!DA-fractie akkoord met houding jan bestuur in affaire-Dijkman Rampenoefening liep uit de hand Rol van Slavenburg en Korthals Altes in Joc-oil-affaire weer ter discussie MEDIANOTA IS NIET UITGELEKT dehgaz ijfduizend banen r: be iaardenoorden ■Sor minder werken etenschappelijke terviews geven «*n vertekend beeld Brinkman: Ministers niet voor elk wissewasje naar de Kamer ABN SPAARDEPOSITO MET MAANDRENTE NU DE ZEKERHEID VAN EEN EXTRA INKOMEN, ELKE MAAND! SIN fNENLAND CeidaeSoiwatti DONDERDAG 9IUNI1983 PAGINA 9 •«STjtarwe mag """roerbak in f HAAG De regerings- >im Tup in de Tweede Kamer MwidJn VVD gaan akkoord HaaaJt voorstel van de Euro- nand» ;ommissie om 2 a 3 mil- •uten |n voor menselijke con- dy M^e geschikte tarwe in GarèanP te verwerken. jD-fractie verwacht ech- Bob<il initiatieven van land- o^n^iinister Braks om een ijk gebruik van baktar- ,"16,, 'de toekomst te voorko- p. De socialist Tazelaar je het een grof schan- -jan Tjat in een wereld, waar honger wordt geleden, qohjl in de voerbak ver- NAM wil ƒ700 min betalen voor bodem verzakking GRONINGEN De Neder- landse Aardolie Maatschappij (NAM) is na jarenlange juridi sche strijd in principe bereid 700 miljoen te betalen voor de werkzaamheden, die voort komen uit de door aardgas- winning veroorzaakte bodem daling bij Slochteren. Dat is de kern van een akkoord dat de NAM nog deze zomer zal slui ten met het rijk, de provincie Groningen en de waterschap pen in Groningen. He.t ak koord is gebaseerd op een nauwkeurige berekening van de gevolgen van de bodemda ling. Spookrijder maakt ongeluk: 2 doden REIMERSWAAL De 71-ja- rige J. van der Waal uit Slie- drecht en zijn 70-jarige passa- giere C.F. van Sorge uit Vlis- singen zijn gisteravond door een verkeersongeval op de A-58 ter hoogte van het Zeeuwse Reimerswaal om het leven gekomen. De man miste bij een gedeeltelijke wegafzet- ting de terugleiding naar de eigen rijstrook en bleef op de linker strook rijden, waar hij frontaal in botsing kwam met een tegenligger. De inzitten den van de „spookwagen" wa ren volgens de rijkspolitie op slag dood. De twee inzittenden van de andere wagen bleven beiden helemaal ongedeerd. Rouwtocht Amnesty langs ambassades DEN HAAG Een groep van zo n 300 in rouwkleding gesto ken sympathisanten van Am nesty International heeft gis termiddag in Den Haag aange beld bij ondermeer de Iraanse ambassade, tijdens een stille Wie vermoordde <?eht;aaXde moorden worden bedreven. Er werden borden meegedragen met de namen erop van slacht- offers die om het leven zijn ge- bracht. Aangrijpend was het moment dat de betogers de Ja- vastraat ingingen, waar op de stoep van het oude Stadhuis 17 Poolse vluchtelingen al vier dagen lang hongerstaken. 51 MENSEN UIT n onze parlementaire I redactie) 'HAAG De CDA- [t heeft zich gister- ij akkoord verklaard het besluit van het ebestuur dat Stef "aan voorlopig geen jvoerder meer kan ^k-Dijkman is wat het "betreft nu gesloten totdat Bmerlid in kwestie be- inaakt wat hij wil doen om aan deze „hoogst onbevre digende situatie een einde te maken". Wat fractievoorzitter Bert de Vries betreft moet Dijkman maar eens ruim de tijd te nemen om zich te bera den. Een poging van Sytze Fa- ber het besluit van het fractie bestuur te doen herroepen omdat dit bestuur geen bestu rende bevoegdheid zou hebben vond gisteravond geen weerklank. Eerder was het te gendeel het geval. Sommige fractieleden maakten zich bij zonder kwaad over een tv-op- treden van Faber, waarin deze >cht en (SCHT Door een verlaging van de werkweek fn I uur zouden er in de sector van de bejaardenoor- e komende jaren ruim 5000 banen bij kunnen ko- De voorzitter van het werkgeversoverleg bejaar- rden. Maters, heeft die cijfers gisteren bekend oor< ikt op oen vergadering van de katholieke vereni- van bejaardentehuizen in Utrecht. ram| klojjbeidstijdverkorting in de bejaardenoorden zou in twee i sp% moeten plaatsvinden. Volgend jaar zou er maximaal nog iet 6; per week gewerkt hoeven te worden en in 1986 nog maar R Vf. Vooral schoolverlaters zouden de vrijkomende arbeids- i hipeten bezetten. Zij zouden een halve werkweek aangebo- le. boeten krijgen. De rest van de uren moet dan bestaan uit vanjrdere scholing, waaraan een studieloon verbonden moet gistw Grai eerste fase van werktijdverkorting te betalen zouden de n Migingen die dit jaar al zijn doorgevoerd in de bejaarden- irtij; moeten worden aangewend. Te denken valt aan de op- ijer t van de beperking van de vakantietoeslag en het niet uit- twèi van de prijscompensatie. 