Wraakactie leidde tot dodelijke steekpartij Gemeentevoorlichting stelt vaak weinig voor Mooi Eigen onderkomen van SSL is nog steeds niet in gebruik genomen ÊIDEN Leden van de èidse motorclub The onvicts zijn erg ge- Ihrokken van alle verha- in rond de vechtpartij an afgelopen zaterdag- acht. Volgens hen zijn ie verhalen maar gedeel- ilijk juist. Bij de vecht- irtij tussen leden van de lotorclub en een Alphen- j groep jongens kwam ïn 24-jarige jongeman uit fassenaar, lid van The onvicts, door messteken tn het leven. Twee Al- tienaars, van 17 en 19 ar oud, worden ervan erdacht de dodelijke lessteken te hebben toe- jbracht. olgens leden van The Con- cts betrof het een wraakactie in de Alphense groep, af- imstig van jongerencentrum adonna uit die plaats. In het eekeinde, voorafgaande aan vechtpartij, ontstond er in it 't Breehuys aan de Bree- 4ïuzie£us&ef^^ uit op dodelijke steekpartij Uit de L.C. van afgelopen maandag. ven. De vijf Leidenaars wer den onthaald op een regen van raat in Leiden een heftige stenen. Vier leden van The tiordenwisseling tussen Al- lenaars en Leidenaars. Vol- hs een woordvoerder van Convicts trokken zich terug. Joop Riem uit Wassenaar ech ter niet. Hij zette zijn motor op vinden, dan gaan we er wel op af. Maar, we hebben liever dat de daders gerechtelijk worden gestraft," zegt de woordvoer der van de motorclub. »e Convicts dreigden de Al- de standaard en liep blind van lenaars de volgende zaterdag pt twintig man te zullen te- igkomen naar 't Breehuys. woede op een groepje van zes Alphenaars af. Hij had geen ketting in zijn hand. Vervol- e Alphenaars, dertien in ge- gens liep de Wassenaarder de il, kwamen afgelopen zater- agavond inderdaad naar 't reehuys. Voor de deur daag- (n zij de leden van The Con- cts uit. Toen die naar buiten karnen, waren de Alphe- lars te voet verdwenen in de fhting van de Witte Singel. Ijftien Leidenaars zetten de htervolging in. Vijf van hen ten op een motor, de rest |lgde te voet, aldus de zegs- &n van The Convicts. |en de drie motoren bij het jiversiteitscomplex arriveer- fatale messteken op. Aldus luidt de lezing van de woord voerder van The Convicts. Hij ontkent, dat de Leidenaars met stenen hebben gegooid. „Wij zijn ook geen lieverdjes," aldus de woordvoerder van de motorclub. „Wij gaan op uitda gingen in." Hij zegt dat het moeite kost om verschillende leden van The Convicts in be dwang te houden. Verschillen de van hen staan te popelen om naar Alphen te gaan en wraak te nemen. „Voorlopig len," zegt de teamleider. „Nu heb je de groep The Convicts. Dat zijn motorrijders, die een club hebben gevormd." „Groepen vinden het leuk om tegenover elkaar te staan. Het Qroep 's eigenlijk een soort spel. De ene groep daagt de ander uit De confrontatie tussen de en op de uitdaging wordt inge- Leidse en Alphense groep jon- gaan. Ik denk dat het zater- dan de jeugdgroepen van vroe- Maar gelukkig zijn ze verstan dig en doen ze dat niet." Ook de Leidse politie is van mening, dat er geen sprake is van een 'revival' van de jeugd groepen. Er is zelfs eerder een teruggang te bespeuren. Poli- tie-woordvoerder D. Grave- land. „Een paar jaar geleden waren er in Leiden diverse jeugdbendes, waaronder de MacDonaldsgroep. Wij hebben daar zeer grondig in huis ge houden met als resultaat, dat de zaak helemaal tot rust is ge komen. Die motorclub is nu de enige groep, die af en toe de kop opsteekt," aldus de heer Graveland. Over het verschijnsel motor clubs, zegt de heer Graveland: „De motor is natuurlijk een at tribuut bij uitstek waarmee je je man-zijn geweldig kunt to nen. Er komt bij motorclubs vaak een hoop agressie kijken. Het is moeilijk de oorzaak van ruzies te achterhalen. En als je de oorzaak van een ruzie vindt, dan stuit je meestal op kleine dingetjes. Iemand die een opmerking heeft gemaakt, of iemand die per ongeluk te gen de elleboog van een ander aanstoot terwijl die een slok bier neemt. Vaak wordt een oorzaak gezocht om ruzie te maken," meent de politie woordvoerder. „Nee, de