Rode kaart voor Wim van Hanegem „Atletiek- interland maar snel vergeten" Dubbele zege Boet van Duimen Fraaie wereldrecords voor HingsenCusmir Knoeien troef bij autoraces Alboreto weer winst op straat DETROIT De Grote Prijs van de Verenigde Staten in Detroit is giste ren geëindigd met een zege van een outsider: Michele Alboreto De Ita liaan. die vorig jaar bij verrassing zegevierde in Las Vegas, behaalde in een Tyrrell-Ford bij deze zevende race voor het wereldkampioenschap de eerste punten. Hij versloeg de huidige wereldkampioen Keke Rosberg en de Ier John Watson. De Braziliaanse ex-wereldkampioen Nel son Piquet (Brabham-BM- W-Turbo). die negen ron den voor het einde nog de leiding had. viel wegens gebrek aan benzine terug. Hij moest bijtanken en eindigde als vierde In de stand van de strijd om het wereldkampioenschap be hield de Fransman Alain Prost (Renault) de leiding, hoewel hij met zijn achtste plaats geen punten ver diende Piquet is tweede met één punt minder en Patrick Tambay derde Deze Fransman bleef bij de start staan De smalle Amerikaanse stratencircuits liggen de 26-jarige Alboreto bijzon der goed. Dat bleek vorig jaar toen hij zegevierde op het tijdelijke baantje, dat was aangelegd op het par keerterrein van het Ce- i sar's Palace hotel in Las Vegas. Ditmaal was hij verbluffend snel op het 4.12 kilometer lange par koers met twintig ten dele scherpe bochten, dat in Detroit-stad was uitgezet. Evenals twee weken gele den in Spa werd de start afgevlagd omdat drie wa gens bleven staan. Bij de tweede start, vijf minuten later, sloeg de motor van Patrick Tambay niet aan. Het was bijna een wonder dat alle deelnemers zonder schade langs de rode Fer rari kwamen. In de negen de ronde ging de Frans man René Arnoux (Ferra ri) de aanvankelijk leiden de Piquet voorbij. Hij ging zo snel rond dat zelfs bij een slechts 12,8 seconden durende tankstop de voor sprong niet verloren ging In de 31e ronde viel hij echter met motorpech uit. ZANDVOORT Onregel matigheden zijn in de Ne derlandse autosport mo menteel aan de orde van de dag Met name de nieuwe merkenraces in de Toyota- -Corolla-klasse worden ge kenmerkt door knoeierijen De races van zaterdag vormden het startpunt van een nieuwe politiek. De re glementen van de KNAV worden voortaan door de sportcommissie keihard toe gepast. Wiens wagen ille gaal wordt verklaard, gaat voor twee wedstrijden aan de kant. Job van Oostrum. in het winterse leven bobs leespecialist, won deze eer ste door harde sancties be dreigde race. De Utrechter, die op 23 april zijn wagen met een te krachtige motor uitrustte, klopte in een spectaculaire race Cor Eu- ser. De Ossenaar had bij de race van eind april de later gediskwalificeerde Van Oostrum net achter zich weten te houden. Nu lukte het niet. Euser wist wel waarom. ..Van Oostrum was weer illegaal. Hij had weer die zwaardere motor onder de kap. Ik weet het zeker. Uit de panoramabocht van daan liep hij gelijk uit acce lererend zo tien meter weg. Dat is bij deze wagens ei genlijk onmogelijk, maar ze maken deze klasse maar ka pot. Ik protesteer niet meer", aldus de pupil van klasse-coordinator Alfred Abbenes. Dat hoefde Euser, de leider in de nationale ti telstrijd. ook niet te doen. Op verzoek van Abbenes gingen de wagens van de eerste vier van zaterdag. Van Oostrum, Euser, Van der Heuvel en Vos, naar de technische controle. De lei ding van de Corolla-klasse wilde speculaties, met name richting Euser, wiens wa gen nog niet „open" is ge weest, uit de wereld heb ben. Abbenes kon zich niet echt opwinden over de knoeierijen aan de auto's. „Dit zijn ervaren rijders. Die proberen alles uit. Wij kunnen als klasse-organisa tie de zaak bovendien niet afdekken. Toen vorig jaar de plannen voor deze cate gorie op tafel kwamen, heb ik direct aangedrongen op het onderbrengen bij de Ne derlandse Autorensport Vereniging. Die pakken die jongens nu wel aan." Ook zoon Frazier wint van Bugner ATLANTIC CITY Zo vader, zo zoon. Bijna tien jaar nadat zijn