Oostduitse verbetert wereldrecord sprint Vilas jaar geschorst i Akkoord Feyenoord en zaakwaarnemers Crui jp Olympische selectie telt zes afvallers Elly van Hulst snelste op 3000 meter Peloton wacht zware Ronde van Zwitserland Gerrie Veldhuisen goede amateurrijder Overeenkomst KNVB met Inter Footbal SPORT QeidóaQowuvnt DONDERDAG 9IUNI1983 PAGI1 D Proloog voor Van der Poel LUXEMBURG De Nederlander Adri van der Poel vertrekt van daag in de leiderstrui van de open Ronde van Luxemburg. Van der Poel won de proloog over 2,3 kilo meter in de straten van Luxemburg. In de hoofdstad van het groothertogdom be leefde viervoudig Tourwinnaar Bernard Hinault een teleurstel ling r met een 57ste plaats. Sportwereld HAMBURG In de Westduitse loterij .Spiel 77" is gisteren het vol gende winnende getal ge trokken' 2141553. Win nend in de Westduitse lotto waren: 7-16-27-30-31-35-37 Re serve: 13. NEUSIEDL De Ne derlander Mark Neele- man heeft gisteren in de vijfde zeilrace van de Eu ropese titelstrijd in de klasse Finnjollen een tweede plaats geboekt achter de Deense koplo per Lasse Hjortnaes. Neeleman staat in het klassement vijfde. ROTTERDAM De zaakwaarnemers van Jo- han Cruijff en het stich tingsbestuur van !Feye- noord hebben gister avond overeenstemming bereikt over de uitgangs punten voor een eenjari ge verbintenis tussen de Rotterdamse club en de ex-international. De zaakwaarnemers van Cruijff, Hans Muller en Cor Coster, zullen nu in verbinding treden met hun cliënt, die nu met vakantie in Spanje is. Volgens voorzitter Ge rard Kerkum van Feye- noord zal dit weekeinde het antwoord van Cruijff te verwachten zijn. Ker kum wilde geen medede lingen doen over de voorwaarden van het eenjarig contract. Harry Schellekens gaat toch bij FC Groningen spe len. De doelman van NEC bereikte gisteren overeen stemming over een contract voor twee jaar. Eerder was een transfer van de Nijme- genaar afgesprongen, omdat de Groningse eredivisieclub met Piet Schrijvers in de Harry Schelle- slai BinÊ Wegens financie- kens gaal toch le perikelen ging de over- naar FC Gro- êanê van de ex-doelverde- ningen. diger van Ajax echter niet door. Schrijvers koos voor PEC Zwolle. FC Groningen ging vervolgens opnieuw met Schellekens om de ta fel. Stef Walbeek keert terug in het betaald voetbal. De ex- speler van Sparta en Go Ahaed Eagles en huidige amateur van Rohda Raalte, heeft een contract getekend bij SC Heracles. Ab Gritter zal zijn contract ERi bij het in de hoogste Depe voetbalafdeling uitkomi uil Kolding IF, dat nog tb ®r* nuari 1984 loopt, vrijwe ker niet uitdienen door j c conflict met de leiding Kolding. De Brit Mike Small blijf Go Ahead Eagles. De jr Luton Town afkomi at voorhoedespeler heeft contract met één jaar lengd. uicU OOST-BERLIJN De Oostduitse atjete Marlies Göhr heeft gisteren haar eigen wereldrecord op de 100 meter verbeterd. De 25-jarige Göhr scherpte de snelste vrouwentijd op de korte sprint aan met ze venhonderdste van een seconde: 10,81 seconden. Göhr heeft sinds 1977 het wereldrecord in handen. In Dresden liep ze toen als eerste vrouw onder de~elf seconden: 10,88. Die tijd evenaarde de atlete uit Jena vorig jaar juli in Karlmarxstadt. De ideale omstandigheden in Oost-Berlijn zorgden ervoor, dat ook de we reldrecordhoudster op de 200 en 400 meter, Marita Koch, onder het' bestaan de record dook. Koch kwam in Oost-Berlijn een fractie later door de finish dan haar landgenote Göhr: 10,83. Elly van Hulst heeft gister avond tijdens internationale