Leeftijdgrens in Sassenheim uitzondering maar korte wachttijd ook De Watervrienden" bestaat 15 jaar Bewoonster „Sancta Maria" legde eerste steen „De Golfslag" Derde editie van wereld kampioenschap paalzitten in Oosterduinse Meer Economisch wel en wee Bloemenveiling verwacht exportgroei buiten de EG van zeker 25 procent (1191 LEIDEN £etdaeSou/i<wt WOENSDAG 1IUNI1983 PAGINA 7 Vrouw geschept ALPHEN AAN DEN RIJN Een 30-jarige vrouw uit Al phen is gistermiddag op de r kruising Prins Hendrikstraat- /Rietveldsepad geschept door een vrachtwagen. De vrouw fietste op de Prins Hendrik straat richting centrum. Voor haar reed een vrachtwagen, die haar aan het oog onttrok van een 36-jarige Zevenhoven- se bestuurder van een andere vrachtauto, die vanaf het Riet- veldsepad de kruising wilde oprijden. De chauffeur ver leende de vrouw geen voor rang waardoor zij werd ge schept. Het slachtoffer is met onbekend letsel overgebracht naar ziekenhuis Rijnoord. Nieuwe beheerder voor „Time Out'' WASSENAAR „De gemeente heeft per 1 juni een beheerder aan kunnen stellen voor de gemeentelijke accommodaties. Voor lopig zal hij zijn aandacht besteden aan Time Out." Dit zei wet houder Van der Wiel gisteravond tijdens de commissievergade ring welzijn. Even voor de vergadering begon, deelden mede werkers van Time Out een schrijven rond, waarin melding werd gemaakt van het feit dat per 6 juni de activiteiten in het jongerencentrum zullen worden teruggeschroefd. Dit is een ge volg van het ontbreken van de tweede beroepskracht. De be heerder, een gewezen brandweerman, zal de eerst komende maanden bij Time Out werkzaam zijn. „Hij zal toezicht gaan houden en ervoor zorgen dat de zelfwerkzaamheid van de jon geren door kan blijven gaan", aldus de wethouder. Van Nieu- wenhoven hoopte dat het niet alleen bij toezicht houden zou blij ven. Overigens vinden de jongeren dat ze niet erg zijn opgescho ten met de aanstelling. „Wij hebben iemand nodig die alles weet van organiseren. Beheer is maar zo'n klein onderdeeltje. We hadden tot voor kort een WVM'er, maar die moest weg. En die kennis ben je dus ook kwijt", aldus R. ter Schegget, een be- stuursmedewerker van Time Out. Wassenaar wil woonwagenkamp aan Ruigelaan handhaven WASSENAAR „Hoe gaan we wing van het woonwagenkamp aan de Ruige laan financieren als de provincie er niet achter staat en „Waarom is ons geen rapportage toe gezonden over het onderzoek naar de alterna tieve standplaatsen binnen Wassenaar Aldus gisteravond de vragen van de Wasse- naarse raadsleden drs. R.A. Nieuwenhoven (D'66) en P. Harting (Partij Wassenaar) over het voorstel van burgemeester en wethouders om het woonwagenkamp aan de Ruigelaan te handhaven, en geen kampje in te richten aan het Ammonslaantje, zoals eerder door de ge meenteraad was besloten. De kwestie van de woonwagens kwamen gisteravond opnieuw aan de orde bij de vergadering van de raadscom missie welzijn, onder voorzitterschap van wet houder W.A. van der Wiel-Van der Flier. Burgemeester en wethouders zijn tot de conclu sie gekomen dat alle twaalf wagens vanwege de financien maar het beste aan de Ruigelaan kunnen komen. Daar hoeft niet, in tegenstel ling tot aan het Ammonslaantje, een geluidswal worden aangelegd tegen de geluidsoverlast van de Rijksstraatweg. Die- wal zou ongeveer 250.000 gulden kosten. De heer J. Poldervaart (VVD) toonde gister