Falkland-oorlog doet intrede in Britse verkiezingsstrijd Denen dwingen voorbehoud af Sex in de Italiaanse rechtszaal -Prins Karei redde monarchie en wellicht zelfs België ■NuaBUITENLAND CcicLcSomatii VRIJDAG 3 JUNI 1983 PAGINA 11 Dertig centimeter koffie en zes centimeter suiker graag TOKIO Het is heel goed mogelijk dat we in de toekomst een winkel bin nenstappen en vragen om ..dertig centimeter koffie en zes centimeter suiker, graag". Zonder blikken of blozen zal de kruidenier dan de schaar pakken en het gewenste stukje van een rol materiaal knippen die wat uiterlijk betreft nog het meest lijkt op cel lofaan. In de supermarkt zullen de blaadjes voorver pakt op de planken liggen. Deze nieuwste vorm van kant-en-klaar voedsel is ontworpen door het grote biochemische bedrijf Hay- ashibara uit Japan. In de vorm van blaadjes kun je boodschappen voor een heel jaar mee naar huis nemen in een map kleiner dan deze krant en onge veer even dik. De blaadjes bederven niet en houden in dat je nooit meer hoeft te koken. Voedsel in blaadjesvorm is de nieuwste toepassing van pullulan. een op zet meel gebaseerde stof. die tien jaar geleden in het la boratorium van Hayashi- bara werd ontdekt. Aan vankelijk werd pullulan alleen gebruikt voor medi sche doeleinden, maar bij onderzoek bleek dat pullu lan ook ideaal was voor de verwerking van voedsel. In zijn witte poedervorm wordt pullulan (geen smaak, geen reuk) opgelost in water en vermengd met voedsel in poedervorm. Vervolgens wordt het ver werkt tot flinterdunne blaadjes die zich wellicht nog het best laten vergelij ken met gelatine. De kleur van de blaadjes is door zichtig of. desgewenst, ge kleurd. ..Bijna alle soorten voedsel kunnen in pullu lan worden verwerkt van koffie, spinazie en knof look tot zoetstof en vita rn i nee C aan toe", aldus de onderzoekers van Hayas- hibara. ..Het voedsel blijft jaren goed en kan gemak kelijk worden meegeno men". Zeer geschikt dus als noodrantsoen voor aardbevingen of oorlog sexpedities. Er zijn echter ook nadelen. Want al heeft het nog zo'n aardig kleurtje, een stukje plastic op je bord ziet er gewoon niet erg aantrek kelijk uit. Het smaakt ook vreemd, zo'n stukje smel tend plastic op je tong. Je hoeft er echter niet op te kauwen. hetgeen een voordeel kan zijn voor mensen met een slecht ge bit en de smaak is onbet wistbaar. Wel moesten de ontdekkers toegeven dat er nog onderzoek moet worden verricht naar de voedingswaarde van voed sel dat op deze wijze wordt opgediend. Zonder vrees Zonder vrees springt Kitty, een acht jaar oude Perzische zwerf kat door een brandende hoe pel. Het kostte zijn Amerikaanse eigenaar uit Cali- fornië ongeveer zes maanden om hem zover te krij gen. Behalve door een bran dende hoepel springen verstaat hij ook de kunst om over een touw te lopen. Engelsman wil na dood blijven lopen (Door onze correspondent Roger Simons LONDEN Grootvader Tom Gribble (62) van Hen bury bij Bristol in Engeland, wil zich na zijn dood nog geregeld van een nuttige taak kwijten - als zandloper. In zijn testament staat, dat hij gecre meerd en dat de as heel fijn gemalen moet worden. De zandloper met de fijngemalen Gribble is be stemd voor zijn dochter Jacqueline, die met haar vier kinderen in Zuid Afrika woont. „Mijn benen willen niet meer mee", zegt Gribble. „Daarom ben ik vroeg met pensioen gegaan. Maar ik wil later opnieuw nuttig zijn. Ik hoop, dat de zandloper ge neraties lang een familiestuk zal blijven. En dat mijn nakomelingen aan mij zullen denken, telkens wanneer zij een zachtgekookt eitje eten". Dinsdag