Verzet krakers in half uur gebroken if HO SO Bestuur LWS wil van onderhoud woningen af „Een gerechtelijk vonnis moet worden uitgevoerd" ..EIDEN QeidócOowaAxtDONDERDAG 9 JUNI 1983 PAGINA 3 rote belangstelling oor fancy fair ilDEN Hoewel de fancy fair Van het Lid nahuis gistermiddag pas om drie uur werd opend. verdrongen zeker vijftig kooplustigen ch rond kwart voor drie al voor de toegangs- orten. Toen de poort werd geopend, haastten zich naar de kraampjes om daar de beste iopjes te bemachtigen. Het was al direct een uk te van belang op de gezellige markt. En waafe belangstelling bleef groot. Behalve voor iere(opJes k°n men op de fancy fair ook terecht Ejezf or het spelen van diverse spelletjes zoals bal- i-gooien, grabbelton, sjoelen en het rad van ontuur De opbrengst van de fancy fair is be- md voor de financiering van de vakantie IC*e[ n kinderen van het Lidwinahuis. Het Lidwi- not huis aan de Zoeterwoudsesingel is een inter- Wl lat voor moeilijk opvoedbare kinderen, nii Bezwaren tegen bebouwing Doelenterrein afgewezen LEIDEN De raadscommissie ruimtelijke or dening heeft gisteravond de bezwaarschriften die tegen de bebouwing van het Doelenterrein waren ingediend niet geaccepteerd. Met name door de Vereniging voor Pieters- en Academie- wijk is bezwaar gemaakt tegen het plan van de gemeente. Het gaat om een bouwplan van 58 woningen. Men vindt het plan te grootschalig en het zou niet passen in de omgeving. Wethou der C. Waal van ruimtelijke ordening zegde gisteravond wel toe, dat bekeken zal worden of de zogenaamde torens in het plan veranderd kan worden. Volgens de tekeningen zou er een plat dak op moeten komen en nu wordt óver wogen er toch en schuin dak van te maken. Mocht dit niet lukken of#tot vertraging van de bouwplannen leiden dan blijft het plan zoals Zakkenrollers en radiodieven actief LEIDEN Zakkenrollers en autoradiodieven zijn gisteren actief geweest in de Leidse binnenstad. Bij de Leidse poli tie kwamen acht aangiften van zakkerollerij binnen. De inhoud van de gestolen porte monnees bedraagt totaal zo'n 1600 gulden. De portemonnees zijn voornamelijk op de giste ren gehouden warenmarkt ge stolen. Uit vier auto's werden gisteren verder de radio-cassetterecor der gestolen. De auto's stonden alle geparkeerd op de grote parkeerplaatsen in de stad. asti OLITIE ZET HONDEN IN EN GEBRUIKT WAPENSTOK 0 van de voorpagina) chilpDEN De ontrui- van het pand aan de o begon verfn vijf. voor half negen De politie tot de ontruiming nadat de Haagse Pachter bepaald had, dat vanmorgen om het pand leeg zijn. Bij de actie van politie raakten enkele gewond door be- van politiehonden. het pand hadden zich vijftig sympathisanten de krakers verzameld. In van vier agenten ebj p deurwaarder Van Belle het pand en hij werd met ontvangen. De en de politie den. tegengehouden door vijftig sympathisanten. Al bleek dat een menselijke van de Scheepma- niet op eenvoudige manier te slechten was en de agenten en de deurwaarder trokken zich terug. Gewond Vervolgens verzamelde een groep aanhangers zich voor de deur van het kraakpand. Om half negen verscheen een poli- tie-wagen voor de ingang van de steeg en. er werd gewaar schuwd dat de politie honden zou gebruiken Toen er geen reactie kwam, liepen twee agenten met twee honden de steeg in, een geworpen peper- bom, een afweermiddel tegen honden, hielp niet. Met de honden werd de steeg „schoongeveegd", iedereen werd achter de barricades aan het Rapenburg en die in de steeg gejaagd. Enkele sympha- tisanten werden- door de hon den gebeten. Uit het kraak pand werden enkele rookbom- metjes gegooid. De ramen van het pand waren dichtgemaakt met bedspiralen. Om vijf over half negen werd to boven: smeurden m genten op oto rechts: rdfrakers imen de fljenen