Districtenstelsel benadeelt Alliantie Mitterrand dreigt met hard optreden Russisch blad wil de queue aanpakken Reagan terughouden i over aantal raketten Ia Surinaamse minister! Sital neemt ontslag WRANCE mm col je WNTRA JE Universitaire opleiding in gemeenschap van goederen LANSING In Lansing in de Ame rikaanse staat Mi chigan is in hoger beroep de uitspraak bevestigd dat een gescheiden vrouw, die de studie van haar man heeft hel pen betalen, aan spraak kan maken op een deel van diens verdiensten in de toekomst. Het hof van appèl bevestigde het von nis van een lagere instantie, dat het rechtendiploma van een Tekere Michael Wood worth ge meenschappelijk be zit van het echtpaar Wood worth werd opgedragen zijn ex-echtgenote voor de duur van tien jaar 2.000 dollar per jaar uit te betalen. FRANSE POLITIE BEREIDT NIEUWE DEMONSTRATIE VOOR BUITENLANDÊöidócSouicmt DONDERDAG 9IUNI1983 PAG^] RUITENHEER PARIJS President Mit terrand heeft gisteravond anti-regeringsgezinde po litiefunctionarissen ge waarschuwd dat zijn soci alistische regering hard zal optreden tegen welke verdere „opruiende" pro testdemonstratie dan ook. Diverse rechtse politie bonden hadden gisteren eerder op de dag al laten weten, dat zij een massale demonstratie voorberei den om te protesteren te gen het ontslag van twee vakbondsleiders en de litiemensen van schorsing van zeven an- week vrijdag, De Franse president tijdens zijn televisierede, waarin hij de noodzaak benadrukte van een harde houding tegen binnenlandse onrust. dere politiemensen. Deze „De republiek moet door alle strafmaatregelen hielden burgers worden gerespec- verband met de anti-re- teerd- vooral door diegenen geringsbetoging door po- Vier ^ak ,^et ls^aar te v*rde- litipmoncon JL VOriee g aldus M,tterrand ,n 6 een rede voor de televisie. Gistermiddag debatteerde de nationale assemblee (parle ment) over de ontevredenheid onder de politie. Het debat liep uit op een ordinaire scheldpartij. Pro-regeringsaf gevaardigden maakten hun conservatieve tegenstanders uit voor „fascisten", terwijl de conservatieven op hun beurt „onverantwoordelijken en linksen" schreeuwden. Minister van binnenlandse za ken, Deferre, had dinsdag het ontslag aangekondigd van twee leiders van de politie bond wegens het organiseren van de demonstratie van vori ge week vrijdag. Bovendien werden nogeens zeven andere politiefunctionarissen u schorst, omdat zij de betoging niet in de hand hadden ge houden. Een achtse politie man werd gedwongen met vervroegd pensioen te gaan. Aanleiding tot de demonstra tie was de moord in Parijs op twee politie-agenten door gangsters. Oorzaak voor de betoging vormde het ver meende „zachte" beleid van de regering-Mitterrand met betrekking tot de misdaad. Rebellen handhaven kritiek op beleid Arafat DAMASCUS Opstandige Palestijnse guerrilla strijders hebben gisteren beweringen van PLO- voorzitter Arafat tegengesproken dat hun rebellie in de kiem gesmoord zou zijn. Arafat zei gisteren tijdens zijn verblijf in New Del hi dat de Libische leider Khadaffi zich probeerde te mengen „in onze interne aangelegenheden door steun te verlenen aan de opstandelingen", maar dat „de situatie nu geheel onder controle is". Een woordvoerder van de rebellen heeft gisteren in Damascus echter gezegd, dat de opstand tegen Ara fat en andere Fatah-leiders groeiende is. Hij ont kende dat de rebellen streven naar de val van Arafat als voorzitter van de PLO en van Fatah. De rebellen eisen dat Arafat afziet van zijn gematigde politieke koers en zich duidelijk uitspreekt tegen het Libanees-Israëlische akkoord. Doodsbrigade Jakarta slaat weer toe JAKARTA Binnen twee dagen heb ben mysterieuze moordenaars in Indo nesië opnieuw toegeslagen en in Jakar ta nog eens acht mensen gedood. De dagbladen van Jakarta bevatten be halve het bericht foto's van de slachtof fers omschreven als bandieten of ex- -veroordeelden die van dichtbij le ken te zijn doodgeschoten. De meeste slachtoffers waren getatoeëerd en en kele executies waren in het openbaar voltrokken. Sinds januari is het aantal moorden door de doodsbrigade in Ja karta al opgelopen tot 60. Er zijn rege ringsambtenaren die erop hebben ge zinspeeld dat het opruimen