kamerdebat over bezoek minister aan Midden-Amerika DEN HAAG De Tweede Kamer zal dinsdag met minister Van den Broek (buitenlandse za ken) in debat gaan over zijn reis door Midde n-Amerika en de uitspraken die hij daar heeft gedaan over de situatie in El Salvador en Nica ragua. Het debat is aangevraagd door de PvdA- -fractie. De minister keerde gistermorgen sa men met premier Lubbers terug van hun reis naar het Caribisch gebied en Zuid-Amerika. Op Schiphol verklaarde minister Van den Broek dat het Nederlandse beleid ten opzichte van El Salvador door het bezoek niet is gewijzigd. In El Salvador heeft hij geconstateerd dat er geen verbetering is opgetreden in de mensenrech tensituatie in dat land. Sterker: het aantal slachtoffers neemt toe. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Haast een vol jaar na de Argentijnse overgave op de Falkland Eilanden hebben de Brit se Labour-oppositie en de Conservatieve regerings partij voor het eerst ge probeerd om met dit be treurenswaardige conflict bij elkaar het bloed onder de nagels vandaan te ha len. Labours tweede man Denis Healey begon ermee, door op een verkiezingsbijeenkomst te verklaren dat premier That cher erg trots is op de doden die tijdens de oorlog zijn ge vallen. In het belang van de partijpo litiek zou Thatcher zich, aldus Healey, met de Union Jack (de Britse vlag) hebben omhuld, terwijl ze ondertussen dertig Britse banken de nodige toe stemming gaf om 260 miljoen dollar te lenen aan de Argen tijnse regering, terwijl zij wist dat deze daarmee wapens kon kopen om Britse militairen te doden. De Britse politieke partijen hadden tot nu toe zorgvuldig vermeden de Falkland-crisis uitvoerig ter sprake te bren gen in de verkiezingsstrijd. Dat Labour dit nu toch gedaan heeft bewijst volgens David Steel, leider van de Liberale partij, de wanhoop onder de socialisten. „Ze beseffen dat zij de verkiezingen verloren heb ben. Daarom verlagen zij zich nu tot het niveau van slachters in het abattoir, die gemakke lijk bloed doen vloeien". Ook premier Thatcher is erg boos over Healey's onver wachte aanval. „Dit gaat de ■perken van het openbare en politieke fatsoen te buiten", zei ze nors. Francis Pym, haar mi nister van buitenlandse zaken, noemde Healey's verklaring „de schandelijkste, meest bele digende en onvergeeflijkste beschuldiging" die hij ooit ge hoord heeft. Belgrano-drama Een andere Labour-kandidaat heeft eveneens de aandacht gevestigd op de Falkland-oor log. Neil Kinnock, een van Healey's prominente collega's in het Labour-schaduwkabi- net, heeft een officieel onder zoek gevraagd naar de om standigheden waaronder vorig jaar op 1 mei de Argentijnse kruiser Generaal Belgrano door de onderzeeboot Conque ror van de Royal Navy tot zin ken werd gebracht; 368 Ar gentijnse zeelieden kwamen daarbij om het leven. Kinnock haakte hiermee in op de campagne die zijn partijge noot Tam Dalyell al enkele maanden voert om in verband met de Generaal Belgrano de waarheid aan het licht te brengen. Dalyell zegt namelijk dat de aanval op deze Argen tijnse kruiser werd uitgevoerd buiten en niet binnen de Brit se verboden zone van 300 kilo meter rond de Falkland Eilan den. Het Britse ministerie van defensie heeft dit pas kortgele den toegegeven. Dalyell voert ook aan dat op die dag nog overlegd werd om de Falk- land-kwestie vreedzaam te re gelen. Bedreiging De regering Thatcher, die ver leden jaar beweerde dat haar onderzeeboot de Belgrano op de rand van de verboden zone naar de kelder had gestuurd, terwijl de Argentijnse kruiser in de richting