GSD versoepelt sanctiebeleid Olympische Spelen precies nagespeeld Docenten brengen cabaretprogramma Duizendste straalbuis voor zeesleper Migranten verwachten te veel van hulpverleners LEIDEN ficidaeGoiKCwi DONDERDAG 2 JUNI1983 PAGINA 3 CDA-raadslid Karstens stapt op LEIDEN J.P. Karstens, raadslid voor het CDA, verlaat de Leidse gemeenteraad. Na de zomervakantie wordt zijn plaats ingenomen door drs. A A. van Duyn. Karstens zegt de functie van raadslid niet langer te kunnen combineren met een volledige baan. Kar stens is werkzaam op de TH in Delft. Mede op medisch advies legt hij nu zijn functie neer. Hij werd tijdens de gemeente raadsverkiezingen van vorig jaar gekozen. Twee illegale zenders uit de lucht gehaald LEIDEN De politie heeft gisteren in samenwerking met de Radio Controle Dienst twee illegale radiozenders uit de lucht gehaald. In een woning aan het Stalpaerthof werd ra dio San Tropez in vol bedrijf aangetroffen en werd de zen der met een waarde van 1.500 gulden in beslag genomen. Aan het St. Annahof werd Ra dio Sleutelstad uit de lucht ge haald. Deze apparatuur had een waarde van 1.700 gulden. Tegen de eigenaars, respectie velijk een 39-jarige Leidse en een 22-jarige Leidenaar, is proces verbaal opgemaakt. Verkeerslichten geramd LEIDEN Een vrachtwagen heeft gis teravond twee palen waarop verkeerslich ten waren gemonteerd op de hoek van de Breestraat en het Kort Rapenburg uit de grond gereden. De auto, bestuurd door een 34-jarige man uit Utrecht, nam de bocht naar rechts te klein. Eén paal werd zwaar beschadigd, de andere geheel vernield. Krakers Scheepmakerssteeg moeten pand ontruimen LEIDEN /DEN HAAG De groep krakers, die november vo rig jaar een groot pand aan de Scheepmakerssteeg 2 kraakte na dat het ruim negen maanden leeg had gestaan, moeten het ge bouw binnen 48 uur hebben ontruimd. Voor elke dag dat zij lan ger in het pand blijven, wordt een dwangsom van 1000 gulden per dag geëist. Als de krakers het pand niet vrijwillig verlaten, moet de politie worden ingeschakeld. Dit heeft de Haagse recht bank vandaag beslist. Hiermee is uitpraak gedaan in een kort geding dat vorige week in het Paleis van Justitie in Den Haag diende. Het was het twee de kort geding in een periode van zes maanden, dat tegen de krakers was aangespannen. De rechter besloot bij het eerste niet op de eisen tot ontruiming in te gaan. Het verhaal van de 83- jarige eigenaar van het pand, was te doorzichtig om geloofwaar dig te kunnen zijn. Het tweede kort geding was dit keer door de dochter van de eigenaar aangespannen. Zij zou inmiddels het pand van haar va der gekocht hebben en zou er nu een galerie willen beginnen. Poppenspel in De Waag LEIDEN In het kader van het Waagfestival heeft komende zaterdag een speldag van Zuidhollandse ama teurpoppenspelers plaats. Drie groepen treden op. Om elf uur speelt als eerste het poppentheater van Ben van Kem pen „Strohalm, Kool en Boon" (sprook je van Grimm), speciaal voor kinderen van vijf tot acht jaar. Om twaalf uur is het de beurt aan het marionettenthea ter Houtje Touwtje, dat „Marleentje en de Wopsen" speelt, voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Als laatste treedt op het poppentheater John de Winter met „Televisum" voor kinderen van vier tot en met negen jaar. De toegang tot alle voorstellingen is gratis. (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN De werkloos heid heeft een steeds grimmiger en structureler karakter gekregen. Voor bepaalde groepen is het nauwelijks meer mogelijk om nog aan een baan te komen. Solliciteren heeft vaak nauwelijks zin. Hoe langer iemand werkloos is, hoe