e start ivan „De Grabbelton L Mooi la Noordwijkerhoutse bollenkwekers blij met mogelijke uitbreiding tuinbouwgebied m Woensdag valt beslissing Over Lisses wielercircuit linccgcno £cick>c Gomtwt Rijnsoever wil 27 uur handballen Koninklijke onderscheiding voor Lissese Willy Wortel MI 19L T EIDEN Qcidóe Gomxi/nt DONDERDAG 2IUNI1983 PAGINA? Avondcursisten booglassen geslaagd (ILLEGOM De r.k. technische chool St. Paulus in Hillegom heeft teer een aantal mensen aan een tuk extra vakkennis geholpen met (e cursus booglassen. Acht maan- jen lang deden 32 cursisten, die Verdag gewoon een baan hebben, an de lessen mee. De cursus is niet pegankelijk voor leerlingen van de iagschool. De nieuwe cursussen tarten in oktober. Opgave daar- joor is nog mogelijk. Ie diploma's van de cursus worden )orgenavond om acht uur in de fhool uitgereikt door de directie. |e geslaagde kandidaten uit deze treek zijn: Diek, A. Philippi en H. Rusman uit De Zilk; H. van Seggelen uit Warmond; F. Hoogeveen, J. Jansen, Th. Jansen, Th. Kortekaas, en S. van de Meer uit Sassenheim; R. Geljon en P. Koomen uit Noord- wijkerhout; P. Murrin uit Noordwijk; P. van Diest, P. van de Eijk, H. 't Hooft, W. Kulk, E. Montenij, R. Struive, J. van de Veek, A. Wijnands en C. van der Zwet uit Lisse; R. van de Geest, M. de Haas, J. van der Lee, J. de Rooij, P. Rutten en C. Stroombergen uit Hillegom. Uit de wijdere re gio slaagden ook J. Jonker uit Beinsdorp, L. van der Werf uit HaaTlem, E. van de Bosch uit Heemstede, G. Diek uit Hoofddorp, en J. Graas uit Vogelenzang. Woensdagavondzang terug in Noordwijk NOORDWIJK Ook dit jaar wor den er weer samenzangavonden gehouden in Noordwijk in de Ne derlands Hervormde Kapel aan de Hoofdstraat. In de voorgaande ja ren trokken deze avonden grote belangstelling. De openingsavond vindt plaats op woensdag 8 juli. Zr worden iedere woensdagavond voortgezet tot en met 31 augustus. Medewerking zullen verlenen hel Schevenings Vissersvrouwenkoor: het Katwijks Christelijk Mannen koor „Jubilate", het 's-Graven- zands Mannenkoor; het Groot Evangelisatiekoor uit Katwijk, hel Katwijks Vrouwenkoor (in kleder dracht), het-Groot Rijnstreekkoor. het Noordwijkse Bejaardenkoor „Zang en Vriendschap', het koor „De Lofstem" van de Dr. Mr. Wil lem van den Berghstichting, hel Noordwijks Dubbelkwartet, hel Noordwijks Mannenkwartet, de fa milie De Gier uit Hillegom, de Har moniekapel „Crescendo" uit Noordwijk en het Christelijk Mu ziekgezelschap „De Echo der Dui nen' Verder zijn er de alt Margje van den Heuvel uit Sliedrecht en de alt Reinate Heemskerk uit Rot terdam. De organisten Johan Zweers, Jaap Plug, Joop de Vries en Sander van Marion zullen de sa menzang begeleiden, terzijde ge staan door Cees Hoek met de piston en Teun Schuppert op de trompet. Zilveren onderwijzer SASSENHEIM De heer R. Nijholt, die vanaf 1958 aan de Kompasschool als leerkracht is verbonden, vierde gis- teren zijn zilveren jubileum. Hij werd met zijn echtgenote en zoon, van huis afgehaald door een optocht van leer lingen in feestelijk kledij. De jubilaris mocht plaatsnemen in een speciale wa gen, die werd voortgeduwd, daar de motor uitviel. Op het schoolplein kreeg de jubilaris eerst een bloemenhulde van de 50 kleuters van „de Zonnebloem" waarna het schoolhoofd Hoek hem feliciteerde. Vervolgens werd de heer Nijholt een groot plateau met kwartjes met het ge- tal 25, en de betrokken jaartallen, overhandigd met daarbij een envelop pe met inhoud van de leerlingen. Na het zingen