wedstrijden in Florence het nationale record op de 3000 meter verbeterd. De atlete van Olympia '48 slaagde er bijna in onder de negen mi nuten te komen: 9.00,61. Het Nederlands record stond op naam van Joke van Gerwen en Tineke Kluft, die beiden tot 9.05,6 kwamen, respectie velijk in 1977 en 1978. Rob Druppers won de 800 meter bij de heren in 1.45,27, de beste Nederlandse sei- zoentijd. De Brit Paul Forbes kon de atleet van Hellas in de slo'tmeters niet meer vol gen en eindigde als tweede in 1.46,66. De 27-jarige Oostduitse atleet Detlef Michel heeft in Oost- -Berlijn het Europees record speerwerpen geëvenaard. Michel kwam op de „Olym pische dag" tot 96,72 meter. Dat was even ver als de worp van de Hongaar Ferenc Paragi op 23 april 1980. De Britse atleet Daley Thomp son is er in Toronto niet in ge slaagd het wereldrecord tien kamp te heroveren. Thompson kwam 268 punten te kort om de Westduitse Jürgen Hingsen, die het afgelopen weekeinde in Filderstadt tot een punten totaal van 8777 kwam, te ont tronen als wereldrecordhou der. De Europese kampioen behaalde op de tweede dag slechts 4006 punten. Zijn totaal was 8509. Jacques Valentin heeft giste ren in Naaldwijk een loop over vijftien kilometer ge wonnen. De atleet van Olympia '70 zegevierde in 48 minuten en acht seconden. Ron Jansen (Thor) werd op ruim een minuut tweede. Flaton en Bronswijk (beiden Olympia '70) eindigde res pectievelijk als derde en vierde. DEN HAAG Organisator Sepp Vógeli heeft het jubileum ..vijftig jaar Ronde van Zwit serland" aangegrepen om het internationale wielerpeloton vlak voor de Ronde van Frankrijk op een uiterst zware etappewedstrijd te trakteren. De 47e Tour de Suisse, die ko mende dinsdag in Seuzach met een proloogtijdrit over negen kilometer van start gaat. mocht ter gelegenheid van het jubileum met één etappe wor den uitgebreid. Trouwens, in vele opzichten worden van 14 tot 24 juni in het Alpenland records gebro ken. Het totale prijzengeld is opgetrokken tot 285.000 Zwit serse Frank (bijna 400.000 gul den), terwijl de winnaar van het algemeen klassement dit jaar kan rekenen op een be drag van 14.000 gulden. De to tale lengte van de Ronde, voor een deel van de renners de laatste voorbereiding op de Tour, is 1770 kilometer. De ko- ninginne-etappe van Altstaet- ten naar Da vos (vierde rit) is 232 kilometer lang. Daarin zijn opgenomen de Julier-. de Al- bula- en de Wiesenpas. De rit van Bellinzona naar Unterbach doet evenwel niet voor de vierde etappe onder. Het peloton moet onderweg van het zadel op de beruchte Lukmanier, de Oberalp (ruim 2000 meter hoog) en de ge vreesde Furka. Voegeli heeft in het etappeschema dertig cols opgenomen, waar punten voor het bergklassement te verdienen zijn. Het deelnemersveld is ook nimmer groter geweest. Der tien ploegen staan dinsdag in Seuzach aan het vertrek. „Zwitserland" is altijd een confrontatie tussen de renners, die net uit de Ronde van Italië komen en de coureurs, die vlak voor het begin van de Ronde van Frankrijk staan. Naast de ploeg van Peter Post, die pas zondag door de Am- stelveense ploegleider defeni- tief wordt bekendgemaakt, ko men nog elf Nederlanders in actie. In de formatie van Jaak de Goede zijn Langerijs, Van Den Hoek, Jonkers, Nieuw- dorp, Broers. Kerstens, Havik en Van Hooydonk opgenomen. Voorts staan Van Dongen, Van Meef en Rooks aan de start. Tot de kanshebbers op de eindzege behoren Hinault, die door zijn knieblessure min of meer werd genoodzaakt tot deelneming in Zwitserland na dat