NIEUWE RENTETARIEVEN IN EN OM DE KAS Schoolkorfbaltoernooi trekt veel belangstelling Export bloemisterij naar Zuid-Europa 500 omhoog fteidwQowuvnt Hofplein theater Rotterdam dicht Zeven zwemmers halen limiet voor zomerkampioenschappen SPAARREKENINGEN JEUGDSPAARREKENINGEN SPAARDEPOSITO'S MAANDRENTEDEPOSrrO'S GROEISPAARBEWIJZEN AAN TOONDER leidse spaarbank DE DICHT BIJ HUISBANK binnen de perken Stuifmeel LANDEN TUINBOUW/SPORT VRIJDAG 3 JUNI 1983 PAGINA 19 Fiks wint zomeravond- toernooi LEIDEN Het Oegstgeestse korfbalteam van Fiks heeft gisteravond de eerste prijs ge wonnen op het Zomeravond- toernooi. dat Zuiderkwartier voor de tiende maal in succes sie vlekkeloos organiseerde. De Oegstgeestse formatie wees in de finale De Danaïden met 47 naar de tweede plaats. De derde plek werd bemachtigd door Tempo, dat moeiteloos met 36 Fides Pacta aan de kant schoof. ge afsluiting geworden voor het toernooi. Er werd van bei de zijden goed gekorfbald, wat resulteerde in een spannend scoreverloop met vaak fraaie treffers. Binnen tien minuten was De Danaïden met 31 aan de leiding gekomen door goals van Joyce van Leeuwen (2) en Monique Slingerland. Op dat moment had zij de mo gelijkheid om het pleit voortij dig te beslechten, maar dat lukte haar niet. Sterker nog, een tegentreffer van Tanja Reitsma deed de voorsprong tot 32 slinken. Na de pauze nam Fiks het initiatief in han den en spurtte in een kwartier naar een 35 score, waarvoor Theo Vreeken (2) en Diede- rick van Veen (strafworp) de nodige goals leverden. Nog eenmaal sloeg De Danaïden terug, maar het laatste woord was vervolgens toch voor Fiks, dat met 4—7 enigszins geflat teerd, ruim zegevierde. Voor de oranje-blauwe equipe scoor den verder nog Jacqueline Anholts, Sandra van Gelderen en Reinetta de Mooy, terwijl Jo Korenhof na de rust succes vol was voor De Danaïden. Minder enerverend verliep de strijd om de derde plaats tus sen Fides Pacta en Tempo. De Leidse ploeg nam door Ro bin Sommeling weliswaar met 10 de leiding, maar de ploeg kwam hierna niet meer in het stuk voor. Vooral na rust (1 3) had Tempo erg weinig te- fenstand te duchten van de usieclub, die een uitgebluste indruk maakte. Alleen Ron Pracht en John Wansink kon den nog scoren, maar dat was een krachteloos weerwoord op de Alphense produktie van Joke Boot (2), Elisabeth van Urk, Tom de Vries, Bert Jan van Weeren en Rob Zwaan. Eindstand: 36. MICHEL VAN GENT LEIDEN Het jaarlijkse schoolkorfbaltoernooi voor Leiden en omstreken is weer achter de rug. Zoals in voor gaande edities mocht dit eve nement weer de warme be langstelling genieten van di verse scholen voor lager en voortgezet onderwijs. Er wa ren ditmaal zo'n veertig scho len aanwezig, waarvan het merendeel uit de Sleutelstad afkomstig was. Het leek er dit jaar even op, dat de regen spelbreker zoud worden. Door de aanhoudende buien moest er zaterdag halverwege het omvangrijke toernooi gestopt worden, omdat het terrein aan de Montgomerystraat geen verdere bespeling meer toeliet. Gelukkig kon in de loop van deze week op hetzelfde com plex het resterende gedeelte van het spelrooster volge- maakt. De uitslagen: Bij het lager on derwijs waren in afdeling I de teams van Merenwijk, Pe trus, 't Carillon, Apollo, Wil lem de Zwijger, 't Kompas, Koningin Emma en De Valke nier tot de kwartfinales door gedrongen. Uit dit achttal kwamen de Merenwijk en de Koningin Emmaschool als sterkste tweetal