van een toepasselijk lied was er voor de kleuters film en voot de leerlingen volksdansen, met in de pauze bezoek van de ijscoman, die handen tekort kwam. Bij de koffie sprak voorzitter Van Nieuwkoop van het schoolbestuur de jubilaris toe. wat ook hij van een enve loppe met inhoud vergezeld liet gaan. Mevrouw Immink van de oudercom missie deed bij haar gelukwensen een taart cadeau. Na de pauze was er voor de leerlingen ook een film. Bij de re ceptie 's avonds was er een grote op komst, waaronder veel oud-leerlingen en hun ouders en collega's. Pezen doorgesneden SASSENHEIM Een gla- zenmaker uit Heemskerk is gistermiddag omstreeks half vijf gewond geraakt toen een grote ruit, die hij samen met een collega op de 5 mei-weg vervoerde, brak. Verschillende pezen in zijn arm werden door gesneden. De man is naar het Academisch Zieken huis in Leiden overge bracht. 5PEELT-0-THEEK GEOPEND lympiqi iEIDERDORP - De leoiymDeej.Q.thegk „De Grab- *van elton" heeft gistermid- veelbelovende Mliart gemaakt. In het ge- teentelijk multifunctio nele-centrum De Muzen- Jöf, waar het uitleencen- Hum voor speelgoed zal haar activiteiten zal ontplooi en. Voorzitter is Kors Kanbier, binnenkort bewoner van een wooneenheid voor gehandi capten in Buitenhof. Deze be nadrukte gisteren nog eens de doelstelling van de Stichting. „Het uitleencentrum wordt be mand door gehandicapten en niet-gehandficapten, waarmee we de integratie van gehandi capten in de samenleving wil len bevorderen. Voor de ge meente was dat een doorslag gevende reden ons werk te subsidiëren". Na de zomervakantie gaat het Spel- en Opvoedhuis De Kringloop in De Sjelter met een soortgelijke aclviteit van start. Het spel- en opvoedhuis valt buiten de gemeentelijke financiële boot, omdat er vol gens de gemeenteraad bij de I piële opening verricht jor wethouder Irma Ge- =4 her. Zij mocht een grote _l&st met speelgoed ope- door een rood lint los trekken. Medewerkers 1 deelnemers van het ac- viteitencentrum voor ge- andicapten „Gading", at het initiatief voor de >eel-o-theek heeft geno- len voerden voor een pile enthousiaste zaal in et vestzaktheater het to- eelstuk „De Prinses die een spruitjes lustte" op. Je speel-o-theek gaat op een [zonde financiële basis van Jart. Leiderdorp kwam als trste in het kader van de so- |aal-culturele planning met in subsidie over de brug. Ook lerden bijdragen ontvangen kn het Nationaal Jeugdfonds, et Nederlands Comité Kin erpostzegels en de Lions Club ,eiderdorp. De speeltheek irabbelton is een zelfstandige itfchting die los van Gading Een kijkje in de speel-o-theek. vaststelling van het sociaal- culturele plan sprake zou zijn van een overlapping van acti viteiten. Een beslissing waar tegen men een bezwaarschrift heeft ingediend, dat volgende week woensdag door de com missie beroep zal worden be handeld. Volgens Trees Cuve- lier van De Grabbelton is De Kringloop geen concurrent. „Het spel- en opvoedhuis heeft een heel andere doelstelling'en zal zich niet zoals wij met het uitlenen van speelgoed bezig houden. Wanneer er bij de Grabbelton ouders komen met vragen over opvoeding dan verwijzen wij ze naar het speel- en opvoedhuis door. Eens per in de drie maanden is er overleg om elkaar op de hoogte te houden om zodoende doublures te voorkomen". De goede onderlinge verstand houding werd nog eens onder streept met de aanwezigheid van Marijn Karres, die na mens De Kringloop een origi neel wandbord met het vignet van De Grabbelton aanbood. Een gebaar waar