TAFEL Dr. Beyers Naudé: Zuid-Afrika in wezen in staat van oorlog 8TTÏÏ71 Fritesfabrikanten zijn volop aardappelen aan't hamsteren d0ENE QeidóeQowuvnt HP Seminaries derde wereld steeds meer in rode cijfers kerk wereld KORTE METTEN jweer PE TIJD zeepost ACHTERGROND £eidóc6oirumt DONDERDAG 2 JUNI1983 PAGINA 2 Pater Ad de Groot provinciaal svd In overleg met het generaal bestuur in Rome zijn onlangs de Nederlandse en de Belgische provincie van het Gezel schap van het Goddelijk Woord (SVD) tot één Nederlands-Belgische provincie samengevoegd. Tot provinciale overste van deze pro vincie is benoemd pater dr. A de Groot Hij volgt pater A. J. Verschuur op die rector is geworden van het Pe trus College in Rome. In verband met zijn benoeming verhuist pater De Groot, die onder meer voorzitter is van het Centraal Missie-Commissariaat (CMC) en het Centraal Missionair Be raad Religieuzen (CMBR) naar Teterin- gen. Overdracht van voorzitter schap Raad van Kerken De Raad van Kerken zal in zijn vergadering van 8 juni in Amersfoort, afscheid nemen van zijn voorzitter prof. dr. H. Berkhof, die bijna tien jaar leiding heeft gegeven aan het werk van de raad. Hij wordt, zoals eerder ge meld, opgevolgd door prof. dr. D. C. Mulder, hoogleraar aan de Vrije Uhiversiteit te Amsterdam. Daar geeft hij aan de theologische faculteit onderwijs in de geschiede nis en het wezen van de niet-christelijke religies. In de Wereldraad van Kerken is prof. Mulder actief als voorzitter van de onderafdeling „Dialoog met andere godsdiensten en ideologieën". De nieuwe voorzitter is lid van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Hij bekleedt daar de functie van voorzitter van het cen traal orgaan (landelijke deputaten) voor de zending. In verband met zijn nieuwe functie zal dr. Mulder het voorzitterschap van het centraal orgaan binnenkort neerleggen. Paus in 1984 naar India Paus Johannes Paulus II zal volgend jaar op uitnodiging van pre mier Indira Gandhi een bezoek brengen aan In dia. Het Indiase persbu reau „United News of India" heeft dit gisteren gemeld. Mevrouw Gandhi no digde de paus uit toen zij vorig jaar een bezoek bracht aan het Vati- caan. De paus zou te vens zijn uitgenodigd door de bisschoppen conferentie van de staat Kerala. De Pauselijke Missiewer ken hebben in Rome een werkgroep gevormd, waarin vertegenwoordi gers van de organisaties in tien landen vijf uit het westen en vijf uit de derde wereld zijn op genomen om voorstellen Zuid-Afrika moet zich voorbereiden op een lan ge guerillastrijd, tenzij zich nieuwe factoren en onvoorziene ontwikkelin gen voordoen. Deze strijd' zal zich vooral in de ste delijke gebieden concen treren met toenemende vormen van sabotage en stedelijke terreur. In we zen verkeert het land reeds in staat van oorlog. „Aan de ene kant de on verbiddelijke macht van blank eigenbelang en machtsoverheersing; aan de andere kant de on buigbare zielsovertuiging van miljoenen zwarten dat recht en gerechtig heid aan hun kant is en dat zij bereid zijn om voor hun ideaal te leven, te lij den en desnoods te ster ven." Dit zei de Zuidafrikaanse pre dikant dr. C. F. Beyers Naudé in de eerste Dom Helder Ca- mara-lezing aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Daar deze tegenstander van het apartheidsregime „geband" is en derhalve geen toestem ming kreeg het land te verla ten. werd zijn lezing gisteren in de aula van de VU via een bandje ten gehore gebracht. Beyers Naudé (68) ontving in 1972 een eredoctoraat van de VU. kort nadat de blanke Ne- derduits-Gereformeerde Kerk hem de rechten van predi kant had afgenomen. In 1977 werd hij geband. Deze maat regel werd vorig jaar met drie jaar verlengd. Hij mag zijn woonplaats Johannesburg niet verlaten en bovendien niet door de Zuidafrikaanse