CeicUe (Bo Verregende boer wil hulp van de fiscus Dijkman overweegt vertrek uit CDA Brokx kondigt einde van wonin gnood aan Dierenpark BON: Rietkerk houdt vast aan drie nieuwe provincies Kabinet overweegt btw tijdelijk te verhogen Uitgave Westerpers. behorende lot Sijthoff Pets. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank. Amro- bankN.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur: 1.1.Hallewas. Chef-redacteur- Wim Buiiteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.S8 per mm. kleintjes I 0.40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl^uf.befaling).kwartaal f 61.25.jaarf 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. i Donderdag 2 juni 1983,74e jaargang no. 22591 Cliff Richard op Ned. I om 19.05 uur. „Hier en nu" om 21.20 uur over misbruik van psychiatrie in Rusland. Op Ned. II om 19.30 uur „Op de praatstoel", waarin kinde ren burgemeester Polak inter viewen. Op België 2 om 20.15 uur „An- tonius en Cleopatra" van Wil liam Shakespeare. Droog en zonnig. Minimum temperatuur 10. middagtempe- ratuur 20 graden. Matige zuid westenwind. Zon op 05.24. on der 21.52. Schev. hoog water 8.45 en 21.28. Laag water 4.23 en 16.45. Gerard de Lange definitief dicht BERKEL EN RODENRIJS Alle 35 win kels van Gerard de Lange, wasautomaten en koelkasten, gaan voorgoed op slot Er is weliswaar nog geen faillissement aange vraagd. maar de leiding acht het onverant woord door te gaan wegens de sterk oplopen de verliezen. Rond de honderd personeelsle den zullen worden ontslagen. Vorig jaar werd het bedrijf al afgeslankt, te vergeefs naar nu blijkt. Volgens een woord voerder heeft de nieuwe zaak geen kans op winst kunnen maken. Niet slechts de markt bleek verzadigd, maar ook werden minder wasautomaten en koelkasten vervangen. De slechte economische toestand deed daar nog een flinke schep bovenop. Prins Karei van België overleden BRUSSEL Prins Karei van België, een broer van de vroegere ko ning Leopold en een oom van koning Boudewijn, is gisteravond op 79- jarige leeftijd in het ziekenhuis van Oostende overleden. Prins Karei werd op 10 oktober 1903 in Brussel geboren als tweede zoon van de toekomstige koning Albert en de toekomstige koningin Elizabeth. Hij verwierf grote sympathie doordat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog, op het moment dat de koninklijke familie in 1944 naar Duitsland werd gedeporteerd, onderdook en actief aan het verzet deel nam. Op 11 september 1944 werd hij bij terugkeer in Brussel uitgeroe pen tot regent. Het was de periode dat een deel van de Belgische be volking de monarchie wilde afschaffen in verband met beschuldigin gen aan het adres van koning Leopold van vermeende collaboratie met de bezetter. Toen Leopold III in juli 1950 in Brussel terugkwam en werd gedwongen af te treden ten gunste van zijn zoon Boudewijn, trok prins Karei zich terug op zijn landgoed in Raversijde. Hij keerde het openbare leven de rug toe en brak ook met de rest van de konink lijke familie. Volgens het koninklijk paleis zal de prins een staatsbegrafenis krijgen. BENZINE EN DIESEL DUURDER ROTTERDAM Super- en nor male benzine worden morgen duurder. De prijs van super gaat met 2,4 cent per liter omhoog, die van normale benzine stijgt met 1.8 cent per liter. Ook diesel- en huis brandolie ondergaan een prijsstij ging: 1,2 cent per liter. De prijsver hogingen zijn een gevolg van de sterke dollar en de ontwikkelingen op de internationale produkten- markt, aldus de oliemaatschappijen. Een liter super bij een zelftanksta- tion gaat ongeveer 168,8 cent kos ten. Voor een liter normaal wordt de prijs 164,6 cent. In Quebec slaan kinderen de ouders MONTREAL Vijftien procent van de jongelui in Canada s Franstalige provin cie Québec slaat zijn ouders en drie pro