Els Vader voldoet aan limiet onnors ongenaakbaar op gras Van Duimen sterkste in duel van privé-rijders Davis Cupteam verslaat Egypte _L*? Triomf Arnoux ondanks stroomstoring Nederlaag damploeg hinees iringt ver 37 m. 1 im ABN MAANDAG 13 JUNI1983 ijianhua zorgde in Peking voor wereld ss door een wereldrecord hoogspringen rbeteren. JERAWAN De Nederlandse damploeg heeft de interland tegen de Sovjet-Unie met 42-38 verlo ren. Na drie confrontaties was de stand nog 30-30. In de vierde wedstrijd leed Nederland een neder laag met 12-8. Het betekende het tiende verlies voor de Nederlanders in een reeks van twaalf ont moetingen met de Russen. John van de Borst was de enige, die tot een positieve score kwam. Tegen Verkhovitsj behoefde hij slechts twee punten af te staan in vier partijen. In het Nederlandse team ontbraken Sijbrands, Van der Wal en Bronstring. De oud-wereldkampioenen Wiersma en Gantwarg verzamelden tegen respectievelijk Mogiljanski en Bies beiden vier punten uit vier partijen. Olympische route basketbalheren NICOSIA De Nederlandse herenbasketbal- ploeg is voor het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen in poule D ingedeeld met Israël, Groot-Brittanië en Bulgarije. Het eve nement zal in Frankrijk worden gehouden van 15 tot 26 mei 1984. Tijdens het congres van de internationale basketbalbond (FIBA) op Cyprus werden de voorronden aan de Franse steden Orléans, Le Mans, Grenoble en Saint- -Quentin toegewezen. De nummers één en twee uit elke poule plaatsen zich voor de fina- legroep, waarvoor alle wedstrijden zullen worden afgewerkt in Parijs. De eerste drie van deze eindronde verzekeren zich van deel neming aan de Olympische Spelen van Los Angeles. Zevende dode in motorsport RIJEKA De Zwitserse motorcoureur Rolf Rütimann is bij de wegraces om de Grote Prijs van Joegoslavië zwaar gewond geraakt en later overleden. De onervaren rijder raakte in de slotfase van de 125cc-wedstrijd tegen de vangrail. Vol gens ooggetuigen kwam de 26-jarige Rüti mann klem te zitten tussen de rail en de grond. De Zwitser moest uitgegraven wor den. Hij werd met zware verwondingen aan het hoofd en verschillende fracturen naar het ziekenhuis van Rijeka vervoerd. Gisteravond overleed Rolf Ruetimann aan zijn verwondingen. Rütimann is na Ishi- kawa, Frutschi, Paci, Hagenmaier, Bürkle en Blaauboer de zevende dode van dit motorsportseizoen. HAAG De Chine- itleet Zhu Jianhua zaterdag het wereld- el hoogspringen ver- d. De 20-jarige stu- lichamelijke opvoe- uit Sjanghai over- jde in Peking de te van 2,37 meter, oude record stond op van de Oostduitser Wessig. Hij sprong e Olympische Spelen ,1980 in Moskou 2,36 'T hoog. 'at slungelachtig (68 kilo h lengte van 1 meter 92) Ie atleet probeerde ook frrière van 2 meter 40 te ngen. Het lukte hem koals hij vorig jaar negen tevergeefs had gepro- lover 2 meter 37 te sprin- Sinds twee jaar behoort jua tot de wereldtop. In |bracht hij in Tokio het [se record op 2,30 meter, jon vorig jaar bij de Azia- Spelen in New Delhi 1,33 meter het onderdeel Iringen. Het betekende [de beste seizoenprestatie J382 ook een Aziatisch re- jskou verbeterde de Rus- inna Ambrosene het we- icord op de 400 meter (n. Ambrosene legde het rdeel af in 54,02 seconden, oude record was sinds in handen van de Oost- Karin Regel-Rossley e tijd van 54,28. De ver- ng van Anna Ambrosene jeeds het elfde wereldre- 1 dit atletiekseizoen. tian Coe, de drievoudig «recordhouder op de 800 1500 meter en de mijl, gisteren in Loughbo- I voor een sterk optreden, liep de 800 meter in I, waarmee hij op de zes bats van de seizoen-we- Inglijst prijkt. De snelste Ht jaar tot nu toe de Ke- James Maina (1.44,83). 