Waal wil autovrije Breestraat Leiden een week lang in teken van het Anjerfonds it Haarlemmerstraat verenigd in braderie Prof. dr. K. van het Reve neemt afscheid Leidse universiteit ■IN A) LEIDEN CeidaeSouumt VRIJDAG 3 JUNI 1983 PAGINA 3 Steekpartij in jeugdcentrum LEIDEN Een 23-jarige inwoner van Leider dorp is gisteravond kort na elf uur gewond ge raakt bij een steekpartij in het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat. De jongen liep ver wondingen op aan gezicht en duim. Na behan deling in het Academisch Ziekenhuis kon hij huiswaarts keren. De steekpartij ontstond tijdens een spel tafel- i voetbal. De Leiderdorper speelde tegen een 23- i jarige inwoner van Leiden. Tijdens het spel i plaagde men elkaar. De plagerijtjes liepen uit op een vechtpartij waarbij de Leidenaar een mes trok. De messetrekker kon enige tijd later door de politie in het jongerencentrum worden aangehouden. Het mes is in beslag genomen. Brinkman opent V rouwenkerkhof LEIDEN Minister Brinkman van WVC opent zater dagmorgen 11 juni om half twaalf het Vrouwenkerkhof plein. Op dit plein in De Camp zijn de contouren van de vroegere Vrouwenkerk gerestaureerd, waardoor een pla teau is ontstaan. De opening van het Vrouwenkerkhof- plein is een onderdeel van een werkbezoek aan Leiden. Hij wordt om tien uur 's morgens ontvangen bij de Mor- spoort door wethouder Waal. De bewindsman zal ter plekke een handeling verrichten aan de restauratie van deze stadspoort. Vervolgens maakt hij een wandeling door de Morsstraat, Turfmarkt en Caeciliastraat en be zichtigt hij om kwart voor elf de nieuwbouw van bejaar denwoningen in De Camp. Ook neemt hij een kijkje in de Boerhaavezalen. Het bezoek wordt om twaalf uur be ëindigd. Monument gesloopt LEIDEN Een pand aan de Middel stegracht 47 is gistermiddag op last van Bouw- en Woningtoezicht gesloopt. Het pand, dat staat op de lijst van Monu mentenzorg, dreigde in te storten. De politie werd gisteren om vier uur gealarmeerd. Ter plekke constateerde men, dat de gevel door verzakkingen was gescheurd en dat het bovenste ge deelte van het pand achterover dreigde te vallen. De fundering zou ondergra ven zijn door een Katwijkse aannemer, die naast het pand bouwwerkzaamhe den uitvoerde. De politie schakelde Bouw- en Woningtoezicht in, die on middellijke sloop gelastte. De eigenaar zegt door de sloop van het monument een schade van 90.000 gulden te lijden. Krakers pand Scheepmakerssteeg blijven zitten LEIDEN De krakers van het pand Scheep makerssteeg 2 zijn niet plan het pand te verla ten. De krakers verloren gisteren een kort ge ding, dat tegen hen was aanspannen, waarbij de rechter bepaalde, dat het pand binnen 48 uur moet worden ontruimd. De krakers vinden dat niet tegen hen opgetreden moet worden, maar tegen de leegstand. Leegstand zou met name een gevolg zijn van gemeentelijk beleid. De ge meente zou niets doen om een eind aan de wo ningnood te maken. „Daarom zullen we ons niet zonder slag of stoot overgeven", aldus de krakers. Overigens is niet de gemeente eige naar van het pand Scheepmakerssteeg 2, maar een particulier uit Wassenaar. OP ZATERDAG EN OP DONDERDAGAVOND LEIDEN Het autovrij maken van de Breestraat op zaterdag en op donder- l dagavond is volgens wet houder C. Waal van ruim- I telijke ordening en ver keer een goede zaak. Het zou de aantrekkelijkheid van de binnenstad ten goede komen en het zou ook goed voor het open baar vervoer zijn. De wethouder zegt een en an der als een voorschotje op de discussie in de gemeenteraad maandag 13 juni over het verkeerscirculatieplan, waarbij de Breestraat als één van de voornaamste punten aan de orde zal komen. De wethouder haalt er zelfs een in december 1981 gepleegd onderzoek bij naar het functioneren van het openbaar vervoer in de Bree straat. Toen werden de rijtij den gemeten van de bussen vanaf de Korevaarstraat door de Breestraat naar het station en in tegenovergestelde rich ting. Uit dat onderzoek blijkt, dat de rittijden flink zijn te ruggebracht. In de richting van het station zouden nog nooit zulke lage rijtijden zijn gemeten. Tijden van zo'n ze ven minuten in beide richtin gen zouden nu heel gewoon zijn terwijl in het verleden meer' dan tien minuten geen uitzondering was. Dit is onder meer veroorzaakt door het veranderen