kleiner de kans wordt om weer werk te vinden. Een gevorderde leeftijd verkleint de kans op een baan aanzienlijk. Dat zijn een aantal over wegingen van de GSD (Gemeentelijke Sociale Dienst) om het sanctiebe leid te versoepelen. De GSD wijst op gedaan on derzoek, waarin wordt aangetoond, dat vooral de combinatie ongeschoold heid, jeugdige leeftijd en ongehuwd zijn vaak leidt tot sanctioneren. De GSD schrijft een en ander in de nota „De GSD en het sanctiebeleid". De nota gaat deze maand de inspraak in. Daarna zal de nota door de ge meenteraad worden behandeld en worden de precieze veran deringen in het sanctiebeleid van de Leidse GSD uiteinde lijk vastgesteld. Ten aanzien van de sollicita tieplicht stelt de GSD (en ook het college van B en W) het volgende voor: Voor werklozen, die ouder zijn dan 45 jaar, langer dan één jaar onafgebroken werkloos zijn of door een gemeentelijke toetsingscommissie als vrijwil liger zijn erkend, wordt die plicht afgeschaft. Uitgangs punt voor deze cliënten van de GSD blijft wel. dat zij inge schreven zijn bij het arbeids bureau. Zij zijn dan ook ver plicht aangeboden passende arbeid te aanvaarden. De GSD is verder van plan de strafkortingen in het kader van de WWV en de RWW te verlagen. Voor de WWV wordt een strafkorting („stan daardsanctie") ingesteld van vijf procent gedurende zes maanden. Deze korting zal in de meeste gevallen worden doorgevoerd. Een werkloze die valt in de categorie „meerdere verwijtbare omstandigheden" (passend werk weigeren bij voorbeeld) of een werkloze, die zich meerdere malen niet aan de regels houdt, krijgt een korting op zijn uitkering van tien procent gedurende drie maanden gevolgd door een korting van vijf procent gedu rende drie maanden. Voor de RWW zijn de kortingen res pectievelijk vijf procent gedu rende drie maanden en tien procent gedurende drie maan den. De GSD acht het geen goede zaak de sollicitatieplicht hele maal af te schaffen. Weliswaar is het zo dat wanneer iemand een baan krijgt, het gevolg al leen maar is dat een ander werkloos wordt of blijft, aldus de GSD, maar dat wil nog niet zeggen dat het gerechtvaar digd is de plicht helemaal aan de kant te zetten. Dat zou in houden dat niemand meer naar een baan hoeft te zoeken en dat zou weer neerkomen op het instellen van een arbeids loos inkomen. „Dat is strijdig met de wet maar ook politiek voorlopig utopisch", heet het in de nota. (Overigens heeft de GSD van Den Helder zich wel op het standpunt gesteld dat de sollicitatieplicht volledig moet worden afgeschaft). De GSD erkent de explosieve stij ging van de werkloosheid en de vooruitzichten, dat het ko mende jaren niet veel beter zal worden. Gesteld wordt dat al leen het op grote schaal invoe ren van arbeidstijdverkorting enige verlichting kan geven. Volgens de GSD zoeken men sen die vrijwilliggerswerk doen over het algemeen „zeer actief" naar een baan. Uiterst verontrust Ten aanzien van het verlagen van de strafkortingen merkt de GSD op dat door het voort durend verlagen van de RWW- en de WWV-uitkerin- gen het niet langer verdedig baar is om kortingen van bij voorbeeld 15 procent door te voeren. De GSD zegt „uiterst verontrust" te zijn over het steeds verder terugschroeven van de uitkeringen. De GSD is verder van mening dat men sen die werkloos worden, een korting op hun uitkering krij gen, vervolgens een baan vin den voordat de termijn van de korting is afgelopen, niet meer de rest van de termijn moeten „uitzitten" in het geval ze weer voor een tweede keer werkloos worden. LEIDEN Geheel is stijl werden gistermorgen de Griekse Olympische Spe len in het klein nage speeld door