n Achttien cafés voorlopig uur langer open Gevangenisstraffen voor mishandelen van voorbijganger nu al een succes Fietsvierdaagse Alléén Nieuwe Rijn 54, Leiden, tel.:071-123308 BURGERLIJKE STAND Bijstandsverlening De Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) heeft een nieuwe afdeling Bijstandsverlening gevormd. Deze nieuwe afde ling zal vanaf morgen vanuit het gebouw aan de Apollo- laan opereren. Deze afdeling is dan telefonisch bereikbaar onder nummer 071-766600. De dienstverlening aan de cliënten zal geen enkele wijziging ondergaan. De vorming van de nieuwe afdeling is een onderdeel van een aantal aanpassingen van de organisatie van de GSD. Verpleegdiploma 's In het Academisch Ziekenhuis Leiden zijn de volgende personen geslaagd voor het diploma A-verpleegkundi ge: de dames J. Bakker, J. Boek, A. de Groot, M. Hen- nink, G. Horsthuis, M. Ippel, I. de Jong, M. Jumelet, S. van der Kwaak, Y. Ludwig, E. Meyer, M. Meyerink, A. van Mil, B. van Noort, M. Nijssen, M. van Ommeren, T. Otte, C. Prins, M. de Ridders, F. van Rooyen, M. Schreuders, F. Slingerland, IV. Steenwijk, A. Vis, M. Wattel, M. Willemsen, C. Wolthaus, G. IJzerman, I. van der Zwet en de heren A. Daha, J. Kaldenhoven, L. Mar tens, J. van der Plas, W. Pompert en W. Wolter. AMVO De Algemene Minder Validen Organisatie beschikt sinds kort over een eigen vergader- en werkruimte aan de Wil lem de Zwijgerlaan 26a. In dit centrum wordt elke donder dagmiddag van twee tot half vier spreekuur gehouden. In formatie hierover is verkrijgbaar via tel. nr. 01715-1957 en in Leiden 210829 of 219136. Leiden gefilmd In het gebouw Ons Eiland aan de Kortenaerstraat wordt donderdag 2 juni een film over Oud-Leiden ver toond. Iedereen, die ouder is dan 55 jaar, is welkom. De voorstelling, die wordt georganiseerd door het Dien stencentrum Binnenstad/Zeeheldenwijk, begint om tien uur 's morgens, de toegang is gratis. Thema-avond Het comité Tegen atoomtaken Valkenburg houdt donder dag 2 juni een thema-avond. Gesproken wordt over de ma nier van actie voeren tegen kernbewapening. Voorzitter van het forum is Ingeborg Takken van Pax Christi. In het forum zitten verder vertegenwoordigsters van het vrou- wenvredeskamp Soesterberg en van vrouwen tegen kern wapens. de Si te-wacht weigeraar Aad Wijsman en Co Co- lijn, publicist in Vrij Nederland. De bijeenkomst, die begint met een optreden van het „Cabaraket", begint om acht uur. Plaats van handeling is het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33, de toegangsprijs bedraagt 1,50Zaterdag 18 juni is de vredesfietstocht naar het marine-vliegkamp in Valkenburg. wel LEIDEN Met het be- sluit om in te stemmen met het voorstel van bur gemeester C. Goekoop om achttien Leidse cafés de ej: mogelijkheid te geven in de nacht van zaterdag op zondag pas om drie uur de liseri poorten te sluiten, heeft red de gemeenteraad gister- avond voorlopig een eind gemaakt aan een al jaren ïtwoj.slepende discussie over de >ork& sluitingstijden van de ca fés. 'edai Voorlopig, omdat het ook dit keer om een proef gaat en over een jaar bekeken wordt hoe het verder moet. Voordat de proef in gaat, zal de burger eerst nog de mogelijkheid krij gen om er via de inspraak zijn oordeel over uit te spreken. Of dat enig effect zal hebben op het besluit wat gisteravond ge nomen werd, dient ernstig be twijfeld te worden. Het besluit om achttien cafés een uur lan ger open te laten, is een com promis tussen de collegepartij en PvdA (in deze gesteund door PSP en PPR) en VVD [gesteund door het CDA en de CPN). De eerste wil helemaal geen verruiming van de slui tingstijden en de tweede is van mening, dat alle cafés in het weekend een uur langer open mogen. Alleen in zeer ernstige gevallen van overlast voor de buurt zou de verleende ont heffing