naar voren. Hun finale werd een eenzijdig duel, want Merenwijk won af getekend met 40. De derde prijs ging naar 't Carillon, dat Willem de Zwijger met straf- worpen op de knieën kreeg. De eigenlijke wedstrijd was daarvoor in 11 geëindigd. nasium resteerden plaatsen in de achterhoede. De leerlingen van de Vliet- schans moesten welhaast korf bal in hun vakkenpakket heb ben gehad, want zij wonnen In afdeling II moesten de onbedreigd in afdeling IV. Zij prijzen verdeeld worden tus- lieten hierbij de teams vanhet sen de achttallen van Apollo 2, Rijnlands Lyceum (Oegstgeest) 't Carillon 2 en Meerpaal 2. en Paulus SG achter zich. Met twee overwinningen, res pectievelijk tegen Meerpaal Het halve dozijn deelnemers in afdeling V was in twee (2—0) en Apollo (31), toonde groepen gesplitst, teneinde een WÊÊ echte finale mogelijk te ma ken. In deze eindstrijd reken- lagers waren meer van gelijke de Rembrandt SG 2 resoluut kracht, getuige het feit dat met 31 af met tegenstander Meerpaal 2 pas via strafwor- pen de tweede prijs macht sleepte. Visser 't Hooft. Om de derde plaats streden de tweede teams van Louise de Coligny en het Stedelijk Gymnasium; de leer ling-korfballers van de eerst- toch goed tot uiting, omdat Ondanks de noodgedwongen geen enkele wedstrijd gelijk onderbreking is het school- eindigde. Hier was Rembrandt korfbaltoernooi toch vlot afge- SG met drie gewonen duels werkt. En gezien het grote onmiskenbaar de beste korf- aantal wedstrijden mag dat balploeg, op de voet gevolgd best een compliment zijn voor door Louise de Coligny, dat de organisatoren en de scheidsrechters van het gebeu ren. MICHEL VAN GENT twee overwinningen boekte. Voor Boshuizen, dat eenmaal zegevierde en Stedelijk Gym- Toernooi De Algemene LEIDEN Komend weekein de organiseert De Algemene ter gelegenheid van haar vijf tigjarig bestaan een groot toer nooi. Op de zaterdag komen de adspiranten en pupillen in ac tie, terwijl er op zondag ge speeld wordt door de senioren en junioren. Er zijn naast de organiserende jubilaris nog dertien andere korfbalvereni gingen aanwezig. Het toernooi wordt beide dagen om tien uur geopend op het terrein in de Leidse Hout. De Leidse korfbalclub Ons Eiland heeft deze week een nieuwe trainer gecontracteerd. Het is Gé de Water, vroeger zelf actief korfballer bij De Al gemene, die de tweedeklasser zaterdags gaat begeleiden. Op de zondagen zal hij wel zijn huidige club DTV in Amster dam blijven coachen. Dat neemt niet weg, dat Gé de Water ook de trainingscoördi natie der lagere teams van Ons Eiland zal gaan verzor gen. ROTTERDAM Het Hof- pleintheater in Rotterdam gaat in het kader van de bezuini gingen definitief dicht. Hiertoe heeft gisteren een meerder heid van de Rotterdamse ge meenteraad besloten. De slui ting gaat op zijn vroegst tijdens het seizoen 1985-1986 in. Het CDA wilde tevergeefs met een motie het Hofpleintheater van sluiting vrijwaren. Deze partij wees erop dat het thea ter, waar veelal vrije produk- ties worden opgevoerd, het vo rig jaar ongeveer 75.000 bezoe kers trok. Daarmee was het wat de exploitatie betreft het goedkoopste Rotterdamse theater. Het college meende evenwel, dat de voorstellingen van het Hofpleinteheater ook in de andere Rotterdamse theaters kunnen worden on dergebracht. TIJDENS KRIN G-ZWEMKAMPIOEN SCHAPPEN LEIDEN Gisteravond is weer een begin gemaakt met de jaarlijkse Kring-zwemkam- pioenschappen. Zoals al enkele