vader de Brit Joe Bugner in een zwaargewicht- •gevecht versloeg, heeft Marvis Frazier hetzelfde gedaan. De 20-jarige zoon van ex-wereldkampioen Joe Frazier stond zaterdag in Atlantic City tegenover de man. die destijds met ruim verschil op punten van zijn vader verloor. Ook te gen de 20-jarige Marvis Frazier kreeg de 33-jarige Bugner weinig kansen. Voor Bugner was het zijn tweede ver- liespartij van de vijf wedstrijden na zijn terugkeer in de ring vorig jaar. Frazier bleef voor de tiende achtereenvolgende keer ongeslagen en verdiende - gecoa ched door zijn vader - ruim 250.000 gul den met deze zege. Boet van Duimen wordt achtervolgd door Jack Middelburg, die bij een poging zijn rivaal in het vizier te houden later onderuit zou gaan. RAALTE Boet van Duimen heeft een dubbele zege behaald bij de we graces in Raalte. De Brabantse motor coureur won beide manches in de klasse van de halve-liters. waarbij Jack Middelburg het hem wat minder moeilijk maakte dan werd verwacht. In de eerste confrontatie over vijftien ronden van 3150 meter was er strijd tussen het tweetal, dat de laatste tijd wat moeilijk met elkaar over de baan komt. Tegen het slot was de leiderspo sitie van Van Duimen echter onaan tastbaar. Middelburg wilde echter niet toegeven en hij ging dan ook prompt, net als tijdens de training trouwens, onderuit. Hij liep een knieblessure op en kon in de tweede manche niet meer starten In de sportklasse 600 cc liep Jacob Kostelijk uit Emmeloord bij een zwa re val een gebroken onderarm en een flinke hersenschudding op. Martin Uiterwaal uit Nieuwegein (250 cc na tionaal) en Jan Endhoven uit Sassen- heim (250 cc internationaal) braken een sleutelbeen Kees van der Ven heeft zijn achter stand op Bennie Wilken in het klasse ment van de strijd om de Nederlandse cross-titel in de 250-cc klasse vrijwel weggewerkt. De rijder uit Bakel won gisteren in Valkenswaard beide man ches. Achter Van der Ven werd Van Mierlo, derde in het klassement, twee keer tweede. De Belgische motocrosser André Mal- herbe heeft de eerste plaats overgeno men van zijn Engelse teamgenoot Graham Noyce in de stand van het wereldkampioenschap 500 cc. Malher- be eindigde bij de cross in Ruskeasan- ta (Finland) als vijfde in de eerste manche en won de volgende. Het Zwitserse duo Bollhalder/Busser hield in de vijfde wedstrijd, die mee telt voor het WK zijspancross, de eer ste plaats in het klassement stevig in handen door de GP van Frankrijk in Amberieu-en-Bugey te winnen. Ton van Heugten kreeg opnieuw last van zijn in februari gebroken linkerarm, die hem tot opgave dwong in de eerste manche. Hij kwam wel weer voor de tweede aan de start, maar hield het toen al na een ronde demonstratief voor gezien. Joey Dunlop heeft zaterdag de TT in de formule 1-klasse op het eiland Man gewonnen met een record gemiddelde snelheid, ondanks de noodzaak iot verwisseling van het achterwiel van zijn Honda. De Brit kwam over de 363,7 kilometer (zes ronden) tot een gemiddelde snelheid van 183,51 kilo meter per uur. fljn DEN HAAG De West duitser Jürgen Hingsen (tienkamp heren) en de Roemeense Anisoara Cus mir (verspringen dames) hebben afgelopen week einde wereldrecords ge vestigd. Hingsen verbeterde gisteren zondag in Bernhausen bij de Westduitse kwalificatiewed strijd voor de wereldkampi oenschappen atletiek in Hel sinki het wereldrecord op de tienkamp en bracht het op een totaal van 8777 punten. Hings en heroverde het wereldre cord op de Engelsman Daley Thompson, die op 8 september van het vorig jaar in Athene Europees kampioen werd met een totaal van 8743 punten Daarvoor was Hingsen de bes te allrounder van de wereld met een totaal van 8723 pun ten Siegfried Wentz werd tweede met een totaal van 8714 pun ten, waarmee hij slechts 29 punten onder het oude we reldrecord bleef. Anisoara Cusmir kwam zater dag in Boekarest tot 7.43 me ter, hetgeen 22 centimeter ver der was dan het record, dat zij vorige maand had verwezen lijkt. Cusmir is tevens houd ster van het indoor-wereld re cord met 6.92 meter. Cusmir verbeterde in de Roemeense hoofdstad het wereldrecord verspringen in feite twee maal Bij haar eerste poging kwam de 20-jarige Roemeense. 