Russische economie maalt door ondanks gebreken Centrale overheid neemt nog te veel werk uit handen Bezuinigingen onevenredig zware klap voor gemeenten Beurs van Amsterdam ECONOMIE Ceidóe Souocmt DINSDAG 31 MEI 1983 PAGINI Jacques Borel wil fuseren PARIJS Novotel Sieh en Jacques Borel International willen een fusie aangaan on der de naam Accor. Er ont staat dan een groep met 345 hotels, 1472 restaurants en 35.000 man personeel. De plannen zullen 26 juni aan aandeelhouders worden voorgelegd. De twee onder nemingen bereikten vorig jaar samen een omzet van ze ven miljard Franse frank (2,7 miljard gulden). Met de fusie zal de op twee na grootste ho tel- en restaurantketen ter wereld Th. S. Bakker adjunct-directeur Sijthoff Pers DEN HAAG De heer Th. S. Bakker (40) is met in gang van 1 juni benoemd tot adjunct-directeur van Sijthoff Pers bv, waarvan onder meer deel uitmaakt Westerpers bv, de uitgeefster van Het Binnen hof en de Leidse Courant. Sijt hoff Pers bv geeft o.m. uit de Haagsche Courant, Rotterdams Nieuwsblad, Economisch Dag blad en tientallen huis-aan- huisbladen in Zuid-Holland. MARKTEN Plantendieven actief LEIDEN De Leidse politie krijgt de afgelopen tijd steeds meer meldingen binnen over planten en struiken die uit tui nen gestolen zijn. Zo werd er vannacht voor de woning aan de Korte-Langestraat een ron de plantenbak met begonia's gestolen. Al eerder werd er op dat adres een plantenbak met planten ontvreemd. Vanuit een tuin aan het Luchtmans- plantsoen werden heesters en een rododendron gestolen. Uit de tuin van een bedrijf aan de Admiraal Blanckertweg wer den rododendronstruiken, aza- lia's en heesters gestolen. Rente stijgt verder AMSTERDAM De rente in ons land is ook gisteren blijven stijgen. De ban ken verlaagden de afgifteprijzen van diverse waardepapieren zoals bank-, pand- en spaarbrieven, waardoor de ef fectieve rendementen stegen tot rond 9 procent. In sommige gevallen worden reeds rendementen van 9,4 procent be haald. zo is gebleken uit mededelingen van financiële instellingen. De Postgiro/Rijkspostspaarbank ver hoogt per 1 juni de hypotheekrente met 0,3 procent. Afhankelijk van looptijden, al of geen gemeentegarantie en soort hypotheek zullen de tarieven per 1 juni liggen tussen 8,4 en 9,3 procent, aldus de bank. Tegelijkertijd voert Postgi ro/RPS de mogelijkheid in voor hypo theekgevers de rente nu ook voor 2 jaar vast te zetten. Ruding voorstander vaste wisselkoersen DEN HAAG Minister Ruding van Financiën is voorstander van een systeem van vaste wis selkoersen, aldus een woordvoerder van zijn departement. Nederland heeft daar met zijn open economie naar zijn mening groot belang bij. Ruding hoopt net als de Franse president Mitterand op een nieuwe Bretton Woods-confe- rentie waar de landen hun wisselkoersen voor jaren vastleggen. In Bretton Woods werden aan het eind van WO II dergelijke afspraken ge maakt. Begin zeventiger jaren werd overgestapt van vaste wisselkoersen op zwevende koersen. Europa voerde toen het Europees Monetair Stelsel in, waarbinnen de munten van de aan gesloten landen binnen zekere grenzen kunnen schommelen. Het EMS wordt echter niet toerei kend geacht. EIB gaat ƒ150 miljoen lenen AMSTERDAM De Europese Inves teringsbank gaat een 9 procent tienjarige obligatielening uit geven van 150 mil joen waarvan de plaatsing wordt ge garandeerd door een groep Nederlandse en buitenlandse ban ken. De uitgifte- koers wordt op 6 juni voorbeurs be kendgemaakt. De le ning wordt pari af gelost in vijf jaarlijk se termijnen. Zuidoosten VS wil meer Nederlandse bedrijven AMSTERDAM Nederlandse bedrijven zijn meer dan welkom in het zuidoosten van de Verenigde Staten. Met die boodschap bezoekt eén delegatie van de Atlanta Chamber of Com merce deze week een aantal Nederlandse be drijven en bankinstellingen. De president van de Atlanta Chamber of Commerce, Robert Strickland, zei gisteren in Amsterdam dat ui