jaren de gewoonte is zijn eerst de lange afstanden afgewerkt. De allerjongsten (jongens en meisjes onder de 10 jaar) zwommen 400 m vrije slag. De oudere meisjes en dames zwommen net als de jongens onder de 12, 800 m vrije slag. Voor de jongens ouder dan 12 jaar stond alleen de 1500 m borstcrawl op het programma. De wedstrijden werden geor ganiseerd in het 50-meter bad De Vliet te Leiden. Het was dus mogelijk om limiettijden voor de Nederlandse zomer kampioenschappen te behalen. Slechts 7 zwemmers en zwem sters slaagden hierin. Bij de al lerkleinsten was het alleen Mark van der Zijden (Bos koop) die op de 400 m vrije slag 2 seconden onder de ge stelde tijd dook. Zijn tijd was 5.44.0. Bij de meisjes onder de 12 bleven op de 800 m vrije slag zowel Pauline Stastra (LZ'86) als Ellen Voets (AZC) onder de limiet. Zij zwommen respectievelijk 10.52.1 en 10.30.4. Jolanda Laterveer (Zijl/LGB) wist voor de twee de maal onder de limiettijd van 10.06.0 te blijven. Zij zette een tijd neer van 10.04.4. De 800 m. vrije slag jongens onder de 12 jaar leverde maar liefst 3 startbewijzen voor de NZK op. Dit waren achtereenvolgens Jan Sonneveld (AZC), in 10.22.0, Jan Willem van de Hoek (Boskoop) in 10.51.7 en als laatste de Zijl/LGB-zwem- mer Erwin Siera. Hij noteerde een tijd van 10.52.1. De overige uitslagen zijn: 400 m. vrijeslag m.o. 10: 1. Suzette de Kier (AZC) 5.46.8, 2. Nata- scha Mattheeuwsen (AZC) 6.02.0, 3. Andrea Melkert (Donk) 6.02.8; 400 m. vrijeslag j.o; 10: 1. Mark van der Zijden (Boskoop) 5.44.0, 2. Laurens van Kampen (Zijl/LGB), 3. Jo- han van de Wal (Boskoop) 6.07.1; 800 m. vrijeslag m.o. 12: 1. Ellen Voets (AZC) 10.30.4, 2. Pauline Stastra (LZ) 10.52.1, 3. Diana van der Zijden (Bos koop) 11.01.8; idem m.o. 14: 1. Jolanda Laterveer (Zijl/LGB) 10.04.4, 2. Yvonne de Kier (AZC) 10.36.3, 3. Patricia Dis- telvelt (Zijl/LGB) 10.404; idem m.o. 16: Silvia Bakker (LZ) 10.19.5, 2. Helga Lasschyt (LZ) 10.31.3, 3. Renate v.d. Kraats (Boskoop) 10.35.7; idem Dames: 1. Carla Meyaard (Sassenheim) 10.30.9, 2. Monique Kramen- burg (Donk) 10.44.2, 3. Rianne den Duik (Katwijk) 10.58.6; idem jongens o. 12: 1. Jan Son neveld (AZC) 10.22.0, 2. Marco Blokpoel (Katwijk) 10.32.5, 3. Dennis van Ravenswaay (BZPC) 10.40.6; 1500 m. vrije slag j.o. 14: Marco Mulder (LZ) 19.15.0, 2. Ronnie Brouwer (AZC) 19.21.0, 3. Leon Luyten (Zijl/LGB) 19.25.0; iedem j.o. 16: 1. René Rieken (AZC) 17.57.1, 2. Gijsbert van de Le den (AZC) 18.05.9, 3. Wilfred Bontje (Boskoop) 18.18.1; idem heren: 1. Erik Rieken (AZC) 17.44.5, 2. Reinier Haasnoot (Zijl/LGB) 18.18.6, 3. Michel v.d. Zeeuw (LZ) 19.29.2. miv. 3-6-'83 Girospaarrekening 4'A% (was 4/%) Spaarselect rekening 5 'A% (was 5V*%) SpaarselecUextra-rekening 6'A% (was 6'/%) 6 Maand's-termijn spaarrekening 4/%* (was 4%) 12 Maand's-termijn spaarrekening 4'A%* (was 4'/%) •Deze spaarvormen kunnen niet meer worden geopend. Bijstortingen zijn wel mogelijk. Piek-Fijn spaarrekening 6% (was 5V*%) Kombi spaarrekening 6% (was 5%%) Minimum inleg f L000,- Voor 1 jaar vast 5'A% Voor 5 jaar vast 8'A% Voor 2 jaar vast 6'A% Voor 6 jaar vast 8A% Voor 3 jaar vast 6%% Voor 7 jaar vast 8A% Voor 4 jaar vast TA% Voor 8 jaar vast 8'A% Minimum inleg f 15.000,- 5 jaar 8/°% (err. &57%) 10 jaar 8'A% (err. &57H) Na 2 jaar 6%** Na 5 jaar 8 'A%** Variabele looptijd (minimaal 2 jaar, maximaal 5 jaar) Na 2 jaar 5%%** Na 3 jaar 6 'A%** Na 4 jaar 714%** Na 5 jaar 8%** **Op basis