1,73 meter lang en 65 kilogram zwaar, reeds tot 7.27 meter Zij verbeterde daarmee haar op 15 mei, eveneens in Boekarest ge vestigde wereldrecord reeds met zes centimeter. In de vijf de poging trof de Roemeense, die zich reeds van haar tiende jaar intensief met verspringen bezig houdt, de balk opnieuw „vol". Het resultaat was het nieuwe wereldrecord van 7,43 meter. Jaspers snel Stijn Jaspers van AV Haarlem leverde in Brussel een goede prestatie op de 5000 meter. Hij liep de afstand in 13 minuten 36.78 seconden. Jaspers eindig de daarmee als derde. De wed strijd werd in 13.34.11 gewon nen door de Schot Nat Muir. Cor Lambregts (Unitas) ein digde als vijfde in 13 38.17. In Merksem won Paul Wijnber gen (AAC) de 110 meter hor den in 14.67 seconden De Britse atleet Hugh Jones werd zaterdag winnaar van de marathon in Stockholm. Jones legde de 42 kilometer en 195 meter af in de uitstekende tijd van 2 uur 11 minuten en 35 se conden. De Tanzaniaan Agapi- us Masong finishte als tweede in 2.11,54 en de Amerikaan Paul Cummings werd derde in 2.12,39. Bij de dames ging de overwinning naar de Zweedse Tuulikke Raeisaenen, die uit kwam op een tijd van 2.36,58 De Amerikaanse Julie Brown won gisteren in Los Angeles een marathon voor dames. Zij legde de 42 kilometer en 195 meter, op hetzelfde parkoers wordt volgend jaar de Olympi sche marathon voor de dames en heren gehouden, af in 2 uur 26 minuten en 24 seconden. Julie Brown maakte daarmee de vierde beste tijd ooit door een vrouw op de marathon ge lopen. Sneller waren alleen haar landgenote Joan Benoit, die op 18 april in Boston, waar het parkoers achteraf toch de juiste lengte bleek te hebben, een officieus wereldrecord van 2 uur 22 minuten en 43 secon den liep. Benoit verbeterde toen het wereldrecord, dat ge deeld met een tijd van 2.25.29 op naam stond van de Nieuw- zeelandse Allison Roe en de Noorse Grete Waitz. Achter Julie Brown werd de West duitse Christa Vahlensieck in een persoonlijk record van 2.33.22 tweede. De derde plaats was voor de Amerikaanse Ma rianne Dickerson, die 22 se conden later finishte. Erik Rollenberg (Lycurgus) won gisteren in Dortmund het hoogspringen met een sprong van 2,18 meter Henk Brouwer (Ciko 66) boekte met 21,31 se conden winst op de 200 met< ee en werd in een tijd van 10.81 seconden tweede op de 10 lii meter. Bij wedstrijden in Si - tard voldeed Frans Maas m< 7,41 meter aan de limiet voo i het verspringen, die de KNAl heeft gesteld voor uitzendin naar de Europese jeugd atlt tiekkampioenschappen, die augustus in Wenen worden houden. e gedetailleerde prestaties v en en Thompson zijn: Hingsen- Thom| 110 m horden: discus: polshoog: speerwerpen: 47.90 14.11 46.90 m 4.70 m 67,26 1500 m. 4.19.76 totaal: 8777 punten 8743 puni Anisoara Cusmir landt in de na haar recordsprong van 7.4 fluitwerk over liet aan collega Weerink, die samen met Gans voor het laatst arbitrale beslis singen mocht nemen. Slangenmens Van het WK-team. dat de pijl snel uit West-Duitsland over gevlogen Rinus Michels als coach op de bank had zitten, bleek Cruijff dus duidelijk op dreef. Afwezig waren Jong bloed en de geblesseerde Krol en Neeskens. Verder leek Rob Rensenbrink in niets meer op het voormalige slangenmens, doordat hij de nodige overtolli ge kilo's moest meedragen. Dat was bepaald niet het geval bij Wim Suurbier, die met de ook uit Amerika overgekomen Wim Rijsbergen. nog tot een aanvaardbare prestatie kwam. Ook het scoreverloop was aan trekkelijk. Peter Houtman bracht het eerste doelpunt met een schitterende halve omhaal op zijn naam. Vlak na de pau ze vergrootte Ivan Nielsen de Rotterdamse voorsprong al snel. De Kromme mocht zélf echter ook nog scoren, nadat hij al eerder een paar keer dicht bij een treffer was ge weest. Een knappe kopbal - na een corner van Cruijff - was voor de geheel