Eerste „Hollandse nieuwe in EERSTE HARINGEN «t^CekLeSouia/nt Katwijk geveild Zegge Dierenbegraafplaats Wassenaar opgéheven Bezwaren bestemmingsplan overwegend niet gegrond TT £IDEN/REGIQ CecdaeSowtont WOENSDAG 1IUNI1983 PAGINA 5 Herman van Veen goed, maar zonder verrassing LEIDEN Herman van Veen is een artiest die er is. Zijn veelzijdig heid bezorgde hem in ternationaal succes op toneel en televisie. Zelfs in Amerika is hij niet afgegaan, wat voor een Nederlands kleinkun stenaar het hoogst be reikbare schijnt te zijn. Op dit moment is hi| weer terug op de podia van ons land, waar hij wordt bewonderd door een uiteenlopend pu bliek. Een publiek dat hij geraffineerd be speelt, met al wat hij te bieden heeft: muzikale begaafdheid, in het bij zonder een prachtige stem, veel inzet, een soepel lichaam en de charme van een clown. Zó makkelijk krijgt Van Veen de zaal plat, dat de vraag opkomt of hij niet te ver gaat. Zonder de kritiekloze be wondering echt te relative ren oogst hij applaus na ap plaus. Het rekken van het einde en dus het verschil lende malen achtereen bin nenhalen van de slotovatie is daar een bedenkelijk voorbeeld van. De opzet van zijn show heeft (als we het mislukte programma 'Onderwater' even buiten beschouwing laten) de laat ste jaren nauwelijks een verandering van betekenis ondergaan. Het is te hopen dat Van Veen niet voortij dig verdrinkt in de roem die hij met eerdere originele programma's oogstte. Voorlopig is het nog niet zo ver. Herman van Veen en drie van de uitstekende mu zikanten die hij steeds om zich heen weet te verzame len (Erik van der Wurff - orgel, Cees van de Laarsse- bas en Nard Reijnders - saxen, klarinet en accorde on) zorgen voor een avond entertainment van hoog ge halte. Uit de gevoelige lied jes en de monologen klinkt vaak een roep om meer menselijkheid, vooral op het sociale en politieke vlak. Woeste dansnummers en absurde grollen bewerkstel ligen de bevrijdende varia tie. De twee oude hits, 'Waar blijft de tijd' en 'Dat tedere gevoel' en nieuwe als 'De bom valt nooit' maken het succes compleet. Her man van Veen is ook van avond nog te zien in de Stadsgehoorzaal. MARIAN VAN NOORT ioor twee ton energiebesparing in Het Waterbos ttJNSBURG B en W stellen voor Ï0.OOO gulden uit te trekken voor nergiebesparende maatregelen in het wembad/sportcomplex Het Waterbos. )it advies volgt op het energiebespa- ingsrapport, waarvoor de gemeente- aad de onderzoekers in maart van het jorig jaar opdracht gaven. De gemeen- eraad bespreekt morgen het voorstel. (et ingenieursbureau Muschter-Potho- jen uit Scherpenzeel heeft in februari en rapport met allerlei cijfers over de ;ebruikers, energiekosten en de even- uele besparingen op tafel gelegd. Op lasis van dat rapport wordt voorgesteld •erschillende maatregelen te treffen, oals het aanbrengen van warmteschil- den bij de radiatoren, aanpassing van de motor van de zwemzaal, verlichting in de hal, verlichting in de sportzaal, het aanbrengen van een total-energy installatie, automatische deuren bij de hoofdingang en een rookgaskoeling. De kosten daarvan worden geraamd op 210.000 gulden. Het leeuwendeel daar van wordt veroorzaakt door het total- energy systeem dat ruim 110.000 gul den kost. De verlichting van de sportzaal gaat de gemeente 46.250 gulden kosten. De rest van het bedrag wordt aan Het Water bos geleend. Overigens is een rijkssub sidie, van ten hoogste 25 procent van de kosten, aangevraagd. Rijnsburg vernoemt partner Siegen RIJNSBURG De Siegenlaan. Zo zou de nog aan te leggen doorgaande route in de nieuwe woonwijk De Hoek moe ten gaan heten. B en W stellen de ge meenteraad morgenavond voor hier mee in te stemmen. Door een straat naar de Duitse zustergemeente te ver noemen, willen Ben W het belang van de onderlinge contacten zowel op ge meentelijk als op inwonersniveau bena drukken. In de stad Siegen zijn twee straatnamen te vinden, die wijzen op de officiële contacten met de gemeente Rijnsburg. Door de Rijnsburgers is ook al meerma len aangedrongen