een jubilerend Stedelijk Gymnasium. Om acht uur werd door de ambassadeur van Grie kenland in diens residen tie in Den Haag het Olympisch vuur ontsto ken. Een groep van twin tig estafette lopers brach ten de fakkel van Den Haag langs de Vliet tot op het sportterrein van de 6chool. Daar werd het lus trum officieel geopend door de rector Coebergh, de praeses van de 75-jari- ge leerlingenvereniging „Uno Sumus Animo" en burgemeester C. Goekoop. Robert van der Scheun, leerling van de zesde klas, ontstak het Olympisch vuur tenslotte in de schaal. Behalve de sporters, die er op vallend modern uitzagen met hun sportbroek en hempje met rugnumer, straalde het zono vergoten sportveld een Griek se sfeer uit. Velen waren in witte toga gehuld en een bla derkrans tooide het hoofd. Ge heel volgens de traditie moch ten aan de Olympische spelen geen vrouwen meedoen en die waren er dus ook niet bij. Wel zaten de in witte lakens gehul de dames op de tribune om het schouwspel gade te slaan. Voordat de eigenlijke spelen begonnen, hield de Griekse ambassadeur een inleiding in het Grieks. De leraar Grieks vertaalde die lezing even later zonder enige moeite. Geheel volgens de traditie, zoals die door de Leidse hoogleraar prof. Pleket is uitgezocht en opgeschreven in een boekje, werden ook nog vredesduiven losgelaten en werd er geofferd. In plaats van een geit, zoals die in de oudheid wel geofferd werd, werd wierook aangesto ken. De spelen bestonden uit de onderdelen hardlopen, wor stelen, verspringen, touwtrek ken en een paard en wagen race, waarbij in dit geval het paard uit zes leerlingen be stond. 's Middag's mochten de dames weer meedoen en ver der stond de dag in het teken van een „gewone" sportdag. Moeders van leerlingen zorg den de hele dag voor hapjes, gebarbecued vlees en fruit. De lustrumfeestelijkheden worden zaterdagavond afge sloten met een groot feest. Vanaf half elf 's morgens is er een reünie en kan men de ten toonstelling bezichtigen die door leerlingen is samenge steld over Griekenland. Ver der worden er demonstratie- lessen gegeven, is er een sport toernooi en een excursie naar de Latijnse School. De Griekse ambassadeur opent de Olympische Spelen door het lossen van duiven. LEIDEN De docenten van het Stedelijk Gymna sium leverden gisteravond een bijdrage aan de festi viteiten met de opvoering van het cabaretprogram ma „Het Narrenschip", een vrolijke gang door de laatste vijfenzeventig jaar. Een soort spreekstalmeester, die de nummers talentrijk aan elkaar praatte, zorgde voor het tijdsbeeld door de vermelding van saillante feiten uit wereld geschiedenis en Leidse histo- rie, prijzen van levensmidde len en ongetwijfeld aan oude jaargangen van Leidse kran ten ontleende „gemengde be richten". Ook het schoolleven kreeg een plaats in zijn histo risch kader. Brieven van oud- rectoren en curatoren bevat ten menige wijze les voor de scholieren van nu. Dia's illus treerden de historie, soms op onverwachte wijze als leraren de plaats van sporthelden of Leidse burgers ingenomen ble ken te hebben. Succes verze kerd. Ook in de eigenlijke cabaret nummers speelde het feit dat er leraren op het toneel ston den een voorname rol. De twee hoeren die in een mooi langzaam gezongen lied hun bezigheden bezingen zijn pas echt interessant omdat ze vol gende week weer voor de klas staan. De leraren zagen er geen been in om zichzelf en hun collega's flink voor gek te zetten. Daarin ligt natuurlijk de kracht van docentencaba ret, en tegelijk de beperking. Als buitenstaander heb je aan de herkenning niet genoeg, en de teksten waren niet altijd even sterk. Het goedbedoelde