van de geldende slui tingstijd van twee uur 's nachts ingetrokken moeten worden. De discussie in de gemeente raad was dan ook niet meer dan een langdurige herhaling van argumenten, die al in een eerdere behandeling van het voorstel van de burgemeester in commissies én in de ge meenteraad naar voren waren gebracht. Goekoop liet wel weten dat mocht dè proef om welke re den dan ook niet slagen, er van hem dan „voorlopig" geen voorstellen meer zullen komen om de sluitingstijden van de cafés te verruimen. „Ik denk dat dan ook de gemeenteraad is uitgepraat", aldus Goekoop. Achtergrond van deze opmer kingen is mede een eerder door de burgemeester geop perd plan om met behulp van een bonnensysteem een aantal cafés de mogelijkheid te geven een paar dagen per maand een uur langer open te blijven. Dit Het visite kaartje van Leiden LEIDEN De Sleutel stad heeft sinds gisteren een team stadsgidsen. Het team bestaat uit vijf dames (in blauw en rood gestoken) en twee heren (in grijs en blauw uitge dost). Hun primaire taak is het rondleiden van groepen toeristen langs de diverse bezienswaar digheden in de stad en daar vakkundige tekst en uitleg bij te geven. „Ze zijn het visitekaartje van de stad", aldus VVV-directeur Cees Hu- gens gistermorgen tijdens de presentatie van het team. LEIDEN Ceidócgou/tcwt dinsdag 31 mei i983 pagina" Directeur Hugens: „Het ont vangen en begeleiden van groepen bezoekers was tot dusver een zaak die we maar spaarzaam konden uitvoeren. Tot onze spijt moesten we de boot vaak afhouden als ons verzoeken om begeleiding bereikten. We hebben daar immers de mankracht niet voor. De laatste jaren bereik ten ons steeds meer verzoe ken en moesten we steeds vaker „nee" verkopen. Met de komst van het team stads gidsen vervullen we dus een duidelijke behoefte. Daarbij is het is een nieuwe injectie voor het verder „promoten" van de stad. ZOMERPRIJZEN Het team wordt gevormd door Mieke Blom, Jeanette Muilenburg, Gita Corten- bach, Marijke Altink, Anne- lies van de Ham en de heren Dick de Vos en Bert Bave- laar. Allen hebben enige er varing in de toeristische we reld en hebben zich in de af gelopen weken aan de hand van wat spoedcursussen ver diept in de Leidse historie. Vooralsnog worden ze alleen maar ingeschakeld bij de be geleiding van groepen toeris ten, congressisten en gasten van universiteit, gemeente en het bedrijfsleven, maar het is de bedoeling dat hun taak la ter wordt uitgebreid met meer wervende elementen als het bezoeken van toeris tencentra buiten Leiden om de mensen te informeren over de aantrekkelijkheden van de stad. Op de trappen var) het Burchtcomplex presenteert het team stadsgidsen zich. Het zevental is op afroep beschikbaar. Het VVV- kantoor aan het Stations plein verzorgt de coördi natie. Voor een rondlei ding van maximaal twee uur verschijnt een gids voor 50 gulden; een hal ve dag kost 75 gulden en een hele dag komt op 125 gulden. Toch molen aan Galgewater LEIDEN De zogenaamde Standaard molen aan het Galgewater wordt toch gebouwd. De gemeenteraad is gister avond akkoord gegaan met het voorstel van het college van B en W om hier voor de benodigde 50.000 gulden be schikbaar te stellen. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid be taalt de overige 300.000 gulden. De VVD en de PvdA bleken verdeeld. Aanvankelijk leek het erop dat de mo len er niet zou komen. Tijdens de be handeling van het plan in een raads commissie rezen er nogal wat bezwa ren. Men vroeg zich af het geld niet be ter anders gebruikt zou kunnen wor den. Processen verbaal voor aanplaksters LEIDEN Een 37-jarige- en een 21-ja- rige Leidse zijn gisteravond op de Hooigracht aangehouden, omdat zij il legaal affiches aanplakten. Eerder nam de politie bij het station plak middelen in beslag. De affiches richtten