pers worden geciteerd. Bij het eeuwfeest van de VU in 1980 had de Braziliaanse aartsbisschop Helder Camara de VU opgeroepen een leer stoel voor gerechtigheid en vrijheid in te stellen. Tot aan de oprichting daarvan, die in 1986 mogelijk zal plaatsvin den. wordt er jaarlijks een Dom Helder Camara-lezing gehouden. Beyers Naudé noemde de mo gelijkheid van een vreedzame oplossing in het land „uiterst schraal". De zwarte gemeen schap in Zuid-Afrika heeft „een bijna cynisch ongeloof" in de verzekeringen van pre sident Reagan, dat hij in Zuid- -Afrika een betekenisvolle politieke verandering kan be werkstelligen. Voor de wes terse landen zijn de financiële en handelsbelangen met Zuid- -Afrika zo belangrijk, dat men heel weinig van deze landen kan verwachten. Als dit proces doorgaat dan zal de zwarte bevolking onvermijde lijk haar ideologische en mili taire steun steeds meer bij het Oostblok zoeken, aldus Beyers Naudé. Velen hebben overigens reeds hun geloof in een geweldloze oplossing verloren. De kerken in Zuid-Afrika zijn onderling zo verdeeld, dat er van een eendrachtige vreedzame ver zetsactie tegen apartheid geen sprake is. Kerkelijke organi saties die zich tegen de apart heid verzetten (de Zuidafri kaanse Raad van Kerken, de r. k. bisschoppenconferentie van Zuidelijk-Afrika), wor den onder toenemende druk geplaatst, die hun taak van verzoening met gerechtigheid oneindig bemoeilijkt, aldus Beyers Naudé. uit te werken voor een soort binnenkerkelijke geldverrekening. Het Vaticaan is er bezorgd over, dat in de derde we reld een groeiend aantal priesterkandidaten niet kan worden opgeleid wegens het ontbreken van financiële middelen. De commissie heeft als secretaris aangewezen de voorzitter van Missio-A- ken, prelaat Wilhelm Wissing. Het probleem is, dat priester seminaries in de derde we reld steeds meer in de rode cijfers raken. De subsidies van de Pauselijke Missiewer ken voor een priesterstudent zijn onlangs verhoogd tot ze venhonderd Amerikaanse dollars, maar de werkelijke kosten belopen ten minste ruim tweeduizend dollar per jaar. „De wereldkerk moet zich bijzondere inspanning getroosten, wil zij voorbereid zijn op het derde millennium van haar bestaan", aldus Wissing. Het meest dringend is de bouw van seminaries en andere voorzieningen in Azië en Afrika, zoals Korea, Bu rundi, Zaïre en Nigeria, waar wachtlijsten voor studenten bestaan wegens financie ringsmoeilijkheden. Het Religieus Genootschap der Vrienden (Quakers) heeft opnieuw zijn steun betuigd aan het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) en zijn cam pagne: Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland. Het genoot schap is een van de negen kerken die in het IKV verte genwoordigd zijn. In een ver klaring wordt erop gewezen, dat het werk van het IKV, zo wel landelijk als plaatselijk, heeft geleid tot een grotere bewustwording van de geva ren van de kernbewapening. We zien het IKV-voorstel als een dorpsontwikkelingspro- homosexuelen. ject in Torna, Boven-Volta. een eerste stap in het proces van ontwapening, aldus de verklaring, waarin uitbrei ding en modernisering van de bewapening in Nederland on dubbelzinnig wordt afgewe zen en het bezit van kernwa pens en zeker ook het gebruik daarvan als afschrikkings middel onaanvaardbaar wordt genoemd. Kees Waagmeester (35) is per 1 augustus benoemd tot hoofdredacteur van het No- vib-maandblad „Onze We reld". Hij volgt in die functie Nico Kussendrager op. Waag meester was als vrijwilliger van de SNV werkzaam in Ivoorkust. Van 1977 tot 1981 was hij chef-redacteur en waarnemend hoofdredacteur van het weekblad Hervormd Nederland. De afgelopen twee jaar was hij namens de Novib als adviseur verbonden aan Van 18 tot 25 juni zal tradi tiegetrouw de „Roze