lied waarin de docenten hun waardering uitspraken voor de Noppers, de leden van het Niet Onderwijzend Personeel, zal binnen de schoolverhoudingen best goed functioneren, maar de tekst was niet indrukwek kend. „Hou je klaar", het in 1983 gesitueerde lied van in zwart leer gestoken knok ploegtypes, haters van al wat buitenlander, links of anders zins afwijkend is, sprak mij het meest aan. Geen overbodi ge uitleg, kort en krachtig. Aan het show-element, kostu mering en beweging, was ruim voldoende aandacht besteed. Vooral het openingsnummer zag er prachtig uit. MARIAN VAN NOORT LEIDEN Met enig officieel vertoon werd gistermiddag de duizendste straalbuis van het Leidse bedrijf Hodi afgeleverd. De straalbuis is een onderdeel van een van de twee nieuwe zeesle pers van Smit Internationale in Rotterdam. President-directeur R.W. Scheffer van het Rotterdamse zees leep- en bergingsbedrijf luidde driemaal een zilveren scheepsbel voordat de kolossale straalbuis gistermiddag werd overgeladen. Een straalbuis is een plaatstalen, dubbelwandige pijp, die aan het schip wordt bevestigd en waarin de scheepsschroef draait. Hij dient om de duw- of trekkracht van een langzaamvarend schip met 25 tot 40 procent te verhogen, met als belangrijkste resultaat brandstofbesparing. Gedurende 26 jaar worden deze attributen in Leiden aan de Sumatrastraat vervaardigd. Tot voor drie jaar geleden gebeurde dat bij scheepswerf Boot. Sinds de scheeps werf failliet werd verklaard, werd dit bedrijfsonderdeel overge nomen door Hodicon uit Zaltbommel, het bedrijf dat al jaar en dag de constructie van straalbuizen aan de firma Boot uitbe steedde. In de 26 jaar dat in Leiden straalbuizen worden gebouwd zijn er al 850 schepen mee uitgerust (nagenoeg alle vissersschepen, bag ger-, duw- en trekvaartuigen en andere speciale vaartuigen). Na een aarzelend begin is het Leidse bedrijf uitgegroeid tot een van de toonaangevende industrieën op dit gebied. Het gevaarte dat gistermiddag door een zware kraan werd overgeladen van het fabrieksterrein op een schip om naar de werf in Delfzijl te wor den gevaren, weegt 20.000 kilo en heeft een binnen-diameter van ruim vier meter. De kolossale pijp wordt overgeladen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Danielle, d.v. J. Zee en C. J Hassing; Simon Karei, z.v. M Ravensbergen en M. J. Ra- vensbergen; Tim Pieter Jan. z.v. P. J. B. van der Hulst en M. J. T. van Resteren; Wilhelmina Apolonia Bar bara. d.v. J. van der Nagel en H. W. A. Janssen; Steven, z.v. P. L. van der Plas en A. Miska; Roel -Christian, z.v J. T Jansen en Drenth en A. A. J. Sepers; Jan Wil lem. z.v. J. W. Guijt en J. van der Meij; Martijn. z.v. R. van den Broek en M. D. Lijftogt; öznur, d.v. Nur en B. Altin; Lianne Wilhelmina Ma ria. d.v. A. S. T. Spigt en C. A. Berbé; Laila, d.v. P. A. Lorjé en K. Wierda; Benjamin, z.v. C. M. Koot en M. Vol kers; Laurens. z.v. L. Overduin en J. Snippe; Mario, z.v. M. M. Aniba en M. Erades; Jacob Anna. z.v. W. A. M. C Blommerde en I. W. van Beek; Umit. z.v. S. Yildirim en G. Kök; Nelleke Cornelia Marjolein, d.v. W. L. Schaap en A. S. Minnee; Jou- sef. t v T A Nasla en F. Achefay: Overleden: H. J. van der Kraats, geb. 30-1-1962, vrl.; J. W. Goddijn, geb. 25-2-1904, man; A.M. Louwrier. geb. 21-7-1908. vrl. echtg. van C J. de Haas; W. Stouten, geb. 18-9-1907, vrl. echtg. van N. Kwestro; F. A. Drijver, geb. 2-5-1897, man; P. van Rossum. geb. 9-1-1909. man; W. Nijboer, geb. 26-4-1913. man; H. Plug. geb. 3-11- 1901, vrl. geh. gew. met J. Selier; D. de Wolf. geb. 2-7-1901. man; M. J. Nieuwenhuijsen. geb. 18-5-1919. vrl. echtg van C A. Siera: G