avond geen bezwaar tegen handhaving van de standplaatsen aan de Ruigelaan. „De woon- en werkfaciliteiten liggen in een bijzonder rustige omgeving. De afstand naar de eerste winkel is maar twee kilometer, en naar het dorp slechts drie". Overigens is de geluidsoverlast van vliegveld Valkenburg voor veel woonwagenbe woners een reden om te vertrekken. J.Speelman (CDA) vond dat het probleem van de woonwagenstandplaats door B en W ten on rechte was gereduceerd tot een financieel pro bleem. In zijn betoog haalde hij uit naar de PvdA-fractie, door te stellen „dat deze partij de woonwagenkwestie bij de collegevorming al had moeten regelen". RAAD VAN STATE TIKT GEMEENTE KATWIJK OP DE VINGERS Vredeswerkgroep heeft wel recht op subsidie KATWIJK De Raad van State heeft de beslissing van het gemeentebestuur om geen subsidie te verlenen aan de Vredeswerkgroep Katwijk vernietigd. De Raad vindt dat de gemeente het subsidieverzoek op onjuiste gronden heeft afgewezen. De Raad van State is van mening dat het bevorderen van een bewustwordings proces bij de inwoners van Katwijk met betrekking tot kernwapenproblematiek wel degelijk een gemeentelijk belang vertegenwoordigt. De gemeenteraad heeft de afwijzing van het subsidieverzoek destijds gebaseerd op de overweging dat de kernwapenproble matiek geen zorg is van de gemeentelijke bestuursorganen. Ook WETHOUDER OVER WACHTTIJD WONINGZOEKENDEN: T>!> SASSENHEIM „Sassen heim is niet alleen wat be treft de inschrijvingsleef tijd een uitzondering in de Bollenstreek, maar ook uitzonderlijk wat betreft de wachttijd voor een wo ning". Dit antwoordde Jjg'" wethouder mevrouw W. 7 Maris gisteravond op op- merkingen van de zijde van Progressief Sassen heim (PS). De opmerking volgde op de discussie over de verlaging van de leeftijdsgrens voor alleen staande woningzoekenden in de gemeente van 23 naar 21 jaar. Volgens me vrouw C. Kuijsten (PS) er kennen alle gemeenten in de Bollenstreek, behalve Sassenheim, het woon- recht van 18-jarigen. Ove rigens stemde de gemeen teraad unaniem met de voorgestelde verlaging in. Begin dit jaar werden over de leeftijdsgrens voor woningzoe kenden in Sassenheim al ka mervragen gesteld. Daarop volgde een ministeriële nota waarin het woonrecht van 18- jarigen wordt erkend. „Het is geen wet dat 18-jarigen zich moeten kunnen laten inschrij ven. Je kunt die grens wel stellen, maar dan spiegel je die niet kunt voldoen. Ons beleid is erop gericht de wachttijd voor een woning redelijk te houden. Die is nu 2,5 jaar en dat vinden wij redelijk. In an dere gemeenten in de Bollen streek is dat vier tot vijf jaar", zo stelde de wethouder. Volgens mevrouw Kuijsten is het niet terecht dat het college voor de verlaging van de leef tijdsgrens het argument van het verschil in wachttijd tus sen paren en alleenstaanden (een jaar ten voordele van de alleenstaanden) gebruikt. „Dat is niet het belangrijkst. Het meest belangrijke argument is de erkenning van woonrecht voor 18-jarigen", zo merkte zij op. Overigens is PS wel tevre den over de verlaging. Deze fractie verwacht echter dat het aantal inschrijvingen hierdoor niet met veertig zal toenemen, zoals het college schat. „Ge zien de economische en maat schappelijke situatie waardoor vooral de jongeren worden ge troffen, zullen zij niet altijd geld hebben om zelfstandig te gaan wonen. Als de wachttijd daardoor minder