hij de Dauphiné Libéré moest laten schieten, zijn Amerikaanse ploeggenoot Le- mond, de Italianen Battaglin, Visentini, Baronchelli en Bec- cia, de Zwitsers Breu, Mutter en Grezet en de Nederlanders Winnen, Veldscholten en Van der Velde. ZEIST Bondscoach Ger Blok heeft de nieuwe se lectie bekend gemaakt voor het Olympisch voet balelftal, dat op 5 oktober tegen Roemenië weer in actie komt in de voorron den van het Olympisch toernooi. Blok heeft zes spelers uit zijn selectie ge schrapt. De selectie ziet er als volgt uit: Storm (Ajax). Van Ede, Wouters, Kruys en Adelaar (FC Utrecht), Maessen, Su- vrijn, Ruys en Koevermans (Fortuna S), Haar (AZ'67), Degens, Marijnissen, Van Geel en Hofman (Roda JC), Van Tiggelen en Jans (FC Groningen), Holverda (Spar ta), Koolhof en Van Aerle (PSV), Houtman (Feyenoord) en Den Bakker (DS'79). Het Olympisch elftal van Italië heeft gisteren op eigen veld met 2-2 gelijk gespeeld tegen Joegoslavië. In groep C van de voorronden van het Olympisch toernooi heeft Joegoslavië nu de leiding. Nederland speelde tot nu toe slechts één wedstrijd: het verlies van 3-0 tegen Roeme nië. Oostenrijk heeft gisteren in Tirana in een kwalificatie wedstrijd voor het Europees kampioenschap (groep 6) met 2-1 gewonnen van Albanië. De twee Oostenrijkse treffers kwamen van de in Italië bij Cesena spelende Walter Schachner. Stand groep zes: 1. Oostenrijk 5 4 2. N-Ierland 5 3 3. W-Duitsland 4 2 4. Turkije 5 1 5. Albanië 7 0 Brazilië heeft gisteren in Lis sabon Portugal met 4-0 ver slagen. Het was de eerste wedstrijd in de Europese tournee van de Brazilianen. Bij rust was de stand 2-0. De doelpunten kwamen van Ca- reca (39e minuut), Socrates (40), opnieuw Careca (53) en Pedrinho (65). 9 13- 1 7 4-3 5 5-2 3 3-10 2 3-12 Walter Schachner brengt Oostenrijk voor het eerst aan de leiding. WASSENAAR De drafsport is vele amateurrijders rijk die bij tijd en wijle de teugels in speciale draverijen overnemen van de beroepspikeurs. De amateurs zijn eigenaars, die op deze manier van hun sport willen genieten. De spelers bij de tgtalisator zien het meestal niet zo zitten met de amateur rijders. Vaak terecht niet, want de heren weten niet al tijd op de juiste manier met de paarden om te gaan en menige favoriet ging daardoor vroeg tijdig naar stal. Maar er zijn natuurlijk uitzon deringen. De drafsport heeft aan eigenaar Gerrie Veldhui sen een hele goede amateurrij der. Dat bewees hij gistermid dag op een goed bezocht Duin- digt in de Norg-prijs met Un- sere Madel. Met de vijfjarige merrie wist hij in de eindstrijd op het juiste moment te wach ten om toe te slaan. Hij won fraai vóór Rodin en Vaguely Noble. Het was voor Gerrie Veldhuisen zijn achtste over winning. Ruim een jaar gele den keerde hij terug in de drafsport als eigenaar. Heel vroeger was hij leerling-pi- keur geweest bij Jan Wage naar, maar stopte toen met de sport om eerst een goede maat schappelijke positie op te bou wen. Bij de Hoofddorper Jan van Dooyeweerd heeft hij nu vier goede dravers in training. Paarden, waarmee hij zelf nog menige draverij kan winnen. Ook nog een fikse boete voor Guillermo Vilas. BETALING IN TOERNOOI ROTTERDAM KRIJGT GEVOLG PARIJS De Argentijn Guillermo Vilas is door de internationale proftennis organisatie (CIPT) voor één jaar geschorst wegens het aannemen van onoffi ciële betalingen voor het Grand-Prixtoernooi in Rotterdam. Vilas kwam naar het toernooi, dat van 14 tot en met 20 maart werd gehouden, in plaats van Jimmy Connors. De Ameri kaan zegde