zich tegen „de hatelij ke, vernederende, moordende, verkrach tende mannenmaatschappij". De aanplak sters werden op de Hooigracht door twee mannelijke agenten staande gehouden. De vrouwen hoefden niet mee naar het bureau. LEIDEN Vier maanden gevangenisstraf waarvan één maand voorwaarde lijk en vier maanden ge vangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk von niste gistermiddag de rechtbank in Den Haag tegen twee Leidenaars van 21 en 22 jaar oud, die 20 mei een toevallige pas sant ernstig mishandel den, zodat deze opgeno men moest worden in het ziekenhuis. Een meisje dat had deelgenomen in de opzet om de voorbijganger te „pakken" kreeg drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het drietal werd bij snelrecht veroor deeld. De rechter noemde het een iaf en gemeen misdrijf om een geheel onbekende, onschuldige voorbijganger zo maar in elkaar te slaan omdat een paar jongens zin hadden om te „beuken". De rech ter stelde dat snelrecht op zijn plaats was om op deze manier direct lik op stuk te kunnen geven. Nadat bij een luidruchtig feestje, stereoapparatuur door de politie in beslag was genomen en de 15-jarige ei genaar ervan mee naar het bureau was genomen, beslo ten zijn twee vriendjes en het meisje de jongen te gaan ophalen op bureau. Daar kregen ze de jongen mee. Op weg naar huis had men zin om iemand in elkaar te „beu ken". Op de Rijnsburgerweg zagen ze een fietser. Besloten werd, dat het meisje de fiet ser zou aanhouden-en dan net doen alsof het de jongen was, die haar lastig viel. Zo dat de jongens zogenaamd een excuus hadden de jongen in elkaar te slaan om het meisje te verdedigen. De jon den moest uiteindelijk naar het ziekenhuis voor behan deling. Leed De rechter had voor de han delswijze geen woorden.„Het schijnt tegenwoordig een ge noegen te zijn om zomaar ie mand in elkaar te slaan. Be seft u wel wat voor een leed u die jongen en zijn ouders heeft aangedaan. Zo iets is afschuwelijk, dat is niet zo maar over. Daar blijf je heel lang mee leven". De 21-jari- ge verdachte zei zich niets meer te kunnen herinneren. Hij was te dronken geweest. De verdachte had een hele lange straflijst. Hij was nog maar net de gevangenis weer uit. Volgens de reclasserings ambtenaar ging het om een jongen, die moeilijk was voor zichzelf en voor anderen, erg nerveus en sterk beheerst door onlust gevoelens ten aanzien van alles en nog wat. De advocaat van de 21-jarige verdachte meende dat er geen grond was om deze zaak via snelrecht af te han delen. Volgens de advocaat was het beter geweest als men de tijd had gehad om een goede alternatieve straf voor te bereiden. Dit om de verdachte te laten zien en voelen wat het is om pijn te moeten lijden. Door dit in zicht zou een eventuele her haling veel eerder uitgeslo ten moeten worden geacht dan wanneer de verdachte opnieuw gevangenisstraf zou krijgen „Zelfs voor dit soort straffen ontstaat een zekere gewenning. Ook leveren die straffen niets op, dat kunt u wel opmaken uit het verle den en het feit dat de ver dachte nu weer bezig is ge weest", aldus zijn advocaat, die om een uitstel van enkele weken vroeg. Alternatieve straf De 22-jarige andere verdacht beschikte niet over een straf blad en dat pleitte volgens zijn raadsvrouwe voor het feit dat het geen slechte jon gen was. „Hij is er heel erg van geschrokken en ik ge loof niet dat men bang hoeft te zijn voor een herhaling", aldus de raadsvrouwe, die ook bezwaren had tegen het snelrecht en liever een alter natieve straf had gezien. Vol gens de reclasseringsambte- naar was deze tweede ver dachte een nogal passief ie mand, die geen initiatieven nam. „Het is te betreuren dat hij zich, door mee te doen, heeft proberen waar te ma ken", aldus de reclasserings- ambtenaar. Zoontje Het meisje werd door