Positie Reagan door W illiamsburg' versterkt Reagan wilde verdrijving Bouterse met leger Surinaamse ballingen mm ÉL üm I f utjj WÉ igfp fp 4 Nieuwe Turkse ipartij verboden Syrië wil scheuring in PLO voorkomen Ondanks blijvende conflicten over economische aanpak Brazilië levert Suriname beperkt aantal wapens 'Kritische nieuwslezer handelde niet alleen' BUITENLAND CeidnaOoivumt WOENSDAG 1 JUNI 1983 PAGINA 11 Oud-opperbevelhebber NAVO overleden WASHINGTON De Ame rikaanse generaal Alfred •Qruenther die in de jaren 1953-56 opperbevelhebber \lan de NAVO-strijdkrachten was, is maandag op 84-jarige leeftijd in het Walter-Reed- -hospitaal in Washington Wjr overleden. In de Tweede We- W reldoorlog was hij verant woordelijk voor de organisa tie van de geallieerde landin gen in Noord-Afrika, op Sici lië en in Italië (Salerno) Voordat hij de leiding kreeg over de NAVO-strijdkrach ten was hij van 1947 tot 1953 voorzitter van het comité van Amerikaanse stafchefs. Liefde-achter-tralies In Italië is opnieuw een geval van liefde-achter-tralies gesignaleerd De 30-jarige terroriste Quilia Borelli. die in een eerder massaproces zes maanden geleden reeds werd ver oordeeld tot levenslang wegens het doden van twee Italiaanse politie mannen, verscheen gisteren la chend in zwangerschapsjurk voor de rechter, omarmd door haar me deverdachte Enrico Galmozzi. Sexueel contact in gevangenissen wordt in Italië nog niet toegestaan. In rechtszalen worden mannelijke en vrouwelijke beklaagden tijdens massaprocessen echter in overvolle ijzeren kooien gevangen gehouden. De vrouw moet tijdens het vorige massaproces in zo'n beklaagden- kooi gemeenschap hebben gehad. Franse agenten op straat doodgeschoten PARIJS In de Franse hoofdstad zijn twee politiemannen in burger door vier onbekende schutters op straat doodgeschoten. Een politieagen te en een automobiliste werden ge wond. De daders wisten te ontkomen. De schietpartij deed zich voor toen de vier leden van een speciale anti-mis- daadbrigade in de buurt van het uit gaanscentrum Pigalle tijdens een pa trouille vier personen, drie mannen en een vrouw, wilden ondervragen die zich verdacht ophielden bij een auto. Op het moment dat de agenten naar hun legitimatiebewijs vroegen, openden de vier het vuur. Massamoord in kamp voor Oegandese vluchtelingen NAIROBI Oegandese guerrillastrijders heb ben vorige week in een vluchtelingenkamp ten noorden van de hoofdstad Kampala bijna 200 mensen, merendeels vrouwen en kinderen, vermoord. Dat meldden gisteren kranten in Oeganda. Ongeveer zestig zwaar gewonde vluchtelingen zouden naar ziekenhuizen in Kampale zijn overgebracht. Volgens een oogge tuige zouden veel gewonden de bossen zijn in gevlucht, zodat het dodental nog wel zal stijgen. De slachtpartij heeft zich afgespeeld in het kamp Kikyusa, waar ongeveer 10.000 mensen hun toevlucht hebben gezocht voor het geweld tussen regeringstroepen en opstandelingen. De guerrilla-groeperingen in Oeganda ontkennen voor het bloedbad verantwoordelijk te zijn. Volgens de Oegandese regering bedraagt het aantal slachtoffers niet meer dan 40. ANKARA Turkije's rege rende generaals hebben giste ren een van de vijf nieuwe po litieke partijen verboden die zijn opgericht sinds de ophef fing van het verbod op politie ke activiteit ruim een maand geleden. Tegelijkertijd is er een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen veertien oud-politi ci, onder wie ex-premier Su- leyman Demirel. De politieke partij die werd verboden is de ..Partij Groot Turkije", een door de gepensioneerde gene raal Ah Fehti Esener en twee b voormalige overheidsambtena- Wfe ren gevormde partij, die libe- Wz raai wordt genoemd. De stich- ters ervan hadden gehoopt een van de belangrijke machtsfac toren in de toekomstige Turk se democratie te worden. Oud premier Demirel van de rechts getinte Gerechtigheidspartij had gehoopt in de nieuwe par tij een rol van betekenis te kunnen spelen. In november worden