enkele dagen tevo ren af. Na een nederlaag in Brussel ging Connors voortij dig naar de Verenigde Staten terug. Toernooidirecteur Peter Bonthuis wilde Vilas als ver vanger en zocht hem in Parijs op. De Argentijn kreeg de „wild card", die voor de Ne derlander Huub van Boeckel was bedoeld. De winnaar van 1982 vroeg wel startgeld. Na besprekingen werd door Bont huis een voorstel gedaan, waarin beide partijen zich konden vinden. Vilas, momenteel vijfde op de wereldranglijst, mag één jaar lang niet deélnemen aan Grand-Prixtoernooien en wedstrijden om de Davisbeker. Tevens kreeg hij een boete van 55.000 gulden. Vilas kan binnen dertig dagen beroep aantekenen tegen de straf. De Fransman Philippe Chart- rier, voorzitter van de CIPT, zei dat de'betalingen van start- gelden, wat officiéél is verbo den maar vaak genoeg voor komt, binnenkort strenger zal worden aangepakt. Chartrief- :„Startgelden voor spelers zijn gemeengoed geworden. Het proftennis werd en is daardoor ongeloofwaardig. De publieke opinie en een verzoek van de ATP deed ons deze stap ne men. We hadden een bewijs nodig, dat hebben we nu ge kregen". Het bewijs kwam, volgens Chartrier, bij hem binnen via een brief van de organisatie in Rotterdam. Hij wilde niet zeg gen hoeveel Vilas, die overi gens hiermee de zwaarst ge strafte speler in de internatio nale tenniswereld is, heeft ont vangen. Het is algemeen be kend dat deze bedragen kun nen varieren van 200.000 tot 300.000 gulden. Het sportpaleis Ahoy' heeft, volgens algemeen directeur Hoekwater, Vilas de betaling gedaan. Ahoy' heeft daarvoor een boete gekregen van 27.500 gulden. Peter Bonthuis, die met Jan Leupe en bestuurder Steerlsma van de KNLTB de directie van het Rotterdam- -toernooi vormde, ontkent dat Ahoy' het geld gestort heeft. Volgens Hoekwater zat Ahoy' door het afzeggen van Con nors en Borg zo klem, dat er wel betaald moest worden aan Vilas. „We dienden voor het publiek en de sponsor het toernooi redden. Principieel zijn we tegen dergelijke beta lingen, maar we konden niet anders. We hebben er zelfs overleg over gevoerd met de verantwoordelijke wethouder. Toen de Pro Council in een la ter stadium met de beschuldi gingen aan het adres van Vilas kwam, hebben we alles toege geven.", aldus Hoekwater. Yannick Noah heeft besloten tegen zijn schorsing van zeven weken niet in hoger beroep' te gaan. Daardoor is zijn straf te rug gebracht tot 42 dagen. De schorsing gaat 13 juni in. ZEIST De KNVB, uitgezonderd de sectie betaald voetbal, is een overeenkomst aangegaan met het bemiddelingsbureau Inter Football. De sponsor-inkomsten, die IF voor de voetbalbond moet binnenhalen, zullen volgens voorzitter Jo van Marie van de KNVB dienen om de voetbalsport betaalbaar te houden. Van Marle: „De KNVB heeft gekozen voor het aanboren van alternatieve geldbronnen. Wij kunnen in deze tijd onze leden niet zwaarder belasten. Wij willen meer activiteiten voor min der geld. Dat kan slechts via een goede samenwerking met de commercie". Het A-elftal en Jong Oranje vallen onder de verantwoording van de sectie betaald voetbal. Hét oude sectiebestuur sloot eind december 1982 een contract af met het bureau Pro Sport Promo tions. Van Marle omschreef die concurrentie in de KNVB-krin- gen gisteren als een weinig gelukkige situatie. Kernploeger bekend voor/T schaatsseizoeJ- AMERSFOORT Henk de voorzitter van de belt n groep training, heeft de ploegen voor het ni aste schaatsseizoen bekend maakt. Bij de heren-all iste ders, onder leiding van