Week" worden gehouden, bedoeld om de emancipatie en gelijk berechtiging van homosexue len, vrouwen en mannen, te stimuleren en te bevorderen. De projectgroep „Kerk en Ho moseksualiteit" zal in dit ver band pastores en andere ambtsdragers binnen de ker ken per brief oproepen om op de zondag in de „Roze Week" in de kerkdiensten aandacht te besteden aan de emancipa tie en gelijkberechtiging van Onder de titel „Breekpunt" wordt van 10 juni tot 5 sep tember in het Bijbels Museum aan de Herengracht 366 te Amsterdam een tentoonstel ling gehouden, die en beeld geeft vari het werk van de Wereldraad van Kerken, die deze zomer in Vancouver de zesde assemblee houdt. Het gaat niet alleen om foto's en een dia/klankbeeld, maar ook om een keuze uit honderden tekeningen door Nederlandse kinderen gemaakt op het the ma „Stad van Vrede". Dit in het kader van een wedstrijd Van Vrijdag 2 september tot en met dinsdag 6 september wordt een vijfdaagse bede vaart georganiseerd naar Ban- neux-Notre-Dame in de Belgi sche Ardennen. Dit jaar vijf tig jaar geleden verscheen Maria daar, zeggend dat zij het lijden kwam verlichten. De vijfdaagse reis is mede be doeld voor zieken, invaliden, gehandicapten en bejaarden die aan huis gebonden zijn. Het secretariaat is gevestigd aan de Meeuwenbeemd 1, 2631 CA Nootdorp. Orde op zaken stellen De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft zich gister avond urenlang verdiept in wat men zou kunnen noemen het probleem- Dijkman. Want daartoe lijkt de hele discussie binnen het CDA over de interne verdeeldheid zich zo lang zamerhand te beperken. Alle andere leden van de CDA-frac tie, van Mateman op de rechtervleugel tot Faber op de lin kervleugel, hebben inmiddels vagelijk laten merken, dat zij met hun recente publieke uitspraken over het CDA wat te ver zijn gegaan en dat betreuren. Alleen Dijkman houdt nog vol. DAARMEE zijn we dan weer beland in de problematiek, die we de afgelopen weken in deze kolom al twee keer eer der hebben moeten aansnijden. Nog steeds zijn wij ervan overtuigd, dat de oorzaak van de problemen vooral gezocht moet worden in de persoonlijke verhoudingen binnen de CDA-fractie. In het nog overgebleven geval-Dijkman zal vooral de karakterstructuur van deze parlementariër een rol spelen. Dijkman is een zeer gemotiveerd man, iemand die staat voor zijn zaak. Een fractie als die van het CDA zou zo'n volksvertegenwoordiger, met al zijn goede kanten moeten kunnen inzetten voor de algemene CDA-zaak. Maar dat ge beurt niet; integendeel. Doordat Dijkman geïsoleerd wordt binnen zijn fractie, wordt zo langzamerhand al zijn kunnen in stelling gebracht tegen zijn eigen partij. Een kwestie van mismanagement in de politiek. Dat is droevig, omdat de consequenties van de affaire Dijkman zo groot zijn. Binnen de CDA-fractie lijkt men de gelederen inmiddels allang weer gesloten te hebben, maar naar buiten toe blijft door de kwestie Dijkman heel sterk de indruk bestaan van een verdeeld huis. Van een partij die geen eensgezinde politiek kan voeren. Ofwel, zoals CD A- voorzitter Bukman het afgelopen zaterdag zei, van een krachteloze partij. De CDA-top zou er goed aan doen Dijk man ofwel binnen de kortste keren weer binnen de CDA- gelederen te loodsen, ofwel duidelijk de conlusie te trekken dat hij qua karakter niet in een samenwerkingsverband als de CDA-fractie thuis hoort. ZONNIG De Bilt - Morgen is het droog en zonnig. Nadat een aantal dagen depressies het weer be paalden, komt nu een hoge- drukgebied boven ons land te liggen en krijgt een meer standvastig karakter. Van nacht daalt de temperatuur bij een heldere hemel en weinig wind tot ongeveer 10 graden. Morgen middag stijgt de tem peratuur tot waarde rond de 20 graden, maar aan zee wordt het iets minder