van de zware jongens het werk van de Indone sische regering is. Drie doden bij bomontploffing in Beiroet BEIROET In een zuidelijke wijk van de Libanese hoofdstad Beiroet is gisteren een autobom ontploft op het moment dat een Is raëlische patrouille passeerde. Drie Israëli sche militairen werden gedood. Verscheide ne voorbijgangers liepen verwondingen op. Volgens de Falangistische radio was de bom, die een op afstand te bedienen ontstekings mechanisme had. geplaatst in een Mercedes. Twee andere auto's raakten beschadigd door de explosie. De regeringscoalitie van pre mier Begin heeft gisteren in de Knesseth een motie van de oppositie verworpen, waarin eenzijdige terugtrekking van de Is raëlische troepen uit Libanon wordt geëist. Uitgewezen Nicaraguaanse consul vraagt asiel in VS WASHINGTON Een van de zes door de Verenigde Staten uitgewe zen Nicaraguaanse consuls heeft gisteren, enkele uren voor zijn daadwerkelijk vertrek, gezegd dat hij om politiek asiel in de VS zal vragen. Augustin Alfaro, die voor zijn land in New Orleans werkte, maakte zijn besluit bekend nadat hij een bezoek had gebracht aan het plaat selijke immigratiebureau. Hij zei dat hij dinsdagavond na overleg met zijn gezin besloot asiel te vra gen. Of de Amerikaanse autoritei ten zijn verzoek zullen inwilligen was nog niet duidelijk. Oostduitse pacifist met geweld op trein gezet LUDWIGSTADT Beierse grenswachten hebben giste ren in de trein naar Mün- chen een Oostduitse vredeac- tivist aangetroffen, die ver telde door de Oostduitse au toriteiten met geweld op de trein te zijn gezet. De man vertoonde door handboeien veroorzaakte verwondingen aan handen en polsen en zijn kleding was gescheurd. De afgelopen weken zijn al zo'n 20 vredesactivisten uit Jena naar het Westen uitge wezen, maar bij hen was geen geweld toegepast. BBC stuurt geen tv-ploeg naar pausbezoek Polen Mevrouw Thatcher en haar man Dennis brach ten vanmorgen al vroeg hun stem uit in Londen. MOSKOU Er moet in de Sovjet-Unie een „anti-rij-pt\ gramma" worden ontwikkeld. Dit heeft het blad van i communistische jeugdbond Komsomolskaja Pravda gisten geopperd. Queue-vorming voor de winkels vormt nog stee een dagelijks verschijnsel in de Sovjet-Unie. ondanks (|j| campagne van partijleider Andropov om het aanbod r consumptiegoederen te verbeteren. Komsomolskaja Pravda schat dat in de drukke winkelperi de de kopers 85 tot 90 procent van hun boodschappentijd al wachtend in de rij doorbrengen. Lange rijen staan voor ma voor winkels waar minder noodzakelijke artikelen worde8 verkocht, zoals sportschoenen, deodorant, zeep en zakdo ken. Uit angst voor toekomstige schaarste leggen velen gro voorraden aan. Vaak gaan mensen in de rij staan in de hoe "r dat er interessante produkten te koop zijn. Schaarse goedt8k' ren kunnen altijd nog op de zwarte markt verkocht wordei Volgens het Komsomolskaja Pravda veroorzaakt een teko »ctim aan goederen weliswaar een rij, maar aan de andere kat* veroorzaken rijen een tekort aan goederen. Dodental mijnramp Joegoslavië stijgt Rattenplaa»K in Luik Mogelijk 400 doden bij scheepsramp Wol MOSKOU Het ongeluk met een Ru flfl passagiersschip op de rivier de Wolga hee aa gelijk aan 400 mensen het leven gekost. Ei e woner van Oeljanowsk waar het ongelu r beurde zei in een telefoontje naar faml jjljt Moskou dat volgens een officiële medei slechts veertig mensen de ramp hadden leefd. De verongelukte „Alexander Soevv jieii had een capaciteit van 468 plaatsen en ke bemanning. Als het bericht klopt, het dat het de ergste ramp in de Sovje van de laatste jaren. De man uit verder dat er grote chaos heerste in de «»£-*»■ 700 kilometer ten oosten van Moskou, lopen te huilen op straat". Volgens de stortte een goederentrein bovenop h toen dit een spoorwegbrug over de riwiorl^ de. LONDEN De BBC is terug gekomen van haar besluit een televisieploeg naar Polen te sturen om het bezoek van paus Johannes Paulus II te ver slaan. Zij heeft daartoe beslo ten uit protest tegen het feit dat Polen twee BBC-verslag- gevers geen visum wil ver strekken. Behalve de twee Britse verslaggevers hebben tot nu toe ook vier Nederland se journalisten geen toestem ming om het bezoek van de paus te verslaan. Pool vermoordde acht vrouwen WARSCHAU In Polen is een man gearresteerd die er van wordt verdacht acht vrou wen te hebben vermoord die hij vervolgens verkrachtte. Het Poolse persbureau PAP sprak van een van de gevaar lijkste criminelen in het na oorlogse Polen. Vier vrouwen die hij ook wilde vermoorden wisten te ontsnappen. De man. Pawel T., is 37 jaar, getrouwd en vader van twee kinderen. Hij is boer en reparatiemon teur. Hij was eerder veroor deeld wegens autodiefstal. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Er zijn meer dan veertig miljoen stem gerechtigden, maar de partijen verwachten geen abnormaal hoge opkomst. In de parlementsverkie zingen van mei 1979 stem de 76% van de kiezers. Doffe apathie bij de kie zers en nogal wat vakan ties in het buitenland kunnen tot gevolg heb ben, dat het aantal stem men ditmaal lager uitvalt dan vier jaar geleden. Toen werd de Conserva tieve partij van Margaret Thatcher met 33% van de stemmmen aan het be wind gebracht. In oktober 1974 won Labourleider Harold Wilson de parle mentsverkiezingen, uitge schreven door de Conser vatief Edward Heath, met 28% van de stemmen. Vandaag kiezen de Brit ten 650 nieuwe afgevaar digden. Hun niet bepaald billijke kiesstelsel (het districtenstelsel) brengt vaak merkwaardige uit slagen voort. Het is zelfs mogelijk, dat de partij, die het hoogste aantal stemmen op zich verenigt, toch verslagen wordt. 650 dis tricten kiezen elk één Lager huislid. Alle kandidaten, die gewoon de meerderheid van stemmen halen, krijgen een zetel. De stemmen op de kan didaten die geen meerderheid halen, gaan in feite verloren. Daarvan lijkt de Alliantie het slachtoffer te gaan worden; er zijn uitgesproken Labour-bol- werken en gebieden waar Thatcher het heel goed doet, en de Alliantie is daar dan de tweede partij, maar blijft zetel loos. Ongeveer 52% van de kiezers zijn vrouwen. In de verkiezin gen van 1979, die Margaret Thatcher voor het eerst aan het bewind brachten, speelden zij een beslissende rol. De Con servatieven hadden toen onder meer beloofd, dat zij praktisch alle gemeentelijke huurhuizen te koop zouden stellen. Dat aanbod beviel de dames. Mogelijk zullen zij vandaag premier Thatcher opnieuw aan het bewind helpen bren gen, omdat deze een resolute en volgens sommigen zelfs be paald inspirerende vrouw is, de eerste Lady-premier van het westen. Veel Britse vrou wen vinden, dat Thatcher tot nu toe het er heel wat beter afgebracht heeft dan haar mannelijke ambtgenoten van de jaren zeventig. „Geen enke le verkiezingskandidaat is be ter geschikt om Groot-Brittan- nië te leiden," zeggen ze. Maar er zijn nog talrijke ande re factoren, die in de Britse parlementsverkiezingen van vandaag een rol kunnen spe len. De weerslag van de werk loosheid is onberekenbaar. La bour en de Alliantie van libe ralen en sociaal-democraten hebben deze verkiezingen in het teken geplaatst van de ruim drie miljoen Britten, die zonder werk zitten. Zij drukten de stemhebbenden op het hart, dat als de Conser vatieven van Margaret That cher nog vier tot vijf jaar aan het bewind mogen blijven, er over 24 maanden minstens vijf miljoen werklozen zullen zijn. De Conservatieven van hun kant beweerden, dat hun pro gramma de beste garanties biedt voor nieuwe economi sche welvaart en een geleide lijke daling van het aantal werklozen. „Stem voor la bour", zo zei Thatcher op haar beurt, „en in Groot-Brittannië zitten volgend jaar vier mil joen mensen zonder werk". Een andere onbekende factor is de tegenpropaganda die La bour gemaakt heeft met „ge heime" Conservatieve plannen om de vrijwel kosteloze Britse Nationale Gezondheidsdienst op te doeken. Thatchers hard nekkige logenstraffingen in dit verband hebben de be zorgdheid, die de socialisten veroorzaakt hadden, zeker niet helemaal verdreven. Het is best mogelijk, dat vandaag miljoenen Britten voor Labour stemmen om de Nationale Ge zondheidsdienst te redden. Toch zullen de Labourkandi- daten allicht ook veel stem men verliezen, omdat hun par tij wegens haar aanslepende interne verdeeldheid niet lan ger het vertrouwen geniet van kiezers, die nadenken en in de stembureaus hun verstand ge bruiken in plaats van