de re- classeringsambtenaar om schreven als een goedlachs meisje met een simpele le vensopvatting en een goede moeder voor haar zoontje. „Ze heeft waarschijnlijk niet geweten was ze deed", zo stelde hij. Haar advocaat pleitte voor vrijspraak omdat het niet goed zou zijn voor haar kind en omdat ze niet aan de werkelijke geweldple ging zou hebben meegedaan. De rechter was niet erg on dersteboven van de pleidooi en. „Het is een ergerlijk en laf feit, dat streng gestraft dient te worden. Stelt u zich eens voor dat uw zoontje 16 jaar is en dat hij op een kwa de dag door een groep jon gens ernstig in elkaar gesla gen zou worden. Hoe zou u dat dan vinden. Er wordt ge zegd er is alcohol in het spel, maar dit is toch een afschu welijke manier om je onvre de uit te leven. Verder be grijp ik de bezwaren tegen snelrecht niet. Direct lik op stuk, dat is gezond en verder voel ik niets voor een alter natieve straf, Er moet gelijk afgerekend worden. Hopen- lijk is het les", aldus de rech ter. Hij vonniste ten aanzien van de twee jongens conform de eis van de officier. Het meisje kreeg een voorwaar delijke straf in plaats van één maand hechtenis zoals ^de officier had geëist. LEIDEN Bewoonsters en medewer kers van Cortona, het Leidse bij de FIOM aangesloten opvanghuis, zullen op 2 juni aangifte doen bij de politie, van geestelijke mishandeling door mi nister Brinkman van WVC. De aangif te is een onderdeel van het verzet te gen nadere bezuinigingen op het werk van de bij FIOM aangesloten huizen. In de Fiomhuizen wordt hulp verleend ongehuwde moeders, alleenstaande iebe ouders met kinderen en mishandelde vrouwen met kinderen. Ook worden steeds meer buitenlandse vrouwen met kinderen opgevangen. Cortona in Lei den is altijd meer dan vol. De FIOM- 'huizen noemen de voorgestelde bezui- zegj nigingen onaanvaardbaar. Op 4 juni is mot) er een landelijke actiedag. Aanklacht tegen minister Brinkman Amstelfeest in Nieuwveen NIEUWVEEN De kleiclub „De Amstel" houdt op 10, 11 en 12 juni het „Amstelfeest 1983". Op vrijdag 10 juni wordt gestart met een optreden van Vitesse in de grote feesttent bij de Amstel, tussen Vrouwenakker en het Tolhuis. Kaarten voor deze avond kosten in de voorver koop 10,-. Zaterdag 11 juni staat de Amstelloop over de af standen 4 1/2 en 10 kilometer op het program ma. Inschrijven kan vanaf twaalf uur en de prijsuitreiking volgt om drie uur. Hierna start een wedstrijd op de zeehelling voor deelnemers vanaf 14 jaar. Zaterdagavond is er een groot buurtfeest voor de bewoners van „langs de Am stel". Zondag volgt een grote kindermiddag. Van een tot twee uur zijn er spelletjes voor de buurtkinderen, om half drie is er een grote voorstelling. Ter afsluiting volgt 's avonds een Midzomerdisco met medewerking van „The Future" uit Uithoorn. Burgemeester C. Goe koop loste gisteravond bij de Groenoordhallen het startschot voor de achtste avond-fietsvier daagse van toerfietsvere niging Swifttoer. Ruim negenhonderd deelne mers begonnen gister avond aan een tocht van vijftien of dertig kilome ter. De organisatie toon de zich zeer content met het aantal fietsers. Men hoopte op duizend deel nemers. Men verwacht, dat er vanavond nog zo'n tweehonderd bijkomen, zodat het beoogde totaal ruimschoots wordt ge haald. De fietsvierdaagse wordt namelijk op vijf avonden gehouden, ook vanavond kan men, tus sen half zeven en half acht, nog van start gaan. LEIDEN, Geboren: Jantine, dv W. J. Jurgens en G. Fortuin; Marco, zv D. van Beek en W. van Abswou- de; Saskia Yolande Willemina, dv R. J. M. Dekker en S. W. de Groot; René Johan, zv W. J. M. Speel en W. M. Diemei; Johanna Wilhelmina, dv L. H. B. M. Kneppers en J. Bru- net; Carolina Rosalina Elisabeth, dv J. L.C.J, van Gemert en R. P. M. Kroon; Monique Hendrika Maria, dv A.J. M. Lelieveld