algemene verkiezin- m, gen gehouden voor een bur- Éll gerregering. De Turkse gene- III raals zagen in de Partij Groot S'Turkije kennelijk een weder ei- opstanding van de Gerechtig heidspartij. Zij hebben steeds verklaard dat zij oude partijen in nieuwe vermommingen niet zouden accepteren. DAMASCUS Syrië probeert door bemiddeling een eind te maken aan de moeilijkheden in de Palestijnse comman do-organisatie El-Fatah (de be langrijkste verzetsorganisatie binnen de overkoepelende PLO) teneinde een scneuring te voorkomen. Syrië kwam tussenbeide na berichten over vuurgevechten tussen aanhan gers van Jasser Arafat, die zo wel leider van de PLO als van El-Fatah is, en radicale leden van El-Fatah. De laatsten be schuldigen Arafat ervan de ge wapende strijd met Israël op te geven. De muiterij is een rechtstreekse bedreiging voor de positie van Arafat. De radicalen binnen El Fatah weigeren overigens te praten met Arafat. „Hij moet eerst het diplomatieke pad verla ten." Hun woordvoerder, Ji had Saleh, meent dat Arafats in het openbaar ingenomen standpunten (waarin hij Rea- gans plan voor het Midden- Oosten afwees) in strijd is met de waarheid. Arafat heeft in middels besloten zijn hoofd kwartier voorlopig te vestigen in de Noordlibanese stad Si- don, waar verscheidene Pale stijnse kampen zijn. Ariane 16 juni de ruimte in PARIJS De herhaaldelijk uitgestelde lancering van ae Europese draagraket Ariane L-6 is nu bepaald op 16 juni. De raket zal twee communica tiesatellieten in de ruimte brengen. De lancering wordt de eerste sinds vorig jaar sep tember, toen de Ariane L-5 als gevolg van een defect aan een brandstofpomp in zee stortte. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Woordvoerders van het Witte Huis toonden zich gisteren uiterst tevreden over het verloop van de maandagavond in het Amerikaanse stadje Willi amsburg beëindigde „eco nomische top" van de re geringschefs van 's we relds zeven belangrijkste democratische industrie landen. „De positie van president Reagan als poli tiek leider van het vrije Westen heeft een nieuw hoogtepunt bereikt", meende een medewerker van het Amerikaanse staatshoofd. Voldaan zijn regeringskrin gen in Washington vooral over het feit dat Reagan tij dens de economische wereld top maximaal gebruik heeft gemaakt van de eenheid van gedachten onder zijn zes gas ten over de militair-strategi sche verhouding tot het Oost blok. Reagan vroeg en kreeg van zowel de Franse presi dent Mitterrand als de Duitse bondskanselier Kohl, de Brit se premier Thatcher, de Ja pans eerste-minister Nakaso- ne en -de Italiaanse (Fanfani) en Canadese (Trudeau) rege ringsleiders volledige steun voor met name zijn onderhan- delingsbeleid tegenover Mos kou aangaande lange- en mid- denafstands-kernwapens. De recente Amerikaanse com promis-voorstellen in de START-onderhandelingen over intercontinentale atoom bewapening en in de gesprek ken over de midellange-af- standsraketten, zijn blijkbaar voldoende geweest om een hecht westers front van rege ringen te vormen, dat niet al leen tegen het Kremlin, maar ook tegen de vredesbewegin gen in het Westen pal lijkt te staan. En het feit dat de Fran se president Mitterrand zich aanvankelijk verzette tegen een „Oost-West-verklaring" heeft de westerse vastbeslo tenheid toch niet afgezwakt. Mitterrand heeft zich naar Amerikaanse tevredenheid eens te meer als havik jegens het Russische bewapenïngsbe- leid opgesteld, heeft met kracht herhaald dat de eigen Franse atoommacht niet be spreekbaar is in Genève, en heeft uitgelegd dat zijn verzet tegen een militaristische Wil- liamsburg-verklaring geba seerd was op de vrees dat „het nieuws" over de economische wereldtop gedomineerd zou worden door de kernbewape ning en niet door het eigenlij ke onderwerp van de confe rentie: de economie. Rol van Japan Als nieuw en belangrijk wordt in Washington de mede- ondertekening door Ja pan beschouwd van de ver klaring tegen Moskou. De