8TTÏÏ7I TAFEL Maffia op Sicilië machtiger dan ooit Bezuinigingen in hervormde kerk nodig ondanks gunstig financieel resultaat kerk wereld Êeidóc Soman Voorzitter Zuidafrikaanse Raad van Kerken treedt af KORTE METTEN ACHTERGROND CeidócSoiwcwvt DINSDAG 31 MEI 1983 PAGI1 Ook al is 1981 met een batig saldo afgesloten en wordt ook voor 1982 een gunstig financieel resul taat geschat, toch blijft de noodzaak van bezuinigin gen in de Nederlandse hervormde kerk onver let. Dat blijkt uit het jaar verslag van de Hervorm de Generale Financiële Raad (GFR) over 1982. De begroting voor 1983 raamt een tekort van 554.000 gulden. In deze begroting wordt er onder meer rekening mee ge houden, dat de loonkosten in 1983 minder zullen stijgen dan eerst was voorspeld, dat er minder rentebaten zullen binnenkomen en dat er een korting op overheidssubsidies te verwachten is. De GFR noemt de ontwikkeling van de opbrengst van levend geld van de gemeenten een onze kere factor. Toch, zo meent zij, laat het zich aanzien, dat in 1983 de inkomsten uit de gemeenten nog iets zullen stij gen. Zij vindt dit opmerkelijk, om dat zowel het aantal hervorm den als het besteedbare inko men van de hervormden daalt. De GFR wijst erop, dat de opbrengst van het collecte plan de laatste jaren rond 4.4 miljoen gulden schommelt. Opvallend was, dat in de pe riode december 1982- januari 1983 veertigduizend gulden meer aan giften werd ontvan gen dan in de overeenkomsti ge periode van het vorige jaar. Wat de generale kas betreft de kas die bestemd is voor de verlichting van noden van gemeenten werd in 1982 een bedrag van ruim 9,6 mil joen aan subsidies uitbetaald of op de uitkeringsrekening gereserveerd. Dit bedrag werd in 1981 bijeengebracht. Wat de generale kas 1982 be treft (te besteden in 1983) zegt het verslag van de GFR, dat het aantal lidmaten waarvoor de gemeenten verplicht zijn vijftig procent van de bijdrage (twintig gulden per lidmaat) af te dragen, is gedaald met 8700. Het aantal betalende meer derjarige doopleden daalde van 46.652 naar 43.368. Veel kerkvoogdijen, aldus de GFR, zijn ten onrechte nog steeds bevreesd, dat het vragen van de bijdrage van deze groep le den, de inkomsten voor het plaatselijk werk ongunstig zal beinvloeden. Berichten uit ge meenten spreken juist van po sitieve ervaringen, zo schrijft de GFR. Voor 1983 heeft de GFR een te besteden bedrag begroot van ruim elf miljoen gulden. Daarvan is iets meer dan de helft bestemd voor uit keringen aan de gemeenten voor pastorale arbeid. De voorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC), Peter Storey, is afgetreden. Hij is een vriend van John Rees, de vroegere alge meen secretaris van de SACC, die onlangs we gens fraude met gelden van de Raad tot tien jaar voorwaardelijke gevange nisstraf en een boete van 77.000 gulden is veroor deeld. Storey heeft steeds verklaard overtuigd te zijn van de onschuld van Rees. In een verklaring naar aanlei ding van het vonnis tegen Rees, die mede door Storey is ondertekend, zegt de SACC, dat Rees misbruik heeft ge maakt van het vertrouwen dat de SACC in hem heeft ge steld. Tegelijkertijd spreekt de raad zijn vertrouwen uit in de huidige algemeen-secretaris, bisschop Desmond Tutu. Tij dens een bijeenkomst in juni zal de SACC nagaan, welke gevolgen de veroordeling van Rees moet hebben. De SACC zal' dan onder meer nagaan, hoe men het door fraude ver dwenen geld weer kan aan vullen. De raad noemt zich in de verklaring medeverant woordelijk voor de fraude, omdat hij de controle op de gelden aan slechts