cent van hen bedient zich daarbij van gevaarlijke voorwerpen", aldus het re sultaat van een studie van de psycholo ge Lorraine Beaulieu uit Montreal. De jongelui in kwestie komen meren deels uit een stabiel en gegoed milieu. De gewelddadigheid vloeit voort uit communicatiestoornis tussen kind en ouders. Het zijh niet de ouders die de kinderen aangeven, aldus Beaulieu, maar veel meer de kinderen zelf, die bang zijn dat ze hun ouders nog eens zullen doden. Juliana in herfst naar de Antillen WILLEMSTAD Pre mier Lubbers, heeft op een persconferentie op het vliegveld van Willemstad bevestigd dat prinses Juliana en prins Bernhard dit najaar een bezoek aan de Antillen zullen bren gen. Het bericht was reeds eerder verspreid door de Wereldomroep. Het pro gramma omvat bezoeken aan alle zes eilanden. VOEDINGSBONDEN: VREES VOOR RAMPJAAR VOORBARIG DEN HAAG Minister Braks van landbouw pro beert voor elkaar te krij gen dat boeren die door de langdurige regen in geldnood raken, uitstel van betaling van de in komstenbelasting krijgen. Weliswaar mogen de be lastinginspecteurs zelf be palen wie uitstel krijgt en waarom, maar via minis ter Ruding van financiën zal Braks toch trachten zijn invloed aan te wen den. De bewindsman voor land bouw liet zich gisteren niet verleiden tot toezeggingen i soepele toepassing van de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen, waarom het Landbouwschap had gevraagd. Zelf een boerenzoon, maakte Braks duidelijk dat de schade, die zich momenteel zo ernstig laat aanzien, met een beetje mooie zomer nog best kan meevallen. In een vergadering van het Landbouwschap benadrukten de voedingsbonden FNV en CNV dat het ook naar hun mening veel te ver gaat om 1983 nu al te bestempelen als agrarisch rampjaar. Veel ak kerbouwers vrezen nu wel dat ze veel te weinig of helemaal niet zullen oogsten, maar pas in augustus zal hierover duide lijkheid ontstaan. Het zwaarst getroffen zijn volgens het Landbouwschap de boeren in de uiterwaarden langs de Rijn in Gelderland. Daar staat 25.000 hectare grasland twee tot tweeënhalve meter onder water. Bij droog weer duurt het zes weken voor de situatie hier weer normaal is. De Rijksgroepsregeling Zelfs tandigen maakt het in het ui terste geval mogelijk kleine ondernemers een tijdelijke uit kering ter hoogte van het mi nimumloon te verstrekken. Overigens zal de consument weinig merken van een tegen vallende oogst. Doordat er bin nen de EG sprake is van over schotten en er afspraken zijn gemaakt over prijzen van veel landbouwproducten, zullen de meeste groentes en andere produkten, als suiker, niet duurder worden. SCHEVENINGEN Het gen. Dat vindt hij ouderwets, tijdstip waarop er in Ne- BlJ een 1f8e rentestand zijn derland voldoende wonin- k°°?Z°Z7^nJP^ mie-A bij voorbeeld) soms nog gen zijn is nabij. Dat heeft goedkoper dan goedkope staatssecretaris Brokx huurwoningen, zei hij. Boven- Volkshuisvesting) van- dien, aldus de bewindsman, daag (donderdag) gezegd z»Jn premie-A-woningen op op de jaarlijkse bijeen- den du"r i komst van de Neprom, J vereniging van projectont- I wikkelaars in Schevenin- I gen- het Rijk goed koper dan woningwetwonin gen. Brokx zei er niet bij hoe hij tot ["die conclusie was gekomen. yWel kondigde hij onder enig voorbehoud aan dat hij bij de (opstelling van de begroting Ivoor 1985 meteen zal aange- Iven hoeveel woningen de ge- Imeenten in de jaren '86 en '87 Zullen mogen bouwen, zodat ze weten waar ze aan toe zijn. Ervan uitgaande dat de wo ningnood ten einde loopt. 