Eerste succes Michels met FC Köln Raaphorst me| moeite eerste Ehrens beste springruiter Zuidamerikaans voetbal drijft naar de afgrond Twee titels DSZ NK kunstzwemmen MAANDAG 13 JUNI1983 Australië ontneemt Engeland een punt SYDNEY Engeland is in Sydney in de eerste van een reeks van drie vriendschap-, peiijke interlandwedstrij den tegen Australië niet ver der gekomen dan 0-0. Het was de eerste keer, dat de Australiërs in een duel te gen Engeland een punt be haalden. Wales en Brazilië hebben gisteren in Cardiff voor 34.000 toeschouwers in een vriendschappelijke wed strijd gelijk gespeeld met 1-1. Wales leidde bij rust met 1-0 door een doelpunt van Bryan Flynn, Paolo Isidoro maakte gelijk. Finaleplaats PSV in Seoel SEOEL PSV heeft' de halve finales be reikt van het toernooi om de „Presidents- "-beker in Zuid-Ko- rea. De Eindhovena- ren wonnen in Pusan met 3-0 van Nieuw- -Zeelarid. Door die zege bleef PSV in groep B ongeslagen. Bij rust was de stand 1-0 door een doelpunt van Jan Poortvliet. Na rust scoorden nog Ton Lokhoff en Jurrie Koolhof. Wim Kieft drie jaar naar Pisa PISA Wim Kieft' speelt de komende drie voetbalseizoenen in de Italiaanse com petitie voor Pisa. De transfer van de spits van Ajax werd giste ren afgerond. Kieft was zelf met Cor Cos- ter naar Pisa afge reisd. Bestuurslid Bar- tels beklonk de zaken voor de Nederlandse kampioen. Het trans ferbedrag werd niet bekend gemaakt. ARNHEM Marijke Engelen heeft gisteren met uiterst gering verschil vóór Cathrien Eyken haar zesde nationale kunstzwemtitel gewonnen. De Nijmeegse zwemster had na de verplichte figuren nog een achterstand van 2.6 punten ten opzichte van de Delftse. Haar uitvoering in het Arn hemse binnenbad werd echter hoog gewaardeerd, waardoor zij in de eind rangschikking de beste van de Delftse kunstzwemsters 0,3 punt voorbleef. Overigens won DSZ wel bij de duetten en de groepsuitvoering. In beide gevallen werd de titel overgenomen van NZC '21. Bij de duetten werd de nieuwe combinatie Eyken/Van Rooyen iets hoger gewaardeerd dan Van de Berg/Engelen. Internationaal zullen, zoals de laatste jaren gebruikelijk, de gratie van Marijke Engelen en de techniek van Cathrien Eyken wor den gekoppeld.- Het eerste doel vormen de Europese kampioenschappen in de tweede helft van augustus in Rome; het tweede, nog belangrijkere doel; de Olympische Spelen van volgend jaar in Los Angeles. Kopenhagen wint EC driebanden ROTTERDAM De biljarters' uit Kopenhagen hebben de Euro pese titel driebanden voor teams overgenomen van de Rotterdam se vereniging Weena. Kopenha gen won in Rotterdam in de fina le met 6-2 van Mechelen, de ploeg van de familie Ceulemans. De Denen werden eerste door een beter partijgemiddelde. Wee na werd derde met evenveel wedstrijdpunten als de winnaar. Eindstand: (respectievelijk gespeeld, ge wonnen, remise, verloren, punten en partijgemiddelde): 1. Kopenhagen (Den) 4 3 0 1 6 (24-8); 2. Mechelen (Bel) 4 3 0 1 6 (22-10); 3. Weena (Ned) 4 3 0 1 6 (20-12); 4. Wenen (Oos) 4 0 1 3 1 (8-24); 5. Porto (Por) 4 0 1 3 1 (6-26). KEULEN FC Köln heeft zaterdag voor de vierde keer de Westduitse voetbalbeker gewonnen. In Keulen werd stadgenoot Fortuna, uitko mend in de tweede Bundes- liga, met 1-0 verslagen. Het winnende doelpunt werd in de 68e minuut door Littbars- ki gemaakt. De 60.000 toeschouwers in het uitverkochte Mungers- dorfstadion zagen tot hun verrassing een gelijkopgaan- de wedstrijd. Fortuna was in de eerste helft van het harde duel zelfs de betere ploeg. Veel fraais viel er niet te zien. Dat kwam hoofdzake lijk, omdat het veel duurde re Köln teleurstelde. Het pu bliek, voor het grootste deel toch de. aanhang van de club van Rinus Michels, koos dui delijk de zijde van de under dog. Gede trof in de 38e mi nuut de lat boven Schuma cher, die in deze finale een onzekere indruk maakte. Na de rust trok FC Köln het initiatief naar zich toe, maar in de slotfase zette Fortuna de favoriet nog onder druk. Vooral spits Dieter Schatzsc- hneider, volgend seizoen de opvolger van Hrubesch bij kampioen Hamburger SV, was gevaarlijk. De winst van FC Köln