één per soon heeft toevertrouwd. De SACC heeft voorts een veroordeling uitgesproken over de bomaanslagen in Pre toria en Bloemfontein en van de aanvallen van het Zuida frikaanse leger op steunpun ten van de bevrijdingsbewe ging, het African National Congress (ANC), in Mozambi que. Als oorzaak voor het ge weld van „hen die niet mogen meepraten en niet kunnen re kenen op een rechtvaardige behandeling in hun geboorte land", ziet de SACC het struc turele geweld van het apart heidssysteem, dat onder meer tot uiting komt in de onrecht vaardige wetgeving, deporta ties en in arrestaties, waarop geen proces volgt. De Zuida frikaanse regering wordt ge vraagd geen vergeldingsmaat regelen te nemen, maar se rieus met alle bevolkingsgroe pen te gaan onderhandelen. Auto van paus voor werk moeder Teresa Moeder Teresa van Calcutta was gisteren in Rome waar zij bij een bezoek aan de paus de papieren kreeg overhandigd van een auto, die de paus zelf weer cadeau had gekregen bij zijn bezoek aan Milaan eind vorige week. De paus gaf de auto door, opdat moeder Teresa hem zou kunnen benutten voor haar cha ritatief werk, dat zij op vele plaatsen in de wereld, maar vooral in de slums van India verricht. Oecumenische Duitse studentengemeente lijdt schipbreuk De „Protestantse en Katho lieke Studentengemeente" in de Duitse stad Ulm bestaat niet meer, zo meldt het pro- gressief-christelijke Duitse blad „Publikforum". De pro testantse studentenpredikant Wolfgang Lipp heeft in een brief aan protestantse instan ties in en rond Ulm vastge steld, dat de oecumenische studentengemeente is vastge lopen op de steeds maar ople vende discussies over ker krechtelijke problemen. Hoewel het besluit tot ophef fing nog niet officieel is, zijn er voor het zomersemester 1983 aparte programma's voor protestantse en katho lieke studenten. Het bisdom Rottenburg heeft de laatste tijd vooral bezwaar gemaakt tegen het deelnemen van ka tholieke studenten aan pro testantse avondmaalsvierin gen. Ds. Lipp schrijft in zijn brief, dat de controverse over de vragén, of een katholieke student aan een Avondrpaal mag deelnemen en of een protestantse dienst voor een katholiek geldig is, de laatste jaren tot felle discussies tus sen de studentenpastores en de studenten onderling heeft geleid. Ook de meest bereid willige studenten hebben het nu opgegeven, aldus Lipp. Tien landelijke missionaire organisaties hebben voor het actiejaar 1983-juni 1984 één gezamenlijk thema gekozen: „Kiezen voor solidariteit met de armen". In een „Missio naire Agenda" wordt dit the ma uitgewerkt in artikelen en verhalen. De Nederlandse Missieraad heeft de agenda samengesteld en de vorm van een boekje gegeven. In het eerste deel wordt uiteen gezet wat onder die solidari teit met de armen moet wor den verstaan. In het tweede deel stellen de tien samen werkende organisaties zich voor. De Missieraad ziet in het uitgeven van deze eerste missionaire agenda, die de plaats inneemt van de vroe gere collectenlijst, een deel van zijn doelstellingen gerea liseerd. De politieke, militaire en economische bedreigingen in de gehele wereld maken een nieuwe, oecumenische theo logie noodzakelijk, volgens de theoloog Hans Küng. Hij zei dit tijdens een internatio naal theologisch congres in Tiibingen. Küng wees erop, dat er op dit moment veel ge discussieerd wordt over nieu we vooronderstellingen van het theologisch denken. Het oude patriarchaal-romeinse model, dat uitgaat van het primaatschap van de paus, moet worden vervangen door een modern oecumenisch model, aldus