van de stoplichten bij het Kort Rapenburg en bij het Gangetje. De bussen kun nen deze lichten nu beïnvloe den. „Ik hoor nauwelijks klachten meer over de Bree straat", aldus Waal. „Het open baar vervoer heeft er geen last van dat er tweerichtingsver keer in de Breestraat is, zoals wel wordt gezegd. Alleen op zaterdag en op donderdag avond loopt het nog wel eens vast". hebben, zoals Leiden, hun openbaar vervoer zelf moeten gaan betalen. De ge meenten krijgen daar een uit kering voor en moeten zelf maar zien, of ze daar de bus sen van. kunnen laten rijden. De gemeenten gaan dan ook het financieel risico dragen nu loopt het rijk het risico en krijgt er dus nog meer be lang bij om de bussen zo snel mogelijk te laten rijden. Ook dat is voor Waal een reden, om als de gemeenteraad ermee akkoord gaat, tot autovrij ma ken (op zaterdag en donder dagavond) van de Breestraat over te gaan. C&A Volgens de wethouder zou een bedrijf als C&A daar alleen maar beter van worden. C&A praat al jaren met de gemeente over nieuwbouw aan de Bree straat, tegenover het Stadhuis. „Ik heb de indruk dat ze zelf niet meer zo'n haast hebben om te beginnen. De laatste paar jaar ligt hun tempo niet meer zo hoog". Waal is van mening dat C&A beter aan de Botermarkt kan blijven. Het kledingmagazijn zelf is daar tegen. „Als C&A echt naar de Breestraat wil. moeten we daar ook aan meewerken. Ik vind dat we dat nu verplicht zijn. Het zou onbehoorlijk zijn om vestiging van C&A aan de Breestraat tegen te houden". C&A liet onlangs weten moge lijk naar Winkelhof in Leider dorp te verhuizen. De wethou der noemt dat „geen Wat in zoveel andere winkel centra en winkelstraten al een 'jarenlange traditie is, was gis teren en vandaag ook te bele ven in de Haarlemmerstraat. Op initiatief van de jonge en actieve winkeliersvereniging hebben de winkeliers de han den ineen geslagen en een braderie op poten gezet. Van de Blauwpoortsbrug tot aan de Haven is de Haarlemmerstraat omgetoverd in een langgerekte markt, die onder het predikaat „een kilometer braderieple- zier" wordt gepresenteerd. Burgemeester C. Goekoop opende de braderie in het hart van Leiden gistermiddag door een aantal ballonnen los te la ten, die deel uitmaken van een ballonnenwedstrijd. Het zoge naamde „piekuur" is een van de dingen die de braderie ex tra aantrekkelijk moet maken. Eén uur lang worden artikelen voor één gulden per stuk ver kocht. De chauffeurs klaar voor vertrek naar Torun. Weer transport naar Polen LEIDEN Vanaf het Academisch Ziekenhuis in Leiden is gistermiddag het veertiende transport naar Polen vertrokken. Dit keer met medicijnen, voedingsmiddelen, babyvoeding, kinderschoenen, lakens, kleding en zeeppoeder. De goederen worden gebracht naar een streekziekenhuis, een kinderzie kenhuis, een kindertehuis, de sociale dienst, een rooms katho lieke parochie en een Russisch orthodoxe kerk in Torun in Polen. In totaal zo'n zes ton gewicht in goederen. De goede ren vertegenwoordigen een waarde van 236.305 gulden. De stichting regio Leiden helpt Polen, heeft er echter slechts 65.000 voor hoeven te betalen. Eén vrachtwagen, twee bestelbusjes en een luxe auto vertrok ken gistermiddag om twee uur met de lading. De busjes zijn beschikbaar gesteld door Noorlander en Mazurel en de vrachtwagen komt van de firma Ravensbergen uit Rijnsburg. Het transport dat gisteren vertrok is voorlopig het laatste transport voor de zomer. In september wordt door het lande lijke orgaan „Nederland helpt Polen" nagegaan óf en in wel ke vorm hulp nog nodig is. Het is de bedoeling dat de chauf feurs vandaag reeds op de plaats van bestemming in Polen zijn aangekomen. Aanstaande dinsdag wordt iedereen weer terug verwacht. BOA krijgt toch subsidie LEIDEN De nationale commissie voorlichting en bewustwording ontwikkelingssamenwerking (NCO) moet alsnog over de brug komen met aanvullende sub sidie aan de Stichting Boycot Outspan Actie (BOA). De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft dit vandaag bepaald als voorlopige voorziening. De BOA was in beroep gegaan tegen het besluit van de NCO de subsidie aan de actiegroep voor dit jaar te halveren. Door dat besluit, dat pas eind maart aan de BOA is meegedeeld, dreigde een einde te komen aan de activiteiten van de actie groep. Tijdens de