het bestuur van de Stichfting zeer mee in genomen was.' De speel-o-theek is ieder woensdagmiddag in Muzenhof geopend van twee tot vier uur. Het lidmaatschap kost 15 gul den per jaar per gezin. Het speelgoed kan worden uitge leend aan alle kinderen van Leiderdorp tussen 0 en 14 jaar. Kosten: 25 cent per stuk speel goed voor drie weken. STV STEEKT ZELF OOK DE HANDEN UIT DE MOUWEN ISSE De Lissese ge- leenteraad staat aan- aande woensdag voor en belangrijke beslissing. jan zal namelijk het borstel van het college jan B en W op tafel ko- jien om vier en een half c<j»n beschikbaar te stellen de aanleg van een lÉielercircuit voor de ren- m za.in tourvereniging „Bol- ir ènstreek". ier zal een droom in ver- 2^jlling gaan. Een droom die overigens af en toe wel in een nachtmerrie dreigde te veran deren en waaromneen nog wel eens het een en ander te doen is geweest, maar als men straks trots de eerste rondjes over het splinternieuwe circuit kan trekken, zal die misere beslist gauw vergeten zijn. Voordat het evenwel zover is, moet er nog heel wat werk verzet worden. Niet alleen door de aannemers, maar ook door de leden van de vereni ging, die van begin af aan dui delijk hebben laten merken bepaald niet met de handen in de zakken toe te zullen kijken hoe de zaken worden geregeld. Ontwerp 1 die lOUi iteri. oorl d ee rt, e en De kleine moeite van het opgeven een nieuwe abonnee wordt raag beloond met deze 24 ic taraats vergulde miniatuur lèalpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje. _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant rostcoae/ riaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal gag&di Stuur een miniatuur balpen naar: Naam Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232,) 2500 VG Den Haag I Het ontwerp van het circuit is samengesteld in overleg met de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, de Nederlands Sport Federatie, de Commissie sport en recreatie en natuur lijk de RTV. Dit ontwerp om vat de aanleg van een rond weg van bijna anderhalve ki lometer lengte en 4 meter breedte, terwijl de baan ter hoogte van de finish 6 meter breed zal zijn en dat houdt dan dus in dat er behoorlijk veel ruimte is voor massa-sprints. Er is in het verleden veel ge harrewar geweest over het al dan niet aanleggen van een (kostbare) onderdoorgang, voor de ontsluiting van hel circuit. Thans zal een brug worden gebouwd die deze ont sluiting tot een feit zal maken. Een aantal zaken staan niet in het plan, want die worden door de vereniging zelf gere geld. Het aanleggen van een groot tegelpad bijvoorbeeld alsmede de plaatsing van di verse hekwerken en de bouw van een juryverblijf en een fietsenstalling. Parkeerterrein Overigens is het heel goed mo gelijk, dat in tijden van hooi- broei op en rond de sportvel den (en de Keukenhof tijd) de baan in gebruik genomen zal moeten worden als parkeerter rein. Voor dit doel is het cir cuit berekend op het parkeren van ca. 300 auto's en daai schijnt totaal geen bezwaar te gen te zijn, ook niet wat be treft eventuele invloeden op de baan. Overigens is het nu ook weer niet zo dat de zaak als een warm mes door de boter de raad zal passeren. Vermoedelijk heeft een aantal raadsleden nog wel wat vragen in petto, met name omtrent de finan ciële afwikkeling van de zaak. WERELD-DUURRECORD-POGING Dit zijn de spelers, die zullen proberen 27 uur onafgebroken te handballen. KATWIJK De Hand bal Sport Club „Rijnsoe ver" is er klaar voor een aanval te doen op