Mooi weer houdt aan Nederland kiest slechts één plaats voor kernraketten TOMATEN EN KIP In ban van ring BON: Ruimteveer enkele seconden boven Noord wijk en Katwijk Maandag 6 juni 1983, 74e jaargang no. 22594 Uitgave Westerpers, behorende lol Sntholl Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003Bank:Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur. U.Hallewas. Chel-redacleur Wim Bui|teweg. Advertenties: (excl.BTW)t 0,58permm,kleint)esl 0,40 per mm. Abonnementen: (ind.BTW) per maandl 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal I 61,25,iaarl 233,50. Klachten bezorging: maandag l/'mvri|dag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 122248. In „Brandpunt" op Ned. I om 21.20 uur cijfers over enquête over inleveren van loon etc. Voordien om 19.25 uur docu mentaire over scheiden (deel 2). Op Ned. II om 19.25 uur film „Het huis van Spencer" met Henry Fonda. Op België 2 om 21.10 uur in „She dances alone" het leven van de dan ser Nijinski. HET WEER Zonnig. Minimumtemperatuur omstreeks 8 graden, in de mid dag van 23 graden in het noor den tot 27 graden in het zui den van het land. Vrij krachti: ge oostenwind Morgen zon op: 5.22; onder: 21.54 uur. Schev. hoogw 12.54 uur. Laag: 8.36 en 21.09 uur. )iplomaat Libië zwaar ewond bij aanslag 1IROET De Libische zaakgelastigde in Libanon, idel Kader Ghouka. is gisteren bij een aanslag in zijn tel in Beiroet ernstig gewond geraakt. Hij is in kri- ke toestand opgenomen in het Amerikaanse zieken- is van Beiroet, waar hij een spoedoperatie onder- ig. De dader is ontkomen. t ondergrondse „front voor de bevrijding van Liba- n van buitenlanders" dat in de afgelopen jaren vele nslagen pleegde op Palestijnse en Syrische doelen, eft de aanslag opgeëist. Ghouka was in de plaats ge iden van de ambassadeur die de Libische leider Kha- ffi uit protest tegen het Israëlisch-Libanese akkoord d teruggetrokken. bië speelt ook een rol in de muiterij binnen de PLO. ilgens Arafat steunt Khadaffi de muiters. 25 weekeinden cel voor moord op zwarte jongen JOHANNESBURG Een 19-jarige blanke Zuidafri- kaanse jongeman is tot 1.200 uren gevangenisstraf veroordeeld wegens het doden van een zwarte, zon der enige andere reden dan „zin hebben om een .„domme" af te tuigen". Hij hoeft zijn gevangenisstraf echter alleen in het weekeinde uit te zitten (in totaal 25) en mag door de week blijven werken. Volgens getuigen verklaarde de veroordeelde op zijn verjaardag vorig jaar „zin te hebben om een „houtkop" af te tuigen". Houtkop is het Afrikaner woord voor domkop. Toen hij korte tijd later door Pretoria reed, stopte hij bij drie zwar ten die op het trottoir liepen en sloeg een van de drie zo hard met een stok op het hoofd, dat het slachtoffer aan zijn verwondingen overleed. European Gateway op weg naar Piraeus AMSTERDAM De veerboot Europe an Gateway is gistermorgen in alle vroegte van de werf ADM in Amster dam vertrokken. Onder de nieuwe naam Flavia passeer de het zwaar beschadigde schip om streeks tien uur de sluizen van IJmui- den, waarna de Engelse sleper 'Point Spencer' met de Gateway op weg ging naar Piraeus, waar de nieuwe eigenaar van het schip zetelt. De European Ga teway kwam eind vorig jaar voor de Engelse kust bij Harwich in aanvaring met een andere veerboot, de Speedlink Vanguard. Bij die aanvaring vielen zes doden en kapseisde de Gateway. Luchtvervuilers van Athene in de zomer dicht ATHENE De Griekse minister voor het milieu heeft besloten gedurende de zomermaanden 125 bedrijven in Athe ne en omstreken die het