lang wordt, willen wij de leeftijdsgrens nog meer verlagen". Zij kreeg daarin geen steun van het CDA. Volgens A.M. Mazee van deze fractie is het niet zinvol om jongeren in te schrijven omdat dan de wacht tijd zal groeien. „We moeten deze maatregel een paar jaar op zijn gevolgen bezien en daarop het woningbouwbeleid afstemmen. Als we de grens teveel zouden verlagen zou dat ertoe kunnen leiden dat we in de toekomst met teveel kleine woningen komen te zitten". NOORDWIJK Mevrouw C.M. Evers-Kleinekoort, het oudste lid van de bewonersraad van „Sancta Maria" heeft gistermorgen onder grote belangstelling de eerste steen gelegd van het sociaal- culturele centrum, dat de naam „De Golfslag" zal dragen. Dit gebouw gaat het uit 1927 daterende theehuis vervangen, waarin de gemeenschappelijke evenementen voor de bewoners van het psychiatrisch ziekenhuis plaatsvinden. In een toespraak ter plekke noemde algemeen directeur drs. T.M.J. van der Zanden de nieuwe aanwinst van uitermate grote betekenis voor „Sancta Maria". Aan het project waren vele jaren van voorbereiding voorafgegaan. Het Noordwijkse ziekenhuis bleek overigens wel geluk te hebben gehad, want kort voordat ingrijpende bezuinigingsmaatregelen werden genomen, had de staatssecretaris van volksgezondheid toestemming gegeven om met het project op „Sancta Maria" door te gaan. Daarna werden alle op stapel staande projecten opnieuw onder de loep genomen, deelde drs. Van der Zanden mee. De steen, die door mevrouw Evers onder het vakkundig oog van uitvoerder Van Dijk op de rand van de bouwerij werd gemet seld, is een voorlopige. De echte gedenksteen ter herinnering aan de start van de bouw, zal 64 centimeter groot zijn en te zij ner tijd een plaats krijgen bij de hoofdingang. Het werk wordt uitgevoerd door het Aannemingsbedrijf Thunis- sen uit Heemstede. De bouwkosten worden geraamd op 3,5 mil joen gulden. Men hoopt het werk op 1 november a.s. te kunnen opleveren. Directeur drs. Van der Zanden wenste de bouwers veel succes toe. Het nieuwe culturele centrum ligt tussen het hoofdgebouw van „Sancta Maria" en de jongste uitbreiding, die, zoals bekend, op Noordwijkerhoutse grondgebied is gerealiseerd. „De Golfslag" ligt pal op de grens van beide gemeenten. Mevrouw Evers metselt de steen onder het vakkundig oog van uitvoerder Van Dijk. De start van het wereldkampioenschap het vorige jaar. NOORDWIJKERHOUT Achttien personen zullen woensdag 27 juli om half tien 's morgens plaatsnemen op een klein houten plankje op een paal in het Ooster duinse Meer in Noord- wijkerhout. Want daar wordt tot en met 31 juli voor het derde achter^ eenvolgende jaar het we reldkampioenschap paal zitten gehouden. Het evenement heeft plaats in en aan de oevers van het meer tegenover restaurant De Duinvos. Vorig jaar be zochten naar schatting onge veer 100.000 mensen het eve nement. Het wereldrecord staat op naam van Gerrie van der Burg, Frans Bier man, Nico Meeuwenoord en Bas Ouwenhand. Zij zaten vorig jaar 102 uur en 4 minu ten onafgebroken op hun paal. Corine Koetsier verbe terde toen tevens haar eigen i 23 minu- Niet meer dan achttien men sen kunnen deelnemen. Ge gadigden kunnen een in schrijfformulier verkrijgen bij het VW van Noordwij- kerhout. Er heeft wel een se lectie plaats. De kandidaten worden aan de hand van de gegevens op het inschrijffor mulier en op medische gron den