het we- reld-duurrecord handbal. De heren zijn lang in trai ning geweest om deze po ging, die morgenavond om zes uur van start gaat, te doen slagen. De heren van Rijnoever zullen een poging doen tenminste 27 uur te handballen. Het oude record staat op 24 uur. Overigens zal de vreugde bij de Katwijkers waarschijnlijk van korte duur zijn. Zaterdag doet de Haagse handbalvereni ging „Hellas" een poging om het record te brengen op 30 uur. Als officiële opener heeft Rijn soever Henry Remmers bereid gevonden. Hij zal om zes uur het startsein geven. Verschil lende sponsors maken de re cordpoging mogelijk net zoals de vele tegenstanders die be- bieden. Bijzondere der die tegenstanders: het af delingsbestuur van het Neder lands Handbal Verbond, de Katwijkse congièrges en de Katwijkse politie. Verder zijn teams van de partij van de verenigingen CWP, Northa, Oase, EDH, HVV, Rijnstreek, Warmunda, Olga, HVS, Baten Boys, HEC, DSO, Animo, Athene en Olympia. Na elk uur spelen zal er vijf minuten worden gerust. Deze tijd mag bij het duurrecord worden ge teld. De eerste wedstrijd is te gen CWP en de slotwedstrijd wordt gespeeld door de Kat wijkse politie. Nog wat aardige details. Tij dens het evenement krijgen de Rijnsoever-spelers 300 liter vocht, druivensuiker, zoute haring, bouillon en broodjes kaas te eten en te drinken. Verder zijn er 144 shirts en 144 broekjes nodig, omdat elke twee a tweeëneenhalf uur van kleding moet worden gewis seld. Ook zijn er vier mas seurs, vier fysiotherapeuten en een arts aanwezig. In de hal zijn verder nog veertig men sen om de kantine draaiende te houden, drie coördinatoren, leden voor de kaartjesverkoop, verzorgers voor de spelers, mensen voor de geluidsinstal latie, tijdwaarnemers en 25 scheidsrechters. Publiek is uiteraard van harte welkom in sporthal Rijnsoever aan de Schimmelpenninck- straat 6 in Katwijk. Kaartjes kosten in de voorverkoop bij de VVV een gulden. LISSE De heer H.M.L. van Stijn is gistermiddag ko ninklijk onderscheiden. Vlak voordat de receptiegangers gistermiddag „De Taveerne" in Lisse binnenstapten om de heer Van Stijn te feliciteren met zijn jubileum, overhan digde burgemeester mr. R.W.M. Gerrits de heer Van Stijn de eremedaille verbon den aan de orde van Oranje Nassau. De heer Van Stijn kan eigen lijk de Lissese Willy Wortel genoemd worden. In zijn hele leven heeft hij heel wat, erg bruikbare, uitvindingen gedaan die steeds weer on middellijk afgenomen en toe gepast werden. Een van de grootste indrukken maakte de indertijd door hem ont worpen bollen- en vruchten- sorteermachine, waarmee het mogelijk was om bollen en vruchten te sorteren op grootte, waarbij de kans op beschadiging praktisch werd uitgesloten. Op deze machine kreeg de heer Van Stijn het Nederlands, Engels en Frans patent. De Vlinder Dat was dan de machine die „De Vlinder" heette en dan weet Lisse gelijk hoe dit be drijf dus aan die naam komt. Een naam die zo ontzettend ingeburgerd is, dat velen de heer en mevrouw Van Stijn en de kinderen (die allen di- rekt of indirekt bij het be- drijfsgebeuren betrokken zijn) tegemoet treden met de naam De Vlinder. Dat kan dan alleen maar een compli ment inhouden voor het juist en terdege invoeren van een handelsmerk, maar daar zijn natuurlijk wel een paar jaar overheen gegaan. Met de uit vinding van de bollensorteer- machine in 1924, was de heer Van Stijn er nog lang niet wat betreft het ondernemer schap in het centrum van Lisse. Eerst werd ingewerkt op het bedrijf