Tienduizenden nieuwe banen in onderwijs 4 Vakmanschap herken je zo. Waterpeil daalt snel CDA en VVD tegen forse verhoging collegegeld Bloemetje BON: Nou ja... Europese NAVO- ministers keren zich fel tegen VS £eicUe 6ou4a/nt Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthoff Pers. Apolhekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank.Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: M.Hallewas, Chel-redacleur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm, kleintjes I 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar I 233,50. Klachten bezorging: maandag l/mvri|dag van 18.00 tol 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. Losse nummers f 080 Woensdag 1 juni 1983,74e jaargang no. 22590 Holland Festival-uitzending in „Aanvallen van uitersten, ro mantiek" met Monique Toe bosch op Ned. I om 20.28 uur. Op Ned. II om 20.10 uur een Beierse avond over „Gemüt- lichkeit" en om 23.00 uur Franse tenniskampioenschap pen. Op België 2 om 20.15 uur Car- né-film „De dag begint". HET WEER Vannacht buien. Overdag pe rioden met zon. Middagtempe- ratuur van 17 tot 21 graden Matige wind. Zon op: 05.24; onder: 21.51. Schev. hoog water: 6.45 en 19.28; laag water: 2.39 en 14.54 Staatssecretaris: aat rokers zelf lun ziekte betalen JTRECHT Staatssecretaris Van Ier Reijden laat onderzoeken wei- re ziektekosten worden veroor zaakt door het roken en wil dan ijjvoorbeeld een deel van die kos- en laten betalen via een prijsver hoging op de sigaretten. De staats ecretaris zegt dit in een antwoord >p schriftelijke vragen van de ^DA-fractie in de Eerste Kamer, /an der Reijden vindt het niet /erantwoord niet-rokers te laten neebetalen aan de kosten die door iet roken worden veroorzaakt. VARA-radio houdt „Van Hanegem-dag" HILVERSUM De uitzendingen van de Vara-radio komende zater dag op Hilversum 1 staan voor een belangrijk deel in het teken van Wim van Hanegem, die op die dag zijn carrière als profvoetballer beëindigt. De verslaggevers Henk van Dorp en Frits Barend zullen geen moment van de zijde van Van Hanegem wijken. Ze beginnen om half negen 's ochtends aan de ont bijttafel in Huize Van Hanegem en gaan door tot na de afscheidswed- strijd van Van Hanegem, 's avonds in de Kuip. tussen Feyenoord en het Nederlands WK-elftal van 1974 Jongetje in Lisserdijk verongelukt LISSERDIJK De achtjarige H. Stuifbergen uit Lisse is gis teravond door een verkeerson geval om het leven gekomen. Het jongetje stak in Lisserdijk (gemeente Haarlemmermeer) plotseling de rijweg over om naar zijn aan de waterkant vissende vader te gaan. Vol gens de politie werd de jongen gegrepen door een passerende auto en was hij op slag dood. Reagan wilde regering Suriname omverwerpen (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON President Reagan van de Verenigde Staten heeft in december vorig jaar aan zijn inlichtingendienst CIA opdracht gege ven tot geheime acties, die moesten leiden tot de omverwerping van het regime-Bouterse in Suri name. De CIA heeft vervolgens een plan opge steld om een gewapende para-militaire strijd kracht te vormen van Surinaamse bannelingen, die het leger van Bouterse zou kunnen verslaan en de regering afzetten. Krachtig verzet tegen het plan vanuit de geheime inlichtingencommis sies in het Amerikaanse Congres (parlement) heeft president Reagan van zijn voornemen doen afzien. Pagina 11: CIA moest leger Surinaamse bal lingen vormen Nederland heeft méér dan tulpen en klompen AMSTERDAM Tulpen, klompen, mo lens en Hollandse kaas blijven weliswaar belangrijke trekpleisters om buitenlandse toeristen naar ons land te trekken, maar Nederland heeft méér: een groot aanbod van kunst en cultuur. Daarom hebben de KLM, het Nationaal Bureau voor