Küng. De Duit se theoloog Johann Baptist Metz pleitte voor een theolo gie die zich kritisch Opstelt tegenover alle pogingen de godsdienst zodanig te politi seren, dat zij tot middel voor de legitimering van bepaalde machtsverhoudingen wordt. Aan het begin van het jaar telde Denemarken 28.065 ka tholieken, van wie 6.297 kin deren beneden zestien jaar. Veertig procent van het aan tal katholieken is van buiten landse herkomst. Er is maar één bisdom, te weten Kopen hagen, dat geheel Denemar ken, Groenland en de Far Oer eilanden omvat (4,5 mil joen inwoners). Er zijn 52 pa rochies. Van de gelovigen neemt 20,1^ procent deel aan de zondagse kerkdiensten. Uit protest tegen de ver plichting om mee te betalen aan de voorbereiding van oorlog zullen de Quakers in Engeland een deel van de loonbelasting van de 37 bu reaumedewerkers niet afdra gen. Daartoe is gisteren be sloten op de jaarvergadering van het Genootschap der Vrienden, dat ongeveer twin tigduizend leden telt. Vanuit de Quakertraditie kan het geweten een christen voor schrijven dat gehoorzaam heid aan het geloof voorrang heeft boven het nakomen van de wet, aldus het besluit. Zodra hij terug is van zijn bezoek, dat hij in juni aan Polen brengt, zal paus Johan nes Paulus II al weer plan nen maken voor een derde reis naar zijn geboorteland. Dit heeft kardinaal Jozef Glemp gisteren gezegd in een toespraak tot studenten en geestelijken aan de rooms- -katholieke universiteit van de Poolse stad Lublin. Aan deze universiteit, waaraan de paus vierentwintig jaar als hoogleraar verbonden is ge weest, werd gisteren een mo nument onthuld, voorstellen de de ontmoeting na de paus keuze tussen paus Johannes Paulus II en de vroegere pri maat van Polen, kardinaal Stefan Wyszynski. Gelijkberechtiging De partijraad van het CDA heeft afgelopen zaterdag alleen de verdeeldheid binnen de partij besproken, maar a' vens een uitgewogen resolutie over het emancipatiebe oui aangenomen. Dat is rijkelijk laat, zal menigeen geneigd ;vr' te zeggen: de gelijkberechtiging was immers een probli van de zestiger en zeventigerjaren. Daar kan tegenover v den gesteld, dat je best eens wat langer mag nadenken als 'i__ je standpunt ten goede komt. Overigens: mensen die zeg nif dat de emancipatie in Nederland al lang geregeld is, mo»er maar eens goed om zich heen kijken. Die zullen tot de af dekking komen dat er nog veel te wensen overblijft, en d bij gaat het dan niet alleen om de achterstand waarin vrouwen in Nederland nog verkeren. Het CDA-standpunt over de emancipatie valt uiteen twee twee hoofdpunten. Het CDA hecht bijzondere beteki aan huwelijk en gezin, maar andere samenlevingsvorn dienen gelijke rechten te krijgen. Het huwelijksbriefje is voor deze partij niet meer strikt nodig om in deze samei - ving gelijkwaardig te zijn. Dat is een maatschappelijk inn dels reeds aanvaard principe. Het CDA onderschrijft dat ook, omdat de overheid de mensen nu eenmaal moet resp: teren, die een andere samenlevingsvorm hebben gekozei Het tweede hoofdpunt uit de CDA-resolutie over emar patie is dat andere samenlevingsvormen ook de zelfde pli ten dienen te hebben als die van het gezin, en derhalve d de werking van het belastingsysteem niet bevoordeeld gen worden. Wie samenwoont maar niet getrouwd is, m evenveel belasting betalen als wie samenwoont en wel trouwd is. Dat laatste kan worden gezien als een resultaat van wat langer nadenken binnen het CDA. Partijen die veel der een standpunt hebben vastgelegd over gelijkberechtij zoals de VVD en D'66, gaan uit van