'ereldrecord van Coe p 1.41,73. De Britse at- p 26 juni bij een inter- atletiekontmoeting voor het eerst weer groot evenement aan- WILLEBROEK Een week na het geweldige pak slaag, dat de Neder landse atletiekdames in Bielefeld van West-Duits- land en Polen kregen, bleek de nationale ploeg ook te kunnen winnen. In Willebroek werden Schot land en België zaterdag verslagen: 118-99-95. Twee Nederlandse loop sters zullen met totaal verschillende gevoelens aan deze wedstrijd terug denken. Sprintster Els Va der verzekerde zich van een plaats in de afvaardi ging naar de wereldkam pioenschappen in Helsin ki. Marian Olijslager zag haar reis naar de Finse hoofdstad en een Neder lands record op de 100 meter horden de mist in gaan door het falen van de elektronische tijdwaar neming. „Er is toch wel een druk van mij afgevallen", ver telde Els Vader nadat zij de 100 meter had gewonnen in een tijd van 11,32 seconden. Met een rugwind van 1,9 me ter per seconde bleef de Zeeuwse ruim binnen de li miet voor Helsinki, die de .KNAU op 11,40 seconden heeft gesteld. Drie dagen tevo ren bij internationale wedstrij den te Florence was Vader met respectievelijk 11,41 en 11,44 seconden tweemaal net boven de limiet gebleven. „Ik ben blij dat ik toch al zo vroeg in het seizoen de limiet heb gehaald. Ik ben nu zeker van uitzending en kan mij gewoon rustig verder voorbereiden. Tenslotte ben ik door blessures eerder dit seizoen toch wat achterop geraakt met de trai ning". Haar streekgenote Marian Olijslager, die de laatste we ken op de 100 meter horder steeds betere prestaties lever de, trok die opgaande lijn in Willebroek duidelijk door. De Zeeuwse liep na een voortre:- felijke start een foutloze rac?, die zij met ruime voorsprong won. De tijd werd echter niet elektronisch gemeten, omdat de apparatuur was uitgevallen. Ze miste hierdoor het Neder lands record en de eis voor af vaardiging naar de WK. Aan Marjan Olijslagers had pech met het uitvallen van de elektronische apparatuur. beide voorwaarden zou de Zeeuwse hebben voldaan. Met haar 13,0 seconden van Wille broek zou Olijslager elektro nisch op 13,21 seconden zijn uitgekomen. Nederland won in Willebroek acht van de vijftien nummers, waarvan twee. de 400 meter horden en het kogelstoten, dubbel. Een internationaal goede prestatie kwam op naam van de Belgische Chris Soete- wey, die bij het hoogspringen 1,90 meter haalde. De Nederlandse herenploeg verloor de interland tegen Bel gië met 253 tegen 173 punten. Eric de Bruin (Sparta) stootte opnieuw verder met de kogel en kwam uit op een Neder lands record met 18,37 meter. Het was de derde keer dat hij dit seizoen het record brak of evenaarde. Een te sterke rugwind verhin derde bij het verspringen een nieuw jeugdrecord voor Emil Mellaard. In zijn laatste poging kwam de atleet uit Spijkenisse tot 7,67 meter, dat een verbete ring van het inmiddels twintig jaar oude jeugdrecord van Leo de Winter (7,56 meter) zou hebben betekend, wanneer de windkracht beneden de twee meter per seconde was geble ven. Tineke Hidding (Daventria) heeft bij meerkampwedstrij den in Amsterdam haar eigen nationale record verbeterd tot 6061 punten. Ook bij de meis jes werd het nationale record verbeterd. Marion Wijnsma (Lionitas Leeuwarden) behaal de een totaal van 5660 punten. De halve marathon van Tege- len werd zaterdag gewonnen door Lou Simons (De Keien, Uden) in 1 uur, 8 minuten en 22 seconden. Hier was echter de prestatie van Carla Beurs- kens (Festina) opvallender. De Limburgse eindigde in het to taalklassement (dames en he ren) als zevende in 1.14,53. Een 25 kilometer lange stra- tenloop in Lisse werd gewon nen door de Belg Hugo van Duysse in 1.18,24. Bij de dames zegevierde Karin van de Berg (De Bataven, Leiden) in 1.33,57. Gerard Mentink (Da ventria) won