Denemarken blokkkeert NAY O-overleg Sally Ride 32niets liever dan de ruimte in VERZET TEGEN ARAFAT BREIDT ZICH UIT 34.000 jaar geleden al mijnbouw in Egypte Overstromingen in Frankrijk voor sommige boeren een zegen Seveso-gif wordt in Bazel vernietigd Op tournee BUITENLAND fietdaeSowcwt DONDERDAG2JUNI 1983 PAGINA lig Frans parlement buigt zich over Rijnzoutverdrag PARIJS De Franse regering heeft gisteren besloten het Rijnzoutverdrag voor te leggen aan het parlement. De mi nisterraad gaf zijn goedkeuring aan een wetsvoorstel dat voorziet in de bekrachtiging van het verdrag dat reeds in 1976 door de regeringen van de Rijnoeverstaten is onderte kend. maar nooit bekrachtigd werd door het Franse parle ment. De Franse regering komt hiermee een belofte aan premier Lubbers in december vorig jaar na. Al eerder, in 1979. vroeg de Franse regering het parlement het verdrag te ratificeren, maar ze trok na verzet uit het parlement het wetsontwerp in. Uit protest daartegen riep Nederland toen zijn ambassadeur uit Parijs terug. Het Rijnzoutverdrag beoogt de lozingen van zout in de Rijn te controleren en te beperken. Er is onder meer afgesproken dat het zout uit de kalimijnen in de grond wordt gespoten. Turkse president dreigt met uitstel verkiezingen ANKARA De Turkse president, generaal Kenan Evren, heeft gedreigd dat de militaire machthebbers de voor 6 novem ber aangekondigde algemene verkiezingen zullen uitstellen, als de politici zich niet aan de regels houden. Wie dat niet doet, kan bovendien op harde maatregelen reke nen. aldus Evren. die hierbij doelde op de bepaling dat politici van de oude partijen, die alle na de militaire staatsgreep van 12 september 1980 werden verboden, geen rol mogen spelen in nieuwe politieke organisaties die sinds april van dit jaar weer zijn toegestaan. De waarschuwing van de Turkse president volgt op de ontbinding van een onlangs nieuw opgerichte partij en de aanhouding van zestien van zijn leiders. Deze partij zou een voortzetting zijn geweest van de oude, verboden Gerech- tigheidspartij. Onder de arrestanten bevindt zich onder ande ren oud-premier Suleyman Demirel, die vroeger de leider was van de Gerechtigheidspartij. BEIROET Het verzet binnen de PLO tegen leider Jasser Arafat breidt zich uit. Gisteren heeft Musa Awed, een topfunctionaris van Arafats eigen El-Fatah-bewe- ging, zich aangesloten bij de opstandige PLO-strijders, waardoor nu ook de positie van de PLO-leider binnen zijn eigen groepering wordt bedreigd. Het voornaamste verwijt aan het adres van Arafat is, dat hij van plan zou zijn de gewapende strijd tegen Israël op te geven. Vol gens Musa Awed willen de meeste leden van de PLO een harde confrontatie met Israël en absolute afwijzing van het vredesplan van president Reagan. Ook elke ver dere Jordaans-Palestijnse dialoog wordt uitgesloten. „Zij die illusies hebben over de Amerikaanse plannen kunnen naar Tunis gaan (het hoofdkwartier van de PLO) en daar blijven. Zij die de revolutie willen kunnen naar de Bekaa-vallei komen", aldus de ongeveer 28 Palestijnse commandanten, die zich afzetten tegen Ara fats politieke koers. ONTDEKKING BELGISCHE ARCHEOLOGEN: BRUSSEL Belgisch archeolo gisch onderzoek heeft aan het licht gebracht dat 32.000 jaar voor Christès in Egypte al aan mijn bouw werd gedaan. In Midden-E- gypte, nabii Naziet Khater, hebben de archeologen namelijk vuur- steenmijnen ontdekt, die naar me tingen hebben uitgewezen onge veer 34.000 jaar oud zijn. Volgens de Leuvense hoogleraar Pierre Vermeersch bewijzen