een systeem van strekte individualisering. Maar volstrekte individualiser behoeft geen gedachte te zijn, die bijdraagt tot gelijkberet ging. Want die volstrekte individualisering houdt tevens discriminatie in van al diegenen, die verkiezen binnen samenlevingsverband gezin of anderszins verantwi delijkheid voor elkaar te dragen. Mensen die er de voor] aan geven binnen het samenlevingsverband van één ii men rond te komen, worden in die individualiseringsgedai te gediscrimineerd ten opzichte van al diegenen, die in samenlevingsverband meerdere inkomens kunnen of will binnenbrengen. Wie door individualisering de emancipj denkt te bevorderen, brengt dus tegelijkertijd weer een dere achterstandsgroep tot stand. Vergeleken daarmee is CDA-standpunt zeer uitgewogen: gelijke rechten, maar gelijke plichten bij individuen en samenlevingsverbanden, het nu gezinnen of andere huishoudens zijn. gi de v zo: po ■elf de av »ge 'oj sle sli fé: iiiiiiliiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirt i Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterd tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw I wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Andijviesla met eieren, aardappelkoek a la kop'ren smörre vla met rumbiscuits Voor twee personen hebt u nodig: 250 g andijvie, 2 le pels azijn, zout, peper, sui ker, mosterd, bieslook, 1 le pel olie, 1 tomaat, 2 eieren; 0,5 1 kg aardappelen, zout, 100 g ontbijtspek, olie, ui, peper; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, paar lange vin gers, 2 lepels rum of water met een paar druppels ru- messence. Spoel de krop andijvie schoon en laat hem op zijn kop uitlek ken. Snijd de groente zo fijn mogelijk, dat lukt het best met een scherp mes. zonder golfs- nede. Klop een sausje van azijn. zout. peper, suiker, mos terd. fijngeknipte bieslook en olie. Meng er de andijvie luch tig door. Garneer met plakjes tomaat en parten hardgekookt ei. (Een ei wordt hard als het opgezet is met koud water en acht minuten gekookt heeft. Snijd een hardgekookt ei met een nat mes. zonder golfsnede, dan kleeft het eigeel niet aan het mes en wordt de snede glad). Kook de aardappelen gaar. laat ze afkoelen en rasp ze grof. Bak het kleingesneden spek in weinig olie in een koe- kepan met deksel gaar. Bak vervolgens kleine stukjes ui mee. Gebruik steeds een klei ne pit. want het mengsel mag niet bruin worden. Roer spek en ui door de aardappelen met wat peper. Doe weinig olie in de pan. druk er het aardappel- mengsel (zo'n drie centimeter dik j in en bak de koek op een kleine pit bruin. Keer hem met behulp van een deksel of doe hem direkt op een bord (dan is hij aan één kant gebak ken, maar dat is „veiliger"). Zet de helft van de melk op, meng custard, suiker en iets koude melk, doe bij dit meng sel iets hete melk en schenk het in de pan. Laat de vla even doorkoken, voeg van het vuur de rest koude melk toe en koel haar af. Bedruppel de in stukken gebroken biscuits met rum of verdunde rumes- sence en leg er de vla op. JEANNE In de jaren zestig dachten de deskundigen dat de maffia in Italië aan het uitsterven was. Ze hadden ongelijk. Op Sicilië is een nieuwe, ondernemende maffia ontstaan met een heel eigen opvatting van vrij ondernemerschap. Een verslag van Guardian-medewerker Campbell Page PALERMO Nog geen tien jaar geleden voltrok het le ven in Palermo zich in een langzaam, Siciliaans ritme. Nu is de stad nauwelijks her kenbaar. Tegen de nationale en internationale ontwikke lingen in is Palermo een wel varende stad geworden. Nieuwe