meeste bijdra gen aan vervuiling van het milieu te sluiten en het verbruik van brandstof door 17 andere met 15 a 50 procent te beperken. De sluiting heeft bij toer beurt voor twee a drie weken plaats zonder dat de werknemers er in hun loonzakje iets van merken. De maatre gel werd vorig jaar ook al genomen en trof toen 85 bedrijven. Ook het auto verkeer in de Griekse hoofdstad is aan banden gelegd. De auto's mogen slechts om de dag rijden. a DE BILT Ons land heeft een week van fraai zomerweer in het vooruitzicht. Het KNMI voorspelt droog en zon nig weer met zomerse temperaturen voor mor gen (25 graden) en woensdag (28 graden) en daarna wat lagere tem peraturen; donderdag 24 graden en vrijdag en za terdag 20 graden. Het mooie weer heeft te ma ken met een hogedrukge- bied dat vandaag van de Noordzee naar Zuid-Zweden trekt, waardoor er een ooste lijke wind waait, 's Nachts is de temperatuur niet hoog: ook de komende nacht daalt de temperatuur tot ongeveer 8 graden. In Frankrijk en Midden-Europa heersen zo merse temperaturen, in de landen rond de Middelland se Zee heersen temperaturen van rond 30 graden. Het eerste zonnige weekein de heeft geleid tot een stroom van dagrecreanten op de wegen. Veel mensen werden naar de stranden ge lokt niet alleen door het Amerikaanse ruimteveer maar ook de bossen trokken veel bezoek. Het leidde, af gezien van een elf kilometer lange file bij het Hellegats plein zondagavond, niet tot grote verkeersproblemen Verkeersongelukken eisten het leven van tenminste twaalf mensen. In vijf geval len werden fietsers het slachtoffer van een botsing met een auto. Drie van hen waren kinderen, onder wie een krantenbezorgertje, twee waren bejaarden. In Pijnacker reed een automo bilist tegen een betonnen brug en verdronk in een sloot, terwijl een jonge bromfietser uit Stolwijk eveneens in een sloot be landde en verdronk. KATWIJK/NOORDWIJK De bomvolle badplaatsen Katwijk en Noordwijk hebben gistermiddag tweemaal zicht Mjg. gehad op het Amerikaanse ruimteveer Enterprisedat overvloog op de rug van een Boeing 747. Althans degenen ■s: die de majestueuze combinatie zag aankomen, want het ge vaarte vloog op zeshonderd meter hoogte met een snelheid van rond 350 km per uur vrijwel recht boven de boulevards. Het gevolg was dat het gros van de toeschouwers slechts de onderkant van de jumbojet kon waarnemen. ..Heb ik daar voor zolang naar een parkeerplaats gezocht?ventileerde een duidelijk teleurgestelde man. Met vele duizenden ande re belangstellenden stond hij op de boulevard lang voordat het ruimteveer overvloog. Onder hen vooral veel amateur- fotografen. Gewapend met joekels van lenzen en statieven wachtte het legertje op de komst van Amerika's oogappel. Om tegen kwart voor drie was het zover, een uur later dan aangekondigd. Het scherpstellen moest heel snel gebeuren. Sommigen waren daarmee nog bezig toen de jumbo al boven Noordwijkerhout vloog. Een kwartiertje later kon het ge vaarte wederom worden waargenomen. Zij het dat de jumbo op grotere hoogte vloog en ver van de kust was verwijderd. Op weg naar Engeland. Pagina 5: Piloot Boeing/ruimteyeer: „Het is druk daar beneden". Het zonnige weer en de komst van het Amerikaanse ruimte veer Enterprise zorgde gistermiddag voor massale drukte langs de hele kust tussen Hoek van Holland en IJmuiden. Boven een beeld van de propvolle Scheveningse boulevard, rechts Zandvoort, waar de Boeing met op zijn rug het ruimte veer goed te zien was. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Politieman schiet per ongeluk voorbijganger neer BEEK EN DONK Een politieman uit het Brabantse Beek en Donk heeft zaterdagavond per ongeluk een voorbijganger neer geschoten. Het slachtoffer, een 47-jarige inwoner van die plaats, werd in de schouder getroffen. De man is opgenomen in een zie kenhuis waar de kogel operatief is verwijderd. De man fietste langs het politiebureau toen hij werd getroffen door een kogel uit het dienstwapen van de politieman. Deze bevond zich op een bovenverdieping van het bureau en het schot ging af terwijl de politieman zijn wapen schoonmaakte. Hij verkeerde in de ver onderstelling dat er geen kogels meer in zaten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, num mer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Noah wellicht niet naar Wimbledon LONDEN Yannick Noah, de winnaar van de Open Franse tennistitel, heeft niet ingeschreven voor Wimble don. De Fransman houdt niet erg van het spelen op gras. Hij zou van gedachten kunnen veranderen en op een speciale invitatie van de organisatie (wild card) als nog het Londense evene ment binnenkomen. Maar dat is niet erg waarschijnlijk. Bovendien hangt hem nog een schorsing boven het hoofd. De internationale tennisraad moet zich één de zer dagen uitspreken over zijn afwezigheid bij de wed strijden om de wereldbeker begin mei in Düsseldorf Hij had beloofd daar te zullen spelen, maar liet tot woede van de organisatoren ver stek gaan. Willem van Hanegem beëin digde zaterdagavond in een volle Kuip zijn actieve voet balcarrière. De Kromme speelde mee in het WK-elf- tal van 1974 en droeg met een doeltreffende kopbal bij aan de eindstand van 2-2. Een kwartier voor tijd ver liet Van Hanegem op de schouders van zijn ex-mede spelers het speelveld. Verder onder meer in Sporttribune: Geen paniek Winnen/Zoetemelk HSV weer titel dank zij doelsaldo Noordwijk volledig terug in de race Knappe tijden Swier, Baljet en Van Dorp Wereldrecords atletiek Hingsen/Cusmir Liberalen en SDP voorbij Labour LONDEN Enkele dagen voor de verkiezingen in Enge land (donderdag) voorspellen verscheidene opiniepielingen dat de alliantie van Liberalen en de SDP de Labourpartij voorbij gaat en de tweede par tij in Groot-Brittannië wordt. Verder wijst alles op een dui delijke overwinning voor pre mier Margaret Thatcher. Vol gens de opiniepeiling in de „Sunday Mirror" krijgen de Conservatieven 44 procent van de stemmen, de alliantie 27,5 procent en Labour op 27 pro cent. Aanrijding onder invloed LISSE De politie heeft za terdagnacht een 45-jarige man uit Lisse bekeurd wegens het rijden onder invloed en het veroorzaken van een aanrij ding. De man schepte op de Broekweg bij de Kanaalstraat eerst een 17-jarig meisje uit Nieuw-Vennep en ramde ver volgens twee geparkeerde au to's. Het meisje raakte niet ernstig gewond en kon met een behandeling door de dok ter volstaan. De schade was enorm. Bezuiniging ECN: honderd banen weg PETTEN Het ministerie van Economische Zaken heeft het Energie-onderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten laten weten dat de rijksbijdrage aan het centrum de komen de twee jaar met vijftien miljoen gulden zal worden vermin derd. Volgens ECN-voorlichter J.J. Veldhuis zal de bezuini ging circa honderd van de rond 900 arbeidsplaatsen kosten. De ECN-directie heeft echter goede hoop dat het overgrote deel daarvan door een natuurlijk verloop en het niet vervul len van vacatures kan worden opgevangen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllll lein, klein kleutertje #ti me Chinese kleuter Jin Rui