als de Olitie een j targe met ■et ?nden itvoert. door een aantal agenten een raam van het kraakpand met een grote ijzeren staaf ingesla gen, vijf minuten later kroop deurwaarder Van Belle met een paar agenten naar binnen, maar vier minuten later kwam dit groepje door de voordeur van het pand al weer naar bui ten. Men besloot zich voorlopig terug te trekken, omdat door de barricades in het pand, het niet mogelijk was de zolder waar de krakers zich bevon den te bereiken. Even later, om kwart voor ne gen, besloot de politie het Ra penburg vrij te maken. Vijf agenten en een hond stelden zich op voor de groep sympa thisanten. Tweemaal werd deze groep gesommeerd het Rapenburg te verlaten. Er werd geen gehoor gegeven aan deze oproep en daarop rukten de agenten op. Bij deze charge werden door de politie rake klappen uitgedeeld, één sym pathisant werd door een hond ernstig gebeten, de man bloed de hevig. De politie had grote moeite om een hond, die zich had vastgebeten in een van de symphatisanten, los te krijgen. De gummiknuppel moest er aan te pas komen om de hond los te krijgen. Verf bom Vanuit de groep sympathisan ten werden verfbommen ge worpen, verschillende agenten werden besmeurd met menie. De politie dreef de groep op ongeveer honderd meter af stand van de hoek Rapenburg- /Scheepmakerssteeg. Na deze charge verscheen een kraanwagen op het Rapen burg. Met behulp van een sta len kooi, die aan de takel was bevestigd, wilde men het pand via de niet gebarricadeerde zolderramen binnendringen. Dit bleek niet nodig te zijn. Agenten hadden zich van bin nenuit al een weg naar de bo venverdieping van het pand gebaand. Binnen in het huis volgden de drie krakers woe dend en machteloos toeziend de gebeurtenissen buiten. Van uit de twee zolderramen gooi de één van hen enkele kleine rookbommen in de richting van de politie. De twee andere wachtten zittend op de grond de komst van de politie af. De krakers hadden geprobeerd de woning zo ontoegankelijk mo gelijk voor de politie te ma ken. De voordeur, de trapga ten en de tussendeuren op de verdiepingen waren klemgezet met hulp van grote en kleine planken en meubels. -Met be hulp van een grote voorhamer werden de deuren ingeslagen en betraden enkele agenten de zolder. Nadat werd opgemerkt „gaan jullie mee naar buiten", stapten de krakers op. Even later kwamen degenen die zich in het huis bevonden rustig naar buiten. De actie duurde precies een half uur. Om vijf voor negen haalde een agent het spandoek, dat aan de gevel van het kraakpand hing, naar beneden Nadat de politie zich had teruggetrokken en ook de sympathisanten waren vertrokken, ging een aanne mer onmiddellijk in het pand aan het werk. Een raam op de begane grond is opengebroken, zodat de politie naar binnen kan klimmen. LOCO-BURGEMEESTER WAAL: LEIDEN Volgens loco-bur- geen geweld wordt gebruikteen galerie van Mexicaanse Hij zei dat hem gebleken was artikelen wil vestigen, dat het pand gebarricadeerd is volgens de krakers wordt het en het zou de bedoeling zijn een winkel en dat zou in strijd dat „een groot aantal mensen met het bestemmingsplan zijn. zich in het pand verschansen" Vol de krakers staat het u a n ja a jT°C^ om. naar ^et pand al negen maanden leeg. paald dat het pand door de pandtegaaneneen laatste.be- Jjit het feit dat de eigenaar het gemeester C. Waal had hij geen mogelijkheden om van ontruiming van het gekraakte pand Scheepmakerssteeg 2 af te zien: „Er ligt een gerechte lijk vonnis, waarin wordt be- krakers uiterlijk donderdag morgén om acht uur ontruimd moet zijn en "een gerechtelijke vonnis moet worden uitge voerd. Zo zit onze rechtstaat in roep op de krakers te doen het pand vrijwillig te verlaten Waal antwoordde dat hij zou pand aan zijn dochter heeft verkocht