van samengestelde interest De overige tarieven blijven ongewijzigd. Koude weer boffer voor bloemenhandelaren Het zijn over de afgelopen week vrijwel algemeen -soms zelfs dikke-pluspunten in de bloemenhandel. En beslist wat vei- lingprijzen betreft. Voor de vroege vakantiegangers moge dat niet zo prettig zijn, maar voor de bloemenhandel is de wel zeer schaarse zon gepaard gaande met koude weersomstan digheden voor deze tijd van het jaar. een boffer, hetgeen in de prijzen tot uitdrukking komt. Vrijwel alle bloemsoorten brachten hoger prijs op dan vorig jaar en ook dan voorgaande week. Wel staat daartegenover een gematigde aanvoer, maar die kan het omzetbedrag van de veilingen niet kreuken. Er is echt wel reden voor een-gematigd- optimisme in de bloemen handel en dat kan lang niet altijd worden gezegd. De CCWS had afgelopen week een aanvoer van 44.371.339 bos of stuks met een opbrengst van 23.134.537,89, tegen vo rig jaar in dezelfde week een aanvoer van 52.212.476 bos of stuks en een omzet van 17.909.508,29 en dat is dus wel heel duidelijke taal. Hier kan nog aan worden toegevoegd, dat tot en met 31 mei deze veiling in mei een omzetbedrag bereikt van 114 miljoen gulden tegen ruim 86 miljoen vorig jaar, een omzetstijging dus van bijna 30 miljoen gulden. Behalve het weer wordt ook de goede gang van zaken in de bloemenex port genoemd. Vooral de export naar Engéland, Frankrijk en Amerika gaven reden tot tevredenheid en dat is uiteraard ook zeer belangrijk. Want hierdoor moet de nog steeds toene mende bloemenaanvoer worden weggewerkt met liefst be hoorlijke prijzen. In het algemeen kan ook worden gesteld dat de kwaliteit van de bloemen bevredigend is. De toene mende stroom van voorjaarsbloemen is ook van invloed op de huidige gang van zaken. De CCWS had afgelopen week een aanvoer van 41.043.897 bos of stuks met een opbrengst van 19.748.250,53 en vorig jaar 47.841.258 en opbrengst 14.031.677,45. De aanvoer van potplanten bedroeg afgelopen week 1.498.326 stuks en op brengst 2.884.688,77 en vorig jaar aanvoer 1.814.058 stuks met opbrengst van ƒ3.225.659,29. Van importbloemen werden aangevoerd 393.913 bos of stuks en omzet 228.527,29 en vorig jaar 319.580 bos of stuks en omzet 168.684,80. Tot en met 27 mei bedroeg de aanvoer aan de CCWS totaal 848.741.807 bos f 386.172.649,15. Topper van de aanvoer in de afgelopen week is nog steeds de freesia met tegen de 9 miljoen, gevolgd door de trosanjers met ruim 5 miljoen, en troschrysanten jc tegen de 7 miljoen. De aanvoer van freesia lag met 2 miljoen lager dan vorig jaar. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: alstroemeria 35(19) amarillys 24(9) Am. anjers 54(35) trosan jers 44(37) anthurium 1.32(99) asp.plumoses 19(16) bouvardia 53(43) troschrysanten jc. 74(45) idem geplozen 83(61) euphor bia 98(45) freesia 26(13) gerbera 62(23) gladiolen off. 56(41) idem colfnam 33(28) irissen 34(23) leliekelken 40(33) lelietak 77(42) nerine 3.03(1.20) cumbidium groot 64(44) idem klein 3.48(1.74) grote rozen 57(26) idem klein 35(20) gypsophilia 85(80) streletzia 1.72 (1.20) tulpen 5(8). Met verbeterde en meer zonnige weersomstandigheden is het afwachten hoe in de komende week de gang van zaken aan de-bloemenveilin gen zullen zijn. Met ingang van 1 juni heeft de CCWS, ofte wel Coöperatieve Centrale Westlandse Snijbloemenveiling als nieuwe naam aangenomen „Bloemenveiling Westland" een naam die zich moeilijk