consequenties van deze ver klaring zijn echter nog ondui delijk. De regeringsleiders in Williamsburg gaven ontwij kende antwoorden op vragen of bij een aanval op Japan de overige zes in Williamsburg vertegenwoordigde landen zich van nu af aan eveneens als aangevallen en in staat van oorlog zouden moeten be schouwen. „De Russen hebben ook tal van SS-20-raketten op de lan den van het Verre Oosten ge richt en kunnen met die wa pens schuiven zoveel als ze willen tussen hun Aziatische en Europese bases. Dit is het westerse antwoord daarop", aldus een zegsman van presi dent Mitterrand, dié overi gens ontkende dat hiermee het NAVO-operatiegebied formeel of zelfs maar infor meel is uitgebreid. Opmerkelijk in Williamsburg was dat na de totstandkoming van de rakettenverklaring de „besluiten" over het gemeen schappelijk economisch her stelbeleid veel vlotter konden worden genomen dan voor zien. Maar waarnemers zijn het er over eens dat de tekst van de economische slotver klaring vager en vrijblijven der is dan van welke vroegere wereldtop ook. Mitterrand heeft een belofte gekregen dat in IMF-verband bekeken zal worden of „te zijner tijd" een monetaire wereldconferentie nuttig zou kunnen zijn voor het verlagen en stabiliseren van de wisselkoersen. Na af loop zei de Amerikaanse mi nister van financiën Regan dat zijn land zich daarmee geenszins verplicht heeft nu daadwerkelijk met de voorbe reiding van zo'n conferentie te starten, terwijl Mitterrand benadrukte dat dit een duide lijke toezegging inhield en dat mensen zich aan gemaakte af spraken dienen te houden. Voorts zijn alle economische problemen van dit moment eigenlijk alleen maar opge somd en met elkaar in uiteen lopende verbanden gebracht, zodat elk van de zeven leiders er zijn eigen politieke stok paardje in kon teruglezen. Over het doel van duurzaam economisch herstel kon men het gemakkelijk eens worden, zolang de wijze waarop de barrières uit de weg moeten worden geruimd hoge ren te, grote overheidstekorten, dreigende terugkeer van in flatie, handelsblokkades, de hoge en grillige dollarkoers en de schuldenlast van de Derde Wereld maar niet concreet behoeft te worden afgesproken. Van een gemeenschappelijke Europees-Amerikaanse analy se van de wereldeconomie lijkt dan ook minder dan ooit sprake. Zo worden in het slot communiqué de dure dollar en de krappe geldpolitiek van de Amerikaanse nationale bank in een adem genoemd, evenals de hoge rente in de Verenigde Staten (die Euro pees investeringsgeld naar Amerika zuigt) en het enorme Amerikaanse begrotingstekort van 190 miljard dollar. De Eu ropeanen wilden die ver schijnselen in direct oorzake lijk verband brengen, maar de Amerikanen verhinderden dat. Waar in Williamsburg duide lijke afspraken uitbleven, wa ren de zeven leiders en hun woordvoerders er als de kip pen bij om te onderstrepen dat het doel van zo'n econo mische top ook eigenlijk al leen maar is om openhartig te discussiëren en elkaar per soonlijk beter te leren ken nen. Deze lezing is wel erg in strijd met de vaak verbeten gevechten onder vrienden, weliswaar om een woord en een komma in het slotcom muniqué. Tenslotte was Williamsburg de top waaruit alle deelne mers maximale televisiepubli- citeit hebben willen halen en zich zo min mogelijk aan de duizenden wachtenden jour nalisten hebben vertoond „omdat die toch alleen maar over de conflicten schrijven". Zo moesten diezelfde journa listen op veilige afstand op tv-schermen zien hoe Helmut Kohl na zoveel jaren van op positie liep te glunderen tus sen de leiders van de wereld, hoe Margaret Thatcher zich in dat gezelschap de routinier wist zij was van haar ge spreksgenoten het langst aan de macht hoe Francois Mitterrand zich minstens zo keizerlijk probeerde te bewe gen als zijn voorganger Gis- card, hoe het gelaat van Na- kasone geen spoor van zijn bedoelingen verried en hoe president Reagan nog met grote veerkracht en charme het gebeuren in de hand wist