vrijstaande Van Hanegem genoeg om doelman Joop Hiele te ver schalken. Cruijff zorgde nog voor de gelijkmaker door met het hoofd fraai te scoren na goed voorbereidend werk van Arie Haan. Gezellig Aardige spelmomenten, fraaie Nellie Cooman boekte de enige zege in de drielandenwedstrijd in Bielefeld op de 100 meter. doelpunten en een goed sfeei tje zorgden dus voor een g< slaagd evenement. Ook vóc de wedstrijd was het voor ve len gezellig, want na een on duidelijk voetbalpartijtje tus sen twee uit artiesten opg< bouwde elftallen, draafde Ar dré Hazes op. De zanger va het volk zong, terwijl het zon netje achter de wolken van daan kwam, een afscheidslie voor de voetballer van he volk. Terwijl de elftallen van Feye noord en het Nederlands tear zich met de warming-up bezi hielden, mochten enige para chutisten ook nog voor wa kijkgenot zorgen. Slechts van de lucht-atleten kwar wat ongelukkig naar benedei Terwijl de speaker hem mr groot vertoon aankondigdi zeilde de bewuste „para" pre cies naést de Kuip neer. He stadion, waar Wim van Hane gem nog vele keren heen z; rijden. „Als het seizoen begin zal ik het zeker moeilijk kri gen", duidde hij op zijn nieuw taak in de Kuip. Het blijft e echter en dat doet hem goed DENNIS MULKEN Feyenoord - Oranje 1974 2-2 (1-0) 2 Houtman 1-0. 46. Nielsen 2-0. 56. Va Hanegem 2-1. 61 Cruijff 2-2. Scheidsrechter Corver (Weerink Toeschouwers: 63.000 (uitverkocht). Feyenoord: Hiele; Troost. Stafle Nielsen. Wijnstekers; Gullit (Brard Jeliazkov. Valke: Hoekstra (Van Til Houtman. Vermeulen. Oranje 1974: Schrijvers. Suurbie Haan. Rijsbergen. Hovenkamp: Ren van de Kerkhof (Nico Jansen). Wi Jansen (Israel). Van Hanege (Strik): Rep. Cruijff. Rensenbrir, (Tahamata) BIELEFELD Traningscoördinator Herman Buuts van de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) stelde zaterdag middag in Bielefeld na afloop van de interlandwedstrijd West- -Duitsland - Polen - Nederland: „Laten we deze wedstrijd maar •zo snel mogelijk vergeten". De Nederlandsé dames kregen in het stadion 'Russheide' voor zo'n 5000 toeschouwers zowel van de Westduitse dames (110-47) als van de Poolse (98-58) een geweldig pak slaag. Nederland kan van landen als West-Duitsland en Polen niet winnen, maar zo hoog als het verschil nu opliep, behoeft het normaal zeker niet De Nederlandse dames kwamen niet in hun sterkste opstelling uit. Sprintster Els Vader meldde zich kort voor de wedstrijd af met een dijbeenblessure, discuswerpster Ria Stalman vertoeft ■nog in de Verenigde Staten omdat ze daar graag wil deelnemen aan de nationale kampioenschappen, en Tineke Hidding had na de zevenkamp van Götzis. waar ze nog geen week geleden het ;nationale record verbeterde en haar afvaardiging naar de we reldkampioenschappen in Helsinki verdiende, rust ROTTERDAM Het af scheid had niet mooier kunnen zijn. In precies de 74e minuuut was het dan écht voorbij. Met een sym bolische rode kaart wuif de scheidsrechter Charles Corver voor het laatst Wim van Hanegem de Kuip uit. Terwijl de ere- wedstrijd tussen Feye noord en het Nederlands elftal van '74 bijna was gestreden (2-2), werd De Kromme spontaan op de schouders genomen. Be dolven onder de bloemen, met even later zijn vrouw Truus dank zij de potige Piet Schrijvers op gelijke hoogte, stak Van Hane gem vanaf de middencir kel een duim ophoog naar zijn supporters van het zo beruchte vak S. Een mo ment, waarbij de ruim 60.000 fans hun handen bijna stuk klapten. Het „Willem, Willem" galmde door een overvol stadion. Het legioen bedankte een groot voetballer voor de bewezen diensten. Waarna even later het luik de finitief en bijna demonstratief dichtviel. Toch een trieste ge waarwording voor de 39-jange veteraan, die daardoor ook plotseling moest beseffen dat het allemaal voorbij was. Ter- Ook de bank zag er ouderwets uit. V.l.n.r.: materiaalman Hennie Warmenhoven, as sistent-coach Cor van der Hart, trainer Rinus Michels, die speciaal vanuit West-Duits land werd overgevlogen, en verzorger Pierre van den