een 15 kilometer loop in Rijssen in 47 minuten en 41 seconden. CAIRO Nadat de be slissing was gevallen, heeft Egypte alsnog laten zien, dat het beschikt over tennissers, die best een bal kunnen slaan. Onder druk gaat het bij hen niet zo goed, maar als er niets meer op het spel staat, doen ze leuke dingen", al dus Davis-Cupaanvoerder Fred Hemmes. Het stadium van spek en bo nen was zaterdagmidag al be reikt, toen Michiel Schapers en Huub van Boeckel hun vrijdag in de enkelspelen ge nomen 2-0 voorsprong in het dubbel tot de beslissende 3-0 uitbreidden: 6-4. 6-2, 6-2. Daarmee was de partij in feite voorbij. Het Nederlands team kon gaan denken aan de ko mende uitwedstrijd voor de halve finales van de Europese Zone A op 8, 9 en 10 juli aan staande tegen Zwitserland. Egypte concentreerde zich op beperking van het gezichts verlies. Wat dat inhield be merkte Michiel Schapers op de laatste dag. De Egyptische nummer één Achmed el Me- helmy bestookte hem met zo veel vaart, diepte en variatie, dat de Nederlandse nummer één zich aan de achterlijn niet kon handhaven. Non-playing captain Fred Hemmes gebaar de hem naar voren. Maar die wisseling van taktiek had niet de beoogde uitwerking. Scha pers verloor met 4-6, 1-6. Het scheelde weinig of ook Huub van Boeckel had een dergelij ke behandeling ondergaan. Maar bij een achterstand van 2-6, 0-4 werkte het alles-of- -niets offensief van de Neder landse kampioen wel. Van Boeckel beet van zich af en won de partij met 2-6, 6-4, 6-2, waarmee het eindcijfer van 1-4 werd bereikt. Michiel Schapers op weg naar een nederlaag. McEnroe kijkt sip toe hoe Jimmy Connors er met de grote Queens' bokaal van- gaat. LONDEN De ineenge doken houding, waarmee John McEnroe zich giste ren bewegingloos schikte in zijn nederlaag in de fi nale van Queens tegen Jimmy Connors (6-3, 6-3), zei meer dan woorden. Ook hij erkent dat titel houder Jimmy Connors op zijn dertigste opnieuw favoriet is voor Wimble don, dat over een week begint. Ivan Lendl zal het op gras opnieuw niet ma ken. De Tsjechoslowaak, die zich op verdienstelijke wijze bij de laatste vier had geplaatst, kreeg zater dag van Connors de tien de (en snelle) nederlaag in twaalf onderlinge con frontaties toegediend: 6-0, 6-3. In de finale tegen McEnroe ging het nauwelijks anders. Connors gokte bij de return zo vaak goed, dat hij McEnroe's service in de eerste set twee maal achtereen brak. Hij gaf er één terug en won de set in 35 minuten. In de tweede ging het zo mogelijk nog eenvoudi ger. McEnroe forceerde zich op een lage volley en kreeg zo veel last van een oude schou derblessure, dat hij de pas- seerslagen van Connors nau welijks nog pareerde. Het was zijn derde nederlaag in de laatste vier ontmoetingen met inbegrip van de finales van Queens en Wimbledon van vo rig jaar. De enige maal dat McEnroe won, was eind verle den jaar in San Fransisco. In totaal staat het nu 12-9 in het voordeel van Connors. „Hij is *v- de favoriet. Zijn spel straalt overtuiging uit", erkende McEnroe. Connors zelf was het met hem eens: „Ik raak de bal erg goed en serveer waar schijnlijk beter dan ooit, omdat ik mijn tweede opslag meer varieer". Billy Jean King blijft Queen van Birmingham. De 39-jarige Amerikaanse, die nog altijd tiende staat op de wereldrang lijst, prolongeerde gisteren overtuigend haar titel bij het voorbereidingstoernooi van Wimbledon. In de finale had zij slechts 58 minuten nodig om de achttien jaar jongere Alycia Moulton met 6-0, 7-5 te rug te wijzen. In negen servi ce-beurten verloor King slechts 13 punten. Okker tweede Jaime Fillol heeft gisteren in Molenhoek het voor de tweede maal gehouden 35-Plus tennis toernooi gewonnen. In een ruim anderhalf uur durende finale won de 