nrecht doet Oranje pijn Betaald voetbal dreigt miljoenen te verspelen IF Didier baas in eigen land laat werd Bernard Hinault: kaakoperatie na knieblessure Petje af PORTTRIBUME MAANDAG 13 JUNI 1 ERSUM De televisie zal ond een sa-' atting uitzen- van de voetbal- trijd Argentinië- erland, die gis- jeid in de kwart- jkkcfj van het toer- het wereld top lioenschap voor ren te Mexico. Mand 2 18.00 ^uOtóS is uur). Schaatsdames staken verzet Er komt geen alternatieve ploeg van schaatsenrijdsters. De vijf rebellerende leden van de vrouwenkernploeg heb ben hun verzet gestaakt en zich neer gelegd bij het noodgedwongen vertrek van hun trainer, Henk Louwmans. Op Papendal sprak bondscoach Tjeerd Kloosterboer met (v.l.n.r.) Ria Visser, Ina Steenbruggen, Yvonne van Gennip, Thea Limbach, Marieke Stam, Alie Boorsma en Ineke Kooiman. NOS-JOURNAAL GEWEIGERD IN HARDERWIJK HARDERWIJK Het NOS-journaal kon zaterdagavond geen beelden brengen van de voetbalwedstrijd IJsselmeervogels- Noordwijk om het Nederlands kampioen schap/zaterdagamateurs. De tv-ploeg van de NOS werd de toegang tot het veld van VVOG in Harderwijk geweigerd door de algemeen voorzitter van VVOG, Cor de Haan. Deze had eerder een contract geslo ten met AVRO's Sportpanorama. Het be roep van de NOS op de vrije nieuwsga ring werd door De Haan niet gehono reerd. Ook toen de NOS-mensen kaartjes voor de wedstrijd kochten, hield de voor zitter van VVOG de cameramannen van het veld. Suppoost richt bloedbad aan onder supporters CATANIA Een suppoost in het stadion van Catania op Sicilië heeft gisteren voor het be gin van de wedstrijd Catania-Perugia voor de Italiaanse tweede divisie met een jachtgeweer het vuur geopend op het publiek. Een toe schouwer werd gedood, vijfentwintig raakten gewond, van wie twee levensgevaarlijk. On der het publiek ontstond paniek, waardoor nog meer gewonden vielen. De dader werd gearresteerd. De 54-jarige man verklaarde, dat hij met schieten begon toen enkele voetbal fans zijn bij het stadion gebouwde huis met stenen bekogelden. Hij had toen onmiddellijk naar zijn automatische jachtgeweer gegrepen en-op de boosdoeners geschoten. es Kist )r Mulhouse HAAG Kees Kist [een contract voor drie etekend bij de Franse Hjf B-divisieclub Mulhouse. 11 Ld-speler van AZ '67, die I t Paris St. Germain op J jjspoor dreigde te raken, door beide clubs geruild le Algerijn Assad. Door jrwikkelingen rond de r besloot de technische van de Parijs club Kist ien weekeinde niet op de Franse bekerfi- tegen landskampioen i, die door Paris St. Ger- r rOllakfnet werd gewonnen, verftatienne heeft besloten Iderd, ijy Rep aan zijn contract nt u evjden. Voor Rep was van arne R kanten belangstelling, vend zjmeer van AZ '67. Rep "i, Krafou jus in dienst van de janciele problemen ver- 5 markffe Franse club blijven. ;e zatel Jedoperaüe ederef Mierlo iampie!RN Nederlandse rosser Henk van Mierlo ag V8fPfgelopen weekeinde tij- je training voor de grand IQ-29Qifmotocross 250 cc in r Holisl' (West-Duitsland) een eatlvltej Val gemaakt als gevolg voediiPn hij in een ziekenhuis is In klissen moest worden geo- ien, ijd. Tijdens een spoed-in- xpresswerd bij Van Mierlo een n: lessreggenomen. L Dirk van Oorschot, etappewinnaar in 1»a's Ronde, zegevierde in een wegwedstrijd tnateurs in het Belgische Albert Vosters werd 1 seconden achterstand Kon Snijders