laat afkorten! (Vervolg van de voorpagina) De export van Nederland se bloemisterijprodukten naar Zuid-Europa is in en kele jaren tijd gegroeid met bijna 500%; van ƒ21 miljoen in 1978 tot 121 miljoen in 1982. Geduren de de eerste vier maanden van 1983 werd een export- groei van bijna 20% naar Spanje, Portugal, Italië en Griekenland geboekt. Het marktaandeel van Zuid- Europa in de totale Ne derlandse sierteeltexport is hiermee uitgegroeid tot bijna 5%. Italië is verre weg de belangrijkste im porteur in Zuid-Europa. Dit land neemt driekwart van de Zuideuropese ex port voor ha^r rekening. Spanje volgt met 16%, Grie kenland met 7 en Portugal slechts met 4 van de Zuid europese export. Deze cijfers heeft de directeur van de Bloemenveiling Aalsmeer (VBA), de heer A. J. Mulder, gisteren bekend gemaakt tij dens een bijeenkomst voor bloemen- en plantenexpor- teurs in Aalsmeer. Hij deelde mee, dat het daarbij vooral om potplanten gaat. Bijna de helft van de export naar deze landen. Alleen naar Italië gaat daarnaast voor een be langrijk bedrag aan snijbloe men: in 1982 bijna ƒ40 mil joen. In de export naar Zuid- Europa spelen de potplanten een veel belangrijker rol dan in de totale Nederlandse ex port van bloemisterijproduk ten. Van de totale export be staat namelijk 21 uit pot planten, maar naar Zuid-Eu ropa is dit aandeel 56 Ook de export van jonge planten naar dit deel van de wereld is belangrijker (11 naar Zuid-Europa en 4 totaal). De VBA-directeur onder streepte dat een beperkende factor voor een snelle voort gaande groei van de export naar Zuideuropese landen het grote verschil is in de wijze van export in vergelij king met de traditionele af zetlanden (West-Duitsland, Engeland, Frankrijk e.d.). Ten einde de exporttrein goed op gang te brengen zal Van aanvankelijk veronderstelde zware concurrentie uit het Zuiden valt niets te vrezen. Het tegenovergestelde lijkt het ge val. meer informatie moeten wor den verstrekt over de struc tuur van de handel in Zuid- Europa, ontwikkeling van de consumptie, de ontwikkeling van de produktie. de han delspolitieke aspecten en za ken die verband houden met het betalingsverkeer. Op al deze terreinen werd door de Landbouwraden uit Athene, Rome en Madrid veel infor matie gegeven. De heer Y. Cats, directeur van de ABN- bank te Athene, vulde dat aan met praktische gegevens over het handels- en beta lingsverkeer met deze lan den. Italië in crisis Ir. T. Kaastra, Landbou wraad te Rome, hield zijn ge hoor voor dat de Italiaanse bloemen- en potplantenteelt zich in een crisissituatie be vindt. De produktiestructuur noemde hij niet bij-de-tijds en de afzetstructuur is ver brokkeld en ongeorganiseerd. De hoge inflatie in Italië heeft het kostenniveau hoog doen oplopen. Er is sprake van een behoorlijke vraag naar snijbloemen en potplan ten van een goede kwaliteit. De Landbouwraad te Athene, drs. P. Jorna, bepleitte even als zijn collega uit Rome een omzichtige aanpak als het gaat om de export naar Grie kenland. Hij constateerde dat dit land, na ruim twee jaar lidmaatschap van de E.G., méér Nederlandse sierteelt- produkten heeft ingevoerd. Er was rekening gehouden met het omgekeerde. De Griekse sierteeltsector staat er echter niet best voor. Voetangels Voordat de heer Y. Cats, di recteur van de ABN-bank te Athene, de vele aanwezige exporteurs informeerde over de voetangels en klemmen die verband houden met het handels- en