Plan voor soepeler milieubeheer wekt woede actiegroepen J t Zon zorgt voor files Walvis BON: Steeds meer export Nederlandse bloemen naar zonnige zuiden TOT 35% KORTING KNMI WILDE SLECHT WEER SNEL MELDEN Doden bij noodlanding Sovjets sturen onbemand ruimteschip naar Venus ItT ^fTTT :T7TT7"TT: £eicUe (Bowuvnt WMJ Uitgave Westerpers, behorende tot Si)lholf Pers. Apothekersdiik 342312 DD Leiden, Postbus 112300 A A. tel .071 122244. Giro 103003 Bank:Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buiiteweg Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betdling).kwartaal 161.25. laarf 233.50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse numm rsf 0 S Vrijdag 3 juni 1983, 74e jaargang no. 22592 Operette „De graaf van Lu xemburg" op Ned. I om 20.33 uur. In „Haagse bluf" om 22.08 uur gesprek met Lubbers over Latijns-Amerika en de proble men binnen het CDA. Onder voorbehoud om 00.03 uur ex tra uitzending basketbal. Op Ned. II om 21.25 uur mini voetbal. Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur 12. middagtemperatuur 18 tot 23 graden Matige zui denwind Zon op 05.24. onder 21.53. Schev. hoog water 9.47 en 22.33. Laag water 5.18 en 17.51 tuimteveer mag alleen angs kust vliegen MSTERDAM Het Boeing-straalvliegtuig met zijn rug het ruimteveer „Enterprise" mag ko- jende zondag niet boven Amsterdam en Schiphol iegen. De Rijksluchtvaartdienst (RLD) heeft lertoe besloten nadat de politie van Haarlemmer- ieer had laten weten te vrezen dat er. vooral bij looi weer. een enorme verkeersdrukte zal ont- aan als het ruimteveer boven Schiphol ver- jhijnt. De Jumbo-shittle-combinatie zal daarom leen langs de kust vliegen. Komend van de ichthaven Le Bourget bij Parijs vliegt het ruimte eer in de richting van Hoek van Holland, waar et zondagmiddag tussen kwart over een en twee ur wordt verwacht. Laag langs de kust gaat het in e richting van IJmuiden, waar het vliegtuig zal raaien en terugvliegen tot Noordwijk. Vandaar limt het toestel naar grotere hoogte en vliegt het aar Engeland. VERLOF VOOR DIENSTPLICHTIGE AGRARIËRS DEN HAAG In verband met de ongun stige weersomstandigheden van de afgelo pen maand kan aan dienstplichtige agra riërs maximaal vijf dagen verlof worden gegeven voor zaai- en oogstwerkzaamhe- den. Tijdens de verlofdagen worden de militaire inkomsten echter niet doorbe taald. In het Overijsselse Vereeest wordt overwogen werkloze vrijwilligers met behoud van hun uitkering in te scha kelen voor tijdelijk werk op door de vele regen gedupeerde boerderijen. Het gaat om werk dat normaal door machines wordt verricht, maar door de natte bodem nu met de hand moet worden verricht. Verdwaalde walvis zwemt rondjes in Deens fjord .KOPENHAGEN Een witte walvis, die twee weken geleden bij vergissing de Limffjord bij het Deense eiland Jutland binnenzwom, lijkt nog niet naar zijn na tuurlijke omgeving rond de Noordpool te rug te willen. Ook gisteren zwom hij zijn rondjes, tot vreugde van de bewoners en heel wat toeristen die op de attractie af zijn gekomen. Rond Pinksteren was een poging mislukt, het dier in open zee terug te brengen. Dierenvrienden en biologen willen pas weer proberen de walvis te vangen, als het dier met zijn gewicht van duizenden kilo's in moeilijkheden komt. bbhhhhbhi DEN HAAG Milieu- en consumentenorganisaties hebben boos en krachtig afwijzend gereageerd op een ambtelijk plan om de bezem te halen door de milieuwetgeving in ons land. Het plan, dat gesteund wordt door de ministers Van Aardenne en Winse- mius, staat bol van de concessies aan het be drijfsleven en betekent een grote stap achteruit voor het milieu, zo vinden o.m. het Konsumenten- kontakt, de Stichting Na tuur en Milieu en de Ver eniging Milieudefensie. De „grote schoonmaak" van de milieuwetgeving is opge steld door een werkgroep