te houden. Het zijn die beelden geweest, die de tevredenheid van het Witte Huis over „Williams burg" volledig hebben ge maakt. Dat aan de 22 miljoen werklozen in de zeven toplan- den en aan de volkeren van de ontwikkelingslanden door de leiders van de rijke wester se wereld niet bijster veel per spectief is geboden, kon de voldoening in Washington niet drukken. ÉH 1H Een luchtfoto van de gletscher Vatmajokul op IJsland, waarvan de eronder liggende vulkaan tot uitbarsting is gekomen en kilo meters hoge stoomwolken uitbraakt. Grotere activiteit vulkaan op IJsland REYKJAVIK De activiteit van de vulkaan onder de glet scher Vatmajokul op IJsland is toegenomen. Deze grootste vul kaan in Europa stoot stoom uit tot op 4.000 meter hoogte. Vol gens geologen is er geen reden voor de vrees dat de uitbarsting tot het smelten van gletsjerijs en grootscheepse overstromingen zal leiden. Dat was bij de vorige grote eruptie in 1934 anders, toen er een hoeveelheid water vrijkwam die tienmaal zo groot was als die van de Amazone. Vliegtuigen controleren voortdu rend of de activiteit van de vulkaan gevaren oplevert. Premier Lubbers tijdens de begroeting door de Braziliaanse pre sident Joao Figueiredo maandag in het Planalto paleis in Brasilia. BRASILIA Suriname zal slechts in beperkte mate wapens krijgen om te voorzien in de „legitieme defensiebehoefte". Het zal niet gaan om zeer moderne wapens. Dat was de conclusie van minister van buitenlandse zaken Van den Broek na een lang gesprek met zijn Braziliaanse collega Guerreiro. Net als maandag bij het gesprek met president Figueiredo ble ken er nauwelijks geschilpunten. Minister van den Broek bena drukte opnieuw dat Nederland begrip heeft voor de speciale si tuatie van Brazilië ten opzichte van Suriname dat aan de noord grens ligt. Brazilië wil voorkomen dat Suriname wordt geiso- leerd en onder invloed van Cuba komt. In Brasilia verschijnende kranten hebben dinsdag positief ge schreven over het officiële bezoek van de Nederlandse bewinds lieden. Een hoge Braziliaanse ambtenaar verklaarde desge vraagd dat de betrekkingen tussen Brazilië en Nederland zijn verbeterd vooral sinds in Nederland gunstig wordt geschreven over de „Abertura", de opening naar democratie. Lubbers en Van den Broek besloten het officiële bezoek aan Brazilië gister avond met een tegendiner, aangeboden aan hun Braziliaanse gastheren. Vanavond keren zij naar Nederland terug. ADVERTENTIE Maak een mooie kans op één van de Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 1 augustus in voldoende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis, Postbus 275, 8901 BB Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres niet. Prijzen: 100 gratis jaarabonnementen op Libelle of Story. Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na sluitdatum persoonlijk bericht. een paar apart met héél weinig calorietjes (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Een en ander is gisteren onthuld door het gezaghebbende nieuwsprogramma Night- line van het Amerikaanse televisienetwerk ABC. De Amerikaanse onderminis ter van Defensie Fred Iklé heeft, zoals gebruike lijk bij berichten over ge heime CIA-acties, die be richten „bevestigd noch ontkend". Volgens ABC heeft CIA-di- recteur William Casey in de cember j.l. zoals de wet voorschrijft de vaste com missies voor de inlichtingen diensten van zowel het Huis van Afgevaardigden als van de Senaat ingelicht over het plan de Surinaamse regering te doen omverwerpen. Casey verklaarde in besloten ver gaderingen met de Congres commissies, dat de regering- Reagan het regime-Bouterse vanwege banden met Cuba, Nicaragua en Libië, en daar door ook met de Sovjet-Unie, een gevaar acht voor de vei ligheid van het Centraal- Amerikaanse en Caraïbische gebied. Castro zou met Russi sche wapens in Suriname een militaire voet aan Zuida- merikaanse grond willen krijgen. Voor vorming en be wapening van een Suri naams bannelingenleger