flatgebouwen ver dringen elkaar om ruimte, pretentieuze winkels verko pen peperdure luxe-artike len, kostbare auto's banen zich met veel getoeter een weg door de overvolle stra ten en moord is een groei ende industrie: 150 maffia- moorden in 1982, 46 in de eerste drie maanden van dit jaar. De oorzaak is simpelweg dat in de afgelopen tien jaar een nieuwe, ondernemende maf fia is ontstaan waarin het meeste geld dat verdiend wordt met de handel in he roïne. geïnvesteerd wordt in bouw- en landbouwprojecten. De metselaars hadden daar door volop werk, de banken minder. Volgens een recente schatting zijn de afgelopen tien jaar ongeveer 200.000 woningen in Palermo ge bouwd tegen ruim 550 mil joen gulden. Maar aangezien de maffia ruimschoots kan putten uit „heet" geld, was slechts twee procent van dit bedrag afkomstig van officië le bankleningen. Niets geeft de bezoedelde sfeer van het moderne Paler mo beter weer dan een ge sprek dat twee inwoners van die stad vorig jaar voerden in een deftig restaurant kort na dat generaal Alberto Dalle Chiesa, held van de nationale campagne tegen politiek ter rorisme, in Palermo was ko men wonen om de strijd te gen de maffia aan te binden. De generaal en zijn vrouw werden in september 1982 doodgeschoten. Het was de brutaalste moordaanslag op een openbaar figuur in het tijdperk van de nieuwe maf fia. Het gesprek in het restaurant dat werd opgevangen door Nicola Cattedra, hoofdredac teur van het dagblad L'Ora, ging als volgt: „Generaal Dalla Chiesa kan een ramp zijn voor Palermo. Als hij de superagent gaat uithangen, zou hij deze stad uiteindelijk wel eens kunnen ruïneren. Denk je eens in dat alle men sen die nu de kost verdienen in de drugshandel, op de ar beidsmarkt terecht komen. Ze zouden onze huizen plun deren. We zouden 's nachts niet meer op straat durven. Ze zouden inbreken in onze huizen, winkels en kantoren. Er zou nergens meer vrede zijn". De twee Sicilianen die deze vrees uitten, waren geen maffiosi, maar gewone doorsnee inwoners van Pa lermo. Wapens De s'taat heeft zijn wapens te gen de maffia. De La Torre- wet, genoemd naar de Sici- liaanse communistenleider die in april 1982 werd ver moord wegens zijn anti-maf fiagezindheid. werd in sep tember door het parlement aangenomen in de golf van emotie die was ontstaan na de moordaanslag op Dalla Chiesa en begint nu de eerste vruchten af te werpen. Ze geeft de autoriteiten bijvoor beeld toegang tot bankreke ningen en jaaroverzichten van bedrijven van de maffia met als gevolg dat de bulldo-, zers in Palermo nu bijna alle maal stil liggen. Toch zei een plaatselijke priester een paar dagen geleden dat de armen de pauze in de maffia-activi teiten waarschijnlijk spoedig gaan betreuren. Nu al kwa men er bouwvakkers naar hem toe die zeiden: „Ja, na tuurlijk is de maffia een slechte zaak, maar wij willen eten". De La Torre-wet is waar schijnlijk eerder een nuttig dan dodelijk wapen tegen de maffia. Een rechtbankfunc tionaris uit Palermo zei on langs dat de wet tien jaar te laat was gekomen. Want waar niemand aan twijfelt is het talent van de maffia om geld te verplaatsen, gebruik te maken van internationale contacten, zich te verzekeren van deskundig advies en het hebben van vrienden op hoge posities. De maffia heeft voldoende tijd gehad om zich tegen de La Torre-wet te re organiseren. Het geweld van de maffia vloeit in twee richtingen. Eerst zijn er de publieke fi guren zoals La Torre en Dal la Chiesa die een gevaarlijke uitdaging vormen voor de macht van de maffia. In deze contekst