma's voor deze actiedag. De ander waren korter werken voor meer banen en het lance ren van een plan om nieuw werk te scheppen. Zowel voor het één als het ander is best geld te vinden, stelde Kok. Dat er geen geld voor zou zijn noemde hij „smoesjes van de rechtse heren". De plannen om de uitkeringen en het minimumloon te verla gen op 1 oktober noemde Kok a-sociaal en „het tarten van de normen van goed fatsoen". En hij riep zijn gehoor op „te la ten zien, dat het met ons ver zet tegen deze maatregel bloe dige ernst is". Die actiebereid heid toonden de demonstran ten deze zaterdag reeds via spreekkoren, borden en spankdoeken en luid applaus tijdens de gespierde taal van de vele sprekers op de podia, waarop tusendoor ook muziek gezelschappen en artiesten verschenen om de spanning wat te breken. In de middag trokken de demonstranten met hun spandoeken, borden en leuzen een menselijk lint van 2,5 kilometer door de voor deze gelegenheid afgesloten binnenstad van Utrecht om zich ook naar buiten te mani festeren. Het geheel had een ordelijk verloop zoals ook de aan- en afvoer van de deelne mers hoofdzakelijk per trein geen problemen van betekenis veroorzaakte. De or ganisatoren spraken na afloop dan ook voldaan van een ge slaagde manifestatie. den vier miljoen dollar op een rekening bij Slavenburgs' heb ben gestort. Zo gauw de la- dingsbewijzen van de wapen handelaar uit India („kisten met onderdelen") binnen wa ren. zorgde Slavenburg's voor de betalingen. Volgens de ex- directeur was de complete raad van bestuur van Slaven burg's op de hoogte van de werkelijke inhoud van de kis ten. De Economische Controle dienst bekijkt nu of de bank deze transacties en die voor de Oude Delft bij het ministerie van financien heeft gemeld. De rol van Slavenburg's wordt bekeken in het licht van de Wet financiering betrekkin gen buitenland. In de voor schriften strategische goederen wordt namelijk bepaald dat het verboden is „zonder een door de minister van financien verleende vergunning hande lingen te verrichten ten be hoeve van het financieel ver keer met betrekking tot de transito- en driehoekshandel van strategische goederen". Zou een bank dit zonder een vergunning toch doen, dan is er sprake van een economisch delict. Giropas niet langer gratis DEN HAAG De banken en de Giro hebben gezamenlijk bij het ministerie van Economische Zaken toestemming gevraagd een jaarlijks tarief te mogen invoeren voor het nu nog gratis ge bruik van de betaalpas in combinatie met betaalkaarten of cheques. Voor wat betreft de blauwe betaalkaarten van de Giro wordt invoering van een tarief van tien gulden per jaar gevraagd. Dit kan het PTT-bedrijf een besparing op de kosten van het betaalverkeer ople veren van enkele tientallen miljoenen guldens. De Giro leed over 1982 een verlies van 113 miljoen gulden. De ban ken willen de cliënt voor het gebruik van de groene betaalcheque tien gulden in rekening brengen en het tarief van de Eurocheque verhogen van tien naar vijftien gulden per jaar. pa|h NENLAND CeidaeSouicmt E gekomen jw blijkt Duitse ELVEEN De w die tien dagen ge- n dood werd gevon- |n Ouderkerk aan de tel is de achttienjari- Draheim uit Al- ncZie (West-Duitsland). n der fee*1 een woordvoer* ts varv*n P°l'tie in Am- Rnfcen zaterdag meege- j. Volgens het ge- lelijk laboratorium je jonge vrouw over- i kunnen zijn na ge- van een te grote •lheid verdovende orgenajelen. ellende^ Stormloop op eerstedags zondagsenveloppen VLISSINGEN Het postkantoor van de Zeeuws-Vlaamse grensgemeente Sluis is in hët weekeinde belegerd geweest door post zegelverzamelaars die in het bezit wilden komen van gestempelde ëerstedags-zondag- senveloppen. Gistermorgen vroeg vóór ae openstellig van het postkantoor stond er al een rij met ruim 100 mensen te wachten, die allemaal in het bezit wilden komen van een met 2 Europazegels voorziene en op zondag afgestempelde eerstedagsenveloppe. Vele duizenden mensen, die de enveloppe per cheque of telefoon hebben besteld, zullen nog weken moeten wachten voor hun be stelling kan worden uitgevoerd, omdat de speciaal voor deze gelegenheid gedrukte 3.000 eerste exemplaren zondagmiddag al volledig waren uitverkocht. Een verzamelaar toont trots een eerstedags-zondagenvelop. Nederlanders in Spanje veroordeeld MADRID In Madrid zijn zaterdag drie Neder landers veroordeeld tot ge vangenisstraffen en boetes wegens het smokkelen van verdovende middelen. De drie waren in novem ber 1981 gearresteerd toen ze met hun boot voor de Spaanse oostkust ter hoog te van Almeria voeren. De politie trof aan boord 2,5 ton hasj aan. De veroor deelden zijn C van V en D van H, die beiden twee jaar