geselecteerd. De deelne mers moeten tenminste 18 jaar zijn. De inschrijving sluit op 27 juni. De deelnemers aan de wed strijd mogen zitten op een klein plankje op de paal met alleen maar een voetensteun tje. De organisatie verschaft aan allen een uniform zitkus sentje. Verlaten van de paal betekent het einde van de deelname. Een compleet me disch team staat dag en nacht paraat voor de begeleiding en verzorging van de paalzitters. Gezorgd wordt voor goede voeding, psychische begelei ding, hulp bij sanitaire be hoeften, massage e.d. De deelnemers zullen zondag 31 juli om vier minuten over half vier het wereldrecord van het viertal van vorig jaar hebben gebroken. Degenen die het tot zaterdagmorgen 30 juli half tien volhouden, strij den om de volgende prijzen: le. ƒ1000, 2e. /750 en 3e. ƒ500. De vanaf zaterdagmorgen het langst zittende dame ont vangt ƒ500 gulden, terwijl een verbetering van het we reldrecord ƒ1000 voor de he ren betekent. Gedurende het paalziten wordt er ook een wedstrijd touwtrekken georganiseerd. Deze is gesplitst in twee cate gorieën: één voor verenigin gen uit den lande en één voor Noordwijkerhouters. De series van categorie één heb ben plaats op donderdag 28 tegorie twee op vrijdag 29 mei om acht uur. Zaterdag avond zijn de finales. Voorts zijn er tal van andere rande- venementen en kermis-ach- tige vermakelijkheden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE BIJ UW KRANT MET EN EEN COMPLETE AGENDA HOOP OP 6.000-STE DIPLOMA 'LISSE De Lissese zwemvereniging „De Wa- tefvrienden" bestaat bin nenkort 15 jaar. De vere niging hoopt dit jaar een extra heuglijke feit te be leven: de uitreiking van het 6000-ste diploma, waarmee men het bepaald niet geringe gemiddelde van 400 uitgereikte diplo ma's per jaar haalt. Ter gelegenheid van het der de lustrum van de vereni ging wordt zaterdag 4 juni een receptie en een feest gegeven in het clubhuis „Het Baken" nabij het zwembad De Lis. De re ceptie duurt van 18.00 tot 20.00 uur. Gedurende de vijftien jaren van haar bestaan heeft de zwemvereniging, die onlangs een nieuw clubhuis betrok, veel ups en downs meege maakt. Dat de vereniging ge zond en welvarend is, wordt in de jubileum-uitgave van het verenigingsblad De Duikelaar onder, meer geschetst door de notitie dat het kader van de zwemclub aanvankelijk bij de opening van De Lis uit veer tien leden bestond en dat dit er nu al zo'n 80 zijn. Verder wordt ter illustratie weergege ven dat in 1968, nog voordat er ook maar een enkele slag in De Lis gezwommen kon wor den, al 400 leden waren inge schreven en dat waren er een jaar later al 700. Het duizend ste lid werd in 1971 verwel komd en de laatste tien jaren is het ledental steeds zo rond de 900 gebleven. Onder de leden van de Water- vrienden vindt men drie gene raties. De leeftijden van de le den lopen uiteen van 6 tot 70 jaar. De sfeer binnen de vere niging spreekt erg aan. Een voorbeeld is de familie Van der Zon, want vader, moeder en de kinderen zwommen al zo'n dertig diploma's bij elkaar en de ouders zijn al dertien jaar lid van de vereniging. Succesvol is ook de wedstrijd- sectie van de vereniging, die vele triomfen beleefde en waarvan de leden vele per soonlijke en verenigingsre cords braken. Naast die wate- raktiviteiten kent de vereni ging ook nog een zeer aktieve commissie voor jeugd- en rek- reatiezaken. Verder is er