Toerisme, de ministeries van welzijn, volksgezond heid en cultuur, buitenlandse zaken en eco nomische zaken met een aantal kunstinstel lingen het initiatief genomen tot de cam pagne „Holland Heart of the Arts" (Hol land, hart der kunsten) met het doel het buitenlands toerisme naar ons land extra impulsen te geven Men hoopt daarmee tot begin 1984 zeker 25.000 buitenlandse bezoe kers naar Nederland te trekken. Westland zet natte boeren in de bloemen MAALDWIJK Honderd ;verregende" boerengezinnen n het land krijgen als pleister >p de wonde van de Bloemen veiling Westland een bos bloe- |nen. Deze symbolische steun jn de rug volgt na een voor de filing uitbundig goede mei- iiaand waarin alle omzetre cords zijn gebroken. Zijn de sléchte weersomstandigheden voor de land- en tuinbouw ronduit rampzalig, voor de bloemenhandel is een koud en nat voorjaar reden tot grote vreugde. Indachtig het gezeg de „Vrouwen bloot, handel dood'" moet de bloemensector hét niet van een warme zomer hebben. Overigens wenst Bloe- imenveilig Westland de gedu peerde boeren voor de rest van het jaar „goed agrarisch weer" toe. MINISTER: 19.000 BONDEN: 30.000 DEN HAAG Minister Deetman heeft gisteren het onderwijs meer dan 19.000 nieuwe banen in het vooruitzicht gesteld als het bereid is tien pro cent korter te werken en daarvoor een evenredig salarisoffer te brengen. De onderwijsbonden hebben op hun beurt vanmiddag een plan gelanceerd, dat op een vergelijkbare basis leidt tot ruim 30.000 ar beidsplaatsen. Over beide concepten zal binnenkort uitvoerig overleg tussen de minister, de bonden en de schoolbesturen starten. Deetmans nota „Herverdeling van arbeid in het onderwijs" voorziet in 10.000 nieuwe ba nen in het kleuter- en lager onderwijs, 5500 in het voortge zet onderwijs en 3800 in het wetenschappelijk onderwijs. Het plan staat naast eventuele algemene maatregelen bij de overheid, die ook voor het on derwijs zullen gelden. Met zijn plan wil Deetman ook deeltijd arbeid bevorderen en kleine taken scheppen voor begin nende leerkrachten. In de nieuwe opzet zal het sy steem van de klasse-onderwij zer vervallen. Het aantal schooltijden zal bij het kleuter en lager onderwijs naar acht per week teruggaan, bij het voortgezet onderwijs van 29 naar 26 leseenheden. In het wetenschappelijk onderwijs kunnen docenten een uur per week minder les geven en vervolgens onbetaald verlof krijgen rond Kerstmis en Nieuwjaar als universiteiten en hogescholen zijn gesloten. Het plan van de grote onder wijsbonden gaat uit van een arbeidstijdverkorting van 10,3 procent. Dat levert in hun be rekening ruim 16.000 nieuwe arbeidsplaatsen op. Dat bete kent weer, dat er bespaard kan worden op uitkeringen en dat er meer belasting binnen komt en daardoor kunnen weer een kleine 15.000 ar beidsplaatsen behouden blij ven, die nu door bezuinigings maatregelen bedreigd worden. Volgens het door de bonden gepubliceerde plan wil men één en ander vastleggen in een contract met Deetman. waarin dan tevens zal staan, dat er 10,3 procent salaris zal worden ingeleverd. De bonden verlan gen van Deetman als tegen prestatie, dat wordt afgezien van vergroting der klassen en dat het onderwijs niet wordt getroffen door verdere bezui nigingen. die verlies van ar beidsplaatsen veroorzaken. Dat het verkeersgedrag verloedert wordt overtuigend bewezen door de gemeente Muiden. De vroede vade ren aldaar hebben gemeend bij een oversteekplaats voor voetgangers een bord te plaatsen met een waar schuwing voor door „rood" rijdend verkeer. Geen be keuring dus meer, maar een aanmoediging voor auto mobilisten de stoplichten te negeren. Waarschijnlijk komt er binnenkort ook een bord te staan dat de au tomobilist attent maakt op „overstekend wild" GOUDEN