is het opvallend dat de aartsbisschop van Paler mo, kardinaal Pappalardo, vorige maand politiebescher ming kreeg na een beklem mende ervaring in de gevan genis van Palermo. De aarts bisschop, die herhaaldelijk in het openbaar kritiek had ge uit op de maffia, wilde in de gevangenis een mis opdra- gen, maar niemand van de gevangenen kwam opdagen. Dat wordt beschouwd als een laatste waarschuwing alvo rens de maffia de trekker overhaalt. Het tweede soort geweld is het geweld tussen de maffiosi onderling. Dat is niets nieuws want vroeger al raakten de oude maffia-clans van het platteland geregeld met el kaar slaags over gebiedsafba kening en invloedssferen. Het nieuwe is dat er tegen woordig zoveel op het spel staat dat staande afspraken makkelijk worden ontkracht en niemand zich ook maar een momentje kan ontspan nen. Als clan X bijvoorbeeld een grote heroïnefabriek runt en de clanleiders wor den gearresteerd of gedwon gen onder te duiken, dan be ginnen andere clans onmid dellijk hun geweer te laden. Het vacuüm wordt opgevuld, meestal over een spoor van lijken. Ondernemers Pino Arlacchi, een socioloog aan de universiteit van Cala bria, geeft een uitzonderlijk helder verslag van de op komst van de nieuwe maffia in zijn nieuwste boek: „De ondernemende maffia: de maffia-ethiek en de geest van het kapitalisme". Het is bijna onnodig te zeg gen dat de maffia geen grote, centraal geleide organisatie is en dat ook nooit is geweest. Integendeel, het is een aantal clans of families die een be paalde invloedssfeer claimen. De traditionele maffia, danig beperkt in zijn bewegings vrijheid door de campagne van Mussolini in de jaren twintig, bleef na de Tweede Wereldoorlog op de gebrui kelijke wijze opereren. De maffia-baas was meer geïnte resseerd in status dan in geld. Natuurlijk had hij geld nodig om zijn onafhankelijkheid te waarborgen, maar hij ver meed elke vorm van uiterlijk vertoon, beschouwde onme telijke rijkdom als hinderlijk en cultiveerde een eenvoudi ge of zelfs nederige manier van optreden. Een van de clanleiders speel de geregeld Christus in de jaarlijkse opvoering van het lijdensverhaal. Don Calogero, een beroemde na-oorlogse maffia-baas, zei ooit tegen een journalist die om een foto vroeg: „Een foto? Maar waar om? Ik ben niets bijzonders, ik ben een gewone burger. Vreemd. De mensen denken dat ik weinig te zeggen heb ben omdat ik bescheiden wil zijn. Nee. Ik zeg gewoon niet veel omdat ik niet veel weet. Ik woon in een dorp. Ik kom maar zelden in Palermo, ik ken niet veel mensen....". Nieuwe kansen In de jaren vijftig en zestig dreigde de maffia naar de zij lijnen van de samenleving te verdwijnen als gevolg van de nationale economische groei, Een moord in maffia-stijl in Palermo de grote emigratie naar het industriële noorden, de opko mende werkgelegenheid in de publieke sector op Sicilië en het opkomen van een an dere mentaliteit. Sommige experts dachten toen zelfs dat de maffia aan het uitsterven was. Die experts zagen echter over het hoofd dat de maffia grondig was geïntegreerd in het sociale bestel van Sicilië. In de jaren zeventig rook de maffia onder druk van de re cessie nieuwe kansen. Maar in plaats van status begon ze nu te streven naar rijkdom en stortte ze zich in het za kenleven. Ze maakte daarbij echter gebruik van allerlei technieken uit de maffia-tra ditie. In de eerste plaats begon ze onwelkome concurrentie te ontmoedigen en ze deed dat niet door haar advertentie budget uit te breiden. Nee, concurrenten werden afge schrikt met bedreigingen, dy