teraard ook bedrijven uit andere landen dan Nederland zich in Atlanta (hoofdstad van de staat Georgia) kunnen vestigen, maar Neder landse bedrijven hebben de speciale aandacht. „We hebben goede ervaringen met Nederland se bedrijven en we willen er graag meer bij hebben". Strickland somde allerlei voordelen op van vestiging in het zuid-oosten van de VS, onder meer dat bedrijven die daar veel hulp kunnen krijgen van de autoriteiten. VAN VEEN: DEN HAAG De rijkso verheid laat het wat de privatisering betreft, het door het bedrijfsleven la ten verrichten van werk zaamheden die eerder door de overheid werden gedaan, nog slechts bij woorden. De praktijk laat zelfs zien dat allerlei overheidsinstanties in een groot aantal gemeenten juist steeds meer werk zaamheden uitvoeren die vroeger aan particuliere bedrijven werden uitbe steed. Aldus mr C. van Veen, voorzitter van de werkgeverscentrale VNO, gisteren in Den Haag bij de viering van het vijftig jarig bestaan van de Fede ratie Goud en Zilver. Volgens de VNO-i doen gemeenten in toenemen de mate meer zelf, onder druk van leegloop in hun organisa tie of in het kader van allerlei sociale banenplannen voor werklozen. Dat speelt vooral op terreinen als de bouw, de architectuur, de hovenierswe reld en de grafische sector en dergelijke. De heer Van Veen zei voorstander te zijn van van een verdere overdracht van werkzaamheden van de over heid aan het bedrijfsleven, maar waarschuwde dat dit niet gepaard moet gaan moet nieu we stringente regels om aan het bedrijfsleven voor te schrijven wat wel en niet moet gebeuren. Zeer kleinbeeld Een nieuwtje uit Japan. Een nog kleinere televisie. Het toestel werkt op batterijen en geeft nog kleurenbeeld ook. VOORZITTER VERENIGING NEDERLANDSE GEMEENTEN: DEN HAAG „De 773 gemeenten in ons land worden door het bezuini gingsbeleid van het kabi net onevenredig zwaar ge troffen. Dit leidt tot hét lamleggen van gemeente lijke activiteiten. Het is bestuurlijk bezwaarlijk en maatschappelijk riskant wanneer zo'n grote be drijfstak systematisch one venredig wordt gekort". Met deze kritische opmer kingen aan het adres van het kabinet opende van morgen mr. J. Drijber, burgemeester van Arn hem, het jaarcongres van de Vereneiging van Ne derlandse Gemeenten in Rotterdam. Volgens mr. Drijber staat het kabinet er veel te weinig bij stil welke gevolgen de bezuini gingsmaatregelen voor de ge meentebesturen en voor de be volking hebben. Zo noemde hij het onder meer onaan vaardbaar dat de gemeenten worden gedwongen, de onroe rend goedbelasting te verho gen, ter compensatie van de verminderde rijksbijdragen aan de gemeenten. Drijber: „Weten ze wel dat er zoiets als een woonlastenproblematiek bestaat? Wij willen geen af wenteling van belastingdruk en uitgaven naar het lokale ni veau, om de rijksbegroting te ontlasten". Verder bepleitte mr. Drijber rijksbijdrage voor de bijstandskosten, die de ge meenten aan bijstandstrekkers moeten betalen en voor ver ruiming van de subsidies voor het onderwijs. Onaanvaard baar noemde de VNG-voorzit- ter ook de vermindering van uitkeringen uit het gemeente fonds, waar veel gemeenten mee te maken krijgen als ge volg van de nieuwe Financiële Verhoudingswet, die vanaf 1984 van kracht moet worden. Tenslotte deed mr. Drijber een beroep op het kabinet om een aantal ingewikkelde en geld verslindende nieuwe wettelij ke regelingen niet in te voe ren. Hij noemde in dit verband onder meer de Leegstandwet, de Arbeidsomstandigheden wet, de Kaderwet Specifiek Welzijn, de Wet op het Basis onderwijs, de Bibliotheekwet GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOS1TIES EN EEN COMPLETE AGENDA goud en zilver 39.520-40.320 (39.130-39 930), bewerkt 42.340 laten (41.930 la ten). zilver onbewerkt 1195-1265 (1165-1235), bewerkt 1330 laten (1300 laten). buitenlands geld VS-RAPPORT: WASHINGTON Hoe wel ook de Sovjet-Unie te lijden heeft van de econo mische