GRIFFEL VOOR ANTON QUINTANA AMSTERDAM De Gouden Griffel voor het beste kinderboek gaat dit jaar naar Anton Quintana voor zijn boek „De Bavianenkoning". Voor de beste kin derboekenillustratie heeft de jury wegens gebrek aan kwaliteit geen kandidaat gevonden. Zilveren Griffels gaan naar Virginia Allen Jensen voor haar boek Sara en de deur". Els Pelgrom voor „Voor niks gaat de zon op". Astrid Lindgren voor Ronja de Roversdochter". Henk Barnard voor „Hier ben ik dan. Katherine Paterson voor Een brug naar Terabithia". Willem Wilmink voor „Dicht langs de huizen en Michael Ende voor zijn boek .Met on eindige verhaal". DEVENTER Het hoge waterpeil gaat vol gens Rijkswaterstaat overal snel dalen, als ge volg van het rustige weer en de verminderde regenval. In West-Duitsland zakt het peil nu ook al. In het Rijn-Moezelgebied zijn door het hoge water zeven mensen omgekomen. Het Rijnwater in ons land heeft de afgelopen 13 jaar niet zo hoog gestaan als gisteren. Bij Lobith werd in 1970 16.10 meter gemeten, gis teren was het niveau bij Lobith 15.88 meter. Het peil van de Rijn zakte gisteravond voor het eerst weer. Vanmorgen stond het peil op 15,79 meter. Het peil zal vandaag verder dalen. Het peil van de IJssel is pas vandaag wat ge daald. Dat de Rijn in mei zo hoog stond als gisteren tioemt het ministerie van verkeer en water staat „zeer uitzonderlijk". Het is, voorzover valt na te gaan, deze eeuw niet eerder voorge komen. Ook het peil van de IJssel heeft erg hoog ge staan. Een stijging met nog eens tien centime ter zou overstroming van de polder de Wilpse Klei bij Deventer tot gevolg hebben ge had. De Wilpse Klei is voor het laatst onderge lopen in 1926. Nog steeds was vanmorgen het gevaar voor overstroming van de Wilpse Klei niet hele maal geweken. Tegen negen uur had het water een stand van 6,67 meter boven N.A.P. bereikt. De kritieke stand is 6,50 meter. De dijken zijn met 32.000 zandzakken opgehoogd. Volgens het hoofd technische dienst van «iet polderdistrict Veluwe, W. van Soest, zullen de uren na negen uur beslissend zijn. Van Soest verwachtte vanmorgen dat het water pas van daag rond het middaguur weer gedaald zou zijn. Eindelijk, daar is ie dan: De zon. Jongeren genieten ervan, op Het Binnenhof. Hollandse 99 99 nieuwe kost/2,50 KATWIJK - De Hollandse nieuwe" kost aan de kraam 2.50 gulden per stuk. Op de afslag in Katwijk deed de grotere haring per stuk een gulden en de kleine vijftig cent. De eerste haringen (80 ton) lijn, zoals gisteren al gemeld, in IJ muiden aan land ge bracht door de Onderneming 2 van rederij Vrolijk in Sche- veningen. Rederij Vrolijk heeft al vaker deze traditio nele haringrace gewonnen. Op de Katwijkse afslag werd stevig geknokt om de pri meur: het eerste pak haring. Vier bieders boden tegen el kaar op. De hoogste bieder kon zich voor 5.800 gulden eigenaar noemen. Later de den soortgelijke pakken ha ring nauwelijks tweehonderd gulden. Pag 5: Eerste „Hollandse nieuwe" in Katwijk ge veild ADVERTENTIE Al meer dan 500 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proefje. Vakmanschap is Meesterschap' (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG CDA en VVD hebben gisteren hun veto uitgesproken over het voorstel van minister Deetman (Onderwijs) om volgend jaar de college gelden extra te verhogen. Ook de andere fracties zijn tegen dat voorstel. De regeringsfracties gaan wel akkoord met de „normale" verhoging van de collegegel den komend studiejaar. Voor het wetenschappelijk onder wijs betekent dat een verho ging van 750 naar 888 gulden, voor hbo-studenten een stij ging van 650 naar 770 gulden. De extra verhoging volgend jaar (tot 1026 gulden voor uni versiteiten en 890 gulden voor het hbo) wijzen CDA en VVD