van grootvader en in 1940 werden de zaken daarvan verder voortgezet in het elektro-technisch instal latiebureau De Vlinder en nog welhaast dagelijks kan men de heer Van Stijn bin nen de muren van dit bedrijf vinden. Burgemeester Gerrits speldt de heer Van Stijn de onderscheiding op. Links mevrouw Van Stijn. Schaalmodel Staande de receptie werd overigens ook nog in dé tijd terug gekeken, want door de zoons van de heer en me vrouw Van Stijn (en dat zijn knapen die evenals- vader knap met de handen uit de weg kunnen) was een schaal model gemaakt van de sor- teermachine uit de tijd van weleer. Er bestaat ook nog i origineel exemplaar, dat Ongetwijfeld zal het Museum voor de Bollenstreek met verlangende blikken naar dit schaalmodel kijken, want nog onlangs heeft men be kendgemaakt nog vele mate rialen te kunnen gebruiken en met name deze eerste bol- lensorteermachine hoog op het verlanglijstje te hebben staan. Wie weet. De Van Stijns hebben echter eerst andere zaken aan het hoofd, want dat was me wel even een extra feestelijke dag, die ongetwijfeld veel in druk zal hebben gemaakt. We wensen vanaf deze palats de heer en mevrouw Van Stijn van harte geluk met de jubilea en de heer Van Stijn uiteraard met de koninklijke onderscheiding. NOORDWIJKERHOUT Bollenkwekers en bloementelers hebben te vreden gereageerd op de nota van de Werkgroep Tuinbouw Bollenstreek over de bloembollen- en bloementeelt in de Zuide lijke Bollenstreek. In de nota wordt onderscheid gemaakt tussen bollenbe- drijven en tuinbouwon- dernemingen. Aanbevolen wordt een glasoppervlakte van meer dan 3000 m2 tot een maximum van 6000 m2 toe te staan voor bol- lenbedrijven als de ge meente oordeelt dat agra risch en landschappelijk gezien de overschrijding van de oude 3000 m2 norm mogelijk is. Voor echte glastuinbouwbedrij ven is ae norm een ha met ook hier de mogelijkheid tot uitbreiding haar twee ha. nebal van de Vereniging Dorpsbehoud begreep dat de werkgroep een compromis had proberen te sluiten tussen be drijven en landschapsbehoud. Maar de uitbreiding tot 6000 m2 per bedrijf vond hij toch wel aan de hoge kant. Vooral wordt gevreesd voor land schappelijk kwetsbare delen van de strandvlaktes. Ook in de meer kwetsbare landschap pen langs de duinen en in de gebieden tussen de provinciale weg en de Leidse Vaart kun nen bedrijfsuitbreidingen wor den toegestaan. Overigens schrijft de Provinciale Advies commissie, die nota bene zelf de werkgroep in het leven heeft geroepen, in een bijlage dat ze het plan te ingewikkeld vindt. Liever handhaaft ze het oude bouwpercelensysteem, d.w.z. elk bedrijf krijgt een ha aangewezen waarbinnen de hele bedrijfsbebouwing plaats moet vinden. CDA-raadslid en bollenkwker de heer Nulkes acht de moge lijkheid dat de Zuidelijke Bol lenstreek een nieuw Westland wordt gering. „Tulpen, narcis sen en hyacinten zijn te ar beidsintensief. Dan zou over geschakeld moeten worden op andere culturen als freesia's en chrysanten". Voor „broeifa- brieken" ziet hij geen toe komst. Hij uitte zijn genoegen over het feit dat er in elk ge val al wordt gepraat over een flexibel beleid wat betreft de 3000 m2-norm. In het oude be stemmingsplan Buitengebied had de ondernemer de keus tussen of 3000 m2 glas (bouw blok I) of direct maar liefst 20.000 m2 glasoppervlakte per bedrijf. Maar net als de heer Hogervorst (VVD) vond hij de éénhectareregeling die de commissie zelf voorstond, ook uitstekend.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7