groepen van vandaag zijn zeker niet geweldadiger komst van de zogenaamde hand is gelopen," meent Fu- jeugdbendes. Dit is de mening gers. Hij zegt, dat The Con- van Jos Fugers, een van de te- victs bestaat uit jongens, die amleiders van scholierencen- voornamelijk uit gezelligheid trum 't Breehuys. „Je maakt bij elkaar komen, 't Breehuys dagnacht per ongeluk uit de ger", zegt de heer Graveland 1J 1„Bij de Romeinen waren ze al elke keer weer mee, dat jonge ren een groep vormen. Ze vin den het interessant om zich als is niet het echte verzamelpunt van de in februari van dit jaar bezorgd over de jeugd. Maar natuurlijk baart zo'n voorval zoals zaterdagavond ons zor gen. De vraag is, wat kun je eraan doen. We houden de zaak wel extra scherp in de opgerichte motorclub. The gaten. Wij vertrouwen erop, werden zij opgewacht onthouden we ons van repre- or de dertien. Alphenaars. f overige leden van The invicts waren achtergeble- sailles, we wachten eerst de rechtszitting af. Als we de uit slag daarvan niet bevredigend Fugers." Fugers wijst op de zogenaamde MacDonaldsgroep. Deze be stond uit jongens en meisjes die als het verzamelpunt het op Amerikaanse leest ge schoeide eethuis aan de Bees tenmarkt hadden. „Die groep is imiddels uit elkaar geval- weg. Over de reactie van leden van The Convicts op de dood van hun vriend, zegt Fugers. „Ze zijn er enorm van geschrok ken. Daarbij hebben ze ook een beetje het gevoel, dat ze verloren hebben. Ze zouden het liefst naar Alphen gaan. groepen heeft gezorgd. Mis schien, dat ze hierdoor wat verstandiger worden," zegt de heer Graveland, die tot slot opmerkt: „We moeten niet vergeten, dat een aantal van de jongens wapens op zak had. Dat geeft natuurlijk te den- HET WACHTEN IS OP DE RIJKSSUBSIDIE LEÏDEN De Stichting Surinamers Leiden (SSL) en de gemeente hebben nog geen huurovereen komst gesloten voor de ruimte aan het Valken pad. Deze ruimte, een voormalige peuterspeel zaal, werd de SSL half ok- LEIDEN/UTRECHT De voorlichting van de gemeenten in ons land stelt meestal nog weinig voor. In de meeste van de 177 gemeenten die over een afdeling voor lichting beschikken; wordt de voorlichter bui ten de deur gehouden bij belangrijke bestuurlijke besluitvorming. Er vindt te weinig overleg plaats tussen de voorlichting en de rest van het gemeen te-apparaat, er is weinig planning en onderzoek en veel voorlichters hou den zich meer met pro motie dan met echte voorlichting bezig. Dit zijn enkele conclusies uit het rapport „Besturen met voorlichting", dat vier ge- meentevoorlichters in het ka der van een postacademische studie public relations en voorlichting aan de Rijksuni versiteit Utrecht hebben op gesteld. Het levert volgens de samenstellers een „onthut send" beeld op van de voor lichtingssituatie in veel ge meenten. Uit het onderzoek blijkt dat slechts in tien procent van de gemeenten de voorlichter bij de vergaderingen van het college van B en W aanwezig is. Goede vertaling van het igemeentebeleid naar de bur gerij maakt die aanwezigheid echter wel noodzakelijk, al dus de samenstellers. In veel vooral kleinere ge meenten is de situatie nog dat de voorlichting de taak heeft het beleid maar te ver kopen en zich verder niet met de gang van zaken te be moeien. Dit komt tot uiting in het feit dat er meestal maar weinig overleg is tussen de bestuurder die de voor lichting in portefeuille heeft (in negentig procent van de gevallen de burgemeester) en de voorlichting zelf. De rol van de voorlichting is in PvdA-gemeenten meestal groter dan in CDA-gemeen- ten. Voorlichters en bestuur-* ders blijken sterk verdeeld te zijn over de grenzen van overheidsvoorlichting. In de praktijk blijkt dat bijna drie kwart van de voorlichters druk bezig is met promotie- -actiViteiten, aldus het rap port. Dit reclame maken voor de gemeente gaat volgens bij na alle betrokkenen goed sa men met objectieve voorlich ting. Ook de samenstellers onderschrijven dit. Toch vindt bijna de helft van de bestuurders dat voorlichting