en H. M. A. van Geijlswijk; Bianca Theodora Johanna Maria, dv J. W. N. van Gijlswijk en S. A. J. M. van den Berg; Maartje Willemina Theodora, dv M. Guijt en N. J. P. van den Eijkel; Koenraad Louwe, zv H. Franssen en T. Y. Post- ma; Stacy Lee, dv C. J. Laterveer en G. J. Willems; Roald Gerardus Cor- nelis, zv R. C. Punselie en S. J. M. van Dijk; Deborah Daphne, dv J. van Duijn en J. N. Remmelzwaal; Barba ra Willemijntje Alexandrina, dv A. J. A. Ruijgrok en W. A. G. Koeze; Pieter-Paul, zv P. J. N. van den Ho ven en I. M. Kuik; Nico, zv J. F. Guijt en M. Oliemans; Florien Antoi- net, dv A. P. Mutsaars en J. C. Be rends; Ewoud, zv J. C. Maryt en W. M. Vavier; Charlotte Francisca, dv A. J. van Nierop en T. Teeuwen; Bartholomeus, zv B. H. Alkemade en A. A. M. Heemskerk; Ronald, zv A. C. van der Kwaak en T. Aande- wiel; Roy, zv A. Helmus en A. M. van Tol; Janneke, dv W. H. W. R. Ver hoog en T. J. Zvara; Elisabeth Maria, dv H. P. J. Vleugel en M. W. G. van Uffelen; Linda, dv P. D. M. Kersten en A. W. Vervloet; Kim Gerarda, dv D. A. Holswilder en A. Grinwis; Pie- ter-Jan, zv J. de Winter en P. Hoge- woning; Neline, dv J. van der Boon en C. Haasnoot; Richard, zv A. J. L. M. Duiindam en A. A. M. Camman; Brenaa, dv A. F. Noort en A. H. Twigt; Steven Alexander, zv F. J. P. van den Ingh en S. W. Parta- kusuma; Elisabeth Frederike, dv C. J. de Witt en A. Timmer; Laurens Lodewijk, zv E. E. van de Lustgraaf en A. J. Dijkman; Annelie Emma, dv N. H. G. E. Veldhoen en J. P. Poels; Thomas Frank George, zv A. H. McGrath en N. M. A. Haas; Janna Mijntje Alida, dv C. J. Aangeenbrug en S. Schippers; Mirte Marinka, dv F. C. A. Fritz en J. H. Schipper; Ralph, zv L. P. W. Hage en J. I. H. M. Steenvoorde. C. Hillebrand, geb 20-2-1928 man; A. N. Sijtsma, geb 7-5-1923 man; M. P. Peters, geb 9-12-1897 vrl. ge- h.gew. met A. Ruiter, N. Bedijn, geb 11-11-1916 vrl. geh.gew. met J. Kien- jet; J. F. B. M. Schupper, geb 26-5- 1911 man; A. C. M. van der Moot, geb 3-12-1907 vrl.; G. P. Bergers, geb 25- 3-1898 man; M. H. van der Vlugt. geb 28-2-1909 man; W. Trapman, geb 26- 2-1900 man; J. Breijer, geb 26-10-1901 vrl. geh.gew. met A. J. Visser; P. M. van der Giessen, geb 7-9-1894, vrl. êeh.gew. met J. M. Kolff; A. Zwank- uizen, geb 3-5-1982 vrl.; M. G. Wes- terveld, geb 4-10-1936 man; H. Tege laar, geb 2-11-1916 vrl. geh.gew. met K. Lek; H. Ciere, geb 16-3-1898 vrl. geh.gew. met A. van Heusden; J. van der Does, geb 1-9-1904 man; P. J. Kluts, geb 5-12-1924 man; M. G. Jungbluth, geb 19-2-1889 vrl. ge h.gew. met T. L. van Looij; S. van Egmond, geb 3-7-1909 man; C. M. de Bresser, geb 25-9-1922 vrl.; A. D. Gaasbeek, geb 28-3-1955 vrl. geh.gew. met A. M. Schlagwein; H. Beerenfen- ger, geb 3-9-1898 vrl. geh.gew. met G. van der Hoogt; C. A. van Mook, geb ri-3-1928 man voorstel werd door een meer derheid van de gemeenteraad van tafel geveegd. Rooie haan R. Eikerbout (PvdA) deed gis teravond nog een tevergeefse poging om met een beroep op het collegeprogramma en be palingen in de bestemmings plannen het voorstel van Goe koop tegen te houden. Baten mocht het niet. Het leverde hem niet meer dan het verwijt van J. Walenkamp (CDA) op dat „u een bordje bij de rand van Leiden wil plaatsen waar op staat dat hier de Rooie Haan vroeg met de kippen op stok gaat". De socialisten zijn met name tegen een verrui ming van de sluitingstijden omdat de overlast voor de om wonenden van de cafés toe zou nemen. Volgens F. Kuijers (VVD) is er geen reden om te denken, dat er niet ingrepen kan worden wanneer een café tot diep in de nacht te veel herrie maakt. „De politie kan wel degelijk een eind aan on toelaatbare overlast maken". Hij wees met nadruk op de mogelijkheid voor iedereen om klachten in te dienen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3