malaise en de doelstellingen niet wor den gehaald, is het on waarschijnlijk dat Moskou drastische hervormingen zal toepassen. De Russi sche economie maalt door, ondanks de enorme te kortkomingen en ondoel matigheden, zo staat in een rapport van het Ame rikaanse Huis van Afge vaardigden en de Senaat. Het duizend pagina's tel lende document omvat vijftig studies van weten schapsmensen en rege ringsfunctionarissen over de Sovjet-economie. Het rapport zegt verder, dat de economische bedrijvigheid in de Sovjet-Unie is vertraagd en dat pogingen van de VS om economische sancties op te leg gen tegen de Sovjet-Unie wei nig uithalen. Sancties geven de kans op een boemerang-effect, aldus een deskundige. De regering in Moskou is er nu wel van doordrongen dat de economische gang van za ken afhankelijk is van een be ter gebruik van hoogwaardige technische produkten en niet langer van meer land. arbeids krachten en geld. Waarschijnlijk zullen de Oost bloklanden meer op tafel moe ten leggen voor de steun, die zij van de Sovjet-Unie ontvan gen. Tekort aan harde valuta's vormt nog altijd de grote hin derpaal voor de Russische handel met het Westen en dat zal voorlopig wel zo blijven, aldus het rapport. De schaarse harde valuta's, aldus David Schoonover, deskundige bij het Amerikaanse ministerie van landbouw, zal de Sovjet- Unie gebruiken om agrarische produkten te kopen. „De Rus sische landbouw werkt nog zeer ondoelmatig en de Sovjet- Unie is voor de voedselvoor ziening sterk afhankelijk van de import van graan en andere grondstoffen". Standpunt Volgens de 52-jarige roman schrijver Georgy Wladimov zal de Sovjet-Unie als gevolg van de economische proble men een liberaler standpunt moeten gaan innemen. De eco nomische moeilijkheden zullen ervoor zorgen, dat de Russen over een jaar of twee drie, meer vrijheid zullen kennen. Toch blijft de positie van groe pen die niet de officiële me ning verkondigen moeilijk. Waarschijnlijk zal de Moskou- se afdeling van Amnesty In ternational door druk van de autoriteiten, moeten ophouden te bestaan. Wladimov, hoofd van de afde ling Moskou van Amnesty In ternational, heeft dit eind vo rige week verklaard in Frank fort. Na een brief van zijn hand vol klachten over over het optreden van de KGB, de feheime politie, gericht aan ovjet-leider Andropov, kreeg jaar. Gedurende een jaar zal hij lector zijn aan de Universi teit van Keulen. RUITENHEER '■i'A- Chemie deed het goed ondanks recessie DEN HAAG De Nederland- se chemische industrie heeft ondanks de recessie haar marktpositie in 1982 kunnen behouden. De totale omzet be liep 33,5 miljard gulden tegen 33,9 miljard in 1981. Wel druk te de overcapaciteit in de bulk-chemie de bedrijfsresul taten. De vooruitzichten voor 1983 zijn onzeker, hoewel het volmume in de eerste drie maanden enigszins is verbe terd. Dat staat in het jaarver slag van de Vereniging van de Nederlandse Chemische In dustrie dat vandaag in Moer dijk is gepresenteerd. Wanneer afslankingen in de bulchemie (primaire produk ten, die in grote hoeveelheden worden geproduceerd) uitblij ven, zullen de financiële reser ves van de bedrijven aangetast worden, zo stelt het verslag. Vorig jaar is te weinig aan de overcapaciteit gedaan, om zo min mogelijk banen verloren te laten gaan. De overige chemie (verf, kleefstoffen, kunstharsen, reuk- en smaakstoffen, zeep, reinigingsmiddelen, cosmetica, farmaceutische produkten, zet- meelindustrie, chemische ve zels) deed het in 1982 goed. Negentig procent van de om zet van 33,5 miljard werd ge ëxporteerd (dat is 30,2 miljard tegen 29,8 miljard in '81). De chemische industrie neemt hiermee een zesde van de tota le Nederlandse export voor haar rekening. De werkgele genheid nam met ongeveer duizend arbeidsplaatsen af tot 90. 