op een dergelijk ge baar jiaar de partnergemeente toe. Nu de verbintenis tussen Rijnsburg en Sie gen twintig jaar bestaat, oorspronkelijk begonnen de contacten met Geisweid en Hüttental, is naar de mening van B en W een goed tijdstip aangebroken om eens iets „terug te doen". Even is overwogen een bestaande straatnaam te wijzigen. Dat bleek ook al financieel en voor de bewoners niet de meest ideale oplossing te zijn en daarom is uitgegaan van een heel nieu we straat. Logisch gevolg daarvan was dat de straat in De Hoek zou komen. De Siegenlaan gaat lopen van de Aronskelk in het zuiden tot aan de ver lengde De Ruijterstraat in het noord- woonwijk. Vijftig-jarige priester in Lisse LISSE Father A. Kerkvliet uit Lisse herdenkt zondag het feit dat hij vijftig jaar geleden tot priester werd gewijd. Het feest wordt in Lisse zondag gevierd met een eucharistievieringin de St. Agathakerk aan de Heereweg om half twaalf. Na de dienst wordt in De Beurs aan de Haven een receptie gehouden die tot drie uur duurt. Overigens woont father Kerkvliet al geruime tijd niet meer in Lisse. Hij woont in Dordrecht, waar de 75-jarige priester nog steeds actief is als rector in het bejaardencentrum „De Merwe- landen". Hij werd echter wel in Lisse geboren en vertrok in 1920 naar het semenarie in Tilburg en vervolgde later lessen in Roozendaal en het Engelse Mill Hill. In 1933 werd hij te Mill Hill tot priester gewijd en kwam hij terug naar Lisse. In de St. Agathakerk droeg hij zijn eerste Heilige Mis op. Veel meer kwam er echter in Lisse niet van, want de pater ging via de missie naar verre landen. In 1933 nog scheepte hij zich in op de SS Wadai en hij begon zijn werk in Kameroen, waar hij maar liefst 48 jaar werkte. Daarna keerde hij naar Nederland terug. RECORDPRIJS VOOR IAZERSWOUDE Het lazerswoudse college en le provinciale planologi- che commissie hebben iet leeuwendeel van de leraren die zijn inge- iracht tegen het bestem- ningsplan Landelijk Ge- lied verworpen. Veel in_ lieners van een bezwaar- chrift vinden het onjuist lat de gemeente in het lestemmingsplan grond reserveert voor rijksweg 11, die voorlopig toch niet wordt aangelegd. College en provinciale comm- missie gaan er niettemin van uit dat voor 1990 toch zal wor den begonnen met de aanleg van rijksweg 11. Boeren heb ben bezwaar gemaakt omdat het tracé van de weg hun lan derijen doorsnijdt. Ruilverka veling of aankoop van de grond moeten hiervoor een oplossing bieden. De aanleg van veetunnels om geïsoleerd geraakte gronden veilig te kunnen bereiken wordt als een alternatief genoemd. De zelfde oplossingen worden aangedragen voor de bezwa ren tegen de spoorweg verdub beling tussen Leiden en Al phen, die er overigens eerder zal komen dan de rijksweg 11. Er wordt overigens uitgegaan van ruilverkaveling die tot re sultaat heeft dat de boeren hun grond aan één kant van de lijn houden en niet meer hoeven over te steken. College en planologische com missie verschillen van mening over het veiligstellen van het behoud van het weidevogelre servaat. Volgens het college is dat afdoende geregeld, de commissie is het met de na tuurbeschermingsconsulent, die het bezwaar heeft inge diend eens dat het reservaat niet afdoende wordt be schermd in het bestemmings plan, onder meer ook vanwege een ruilverkavelingsweg die vlak langs het reservaat is ge pland. De bezwaren van een aantal particulieren, die zich door het bestemmingsplan beknot zien in uitbreidingsmogelijkheden zijn door zowel college als pla nologische commissie verwor pen. Dat geldt eveneens voor het bezwaar van de Werkgroep Milieubeheer, de Stichting Na tuur en Landschap en D'66 Hazerswoude, die vinden dat het plan te begrensd is en dat het gebied tussen Rijn en Rail ook zou moeten worden toege voegd, in verband met samen vallende aspecten. College commissie stellen dat beide ge bieden zich anders zullen ont wikkelen in de toekomst. De Hazerswoudse democraten brengen ook nog wat kleinere bezwaren naar voren,zoals die tegen het tweede fietspad langs