beslist geen reclame-elemen ten mag bevatten. Opvallend is dat slechts de helft van de voorlichters dat zelf ook vindt. Een derde van de voorlichters heeft er geen en kel bezwaar tegen als voor lichting en promotie ver mengd worden. Om de positie van voorlich ters binnen het gemeentelijk beleidsproces te verbeteren, pleiten de onderzoekers er voor om voorlichters van meet af aan bij belangrijke besluitvorming te betrekken, van de afdeling voorlichting in de organisatiestructuur een beleidsafdeling te ma ken, en een frequent overleg- patroon tussen het gemeente bestuur en voorlichting in te stellen. Leiden De afdeling voorlichting van de gemeente Leiden blijkt weinig behoefte te hebben aan de aanbevelingen in het rapport. „Wij zijn zeer tevre- J. Lelieveld: „In Leiden zijn we tevreden". den over de huidige situatie in Leiden en de huidige poli tieke situatie maakt dat ook mogelijk", zegt het hoofd van de afdeling voorlichting Jan Lelieveld. In Leiden is voor lichting niet ondergebracht bij de burgemeester, maar bij een wethouder en er heeft geregeld overleg plaats. Le lieveld vindt dat dat ook moet. „Voorlichters moeten zich strijdbaar opstellen. Ze moeten vechten voor een goede positie en ervoor zor gen dat niet aan hen voorbij wordt gegaan. Het moet zo zijn dat andere afdelingen re kening met je houden, zich afvragen wat consequenties zijn van maatregelen. Dat ge beurt niet altijd even goed. maar het is al veel beter dan een aantal jaar geleden". Over de controverse promo tie - voorlichting zegt hij: „Je moet allebei doen en welke van de twee de overhand heeft, hangt van de plaatse lijk situatie af. Een gemeente die veel bedrijfsterrein heeft, is veel meer bezig met het verkopen daarvan dan een gemeente met een oude bin nenstad". Deelnemen aan vergaderingen van B en W wil hij niet: „Dat kost veel te veel tijd, het niet is nodig want we krijgen de agenda en de stukken en veel wordt toch besloten in fractieverga deringen. B en W hebben trouwens ook recht op wat privacy". tober 1982 toegewezen als eigen onderkomen. Sinds oktober is er niets aan dit onderkomen gebeurd. De SSL heeft het gebouw nog niet in gebruik genomen, omdat het ingrijpend moet worden verbouwd. Tevens moet er in het clubhuis een inventaris komen. Het geld daarvoor is nog niet beschikbaar gesteld. In deze situatie lijkt binnen kort verandering te komen. Wethouder J. Peters zei gister avond in de raadscommissie voor onderwijs en samenle vingsopbouw, dat de vertra ging van acht maanden niet de schuld is van de gemeente maar van het ministerie van WVC. „Het geld moet van het ministerie komen, wij funge ren alleen maar als doorgeef luik. De aanvraag van de SSL is op het ministerie in de bu reaucratische molen terecht gekomen. Daarom duurt het allemaal wat langer," aldus de wethouder. Hij zei verder, dat de SSL de subsidie, 22.000 gul den groot, binnenkort zal ont vangen. De wethouder zei, dat 22.000 gulden niet voldoende is voor de SSL. Om de huur van het gebouw te kunnen betalen, zal de gemeente de SSL een aan vullende huursubsidie moeten bezorgen. Dit voorstel zal door de raad moeten worden goed gekeurd. De SSL gaat het ge bouw van de gemeente huren. Hoewel de stichting sinds ok tober 1982 over een sleutel van het gebouw beschikt, hebben beide partijen nog geen huur overeenkomst getekend „Maar dat zal zo snel mogelijk in orde worden gemaakt." merkte wethouder Peters op. „Eigenlijk is er nog maar ééft probleem." meende de wet houder. „De SSL wil voor de ramen van het gebouw luiken aanbrengen. Ik ben het daar niet mee eens. Het onderko men van de SSL mag er niet als een bunker uitzien." De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje. van de Leidse Courant _als nieuwe abonnee Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar Naam1 Adres Plaats/Postcode I Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag I rj* CcïdócSoiüücmt 'lEIDEN/REGIOSoidócQowiant VRIJDAG 3 JUNI 1983 PAGINA 5 IA BERICHT OVER „CONCURRENTIE" VAN HET HAAGSE