zevende. UTRECHT Het betaal de voetbal zal in het nieu we seizoen een kleinere uitkering krijgen van de externe geldgevers. Het verlies kan een bedrag van bijna drie miljoen be lopen. De subsidianten verklaarden zich zaterdag niet akkoord met de door het betaalde voetbal voor gestelde humanisering van het vergoedingensys teem. Staatssecretaris Van der Reij- den van het ministerie van WVC noemde de inhoud van die voorstellen te mager. Tot 1 januari 1984 heeft de sectie ge legenheid een verdere ver zachting binnen het transfer systeem door te voeren. Daar na kan een tweede periode uit het gezondmakingsproces, met financiële steun, beginnen. Het gaat dan om drieëneenhalf jaar, een verlies van een half jaar dus, dat niet zal kunnen worden ingelopen. Dat bete kent dat met het halve jaar tussen 1 juli en 1 januari een bedrag van één miljoen van WVC en vrijwel zeker 1,8 mil joen uit de uitkeringen van de Stichting Nationale Sporttota- lisator zal worden verspeeld. Zou het betaalde voetbal eer der tot de verlangde aanpas singen komen, dan kan de 3,5 jaar worden uitgebreid met de „gewonnen" maanden en met de daarbij behorende uitkering naar rato over die period?. In de bestuurskamer van FC Utrecht bleek zaterdag dat het nieuwe béstuur van de KNVB (Van der Louw, Hogewoning, Harmsen, Jansen) aan de ene kant en WVC (Van der Reij- den), SNS (Masman) en VNG (Pot) elkaar niet over het al bestaande breukvlak konden vinden. Staatssecretaris Van dér Reijden gaf het voetbal nog een half jaar de tijd zijn transfersysteem op een voor de Kamer aanvaardbare ma nier menselijker te maken. Hij zette echter als eerste be windsman zijn eisen kracht bij door de subsidiekraan dichter te draaien. Aanzet De voorstellen, waarmee het bestuur van de sectie betaald voetbal van de KNVB door zijn leden op pad was ge stuurd, werden beschouwd als niet meer dan een aanzet tot humanisering. Net als de werknemers van het betaalde voetbal, in het bestuur en in de bijeenkomst van zaterdag vertegenwoordigd door Karei Jansen, vonden de geldgevers dat er meer nodig was. De externe geldgevers zetten daarmee het betaald voetbal voor het blok. Van der Reijden houdt in elk geval de helft van zijn twee miljoen voor het nieuwe seizoen achter. Mas man en hij willen het „vrijblij vende" halve deel van de bij drage van de Stichting Natio nale Sportotalisator, 1,8 mil joen, ook uitstellen. Een stok achter de deur, noemde de staatssecretaris het. Volgens Harmsen heette het chantage. Hogewoning noemde het over leg met het mes op tafel en Van der Louw wilde zich in zetten om een oplossing te zoe ken, hoewel hij op weerstand van de betaald voetbalorgani saties rekende. Volgens Jan Masman, oud- -voorzitter van FC Twente, die namens de SNS sprak, is de uitkering van de totogelden aan het betaalde voetbal geen vaststaand feit. „Een herbezin ning over dé verdeelsleutel KNVB-vergadering zonder gewicht ZEIST Voorzitter Jo van Marie van de KNVB heeft de voor jaarszitting van de bondsvergadering in Zeist nog enig gewicht meegegeven. Buiten zijn openingstoespraak had de hele bijeen komst schriftelijk kunnen worden afgedaan. Voor een gehoor van voornamelijk amateurafgevaardigden on derstreepte Van Marle de stagnerende ontwikkelingen en de groeiende moeilijkheden. „Het is duidelijk dat er minder geld besteedbaar is, ook binnen