Jonekind. I-5-1916, vrl. geh. gew. met A. Lij- dens; J. Koejemans, geb. 18-3-1902, vrl geh. gew. met L. van Broek; C. P. M. Graafmans, geb. 15-11-1950, man; W. J. C. Verhaart, geb. 31-8- 1898, man; J. C van Toren. geb. 23- 10-1929, man; M. F Zandbergen, geb. 6-8-1912, man; D. Ruland, geb. 8-11- 1979, man; M. van der Valk. geb. 23- II-1915, vrl.; G. C. van Veen. geb. 4- 5-1951, man; A. D. de Boer. geb. 11-6- 1962, vrl.; A. van Leeuwen, geb. 20- 10-1922, man; J. H. van Ockenburg, geb. 19-11-1924, vrl. geh. gew. met J. Gaijaard; H. W. van Kerkhof, geb. 8- 8-1914. vrl echtg van C J Men- Gehuwd: B. L. J. Ponsioen en W. M. van Mil; M. H. J. de Graaf en E. de Wolf; G. Hulsbos en H. C. de Jong; C Roos en E. Visser, S. A. Janse en M. M. J. F Verhoeven; J. Brinkman en P. van der Torre; R. van Egmond en A. Kroesemeijer; A. W. Marks en H. J. W van den Oord; T. Wieringa en A. Taffijn; M. Bakker en T M. Krol; F. P. de Vries en J. G. Siera; D. Bronsgeest en Y. Klinkhamer; H. Holswilder en J. van Polanen; P. J. M. Siecker en S. Laterveer; P.H.J. M. Dirken en K.J.M. Heu- kensfeldt Jansen. A. J. Buitenhuis en J W H Florisson Ingrijpende verbouwing Hortus Botanicus Leiden LEIDEN Een ingrijpende verbouwing van de kassen van de Hortus Botanicus in Leiden heeft tot gevolg, dat eenvijfde van de (sub-)tropische collectie moet verdwijnen. De verbou wing (kosten: een miljoen gulden) is nodig, doordat het wegens onder andere kierende ruiten en lekkages onmogelijk is geworden de temperatuur in de kassen goed te regelen. De kassen hebben een voor- -oorlogse verwarmingsinstalla tie, aldus de Rijksuniversiteit in Leiden. Het college van be stuur van de universiteit acht de verbouwing verantwoord gezien „de grote cultuur-histo rische waarde" van de bijna 400 jaar oude hortus. De tui nen en kassen trekken jaar lijks 50.000 bezoekers. De helft van de verbouwingskosten be taalt de universiteit zelf. De rest van het geld komt van het rijk in het kader van energie besparende maatregelen. Lintje voor scheidend ambtenaar Mr. Ch. de Jong, tot 1 april dit jaar hoofd van de directie bestuurlijke en juridische aangelegenheden van de ge meente en chef van het kabi net van de burgemeester, heeft gistermiddag tijdens een druk bezochte receptie afscheid genomen. Hij vervul de tevens de functie van loco-secretaris. De Jong maakt gebruik van de VUT- regeling. Als dank voor zijn werkzamheden hij begon in 1963 bij de gemeente kreeg De Jong een lintje. Hij is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en burgemeester C. Goekoop speldde hem de bijbehorende versierselen op. Economische crisis De afdeling Rijnstreek van de Dienstenbond FNV houdt maandagavond 6 juni een discussievergadering over de economische crisis. De bijeenkomst heeft plaats in het Anthoniusclubhuis aan de Lange Mare en begint om acht uur. Pierre Bruis, vice-voorzitter van het bondsbestuur houdt een korte inleiding, vervol gens kan men vragen stellen. Vrede De heer Joseph Abileah, van professie violist van het or kest in Tel Aviv (Israël), spreekt morgenavond in Verbum Dei aan de Plantage 16 in Leiden. Hij vertelt over het werk van de Vredeswerkgroep van het Genootschap der Vrienden Quakersom tot samenwerking van Joden en Arabieren in het Nabije Oosten te komen. De lezing begint om acht uur. Truffaut In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat wordt de komende week aandacht besteed aan drie films van Franfois Truffaut. Maandagavond 6 juni wordt de uit 1961 daterende film 'Jules et Jim' gedraaid. Deze film, met Jeanne Moreau in de hoofdrol, behandelt een drie hoeksverhouding tussen een vrouw en twee