behandeling gisteren voor de Raad van State liet de BOA weten dat door de subsidiehalvering de twee part-time krachten op straat komen te staan. De Raad van State heeft de BOA in zoverre in het gelijk ge steld dat de NCO een zodanig aanvullend subsidiebedrag be schikbaar moet stellen dat een van de twee part-timers voor de rest van het jaar in dienst kan blijven. Sleutelpaaltjes De vrachtwagens en machines, die worden ingezet bij de restauratie van de walmuren van de Oude Rijn (tussen de Kerkbrug en de Gepekte brug) ondervinden zeer veel hin der van geparkeerde auto's. Parkeren is daar nu verboden. Het bouwverkeer moet soms zo dicht langs de huizen rij den, dat er al enige schade is aangericht aan huizen. Daar om heeft de gemeente besloten de Oude Rijn vanaf de Pe likaanstraat door middel van sleutelpaaltjes af te sluiten. Worden er toch nog geparkeerde auto's aangetroffen, dan worden die zonder pardon weggesleept. Meisjestelefoon Meisjes, die met een leeftijdgenoot eens willen praten over zaken als sexualiteit, verliefdheid, school, ouders, relaties en eenzaamheid kunnen elke woensdag tussen Prijsvraag Voor de jeugd van tien tot veertien jaar is in het Rijksmu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 een prijs vraag-puzzel tocht georganiseerd. De puzzel tocht voert door de tentoonstelling 'In der Minne Schikken'. Het is een ex positie van Afrikaanse spreekwoordendeksels. De tentoon stelling duurt tot 18 juli, de prijsvraagformulieren kunnen tot 1 augustus worden ingeleverd. Laatste metro K&O vertoont dinsdagavond 7 juni de uit 1980 date rende film Xe dernier metro' van Francois Truffaut in de Kapelzaal aan de Oude Vest 45. De film, waarin Ca therine Deneuve een hoofdrol vertolkt, geeft een beeld van het uitgaansleven gedurende de bezettingsjaren in Parijs. De voorstelling begint om acht uur. Antonius feestweek Ook dit jaar houdt de Antoniuskerk de traditionele Anto nius feestweek. Het feest begint dinsdag 7 juni met een avond fietsvierdaagse. Er wordt gestart tussen zes en zeven uur vanaf het Kerkplein op de hoek van de Vijf meilaan en de Boshuizerkade. De afstand is 25 kilometer. Vrijdag 10 juni begint om acht uur een bingo en zaterdag 11 juni is er vanaf half drie een bingo voor bejaarden en invaliden. De zelfde dag is er vanaf half elf een kindermatinee met een optreden van een goochelaar en de feestweek wordt zon dag besloten met een eucharistieviering in de Antonius kerk. Na afloop van de viering, die om elf uur begint, heeft een koffieconcert plaats. Performance In de pas geopende galerie „Heden" aan de Pieters kerkchoorsteeg 12 wordt vanavond een lezing/perfor mance gehouden door de Koreaanse kunstenares Lee Eun Young. Ook wordt er een thee-ceremonie gehou den door Miyako Moeshart en wordt er muziek „geluid en klank" gespeeld door Carel Lanters en Diederik van Kleef. Diederik van Kleef heeft tot 25 juni een ex positie in de galerie. De lezing/performance begint om acht uur. LEIDEN Na een grote stilte van tien jaar zal er in Leiden weer worden gecollecteerd voor het landelijk Anjerfonds. Dit fonds geeft financiële steun aan verenigingen, die actief zijn op het ge bied van de amateuristi sche kunstbeoefening. Omdat het zolang stil is geweest in Leiden, wor den de zaken dit jaar ex tra goed aangepakt. Van maandag 27 juni tot en met zaterdag 2 juli zijn er allerlei activiteiten ge pland, die de Leidse be volking attent moeten maken op het Anjer fonds. De Werkgroep Amateuristi sche Kunstbeoefening (WAK) heeft de collecte nieuw leven ingeblazen. Men richtte het Leids Anjer Comi té 1983 op. Dit comité, waar van burgemeester C. Goe koop ere-voorzitter is, orga niseerde in samenwerking met de Directie Sociaal Cul tureel Werk van de gemeen te een feestweek, waaraan door 45 Leidse verenigingen wordt meegedaan. Door deze verenigingen wor den voorstellingen gegeven. Zo worden verschillende Leidse wijken door muziek korpsen bezocht. Tijdens die muzikale rondgangen wordt met de collectebus rond ge gaan. Er wordt overigens niet huis aan huis gecollecteerd. In de Pieterskerk, de Harte- brugkerk, Leidse Schouw burg en Microtheater Impe- voorstellingen gegeven. Voor activiteiten in gebouwen wordt een entree-prijs gehe ven. Die varieert van een rijksdaalder tot vijf gulden. Dit