van de Falkland Eilanden voer, probeert nu duidelijk te maken dat dit vij andelijke schip hoe dan ook De Britse premier Thatcher beeld op te roepen dat zij een mode-atelier dus even een bedreiging vormde voor Brits eeenheden. Om die reden werd hij, op speciaal bevel van premier Thatcher, tot zinken gebracht terwijl hij buiten het uitgestrekte Britse verboden gebied én in de richting van een Zuidargentijnse haven stoomde. „Het was gewoon een militaire noodzaak", zo heet het nu officieel in Londen. In Engeland wordt het Belgra- doet tijdens haar verkiezingscampage alle moeite om het maar een gewone huisvrouw is. Tijdens een bezoek aan achter de naaimachine. no-incident niet alleen door socialistische politici onder zocht, maar ook door de facul teit politieke en internationale wetenschappen van verschil lende universiteiten. Wat de vredesonderhandelingen be treft, die nog aan de gang wa ren toen de Belgrano tot zin ken werd gebracht, zijn de Britse onderzoekers tot de con clusie gekomen dat de rege ring Thatcher, voor zij bevel gaf de Argentijnse kruiser naar de kelder te sturen, zich blijkbaar zelfs niet de moeite getroostte om in Washingtion te informeren of de contacten van die dag iets opgeleverd hadden. De ondergang van de Belgrano was het eerste van de zware verliezen die de par tijen in de Falkland-oorlog el kaar toebrachten. TIJDENS NAVO-OVERLEG (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De eenheid van de Navo heeft giste ren een barst opgelopen, doordat de Denen toch een voetnoot konden plaatsen bij de slotverkla ring van de vergadering van Navo-Defensie-minis- ters in Brussel. Daarin wordt uitdrukkelijk ver wezen naar de uitspraak van het Deense parlement dat geen nieuwe raketten mogen worden geplaatst zolang de onderhandelin gen in Geneve gaande zijn. De secretaris-generaal van de Navo, Joseph Luns, reageerde zeer teleurgesteld op de Deen se voetnoot. Enigszins bits stel de hij vast dat de Denen geen enkele rol spelen bij het dub- belbesluit. (De Denen hebben nooit kernwapens op hun grondgebied toegelaten en hebben ook geen aandeel in de plaatsing van de 572 nieuwe raketten. Ook hebben zij de betalingen aan het project vo rig jaar verminderd, red). Ook de Nederlandse minister van Defensie De Ruiter, die zich met zijn Duitse en Britse collega's tegen de Deense voet noot had verzet, reageerde kribbig. Het Russische persbu reau Tass bracht in een com mentaar op het NAVO-overleg hulde aan het Deense parle ment voor zijn bijdrage „aan vrede en veiligheid in Euro pa". De Amerikanen bleken ten slotte verre van eensgezind in hun uitspraken over de aan wezigheid van de tactische kernwapens SS-22 met een be reik van 900 kilometer in Oost-Duitsland en Tsjechoslo- wakije. Maandag had onder minister van Defensie, Ri chard Perle, verklaard dat de Sovjet-Unie pas onlangs be gonnen was met het overbren gen van de SS-22 naar „andere landen in het Oostblok". Mi nister van Defensie Caspar Weinberger deed echter giste ren voorkomen alsof er sprake was van oud nieuws. „Er is een enorme groei van Russi sche kernwapens", zei hij. „Er zijn al lang tactische kernwa pens in andere landen van het Oostblok. Dat is ons al enkele jaren bekend. Het zijn echter mobiele wapens, die heel mak kelijk van land naar land ver plaatst kunnen worden". onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Met prins IJKarel, Graaf van Vlaan- Vieren, is een van de ^^kleurrijkste Belgen heen- JJ ïgegaan. Hoewel hij de pu- W bliciteit niet zocht ver- ■■;re van dat viel zijn le- vensstijl zo buiten het