van ambtenaren van de ministeries van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer en van dat van economische zaken. Het advies houdt in dat omslachtige, tijdrovende regels en procedures en ingewikkel de voorschriften moeten ver dwijnen. Eén wet. de wet Se- kectieve Investeringsregeling (SIR) dient zelfs geheel te worden afgeschaft. De voorgestelde „deregule ring" van wetten, zoals de Hinderwet, de Wet Luchtver ontreiniging. de Wet Afval stoffen en de Wet op de Ruim telijke Ordening, dient ter ver lichting van de lasten van het bedrijfsleven. De opstellers van het plan stellen dat het vereenvoudigen en afschaffen van bepaalde procedures en voorschriften ook goed is voor het milieu, omdat er meer tijd vrijkomt voor het opsporen en vervolgen van de echt ernstige gevallen van milieuhinder en -vervuiling. De aanbevelingen van de werkgroep hebben de instem ming van de ministers Winse- mius (V.R.O.M.) en Van Aar denne (Economische Zaken). De bedoeling is dat een groot aantal maatschappelijke orga nisaties er zijn mening over geeft, waarna ze door het ge hele kabinet zullen worden beoordeeld en vervolgens naar het parlement gezonden. =n HILVERSUM Het KNMI heeft gistermiddag vergeefs ge probeerd om op een ongebrui kelijke tijd via de Radio nieuwsdienst van het ANP een waarschuwing te geven voor een onweersbui met zeer zware windstoten, die plotseling tot ontwikkeling was gekomen bo ven de Belgische kust. De vrij kleine bui trok in de loop van de middag snel langs de Zeeuwse en" Hollandse kust naar het noorden. De nieuws dienst kreeg om tien over half twee het verzoek van een KNMI-meteoroloog om die waarschuwing te doen uitgaan. Pas tijdens een gewone uitzen ding, om twee uur, werd via de radio gewaarschuwd voor de te verwachten zware windstoten. Een woordvoerder van de Ra dio Nieuwsdienst zei dat het besluit om geen extra uitzen ding te maken werd genomen omdat het KNMI geen ramp- dreiging meldde bij de stor- maankondiging. Er werd alleen gezegd dat de windstoten mo gelijk last voor kampeerders en watersporters konden opleve ren. Bij een noodlanding van een brandend vliegtuig van Air Ca nada op het vliegveld van Cincinnati in de Amerikaanse staat Ohio zijn gisteravond zeker 23 mensen omgekomen en ongeveer vijftien gewond. Het vliegtuig, een DC-9, was van Dallas. Texas, op weg naar Toronto en had 41 passa giers en vijf bemanningsleden aan boord. De piloot had de controletoren in Indianapolis meegedeeld dat er brand aan boord was. Toen het toestel landde, sloegen de vlammen eruit. Het hele vliegtuig brandde. De DC-9 kwam midden op de landingsbaan tot stilstand. De romp vertoonde veel ga ten van de brand. AALSMEER Neder land gaat de komende ja ren steeds meer sierteelt- produkten naar landen in het zonnige zuiden uitvoe ren. Marktonderzoek heeft aangetoond, dat het Nederlandse kasprodukt Griekenland, Italië, Spanje en Portugal goed kan concureren met het daar geteelde produkt. Landbouwraden uit deze landen hebben gisteren in Aalsmeer bevestigd, dat er voor de Nederlandse bloemenexporteurs vooral op het gebied van de pot planten goede kansen lig gen. De groei van de ex port die hierdoor kan worden verwacht is een rechtstreeks gevolg van de voorsprong aan kennis, die ons land op tal van tuinbouwterreinen heeft. De aanvankelijke vrees voor verdringing van het Nederlandse kasprodukt van de belangrijkste markt is omgeslagen in de zekerheid, dat het tegeno vergestelde het geval is. Uiteraard moet wel be hoedzaam te werk worden gegaan, omdat anders de kans op protectionistische maatregelen niet denk beeldig is. Pag: 16. Export naar Zuid-Europa met 500 procent omhoog (In en om de kas). (Van ppn onzer verslaeeevers)-,ii„ «...