deze vondsten dat de mens 20.000 jaar eerder dan werd aangenomen met behulp van ondergrondse mijn bouw al naar voor de in die tijd onmisbare vuurstenen zocht. De Egyptenaren zouden zelfs hele mijnschachten hebben aangelegd, die onderaan klokvormig werden uitgebouwd. Die schachten werden later weer opgevuld met het mate riaal dat uit nieuw gegraven schachten werd gehaald. Vastge steld is ook dat de mens in die tijd ter plaatse de opgedolven grond stoffen verwerkte. Van de vuur stenen werden onder meer bijlen en messen gemaakt. POUILLY Marcel Gitton, een wijnboer uit het Franse wijndorpje Pouilly in het Loiregebied, haalde zijn schouders op op een manier zoals alleen een Fransman dat kan doen. „Helemaal geen grote schade door deze overstromingen", mompelde hij haast onverstaanbaar. „Per definitie zullen de overstromingen alleen de wijngaarden onder in het dal tref fen en daar horen helemaal geen wijnranken te groeien". Na een inspectie van zijn wijngaarden daalden we af naar zijn kelders om te proeven van 150 verschillende wijnen, die hij daar in houten vaten bewaart. Marcel Gitton is een ongewoon man. In de eerste plaats om dat hij zo veel verschillende wijnen maakt van verschillen de wijngaarden. In de tweede plaats omdat hij zijn wijn laat rijpen in houten vaten. En in de derde plaats omdat hij in de magere, donkere jaren na 1945 als een van de weinigen van zijn leeftijdsgenoten in zijn dorp bleef en niet naar Parijs vertrok om daar werk te zoeken. Hij bleef en kocht elk stukje goede grond waarop hij de hand kon leggen. „We kochten alle goede hoekjes, de kleine stukjes grond waarvan we wisten dat we daar goede wijn op konden verbouwen". De Gittons hebben daarvoor hard moeten werken en zuinig moeten leven. „Maar nu steeds meer gebieden toestemming krijgen om het kwaliteitskenmerk Appellation Controlée te voeren, hadden we ons net zo goed de moeite kunnen bespa ren. Achter Sancerre bijvoorbeeld ligt land waar groente verbouwd zou moeten worden of misschien een gewone rode landwijn, maar ook daar wordt nu witte wijn ver bouwd. En ze zijn nog zo brutaal om die wijn Appellation Controlée Sancerre te noemen ook", vertelt Gittons vrouw. De dorst van de wereld naar de mooie Franse wijnen valt niet te verzadigen en als de vraag de pan uitrijst, groeien voorraden en prijzen overeenkomstig mee. De grote belang stelling in de wereld voor Beaujolais bijvoorbeeld heeft ertoe geleid dat de markt wordt overspoeld met slechte imitaties van die beroemde wijn. Het is zelfs zo erg dat de Franse lief hebbers alleen nog maar Beaujolais kopen van door en door betrouwbare handelaren. Hetzelfde begint nu te gebeuren in Sancerre waar de politieke druk om de benaming Appella tion Controlée eerder te mogen gebruiken jaarlijks toe neemt. En dit is de reden dat de oude wijnboeren er geen traan om laten als ze horen dat de lager gelegen wijngaar den zijn ondergelopen door water uit de rivieren. Marcel Gitton maakt zich niet al te veel zorgen. Ook al wordt dit een slecht jaar, zijn kelders zitten nog vol met de oogst van vorig jaar die uitstekend was. Normaal gesproken rekent hij op 45 hectoliter per hectare, vorig jaar had hij meer dan 70 hectoliter. „Soms", gniffelde hij, „is de regen een zegen in vermomming", waarna hij zich omdraaide en naar het Oosten keek, naar Macon en de Moezel, waar de regens en overstromingen de gebieden blank zetten die de Le Bon Dieu nooit voor de wijnbouw had bedoeld. MARTIN WALKER Copyright The Guardian BAZEL Het inmiddels be- ten noord-oosten