hield in, dat FC De Nederlander Willy Carbo (derde van links) kan Club Brugge niet aan de Belgische beker helpen. Kaiserslautern mag mee doen aan het toernooi om de UEFA Cup. Doelman Schumacher van de Westduitse bekerwinnaar wordt morgen aan een me niscus geopereerd. Oor spronkelijk had professor Paul-Gerhard Schneider de operatie al vandaag willen verrichten, maar Schuma cher wilde niet op de der tiende onder het mes. FC Köln heeft zijn tweede doel man, Ehrmann, die contac ten had met Eintracht Frankfurt, voor nog een jaar gecontracteerd. Men houdt er namelijk rekening mee, dat Schumacher bij het be gin van het seizoen (13 au gustus) nog niet fit zal zijn. België Beveren heeft voor 50.000 toeschouwers in Brussel de Belgische voetbalbeker ge wonnen en zich daarmee bij de laatste gelegenheid ge plaatst voor een van de drie Europese toernooien. Club Brugge, de Belgische club met de grootste Nederlandse inbreng, verloor met 3-1 en mag in het nieuwe seizoen alleen binnen de Belgische grenzen actief zijn. Utrechter Willy Carbo heeft Club Brugge ook niet aan de overwinning in de bekerfi nale kunnen helpen. Beve ren was van de eerste tot de laatste minuut de betere ploeg. Voor rust zorgde Theunis met een kopbal voor 1-0 voor Beveren. Mar tens kopte na rust 2-0 in. Brugge stribbelde nog even tegen door een treffer van Dardenne. Namens het bete re Beveren trof Albert de lat alvorens Schönberger voor 3-1 zorgde. Frankrijk Paris St. Germain is voor de tweede achtereenvolgende keer winnaar geworden van de Franse voetbalbeker. In de finale in Parijs werd landskampioen Nantes met 3-2 verslagen. Paris St. Ger main (zonder Kist) nam de Rinus Michels na de bekerwinst van FC Köln in een pose, die hij zelden aanneemt, die van een triomfator. WASSENAAR Wouter Raaphorst had het gistd dag in de Trial Stakes erg moeilijk op Duindigt. voriet voor de derby van 10 juli kkn met veel moi de eindstrijd Carmona naande tweede plaats verv Na de start nam Wouter Raaphorst met Davies ding voor Ruediger en Carmona. Als eerst kwam ter Raaphorst de laatste rechte lijn in en in del strijd moest hij alles op alles zetten om Carmonï te blijven. Achter Carmona kwam Power Raaphof de derde plaats voor Last Bridge. Jan Luiten,"de jockey op Carmona: „Over de korte afsta het moeilijk om Wouter Raaphorst te kloppen. Maar derby-afstand weet ik het nog niet", aldus Luiten. trainsters Margot van Dijk en Jan Pubben was de Triall een goede gelegenheid. Margot van Dijk kwam in aanrl voor de eerste en derde prijs en de Limburger Jan I mocht het tweede en vierde geld mee naar huis nemen.ly^ tuurlijk was onder de winnaars weer te vinden de dolgel1 zwager, eerste eigenaar van Wouter Raaphorst, de heel Woltman: „Het was dit keer moeilijk voor Wouter maar <1 die hengst toch vechtte in zo'n eindstrijd, een prachtpaa| ïpl; Supertrio In Supertrio 25 van komende zondag op de Wassenaar! baan Duindigt komen 16 paarden aan de start. Voor het el seizoen is het een ren. Tot en met donderdag is het moga wedformulieren in te leveren aan de postkantoren tot zaterdag op de wedstrijdbanen. Onze favorieten zijn Payment, Lin Chung en Happy Warrior. En onze outsidj lington Girl, Orange Sorbet en Fabero. leiding door een treffer van Zaramba. Nantes kwam voor de rust terug via Baronchelli en Toure. Het werd na de pauze 2-2 door Susic. Het winnende doelpunt werd ge maakt door Toko. Argentinië Estudiantes de la Plata pro longeerde zijn titel van Ar gentinië. In de tweede wed strijd tegen Independiente bleef Estudiantes met 2-0 aan de goede kant van de score na vorige week met 2- 1 verloren te hebben. De doelpunten werden gemaakt door Giusti en Trossero. Tijdens het duel in Buenos Aires is het tot ernstige on geregeldheden gekomen. Daarbij werd een toescho- wer gedood en raakten er zeventig, waarvan een ge deelte ernstig, gewond. Vol gens ooggetuigen trad de po litie op met traangasbom- men. Een van de voetbalfans werd door een dergelijke bom getroffen en bezweek even later aan zijn verwon dingen. Hongarije Raba Eto Györ is Hongaars kampioen geworden. De zege van 6-1 op Ujpest