de clubs, die een dalend ledenaantal kennen en een verminderende kantine-opbrengst. Daar staat te genover dat de gebruikstarieven stijgen, ook al omdat een grote re eigen-werkzaamheid verlangd wordt". Van Marle haalde Van der Louw aan, die als minister het inzet ten van werklozen in de sector van het welzijnswerk had gesug gereerd. „De sport zou moeten kunnen profiteren van de nood die het arbeidsoverschot is", stelde de voorzitter van de voetbal bond. Hij achtte het onjuist dat „maatschappelijke kosten" die gepaard gaan met wedstrijden, op de organisatoren daarvan worden verhaald. van de gelden voor de sport is niet uitgesloten". Harmsen echter vindt niet alleen de twee miljoen voor de program ma's uit de 5,6 miljoen van de SNS een verworven recht, maar het totale bedrag. Vol gens hem is het politiek on verkoopbaar een bond met een miljoen leden op deze manier te bevoogden. Meningsverschillen Op wezenlijke punten zijn er dus duidelijke meningsver schillen. De geldgevers wen sen de humanisering van het vergoedingensysteem in Ne derland af te dwingen en Van der Reijden is bereid interna tionaal aan de slag te gaan om het Nederlandse voetbal niet in een isolementspositie te plaatsen. Hogewoning echter meent, dat een vergaande hu manisering van het vergoedin gensysteem en gezondmaking van het betaalde voetbal niet samengaan. Daarmee gaf hij de stem van de meerderheid in de sectievergadering van 'het betaalde voetbal weer. Nietemin overwegen de sectie bestuurders, die zaterdag in Utrecht met de externe geld gevers praatten, vroeg in het nieuwe seizoen een bijzondere sectievergadering uit te schrij ven. Om te redden wat er te redden is van de miljoenen, die voor de komende jaren be schikbaar zijn. De Bruyne is wielersport beu OOSTROZEBEKE/DIEKIRCH Sponsor Aernoudt heeft zijn besluit geen inschrijfgeld voor de Tour de France te betalen aan zijn ploegleider, de voormalige televisieverslaggever Fred de Bruyne, meegedeeld. De meubelhandelaar uit Oostrozebeke, de zer dagen bezig met een complete uitverkoop, gaf De Bruyne het advies mee voor de Ronde van Frankrijk een gelegenheids- sponsor te zoeken. De ploegleider antwoordde dit onder geen be ding te doen. Tijdens de Ronde van Luxemburg, die gisteren in Diekirch afliep, verklaarde De Bruyne uitgekeken te zijn op de wielersport. „Ik ben het beu, ik doe geen moeite meer. Als zich iemand bij mij meldt, die het inschrijfgeld wil betalen, gaan we naar de Tour, anders blijven we maar thuis". De Bruyne ver klaarde ook nog zijn pogingen de complete ploeg voor het nieu we seizoen bij een nieuwe sponsor onder te brengen te hebben gestaakt. „Daar heb ik ook geen zin meer in, nu twee van mijn betere renners (Kuiper en Van der Poel) zich hebben aangeslo ten bij de nieuwe ploeg van Jan Raas". Ploeg Post voor Ronde van Zwitserland AMSTELVEEN Peter Post rijdt vanaf morgen met negen Nederlanders en een Belg in de Ronde van Zwitserland. Wijzigingen op het laatste mo ment voorbehouden starten Jan Raas, Henk Lubberding, Johan van der Velde, Peter Winnen, Gerard Veldscholten, Theo de Rooy, Leo van Vliet, Bert Oosterbosch, Johan Lam- merts en de Belg Ludo de Keulenaar. De Ronde van Zwitserland begint met een in dividuele tijdrit over negen ki lometer in Seuzach. Post ont kende gisteravond dat dit ook zijn formatie voor de Ronde van Frankrijk