had bij zijn geboorte het recordge- :ht van twaalf pond. Nu, vijf jaar later, is hij met 59 kilo nog eds recordhouder onder zijn leeftijdsgenoten. Per dag consu- tert hij een kilo voedsel, en een vrachtje van twintig kilo tilt hij it gemak. Jins borstomvang is 91 cm., op zijn heupen wijst het Hint 106 cm. aan. Volgens de artsen is deze zeer fors uit de jten gewassen knaap geestelijk normaal. MINISTER DE RUITER: 99 99 DEN HAAG Als er in Ne derland kernraketten worden geplaatst zal dat op slechts één plaats zijn. Die plaats zal nog dit jaar worden aangewezen zonder dat dit betekent, dat die omstreden wapens er in derdaad komen. Wel zal na de plaatsbepaling de eventuele plaatsing verder worden voor bereid. Minister De Ruiter van Defensie heeft dit zaterdag ge zegd voor de VAR A-micro foon. De minister wilde nog niet in gaan op de vraag wanneer er zal worden beslist of tot plaat sing van kruisraketten op Ne derlands grondgebied zal wor den overgaan. Hij zei het niet zo'n gunstige ontwikkeling te vinden om van een bepaald jaar nu al het jaar van de waarheid te willen maken. Als het in het belang is van een juiste beslissing op grond van alle noodzakelijke gegevens om wat meer tijd te nemen en aldus naar een ander jaar over te lopen, dan verkiest De Rui ter dat boven het onverbidde- lij^aanhouden van een beslis singsjaar. De bewindsman zei voorts, dat helemaal niet vast staat hoe er zal worden gerea geerd op het resultaat van de Geneefse onderhandelingen over kernwapenstationering, Er is geen automatisme in de geest van: deze uitkomst bete kent deze reactie, aldus de mi nister. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Tomaten, 1 CA 500 gram l.üU 6Pl Hele kip, f- -jr kilo 7r25D./D albart heijn ww r - 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. In het radiogesprek bleek voorts, dat De Ruiter onlangs een hartig woordje heeft ge sproken met NAVO-secreta- ris-generaal Luns. Deze had zich nogal kritisch uitgelaten over berichten volgens welke Nederland voornemens zou zijn enkele kerntaken af te schaffen. Luns verweet Ne derland, dat daarover geen overleg was gevoerd met de NAVO. „Luns heeft voor zijn beurt gesproken", aldus De Ruiter, „hij heeft blijkbaar ge dacht maar dat begrijp ik niet van hem dat de Neder landse regering niet van plan was vooraf de NAVO te raad plegen. Maar het spreekt toch vanzelf, dat je dat doet". De minister zei voorts nog, dat zijn defensienota later gereed zal zijn dan aanvankelijk ge dacht, mede in verband met de noodzaak om bedragen te herschikken. Hij hield het nu op het najaar. Ongeveer tezelfder tijd zeiden de kamerleden De Boer (CDA) en Voorhoeve (VVD), defen siespecialisten van hun frac ties, dat vastgehouden moet worden aan een jaarlijkse stij ging van de defensie-uitgaven me^-lwee procent. Het regent onderscheidings-ringen bij de KRO in HilversumEerst voor de BB-quiz, toen yoorCitroentje met suiker", vervolgens voor „Het schaep met de vijf pooten", daarna voor „De Herdershond" en nu dan voor „De Weg". Allemaal succesprogramraa's, die vaak tevoren door veel kranten waarvan de journalisten een voorvertoning hebben kunnen zien volkomen negatief werden beoordeeld Achteraf komt boontje dan toch om zijn loontje. Lees de wekelijkse rubriek „Beeldspraak" vandaag in de „LeidseCourant"En als U Uw naam hieronder schrijft kan dit, voor U er niet meer buiten kunt, zelfs nog tweemaal gratis. l De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden 'CeidocSoumtvt f

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1