betalingsverkeer met Zuideuropese landen, gaf ir. F. J. Geurten, Landbou wraad te Madrid, de Neder landse bloemensector het ad vies méér te doen aan de pro motie van het Nederlandse produkt in Spanje. Naar zijn mening zijn er beslist moge lijkheden voor export van snijbloemen en potplanten naar Spanje aanwezig; on danks een groeiende export vanuit Spanje naar overige Europese landen. In Spanje is een sterke potentiële vraag naar snijbloemen en potplan ten aanwezig. De eigen pro duktie kan de vraag nauwe lijks bijhouden. Bovendien is het sortiment dat in Spanje wordt geteeld erg smal. Ne derland kan gedurende het gehele jaar een zeer breed sortiment snijbloemen en ka merplanten aanbieden. Vooral de export van snij bloemen naar Spanje blijft naar de mening van ir. Geur ten ver achter bij de moge lijkheden. Dit heeft mede te maken met het gebrek aan kennis van de importerende Spaanse groothandel. Een sterke, gerichte Nederlandse exportpromotie kan dit kenl- punt opheffen. De Spaanse markt is nog een echte ont wikkelingsmarkt met veel kennisbehoefte. De Neder landse bloemenhandel moet naar zijn mening die infor matie verstrekken en de Spaanse importhandel wiizen op de grote handelsmogelijk heden. Als die promotie goed wordt aangepakt verwacht de Landbouwraad uit Madrid ook voor snijbloemen, in na volging van potplanten, goe de mogelijkheden op de Spaanse markt. Ir. Geurten wees erop dat Spanje, in te genstelling tot Griekenland, Italië en Portugal, wél de teelt van snijbloemen en pot planten sterk uitbreidt. Dit speelt vooral in het gebied van Almeria. Het beperkte sortiment in combinatie met de groeiende vraag naar sier- teeltprodukten in Spanje zelf, biedt naar zijn mening op korte en middellange termijn echter nog voldoende moge lijkheden om Nederlandse sierteeltprodukten naar Spanje te exporteren. Omge keerd zal West-Europa reke ning moeten houden met een toenemend aanbod in de winterperiode van produkten als anjers, rozen, gladiolen en chrysanten. Goede kansen Na een afsluitende forumdis cussie concludeerde discus sieleider A. J. Mulder van de VBA dat Zuid-Europa goede kansen biedt voor nieuwe af zetmogelijkheden van snij bloemen en potplanten. Hij voorspelde dat na indruk wekkende exportgroei naar tebieden als de Verenigde taten en het Midden Oosten, Zuid-Europa een belangrijke, nieuwe ontwikkelingsmarkt zal kunnen worden voor het Nederlandse sierteeltprodukt. Hij sprak de wens uit dat de georganiseerde Zuid-Europa middag daartoe een belang rijke aanzet zou geven. mfch zijn lol best op kan. Ze lopen rond met roodomrande ogen, snil fen, niezen en kuchen en voelen zich kennelijk ziek. Snipvei kouden, zou je zo zeggen. Verkouden in juni? Het lijkt er inde: daad sterk op. alleen de oorzaak is geen kouvatting; die ligt ij de myriaden stuifmeelkorrels. die in de maand juni in de atm< sfeer kunnen rondzweven. Wat de kwaal betreft, spreekt me dan ook van „hooikoorts" en dat is een vervelende kwaal, di men niet moet onderschatten. Ze berust op een persoonlij' overgevoeligheid voor stuifmeel en naar het schijnt hebben sti delingen er vaker last van dan plattelandsbewoners. De plantenwereld kan er niet zonder, zonder dat stuifmei Stuifmeel van de meeldraden moet op de een of andere mani< de stamper, liefst van een andere .bloem van dezelfde plantenini soort, bereiken, opdat zich zaden kunnen vormen. rbi De natuur heeft allerlei maniertjes in petto