is. „Voor de. Tour heb ik pas vier renners definitief aangewezen: Lub berding, Van der Velde, Win nen en Raas. DIEKIRCH De Luxemburgse wielerprofessional Lu- cien Didier heeft voor de tweede keer in zijn loopbaan de open Ronde van Luxemburg gewonnen. De Portu gees Acacio da Silva, won gisteren de vierde en laatste etappe, een rit over 181 km van Echternach naar Die kirch. Didier behield de leiderstrui, die hij zaterdag had veroverd in de derde etappe. Deze etappe werd overigens gewonnen door de Tsjechoslowaak Ladislav Ferebauer. Jan Raas heeft de Nacht van Hengelo op zijn naam gebracht. Hij was de snelste van het groepje met o.a. Lammertink (2), Kuiper (3), en Velschoten (4), dat twintig kilometer voor het einde de beslissing forceerde. Johan Lammerts heeft zaterdag zijn eerste overwinning bij de beroepsrenners behaald. De renner uit de ploeg-Post won de profronde van Oud-Gastel. De Roosendaler toonde zich op het snelle parkoers al meteen bij de actiefste renners. Tweede werd Leo van Vliet en derde de Australiër Phil Anderson. De Belg Ludo Peeters van de ploeg van Peter Post is winnaar geworden van de profronde van Voerendaal. Rooks werd twee de, Koppert derde en Peeters' ploeggenoot Winnen vierde. De Kersenronde, een B-klassieker voor amateurs, werd zaterdag gewonnen door John Ackermans uit Vlijmen. Hij won na 170 kilometer in Mierlo de sprint van een kopgroepje van vier. waarvan Hans Hoppenbrouwers uit Boxtel tweede en Cor van Dijk uit Boekei derde werd. De Limburgse amateurwielrenner Wim Jennen is als vierde ge ëindigd in de eerste etappe van de Ronde van Baden. De zware etappe van Mannheim naar Buchen werd gewonnen door de Zwitser Stefan Maurer, die bijna een minuut voorsprong had op het tweetal Kluge/Wyder. Jennen finishte in Zuidwest-Duits- land met 2 minuut en 47 seconden achterstand. Johnny Bogers werd vijfde op 3'A minuut. PARIJS Viervoudig Tour de France-winnaar Bernard Hinault, die zater dagmorgen afstapte in de derde etappe van de Ronde van Luxemburg, lag dezelf de middag om vier uur reeds op de operatietafel van een ziekenhuis in Pa rijs. Eén van zijn verstands kiezen, waaronder zich een gezwel bevond, werd opera tief verwijderd. Volgens de chirurgen bestond er ver band tussen de cyste in zijn kaak en de blessure aan zijn rechterknie, die hem al meer dan een maand hin dert en hem in Luxemburg tot opgave dwong. Vandaag beslist Hinault of hij als voorbereiding op de Ronde van Frankrijk, die op 1 juli start, zal deelnemen aan de Ronde van Zwitserland, die morgen begint. Bernard Hinault is geveld, maar de vraag is voor hoe lang. ger Borelli prikte de bal in de korte hoek. Tot zover verliep de wedstrijd redelijk ordelijk. Wat in de slotfase nog volgde had weinig meer met voetbal te maken. In de 70e minuut wilde Mario Been een hoek schop nemen. Hij liep naar de cornervlag en zakte daar in el kaar. Hij bleek getroffen te zijn door een steen uit het pu bliek. De Wit moest Been, die snel weer opknapte, vervan gen. Bij een temperatuur van veertig graden zagen de 20.000 toeschouwers tenslotte een schoppartij. Nederland verloor steeds meer terrein. De slag werd in het snikhete Leon op conditie beslist. Twee minuten voor het einde hielp Gaona Argentinië aan het tweede doelpunt en daarmee in de halve eindstrijd. Tijdens de resterende secon den probeerde