37-jarige Chi leen van zijn twee jaar oudere Nederlandse tegenstander Tom Okker met 6-2, 4-6, 6-3, waarmee hij zijn titel prolon geerde. In de halve eindstrijd hadden Fillol en Okker res pectievelijk Ken Rosewall (Aus) en Marty Riessen (Vst) geklopt. Fillol was niet alleen de jongste van de acht deelne mers, hij is blijkens de wereld ranglijst van de ATP ook de sterkste (44e). In de finale van het herendubbelspel won Ok ker met zijn vroegere Ameri kaanse partner Marty Riessen met 2-6, 7-5, 7-6 (8-6) van de geroutineerde Australische oud-Wimbledonkampioenen Ken Rosewall en Rod Laver. -r Het fatale moment voor Peter McNamara in Ahoy'. Peter McNamara stopt met tennis NEW YORK Het laatstgehouden tennistoernooi van Rotter dam heeft voor Peter McNamara kwalijke uitvloeiselen opgele verd. De 28-jarige Australiër besloot dit weekeinde zijn loopbaan te beëindigen wegens zijn in Ahoy' opgelopen knieblessure. McNamara was in maart met zwaar verrekte enkelbanden het ernstigste slachtoffer van de blessuregolf, die de te stroeve on dergrond van de Rotterdamse indoor-baan opwekte. McNamara won in zijn carrière twee keer de dubbelspeltitel van Wimble don. RIJEKA Dertien dagen voor de TT van Assen bleek van de 'absolute toprijders van de wegracewereld slechts Freddie Spencer in zijn gewone doen. De 21-ja- rige Amerikaan won op het circuit van Rijeka de Grote Prijs van Joegoslavië in de 500cc-klasse. Spencer nam door die zege in de stand van de wereldtitelstrijd een ruimere voorsprong (dertien punten) op zijn landge noot Kenny Roberts. De drievoudig wereldkampioen kende in Rijeka de pech van een mislukte start. Roberts vertrok als laatste op een baanlengte van Spencer en eindigde na een fraaie jacht nog als vierde achter drie landgenoten (Spencer, Mamola en Lawson). In de door de dood van de Zwitser Rolf Rütimann overschaduw de motorraces vielen erg veel geroutineerde rijders van hun ma chines. Kneubühler, Nieto en Bianchi gingen in de 125cc-race op kop liggend onderuit. De Zwitserse veteraan Kneubühler raapte het snelst zijn machientje op en won alsnog de race. Nieto, de man met de beste uitzichten op de wereldtitel, eindigde juist bui ten de punten (elfde). De Italiaan Eugenio Lazzarini, die de we reldtitelstrijd in de 50cc-klasse leidde, verloor in de training al de controle over zijn motorfiets. Zijn concurrent Stefan Dörflin- ger, de regerend wereldkampioen, kreeg daardoor weer betere uitzichten op de laatste wereldtitel, die in deze lichtste klasse te veroveren valt. Hans Spaan schoof door het uitvallen van Tor- mo op naar de tweede plaats, de beste verrichting uit de motor sportcarrière van de Castricummer. Op Rijeka was naast Spaan een opvallende rol weggelegd voor George Looijesteijn, die ais vijfde de finish passeerde en in de rangschikking van de we reldtitel, achter Dörflinger en Lazzarini, als derde geklasseerd staat. Spaan heeft de vierde plaats in handen. In de 500cc-klasse, waar het gezicht van de top anno 1983 volle dig wordt bepaald door Amerikanen, streden de Nederlanders Van Duimen en Middelburg het gevecht met de Italiaan Pelle- tier en de Zwitser Pellandini om de positie van de 's werelds beste privé-rijder. Van Duimen, vorige week winnaar in Raalte, toonde in Rijeka zijn goede vorm aan door dat duel te winnen. De Ammerzoder werd zevende. Jack Middelburg, die fysiek (knieblessure) en mentaal (financiïe zorgen) aangeslagen naar Rijeka was vertrokken, eindigde als elfde. Van der Ven De strijd om het wereldkampioenschap moto-cross in de 250-cc klasse is ook in de Grote Prijs van West-Duitsland te Beuern (bij Siegen) beheerst door de Belg Georges Jobe. Met een eerste en een vierde plaats behield hij zijn onaantastbare positie aan de kop van