zelf, zijn Egbert Post en van der Pal verd wener der formaties zien er als volg k Heren allround: Yep Kr, tie Hilbert van der Duim, Schalij, Robert Vundeomi Rolf Sibrandy en Hein geer. Dames. Alie Boorsma, Ina Steei ten gen. Ineke Kooiman, Marieke Ria Visser, Thea Limbach e van Gennip Jong Oranje heren: Raymond mans, Herbert Dijkstra, Henk Henri Kraayenbos en Frans Jong Oranje dames Marja Aden I3S landa Grimbergen. Ingrid Hs t k Boukje Keulen, Grietje Muld Ingrid Paul. Diana Holum, die enkele jaren den aan de basis stond vai kaanse schaatssuccessen, na naar de achtergrond verdwi ger opnieuw trainster geworden v rjja Amerikaanse schaatsploeg die - voorbereidt op de Olympische terspelen van Serajevo (1984). Gastland Mexi eindigt onderag MEXICO STAD In gni vil van het wereldkampioen#ssa voetbal voor junioren hePen Schotland en Zuid-Korealea- geplaatst voor de kwartfirJK Schotland versloeg Ml.d€ met 1-0. Zuid-Korea MieF Australië met 2-1. ,r,J de In groep B plaatste Um zich na de 0-0 tegen Ivoo voor de kwartfinales. Dat k Polen in dezelfde groep Bv in een saai duel met de I nigde Staten (2-0). Eindstand: Groep A: 1. Schotland 2. Zuid-Korea 3. Australië 4. Mexico Groep B: 1. Uruguay 2. Polen 3. Ver.St. 4. Ivoorkust PAAKOESPORT Koersen, Duindigt: EERSTE KOERS. 2040 Glory (Mej. M.S. Poort) 1.2fzil) Walkover; 3. Vera Ulandia. start: Viola Supreme, Valeri Woody Dien. Winn. f. 6.50. PI 1.30 2,20, Kopp. f. 8,10, Trio f. TWEEDE KOERS. 2120 m< White Feet (Mej. Y. Wag 1.22,0; 2. When You Win, 3. W de Lente. Winn. f. 2,90, PI. 1/ 1,40, Kopp. 17,20, Trio f. 179,10 ida DERDE KOERS, 2040 Whisful Oostwyck (J. eerd) 1.20,1; 2. Wanda Pluto;-, ia Avon. Niet gestart: Tertiarefle Jewel Laren. Winh. f. 2,60, PI. 1,40 2.60. Kopp. f. 4,10, Trio f. VIERDE KOERS. 2000 meter drias (A. Manuel) 2.16,9; 2. Dundas; 3. Amend. Niet gesl sex Prince. Winn. f. 4,40, PI. 2,80, Kopp. f. 13,20, Trio f. 58,4 pn VIJFDE KOERS. 2040 meter: 1 Iborn Dean (L. Schoonhoven) 2. Wilka Axkit; 3. Vonny Albo gestart: Woudbloem J. Winn. - PI f. 1,40 1,60 4,30, Kopp. f. 4.81 kin f. 173,10. ZESDE KOERS, 1609 meter. 1. Honey (A.J Mollema) 1.18.7; nee Zora; 3. Tiny's Boy. Nil start: Sofia. Winn. f. 1,80. PI. 3,60 4.70. Kopp. f. 13.70. Trio f. ZEVENDE KOERS, 1800 metjg r Rexfort Bryant (M. van Gisi aa 1.57,6; 2. Tavita; 3. Gadina. Ni start: Starlet. Winn. f. 3,70, PI. 1,90 4,30, Kopp. f. 6,60. Trio f. ACHTSTE KOERS, 2040 me Unsere Madel (G. Veldhuisen) 2. Rodin; 3. Vaguela Noble. Wii >n 16.00. PI. f. 2.30 6.70 4,60. Ko| "E 79,80. Trio f. 2.300,30. P NEGENDE KOERS, 2040 Thor Volo (L.A. van DooyewfcOl I.19,9; 2. Uwe; 3. Tilpy. Winn, t PI. f. 1,70 1,60 3,10, Kopp. f. 5,40, f. 393,10. TIENDE KOERS. 2040 Arden (J.C. Bot) 1.20,2; 2. Sergio tuna; 3. Remy Princess. Niet geld k Robby Performer, Ukkie Suprei fini Winn. f. 2,60, PI. f. 1,60 1,70 J. Kopp. f. 27,20. Trio f. 660,10. ELFDE KOERS, 2040 meter: 1 ldone Zimbri (J.W. Hoejenbos) 2. Winner B; 3. Victor Brewer.1 gestart: Veronica Fortuna. Will II,20, PI. f. 2,30 2,80 12,90, KoflA-fl 37.10. Trio t_ 3.997.40. C WIELRENNEN c Ronde van Luxemburg, prolnèlot 1. Adri van der Poel (Ned) 3 fl*- 16.86 sec. 2^ Ivar Mones (Sov) W o. Andersen (Den) 3.17.42,1 un Skoda (Tsj) 3.19.74, 5. Acacio da Vh (Por) 3 20.25. 6. Etienne de I lVi (Bel) 3.21,59, 7 Charles Mottet Dt 3.22,68, 8. Ralf Hofeditz (Wdl) 9 Marc Gomez (Fra) 3.23,37, ll cien Didier (Lux) 3.23.55. van Vliet (Ned) 3.24.56. )E at: im )hi

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12