van Parijs, ruchte Seveso-gif heeft na zullen binnenkort naar Baze lang touwtrekken een eindbe- worden overgebracht. Op 1' stemming gekregen De 41 va- mei werd het Seveso-gif< ten met het zeer giftige dioxi- waarnaar wekenlang in hee ne, die zijn overgebleven van West-Europa was gezocht, een industriële ramp in 1976 aangetroffen in een voormalig in het Italiaanse Seveso, zullen siachthuis in het dorp Anguil- in de installaties van het Zwit- court-sur-Sart in de buurt van serse chemische bedrijf Ciba- Saint Quentin. Een tussenhan- Geigy in Bazel worden ver- delaar, die er voor zou zorgei brand. dat de vaten zouden wordei De vaten, die nu nog vernietigd, had het dodelijkste opgeslagen liggen in een mili- gif dat de wetenschap kent tair kampement in Sissonne daar verborgen. Voorlopige vrijlating van Barbie gevraagd LYON Een van de verdedigers van de van oorlogsmisdaden verdachte Klaus Barbie heeft oficieel om diens voorlopige vrijla ting gevraagd. Volgens het verzoek zou Barbie op onwettige wij ze van Bolivia naar Frankrijk zijn overgebracht. „Mijn cliënt is het slachtoffer van een internationaal complot. Hij bevindt zich fysiek in Frankrijk, maar in juridisch opzicht bevindt hij zich nog in Bolivia van welk land hij de nationaliteit bezit", aldus de advocaat. De rechter van instructie Christian Riss heeft vijf da gen de tijd om op het verzoek te reageren. Limburgse kunstenaars richten stichting op MAASTRICHT Het verzet van vele Limburgse kunstenaars tegen de in hun ogen onjuiste kunst manifestatie „Trajecta", een door Gedeputeerde Staten ontworpen tentoonstelling van Limburgse kunst in de zomermaanden juli en augustus in de Eurohal van Maastricht, heeft gisteren geleid tot de oprichting van de stichting Kunstcentrum Limburg. Volgens voorzitter Fons Lemmens zijn alle 240 beeldende kunstenaars die weigeren mee te doen aan „Trajecta" toegetreden tot het nieuwe kunstcentrum. Het centrum wil plannen van de kunstenaars zelf gaan uitvoeren met financiële steun van de over heid en het maken van plannen niet langer over laten aan de culturele raad Limburg. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. HOUSTON De 32-jarige Sally Ride, doctor in de astrofysica, staat te popelen om zaterdag 18 juni als eerste Amerikaanse vrouw de ruimte in te gaan. Zij maakt deel uit van de (voor het eerst) vijfkoppige bemanning van de ruimtependel „Chal lenger" die zes dagen in de ruimte moet blijven. Sally Ride stond gisteren de pers te woord maar wilde geen antwoord geven op de vraag van een journaliste of zij in verwachting zou kun nen zijn wanneer zij deze maand haar ruimtedoop on dergaat. Sally Ride, onlangs in het huwelijk getreden met astronaut Steve Hawley, zei: „Daar ga ik niet op in. Er is niets anders dat ik op dit ogenblik liever zou doen dan dit. Ik doe niet mee als eerste Amerikaanse vrouw in de ruimte (de Russen hadden de primeur van de eerste vrouw in de ruimte), ik doe mee omdat ik astronaute ben en omdat ik zo snel mogelijk in de ruimte wil zijn". Zij is astronaute sinds 1978. „Misschien is het jammer dat hier zo'n ophef over wordt gemaakt", vervolgde ze. „Het is tijd dat wordt beseft dat vrouwen in Amerika kunnen aanpakken wat zij willen". Wat wil ze gaan doen na haar historische ruimtereis? „Terug in de rij voor de vol gende", antwoordde zij. Voor het eerst gaat er nu een arts mee, de 39-jarige Nor man Thagard, omdat astro nauten tijdens vorige vluch ten last van luchtziekten hebben gehad. Volgens dr. Thagard is er fysiologisch naar alle