warm. De Eindhoven Oen Helder rw.bew. 26 15 zw.bew. 21 13 5 n 24 13 13 n Italiaanse scholfilet met sla en macaroni weekleuren vla Nodig voor twee: 2 scholfi lets, zout, 1 lepel citroen sap, bloem, 2 lepels olie, 10 g margarine, 4 plakjes ont bijtspek, halve paprika, 2 plakken kaas, paprikapoe der; sla, 3 lepels yoghurt, 2 le pels azijn, zout, peper, sui ker, mosterd, peterselie, la vas, dille; 250 g macaroni, zout 1 lepel olie 1 ui, 10 g margarine, 2 dl water, 1 bouillonblok je, tomatenpuree naar smaak, tijm, marjolein, aroma; 0,5 liter melk. 25 g maïze na, 30 g suiker, 1 theelepel oploskoffie, 1 pakje vanil lesuiker. Spoel de filets af, laat ze uit lekken, strooi er zout op en druppel er citroensap over. Haal de vis na vijf minuten door droge bloem en bak ze in hete olie met margarine al op tillend en schuivend bruin en gaar. Leg de stukken naast el kaar op een warme schaal. Bak in het overgebleven vet al roerende het kleiner gesneden spek met reepjes paprika en leg dit mengsel op de vis, di rect gevolgd door de kaas. Garneer met paprikapoeder. Kook de macaroni gaar in ruim water met zout en olie. de kooktijd staat op het pak (of is circa een kwartier). Schenk de pan met gare macaroni leeg in een vergiet dat in de goot steen staat, schud het water eruit en doe de macaroni in een warme schaal. Fruit de ui in de margarine, doe er water bij met bouillonblokje, toma tenpuree. tijm en marjolein en laat dit, sausje tien minuten trekken. Maak de saus op smaak met zout of aroma en schenk haar door een zeef over de macaroni. Zet bijna alle melk op, meng maizena, suiker en de rest koude melk, doe bij dit meng sel iets warme melk, schenk het in de pan. laat de vla al roerende even doorkoken, koel haar af. voeg vanillesui ker toe. deel haar, roer door de ene helft oploskoffie en schenk de twee kleuren tege lijkertijd in de schaal(tjes). JEANNE VRIJ NEDERLAND be schrijft de gevolgen van het verregende voorjaar. „Als ik kruidenier was, zou ik extra rijst en macaroni gaan in slaan. nu het vooruitzicht voor de aardappelen zo slecht is. Het is zeker dat er van de winter een tekort zal ont staan. De fritesfabrikanten zijn al aan het hamsteren". Een gesprek ook met Walter S., die model heeft gestaan voor een van de Werther Nieland van Gerard Reve: „Wat er in mijn herinnering boven komt is dat er aan sa disme in Gerard persé niets lichamelijk was. Ik geloof niet dat hij ooit deelgenomen heeft aan enig flauw spelle tjes van jongens treiteren. Het enige wat hij deed, is, dat hij graag zijn intellectuele su perioriteit liet voelen en daar graag de jongens mee treiter de". Elders de vraag hoe de kruis raketten kunnen worden weggehouden uit De Peel. „Dank zij de ruimtelijke or dening lijkt het erop, dat men de tijd die nodig is om na het principiële plaatsings- besluit tot daadwerkelijke lo- katie te komen, eerder in ja ren dan in maanden moet tellen". Een grote reportage tenslotte over de door Israël bezette Westoever. „De Arabieren zijn erop uit, om ons te ver moorden. Het is hun dierlijke instinct om joden te willei doden". Ton Lutz: „Dramamakers bij de televisie moeten voor zichtig zijn". pen niet goed uit de verf. Dan kun je in de verkiezin gen nog zo'n goede minister president als Lubbers heb ben, wanneer je intern ver deeld bent, zeggen de men sen: het CDA is een waarde loze club". Een artikel over satelliettele visie concludeert: „Er is in eerste instantie geen omwen teling in de programma's te verwachten, maar, zoals ook al blijkt uit de plannen van de NOS, meer van hetzelfde. De herdershond komt aan een langere ketting. Sipke van der Land kan nog meer bedevaartplaatsen bezoeken. Jaap van Meekren mag de criminelen achterna zitten van Malta tot Kopenhagen". De onderscheiden top-acteur Ton Lutz