ge- ■•bruikelijke aan het hof, I Idat hij vele malen de krantenkolommen haalde. Wie denkt dat daarmee Hhet leven is gekarakteri seerd van een man die er jvanwege zijn afkomst vro lijk op los kon leven, zit er naast. Want prins Karei heeft in de moeilijkste pe rioden van zijn bestaan niet alleen het konings huis gered, maar zo goed als zeker ook het voortbe staan van de staat België. Het zag daar niet naar uit toen Karei, als tweede zoon van ko ning Albert I en koningin Eli sabeth, opgroeide in de scha duw van broer Leopold III, die eens tot het koningschap geroepen zou worden. Hij kon zich volop wijden aan muziek en schilderkunst, talentvolle erfenissen van zijn Beierse moeder, aan wie België onder meer het wereldbefaamde Eli- sabeth-concours te danken heeft. Na dienst te hebben gedaan bij de Britse marine (dat kon toen nog) keerde hij in het begin van de jaren twintig naar Bel gië terug. Het zag er toen in derdaad naar uit dat hij de rest van zijn leven als playboy zou kunnen slijten. Hij had een grote voorliefde voor sportau to's en hij liet zich graag zien in het bijzijn van mooie vrou wen. Omdat zijn voorkeur uit ging naar zogenaamd burger lijke vrouwen maar de dynas tie hem voorschreef te trou wen met een prinses, bleef prins Karei zijn leven lang vrijgezel. Na de bevrijding van België in 1944 Karei had nog een aantal maanden bij het verzet gezeten toen het al niet ze ker was dat Leopold door zijn dubieuze rol in de oorlog zou kunnen terugkeren, werd Ka- rel door de regering Pierlot gevraagd op te treden als re gent. Op 21 september 1944 werd hij als zodanig beëdigd. Gedurende de hele periode van zijn regentschap en de ne telige situatie van de konings kwestie wist Karei dusdanig politiek te manoeuvreren, dat hij royalisten en republikeinen en, als overtuigde Vlaming, ook Walen en Vlamingen aan zich bond. Hoewel hij dat niet wenste werd hij steeds meer beschouwd als het alternatief voor het geval dat Leopold de finitief niet kon terugkeren. Karei trad echter direct terug, toen Leopold zijn rechten op eiste. Hij zou ook verder geen rol meer vervullen, toen na een referendum Leopold uit eindelijk op 16 juli 1951 af stand deed ten gunste van Boudewijn. Karei trok zich terug in Oos tende. waar hij zijn leven vul de met muziek en schilderen. Dat laatste leverde hem op ze ker moment een dusdanig re delijk inkomen op, dat hij af stand deed van zijn jaargeld van bijna 2,5 ton. niet het minst omdat hij liever niet herinnerd wilde worden aan de familiebanden, waaraan hij dat jaargeld dankte. Zijn schulden liepen echter toch zo uit de hand, dat hij weer een beroep op de staatskas moest doen en inmiddels sleepte hij de een na de ander voor de burgerlijke rechter vanwege geldkwesties. Nog vlak voor zijn dood raakte hij in proces met de gemeente Oostende over de onteigening van een stuk grond. In het ziekenhuis van Oosten de, waar de Graaf van Vlaan deren maandagavond op 79-ja- rige leeftijd overleed, zat aan het sterfbed van de eeuwige vrijgezel de laatste, al jaren lange trouwe vriendin, een vrouw van Nederlandse af komst. Dinsdag zal de prins begraven worden met staat- seer en hij zal bijgezet worden in de slotkapel te Laken RUITENHEER Senghor en Soustelle in Académie Francaise PARIJS Leopold Sedar Senghor, de dichter en oud-president van Sene gal, en de historicus, etno loog en oud-verzetsleider Jacques Soustelle zijn donderdag gekozen in de Académie Francaise. Bei den werden in de eerste ronde gekozen. De 76-jari- ge Senghor neemt de plaats in van de in 1981 overleden historicus de