namiet en moord. Vervolgens werden de mensen die voor de maffia werkten gedwon gen akkoord te gaan met lage lonen; lid zijn van een vak bond was uitgesloten. In de derde plaats had de maffia de beschikking over grote voor raden contant geld, afkom stig van fraude, ontvoerin gen, wapensmokkel en uit eindelijk drugs. Dit was veel meer geld dan een normale kleine of middelgrote con current kon opbrengen. Van af de helft van de jaren ze ventig tot hun ontdekking in augustus 1980 draaiden er op Sicilië bijvoorbeeld vier he- roïnefabrieken met een jaar lijkse winst van bijna 1.5 mil jard gulden. Deze fabrieken voorzagen voor eenderde in de behoefte van de Ameri kaanse markt. Grote bedrijven die in het zuiden projecten wilden uit voeren, merkten dat de maf fia geen bescherming wilde, maar een aandeel in de be drijvigheid in de vorm van sub-contracten. Met hun on gebruikelijke arbeidsbeleid zorgde de maffia ervoor dat het werk goedkoop en op tijd werd gedaan. De nieuwe maffia ontwikkelde een uit gekookt investeringsbeleid en met de hulp van de nu in diskrediet geraakte bankier Michele Sindonia, werden de illegale verdiensten opgeno men in het grote financiële netwerk. Maar ondanks al hun macht en rijkdom zijn de levens van de meeste maffiosi volgens Arlacchi naargeestig, wreed en kort. Hij noteert ook een bepaald fatalisme dat nauwe lijks westers te noemen valt. In zijn boek citeert hij bij voorbeeld een gesprek tussen een rechter uit Palermo en een lid van de maffia dat gaat over de gewelddadige dood van een maffia-leider, Toto Inzerillo, 37 jaar oud. Inzerillo werd doodgeschoten omdat hij ervan werd ver dacht geld in eigen zak te hebben gestoken dat was be doeld voor de bouw van een aantal hotels en casino's in Atlantic City. Het maffia-lid zegt: „Zeker, Inzerillo is dood op 37-jarige leeftijd. Maar zijn 37 jaar staan gelijk aan 80 jaar ge leefd door iemand anders. Inzerillo heeft echt geleefd. Hij had zoveel uit het leven. Anderen zullen nooit ook maar een honderdste deel hebben van wat hij had. Er is niets ergs aan om op die leef tijd te sterven als je hebt ge daan, gehad en gezien wat Inzerillo heeft gedaan, gehad en gezien. Hij stierf niet moe van het leven of ontevreden. Hij stierf tevreden met het leven. Dat is het verschil". GEORGE CAMPBELL Copyright The Guardian Perioden met zo DE BILT Voor morgen 1 wacht het KNMI perioden zon, maar er kunnen ook kele buien vallen. Bepali voor het weer is een depre ten noordwesten van Spa die langzaam naderbij ko Dit gaat gepaard met wei wind. De middagtemperat bereikt waarden rond de graden. Aan de kust blijft enkele graden koeler. Vannacht daalt de tempt tuur tot ongeveer 12 grat De komende dagen komt lagedrukgebied nabij de Br Eilanden te liggen en huidige weerbeeld verani maar weinig. Drie mannen zwaar gewond bij frontale botsing ORDWIJK Drie inwon van Lelystad zijn gistel1 zwaar gewond geraakt bij aanrijding op de kruis Gooweg/Schiestraat in Noo' wijk. Het drietal zat in een stelwagen, die werd aange den door een vrachtwagen, drie mannen, van 19, 21 en jaar oud, zijn naar het A vervoerd. De 19-jarige bestuurder van bestelauto reed vanaf Gooweg linksaf de SchiestrÈ op. Hij verleende daarbij gd- voorrang aan een op de Goc eg rijdende vrachtwagen, werd bestuurd door een 36 rige man uit Beverwijk, ontstond een frontale botsi De bestelwagen werd weg slingerd en kwam tegen i geparkeerde auto tot stilsta De bestelwagen raakte tot vernield. De Beverwijker geen letsel op. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2