om de verspreidin) van dat stuifmeel voor elkaar te krijgen. Bijen en hommmels n^- men bij hun bezoekjes aan bloemen stuifmeelkorrels mee in huj» borstelige huid en strijken het elders op een andere bloem wee^i af. Allerlei andere insecten en vlinders doen hetzelfde. Maar di. natuur maakt ook graag gebruik van een heel ander middel: il wind. l Wie er op let, heeft in de zomer stellig wel eens een roggevelr zien „stuiven". Bij een lichte bries kan men soms een wit-gelid™ waas boven de rogge zien hangen: wolken van stuifmeel. Na! tuurlijk is deze „manier" niet zo doeltreffend dan wanneer dr~ verspreiding door insecten geschiedt, maar er zijn zo verse hrilf'j'. kelijk veel stuifmeelkorreltjes, dat gerust 99 procent verlorer mag gaan. Men heeft ontdekt, dat stuifmeelkorreltjes soms tot op grol hoogte in de atmosfeer kunnen voorkomen. Daar kunnen zelfs de oorzaak worden van...een regenbui. Waterdamp kan n; melijk op de stuifmeelkorreltjes condenseren: er gaan zich dru pels vormen en die vallen uiteindelijk omlaag. Die regen kaï zoveel stuifmeel bevatten, dat onze buiten staande auto er ee zwak-gelig laagje van krijgt als ze opgedroogd is. „Luchtveront reiniging" denkt men dan allicht en dat is juist; al is de veronl®^ reiniging van minder ernstige en volkomen natuurlijke aar/ Minder ernstig...behalve voor onze hooikoortslijders natuurlij] Tot nu toe hebben ze geluk, want de vele regen slaat het stuil meel neer. voordat het onheil aanrichten kan; bij aanhoudendi droogte en zonneschijn nemen de ziekteverschijnselen weer tc Hooikoortslijders doen dus goed, niet de vrije natuur in te tre ken als bijvoorbeeld de grassen bloeien. Deze mensen kunn< hun vakanties eigenlijk nog het best doorbrengen aan de ze kant. En natuurlijk is het verstandig de dokter even te raadplt gen, de medische wereld staat ook hier niet helemaal machti loos. Nog even terug naar dat stuifmeel. Het wonderlijke is dat stuil meelkorrels ettelijke eeuwen lang in stand kunnen bliiven. r archeologie o.a. bedient zich van stuifmeelkorrels bij bepaali onderzoekingen. Zo kan men haarfijn vertellen, welke bom» en planten er b.v. zo'n tweeduizend jaar geleden in Drenj groeiden. Men brengt stukjes veen of soortgelijke grond ondi een microscoop en weet dan diverse stuifmeelkorrels van elkai te onderscheiden. Men spreekt dan van „pollen" en van „polU^ nonderzoek" en het is wel opmerkelijk, dat die stuifmeelkorr#* tjes zo lang herkenbaar gebleven zijn. Actie voor kwaliteitsbehoud Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is een actie g start onder Nederlandse groentetelers voor het kwaliteitsbehoil van hun produkt. Dit seizoen zullen tomaten-, komkommer- ei paprikatelers via stickers en posters erop worden gewezen, ta behoeve van dat kwaliteitsbehoud, zeer voorzichtig met hiids produkten om te gaan. De actie heeft als motto „topkwaliteitp onze bestaanszekerheid". Via de veilingen krijgen telers materjger aal aangeleverd. De afdeling Produktzaken, die onder direktiTii staat van ir. A. A. M. Sweep, hoopt met deze voorlichtingsactlth te bereiken dat tomaten, komKommers en paprika's in nog betfUH re conditie op de veilingen arriveren. Tomaten, komkommei. en paprika's zijn de belangrijkste produkten van de Nederlander (glas)tuinbouw. Circa 80% van deze produkten wordt geëxpr** teerd naar hoofdzakelijk Duitsland en Engeland. .50

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16