alleen hun hart te laten spreken. De socialistische conflicten' over defensie, premier That chers beschuldigingen dat het Labourkamp vol marxisten zit, die van Groot-Brittannië een extreem linkse volksrepubliek willen maken, en bij som mige kiezers het besef dat een Labour-breuk met de EG onvermijdelijk tot toenemende werkloosheid zal leiden, heb ben de socialistische vooruit zichten in deze parlementaire verkiezingen bepaald ongun stig gemaakt. Volgens de Alliantie, die zich het historische alternatief noemt tussen een „dictatoriaal extreem rechts" (Thatcher) en een „waanzinnig extreem links" (Foot) bewind, waren de Britse socialisten al versla gen vóór de kiezers naar de stembureaus trokken. De liberale leider David Steel en de sociaal-democratische LUIK De winkel van de Belgische Luik hebben gisteren' dens een persconfert geëist dat het gemeentebesj onmiddellijk stappen derneemt om Luik van huisvuil te krij De winkelierswillen de burgerbescherming lil het leger daarvoor v itöK den ingeschakeld. Als gevolg van stakingsai van het gemeentelijk pe neel hoopt het vuil zich if straten van de stad op. L heeft daardoor al te van een rattenplaag. kele dagen wordt er geen vuilnis meer voorman Roy Jenkins, die de teugels van de Alliantie in handen hebben, beschouwen hun verbond al als de nieuwe parlementaire oppositie. In de verkiezingscampagne, die nu voorbij is, spoorden zij de Brit ten herhaaldelijk aan vooral niet premier Thatcher met een overweldigende meerderheid van stemmen opnieuw aan het bewind te brengen. De leiders van de Russische en Amerikaanse ontwapenings gatie, Alexei Obukov (links) en Edward Rowny (links) ontmou elkaar gisteren in Genève na een reces van enkele maa weer om het overleg over de beperking van het intercontineldu raketten te hervatten. c nds »de WASHINGTON President Reagan wil officieel niet li fcoz vasthouden aan een limiet bij het START-overleg over de i >iy continentale, oceaanoverschrijdende kernraketten in Gei h< Volgens Reagan moeten de onderhandelaars de handen vrij che ben om tot een akkoord te komen. Wel dient een maximurrgr0 5000 kernkoppen aan weerszijden het „centrale element" t ^ai in de Amerikaanse positie bij het gisteren hervatte ST/etb overleg in Genève, aldus Reagan in een toespraak tot Cong t( den en NAVO-ambassadeurs waarin hij gedetailleerd ingii jjfc, zijn nieuwe voorstellen voor dit overleg. Een dergelijk maximum houdt in feite in dat beide supern ten hun aantallen kernkoppen met een derde zouden mi verminderen. Dit komt erop neer dat de Verenigde Sta' denken aan een aantal intercontinentale raketten dat ligt 850 en 1450, maar volgens Reagan gaat het niet aan dit pul lijk exact vast te leggen. Het vorig jaar door president Re voorgestelde plafond van 850 werd door Moskou verworj nieuwe versoepeling van de verenigde Staten vloeit v< het feit dat het Amerikaanse Congres zijn toestemming heel geven aan de ontwikkeling van een nieuwe intercontinekï o MX-raket. PARAMARIBO Bradissein Sital, een van de nauwste t hangers van Surinames sterke man Desi Bouterse en momef minister van volksmobilisatie en cultuur, is gisteren opga na ernstige politieke meningsverschillen. Bouterse heeft hetj slag aanvaard. Sital staat bekend om zijn linkse sympathieën en zijn pro-Cf^jjjj koers. Hij is het niet eens over de versterking van de barfjp met Brazilië zoals het kabinet Alibux wil. Brazilië zal Suririk wapens gaan leveren en leningen toestaan waardoor de van Brazilië op Suriname groter zal worden. lui -1 Het is niet de eerste keer dat Sital in aanvaring komt met I terse. Twee jaar geleden belandde hij met vijf geestverwante i w de gevangenis „vanwege een linkse samenzwering tot staatsgreep". Hij werd evenwel na enkele maanden laten en zijn invloed steeg sindsdien weer. Enkele zwaarge wonde Joegosla vische mijnwer kers liggen hier in het ziekenhuis van Aleksinac, een stad die bij- na tweehonderd kilometer ten zui den van Belgrado ligt. De methaan gasontploffing in de mijn bij Alek sinac heeft tot nu toe aan twaalf mensen het leven gekost. Minstens vijftig mijnwer kers raakten ern stig gewond. u* westminster mmuTE

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10