HELLAS Rijnsoever wil poging wereldduur-record zo nodig verlengen .ATWIJK De spelers van de Handbal Sport- ub Rijnsoever zullen proberen het wereldduur- tcord langer dan 27 uur vol te houden. Dit is de •rste reactie op het bericht van gistermiddag dat >k de Haagse handbalvereniging Hellas een po ng gaat doen het wereldduur-record te verbete- in. Deze ploeg heeft zich het record van 30 uur X>r ogen gesteld en gaat zaterdag van start. De fren van Rijnsoever beginnen vanavond om zes et herenteam van Rijnsoever wilde aanvankelijk »t oude record van 25 uur met twee uur verbete- n. „Maar het heilige vuur zit er nu na dat be- cht helemaal in. De prikkel is er en als zaterdag- 'ond om negen uur, na 27 uur handballen tegen irschillende tegenstanders, blijkt dat we nog puf over hebben, gaan we door. We willen Hellas die hak wel zetten", vertelt voorzitter H. Simonis van Rijnsoever. Hoe is het nu mogelijk dat twee verenigingen, de erdedivisie-club Hellas en de eerste klasser Rijn soever beide een gooi naar het record doen. Vol gens voorzitter Simonis is dat niet helemaal duide lijk. „Toen wij begonnen met organiseren en het bondsbestuur belden om een optie op de wereld recordpoging te nemen, kregen wij te horen dat dat niet doorging omdat waarschijnlijk een andere vereniging in het district ook al hiermee bezig was. Wij hebben toen gezegd: Het idee is in Kat wijk geboren en we gaan er dus mee door. Later bleek dat in het bestuur van het Nederlands Handbal Verbond leden van Hellas zittend. Voorzitter Simonis beroemt zich er ook op dat het herenteam van Rijnsoever het duurrecord gaat pogen te vestigen met 25 tegenstanders, waarvan er 22 handbalclubs zijn. „Hellas doet dat met aller lei mensen als vrouwen van de Bugs Bunny's en zo. Wij willen er een echt handbalspektakel van maken en we hebben ook al gehoord dat handbal verenigingen daarom liever naar Rijnsoever ko men dan dat ze naar Hellas gaan". Eén probleempje zal nog overwonnen moeten worden als de heren van Rijnsoever besluiten na 27 uur nog eens drie uur achter de poging te plak ken. Dat is het vinden van tegenstanders. De heer Simonis denkt dat dat al improviserend op te los sen is. „Alle scheidsrechters hebben al gezegd dat ze een team kunnen leveren en de coördinatoren zijn ook van de partij als het moet. Elke beschik bare man zal dan worden opgetrommeld" Geluidswal Ammons- laantje struikelblok WASSENAAR De geluidswal, die bij het Ammonslaantje in Wassenaaar moet komen wanneer daar een woon wagenkampje wordt ingericht, wordt niet door de provincie gesubsidieerd. De geluidswal, die met een lengte van tweehonderd meter langs de ventweg van de rijksstraatweg moet verrijzen, is daarmee een financieel struikelblok geworden voor de Wassenaarse plan nen voor een woonwagenkamp aan het Ammonslaantje. De schutting kost ten minste twee hon derdduizend gulden. Weer gedeelte oude stadsmuur gevonden Degenen, die werken aan het vernieuwen van de walmuren in de Leidse binnenstad, kijken al lang niet vreemd meer op als er tijdens graafwerkzaamheden weer een stukje oud-Leiden tevoorschijn komt. Deze week was het weer zover. Op de Oude Rijn, vlak in de buurt van de Koestraat en de Scheluw- brug, stuitte men op gedeelten van een oude muur. Na enig speurwerk kwam men tot de conclusie, dat het hier gaat om een Middeleeuwse stadsmuur. Deze muur is in 1355 opgetrokken. In die tijd namelijk was er sprake van stadsuit breiding, Leiden kreeg er toen de wijken De Camp en Mare- dorp bij. Zoals gewoon in die dagen moest rond de nieuw bouwwijken een verdedigingsmuur worden gemetseld. Het gevonden gedeelte van de muur maakte deel uit van een zo genaamd watergat. De muur werd over de Oude Rijn heen gebouwd, maar voor de scheepvaart en watertoevoer werd een opening (het watergat) in de muur gelaten. De stadsmuur werd in 1646 gesloopt. Vanwege een stadsuitbreiding had de verdedigingsgordel geen functie meer. t ;EEN „REVIVAL" VAN JEUGDBENDES

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5