jaar lijks de organisatie van het Como Zwemfeest, met een door het weer sterk wisselende deelname. In een eerder leeggekomen winkelpand aan de Vrouwen- kerkkoorsteeg 5 is de winkel in kunstnijverheidsartikelen r,Sam-Sam-Cadeauwinkel" ge vestigd. Aan het Noordeinde 34 is, in een eerder leeggekomen win kelpand. „Senso-Unico", imp. van en grooth. in onder- en bovenkleding (eig. G. Zara) gevestigd. Aan de Cruqiuslaan 95 is „The Wing Chun Kune Aca- demij", het geven van lessen in de Oosterse vechtkunst en conditietraining (eig. J. E. F. ter Beek) gevestigd. Het automobiel- en garage bedrijf Fa. A. Noort en Zn. aan de Jac. Catslaan 69 is opgehe- De winkel in dames boven kleding „Evita", aan de Bree- straat 28 is opgeheven. Aan de Haarlemmerstraat 79 (>.m. slijterij „Run In") is een slijterij van de Farty-shop or ganisatie geopend. De kleermakerij tevens kle- dingreparaties en stomerij „Wado's" is onlangs verplaatst van het Noordeinde 34 naar het Noordeinde 27. Aan de Nieuwe Beesten markt 2 is de islamitische sla gerij van H. Abdales gevestigd. In de eerder leeggekomen winkelruimte aan de Haarlem merstraat 51 is onlangs door „Regeer Meubelen", een speci aalzaak in keukenblokken ge opend. Aan de Nieuwstraat 22 is het eetcafé „De Gaanderij" geo pend. De winkel in tabakswaren van M. C. M. Zwarts-van §shie aan de Willem Kloos- laan 1 is overgenomen en voortgezet door H. J. N. Mul der, winkel in rokersart., poc ketboeken en tijdschriften. In een eerder leeggekomen bedrijfsruimte aan de Roose velt 61 is een dezer dagen de autoplaatwerkerij en -spuiterij „B.V. Autoschadehuis Lei den", gevestigd. Aan de Verbeekstraat 10-12 (nieuwbouw kantoorpand) is het kantoor van Schreiner Luchtvaart Groep b.v. (Schrei ner Aviation Group) geves tigd. stond men op het standpunt dat geen onderwerpen worden gesubsidieerd die niet door de gemeente beïnvloed kunnen worden. De kernwapenproble matiek is daarvan een voor beeld, zo stelde men tijdens de zitting van de Raad van State op 14 september 1982, waar de Vredeswerkgroep in beroep was gegaan tegen het besluit van de gemeente. De vredeswerkgroep heeft zelf altijd aangevoerd dat haar ac tiviteiten een gemeentelijk be lang vertegenwoordigen. De kernwapenproblematiek gaat de inwoners van Katwijk eens te meer aan, zo meent de groep, omdat de discussie of de „Orions" die op Valkenburg gestationeerd zijn uitgerust moeten worden met atoomta- ken nog steeds gaande is. De Vredeswerkgroep heeft tot doel de problematiek in al haar vormen aan de orde te stellen en een mentaliteitsver andering ten aanzien van de bewapening en de daarmee sa menhangende vraagstukken teweeg te brengen en te bege- VNG wil af van dure wetgeving ROTTERDAM „De Vereni ging van Nederlandse Ge meenten (VNG) heeft de rege ring gevraagd de bezuinigin gen tussen het rijk en de ge meenten op loyale wijze te verdelen. Onevenredige af wenteling van de bezuinigin gen op de gemeenten is erg onverstandig", aldus vanmor gen VNG-voorzitter mr. J.Drijber op de tweede dag van een congres van zijn vere niging over bezuinigingen. Hij noemde de onevenredige afwenteling bestuurlijk be zwaarlijk en maatschappelijk riskant. De VNG-voorzitter benadrukte, dat in de huidige financieel-economische situa tie moet worden afgezien van invoering van soms belangrij ke, maar nu zeker niet meer betaalbare wetgeving. Als wet ten die