hertog De Lévis Mirepoix, terwijl de 71-jarige Sous telle de opvolger is van de historicus Pierre Gaxotte. Na vele maanden touwtrek ken en drie onbesliste stem mingen werden de twee man nen opgenomen in het college van de 40 .onsterfelijken' dat in 1635 door kardinaal De Ri chelieu werd opgericht om te waken over He zuiverheid van de Franse taal. Beiden hebben een belangrijke rol in de poli tiek gespeeld. Senghor was nauw verbonden met de deko- lonisering van zwart Afrika, terwijl Soustelle een hoofdfi guur was in het streven om Algerije Frans te houden. Senghor is de eerste zwarte die tot de Académie Francaise wordt toegelaten. Zijn kandi datuur werd enigszins bemoei lijkt door het feit dat hij niet de Franse nationaliteit bezit (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Hoe ze het precies doen wordt uitgezocht door een gerechtelijke commissie, maar dat de ver dachten er in de Italiaanse rechtszaal in slagen samen aan voortplanting te doen, is iets waarvan miljoenen Italianen elke avond op hun tv-journaal het resultaat kunnen constateren. Op het ogenblik worden in verschillende Italiaanse steden mon sterprocessen gevoerd tegen een hele generatie terroristen die het land in de jaren zeventig onveilig hebben gemaakt. Elke rechtszaal heeft zeven tot acht ijzeren kooien, waarin de verdachte terroristen niet gelijkelijk of naar geslacht verdeeld zijn, maar al naargelang elke verdachte bereid is met de justitie samen te werken. De kooi van de terroristen die spijt hebben, is het dunst bevolkt, die van de gedissocieerden oftewel degenen die tijdelijk afstand hebben genomen van hun strijdmakkers, is al iets voller. Maar de kooien die uitpuilen van de verdachten, zijn die van de „harden", de terroristen die vast blijven houden aan hun idealen. Rechters die deze processen leiden, hebben de grootste moeite juist de bewoners van deze laatste kooien aan de spelregels te houden. De „harde" terroristen komen nooit voor het proces, maar slechts voor een weerzien met elkaar, met familie en vrienden op de publieke tribune en zoals elke keer duidelijker wordt: voor de liefde. Zo heeft de eerbiedwaardige Italiaanse rechtszaal waar toga's en wetboeken de sfeer bepalen al de meest omstuimige liefdesuitingen geregistreerd die de natuur toestaat. De geschiedenis van het Italiaanse terrorisme, kent nu vijf ge vallen van zwangerschap veroorzaakt in de rechtszaal. Eerst ging men ervan uit dat de terroristen deze gelegenheid van fy siek contact in de gevangenis creëerden, dank zij hun vinding rijkheid of de welwillendheid van het bewakend personeel. Maar nu neigt men toch tot de gedachte dat de zwaarbewaakte kooien in de verschillende Italiaanse rechtszalen het toneel van de ontmoetingen zijn geweest. Vorige week kwam een nieuw geval van sex in de rechtszaal aan het licht toen Giulia Borelli, terroriste van Prima Linea, zwanger bleek. Vol trots over haar fysieke situatie, liet zij zich vanuit haar kooi in de rechtszaal van Turijn door de pers en door radio en tv interviewen. Maar de feiten die geleid hebben tot haar „interessante staat" (zoals de Italianen zeggen) weigerde ze te onthullen, evenals de identiteit van de toekomstige vader. Vermoed wordt dat de mede-terrorist met wie zij zes maanden geleden een kooi in de rechtszaal van Florence deelde, de vader is. De kooien waar de sexuele contacten zich afspelen, zijn ruimtes van 4 bij 4 meter, die weinig plaatsbieden voor afzondering, ze ker als er 15 tot 20 personen in worden opgesloten. De politie-a- genten die voor de goede orde mee de