geld komt ten goede aan het Anjerfonds. Het Stad huisplein neemt een belang rijke plaats in. Dagr wordt, met uitzondering van vrijdag, gedurende de hele week door groepen opgetreden. Ook daar zal men met de collecte bus rondgaan. Een-derde van de opbrengst van de collecte komt direct ten goede aan de 45 deelne mende verenigingen. De rest gaat naar het Anjerfonds. Dit fonds heeft in de afgelopen tien jaar anderhalve ton sub sidie gegeven aan Leidse ver enigingen. Omdat de subsi dies kleiner worden en zelfs verdwijnen, wordt dat geld van het fonds steeds belang rijker, zegt de heer H. Knot, voorzitter van het comité. Het Anjerfonds wil ervoor zorgen, dat het beoefenen van amateuristische kunst een haalbare zaak blijft. Het fonds steunt vereniningen daarom als het gaat om de aanschaf van dure dingen, ■lichtinstallaties. Voordat de collecte van start gaat, is er al winst geboekt, menen de leden van het An jer Comité. Voor de organisa tie van de feestweek kwa men leden van de verschil lende verenigingen bijeen. „We hopen, dat we kunnen blijven samenwerken. Mis schien dat zo de strakke lij nen tussen de verenigingen doorbroken kunnen worden. Samenwerking levert voor iedereen voordeel op," aldus de heer Knot. Getuigen verzocht STOMPWIJK De politie van Leidschendam zoekt ge tuigen naar aanleiding van een ongeval dat gistermorgen in Stompwijk plaatsvond. Om streeks tien over acht werd op de kruising Dr. van Noort- straat/Jan Coenenweg een 18- jarige bromfietser uit Zoeter- meer aangereden door een auto, bestuurd door een 37-ja- rige Naaldwijker. De automo bilist reed op de Jan Coenen weg. Waar de bromfietser vandaan kwam, is niet geheel duidelijk. Hij is met een gebro ken arm en een gebroken been overgebracht naar het ziekenhuis Antoniushove in Leidschendam. De politie is met name geïnteresseerd in de getuigeverklaring van een vrouw op een bromfiets die het ongeval gezien moet heb ben. Getuigen kunnen de poli tie bellen, tel. 070-209304. LEIDEN Prof. dr. K. van het Reve heeft vandaag na 26 jaar hoogleraarschap afscheid genomen van de Leidse uni versiteit. In zijn originele af scheidsrede, wie had anders verwacht van de Leidse hoog leraar Slavistiek, worden op de valreep enkele oude vetes met onder andere de interpre ten (vertolkers) van de litera tuur, de vergaderzieken bin nen de universiteit en opleg gers van leerprogramma's zon der creativiteit nog even uitge vochten. „Ik begrijp dat ik een beetje de indruk wek van een rat die het zinkende schip ver laat, maar mijn besluit was al genomen, toen de plannen van onze minister nog niet bekend waren. Ik wens de vakgroep Slavistiek veel sterkte. Ik hoop dat een vakgroep, waar men niet van vergaderen houdt en niet van verplichte colleges, waar men weinig voelt voor dwarsverbanden en voorwaardelijke financiering, een vakgroep waar de linguis- ten geen aanhangers van Chomsky en de literatoren geen aanhangers van Maatje zijn, ik hoop dat zo'n vakgroep het in deze moeilijke tijden zal kunnen volhouden", aldus de hoogleraar. De hoogleraar sprak in zijn af scheidscollege op ironische wijze over de moeilijkheden van zijn vak. „Er zijn ook ver heugende dingen. In heb 26 jaar met volle teugen genoten van de academische vrijheid. Dat je college kunt geven over een onderwerp naar eigen keuze, dat' je daarover bewe ren kunt watje wilt, datje met niemand overleg hoeft te ple gen waarover en hoe je college zult geven, dat er God zij ge loofd en geprezen op de hele wereld niemand is die hier ook maar enige „inspraak" heeft, dat is een groot goed", aldus prof. Van het Reve. „Tegenover die vrijheid staat iets heel akeligs en dat is macht. Er moet iemand zijn die cijfers uitdeelt, die mensen laat zakken of slagen. Dat is iets afschuwelijks. Ik wil best mijn oordeel geven maar ik vind het zeer onaangenaam als aan mijn oordeel administra tieve consequenties verbonden zijn. Voor sommigen is macht, in de zin dat je iemand kan la ten slagen of zakken iets fijns, een positie die zij graag willen bereiken. Voor mij is het iets afschuwelijks en een van de redenen dat ik wegga", aldus de hoogleraar die verder zijn ongenoegen uitsprak over ver plichte colleges, het werkcolle ge en de benoeming van nieu we hoogleraren.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3