'ERDAM De antwoorden van mensen bij in- ws ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek niet zuiver de feitelijke mening weer van de on- lagden. Die antwoorden worden mede bepaald torende factoren, zoals de sociale wenselijkheid, »en meningen van de interviewer, de behoefte aardering bij de geïnterviewde en de aanwezig en anderen bij het interview. astgesteld bij een onderzoek van drs. Wil Dijkstra, waar resultaten zijn neergelegd in een proefschrift waarop hij ig promoveert tot doctor in de sociale wetenschappen aan je Universiteit te Amsterdam. Uit de resultaten van het oek komt naar voren dat de wijze van optreden van de ewer van groot belang is: ondervragers die zich meer per- c opstelden tegenover de ondervraagden verkregen over emeen betere antwoorden dan interviewers met een meer ie opstelling. had gezegd dat er momenteel een verschil is tussen christen democratische politiek en christelijk-sociale politiek. Volgens Faber doet Dijkman in feite niet anders dan „op zijn manier een naar zijn ge voel bijna machteloze strijd te voeren voor mensen met een kleine portemonnee, die de dupe dreigen te worden van het bezuinigingsbeleid". Stef Dijkman woonde de frac tievergadering gisteravond niet bij. Hij vertelde desge vraagd dat hij nog niet weet wat te doen. Hij maakte er Een Amerikaans Phantom- fotoverkennings- vliegtuig. gestationeerd op de Amerikaanse basis Alconbury in Engeland, is gisteren even buiten het Groningse plaatsje Oudeschip bij Roodeschool neergestort. De twee inzittenden hebben zich met een parachute uit hun onbestuurbaar geworden toestel kunnen redden en zijn ongedeerd overgebracht naar de vliegbasis Leeuwarden. echter geen geheim van zich ernstig teleurgesteld te voelen over de houding, die de fractie jegens hem heeft aangenomen. Naar zijn mening heeft hij met zijn brief van eind vorige week aan het fractiebestuur wel degelijk een verzoenings poging gedaan. In die brief toonde hij zich bereid in frac- tieverband te zoeken naar op lossingen voor de problemen van deze tijd. Hij had zich daarbij wel de vrijheid voorbe houden om in het openbaar te protesteren als de regering komt met voorstellen, die op gespannen voet staan met ge maakte afspraken of die de sa menleving dreigen te ont wrichten. Het Friese CDA-kamerlid dr. S. Faber uitte gisteravond in de televisierubriek Den Haag Vandaag zware kritiek op het CDA-fractiebestuur Fabers grieven richtten zich onder meer op het feit dat het frac tiebestuur in de zaak-Dijkman zelfstandig functioneert en zonder ruggespraak met de fractie brieven verstuurt over een delicate politieke kwestie. Faber maakt zich ook bezorgd over de koers van het CDA. Hij kan zich bijvoorbeeld niet verenigen met de inkomens politiek van zijn fractie. Het kamerlid constateerde dat de laagstbetaalden, zoals de uitke ringstrekkers. het gelag beta len, terwijl de hoogste inko mens („bijvoorbeeld anderhal ve ton") ongemoeid worden gelaten. Volgens Faber kan dat niet. Hij stelde vast dat de CDA-achterban in het land zit te wachten op een wérkelijk Christen Democratisch Appèl, zoals dat in het partijprogram ma staat vermeld DOLMAN: DEN HAAG Kamervoorzitter Dolman vindt dat mi nisters niet altijd voor elk wissewasje in de Kamer hoe ven te komen om informatie te verschaffen. In sommi ge gevallen mag een minister ook best een ambtenaar sturen om, bijvoorbeeld tegenover een kamercommis sie, een verklaring af te leggen, zo meent hij. „Ik zou het toejuichen als ministers wat vaker op hun departe ment zouden