kregen en een boete van 200.000 peseta. De derde Nederlander, M T van der V kreeg 1,5 jaar. volg van de voorpagina) Hecht fnv-voot- Wim Kok kondigde dag in Utrecht een fiard antwoord" aan woedende mensen, waarschuwde, dat sociale tijdbom van tlerdduizenden werk- ti tot explosie" dreigt tomen en dat straks leger van uitgestote- 'de°siin wanhoop zitfer'kt Kok eiste in zijn toespraak een andere aanpak van de proble men door het kabinet. Hij zei er eerlijk bij, dat die andere koers van de werknemers en de uitkeringsgerechtigden óók offers vraagt. Maar dié lasten zullen dan eerlijker en naar draagkracht moeten worden verdeeld en het beleid zal de mensen de overtuiging moeten geven, dat ze er met dat offer ook weer bovenop komen, al dus Kok. De FNV-voorzitter noemde de ongelijke lastenverdeling een mo ir vi er\ -va,tenborough verdedigt indhi Lubbers en Kok begroeten elkaar voor de aanvang van het debat. DEN HAAG -De Econo mische Controle Dienst (ECD) van het ministerie van Economische Zaken heeft de ex-directeur Re gio-Zuid van Slavenburg's bank aan de tand gevoeld. Bij zijn arrestatie in april j.l. beschuldigde de inmid dels ontslagen directeur de banktop van medewer king aan illegale wapen handel, waarbij ook dë optische industrie De Oude Delft zou zijn be trokken. Volgens de processenverbaal zou de optische industrie zon der de zogeheten exportver gunningen voor strategische goederen, ettelijke keren o.m. infrarode nachtkijkers hebben uitgevoerd naar Libië. Iran en Irak. Een in Amerika wonen de Nederlandse wapenhande laar werd door Slavénburg's uitgekozen om e.e.a. te rege len, plus nog enkele zendingen Indiase .revolvers en pistolen. De Libische leider kolonel Khadaffi zou via enkele zijpa- ,tduitse chemische ?d£c]ern Bayer blÜft Peb s zeavi afbreekbare milieu- ?moc/3ntreinigende chemi- ioel van) produceren. Dat ditieke de Vereniging Mi- geyefensie Het concern in april aangekondigd produktie van pcb's te zullen staken. Bayer is dan misschien wel ge stopt met de directe produktie van pcb's, maar de indirecte produktie blijft doorgaan, al dus de Vereniging. Het gaat daarbij volgens Milieudefensie om het bijprodukt elaol, de pcb die de grootste verontreiniger zou zijn. De Franse pcb-producent Rho ne Poulenc heeft de produktie van pcb's inmiddels gestaakt. Maar volgens Milieudefensie produceert het Franse bedrijf nu tetrachloorbenzyltolueen, een vervangende stof die mo gelijk net zo schadelijk is. Milieuminister Winsemius heeft op de aankondiging van Bayer verklaard het gebruik van pcb's in Nederland graag te verbieden „nu er kennelijk alternatieven zijn". Die alter natieven hoeven volgens Mi lieudefensie voor de chemi sche bedrijven niet duurder te zijn dan pcb's. Overigens is vandaag het boek „De fuik, keerzijde van de chemische revolutie" gepre senteerd. Het boek is aan Win semius aangeboden. In het boek worden de pcb's en ande re gechloreerde koolwaterstof fen als dioxine, ddt en pen- tachloorfenol, op de korrel ge nomen. Volgens de auteurs zouden er in de VS, Japan en Taiwan „regelrechte rampen" met pcb's zijn gebeurd. Pcb's zou den voor ernstige chemische vervuiling zorgen, waardoor zeehonden in Nederland uit sterven. Ook zouden pcb's de dieren die in het met de stof verontreinigde water leven. vergiftigen. Volgens het Landelijk Milieu Overleg is de deregulering, die het kabinet voor ogen heeft een slechte zaak. De normen die gesteld worden aan pro duktie en produkten moeten flink aangescherpt, aldus het LMO. „Zo niet, dan dreigt er verzuring van het milieu en bodem-en grondwatervervui ling". YWOOD In de da- a de toekenning van 8 toen er recensenten die 'Gandhi' kraakten, Richard At- zijn kalmte naar van de verwijten Gandhi tot een maakte, nu heeft Attenborough gediend. Zijn film ïgenaam commen ces iDntlokken aan publikaties reactie op de van 'Gandhi' als beste Attenborough als beste en Ben Kingsley als De film kreeg andere prijzen. Attenborough, een man met veel charme, verklaart dat hij de Ameri kaanse filmacademie niet om de tuin heeft geleid door de geschiedenis te herschrijven. „Het zou een belediging zijn om de Academie te beschuldi gen van het in alle naïveteit accepteren van 3 uur en 8 mi nuten film als 56 jaar van on opgesmukte, allesomvattende geschiedenis", zei hij. Engelse oud-kolonialen die in India hebben gewoond en gewerkt, en niet weinig critici, zeggen dat Attenborough Gandhi tot god heeft gemaakt en dat hij is voorbijgegaan aan diens on verschilligheid voor het lot van de onaanraakbaren, aan de wijze waarop hij met zijn familie omging en andere menselijke tekortkomingen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5