„Restauratie Caecilia- complex kwestie van tijd Nieuw plan nivellering inkomens specialisten m\m Iilieu-bijenmarht federom succes oninklijk zilver voor orfbal-echtpaar Van Vliet Mooi ri' EekLe (Bouuvnt Miffililll Overvloed aan creativiteit op festival hedendaagse muziek [liversiteitsraad vraagt iderzoek dood hoogleraar IIDEN De universiteitsraad heeft presi- it Generaal José Montt van Guatemala ver- •ht een onderzoek in te stellen naar de dood Professor Guillermo Paz, voormalig hoog- aar Rechten aan de universiteit van San ■los ■h illermo Paz werd op 28 februari 1981 dood- ihoten vanuit een rijdende auto in Guate- •stad. Paz heeft verschillende publicaties j nj p jr het geweld in zijn land op zijn naam staan, twee universiteitsraad protesteert tegen het feit naar de moord op de hoogleraar nimmer gerechtelijk onderzoek is ingesteld en ver- s De kl Pres'dent een dergelijk onderzoek als- in te stellen en er bovendien alles aan te tn om burgers tegen moordaanslagen te be- ermen. Rector Steffens verlaat 't Louise LEIDEN Dr. G.A. Steffens zal per 1 augustus zijn functie als rector van de scholenge meenschap Louise de Coligny neerleggen. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. Ter gelegenheid van het af scheid wordt woensdag 13 juli om drie uur in het schoolge bouw aan de Kagerstraat een bijeenkomst gehouden. De heer Steffens is negen jaar als rector aan het Louise verbon den geweest. Het is nog niet bekend wie hem gaat opvol gen. Kampeerders beschoten LEIDEN Een aantal kampeerders op het ei landje De Strenge dat ligt bij het uiterste puntje van de Merenwijk op de grens met Warmond, is het afgelopen weekeinde door een stel onbe kenden beschoten met een luchtdruk pistool. Omstreeks half elf vrijdagavond werd een man in zijn kuit geschoten. Een vrouw werd zater dagavond omstreeks half elf in beide dijbenen geschoten. En korte tijd later werd zij ook nog in.haar duim geschoten, hierdoor versplinterde het bot. Een meisje dat op De Strenge kampeerde, werd zaterdagavond omstreeks tien uur beschoten. Een kogeltje drong in haar rechter dijbeen en moest operatief verwijderd worden. De politie heeft in samenwerking met de rijkspolitie een onderzoek ingesteld. Woning politieman besmeurd LEIDEN De woning van een politieman, die een lei dinggevende rol speelde bij de ontruiming van het gekraakte pand aan de Scheepmakers- steeg, is in de nacht van vrij dag op zaterdag met rode verf besmeurd. De verf was van een zeer aggressieve samen stelling en kon niet gemakke lijk verwijderd worden. De korpsleiding betreurt het dat de onvrede van een groep mensen wordt gekoeld op het particuliere leven van een po litiefunctionaris. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de daders. Jongen mishandeld LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee Leidenaars van 21 jaar aangehouden die korte tijd daarvoor een 21-jari ge jongen uit Noordwijkerhout ernstig hadden mishandeld. Op het Stationsplein stapten het tweetal op de Noordwij- kerhouter af. Eén Leidenaar hield de jongen vast terwijl de ander er op los beukte. Het linkeroog van de jongen werd geheel dichtgeslagen. Het tweetal is op het bureau inge- - .v'ïtfBL-, fcf». ',T- Brinkman metselt de steen Ister MINISTER BRINKMAN BEZOEKT LEIDEN LEIDEN „De uitvoe ring van de restauratie van het Caeciliacomplex of Boerhaavezalen is slechts een kwestie van tijd. Het is voor iedereen duidelijk dat het complex behouden moet worden. Ik ben er reeds met staats secretaris Brokx over in discussie. De bouwplan nen zijn in voorbereiding, de problemen zijn „slechts" de financiën. Doordat de Rijksgebou wendienst het complex, of wat daar van restte, van de gemeente heeft ge kocht, is in wezen de aan zet tot de restauratie gege ven. De uitvoering is nu nog een kwestie van tijd". Met deze vage toezegging eindigde minister L.C. Brinkman zaterdagmor gen zijn werkbezoek aan de Sleutelstad. De minister zei dit kort nadat hij, op het plateau van het Vrouwenkerkhof, waar de contouren van de vroegere Vrouwenkerk in de vorm van een binnenstadspleintje