Acker. wijl de supporters nog langdu rig zijn naam scandeerden, zocht Willem van Hanegem de kleedkamer op. Het duurde lang. heel lang voordat Van Hanegem daaruit vandaan kwam. Terwijl zijn ploeggenoten in de catacom ben van de Kuip op zoek gin gen naar de feestzaal, blééf Willem nog even weg. Schui felend trad hij in zijn fel-blau- we colbert de in grote getalen aanwezige perslieden tege moet. Nog één keer zou de Kromme de media na een wedstrijd waaraan hij zelf deel had. toespreken. Op zijn be kende wijze, met de zo schorre Dwars gezeten Het had m toch dwars gezeten dat een deel van de Kuip het klasse-rijke spel van Johan Cruijff met een fluitconcert wenste te honoreren. Spandoe ken als „Van Hanegem for ever, Cruijff never" en „Cruijff rot op" deden de rest. Waaraan moet worden toege voegd. dat het voor hem nega tieve volume afnam, naarmate de wedstrijd vorderde. Cruijff kon namelijk meer laten zien dan in zijn éigen afscheids- duel. „De mensen, die constant hebben gefloten, snappen er niets van", oordeelde de Kromme keihard over zijn ei gen supporters van met name vak S. ..Iedereen kon toch zien, dat Cruijff nog steeds een grote is. Het deed me dan ook deugd toen ik merkte dat het gefluit minder werd", aldus de man. die in het veld zichtbaar Cruijff over de drempel van de Kuip wenste te helpen. Terug naar Van Hanegem zelf, die zijn eigen club in de af- scheidswedstrijd nog behoor lijk fel zag acteren, al werd er dan geen mandekking toege past. De Kromme zal aan Fey enoord verbonden blijven, een maatregel van het bestuur die hem zelf goed uitkwam. Want immers, wat moet Van Hane gem zonder voetbal"7 De sport waaraan hij overigens niet eens zo veel geld heeft overge houden. Want van de recette van zijn erewedstrijd - een bedrag van 900.000 gulden - gaat zes ton naar de belasting. Advocaten van de Kromme proberen nog vrijstelling te verkrijgen, maar de kans van slagen is mini maal. Zeker nadat Van Hane gem bij het schandaal rond FC Utrecht door de officier van justitie- werd gespaard. Een gespreksonderwerp trou wens. waarover de Kromme slechts op kribbige toon wen ste te praten Op de vraag of hij nog was gehinderd door de rechtzaak, reageerde hij enigs zins geïrriteerd „Ik heb er niets van gemerkt", zei hij. En nadat hij eerder nog de pers had bedankt voor de prettige samenwerking: „Ik kan niet lezen, heb geen radio gehoord en de laatste dagen ook geen tv gekeken" Kortom, Van Ha negem had het moeilijk met zijn afscheid. En was de wedstrijd nu écht leuk? Sommigen vonden van niet, anderen wel. Wie kon het eigenlijk schelen welke ploeg als winnaar te voorschijn zou komen? Niemand, en daarom was alles wat de vedetten van weleer en de huidige profge neratie van de Rotterdammers lieten zien, best aardig. Ook was het leuk van de afscheid nemende Charles Corver dat hij in het laatste kwartier het Slechts een Slechts één van de vijftien onderdelen op het programma ein digde in een Nederlandse, zege. Nellie Cooman, die aanvankelijk als reserve was meegegaan naar de Westduitse stad. won met een tegenwind van twee meter per seconde de 100 meter in 11,63 en verdiende daarmee één van de prestatieprijzen. Zij moet in staat worden geacht de kwalificatie-eis van de KNAU op de 100 meter (11.40) voor de wereldkampioenschappen te ha len. Nellie Cooman voldeed met haar tijd echter wel aan het mi nimum (11,64) dat de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) voor deelneming aan de wereldkampioenschappen heeft gesteld. Voor Elly van Hulst zal die kwalificatie voor Helsinki geen pro blemen opleveren. De Nederlands recordhoudster op de 800 en 1500 meter liep in Bielefeld haar eerste 1500 meter van dit sei zoen. Ze werd derde in 4.11,30, maar was waarschijnlijk veel sneller geweest als de Westduitse „haas" Ines Deselaers haar taak goed had volbracht. Kraus won in 4.06,82. waarmee zij de limiet (4.05,0) op bijna twee seconden miste. Krott werd tweede 4n 4.10.14.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14