af. CDA-woordvoerder Lan- sink noemde de verhoging, die Deetman in gedachten had „buitensporig". De minister zal bijna zeker dit jaar geen wetsontwerp over een nieuwe studiefinanciering meer indienen. Deetman zei dat daar geen geld voor is en dat het in deze tijd van bezui nigingen niet waarschijnlijk is dat het kabinet hard naar een nieuw systeem zal zoeken. Een meerderheid van de Tweede Kamer is tegen de plannen van minister Deet man om extra studentenstops voor geneeskunde en tand heelkunde in te voeren. Deetman wil 200 studenten minder tot die studierichtin gen toelaten dan de Academi sche Raad heeft geadviseerd. Hij ziet geen andere manier om, zoals is afgesproken, op de medische sector 90 miljoen gulden te bezuinigen. Tijdens het debat dat gisteren in de Tweede Kamer werd ge voerd verweet bijna de hele kamer debewindsman de machtigingswet inschrijving studenten te misbruiken om bezuinigingen door te voeren. De bewindsman waarschuwde dat als de door hem voorge stelde extra studentenstops bij de Kamer geen genade vin den, „de totale reorganisatie en stroomlijning van de taken in het hoger onderwijs gevaar lopen". Man overleeft schok van 10.000 volt ROOSENDAAL Een 26-jarige monteur uit Roosendaal heeft een aanraking met een hoog spanningsleiding waarop 10.000 volt stond overleefd. Hij liep wel ernstige brandwonden aan zijn handen en gezicht op en is in een ziekenhuis opgenomen. De man werkte aan de installa tie van een nieuw transformatorhuisje. Toen hij na het graven van een sleuf overeind wilde komen heeft hij, zo vermoedt de politie, ergens steun gezocht en per ongeluk een onder span ning staand onderdeel aangeraakt. Daardoor ontstond kortsluiting met als gevolg een meters hoge steekvlam. BOOS OVER GEBREK COMPENSATIE-ORDERS (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Europese ministers van defensie van de NAVO, die gisteren in Brussel bijeen waren, eisen van de Vere nigde Staten een evenwichtiger compensatie voor militaire aan kopen in de VS. In niet mis te verstane bewoordingen zeggen de ministers dat er sprake is van een wanverhouding en dat de ba lans tussen de VS en Europa meer in de richting van de Europe se partners moet uitslaan. Ze vrezen dat het Amerikaanse Con gres, nadat enige beperkende invoerwetten enigszins verzacht werden, in het najaar opnieuw wetten zal willen invoeren, die een protectionistisch karakter hebben. De situatie is thans zo. dat met betrekking tot het hele defensie- -pakket de VS gemiddeld negen maal zoveel leveren aan Euro pa als omgekeerd. Voor Nederland is die verhouding tien tegen een. De Nederlandse minister van defensie, J. de Ruiter, zei daar gisteren over: „Je moet wat betreft de defensie niet alleen gezamenlijk de lasten dragen, maar ook de voordelen. Het pro bleem met Amerika is echter dat je niet van regering tot rege ring praat, maar vanwege het vrije handelsprincipe van de Amerikanen van de regering tot de industrie. Op zo n manier krijg je niet gemakkelijk compensatie." Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De inmiddels al aardig ingeburgerde slogan (werispreuk) „Neem vaker een bloemetje mee" heelt Evenmin als het natte voorjaar dat heeft gedaan. Ook hier telt weer: De een zijn dood is de ander zijn brood De veiling behaalde een recordomzet, en de boeren klaagden. Om het natte leed wat te verzachten kregen honderd boeren een fleurige verrassing. U hoeft niet te élke dag een verrassing te krijgen als u onderstaande bonmvult i De Leid* Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijbbivend ln een open envelop zonder postzegel opsturen naar: xjurant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. «2*£eidóe2outa/nt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1