zijn gerestaureerd, een bord had onthuld, met daarop enkele plattegronden van de bouwfa se van de oude „Onze Lieve Vrouwkerk". Over dat pleintje maakte de minister weinig woorden vuil. Hij stelde slechts dat deze beslissing van Minister Brinkman begon za terdag zijn werkbezoek met een kijkje in de toren van de Morspoort. Daarna metselde hij de eerste steen in de muur, als aanzet tot de restauratie van deze poort. Na dit officiële gebeuren, volgde een wat ont- spannender boottochtje per roeiboot door het Galgewater naar de Oude Vest. In de Camp werd de nieuwbouw van bejaardenwoningen beke ken en daarna het Stevenshof je. Na een bezoek aan de Boer haavezalen kwam men op het omstreden binnenstadspleintje van het Vrouwenkerkhof, waar de Leidse acrobaten- groep „Lazarus" een voorstel ling gaf. de gemeenteraad voor zijn partijgenoten een „moeilijk te verteren" zaak is geweest, maar dat het niet „een blijven de steen des aanstoots is". Ver der prees de minister het ge meentebestuur, maar vooral wethouder Waal. „Op adequa te wijze weet u gebruik te ma ken van de bestaande kanalen om financiering voor talrijke restauraties los te krijgen. Uw meerjarenprogramma mag dan wellicht ambitieus hebben ge leken, de resultaten zijn er en daar ben ik, als de voor Monu mentenzorg verantwoordelijke minister, maar ook als inwo ner van de gemeente Leiden, trots op", aldus de minister. •uk :ken van l/DEN De zevende milieu-bijenmarkt op het terrein van de tstro rrenwacht aan de Kaiserstraat is weer een groot succes ge- den. Van alle facetten op het gebied van bijen en milieu kon 1 aaih kennis nemen op de „blije bijenmarkt". Zoals gebruikelijk en er de stands met voorlichting over het milieu en gezonde Min ding, het bijen houden, een demonstratie korfvlechten, wa- utnp er bijenprodukten te koop en kon men wol kopen en wol- 11 rmen bezichtigen. i3 k kon men er edel- of halfedel -of „gewone" stenen bezichti- I en zelfs door midden zagen om de doorsnee en opbouw van 10 lagen in de steen goed te kunen zien. Ook werden er elk uur s vertoond over natuur en bijen en kon men demonstraties de behandeling van bijenvolken in een steekvrije bijenstal lalve de meer traditionele beziens- en wetenswaardigheden, id er deze keer op de markt ook een bijzonder kleurrijk rschap, dat plastic bewerkte met een soldeerbout en er chtige schilderijtjes met vooral bijbelse figuren van maakte. I regel is: milieubewuster worden door herkennen en herge- ken van ongiftig plastic afval met eenvoudige ambachtelijke Idelen. Van alle weggeworpen kunststoffen zou 55 procent giftig zijn en makkelijk te herkennen. In de kraam schil- 5 de, boetseerde en repareerde de man van alles met het afval- (stic. De „plasticbewerker". ethouder D. Tesselaar heeft zaterdagmiddag in het ibhuis van korfbalclub „De Algemene" eremedailles zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau gereikt aan het echtpaar Van Vliet-Overeem. De s'a er en mevrouw Van Vliet kregen de onderscheidin- n vanwege hun verdiensten voor korfbalclub, die ^ot lerdag het 50-jarig bestaan vierde, iaa 71-jarige Frank van Vliet is vanaf de oprichting bdn „De Algemene" 25 jaar secretaris/penningmees- j" geweest in het bestuur van de vereniging. Annie P®{ n Vliet was vanaf de oprichting tweede secretares- Nadat het tweetal in 1940 in het huwelijk was ge- P den, verschoven de werkzaamheden voor de club b n mevrouw Van Vliet zich een beetje naar de ach- - grond, al bleef zij een stuwende kracht achter de Mbalclub. De heer Van Vliet heeft de jeugd jaren- ig begeleid en was meer dan 40 jaar scheidsrechter or de Leidse Korfbalbond. Hij was 15 jaar lid van ze bond. Sindskort zit de heer Van Vliet in de keuze mmissie van Rijn-Delfland, het overkoepelend or- lan van de korfbalverenigingen in de randstad. Ook aakt hij deel uit van de selectiecommissie van het tionale team. MF!