3 Vindt Brokx het niet nodig de J de bouw van nieuwe wonin- Igen „expansief" te bevorderen. Geldgebrek bij het ministerie daarvoor een andere reden. Brokx zei ook dat hij de stij gende vraag naar huurwonin gen „niet zo begrijpt". Een verschuiving in de vraag naar meer goedkope woningen r| hoeft volgens hem niet te wor- i den vertaald in de bouw van j meer goedkope huurwonin- g dweilde avond nabezorgd. Koningin bij 100-jarige ANWB Waar de ko mende jaren steeds meer mensen steeds meer vrije tijd heb ben te vullen, vormt de zin volle invulling daarvan een taak en uitda ging voor de J 00-jarige ANWB. Tot die conclusie kwam de ANWB-voor- ziter Ir. F.H. van der Linde van Sprank huizen gister middag in zijn toespraak tij dens de jubi leumbijeen komst van de bestuurscolle ges ter gele genheid van het 100-jarig bestaan van Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB in de Ridderzaal op het Binnenhof in Den Haag. Het feestelijk samenzijn werd opgeluis terd door de aanwezigheid van Koningin Dijkman (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het Twee de-Kamerlid Stef Dijk man beraadt zich erover of hij nog langer lid wil blijven van het CDA. Hij weet nog niet of hij even tueel een eenmansfractie gaat vormen. „Ik sluit niets in en ik sluit niets uit", aldus Dijkman gister avond in reactie op een officiële verklaring van de CDA-fractie. In die verklaring wordt „be treurd dat door publicitair op treden van enkele collega's onder wie met name de heer Dijkman gedurende de af gelopen weken schade is toe gebracht aan fractie en partij". Tevens wordt betreurd dat „daardoor de vertrouwens band binnen de fractie is ge schaad". Tenslotte wordt een „dringend beroep op de be trokken collega's gedaan om de goede samenwerking bin nen de fractie te herstellen". Dijkman, die zich veroordeeld voelt door de meerderheid van de fractie, denkt enkele dagen nodig te hebben voor zijn be- niet duidelijk of deze beiden sluit. „Mijn politieke toekomst hadden ingestemd op het spel". ex-KVP'er uit Berkhout (Noord-Holland) wil ook enige de fractie, t of ik het e ben. Het ging op het „politieke geestverwanten" laatst allemaal zo vlug," aldus raadplegen. Heel belangrijk is Buikema. Ook wil Dijki hem de vraag: „Sta ik alleen of niet? Met geestver wanten doelt Dijkman name lijk vooral op de „mede-t denten" Buikema die in een brief a£ hebben gewezen op het grond wettelijk principe dat Kamer leden zonder „last of rugge spraak" hun stem dienen graag praten met zijn medelid en vriend Jan Nico Scholten, die in het buitenland verblijft, en wellicht met oud-ARP-lei- Faber, der Willem Aantjes, die kort- het CDA geleden in een interview forse kritiek uitte op de gang van zaken in het CDA. Pagina 9: „Dijkman grootste brengen. Het werd gisteravond zondaar" (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabi net overweegt de btw met ingang van 1 oktober tij delijk met een procent te verhogen. Deze maatregel zou moeten dienen om het financiële gat te dichten, dat ontstaat door het uit stel van de belastingver hoging voor gehuwde „tweeverdieners". Aanvankelijk wilde het kabi net deze belastingverhoging op 1 juli al laten ingaan, maar na hevige protesten van CDA-zij- de is besloten de maatregel uit te stellen tot er ook een wets ontwerp klaar is om onge huwd samenwonenden, die beiden een inkomen hebben, zwaarder te belasten. Het kabinet wil zo snel moge lijk. liefst morgen al, een be sluit nemen om het nu ontsta ne gat van 225 miljoen te dich ten. Als de verhoging erdoor komt, rijst nog de vraag welk btw-tarief moet worden ver hoogd: het 4-procents-tarief. dat geldt voor de eerste le vensbehoeften, het tarief van 18 procent voor luxe goederen of beide tarieven. Met het geld dat deze maatregel oplevert moet aan het eind van dit jaar het beloofde extraatje worden uitgekeerd aan de „echte mini- Broekpakdieven aangehouden DEN HAAG Een 23-ja- rige loodgieter en zijn vriendin (22) zijn gister middag voor hun woning in de Haagse binnenstad aangehouden met in hun bezit een