mannen. Dinsdag- en woensdagavond staat Tirez sur le pianis te' uit 1960 op het programma. Het verhaal gaat over een pianist (Charles Aznavour) die met behulp van zijn vrouw beroemd wordt. Donderdag-, vrijdag- en za terdagavond wordt 'Les 400 coups' vertoond. Deze film uit 1959 gaat over een jongen, die nergens voor deugt Op alle avonden beginnen de voorstellingen om acht uur en om kwart over tien. Bijbelhuis Het rijdend Bijbelhuis van het Nederlands Bijbelgenoot schap (NBG) komt van maandag 6 tot en met donderdag 9 juni in het Morskwartier. Medewerkers van het NBG zul len bij bewoners aanbellen en hen de nieuwste uitgaven op bijbelgebied laten zien. Men kan het bijbelhuis ook bezoe ken. Donderdagavond staat het van zeven tot negen uur op het Diamantplein. Lakenhal De Vereniging van Belangstellenden in de Lakenhal houdt maandagavond 6 juni de algemene ledenverga dering in het museum aan de Oude Singel. De agenda vermeldt een aantal jaarverslagen en bestuursverkie zingen. Aansluitend spreekt de heer P. Herrmesdorf over het restaureren van schilderijen. De vergadering begint om acht uur. Antonius jongerenkoor Het Anthonius jongerenkoor, dat dit jaar z'n eerste lustrum viert, is op zoek naar nieuwe leden in het bijzonder teno ren in de leeftijd van 16 tot 35 jaar. Ook wordt een organist gezocht. Voor nadere informatie kan men bellen met Christine Wisse, telefoonnumer 141929, terwijl men oók welkom is bij de repetities die elke maandagavond van acht tot tien in de Anthoniuskerk op de hoek van de Vijf- meilaan en de Churchilllaan worden gehouden. LEIDEN/DEN HAAG Migranten in Den Haag bezoeken de dienstverle nende instellingen in hun gemeente in groten getale. Soms zelfs vaker dan ver wacht zou kunnen wor den op grond van hun aandeel in de wijkbevol- king. Vaak hebben zij echter weinig kennis van de werkwijze van de dienstverleners en wordt de invloed van de dienst verlenende ambtenaar overschat. Het laatste doet zich vooral voor bij Turken en Marokka nen. Soms menen zij dat de bijstandsambtenaar hoogst persoonlijk de hoogte van het uit te keren bedrag kan vast- betrokken instelling vaker dan nodig is om het contact met de functionaris 'warm' te houden. Dit kan effectief zijn in het land van herkomst, in Nederland leidt dit in het alge meen tot irritatie bij de be trokken functionaris. Dit alles blijkt uit een onderzoek dat het Centrum voor Onderzoek van Maatschappelijke Tegen stellingen van de Leidse uni versiteit verichtte in opdracht van de gemeente Den Haag. De onderzoekers, C. Choenni en R. de Jongh, vinden het re sultaat van hun onderzoek verrassend: .Velen veronder stelden tot dusver dat migran ten onbekend zijn met het in gewikkelde netwerk van voor zieningen in de grote steden. Dit wil echter nog niet zeggen dat deze instellingen voor hun taak berekend zijn, waar het de dienstverlening aan mi- verlening schiet nog op enkele punten te kort. De kennis van de functionarissen over speci fieke omstandigheden van mi granten laat soms te wensen over, evenals het vermogen deze mensen op effectieve wij ze te woord te staan". De on derzoekers pleiten voor verta lingen van regelingen, tolken en speciale ambtenaren ten behoeve van migranten en een cursus maatschappelijke weer baarheid en gesprekstrainin- gen voor ambtenaren. Het onderzoek naar de dienst verlening aan Turken, Marro- kanen en Surinamers werd verricht van april tot decem ber 1981 in Den Haag. In tal van (gemeentelijke) instellin gen werd de gang van zaken geobserveerd. Met meer dan 200 functionarissen en bezoe kers zijn vraaggesprekken ge-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3