>_ 3sn desfietstocht naar Valkenburg DEN De jaarlijkse vredesfietstocht tegen de atoomtaken vliegbasis Valkenburg wordt zaterdag 18 juni gehouden. Uit Leiden vertrekken de fietsers om elf uur van het Stad- Bplein, in Oegstgeest om half twaalf van het winkelcentrum ge Voort, in Rijnsburg om twaalf uur van het Hoftuinplein, 'isse om elf uur van het veilinggebouw aan de Hyacintstraat, 00 Noordwijkerhout om half twaalf van het Witte Kerkje, in [iO0Drdwijk om twaalf uur van het gemeentehuis en in Katwijk half een van het raadhuis. Om een uur komen de fietsers t Jen op het Castellumplein in Valkenburg. Van daar gaat men f Valkenburg om rond twee uur een korte demonstratie te 'den. De fietsers worden verzocht bloemen mee te nemen armee het hek van de vliegbasis een vriendelijker aanzicht worden gegeven. ABVA-KABO-LEDEN AZL NEMEN INITIATIEF LEIDEN De Abva-Kabo van het Academisch Zieken huis in Leiden heeft een eigen plan ontwikkeld voor extra honorering van de medische specialisten die werkzaam zijn in de academische ziekenhui zen en bij medische facultei ten. Het initiatief wordt ge steund door de andere vak bonden en wil dat de medische specialisten in de academische ziekenhuizen dezelfde inkom stenontwikkeling krijgen als die in de andere ziekenhuizen, waar overwegend op basis van vrijq praktijkvoering, patiën ten worden behandeld. De vakbonden willen dit om De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje. als nieuwe abonnee^ van de Leidse Courant Adres._ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, J I 2500 VG Den Haag meer gelijkheid in de honore ring aan medische specialisten te krijgen. Reeds in 1981 stelde de minister van Onderwijs en Wetenschappen voor tot een betere inkomensverdeling te komen. Volgens de vakbonden was tot nu toe de medewer king van de specialisten nihil. „Met het initiatiefvoorstel kan, als het door het bestuur van het academisch ziekenhuis wordt aanvaard, een daadwer kelijk begin worden gemaakt met gelijkere inkomensverde ling, waarbij hartspecialisten niet meer vele malen meer kunnen verdienen dan bij voorbeeld kinderartsen. Er zal wel veel weerstand tegen het voorstel komen van verschil lende specialisten. Maar door een zekere nivellering van in komens kan er meer ruimte komen voor werkloze assisten ten en kan er ook wat aan de soms 80 urige werkweken, die specialisten en assistenten soms draaien, gedaan wor den", aldus een woordvoerder van de AbvaKabo in Leiden. Het initiatiefvoorstel wordt vanavond behandeld in een extra OPAZL (overleg tussen AZL-bestuur en het georgani seerde personeel). Het voorstel draagt verder 15 overwegin gen aan ter inleiding van de concept-statuten „Stichting Extra Honorering". Tevens zullen er nog 17 vragen wor den ingediend over de inkom sten van de medische specia listen. Fruit voor politie LEIDEN Bewoners van het Rapenburg hebben vrijdag en zaterdag fruit aangeboden aan de de Leidse politie. De aard beien en kersen werden over handigd uit „sympathie voor het politie-optreden bij de ont ruiming van de krakers uit het pand Scheepmakerssteeg 2. Sneltrein De Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen (NVBS) houdt woensdag 15 juni een dia- en filmavond over de Franse supers neltrein TGV. Een deel van de films is nog nimmer in ons land vertoond. Deze super trein (TGV =Très Gran de Vitesse) rijdt sinds twee jaar. Ruim 13 miljoen rei zigers hebben reeds gebruik gemaakt van dit ultra-mo derne materieel dat een kruissnelheid heeft van 250 km per uur. De TGV doet dienst op de route van Parijs naar Lyon op een speciaal baanvak. Een dergelijke dienst zou in ons land uitgesloten zijn, gezien de lage snelheid waarmee in ons land moet worden gereden vanwege de bebouwingsdichtheid. De NVBS vraagt voor de bijeenkomst een toegangsprijs van twee gul den. De plaats is het café Eigenzorg aan de Stations weg 29. De supertrein TGV. Kinderfilms K&O houdt woensdagmiddag 22 juni weer een kinderfilm middag. Vertoond wordt „De verjongingskuur" van Laurel en Hardy en een uitgebreide serie met populaire stripfigu ren. De voorstelling begint om half drie; de toegangsprijs bedraagt drie gulden. Toppop De discoshow van Avro's Toppop is woensdag 22 juni aanwezig aan de Langegracht. Vanaf drie uur 'smid dags draait