die het pand zelf no- elkaar en ik vind dat we daar stelden gisteravond dat Waal waai aniwooraae aai mji zou di ZO(J hebberli blijkt volgens bekijken of daar aanleiding deB krakers dat er eeen enkele De meeste raadsleden mogen tornen". Waal die bij afwezigheid burgemeester C. Goekoop ver- de krakers dat er geen enkele reder, is om tot ontruiming over te gaan. „Het is ontrui men voor nieuwe leegstand". Waal zei gisteravond dat de gemeente erop toe zou zien dat terecht tot het uitvoeren van het vonnis van de rechtbank wil overgaan. M- Zonnevylle (VVD) stelde dat van groot- tlwTie krlkers lïs de'èill' antwoordelijk is voor hêt schalig optreden pas sprake is nairt. zich aan het vonnis hou- handhaven van de opentare wanneer de ME wordt ingezet. den orde, verdedigde gisteravond zijn beslissing om niet in te gaan op het verzoek van de krakers om van ontruiming af te zien. Hij deed dat tijdens „een informeel samenzijn" w met een aantal raadsleden na een vertegenwoordiger van de fietten uitgedeeld."De krakers „fi1--politie gehad. Ze vroegen de wilden met deze rustig verlo- loco-burgemeester tevergeefs pen actie duidelijk maken, dat om met de eigenaar van het er voor hen niets anders over- Negen maanden De krakers van het pand Scheepmakerssteeg hielden gistermiddag nog een korte ac- De krakers hebben gisteren tie op het Stadhuisplein. Er aan het begin van de avond werd een tent opgezet, een nog een gesprek met Waal en spandoek opgehangen en pam- afloop van een vergadering van de raadscommissie ruim telijke ordening. In het colle geprogramma is bepaald dat pand onderhandelingen te be de commissie politiopele aan gelegenheden „zo mogelijk" wordt geraadpleegd indien er „grootschalig" wordt opgetre den. Volgens Waal was er gis teravond geen enkele reden dat van een grootschalig optre den sprake zou moeten zijn. „Er is geen enkele aanwijzing dat er grote moeilijkheden zul len ontstaan. Ik heb de vaste overtuiging dat het hier om hele redelijke mensen gaat". De wethouder merkte over het vonnis van de Haagse rechter nog op dat hij zich kon voor stellen „dat een andere rechter een ander vonnis zou hebben geveld". PPR-raadlid R. van Lint deed gisteravond een beroep op de loco-burgemeester om ervoor te zorgen dat „van beide zijden ginnen over aankoop door de gemeente van het pand. De ei- Scheepmakersstee'g genaar zegt dat hij in het pand gezet. blijft dan te kamperen, wan neer zij uit het pand aan de worden Verblijfsrecht buitenlandse jongeren LEIDEN In het Leids Volkshuis (Apothekersdijk 33) wordt woensdagavond 15 juni een informatieavond gehou den voor buitenlandse jonge ren. Centraal staan vooral de problemen waar deze jongeren mee te maken krijgen wan neer zij tot een definitief ver blijf in Nederland besluiten. De afgelopen maand zijn al di verse acties gevoerd rondom het verblijfsrecht van buiten landse jongeren die- in het ka der van gezinshereniging naar Nederland zijn gekomen. Vooral jongeren die korter dan vijf jaar in Nederland wonen hebben vaak problemen met het krijgen van een zelfstandi ge verblijfsvergunning. Op de bijeenkomst in het Volkshuis (aanvang half acht) is een ad vocaat aanwezig om vragen te beantwoorden en wordt een video gedraaid over specifieke problemen van buitenlandse jongeren. Tevens zal getracht worden een werkgroep te vor men die zich in de vreemde lingenwetgeving verdiept. Homeopathie Mevrouw Wijckerheld-Bisdom houdt morgenochtend in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 een lezing over homeopathie. Zij zal aan de hand van voorbeel den laten zien hoe homeopathie een natuurlijke ge neeswijze) in de praktijk wordt toegepast. De lezing begint om tien uur en is om half twaalf afgelopen. Filmhuis LVC (1) In hel Filmhuis LVC (Breestraat 66) wordt