Dosza was hiërvoor voldoende. Bo vendien kwam concurrent Ferencvaros niet verder dan 1-1 bij Csepel. Zwitserland Grasshoppers Zürich is op de laatste competitiedag Zwitsers kampioen gewor den. De ploeg van Hennes Weisweiler won met 6-1 van het reeds gedegradeerde Winterthur. Grasshoppers speelt morgen de replay van de bekerfinale tegen Servet- Turkije Fehnerbahce heeft voor de negende keer het Turkse kampioenschap behaald. Door een overwinning van 2-1 bij Bursaspor heeft Feh nerbahce, met nog een wed strijd te spelen, een voor sprong van drie punten op titelverdediger Trabzonspor. Griekenland Olympiakos Piraeus is twee speeldagen voor het einde van de competitie kampioen van Griekenland geworden. Olympiakos zegevierde zon dag met 2-0 over PAOK Sa- loniki. Naaste concurrent Larissa verloor met 2-1 bij Panathinaikos en kwam daardoor op niet meer te overbruggen achterstand van vijf punten. Wouter Raaphorst (binnenkant) gaat de Trial Stakk-yy Duindigt winnen vóór Carmona, Power Raaphor Last Bridge. BLARICUM Rob Ehrens heeft gisteren in Blaricum het Ne derlands kampioenschap voor springruiters veroverd. De Lim burger, rijdend op Suprice, nam zaterdag de leiding na een der de plaats in het openingsnummer van vrijdag. Zondag verdedig de de combinatie de eerste plaats met succes in het uit twee manches bestaande slotnummer. Dat werd gewonnen door Willy van der Ham op Feinschnitt. Deze combinatie bleef als enige in beide manches, met in totaal 25 sprongen, foutloos. Anchela Rohof heeft in Holten de internationale military ge wonnen. Het laatste onderdeel, het springen, werd halverwege afgebroken, omdat een hindernis niet reglementair was opge steld. Met Henk Krüger en Simon de Jonge verzekerde zij zich van een startbewijs voor het EK, dat van 18 tot en met 22 augus tus plaats heeft in het Zwitserse Frauenfeld. Nelson Pessoa zorgde op de tweede dag van het internationale concours hippique (CSIO) in Parijs voor een zeer opvallende verrichting. De 38-jarige Braziliaan sprong met zijn merrie Miss in de puissance over de muur van 2 meter en 33 centimeter. Pes soa is de eerste ruiter, die een dergelijke hoogte bij een normaal parkoers heeft overbrugd. Het „wereldrecord hoogspringen" staat sinds 1949 op naam van de Chileen Morales en zijn paard Huaso met 2,33 meter. Vlinderslagrecord Verstappen BREDA Annemarie Ver- meter vlinderslag verbeterd stappen (BZV/Solar) heeft gis- en gebracht op 1.01,3 minuut, teren tijdens de Brabantse kringkampioenschappen in Het oude record stond sinds een 50-meterbad te Breda het augustus 1979 met 1.02,03 op Nederlands record op de 100 naam van Enith Brigitha. Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de lotto's van Nederland, West-Duitsland en Belgié en van het Nederlandse su pertrio zijn: bijna ƒ3.000.000.-. Prijzen: ƒ1.533.191.-. Supertrio: 6-5-14. Omzet 1. 128.391,-. Uitkering: f. 1328,10. Cijterspel: 026499 Westduitse lotto: 8-26-36-38-40-46. Reservegetal 18 Spiel 77: 3975905 Belgische lotto: 15-24-25-26-30-36. Bijkomend: 19. PHEN 9-jari RIO DE JANEIRO Het Zuidamerikaanse beroeps voetbal, door het behalen van zes wereldtitels nog vaak als het beste be schouwd, wordt bedreigd door een financiële ineen storting. In een continent met hoge buitenlandse schulden, enorme geld ontwaarding en werkloos heid laten de oorzaken zich raden. Een oplossing voor de crisis is in elk ge val niet in zicht. De geld nood heeft inmiddels ook de kwaliteit van het voet bal aangetast. Als direct gevolg van de ellen de is Latijns-Amerika een ex porteur geworden van talent. De vergoedingssommen moe ten de lege kassen vullen en de financiële ondergang af wenden. Een onderzoek in landen als Chili, Peru, Para guay en zelfs Brazilië, Argenti nië en Uruguay leerde, dat veel clubs hun verplichtingen tegenover honderden beroeps- voetballers niet meer konden nakomen. Om in het onder houd te voorzien moesten ver scheidene spelers een bijbaan tje nemen als verkoper, taxi chauffeur of pompbediende. Zelfs legendarische verenigin gen als Botafogo in Rio de Ja neiro en Boca Juniors in Bue nos Aires leven met