aantal van dief stal afkomstige broekpak- ken. Het paar had de kle ding 's middags gestolen in een winkel in de Sche- veningse Keizerstraat. Ge tuigen wisten een signale ment van de dieven door te geven, terwijl ook het kenteken van hun auto werd genoteerd. Bij thuis komst liepen ze in de ar men van de politie. GEMEENTE LEIDEN: AFSCHAFFING DEEL SOLLICITATIEPLICHT LEIDEN De sollicitatieplicht voor werklozen, die ouder zijn dan 45 jaar, langer dan één jaar onafgebroken werkloos zijn of door een gemeentelijke toetsingscommissie als vrijwilliger zijn erkend, wordt afgeschaft. De Leidse GSD (Gemeentelijke Sociale Dienst) is van plan deze maatregelen door te voeren. Gezien de grote werkloosheid en de kleine kans voor bepaalde groepen werklozen op een baan, acht de GSD het niet langer nodig en wenselijk de sollicitatieplicht voor iedereen te handhaven. Uitgangspunt voor alle cliënten blijft wel, dat zij ingeschreven zijn bij het arbeidsbureau. Zij zijn dan ook verplicht aangeboden passende arbeid te aanvaarden. De GSD is van plan het sanctiebeleid ook op andere punten te veranderen. Strafkortingen worden in bepaalde gevallen ver minderd. Pag 3: GSD versoepelt sanctiebeleid provincies gaat door. land betreft, wijst Rietkerk er En minister Rietkerk van bin- op „dat de ontwikkelingen in nenlandse zaken houdt vast het gebied van de openbaar li aan zijn plan het aantal nieu- chaam Rijnmond in de rich- provincies te beperken tot ting van een eigen provinciaal bestuur niet zijn terug te drie. Dat blijkt uit de nota ganisatie binnenlands bestuur, draaien", die Rietkerk gisteren aan de Ook zouden r onoverkomelij- Tweede Kamer heeft aangebo- ke problemen ontstaan an het provinciaal Zuid-Holland als de provinciale dat bestuur in de hele provin- andere koers cie alle provinciale bevoegdhe den uit zou moeten oefenen. De provincies krijgen van het Laten voortbestaan van het rijk meer taken en vinden dat openbaar lichaam Rijnmond vindt Rietkerk daarom niet acceptabel. Een ander argument voor de dit kabinet niet en daarom splitsing noemt de minister dat Zuid-Holland nu tegen de binnen de grenzen van Zuid- -Holland twee van de drie provincie grootste stedelijke gebieden de liggen (Rotterdam en Den verschillende problemen. Deze gebieden hebben ook de daarom ook meer geld ten krijgen om die taken uit Dat geld krijgen splitsing. De derde worden de Flevopoldèrs gemeenten Noordoostpolder Haag) met en Urk. Het kabinet ziet defi- kenmerken nitief af van een aparte pro vincie Twente. De Tweede grootste bevolkingsdichtheid. Kamer heeft overigens al in gestemd met dat plan Wat de splitsing van Zuid-Hol - Pagina 9: CDA in Midden- Holland de grootste Druk 1982 strandbrigades HAARLEM De strandbri gades van de Koninklijke Ne derlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen (KNBRD) hebben vorig jaar 328 mensen uit de Noordzee gered. Het aantal is veel hoger dan het jaar daarvoor, toen door de slechtere zomer „maar" 130 maal reddend werd opgetre den. Deze cijfers vermeldt de KNBRD in zijn jaarverslag. Opvallend is het aantal surfers dat op zee in moeilijkheden raakte, namelijk 185. „Hemelhoog juichend" is het allemaal met gegaan, maar bij de provincie Zuid-Holland zijn de statenleden, die zich in het bijzonder met recreatie, natuur en landschap en met de provinciale hnanciën plegen bezig te houden, gisteren toch akkoord gegaan met het reddingsplan voor Dierenpark Wassenaar. Dat gaat de provincie, hetrijken diversegemeenten zie voor het verslag op pagina 5 in totaal miljoenen kosten. De Leidse Courant, al jaren pleegvader van de Wassenaarse gorilla VIP is er veel, zo niet alles aan i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend 0%?£éidóc Sou/tont j

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1