werken en daar zouden praten met hun ambtena ren en ambtenaren van elders", aldus Dolman „Ik zou het ook toejuichen als ministers meer het land zouden intrekken om te zien wat er gaande is en om met belangengroeperingen te spre ken. Het is niet goed dat ze tientallen uren hier in de vergader zaal zitten. Een minister heeft ook maar één lichaam. Voor het verschaffen yan feitelijke informatie aan de Kamer zou een mi nister veel meer aan ambtenaren kunnen overlaten" Dolman zei dit gisteren in een debatje over enkele wijzigingen in het reglement van orde („huishoudelijk reglement") van de Tweede Kamer. Eén van die wijzigingen is onder meer dat aan ingediende moties voortaan de eis wordt gesteld dat ze „kort en bondig" moeten zijn. Als richtlijn wordt een lengte van onge veer honderd woorden aangehouden. Dolman hield de Kamer ook voor, dat het aantal moties beperkt moet worden. „Het toenemend aantal moties van de laatste tijd is een aanfluiting. Het belang van een motie wordt daardoor volstrekt ondergraven. Velen lezen de moties niet eens meer en men staat er vaak bij te kletsen als erover wordt gestemd". De woordvoerders van CDA, VVD, PvdA en D'66 beloofden hun best te doen zich aan de nieuwe motie-richtlijnen te hou den. CDA en VVD verzetten zich tegen een voorstel van de PvdA'er Tazelaar om het stemmen bij zitten en opstaan te vervangen door stemmingen bij handopsteken. Volgens de beide regerings partijen is zo'n systeem onduidelijker. Dolman voelde echter wel voor het voorstel. Volgens hem is het hand opsteken juist over zichtelijker en bovendien minder vermoeiend voor de Kamerle den. CDA en VVD hebben er overigens geen bezwaar tegen, enige tijd een proef te houden met het stemmen bij handopste ken. GELDERMALSEN Een rampenoefening van het korps Mobiele Kolonnes van de Koninklijke Land macht in Geldermalsen kreeg gisteren een wel erg rea listisch karakter toen de deelnemende plaatselijke brandweer zich verkeek op het aansteken van een kleine loods die als bom-object moest dienen. Volgens de legerstaf kon de mobiele kolonne eens écht uitge probeerd kon worden. Terwijl ongeveer 400 man van de ME van de landmacht, ver deeld over tachtig voertuigen, bezig waren „slachtoffers" te ver zorgen en over te brengen naar een noodhospitaal, sloeg de aan gestoken brand over naar een ernaast gelegen fabriek, waar zich nog veel „slachtoffers" bevonden. Sommigen waren zelfs vastge bonden. bevonden zich nog op de daken en in het leegstaande fabrieksgebouw. Het korps, dat eigenlijk niets met de brand te maken had omdat dit een initiatief was van het brandweerkorps van Geldermalsen, moest hierdoor toch nog in volledige paraat heid gebracht worden. De brand breidde zich zodanig uit dat de Geldermalsense brandweer zich gedwongen zag de hulp in te roepen van het korps uit Tricht. De blussingswerkzaamheden duurden tot het middernachtelijk uur. DEN HAAG De rol van Slavenburg's Bank in de „Joc-oil-affaire", waar bij de Russische oliemaat schappij Sojuznefte in 1976 voor 250 miljoen gulden werd opgelicht, staat op nieuw ter discussie. De weekbladen Nieuwe Revu en Vrij Nederland uiten ernstige vermoedens, dat Slavenburg willens en wetens heeft meegewerkt aan de duistere praktijken van de in Berg en Dal (bij Nijmegen) gevestigde voormalige oliemaat schappij Joc-oil en haar eigenaar-directeur John Deuss. De bank zou voor de levering van Russische olie aan Deuss garant hebben gestaan en de twee bladen vragen zich af of Slavenburg het geld heeft ge bruikt om de eigen verliezen weg te werken. Slavenburg heeft dat tot nu toe ontkend en het Haagse gerechtshof wees begin vorige maand een protest van de Russische maat schappij af. nadat de Rotter damse officier van justitie had afgezien van een strafklacht inzake „Joc-oil" tegen Slaven burg en Deuss. De zaak ligt nu bij de Hoge Raad waar eind dit jaar een arrest wordt ver wacht. Volgens Nieuwe Revu heeft Deuss met de 250 miljoen gul den onder meer zijn schulden bij Slavenburg's Bank afgelost. Vrij Nederland