schulden van miljoenen guldens. Bedra gen, die door de geringe koop kracht in Zuid-Amerika nog zwaarder wegen dan in Euro pa. De enige uitzondering in deze sombere situatie is Co lumbia. Daar vloeien nog-grote bedragen naar de clubs toe uit onduidelijke bronnen. De Co- lumbianen noemen de geld schieters ironisch de „vooruit strevende klasse". Geruchten, dat de sponsors hun kapitalen verdienen met de cocainehan- del, willen echter maar niet verstommen. Problematisch Het meest problematisch lijkt de situatie in Uruguay, dat door het winnen van twee we reldkampioenschappen eens een grote voetbalnatie was. Verscheidene clubs uit de eer ste en tweede divisie moesten hun werknemers maanden lang op het geld laten wach ten. Meer dan 120 voetballers mochten vrijelijk naar een an dere vereniging uitzien. Voor velen betekende het evenwel het einde van de loopbaan. De mogelijkheden om een nieuwe club te vinden, zijn namelijk uiterst beperkt. Slechts de toonaangevende clubs in Uruguay, Penarol, Nacional en Defensor zijn hun spelers geen geld schuldig. Slechts één club heeft het af gelopen seizoen een positief resultaat geboekt van een ton. Zes van de dertien clubs op het hoogste niveau hebben een schuld van anderhalf miljoen gulden. Dat lijkt op het eerste gezicht weinig, maar er staan ook geen inkomsten tegen over. Het publiek blijft weg en maar al te vaak blijven zelfs bij topontmoetingen de tribu nes akelig lege plekken verto nen. Veel verenigingen hou den het hoofd slechts boven water door, in de hoop op be tere tijden, geld te lenen bij een bank. In Brazilië lijkt er niets aan de hand als de balans wordt opge maakt van de afgelopen com B( rug. roei luk 1720 hid r Zico buitte belangstelling in Italië uit om een stevige slag te slaan. Kort na zijn inlijving bij Udinense sloot Italië de voetbalgrenzen. petitie. De toeschouwersaan tallen en de recettes ogen erg positief. Het dagblad „Jornal do Brasil" rekende echter uit, dat de clubs uit de hoogste di visie gemiddeld allemaal tus sen de twee en drie miljoen gulden in het krijt staan. Wat wil zeggen, dat de economi sche crisis met een inflatie van honderd procent bepaald niet geruisloos aan de voetbalver enigingen voorbij is gegaan. Naar afgrond De vedetten helpen zelf overi gens ook braaf mee de clubs naar de financiële afgrond te schuiven. Het nieuwste voor beeld is de middenvelder van Flamenco, Arthur Antunes Coimbra, beter bekend als Zico. Hij legde onlangs zijn buitensporige eisen bij het clubbestuur op tafel. Zico maakte duidelijk dat hij, naast een maandsalaris van bijna 30.000 gulden, aan een tweeja rige verbintenis vier miljoen gulden over wilde houden. Zijn geldhonger was daarbij ongetwijfeld geinspireerd door de belangstelling voor hem vanuit Italië, waar Udinense een bod had uitgebracht van ruim elf miljoen gulden voor een tweejarig contract. Een aanbieding die inmiddels heeft geresulteerd in een ve nis. In Argentinië is de siti evenmin rooskleurig, aanstaande clubs als B niors, River Plate, Ra< Huracan gaan gebukt enorme schulden. Nauv )0jjtje ge bedragen willen i noemep. Boca Juniors evenwel noodgedwongiQ sterspeler Diego voor een slordige veertii joen gulden aan FC Bal n ^r; verkopen. River Plat beerde de tekorten te v deren door de interna tJ Ramon Diaz en Daniel rella in Italië van de doen. Alom bekend De handel in voetballe de Latijnsamerikaanse een alom bekend mid overleven. In Paragua den bijvoorbeeld jaarlij sen de twintig en dert Iers naar het buitenlan kocht. Maar het wordt moeilijker om ze in Zui< rika onder dak te bren Mexico, dat het wereld oenschap van 1986 heef wezen kreeg, hebben d het contracteren van landers al drastisch 1 In Columbia, waar de tijnse toptrainer Cesai Menotti voordat hij nai celona vertrok 56.000 in de maand kon ven mogen tegenwoordig no drie spelers met een nationaliteit in een elfti den opgesteld. De fii malaise in het Zuidamei voetbal heeft echter goede kant: overal schiji meer dan ooit doordroi1" zijn van het belang v goede begeleiding van gen jeugd. 0

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16