waarschijnlijkheid geen verschil tussen de sek sen waar het de reacties op een ruimtevlucht betreft. (Van onze correspondent Aad Jon bloed) BRUSSEL De Deense minister Hans Engell heeft gisteren op de ver gadering van de ministers van Defensie van de Navo de eensgezindheid van de bondgenoten op de proef gesteld door te eisen dat in het slotcommuniqué een voetnoot aangebracht wordt, waaruit blijkt dat de Denen zich niet meer geheel achter het zoge naamde dubbelbesluit (plaatsing van de raket ten, maar tegelijkertijd praten met de Sovjet- Unie) opstellen. De Deense minister biechtte gisteren in Brussel op. dat zijn eis niet het standpunt van zijn regering vertegenwoordigt, maar dat hij door zijn parle ment daartoe gedwongen wordt. Het Deense parlement sprak vorige week bij meer derheid uit, dat er niet tot plaatsing overgegaan, moet worden zolang er nog kans op resultaat is bij de besprekingen met de Russen in Genève. En gell kreeg onverwachte steun van zijn Canadese collega Jil- les Lamontagne. die stelde: „Als de Denen hun zorg willen uiten in een communiqué, dan moet dat gebeuren. We hebben te maken met de wens van een democratie. Als ze in het Oostblok dergeliike democra- tieefi zouden hebben, zouden we niet hoeven te praten over een dubbelbesluit". De Nederlandse minister Job de Ruiter schaarde zich aan de zijde van de Britten en de Duitsers, die vierkant weige ren vandaag bij het slotcom muniqué een Deense voetnoot te laten verschijnen. De Ruiter zei: „De Deense wens is niet het standpunt van de Neder landse regering. Het idee van voetnoten strookt niet met de eensgezindheid. Niet iedere heilige hoeft zijn eigen kruisje te hebben." Verwacht wordt dat er vandaag nog enkele harde noten gekraakt gaan worden voor het slotcommuni qué het licht zal zien. Toenadering Volgens een diplomaat uit het gevolg van de Amerikaanse minister Caspar Weinberger zou er sprake zijn van een lichte toenadering van de Rus sen in Genève. Hij dacht dat de Russen wellicht bereid zou den zijn in de herfst akkoord te gaan met een zogenaamd bouw-op-breek-af-voorstel, waarbij zij steeds net zoveel raketten afbreken als de NAVO opstelt, tot de aantallen gelijk zijn. Minister De Ruiter zei daarover slechts: „Ik kan het alleen maar eens zijn met Weinberger, die vindt dat we alle politieke aandacht moeten richten op het welslagen van Genève. Inmiddels moeten we niets doen of nalaten om de onderhandelingen te beïnvloe den". In de wandelgangen van het NAVO-hoofdkwartier in Brus- BEGIN: Israël wil geen oorlog met Syrië JERUZALEM Een geëmo tioneerde Israëlische premier Begin die van de oppositie zware kritiek te verduren heeft gekregen vanwege de zich voortslepende oorlog in Libanon, heeft gisteren in het parlement een oproep gedaan tot nationale eenheid teneinde aan een eventuele dreiging van Syrië het hoofd te bieden. Begin bezwoer de aanwezigen dat hij „de jongens in Libanon naar huis zou laten terugke ren". Begin verklaarde verder dat Israël geen plannen heeft om Syrische troepen in Liba- ion aan te vallen. Tevens riep •lij zijn critici op hem te steu nen teneinde het Israëlische leger zo snel mogelijk uit Liba non te laten terugkeren. sel zorgde de Amerikaanse on- derminsiter van Defensie Ri chard Perl voor enige op schudding door te verklaren dat de Russen een korte af standsraket. de SS-22, opge steld hebben „elders in het Oostblok". Het gaat daarbij om de vervanging van de SS-12 door de SS-22, een sneller ver plaatsbaar en nauwkeuriger kernwapen met een bereik van 900 km. Omdat