Nederland bij een wanhoopsoffensief de thuisreis uit te stellen. Duut stormde naar voren. Hij wilde een voorzet inkoppen. Hij liep in de buurt van de doelman, die omver gekegeld werd door een van zijn eigen verdedigers. Scheidsrechter Hackett gaf toch rood aan de Rotterdam mer. De helft van de Neder landse ploeg verloor het hoofd bij dit onrecht en stormde op de Engelsman af, die de mo- lestdreigingprobeerde af te wenden met rode kaarten voor Teuben en Vanenburg. Bij het verlaten van het veld werd Duut aan het hoofd getroffen door een fles. Hij raakte niet gewond. Bij het laatste fluitsig naal werd Argentinië uitgeflo ten en scandeerde het Mexi caanse publiek „Olanda, Olan- da". In de Nederlandse kleedkamer was de teleurstelling groot. Bondscoach Kees Rijvers sprak van een zeer ongelukki ge uitschakeling voor de halve finales, waarin Nederland in zijn ogen thuishoorde. „Met Brazilië en Argentinië heeft Jong Oranje in dit toernooi het beste voetbal gespeeld". De opstelling van Nederland was: Laurs; Siloy, Duut, Koot en Snoei; Van T Schip, Vanen burg, Teuben en Roord; Van Basten en Been (De Wit). Overice Polen nad zich als eerste ge plaatst voor de halve finales door Schotland met 1-0 te ver slaan. In Monterrey won Zuid- Koréa na verlenging verras send met 1-0 van favoriet Uru guay. Brazilië kwalificeerde zich voor de halve finales door een ruime overwinning (4-1) op Tsjecho-Slowakije. N Nederland, yan drie spelers een ikaart kregen, is in de jtfinales van het we- jampioenschap voor uitgeschakeld Argentinië. In een wedstrijd zegevier- Jj de Zuidamerikanen [2-1. Bij de rust van uel in Leon, dat door Mexicanen werd voond, leidde Oranje een doelpunt van i Basten in de derde iut. Barelli bracht de [maker op zijn naam. vinnende Argentijnse junt viel drie minu- (voor tijd. Doelman s werd verrast door iollertje van Caona. Alle lof voor de Franse formule 1-coureur René Ar- noux, die gisteren de Grote Prijs van Canada op zijn naam schreef. Hij nam daar zelf ook z'n petje voor af, al moest zijn Ferrari-teamgenoot Patrick Tambay hem daarbij helpen middels een spuitende fles champagne. b heeft in de eerste helft je wedstrijd verzuimd de finale van het wereld- oenschap junioren in binnen te stappen. De j kreeg in het laatste litterjjer van jg eerste helft mateij-aaie kansen om de in de ^iminuut via Van Basten :t Cfcgen voorsprong flink Kar houwen. Vanenburg Van 't Schip tweemaal lling. Zijn clubgenoot bij schoot echter over en Feyënoorder Mario 6af een l°h iets te veel waardoor de bal over \'rgentijnse doel ging. In irste half uur keken Van - lip en Duut tegen een H kaart aan. Argentinië voor de rust aanvallend ;</eel voor. Doelman Laurs y alleen op de proef ge- iloor Garcia met een af- chot. rerd na de rust anders, tinië speelde meer op de 1 en oefende druk uit. [verdedigde het doel uit- venjd zoais hij dat het gehe- jeaaiirnooi al had gedaan. Jwerd in de 55e minuut L I^Soor Vanenburg, die ein- P5de van hem verwachte [B^rol speelde, aange- L Voor hij kon schieten hij door de steeds forser nde Zuidamerikanen bal gezet. Even later [Laurs door Garcia om dopen. Vanenburgs pro- bij de Engelse scheids- Keith Hackett resul- in de derde gele kaart tederland. i5e minuut kwam de ge- :er, waar het al enige jar uitzag. Flankverdedi-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11