morgen en za terdag 11 juni om kwart over negen de Nederlandse film ..De smaak van water" van Orlow Seunke vertoond. De film won vorig jaar de debuutprijs op het festival van Ve netië. ..De smaak van water" draait om Hes. ambtenaar van de sociale dienst, die efficiëntie en afstand laat varen wanneer hij persoonlijk betrokken raakt bij één van zijn cliënteii. een verwilderd, mensenschuw en agressief meis je. Hes komt in conflict met zijn eigen organisatie en moet uiteindelijk zelf bij de sociale dienst aankloppen. Filmhuis LVC (2) In het Filmhuis is woensdag 15 en donderdag 16 juni de film „Menuet" van Lili Rademakers te zien. Deze rolprent is gemaakt naar het boek van Louis Paul Boon. Hoofdpersoon is een arbeider wiens emotionele leven net zo koel is als de diepvrieskamer van de brou werij waar hij werkt. Zijn vrouw raakt zwanger van een zwager terwijl hijzelf een oogje heeft laten vallen op het 15-jarig meisje dat in de huishouding helpt, het geen voor de nodige complicaties zorgt. Als voorfilm wordt vertoond „Reis door het zand" van Andreas Ha melberg, een korte film die op het festival van Hyères in Frankrijk een eerste prijs won. De film is geprodu ceerd door de Leidenaar Harbert van der Knaap. Op beide avonden beginnen de voorstellingen om acht uur en om kwart over tien. Muziekfestival In De Waag aan de Aalmarkt 21 wordt zondag het eerste Hedendaagse klassiekeMuziekfestival gehouden. Van twaalf uur 's middags tot elf uur 's avonds treden vier en sembles op. Deze groepen zijn: Ereprijs, het Mladi-ensem- ble. Graffittv en het Nieuwe Leven. Er worden werken uitgevoerd van Louis Andriessen. Gillius van Bergeijk. Jan Boerman. Dick Borstlap. Tony van Campen. Maartje ten Hoorn. Burkhardt Söll. Huub de Vriend en Victor Wen- tink. De toegangsprijs bedraagt J7.50. Veiligheid In het zaaltje Het Bolwerk aan het Looiersplein 5 wordt dinsdagochtend 14 juni vanaf tien uur gespro ken over het onderwerp „Veiligheid op straat". Zaken als verkeer, criminaliteit, foutparkeren en voorzienin gen voor voetgangers komen aan de orde. Forumléden zijn: wijkagent Beeuwkes, mevrouw Goudberg-Bleyie van de wijkouderenraad, de heer Dekkers van het Dienstencentrum en twee raadsleden, Zonnevylle (VVD) en Fallaux (PvdA). De bijeenkomst wordt ge organiseerd door het Dienstencentrum Binnenstad- /Zeeheldenwijk. Iedereen vanaf 55 jaar oud is van har te welkom. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt dinsdagavond 14 juni in hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg 11 een open bare lezing met als onderwerp Het mysterie van het bloed". De bijeenkomst begint om acht uur. Insulinepomp De Leidse afdeling van de Diabetes Vereniging Neder land houdt dinsdag 14 juni een bijeenkomst over de in sulinepomp. Deze insulinepomp is een nieuwe ontwik keling in de behandeling van diabetes, die steeds meer belangstelling en erkenning ondervindt. Tijdens de bijeenkomst in de recreatiezaal van de polikliniek van het AZL aan de Wassenaarseweg zal dr. J.K. Radder een inleiding houden. Marjan Wayenberg belicht de prakische aspecten van de insulinepomp. De bijeen komst begint om acht uur. UITSPRAAK BEWONERSRAAD GENEGEERD LEIDEN Het bestuur van de Leidse Woning Stichting (LWS) heeft gisteravond be sloten het gemeentebestuur te adviseren het onderhoud van de 5000 LWS-woningen over te dragen aan de Technische Dienst voor Woningbouwcor poraties. Voorafgaande aan de bestuursvergadering had de bewonersraad van de LWS ui terst terughoudend op de voor genomen overdracht gerea geerd. Een onderzoek van in genieursbureau Loose en Staal Heeft uitgewezen dat het CTW net onderhoud aanzienlijk goedkoper kan verrichten dan de LWS. De bewoners zijn echter bang dat de kwaliteit van het onderhoud hierdoor in