de Gemeneweg, dat moeilijk te bereiken zou zijn vanuit de wijk Rhynenburch. Het college houdt het er op dat het fietspad, dat is opgenomen in het ruilverkavelingsplan, de verkeersveiligheid zal verho gen Commissaris Van der Wolk op 13 juni geïnstalleerd WASSENAAR De nieuwe commissaris van politie van Wassenaar, J.C. van der Wolk, wordt maandag 13 juni tij dens een plechtigheid in het raadhuis De Paauw geïnstal leerd. De heer Van der Wolk, momenteel chef van het bureau in lichtingendienst van het Haagse politiekorps, is deze week bij Koninklijk Besluit benoemd tot commissaris. Hij volgt per 1 juni de vorig jaar plotseling overleden A.G.L. Rijken op. In de tussenliggende periode werd de leiding van het korps waargenomen door hoofdinspecteur P. van Sint Maartens dijk. r-1 sflJeSÉ Noteer m.i.vals nieuwe abonnee I van de Leidse Courant Naam Ad ros Postcode/Plaats Betaald wordt C per maand (met automatische afschrijving) a C per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: Naam.I AdresI Postcode/PlaatsI TelefoonI I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel I plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, a ^2500 VG Den Haag naar van de Haringrace, de Katwijkse kapitein W. Jon ker van de Scheveningen 108. Diepgevroren De overige platen haring gingen voor prijzen van rond de 140 tot 150 gulden van de hand. In totaal bedroeg de vangst van beide schepen 3300 platen, 200 kantjes en 700 emmers haring. Een kantje bevat rond de 800 ha ringen en een emmer onge veer 40 stuks. Alle haring is diepgevroren, maar de em mers hebben als voordeel dat de „Hollandse nieuwe" daar in al gezouten is en direct na ontdooiing eetbaar is. De pla ten moeten na het ontdooien eerst gezouten worden en zijn dus op zijn vroegst van middag beschikbaar voor de consument. Verwacht wordt dat de prijs per haring tussen de rijksdaalder en drie gul den ko mt te liggen. Kwaliteit De handelaren spraken over een prima kwaliteit, waar mee minder de smaak als wel de grootte van de vissen werd bedoeld. Bovendien overheerste de vreugde dat er dit jaar voor het eerst sinds zes jaar weer sprake is van echte „Hollandse nieu we". De haring van voor gaande jaren was afkomstig uit Denemarken. Volgens de handelaren was die wel goed, maar zijn de Deense haringen, die voornamelijk in het Skagerrak worden ge vangen en niet op de Noord zee zoals de Hollandse, min der stevig. Een ander nadeel dat tot kwaliteitsverlies lijdt, is dat de Deense haring 's nachts gevangen wordt, maar pas de volgende dag aan land wordt gekaakt. De Hollandse krijgen direct op zee die bewerking. Overigens is een aardig de tail in deze haringkwestie dat de bewoners van het westen van het land prijs stellen op grotere haringen dan die in het binnenland. „Aan de kust willen de men sen „Hollandse nieuwe" waarvan er 35 in een emmer gaan. in het binnenland wil len ze juist de kleinere, waarvan er 50 in een emmer gaan", vertelde een hande laar uit Spakenburg. Het zal overigens naar verwachting nog een week duren voordat de „Koninginneharing" er is. Dat is het eerste vaatje „Hollandse nieuwe" van een goede kwaliteit dat traditiegetrouw aan de koningin wordt aangebo den. Dit jaar zal de „Ko ninginneharing" worden geleverd door een Kat wijkse reder. De haring- gemeenten mogen elk jaar bij toerbeurt dat bewuste vaatje leveren. CATWIJK De eerste Hollandse nieuwe" is gis- eren op de Katwijkse af lag voor maar liefst een [ulden of dertig per stuk fan de hand gegaan. Dat vas de prijs, die een hotel roor de primeur van de lerst geveilde „plaat" ha ringen betaalde. Volgens le aanwezigen is hier prake van een record- )rijs. De overige haringen, (laten, kantjes en emmers ringen voor redelijker [rijzen van de hand. De ^atwijkse visafslag kreeg [istermiddag het voor echt als eerste in Neder- and sinds 1977, na het fangstverbod, de haring ran de twee eerst binnen lekomen schepen van de laringrace te veilen, het- |een handelaren en ver werkingsbedrijven uit het iele land naar de kust- llaats