Polen niet in de eerste plaats in aanmer king komt, mag, het bereik in aanmerking genomen, gesteld worden dat die wapens dan in Oost-Duitsland of Tsjechoslo- wakije staan. Op de NAVO- -vergadering werd echter over dit onderwerp niet gesproken. Wel sprak men uitvoerig over de wens om de jaarlijkse groei van de defensie-inspanningen op te voeren tot vier procent. Minister De Ruiter stelde daar tegenover, dat Nederland vol gens het regeerakkoord niet bereid is meer dan twee pro cent groei toe te zeggen. Tenslotte werd gesproken over het terugtrekken van zes squa drons Nikes (een luchtafweer- raket tegen hoogvliegende doelen) en zes squadrons Hawks (tegen laagvliegende vliegtuigen) door de Belgen uit West-Duitsland. De Belgische regering wil uit bezuinigingso verwegingen de squadrons ge bruiken voor de bescherming van het Antwerpse havenge bied en de Brusselse luchtha ven. De discussie van gisteren daarover leidde niet tot een oplossing van het probleem, hoewel verwacht mag worden dat het gat dat de Belgen in West-Duitsland achterlaten opgevuld zal moeten worden door de andere Navo-partners. BUITENHEER WASHINGTON De Amerikaanse regering van Richard Nixon heeft uiterst geheime plannen laten opstellen voor het met kernwapens bombarderen van Noord-Vietnam en een aan sluitende invasie van dat land. Dat schrijft de Amerikaanse jour nalist Seymour Hersh in zijn boek: „De prijs van de macht". Volgens het boek zouden Nixon en Henry Kissinger dat plan in de vroege zomer van 1969 hebben opgesteld als onderdeel van een grotere opzet om een eind te maken aan de Vietnam-oorlog. Kissinger was van 1969 tot 1973 nationaal veiligheidsadviseur van het Witte Huis, waarna Nixon hem benoemde tot minister van buitenlandse zaken. Nixon en Kissinger hebben niet gereageerd op vragen naar aan leiding van het boek dat op 13 juni zal verschijnen. De auteur won in 1970 de Pulitzer prijs voor zijn onthullende verhalen over de massamoord bij My lai door Amerikaanse soldaten. Volgens de 46-jarige Hersh zou Kissinger een geheime studie hebben gemaakt over een escalatie van de oorlog. De studie zou op 20 juli 1969 zijn ingediend door het bureau van de chef mari ne-operaties, zonder dat minister Meivin Laird van defensie daarvan op de hoogte was. Het rapport vroeg om maasale bom bardementen, mogelijk met kernwapens van de noord-zuid-ver bindingen. De Britse partijpromi nenten vertonen zich momenteel in alle hoe ken en gaten van het land om zich aan de kie zers te presenteren. De leidster van de Conser vatieven, mevrouw That cher, liet zich zien op een bakkerij in Bolton nabij Manchester, terwijl Labour-leider Michael Foot door twee jongeda mes onder handen werd genomen tijdens een bjeenkomst in Stevena ge. Overigens maken oe Conservatieven zich on gerust over de opkomst in de peilingen van de Allianbtie van Liberalen en Sociaal-Democraten. Die eisen nu de tweede plaats op ten koste van labour. Voor het eerst is in westerse wateren het Russische vliegkampschip Novorossisks gesignaleerd. Het schip werd nauwlettend gevolgd door onder meer Nederlandse marinevliegtuigen. Deze foto is genomen vanuit een Breguet Atlantic, die zijn thuisbasis heeft op het vliegkamp Valkenburg. Het schip bevond zich op dat moment ten noordwesten van Ierland. De Russsen hebben kennelijk veel belangstelling voor de ophanden zijnde NAVO-oefening die binnenkort in de wateren rond Ierland zal plaats hebben. „Nixon wilde in Vietnam kernwapens gebruiken"

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10