zegt in een inter view: „Drama-makers bij de televisie moeten voorzichtig zijn. Dagboek van een Her dershond, met een slechterik, en een goeierik en de onno- zelerik, dat word ik beroerd van. Dat is vals. Daar kan ik totaal niet tegen". Partij (SP) inzake gastarbei ders op de lijn van de Cen trumpartij zit. „Wij vinden weggaan vooral voor henzelf een goed alternatief. Want het is erg, hoor, wat. er ge beurt, vooral wat de tweede generatie aangaat. Ze hebben geen kansen hier. Misschien hebben ze nog wél kans in Turkije". Het omslagartikel gaat zes pagina's lang over de hard heid van minister Deetman. Zelf zegt hij: „Het kan toch niet zo zijn dat een kabinet zegt: er moet omgebogen worden en dat het departe ment in kwestie het gewoon niet doet en dat het kabinet dan zegt: laat ook eigenlijk maar zitten Dat oude zeer van Pais, dat moet wegge werkt worden". Het blad was op bezoek bij Edward Teller, de peetvader van alle Amerikaanse wa pensystemen sinds de atoom bom. „Ik denk dat er een aantal briljante ideeën over defensiewapens bij jonge mensen leven. Er is een hele goede kans om de defensie van een beleid, gebaseerd op wederzijdse afschrikking, om te buigen tot een systeem, waarin wederzijdse bescher ming bestaat. Wanneer men sen gewapend zijn met schil den inplaats van met zwaar- ELSEVIER vraagt zich af hoe gevaarlijk Hans van Z. is, de drievoudige moordenaar die mogelijk vrij komt. „Nu hij sinds enige tijd met bege leid verlof gaat, mag worden geconcludeerd dat in zijn be handelingsproces aanmerke lijke vorderingen zijn ge maakt". Het CDA staat volgens het blad voor de keuze: saneren of ondergaan. Fractieleider De Vries: „Door de interne ruzies komen de boodschap- In DE HAAGSE POST een twistgesprek over de vraag, of de linkse Socialistische Top-schaakster Ada van der Giesaen: „Een zwangere vrouw kan niet schaken". Johan Anthierens: „Als ik de Belgen zie dan denk ik: wat is dit toch voor een tussen- ras"? den, is dat heel wat minder gevaarlijk". De voormalige studentenacti vist Ton Regtien schrijft een dagboek over vijftien jaar le ven met Che Guevara. Ook DE TIJD praat met CDA-fraktieleider Bert de Vries. „Wanneer degenen die uit de boot dreigen te vallen zich weer richten naar eens gezindheid in de fractie, is er plaats voor die mensen. Maar er zal wel een garantie moe ten zijn die herhaling tegen gaat. Het moment nadert dat we elkaar eerlijk de vraag moeten stellen of ze zich hier nog wel thuisvoelen, en of ze nog wel thuis zijn". Een ander artikel beschrijft waarom de Waddenbeweging uit Natuur en Milieu is ge stapt. „Ze hebben vanouds drukke contacten met de ambtenaren van natuurbe houd en openluchtrecreatie. Dat is een zeer zwakke afde ling van eerste CRM, nu Landbouw. Ze lopen achter ontwikkelingen aan. Hun presentatie is zo stoethaspe lig, dat die zware polarisatie oproept". Een gesprek ook met Moniek Toebosch, de vrouw achter de avondvullende televisie programma's „Aanvallen van uitersten" van de VPRO. „Ik vind dat er altijd veel te veel aandacht wordt besteed aan de coryfeeën, die zogenaam de prominente kunstenaars, om maar te zwijgen van al die deskundigen die er om heen klitten. Terwijl de kunst zelf veel te weinig aan dacht krijgt en er is veel meer kunst in de wereld dan je denkt". In DE GROENE AMSTER DAMMER aandacht voor de mogelijke geboorte van een nieuwe Groene Radicale Par tij. „Wil er een toekomst zijn voor radicale en progressieve alternatieven, dan zullen die eerst nog moeten worden be dacht. Geduld, openheid en bereidheid tot onderlinge compromissen, zijn daarvoor onmisbare ingrediënten. On misbaarder dan menigeen in de radicaal-linkse keuken op dit moment beseft". Een ander artikel beschrijft hoe het de universiteiten vergaat in deze ijstijd van be