lokte. Katwijk is (olgens deskundigen „dé laringplaats" bij uitstek >ok al heeft het geen zee- ïaven, omdat hier de grootste handelaren zit- L)nmiddellijk na de aan komst van de vrachtwagen lit IJmuiden met de eerste ïaringen van de winnaar kan de Haringrace, de Sche- eningen 108, en de tweede linnenkomer, de KW 171, poedden de kooplustige landelaren zich met pen en iapier naar de plateaus vaarop de haring ter keu- ing werden gelegd. Ruim een half uur later volgde de veiling. Tot wanhoop van veilingmeester M. van der Plas en de voorzitter van de rederij vereniging De Vuur baak, N. Parlevliet, sloeg de veilingklok „op tilt" omdat verscheidene hoteleigenaren continu met de vingers aan de knoppen zaten om de al lereerst haring te pakken te krijgen, een soort roem voor een dergelijk bedrijf. Beslo ten werd in dit speciale geval de eerste plaat (afhankelijk van de grootte bevat die 150 tot 225 haringen) bij opbod te verkopen. Werd bij de klok begonnen met de afslag op 300 gulden, uiteindelijk „won" het Crest Hotel bij het opbieden. Daaruit kwam het Kooplustige handelaren scharen zich ter keuring rond de eerste „Hollandse nieuwe" in Katwijk. onwaarschijnlijke bedrag van 5800 gulden tevoor schijn, hetgeen een dikke dertig gulden per haring be tekent. Op die overwinning at de bieder voor het hotel, de heer Schmidt van het ge lijknamige visverwerkings- bedrijf uit Rotterdam, een haring met de stralende win- Schipper Jonker (links) en eigenaar Vrolijk van de Scheveningen 108 (rechts) proeven de eerste Hollandse nieuwe. WASSENAAR „Drom- pieltje, geb. april 1961, (verleden 10 februari 1967. Mijn tweede lieve ling die ik verloor. Slaap tacht. Ik hou van je, je /rouwtje en je zusje Olie- asje". Deze tekst staat nog je lezen, zij het enigszins rerweerd, op een zerk op le voormalige dierenbe graafplaats aan de Raap- jiorstlaan in Wassenaar. Daar liggen, letterlijk in le schaduw van het Die renpark Wassenaar, hon- lerden honden, katten, /ogels, konijnen en zelfs inkele apen begraven. De >egraafplaats krijgt bin nenkort een andere be- temming. Waar nu nog Ie .graf steentjes blijk ge ren van een diepe liefde roor het trouwe huisdier al straks alleen nog een pringlevend dier rondlo- >eh. De familie Overgaag, die het kerkhofje al sinds jaren be heert, houdt het dan voor ge zien en wil op de begraafplaats een weide aanleggen om er een paardje op te laten grazen. Tot 1 juii kunnen de nabe staanden nog de overblijfselen van de door hen begraven die ren ophalen en de grafzerken „Je moet een datum stellen", aldus mevrouw Overgaag. „De stenen zijn momenteel al hele maal overwoekerd door het onkruid, daar is geen vechten meer tegen. Het onderhoud is niet meer te doen. Mensen die de overblijfselen van hun die ren naar een andere begraaf plaats willen overbrengen, moeten dat voor 1 juli doen, want daarna gaat alles tegen de grond". Waterwinning Al enige tijd mochten op de begraafplaats geen dieren meer begraven worden. Sinds 1971 namelijk is het polder landschap achter de Raap horstlaan aangewezen als wa terwingebied, dat in tijden van nood als reserve gebruikt gaat worden. Een begraafplaats past uiteraard niet in een der gelijk gebied. Ondanks dat er geen dieren meer begraven werden, bleef het kerkhof be staan. Momenteel liggen nog zo'n 1500 dieren begraven en enkele bazen en bazinnen be taalden tot op heden trouw hun grafrechten. Het kerkhofje was indertijd ten tijde van de oprichting in 1936 een van de eerste dieren begraafplaatsen in Nederland. Alleen Amsterdam ging Was senaar daarin voor. Later kwamen er kerkhofjes bij in Rotterdam, Zevenhuizen en Berkhout (bij het Noordhol landse Hoorn). In Stompwijk draait momenteel een dieren crematorium. De stoffelijke resten die niet door een liefhebbende baas of bazin worden opgediept zullen overigens gewoon in de grond blijven. Het kerkhofje wordt namelijk niet afgegraven. De dierenbegraafplaats in Wassenaar is de afgelopen jaren door onkruid overwoe kerd. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5