000 mensen. In het verslag wordt opge merkt dat de overheid zich moet uitspreken over twee uit gebrachte adviezen: over de opzet van chemisch afval ver werkend bedrijf en over een advies over de opzet van een opslagplaats voor niet ver werkbaar chemisch afval. Inbraak LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Plantanen- rode is voor ongeveer 38.000 gulden buit gemaakt. Er werd een mengpaneel, draaitafels, een cassettedeck, versterker, tuner, equaliser, luidsprekers, een metalen kis tje met een inhoud van onge veer 1500 gulden, twee bont mantels en sieraden meegeno men. De inbrekers zijn het huis binnengekomen door de achterdeur te forceren. Veel lagere koersen op Damrak AMSTERDAM Op de Am- sterdamse effectenbeurs is gis teren de tendens van eind vo rige week voortgezet. De koer sen van de aandelen en de obligaties gingen verder om laag met als gevolg dat de ren te verder opliep. Het rende ment op de staatsleningen ging omhoog tot omstreeks 8,75 procent. In de obligatiesector werden beginbeurs verliezen geleden van gemiddeld 0,30 met uitschieters tot 0,5. De notering van de twee weken geleden uitgegeven 8,25 pro cent staatslening daalde met 0,20 tot ƒ97,40. Die prijs ligt ƒ1,60 onder de uitgiftekoers. De internationale aandelen waren verdeeld, waarbij de koers Koninklijke Olie als ge volg van de stijging van de dollar 0,70 naar boven ging tot 119,80. Akzo was 1,70 la ger, Philips zakte 0,60 en Unilever precies 1 gulden. Hoogovens steeg nog met 0,20 tot 28,20. De bankaandelen gaven een zwakke stemming te zien, waarbij ABN met 6 daalde tot 344. De verzekeringsfond sen waren verdeeld. In die sector moest Ennia 1 achter uit en Amev was 1,10 hoger op ƒ115,10. Nationale Neder landen verloor 3,50 tot 140. De hypotheekbanken gaven een prijshoudende stemming te zien. De noteringen van de bouwaandelen waren iets ho ger en de uitgevers waren prijshoudend. Ahold kreeg een flinke klap met een daling van 5,50 naar ƒ145. Heineken viel met 2 terug tot 100 en Océ-Van der Grinten was een halve gulden lager op 170,50. KLM herstelde zich goed met ƒ4,50 tot ƒ145,50. In de lokale sector van de beurs was de stemming enigs zins verdeeld. ACF zakte met 2,50 naar ƒ147,50; Leidsche Wol was 3 hoger op ƒ104. CSM herstelde zich met bijna ƒ3,50 tot ƒ105,50. Schuitema ging ƒ1,50 vooruit tot ƒ80,50 en dezelfde winst boekte Ho- lec op 53. Zwak in de markt lag Orenstein en Koppel en op 183 beliep het verlies 3,50. Kiene steeg met 2 naar 320. Westhaven Amsterdam moest ƒ1 terug tot ƒ210 en HAL Trust was 2 in reactie op ƒ183. hoofdfondsen overige aandelen Slot- Slot- 27-05 30-0$ Nljverdal Orenstein Palembang Ri|n-Schelde Wegener c certo Beleggingsfondsen obligaties Slot- Siot- 27-05 30-05 3.25 !d 55-85 Rustige aandeelhoudersvergadering Ogem ROTTERDAM Het bestuur van het in surséance verke rende Ogem-concern heeft gis teren op een bijzonder rustig verlopen aandeelhoudersver gadering toestemming gekre gen voor uitstel voor het op stellen van de jaarrekeningen over 1981 en 1982. Wel moet voor eincf november dit jaar een financieel overzicht over die jaren worden gepresen teerd. De ontbinding van het con cern en de afwikkeling van de lopende zaken geven zoveel onzekerheden, dat officiële jaarrekeningen niet gepresen teerd kunnen worden. Aan de afwikkeling van het Ogem-de- bacle kleven nog zoveel haken en ogen, dat een definitieve li quidatie nog wel even op zich zal laten wachten. De bewind voerders en het bestuur van Ogem zijn nog steeds bezig om het uitgebreide onroerend- -goedbezit te verkopen. Ver der moeten de energiebelan- gen in Suriname, de Antillen en Venezuela nog aan de man gebracht worden, terwijl het Dammam-project (een groot bouwproject van Ogem 7 in Saoedi-Arabië) officieel steeds niet is opgeleverd gens problemen bij de la afronding. Ook de verko prijs van het gezonde Og< -deel aan de nieuw opgeric TBI Holdings wordt pas 1985 definitief bepaald. Vandaag geen koerse van Wall Street in ver band met Bank Holidl gitteren in de VS.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10