kooi ingaan, hebben al geklaagd over de ontucht die de terroristen in hun aanwezigheid bedrijven. Vaak wordt een terroristenpaar aan het oog van zaal en agenten onttrokken door een haag van mede-terroristen, die hun kame raden zo de kans geven zich even af te zonderen en die de poli tie beletten tussenbeide te komen. Van het idee dat de terroristen met hun sex in de rechtszaal slechts de Italiaanse justitie belachelijk willen maken, is men nu afgestapt. Het is eerder een normaal geval van sexuele nood van gevangenen, die in de „intieme sfeer" van een kooi in de rechts zaal kan worden bevredigd. Reagan wil legerartsen naar El Salvador sturen WASHINGTON De Ameri kaanse president Ronald Reagan wil twintig legerartsen naar El Salvador sturen. Hij zal binnenkort het Congres om toestemming daartoe vragen. De artsen zouden vooral belast worden met de verzorging van zieken en gewonden en met de opleiding van Salvadoraanse artsen, die verbetering nodig heeft. Zo zouden als gevolg van slechte verzorging en in fecties bij zeker 800 van de 3.600 in de strijd gewonde Sal vadoraanse militairen ledema ten zijn geamputeerd. Het gaat volgens Washington niet om een bedekte manoeuvre om het aantal militaire adviseurs en instructeurs te vergroten. Levenslang geëist tegen oud-SS'er Barth OOST-BERLIJN De openbare aanklager in Oost-Berlijn heeft levenslange gevangenisstraf geëist tegen de voormalige SS'er Heinz Barth voor zijn aandeel in de massamoorden in Ora- dour en Lidice. Barth heeft bekend dat hij in Oradour 20 men sen heeft doodgeschoten. In het Franse dorpje Oradour-sur-Gla- ne werden in 1944 642 dorpsbewoners gedood als repressaille voor de ontvoering van een Duitse majoor door het verzet. Ook bekende Barth zijn aandeel in het doden van 92 partizanen in het Tsjechoslowaakse Lidice. De rechtbank in Oost-Berlijn doet op 7 juni uitspraak. ADVERTENTIE Comfortabel en gezellig op vakantie met uw krant: OOSTENRIJK Gezien de grote belangstelling hebben wij in samenwerking met Maaskant reizen ook dit jaar weer een 6-tal volledig verzorgde touringcarreizen naar Oostenrijk georganiseerd. Het reisdoel is het Inntal, alwaar Kolsass aan de rand van het dal onze standplaats is. Even buiten Kolsass ligt - met eigen zwembad - het gezellige familiehotel Jagerhof. vanwaaruit men een prachtig uitzicht over hel InntaJ heelt. Tij dens ons verblijf aldaar staan een aantal excursies op het programma, nl. naar de glasslijperiien in Rattenberg. Innsbruck. Pertisau en Achesee als mede een 2-tal volle dagtochten resp via de 8rennerpas naar Vipiteno in Italid en de bekende watervallen in Krimml. De touringcars vertrekken op de dinsdagen 28 juni, 5 en 28 juli en 9 en 23 augustus uit Den Haag en Rotterdam naar Oostenrijk. De heen- en terugreis worden In twee dagen gemaakt met een overnach ting in Hotel Krone in Gelselwind. 635.- en in juli en augustusVV¥i" per persoon op basis van volpension en tweepersoonskamer met douche en toilet Toe slag èenpersoonskamer 50 - In deze prijs zijn, behalve alle vervoer, ook de lunches op de heen- en terugreis begrepen alsmede alle excursies en het afscheidsdiner. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de relssom 6 - pollskosten en assu rantiebelasting Gecombineerde reisverzekering 20 - per persoon 5.- poliskosten en assurantiebelasting. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag 1/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) of Coolsingel 67. Rotterdam (t.o. Stadhuis). -S"SIJTHOFF PERS POSTBUS 16050. 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11