wil de de CIA meerdere miljoe nen dollars uittrekken. De betrokken vaste commis sie van het Huis van Afge vaardigden verzette zich vrijwel unaniem tegen het plan. Zowel de leden van Reagans Republikeinse Partij als die van de Democratische Partij oordeelden dat er geen sprake was van een reële be dreiging vanuit Suriname van de stabiliteit in de Caraï ben en dat Bouterse in dit opzicht niet veel meer ge daan had dan Castro gepre zen en de opening van een Cubaanse ambassade in Pa ramaribo toegestaan. Voorzitter Edward Boland van de Huiscommissie schreef in die toon aan presi- D. Bouterse dent Reagan een brief, waar in hij sprak van kennelijke „achtervolgingswaanzin" van de door Cubanen geob sedeerde Amerikaanse rege ring. Boland klaagde er ook over, dat het CIA-plan niet op feitelijke inlichtingen be rustte over hoeveel Cubanen er in Suriname zijn en op welke wijze zij Bouterse be ïnvloeden of steunen. Geen vage vrees, maar feiten moe ten volgens de commissie voorzitter de basis vormen voor eventuele CIA-acties. Na deze scherpe afwijzing vanuit het Huis van Afge vaardigden liet CIA-direc- teur Casey weten het Surina- me-plan desondanks te wil len doorzetten. Het Congres moet over CIA-acties alleen worden ingelicht, maar heeft terzake geen veto-recht. Toen Casey echter in de be trokken commissie van de Senaat op even krachtige te genstand stuitte, gaf hij zich gewonnen. Enkele weken nadat Reagan zijn besluit had genomen om de Surinaamse regering omver te werpen, liet het Witte Huis de Con grescommissies weten, dat van het plan was afgezien. Leden van beide commissies hebben deze week hun ver trouwen uitgesproken, dat de CIA ook werkelijk niet actief is in Suriname. De onderminister van defen sie Iklé hield gisteren voor de Amerikaanse televisie echter vol, dat het bewind- Bouterse „nu nog vooral een gevaar is voor zijn eigen be volking, maar op den duur ook de hele Caraïbische re gio kan bedreigen, omdat het strategisch verbonden kan raken met Cuba, met name via de eilandstaat Grenada van premier Maurice Bishop, vriend van Bouterse. Surinames ambassadeur in de Verenigde Staten, Henk Heidweiller, verklaarde in de uitzending niets te hebben geweten van een CIA-plan, om zijrt regering in Parama ribo omver te werpen. „Ik wist wel van plannen vanuit Nederland om het land bin nen te vallen en het bewind te verdrijven", aldus ambas sadeur Heidweiller. Hij bena drukte dat zijn land niet tot het Oostblok behoort, maar een niet-gebonden buiten landse politiek voert. De Amerikaanse journalist Jack Anderson onthulde vo rige maand dat er een plan bestond van de CIA om Bou terse en de zijnen te verja gen. RUITENHEER r- Vroegere medewerkster radio-Moskou: PARIJS Vladimir Dantsjev, de omroeper bij de Engelse afdeling van radio-Moskou die na zijn kritische opmerkin gen over de Russische in val in Afghanistan naar Siberië is verbannen, heeft tenmirtste de me dewerking gehad van enkele collega's. Dit is de mening van een naar Frankrijk uitgeweken oud-medewerkster van ra dio-Moskou, de 33-jarige Re- nata Lesnik. De gedachte dat er bij de officiële zender, waar de uitzendingen wor den gecensureerd, journalis tiek een foutje is gemaakt, acht zij volkomen uitgeslo ten. Ieder bericht wordt vier tot vijf keer nagekeken. Ter wijl de omroeper zijn tekst leest, wordt deze door een eindredacteur meegelezen. Als datgene wat de nieuwsle zer opleest juist is, onderte kent nij pagina voor pagina de tekst. De uitzending wordt verder altijd beluisterd door een censor, die de uitzending indien nodig met muziek kan onderbreken. Volgens me vrouw Lesnik, die in 1981 in Frankrijk politiek asiel kreeg, is het beroepsfoutje waarover in Moskou gespro ken werd in werkelijkheid een „vrijwillige, scherpzinni ge. voorbereide daad. die is uitgevoerd door een totaal wanhopige en op zijn eind zijnde man, in wiens gedach ten ik mij kan verplaatsen".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11