-man r (Van een onzer verslaggevers) DE BILT De zon hoeft maar een keer te schijnen, of het KNMI hoeft maar een keer te voorspellen dat dat zal gaan gebeuren en het verkeer in Nederland zit in de knoop. Dat is in elk geval de verwachting voor het komende weekeinde als (bijna) iedereen „zonzoeker" wordt. „Een overstelpende drukte op de rijkswegen", ver wacht de rijkspolitie. „Een gezellig weekendje uit", zegt de ANWB, „het zal wel druk worden, we krij gen van alle kanten aanvragen om ergens een plekje te reserveren op een camping of in een ho tel". Files van vele kilometers, extra personeel van de politie op de weg, ongevallendiensten in staat van paraatheid. „Het is de eerste maal, als de voorspel lingen tenminste juist zijn, dat Nederland kan pro fiteren van het mooie weer. Logisch dus dat we een flinke drukte verwachten", zegt de verkeers- groep van de rijkspolitie in Driebergen, „maar we zijn er op voorbereid. We zullen onze uiterste best doen om het tijdig via de radio te laten weten als er iets mis dreigt te gaan". MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren een onbemand ruimteschip naar Venus gelanceerd. De taak van de „Venera 15" is het onderzoek van de atmosfeer en de bodem van de planeet voort te zetten. Hij zal begin oktober bij Venus arriveren. Zijn voorgangers, Venera 13 en 14, lieten apparatuur op de planeet neer die foto's en gegevens naar de aarde overseinden. Als ge volg van de hoge temperatuur. 468 graden, was hun maar een kort leven beschoren. Waarschijnlijk brengt Venera 15 wederom dergelijke instrumenten op de planeet. Dieven betrapt VOORSCHOTEN De politie van Voorschoten heeft gister avond twee jeugdige dieven op heterdaad betrapt. Het tweetal, een 20-jarige jongen en een 15- jarig meisje, beiden uit Voor schoten bevond zich in de ach tertuin van een woning aan ADVERTENTIE het De Wit Plantsoen. De be woners waren niet thuis en het duo trachtte zich toegang te verschaffen met het breken van een ruit. Dat werd ge hoord door de buren, die de politie waarschuwden waar door korte tijd later de twee dieven konden worden opge pakt. Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100. Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst (Z): Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5, Winkelcentrum 'De Caroussel' Utrecht: Hollantln. 28. Kanaleneil. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. OisterWljk: Heusdensebaan 65. tel. 04242-19012. BANKSTELLEN, EETHOEKEN, FAUTEUILS, SLAAPKAMERS, KINDERKAMERS ÓÓK OP BEKENDE MERKEN Hulshoff Wonen in het hart van Leiden: Nieuwe Rijn. tel. 071-133100 anders denken over wonen Overval op gemeente huis: buit twee ton SPIJKENIS- SE Bij een overval op het gemeente huis in Spij- kenisse heb ben twee mannen van morgen de kas, met twee ton aan uitke- ringsgeld, meegenomen. De mannen kwamen, ge wapend met een pistool en een karabijn, via een zij-in gang binnen. Na de overval vluchtten ze weg op moto ren, waarvan de kentekens vals bleken te zijn. Als ge volg van de overval kre gen uitke ringstrekkers hun geld en kele uren la ter. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. In de Deense LimHjord zwemt nu al enkele weken een verdwaalde witte walvis rond. Heel wattoensten en .daarmee ook de bewoners van Jutland zijn daar natuurlijk blij mee, want het brengt hun eiland weer een beetje in de publiciteit. In ons land zouden we ook maar wat blij zijn als zon bezienswaardigheid bij wijze van spreken de Nieuwe Waterweg op zou komen zwemmenVoor onze krant hoeft het met zo ver te gaan. Alleen al zon bencht uit Denemarken zorgt er natuurlijk voor dat men tegen elkaar zegt: „Heb je dat ook in de Leidse Courant gelezen?". De Leidse Cooianl wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: iirant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden «2*£éid6cScyuaant

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1