het klassement, al moest hij vier punten toegeven aan Danny Laporte. De kampioen van 1982 werd een keer eerste en een maal tweede. Kees van der Ven (KTM) speelde in beide manches geen rol van betekenis, hij werd negentiende en 21e. Zevende De Zwitserse wereldkampioen Jacques Cornu won met zijn Franse teamgenoot Gerard Coudray op een Kawasaki de „Acnt uren van de Nürburgring". Cornu kwam hierdoor aan kop in de strijd om het wereldkampioenschap 1983. De Nederlandse équi pe Henk van der Mark/Dirk Brand eindigde in de door 40.000 toeschouwers bijgewoonde endurance-race als zevende. MONTREAL Geen Grand Prix zonder erger nis. Bij de achtste van vijf tien races voor het we reldkampioenschap werd het formule 1-circus in Montreal een uur lang stilgehouden door het uit vallen van de elektriciteit in de Canadese stad. Om dat door de stroomstoring de rechtstreekse tv-uit- zending naar 35 landen in het geding kwam, werd de start uitgesteld tot het euvel verholpen was. Winnaar werd uiteindelijk de Fransman René Arnoux in een Ferrari-Turbo voor de Amerikaan Eddie Cheever in een Renault-Turbo en zijn land- en stalgenoot Patrick Tambay. Wereldkampioen Keke Rosberg was weer de aanvoerder van de wagens met een conventionele motor. De Fin bezette de vierde plaats in zijn Williams-Ford. De Fransman Alain Prost bleef met 29 punten leider in het klassement om het wereld kampioenschap. Met de bezetting van het ere podium in Montreal bleek hal verwege de strijd om de we reldtitel dat op snelle circuit de „gewoon" aangedreven bo lides kansloos zijn tegen de turbo's. Op het 4,4 kilometer lange circuit op het eiland No tre Dames waren slechts drie bochten en vijf lange rechte stukken aangebracht. De tur bo's verloren dit seizoen alleen op de bochtige stratenparkoer- sen van Long Beach in Cali- fornië (Watson in McLaren), Monte Carlo (Rosberg in Willi ams) en Detroit (Alboreto in Tyrrell). René Arnoux, reeds de snelste in de training, nam bij de start de leiding. Achter hem ont brandde een felle strijd om de ereplaatsen. Arnoux werd nooit bedreigd. Hij stond de leidende positie alleen af voor een tankstop in de 34e ronde. Het bijtanken kostte hem zes tien tellen. Tien ronden later reed hij weer onbedreigd aan de leiding, nadat ook de con currentie in de pits nieuwe brandstof was gaan halen. In Montreal werd oud-wereld- kampioen Nelson Piquet (Brabham) de grote pechvogel. De winnaar van vorig jaar moest in de 15e ronde uitval len met een kapot gaspedaal. Hierdoor miste hij de kans Prost voorbij te gaan in het klassement voor het wereld kampioenschap. Ook zijn stal genoot Ricardo Patrese kreeg, rijdend in tweede positie, pro blemen met de aandrijving. Niki Lauda, de tweevoudige oud-wereldkampioen, raakte in een spin en kwam naast de baan terecht. De Zwitser Mare Surer en de Fransman Jean- -Pierre Jarrier botsten in de eerste ronde tegen elkaar. Ook de Westduitser Manfred Win- kelhock ging onvrijwillig van het parkoers. De volgende Grand Prix is op 16 juli in het Engelse Silverstone. Mike Thackwell won gisteren op het circuit van Jarama de zevende race van de Europese titelstrijd formule 2. De Nieuwzeelander bezet in de tussenstand de tweede plaats achter de Italiaan Beppe Gab- •biani. Deze won de eerste vier races van dit jaar, maar bleef in Spanje voor de tweede ach tereenvolgende keer zonder punten. De Brit Martin Brundell won op het circuit van Silverstone een race voor de Europese ti telstrijd formule 3. De Neder lander John Bosch raakte di rect na de start door een spin van de Brit Weaver naast de baan en eindigde tenslotte als twintigste. In de tussenstand bezet de Italiaan Emanuelle Pirro de eerste plaats.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13