stelt dat een bankroet van Joc-oil (dat een totale schuld van 49 miljoen dollar bij de bank had) grote gevolgen gehad zou hebben voor Slavenburg. Via de oliehandel met de Sov jet-Unie werd de schuld uit eindelijk tot nul gereduceerd, waarmee Joc-oil en Slaven burg voorlopig waren gered, aldus het blad. Het aandeel van de huidige minister van justitie, mr. Kort hals Altes, als voormalig advo caat van Slavenburg wordt door beide bladen dubieus ge noemd, temeer daar de minis ter onlangs de Fiscale Opspo- nngs Dienst (FIOD) zou heb ben verboden zich verder met de Joc-oil-affaire te bemoeien. De Russische oliemaatschappij Sojuznefte eist van Slavenburg inmiddels een bedrag van 500 miljoen gulden wegens gele den renteverliezen. In Nieuwe Revu zegt de advocaat van de Russen, de Zwitsers Max Kei ler. dat hij ernstig heeft over wogen ook tegen Korthals Al tes een strafklacht in te die nen. De Russen hebben hem daar van echter weerhouden omdat ze in Nederland geen politiek schandaal zouden willen ver oorzaken. Als zijn persoonlijke mening zegt Keiler onder meer: „Ik heb de indruk dat de mi nister al zijn invloed aanwendt om deze zaak onder tafel te houden, omdat hij anders in een groot schandaal verzeild raakt". Minister Korthals Altes. en de officier van Justitie in Rotter dam die het onderzoek naar vermeende frauduleuze prak tijken van Slavenburg leidt, waren niet bereikbaar voor commentaar. vo HAAG Minister J kman (Welzijn, >en sgezondheid en Cul- len is niet van plan de u (ring van TROS-Ak- ro- v van 3 mei, dat hij gei concept-medianota t laten uitlekken, in openbaar te ontzenu wen. In antwoord op schriftelijke kamervragen van Lankhorst (PPR) stelt de bewindsman: „Ik zal niet trachten deze on juiste mededeling recht te zet ten omdat de ervaring leert dat een reactie op dergelijke geruchten alleen maar leidt tot intensivering van de geruch tenstroom". De minister wei gert de Kamer het concept van de medianota toe te stu ren. „De concept-versies van de medianota dienen uitslui tend voor intern en ook inter departementaal overleg en als voorbereiding op een definitie ve nota waarin het kabinet zijn beleidsvoornemens zal ontvouwen.", aldus Brinkman Aannemer legt beslag op paalwoning in Stolwijk STOLWIJK De Stolwijkse aannemer Nederend heeft be slag laten leggen op de paal woning waarin Kees Scheffer eergisteren het wereldrecord paalzitten op 400 dagen bracht. Nederend heeft van Scheffer nog 29.000 gulden tegoed voor de bouw van het paalhuisje (totale kosten 52.000 gulden). De kersverse wereldrecord houder, die nog tot zaterdag in zijn kleine behuizing zal ver toeven. had erop gerekend met zijn poging een financiële slag te slaan. Hij had diverse toezeggingen van firma's die voor 4000 gulden een reclame bord aan de paalwoning wil den ophangen en in totaal zou Scheffers daardoor tussen de 160.000 en 200.000 gulden op strijken. In de praktijk viel dat echter bitter tegen, want het aantal reclameborden kwam niet boven de zes. „Ik heb nog tot eind mei gewacht of ik wat geld binnen kreeg, omdat we hadden afgesproken, dat hij het restant in drie termijnen zou betalen", zegt aannemer Nederend, „maar toen ook dat niet gebeurde, heb ik beslag laten leggen door een deur waarder". Dat impliceert, dat er ook beslag is gelegd op het café van de vader van Kees Scheffer. waarop de paalwo ning is gebouwd ADVERTENTIE 9% Voor bedragen van f25.000,- en meer, voor 6 jaar vast. Voor bedragen van f15.000,- tot f25.000,- en voor kortere termijnen gelden andere tarieven. De ABN Bank geeft nu een hoogst aantrekkelijke rente, juist op deze bijzondere spaarvorm, waarmee u elke maand kunt rekenen op een extra inkomen. Het rentebedrag wordt maandelijks bijgeschreven op uw bank- of girorekening. Uw inleg staat gedurende de gekozen loop tijd vast. Bij overlijden is het tegoed direct beschikbaar. ABN Spaar- deposito met Maandrente. Vraag informatie bij het ABN-kantoor in uw omgeving ABN Bank Laat geld voor u werken.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9