het geding komt. De besparing die Loose heeft ontdekt zit hem vooral in de zogenaamde 'overhead'kosten van het onderhoud, geld dat niet direct aan onderhoud ten goede komt maar wordt be steed aan het gebeuren er om heen zoals administratie en planning etc. Van de vijf mil joen gulden die de LWS voor '83 heeft uitgetrokken voor ge woon onderhoud vloeit 26 pro cent weg naar deze overhead kosten. Bij de CTW zou dit percentage, volgens het rap port van Loose, slechts 16 pro cent bedragen. Dit zou beteke nen dat de LWS 5 ton over zou houden hetgeen volgens LWS-voorzittèr L. Geradts be steed zou kunnen worden aan groot onderhoud („de CTW is daartoe wel geneigd") waar de LWS nu geen geld voor be schikbaar zou hebben. Met het uit besteden van het onderhoudt wordt tevens een aanloopje genomen naar de fu sie van Leidse woningbouw corporaties. Nu de LWS bij de gemeente is ondergebracht zou er binnenkort nu geldt nog een vrijstelling 18 procent BTW over het onderhoud be taald moeten worden. Wan neer het onderhoud uit wordt besteed aan de CTW wordt de vrijstelling met twee jaar ver lengd, zo heeft de minister la ten weten. In die tijd moet volgens Geradts de fusie rond zijn. Eenmaal weer een corpo ratie, behoeft de LWS name lijk geen BTW te betalen. Ge radts wil dat de uitbesteding van het onderhoud per 1 janu ari 1984 rond is. Houdgreep „Het kan niet zo doorgaan", benadrukte Geradts gister avond: „De LWS zit in de houdgreep", waarmee hij doel de op de politieke beïnvloe ding van de LWS door het ge meentebestuur waardoor de LWS niet altijd aan eigen prio riteiten toe kan komen. De neerslag hiervan is te vinden in het rapport van Loose waarin staat dat de LWS „zich in het geheel niet aan de eigen onderhoudbegroting heeft ge houden4'. Voorts pleit in het nadeel van de LWS dat de ei gen begroting vorig jaar met ruim een miljoen overschre den werd. Door het onderhoud uit te besteden hoopt Geradts de LWS te ontrekken aan deze houdgreep. Zoals gezegd vindt het meren deel van de vertegenwoordi gers in de bewonersraad dat te weinig is ingegaan op de kwa liteit van het onderhoud, ofte wel: men is bang dat het lage re budget van de CTW zal lei den tot slechter onderhoud. Geradts beloofde echter zijn uiterste best er voor te doen om de invloed van de bewo ners op het onderhoud zoveel mogelijk te behouden. Op deze wijze hoopt hij dat de bewo ners zelf de kwaliteit van het onderhoud kunnen controle ren om eventuele misstappen van het CTW aan de kaak te kunnen stellen. De voorzitter zei ook overeen te willen ko men dat de onderhoudsmen- sen wijkgebonden werken, zo dat zij een regelmatig contact met de bewoners hebben. Loo se opperde bovendien de mo gelijkheid om van het geld dat de LWS gaat besparen, een ex tra opzichter aan te trekken. Al deze argumenten konden de bewoners echter niet over tuigen. Personeel Ook van de zijde van het per soneel is niet iedereen ingeno men met de uitbesteding van het onderhoud. B. Aniba van de technische dienst van de LWS stelde dat Loose ver keerde cijfers in zijn rapport had gebruikt en dat het onder houd, door de LWS verricht, niet zoveel duurder behoeft te zijn dan in het rapport wordt voorgesteld. Met het personeel is overeengekomen dat zij zul len worden uitgeleend aan de CTW maar hun ambtelijke status zullen behouden. „Er zullen geen ontslagen vallen", aldus Geradts: „Ander waren we er niet eens aan begon nen". Het is de bedoeling dat het rapport van Loose nog eens door gemeente-ambtenaren zal worden doorgerekend Nadat het bestuur van de LWS ad vies heeft uitgebracht zal wet houder Tesselaar de zaak ter discussie stellen in de commis sie Volkshuisvesting. Waarna een definitief besluit zal wor den genomen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3