disc-jockey Jos van der Ven swingende muziek. LEIDEN Het festival in de Waag werd gisteren afgesloten met een programma van he dendaagse Nederlandse mu ziek. Toen de gemeente met het idee hiervoor kwam, vormde een aantal in Leiden wonende componisten een werkgroep, die de organisatie op zich nam. Tussen twaalf uur 's middags en elf uur 's avonds presenteerden vier groepen zich meerdere malen. Wie de dag in zijn geheel had gevolgd, werd het zodoende mogelijk gemaakt zich een re presentatief beeld te vormen van de muzikale opvattingen, die elk van de groepen erop nahoudt en de manier, waarop zij deze concreet uitwerken. De dag in zijn geheel gaf een aardige indruk van de creati viteit, waarmee op het mo ment aan nieuwe muzikale vormen in Nederland wordt gewerkt. Leiden heeft daar mee een initiatief genomen, dat uniek is. Alleen daarom al heeft dit betekenis en is het voor herhaling vatbaar. De blazersgroep Mladi legt zich toe op het uitvoeren van moderne kamermuziek en vertegenwoordigde met onder meer het sextet van Janaëek het zuiverst wat algemeen on der traditionele muziek wordt verstaan. 'Ereprijs' is een groep, die muziek met politiek verbindt. Haar muziek draagt een duidelijk appèlkarakter en is geïnstrumenteerd voor een zware bezetting van blazers, die met hun wat schallend ka rakter daartoe bij uitstek ge schikt zijn. Ook de muziek zelf vertoont een overeenkomstig karakter en bestaat uit korte, stotende en vaak syncopische motieven, die door eindeloze herhaling een dwingend osti- natokarakter krijgen. Een en kele keer krijgt de muziek, die overwegend herkenbaar to naal is, iets van een fanfare achtige hymne. Graffiti bracht een driedelige, over de hele dag verspreide collage van stijlimitaties, die illustraties vormden van spreuken en gedichten, die op een scherm werden vertoond. Dit verband was lang niet al tijd even sterk en verloor door de grote hoeveelheid citaten gaandeweg haar werking. De imitaties waren echter kunstig en geestig en het werd onwil lekeurig een sport voor de luisteraar het voorbeeld te herkennen. Het procédé van 'Het Nieuwe Leven' is om electronisch ver vormde geluiden op de tape op te nemen, het geheel uit vier boxen uit de hoeken van de zaal uit te zenden en daarbij 'live' te improviseren. Het gaat hier om allerlei niet-tonale ge luiden. De enkele keer dat er een 'normale' toon klinkt, is dat een verrassing, die als een spottende concessie aan de tra ditionele muziek wordt erva- Burckhardt Söll, één van de Leidse componisten en tekst schrijver Frans Montens lever den twee losse bijdragen. Voor de pauze met tien liedjes voor fluit en zangstem en na de pauze met de komische opera 'De ondergang van de kook kunst', waarin achter een la ken verborgen spel wordt be geleid door een tape met kook- geluiden en een monoloog. De traditionele muziekklanken aan begin en slot suggereren een (eveneens parodistisch?) verband met de traditie van het genre. DIRK VOOREN „Ereprijs" in actie. Posters en muurkranten in beslag genomen LEIDEN De Leidse politie heeft zaterdagnacht omstreeks één uur een pakket posters en plakmiddelen in beslag geno men. De plakkers namen de benen en konden door de poli tie niet worden achterhaald. Op de poster stond een ver haal over de ontruiming van het pand aan de Scheepma kerssteeg een oproep tot de monstratie tegen „het hard handige optreden van de poli tie, de voortdurende leegstand, de onwil van de gemeente om het pand te kopen en het feit dat speculanten nog steeds winnen en verder voor aangif te van mishandeling door de politie". Sympathisanten wer den op de poster uitgenodigd om zich om half vier vanmid dag te verzamelen in de Scheepmakerssteeg voor een demonstratie. Later in de nacht werd een 25- jarige Leidenaar aangehouden, die muurkranten met verha len over de ontruiming tegen verkeerszuilen plakte. De jon gen is meegenomen naar het bureau voor een proces ver baal, de muurkranten en de plakmiddelen zijn in beslag genomen. CcidócSouoant MAANDAG 13 JUNI 1983 PAGINA 3

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3