niet kunnen worden ingevoerd noemde hij de Leegstandswet, de wet Ari beidsomstandigheden, de wet Voorzieningen Gezondheids zorg, de Wet op het basison derwijs, de Kaderwet specifiek welzijn en de Bibliotheekwet Het afzien van deze wetgeving zou ons land, zo becijferde hij, vele honderden miljoenen gul dens besparen. HONSELERSDIJK De Bloemenveiling Westland - tot dinsdag CCWS gehe ten - vindt dat een groei van de export van mini maal 25 procent naar lan den buiten de Europese Gemeenschap zonder meer mogelijk is. In de EG zelf kan zeker nog vijf tot tien procent meer wor den verkocht. De direc teur van de veiling, ir. H. de Boon, zei dit dinsdag tegen de ledenraad (2500 tuinders) in Honselersdijk. Dank zij de gunstige ontwik kelingen in de bloemisterijsec tor en tekenen van een licht aantrekkende economie ver wacht de op e e n na belang rijkste bloemenveiling ter we reld in 1984 een omzet van 900 miljoen gulden.In tegenstelling tot veel andere sectoren van het bedrijfsleven was 1982 voor de bloemenwereld in het Westland een goed jaar. De veiling boekte een omzetstij ging van ruim zeven procent tot 835 miljoen gulden, waar van ruim acht miljoen gulden winst was. De aanvoer van bloemen en planten steeg vier procent, vooral te danken aan de planten. Het aantal kopers werd vijf procent groter.Het. personeelsbestand van de vei ling nam ook toe. Eind decem ber waren er 635 werknemers in dienst, twee procent meer dan in december 1981. De in vesteringen bedroegen 28 mil joen gulden.De uitvoer van planten is vorig jaar met acht tien procent gestegen tot een waarde van 547 miljoen gul den. Aan bloemen ging voor een waarde van 1,9 miljard gulden de grens over, bijna elf procent meer dan in 1981. Het exportaandeel naar landen i 12,7 buiten de EG nar tot 15,5 procent. Tussen 1 mei en 28 mei is op de veiling in Honselersdijk een recordomzet bereikt van 105 miljoen gulden. Moederdag was een belangrijke oorzaak van deze uitschieter. Over ja nuari bedroeg de maandomzet bijna 71 miljoen gulden. In mei 1982 was het 86 miljoen wat de veilingklok sloeg. Bestuursvoorzitter M.J. Vare kamp wees er dinsdag in de ledenraad op dat de goede gang van zaken in de bloe menwereld op de eerste plaats het gevolg is van een stabilisa tie van de arealen. Hij waar schuwde voor uitbreiding er- van.Op de tweede plaats heeft het weer een handje geholpen. Relatief weinig kou en ener giebesparende voorzieningen hebben het aardgasverbruik in de tuinbouw tussen 1979 en dit iaar met 35 procent doen da- Zeskamp van speeltuinen LISSE De samenwer kende speeltuinen De Bij enkorf, Kindervreugd en Marijke zullen zaterdag weer de strijd aanbinden in het kader van de jaar lijkse Zeskamp. In totaal 72 leden van deze vereni gingen zullen naar het terrein van „Marijke" aan de Crocussenstraat komen om te pogen de Van Dui venvoorden-trofee te ver- De spelers en speelsters zijn verdeeld over drie catego rieën, namelijk de 7- en 8-ja- rigen, de 9- en 10-jarigen en de 11- en 12-jarigen. De strijd ontbrandt om tien uur. Mochten de standigheden tegenzitten, dan zal worden uitgeweken naar de CNB-veilinghallen, maar hopenlijk kan het hele gebeuren zich buiten afspe len. Men verwacht dat de zaak om vier uur geklaard is en dan wordt dus de felbe geerde trofee aan de winnen- dfe vereniging uitgereikt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7