zuinigingen. „De angst voor de eigen werkgelegenheid is dermate sterk, dat bij de meeste wetenschappen maar één wens overheerst, name lijk het eigen onderzoek gefi- nancieerd te krijgen, ook al moet men daarvoor aan de meest absurde, veelal Kaf kaiaanse aandoende procedu res meewerken". Het omslagartikel gaat over de katholieke renaissance in het Polen van de paus. „Voorzichtig laverend, van compromis naar oppositie, blijft het voortdurend de be langrijkste organiserende kracht van de samenleving. Elke systematische poging om haar uit die rol te ver dringen, zal het katholicisme in Polen aan invloed doen winnen". Minister Deetman: „Dat oude zeer van Pais, dat moet weggewerkt worden". In HERVORMD NEDER LAND weinig waardering voor het optreden van minis ter Van den Broek in Mid- den-Amerika. „Dezelfde mi nister, die in Nederland zijn collega van Defensie aanvalt over het afstoten van kernta ken, spreekt in Nicaragua uit, dat de bewapening daar sterker is dan hij gerecht vaardigd acht". Een gesprek voorts met top- schaakster Ada van der Gies- sen. „Een zwangere vrouw kan niet schaken. Als je juist een variant aan het uitden ken bent en je voelt dat leu ke gekriebel in je buik weer, dan ben je niet meer bij het probleem". Elders aandacht voor telefo nische hulpdiensten. „Wij hebben ohtzettend veel te maken met huwelijksproble matiek. We brengen de men sen dan onder ogen voor wel ke problematiek ze komen te staan wanneer ze eenmaal gescheiden zijn. Want daar denken de meesten niet aan. Die denken gewoon: als ik maar van hem of haar af ben, dan is het gloria". Een interview tenslotte met de Belgische televisiepresen tator en satiricus Johan An thierens. „Als ik die Belgi sche fysionomie zie, dan denk ik: wij vreten ons een mismaking aan friten en mayonaise. De mensen hier hebben een gebrek aan cultu rele interesse en dat wreekt zich op het uiterlijk. Ik denk wel eens: wat is dit toch voor een tussenras"? Klagenfurt Kopenhagen ibew. 28 19 0 n ii.bew. 21 13 0 it 29 16 0 it 24 12 0 it geh.bew. 28 14 0 it Stockholm regen 28 15 0 it onbew. 27 15 onbew. 25 16 Ou w.bew. 29 18 Service HTM Zondagmiddag om 16.05 uur liep ik naar het eindpunt van lijn 3 op het De Savornin Loh- manplein in Den Haag. Ik zag de tram staan en begon hard te lopen om hem nog te halen. Maar op het moment dat ik nog ongeveer 50 meter van de halte verwijderd was en de bestuurder mij dus heeft ge zien reed hij weg. De tram bestuurder krijgt namelijk een seintje als hij moet vertrekken en dat doet hij dus. Dat ik de tram zodoende niet gehaald heb, zal hem een zorg zijn. Het is niet de eerste keer dat ik dat meemaak. Ik heb er een keer een opmerking over gemaakt toen een ander hetzelfde over kwam. Het enige wat hij wist te zeggen was: „Als ik het sein krijg om te vertrekken, dan vertrek ik". Dat was dat. Ser vice van de bestuurders bij de Haagsche Tramweg Maat schappij Ik doe een gooi: 95% van deze mensen zijn service- gevoelig, maar vijf procent heeft lak aan de hele boel en functioneren niet als mensen maar als robotten. Dank u wel hoor, bestuurder van lijn 3. U zult wel gauw bevorderd wor den. U bent er immers voor om de HTM zo goed mogelijk te laten functioneren? Om bus en tram op de seconde af te la ten vertrekken. Passagiers zijn in dit verband niet van belang. Den Haag F. G. D. Brouwer Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië, ms „Lucero del Mar" 7 juni. Australië ms „Australian Endea vour" 7 juni. Brazilië ms „Lucero del Mar" 7 juni. Canada wekelijkse al- vaart. Indonesië ms „Holsatla" 8 juni. Israël ms „Sigal" 8 juni. Japan ms „Elbe Maru" 9 juni. Ver. Staten van Amerika ms „Atlantic Span" 6 juni. Zuid Afrika (Rep.) ms „S. A. Seder- berg" 6 juni.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2